Noodsituatie op kleuterscholen Provincie gaat bij minister aan de bel trekken Toneelmarathon in Vestzaktheater S.O.S.-tocht over Westerschelde de scheldebode ze zeggen., V Scheldebode-kringetje CAMPING- GIDSEN DE Minder milieu belasting voor alleenstaanden 1:1 ii 4 1 Plantenbeurs in Open Hof 'Waal§ n\ode zeeuwsc» RUITER Concert Veere's Genoegen Filmavond Collectanten Astma-fonds Samen Duur? Editie Vlissingen Editie Middelburg "Mevr. Tavenier" de scheldebode voor vele landen in voorraad bij Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN. 01184-12733. 26e JAARGANG NO. 16 (UITGAVE; UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM-B.V. - BREDA) WOENSDAG 21 APRIL 1976 MIDDELBURG/GOES - Het provinciaal bestuur van Zeeland gaat opnieuw bij minister van Kemenade (van Onderwijs) aan de bel trekken, om aandacht te vragen voor de problemen van de kleine kleuterscholen. Dit heeft gede puteerde J.M. Boersma gezegd in een reactie op de brief die de afdeling Zeeland van de Vereniging van Openbaar On derwijs (VOO) heeft gestuurd naar de Provinciale Onder wijs Commissie (POC). Gedeputeerde Boersma is voorzitter van die commissie. In die brief wijst de VOO erop dat zo'n twintig kleuterscho len in Zeeland met opheffing worden bedreigd omdat ze straks niet meer voldoen aan de norm van minimaal twintig leerlingen. Het zijn vooral de scholen in de kleine dorpen die, als er niet snel iets gebe urd, gaan verdwijnen. Volgens Boersma heeft het Zeeuwse provinciaal bestuur al in 1973 de onderwijsminis ter op de problemen van de plattelandsscholen gewezen. Tot nu toe zonder resultaat. „Er zal toch wat moeten ge- GOES/MIDDELBURG - De alleenstaanden in Zeeland hoeven in 1976 minder milieu belasting te betalen. Dat heeft de werkgroep Voorlichting Zeeuwse Waterschappen nu officieel bekendgemaakt. De alleenstaanden krijgen wel een aanslag voor drie inwonere quivalenten (inwonerequiva lent is de hoeveelheid afval die een mens gemiddeld per dag produceert), maar zij kunnen een verzoek indienen om maar voor één inwonerequivalent te worden aangeslagen. Voor de verminderde aan slag is door een aantal alleen staanden in Zeeland actie ge voerd. Zij vonden het onrecht vaardig dat mensen die alleen wonen evenveel milieubelas ting zouden moeten betalen als bijvoorbeeld een gezin met vijf kinderen dat natuurlijk veel meer vervuilt. Wel moeten de alleenstaan den er op letten dat ze de aan vraag voor de verminderde aanslag schriftelijk indienen bij de waterschappen in hun gebied. Voor Noord-Beveland is dat net waterschap Noord- Beveland, voor Zuld-Beveland het waterschap „De Brede Wa tering", voor Walcheren het Waterschap Walcheren en voor Schouwen-Duiveland bij het Waterschap Schouwen- Duiveland. INDISCH RESTAURANT Kanaalstraat S3 OOST-SOUBURG Tel. 01183^62260 Spec. Indonesische rijsttafel EK t/m zo. tot 2S00 uur geoprnd beuren", aldus Boersma „en aangezien de minister zich po sitief heeft uitgelaten over de plattelandscholen hebben we nog wel hoop. Zeeland staat niet alleen in het scholenprobleem. Ook Groningen, Friesland en Drente worstelen met dezelfde moeilijkheden. Boersma: „Als college van GS zijn we dan ook van plan om contact over deze kwestie op te nemen met onze collega's in die provincies om te kijken of we gezamenlijk wat kunnen ondernemen". In Zeeland zijn in totaal 230 kleuterscholen. Het merendeel komt maar net aan de ver plichte norm van twintig leer lingen. De dreigende opheffing van een aantal scholen is weer actueel geworden, doordat het kleuterschooltje van Zonne- maire op Schouwen Duiveland aan het eind van het schooljaar dreigt te verdwijnen omdat er een tiende leerling te weinig is. Het is namelijk zo dat de kleu terscholen ook al hebben ze in een bepaald jaar geen twintig leerlingen toch vrijstelling kunnen krijgen om nog een jaar te blijven draaien. Maar dan moeten de laatste drie jaar steeds gemiddeld twintig kleu ters de school hebben bezocht. In Zonnemaire bleken dat er gemiddeld 19.9 te zijn. Volgens de VOO staat Zon nemaire niet op zichzelf. Zeker twintig andere scholen staat hetzelfde lot te wachten. Se cretaris J.C. Cornelis: „We vinden dat er een andere rege ling moet komen. Tot nu toe is het zo dat de kleine scholen al leen in bijzondere gevallen nog een jaar in stand kunnen wor den gehouden. Maar volgens ons moeten ze blijven bestaan tot de nieuwe wet op het basi sonderwijs erdoor is. In die wet wordt het onderwijs aan kin deren van 4-12 jaar geregeld. Als er nu in verschillende dor pen kleuterscholen gaan ver dwijnen krijgen de basis- en kleuterscholen in die plaatsen geen kans om naar elkaar toe te groeien. Verdwijnen de kleu terscholen, dan betekent dat, dat de kleuters naar een nabu rig dorp school moeten, terwijl de kinderen vanaf 6 jaar wel in het dorp kunnen blijven. Het naar elkaar toegroeien van kleuter en basisonderwijs is er dan niet bij". I De reden voor opheffing van de kleuterscholen is dat ze te duur worden, als ze onder de twintig leerlingen komen. Maar volgens de VOO gaat deze redenering lang niet op in alle gevallen: „In sommige ge vallen is het misschien kosten besparend, maar als 18 leerlin gen naar een andere kleuter school overgeplaatst worden, dan zal daar dikwijls een extra leidster moeten worden aange steld en soms zelfs een extra lokaal bijgebouwd, terwijl een lokaal van de opgeheven school leegstaat". De afdeling Zeeland van de VOO heeft op maandag 26 april haar jaarvergadering in Goes, waar de kwestie van de kleuterscholen zal worden be sproken. Bovendien is de afde ling Zeeland ook van plan om de zaak op het landelijk con gres van de VOO dat op 22 mei in Hoogeveen wordt gehouden aan te snijden. VLISSINGEN - Ook dit jaar organiseert het SKW-clubhuis Open Hof weer een stekjes zaden- en plantenbeurs. Op za terdag 24 april tussen 13.30 en 17.00 uur wordt de mogelijk heid geboden om onderling bewortelde stekjes, planten en zaden te ruilen. Kwekerij „Moesbosch" zorgt voor een stand, waar van alles op plantengebied te krij gen is. De kinderen kunnen hier voor f 1 een jonge groene plant kopen en in september, als de plant volwassen is, kun nen zij op een aparte tentoon stelling van het SKW laten zien wat eruit gegroeid is. Boekhandel de Vey Mestdagh komt met een speciale tuin- boekenstand. De toegang voor kinderen en volwassenen is gratis. Toegang via de achteringang van het Open Hof. WOONT U IN DIT GEBIED Vrouwenpolder^ Oo^hapefle •Domburg Seiooskcke Veere, •Aaglekerke -Vcslkapellc Gaspmge Gri|pskërke .Sl Lau[„ Melisketke Btggekerke ^Iburg (2) ArnemuKJenl ZoutelanOe Koudekerke NwuwlanO. en Sl Joosland ^Vlissingen Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. VLISSINGEN - „Een span nende toneelmarathon" zeg gen de recensies over de Ores- tiaanse trilogie, die de interna tionale toneelgroep Kiss vrij dag 23 en zaterdag 24 april in het Vestzaktheater aan het Oellamypark komt spelen. Op vrijdag 23 april wordt begon nen met de opvoering van „Agamemnon" van Aischylos. Als Agamemnon terugkeert uit de Trojaanse oorlog, wordt hij door zijn vrouw Klytamnestra en haar minnaar Aigistos ver moord. Ook de concubine van Agamemnon, de profetes Cas sandra, wordt gedood. Na deze moorden confronteert het koor van de Ouderen van Argos Kly- GOES-VL1SSINGEN - Het comité SOS-Westerschelde uit België organiseert samen met het SOS-comité Ooster- ichelde uit Nederland op 8 mei een grote vaartocht over de Schelde en de Rupel. De boottocht is bedoeld voor iedereen iie geïnteresseerd is in de problemen van de Ooster- en Westerschelde. Het SOS-comité Westerschelde is opge- •icht uit angst dat de afsluiting van de Oosterschelde de •waterstanden in de Westerschelde nog hoger zal maken. Deelname aan de tocht kost f 17,50 per persoon. Een gezin dat uit vier personen of meer' bestaat kan de hele dag meeva ren voor veertig gulden. Hoe wel die bedragen op het eerste gezicht nogal hoog lijken zit er een sociale kant aan. De bedoe ling van de organisators is na melijk zoveel kaarten te ver kopen, dat 100 mensen die het slachtoffer zijn geworden van de overstromingen begin dit jaar in de omgeving van het Be- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totale oplage 36.300, in 2 edities: OPLAGE 19.300 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. OPLAGE 17.000 In de muiden, kerke, Veere. gemeenten Arne- Domburg, Marie- Middelburg en Kantoor: Vlissingen, Torenstraat 5 Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Redaktie: Vlissingen Mevr. L. Wolterbeek-v.d. Vlerk, Schubert- laan 29. Tel. 01184-1 6869: Middelburg A. de Jong. Eigenhaard- straat 14. Redaktie b.g.g. tel. 01100-28030 Igische Ruisbroek voor niets mee kunnen. Juist zij, omdat verondersteld wordt dat de overstromingen voor een deel te wijten zijn aan het feit dat de waterstanden van de Rupel sinds de afsluiting van de Zeeuwse en Zuiahollandse zeegaten, belangrijk hoger zijn geworden. En zij dus het slach toffer zijn geworden van de Deltawerken. De boottocht begint op 8 mei om 9 uur 's morgens in de ha ven van Antwerpen. Men gaat eerst naar het zuiden, de rivier de Rupel op in de richting van de in januari overstroomde ge bieden bij Ruisbroek. Vandaar gaat het weer naar Antwerpen, waarna de boot de Wester schelde opgaat en via Hans- weert naar Vlissingen vaart. Daar wordt een stop van een uur gehouden. De Nederlandse gasten kunnen daar eventueel van boord gaan. Ze kunnen na tuurlijk ook mee terug naar Antwerpen varen. Voor de boottocht is een heel programma vastgesteld. Er worden korte films getoond, er zijn interviews aan boord met loodsen en milieuspecialisten en tenslotte kunnen er nog al lerlei spelletjes gedaan wor den. Wie mee wil kan zich op geven bij de actiegroep Ooster schelde open, Postbus 33, Yer- seke. En in België bij Flor Fi scher, Volkshogeschool Ecker-ik, Consciencestraat 46,2000 Antwerpen. tamnestra met haar daad en de politieke aspecten komen op de voorgrond. Agamemnons dochter Elektra stuurt nu haar broer en rechtmatige erfge naam Orestes uit veiligheidso verwegingen naar het hof van koning Strophius in het buur land Phocis. Na zeven jaar krijgt de volwassen Orestes van het orakel in Delphi opd racht om de moord op zijn va der te gaan wreken. Het ver haal wordt dan vervolgd in het stuk „Elektra" van Sofokles, dat op zaterdag 24 april ge speeld zal worden. Orestes keert in het geheim terug naar Argos met zijn le raar Pedagogus en zijn vriend Pylades, de koningszoo.n uit Phocis. Met hulp van zijn zus ter Elektra doodt hij zijn moe der en Aigistos. Orestes wordt dan achtervolgd door de Fu riën, de wraakgierige geesten van zijn moeders bloed. De gemeenschap van Argos sluit broer en zuster uit en verdrijft hen uit hun paleis. Op dat mo ment keert de koning van het aangrenzende Sparta met zijn vrouw Helena naar Grieken land terug en trekt door Argos. De trilogie wordt dan, ook op zaterdag 24 april, besloten met het stuk „Orestes" van Euripi des. In Argos beraadslaagt men of de beide moedermoorde naars moeten worden verban nen of ter dood gebracht. Hun oom Menelaos wil zich hier niet in mengen, terwijl hun grootvader Tyndareus, de va der van Klytamnestra en Hele na, voor hun dood pleit. Elek tra en Orestes beramen nu het plan om Helena te vermoorden en haar dochter en hun nicht Hermione te gijzelen. Inmid dels steken zij het paleis in brand. Dan komt Apollo tus senbeide en deze herstelt de vriendschap tussen de beide partijen. Hij voorspelt de ge rechtelijke beoordeling van Orestes in Athene en zijn 'uit eindelijke vrijspraak. De toneelgroep Kiss heeft, onder regie van Jean Pierre Voos, van deze drie stukken een tijdloos vervolgverhaal gemaakt. De voorstelling van „Aga memnon" op vrijdag begint om 21.00 uur, „Elektra" en „Ores tes" op zaterdagavond om 20.30 uur. Toegang op 23 april bedraagt 4,50 en op 24 april 6,50. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Organisatie: VSC. Dat je bij Waals moet zijn om de mode van A tot Z te leren kennen ^J-ang^Zelk^O^^VIissingen. VEERE - Omdat het korps de laatste jaren sterk is ge groeid, was het voor „Veere's Genoegen" ook dit jaar niet mogelijk haar muzikale uit voering in het Verenigingsge bouw in Veere te geven. Er is dus weer uitgeweken naar de Concert en Gehoorzaal in Middelburg, waar vrijdag 23 april om 19.30 uur het concert zal plaatsvinden. Ook de Brassband „Onda" uit Middelburg o.l.v. de heer C. Cevaal en het Middelburgs Mannenkoor o.l.v. de heer R. Smet zullen hieraan deelne men. De toegangsprijs be draagt f 3. Kaartverkoop bij Kapsalon P. J. v. d. Horst in Veere en bij Muziekhandel Wagenvoort in Middelburg. MIDDELBURG - In het ontmoetingscentrum Dau- wendaele zal vrijdag 23 april om 19.30 uur een filmavond voor jongeren worden gehou den. De twee uur durende film Nicky Cruz speelt zich af in de achterbuurten van New York en gaat over de Mau-Mau's, een misdadige jeugdbende. PEDICURE gedipl. s.v.o. Tulpenlaan 19, Vlissingen Tel.: 14183 Behandeling volgens afspraak Herenmode huis brengt speciaal voor de sportieve man de complete „STURKA"- kostuums - blazers - kolberts - vrijetijdscollectie Sportieve mannenmode Herenmodehuis „PECA' Lange Delft 96 Hoek Segeersstraat Middelburg Tel. 01180-13073. Hoe blij ik ook ben, dat het eindelijk weer een be etje voorjaar is, ik heb toch ivel even met mijn ogen staan knipperen, toen ik verleden week in dit hoekje opeens dat stukje voorjaarslyriek zag staan. Een stukje waar ik mij, voor zover ik weet, niet zelf aan schuldig heb gemaakt. Maar ja, dat kan allemaal gebeuren op een grote zetterij, waar hier en daar stukken tekst rondslingeren, die kenne lijk per se in de kranteko lommen moeten. Boven dien is het best de moeite waard om in deze dagen weer eens op de fiets te klimmen en de kleine weggetjes op te zoeken. Dus zo erg was het nu ook weer niet. Nee, vrienden, veel er ger is het wat afgelopen week allemaal op het Schelde-Rijnkanaal aan het licht is gekomen. Mocht daar ooit een echte ramp gebeuren, dan ziet het er maar somber uit voor eventuele slachtof- fmn. Want als je ziet wat er allemaal fout is gegaan bij de alarmoefening, die al maanden is voorbereid, wat moet het dan worden bij een echte aanvaring tussen een tanker, gela den met benzine en een tbak van een duweenheid vol met olie. Meestal ivor- den die rampen niét van tevoren aangekondigd. Het leek bij die oefening allemaal nogal echt, als je tenminste af moest gaan op het aantal autoriteiten dat op kwam draven. Maar zij hebben toch niet veel kunnen doen om alles in goeie banen te leiden. Hoe is het nou mogelijk dat de rijkspolitie te wa tertwintig minuten te laat werd gewaarschuwd? Hoe is het mogelijk dat de brandweermannen een half uur op de wal moes ten staan trappelen, voor dat ze eindelijk met een bootje van rijkswater staat naar de brand kon den op de tanker die na de „aanvaring" was uitge broken? Bovendien wil den die brandweerman nen allemaal zo graag een tochtje meemaken, dat ze vergaten dat er iemand achter moest blijven om de mobïlofnonpost te be mannen. In het draaiboek van de ramp stond verder dat een grote olievlek de Thoolse kust bedreigde. Op de vraag na afloop van de oe fening of daar nog iets aan was gedaan, kwam het la- konieke antivoord dat het tij juist kenterde en er dus geen dreiging meer was voor Tholen. Op de ge dachte dat de olie verde rop in de Oosterschelde behoorlijk wat schade aan kan richten, ik noem al leen de mosselpercelen maar, is kennelijk nie mand gekomen. Ja, burgemeester Pijl Hogeweg, die de leiding had van de oefening, gaf na afloop volmondig toe dat er bij een echte scheepsbrand niet vol doende blus- en poeder eenheden bij de hand zijn en dat er wat tekortko mingen aan het licht zijn gekomen. Dat er nog wel het een en ander moet ge beuren. Vraag is alleen of derge lijke zaken niet geregeld moeten zijn voordat zo'n belangrijke scheepvaart weg geopend wordt. En een andere vraag: Hoe lang gaat het allemaal du ren voordat het allemaal wél in orde is. Want het is best druk op dat Schelde-Rijnkanaal. AR J AON Foto Harry Verschuren b.v. VLISSINGEN - Het plaatse lijk collectecomité vraagt weer collectanten voor de jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlands Astma Fonds, die van 26 april t/m 2 mei wordt gehouden. Het verzoekt 65- plussers, huisvrouwen en scho lieren twee of meer uren van hun tijd af te staan voor dit goede doel. Want van elke tien landgenoten heeft er nog steeds één astma. De voor naamste bron van inkomsten voor het Fonds is deze jaar lijkse collecte. De komende 'vijf jaar wil men de inspanningen verdub belen en zich vooral richten op wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken en naar nieuwe behandelingsmetho den tegen deze volksziekte. Aanstaande collectanten kunnen zich opgeven bij de heer J. H. Ceelen, Burg. van Woelderenlaan 8, Vlissingen. VLISSINGEN Meviouw Bostelaar, Emmastraat 36, Vlissingen was verleden week de gelukkige winnares van het Scheldebodekringetje. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoorhinnen. De gulle gevers zijn: Danket- bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende Kwali teitstaart; een half pond bief stuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. f 3,95; Annikes cafetaria, Betje Wolfplein, Twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consump ties; Nieuwendijk 51, Vlissin gen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee perso nen; Chemische wasserij Popu lair, Groeneweg 1, Vlissingen, Gratis reinigen van japon.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1