„Bussenmelkers" moeten al toeslag betalen Kleine veehouders moeten - noodgedwongen - stoppen met melkvee Zeeuws orkest geeft concert in Folkstone de schéldebode zeggen, V Coosje Buskenstraat 127 Vlissingen Scheldebode-kringetje mm* zeêl£S tel. 01184-12866 b.g.g. 14421 STEEDS GROTE VOORRAAD NIEUWE AUTO'S RUITER Madame Ondemocratisch „Ontwikkeling" •\Ykal$ it|odc SHEAFFER DE BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE REDACTIE: EEN DINER KAD0! Voor 2 personen qaar keuze. Als U een Citroen of een occasion koopt Automobielbedrijf DIJKWEL B.V. Middelburg Veerseweg 104 Vlissingen Industrieweg 35 DE SCHELDEBODE Torenstraat 5 Vlissingen ^eukeTip i -5 de scheldebode Vulpennen - balpennen in een geheel nieuwe aparte kollektie vanaf 6,80 tot 88,- Met garantie Paul Krugerstraat 55 - 57 VLISSINGEN 01184 - 12733 26e JAARGANG NO. 12 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V, - BREDA) WOENSDAG 24 MAART 1976 WALCHEREN Het vertrouwde beeld van melkbussen aan de weg is op Walcheren nu al aan het verdwijnen. Hoewel pas op 1 januari 1977 de melkbussen officieel niet meer worden opgehaald, zijn de bekende wagens met de rammelende melkbussen grotendeels vervangen door witte tanlcufegens waarin de melk gekoeld naar de fabriek ge bracht wordt. Veel boeren zijn er de laatste jaren toe over gegaan de melkbussen voorgoed aan de kant te zetten en een melktank te plaatsen. Deze melktanks besparen de boer het gesjouw met bussen en zijn hygiënischer omdat de melk, zonder dat er mensenhanden aan te pas komen, in de tanks gepompt wordt. De fabriek tenslotte heeft er baat bij omdat de ophaalkosten aanzienlijk verlaagd worden. Om die reden heeft de V.C.Z. (Verenigde Coöperatieve Zui velfabrieken) vorig jaar mei besloten, dat de „bussenmel- ker" met ingang van 1 januari allemaal overgeschakeld moe ten zijn op melktanks. Dit be sluit heeft toen op Walcheren nogal wat stof doen opwaaien. Negentig van de 300 Walcherse melkleveranciers hebben toen in een protestvergadering van DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 MIDDELBURG - Het Zeeuws orkest geeft met Jan Oud als dirigent op 12 juni a.s. een concert in Folkstone (En geland). Dit is mogelijk ge worden dankzij de al jarenlang bestaande vriendschapsban den tussen Middelburg en Folkstone. In Folkstone zal hetzelfde programma worden uitge voerd als dat van de Zeeuwse toernee van het orkest. Er zul len concerten worden uitge voerd in Terneuzen, Goes, Vlissingen en Middelburg op respectievelijk 5, 6, 8 en 9 april a.s. Met het oog op het optre den in Engeland heeft het or kest de Simple Symphony van Benjamin Britten op het pro gramma gezet. In het fluit-harp concert van Mozart treden als solisten op Abbie de Quant, fluit en Ed ward Witsenburg, harp. Het bestuur van het Zeeuws Orkest wil proberen contacten te leggen met een in Folkstone gevestigd koor, om te komen tot een meer regelmatige cul turele uitwisseling in het kader van de vriendschapsbanden tussen Middelburg en Folksto ne. hun afkeuring over dit besluit blijk gegeven. Vooral de ma nier waarop het besluit tot stand gekomen was, kon men niet in de coöperatieve sfeer plaatsen. De initiatiefnemer van deze bijeenkomst, J. Ge- ertse uit Ritthem bleef echter, toen het op actie aankwam, al leen staan. „Dan willen jullie geen bussen blijven melken, dan willen jullie gewoon kapot gemaakt worden", was de reactie van een collega hierop. Nu, bijna een jaar later, schat Geertse het aantal „bus senmelkers", dat ermee ge stopt is op 10 tot 15%. „De re den daarvan is", aldus Geertse, „dat een melktank voor de fa briek wel kostenverlagend werkt, maar, vooral voor kleinere boeren, vaak kosten verhogend". Geertse, met 17 koeien en een varkensfokkerij is zelf niet direkt de dupe van deze maatregel. Het gaat hem vooral om het principe. „Met deze maatregel worden de kleine boeren weggesaneerd, vanaf 1 januari moeten de bussenmelkers al 1 cent en vanaf 1 juli 2 cent „boete" (toe slag) per liter betalen". Ik ben niet tegen de melktank, maar er had over een redelijke oplos sing voor de bussenmelkers gepraat moeten worden. Elke boer wordt nu in een dwangpo sitie geplaatst". De heer Geertse geeft het voorbeeld van de melkfabriek Campina uit Eindhoven, waar de mogelijkheid om met bus sen te blijven werken open wordt gehouden en waar bo vendien aan kleinere boeren een tank in bruikleen'wordt gegeven en een deel der elektriciteits- en reinigings- kosten vergoed wordt. „Bo vendien zijn er altijd verschil len in ophaalkosten geweest", meent hij, „de ene boer woont afgelegen aan een onverharde weg en de ander vlakbij de fa briek. Toch betaalde elke boer dezelfde ophaalkosten". De heer De Boer van de zui velfabriek in Middelburg deelt hierover desgevraagd mee, dat de ophaalkosten van de bussenmelkers duurder wor den naarmate er meer tank melkers zijn. Hij ontkent niet, dat er door omschakeling op tanks een aantal boeren voor de keus komt te staan de vees tapel uit te breiden of, als dat Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 19.165 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 17.025 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg. Marie- kerke. Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: A.J.M. de Jong Eighaardstr. 14 Redactie b.g.g.: tel. 01100- 28030. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 INDISCH RESTAURANT ii 1 Kanaalstraat 53 OOST-SOUBURG Tri. 01183-62260 Spec. Indonmiachr rijsttafel Di t/m zo. tot 23 00 uur geopend niet mogelijk is, ermee op te houden. „Maar", zegt hij „dit zijn dan toch bedrijven, die weinig levensvatbaar zijn. Het is een landelijke en zelfs Euro pese ontwikkeling, die niet is tegen te houden", aldus De Boer. „Bovendien komen we de boeren tegemoet, door de tanks voor 100% te financieren. Er wordt dan 2ct per kg melk in gehouden voor rente en aflos sing terwijl de boer 1,5 per kg melk koeltoeslag ontvangt. In ongeveer 7 jaar kan de tank dan eigendom van de boer zijn". Geertse rekent echter voor, dat het dan toch 0,5 ct per liter kost, terwijl, in tegenstel ling tot Campina uit Eindho ven, geen tegemoetkoming in elektriciteits- en reinigings- kosten gegeven wordt. „Hier komen dan nog de kosten bij van het plaatsen en de aanpas sing van het bedrijf en even tuele erfverharding voor de koelwagen". Een aantal veehouders heeft dan ook, noodgedwongen, be sloten om over te stappen op de landbouw, op de varkens- mesterij. Andere boeren, die die mogelijkheid niet hadden, bijv. doordat de grond onge- Er is geen betere lentebode dan Waals lente mode. ^Lan^ZeHo^^^^lissingen^ schikt was voor landbouw, hebben het bedrijf op moeten heffen. Zoals de boer die pas 'n nieuwe schuur had laten bou wen en deze nu renteloos moet laten staan. Geertse zelf heeft niet de mogelijkheid op land bouw over te gaan en staat nog in dubio: de investering voor een melktank aangaan of de koeien met de melkbussen op ruimen. Vlissings windorgel zal weer herrijzen VLISSINGEN - Het we- reldwindorgel, bij de toegang tot het Nollestrand, maakt een goede kans weer in oude staat hersteld te worden. Tijdens de januaristorm van dit jaar werd een groot aantal pijpen van dit verbroederingsinstrument weggeslagen, waarbij verschil lende naderhand niet meer zijn teruggevonden. De restanten, die er nog wel lagen, zijn ver zameld en liggen bij de ge meente opgeslagen. In afwach ting van de herbouw van het orgel worden binnenkort van gemeentewege ook de pijpen, die nu nog overeind staan ver wijderd en opgeborgen. Het heeft de Stichting Culturele Gemeenschap Vlissingen wel enige overredingskracht ge kost om B. en W. te overtuigen, dat het windorgel voor Vlis singen behouden moest blij ven. In eerste instantie nam het gemeentebestuur het formele standpunt in, dat het instru ment nog steeds toebehoorde aan Jeugd en Muziek, ook al had deze het op 31 augustus van het vorige jaar op ludieke wijze aan de gemeente overge dragen. Officieel is nog niet bekend, dat de gemeente eige naresse is. Het ontvangen van een dergelijk geschenk moet trouwens eerst door de ge meenteraad bekrachtigd wor den, voordat het in eigendom overgaat. Daarbij kwam nog, dat het orgel op gebied van Waterschap Walcheren staat, die Jeugd en Muziek een plaat singsvergunning heeft gege ven. Maar inmiddels hebben B. en W. zich bereid verklaard mee te werken aan het herstel van het windorgel Voor het zover is zal er eerst echter nog geld op tafel moeten komen om de wederopbouw te betalen. De Stichting Cult. Gemeenschap heeft daartoe een verzoek voor een subsidie van 5000.- ingediend bij het Prins Bernhardfonds en hoopt binnenkort een gunstig ant woord te mogen ontvangen. In dat geval kan een aannemer gaan werken aan de betonnen voetstukken van de pijpen en zullen enkele leden van de - inmiddels opgeheven - Brus selse groep Mass Moving weer de goede rangschikking in het instrument moeten zien te krijon. M.i.v. 31 maart a.s. is het kantoor van gevestigd op adres Tel. 01184-19910 'tls de laatste tijd maar een ongeregelde boel in Hoede- kenskerke, vrienden. De mensen zijn er echt een beetje van slag af, sinds de kerkklok het af laat weten. Tot voor kort wist iedereen precies hoe laat het was en wanneer het eten op tafel moest staan. Drie keer per dag om precies 8 uur 's morgens, 12 uur 's middags en 6 uur 's avonds luidde de klok. Maar de laat ste tijd is er iets goed mis met die klok, want je moet boven op de kerk staan wil je nog iets van het gelui opvangen. Meer dan wat schorre klan ken worden er niet meer ge produceerd. En dat is verve lend als je al jaren gewend bent om met de papklok aan tafel te gaan. Maar er is hoop in Hoede- kenskerke dat het straks weer allemaal goed komt. Sinds kort heeft de gemeente Borsele immers alle torens en uurwerken van alle dorpen in eigen beheer. En het zou toch te gek zijn als juist nu een einde kwam aan die goeie traditie van het klokluiden. Dat gelui is toch eigenlijk een klein monumentje. Tenslotte was het vroeger voor de men sen op het land hét teken dat er even gerust kon worden. Bovendien is het gewoon een gezellig geluid zo'n paar keer per dag. Minder gezellige geluiden zijn er de laatste week tot ons doorgedrongen vanuit de Abdij in Middelburg, vrien den. In dat mooie complex zetelt ons provinciaal be stuur. En dat provinciaal be stuur was kennelijk weer niet zo blij met de geluiden die kwamen uit de Gouden Delta het lijfblad van Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. In dat blad heeft een tijdje gele den een oudejaarssprookje gestaan, waarin gedepu teerde Kaland op de hak werd genomen. Nou hebben Gedeputeerde Staten laten weten dat de VMZ volgend jaar niet meer op subsidie hoeft te rekenen, omdat de VMZ met dat arti kel „hun vertrouwen heeft beschaamd". Volgens de redactie wordt er op deze manier een poging tot censuur gedaan. Het goeie is vrienden, dat ze beslist niet van plan zijn met hangende pootjes naar het provinciaal bestuur te gaan. „Nee", heb ben ze gezegd „We zullen aantonen dat we die vijfhon derd gulden per jaar hele maal niet nodig hebben. Dat we ons niet voor 23 cent per VMZ-lid laten zeggen hoe en wie we moeten schrijven". En tijdens een bliksemac tie zijn ze erin geslaagd om in twee dagen vijftig nieuwe le den voor de VMZ te winnen. Die vijftig leden zijn goed voor samen vijfhonderd gul den inkomsten per jaar. Ik bedoel maar ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Badhuis straat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; Vishandel de Muynek jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80 een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddop pertje met tegoedbon a'f 5,-; brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria. Betje Wolffplein, twee broodjes An nikes met koffie; Midgeigolf- baan Delta, Burg. van Woel- derenlaan Vlissingen gratis consumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1. Bezoek ons meubelatdier in Gapinge bij Veere. de koffie is klaar... MASSIEF EIKEN MEUBELEN atelier DE SCHAPEKOP S Gapinge bij Veere Dorpsstraat 82-84 Tel OT189 -1569 Voor uw nieuwe TOYOTA Autocentrum Walcheren

Scheldebode | 1976 | | pagina 1