zeggen. - de scheldebode Nieuwe bomen in Oost Souburg Demaray misschien theater BANDOENG Scheldebode-kringetje A 'i Spanning voor -Kloetinge— V\S\ H3 RUITER 'Waal$ irjodc i^Leuke Tip C en A tóch naar Middelburg J. de Rijk districts bestuurder van het NKV Filmdag in De Zwaan 7,ccmvse lila SHEAFFER Voor de koningin A* t ~w¥'< Hoogaars REDACTIE: Tijdelijke afsluiting Eurocasion is Nieuw! Waarin verschilt het van elke andere occasion...? In't belangrijkste: De garantie! Automobielbedrijf DIJKWEL B.V. de scheldebode Vulpennen - balpennen in een geheel nieuwe aparte kollektie vanaf f 6,80 tot 88,- Met garantie Paul Krugerstraat 55 - 57 VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 11 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) Schepen, de grote liefde van modellenbouwer De Muynck WOENSDAG 17 MAART 1976 VEERE Frans de Muynck, uit Vee re, bouwt schepen. Vissersschepen, die van „kop" tot „kont" 60 of 90 cm me ten. Deze schepen, het woord scheepje is er te min voor, zijn in alle opzichten gelijk aan hun grote broers, die nog in het begin van deze eeuw de Zeeuwse wateren bezeilden. Zijn vrouw zegt ervan: „Het is een gave, als je zulke boten kunt maken, een gave, die hij heeft meegekregen van de Heer"! Toch heeft De Muynck jarenlang niets met zijn gave gedaan. Zo'n dertig jaar lang liet hij de scheepsmodellen voor wat zij waren. „Niemand geloofde eigenlijk meer dat ik nog scheepsmodellen kon maken". In 1953 heeft hij het werk weer opgevat en niemand zal nog durven beweren dat hij het niet kan. ,JDe modellen maak ik alle maal van schepen, die ik per soonlijk gekend heb, zoals die daar", en De Muynck wijst op een schilderij, dat een aantal thuiskomende en in de Kaai voor anker liggende vissers schepen laat zien. „Dit schil derij heb ik nog van de Veerse kunstschilder „Koets" gekre gen in ruil voor een scheeps model". Deze zelfde „Koets" heeft indertijd gezorgd, dat hij zijn eerste boot voor een voor die tijd groot bedrag kon verko pen. Want zelf dacht hij niet aan verkopen". Het was bij ons de gewoonte op Koninginne dag met zelfgemaakte bootjes wedstrijden te doen op de1 Kaai. Bij hoog water zetten we ze in het water en dan was het de bedoeling ze naar de over kant te laten zeilen. De eer- staankomenden vielen in de prijzen. Toen ik dertien was, heb ik er de eerste prijs mee gewonnen: 25 gulden, te beste den aan gereedschap bij De Ja ger in Middelburg. Voor dat geld kreeg ik goed gereedschap en toen kreeg ik de smaak te pakken. Ik wilde een hele mooie boot bouwen en sjouwde ook de Vlissingse havens af om de schepen goed in me op te nemen. Met het schip, wat ik toen gebouwd had liep ik Koets tegen het lijf. Hij raadde me aan het te verkopen. Maar ik wilde er op Koninginnedag de eerste prijs mee winnen. Tenslotte haalde hij me over het toch te verkopen en wel aan Willem van Loon, een Hol landse Amerikaan, die op de Kaai woonde. Eenmaal bij hem binnen was m'n lef snel weg. Op zijn vraag wa,t het schip kosten moest wist ik niets an ders te zegen dan: „mag ik me even met Koets terugtrekken voor beraad?" Terug in de ka mer vroeg ik met bonzend hart 75 gulden. (En dan moet je be denken, dat pa als timmermen mxm toen f 16,50 per week verdien de!) Ik kreeg het nog ook". Na dit veel belovende begin heeft De Muynck vele schepen gebouwd, die overal terecht gekomen zijn. Een driemast bark is in handen van een En gels marine-officier, een schip is in Indië, zes maakte hij er in opdracht van Pander, „de meubelfabriek voor rijke men sen". Dit gaf hem in de crisis tijd een welkome aanvulling op het magere loontje, want hij kreeg 250 gulden voor elk schip. Een, tenslotte, is er in het bezit van koningin Juliana. „Dit schip is via een omweg bij haar terechtgekomen", zegt De Muynck. Jk had dat model aan de stad Vlissingen ge schonken onder de voorwaar de, dat 't niet verkocht mocht worden; 't moest in eigendom van de gemeente Vlissingen blijven. Toen koningin Juliana de stad met een bezoek ging vereren, op de dag dat het feest „kinderstad" gevierd werd, belde de burgemeester me op en vroeg of ik bezwaar had als het model aan de koningin ge schonken zou worden. „Nee", zei ik, „bezwaren heb ik niet, wel een voorwaarde en dat is, dat mijn dochter het aan mag bieden,,. De burgemeester stemde toe. Zo heeft het laatste schip wat ik voor de oorlog ge bouwd had z,n weg gevonden". De Muynck heeft, zoals ge zegd, daarna lange tijd geen schepen meer gebouwd. Ge woon uit tijdgebrek. de sluiting van Engelands grenzen voor Hollandse vis, heeft gevaren. Dit schip is een „Hoogaars", het type waarop de heer De Muynck zich speci aal heeft toegelegd. „Vroeger bouwde ik ze op gevoel, nu doe ik het precies op maat", aldus De Muynck. Deze „Hoogaars" is van oorsprong een Arnemui- dens schip, dat daar in 1864 voor het eerst van stapel liep. Volgens De Muynck is er geen een gelijk aan de ander. De Ar- nemuidse scheepsbouwer Meerman zei daarvan als hij zijn schepen zag binnenko men: „Ik kan zo zien of 't 'n mooie of lelijke meid is". „De „Hoogaars" is 12 tot 13 m. lang. Bij het zien van het model kun je je voorstellen hoe de bemanning (3 tot 4 man) er werkte en sliep of beneden bij de kachel zat of hoe men de garnalen kookte in een ka cheltje, het „avepeurtje", met de zoutkist aan de ene en de kolenkist aan de andere kant. Het is er allemaal. In Veere zijn twee schepen van het type „Hoogaars" gebouwd: de Veere 16, waarover zojuist ge sproken werd en de Veere 6. Voor dit laatste model had de dominee laatst erg veel be langstelling: „Wat zou je er van zeggen als je dit schip ter £~%iü3ÊÊÈM beschikking van de kerk stelde om als hoofdprijs te dienen voor de loterij ten bate van de restauratie van ons kerkor gel?" Na deze vraag verdween de dominee onmiddellijk, het effect ervan niet afwachtend. De Muynck bleef in onzeker heid achter; er zit tenslotte maanden werk in en hij hecht nu meer aan z'n schepen dan vroeger. Samen met zijn vrouw besloot hij tenslotte, uit dank baarheid voor zijn gave, het schip beschikbaar te stellen. „Het heeft me wel moeite ge kost", zegt hij, „je gaat van die schepen houden. Maar ik heb er afstand van gedaan, ik heb 't gekust en ik heb 't wegge bracht". Maar getuige de prachtige vissersboten, die hij (nu wel) in huis heeft staan, is hij de kunst niet verleerd. een ervan is de Veere 16, het schip waarop De Muynck tot v Dat de fijne T-jurkjes bij Waals als vlinders er uit fladderen Lange Zelke 9-11 Vlissingen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 19.165 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 17.025 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: A.J.M. de Jong Eighaardstr. 14 Redactie b.g.g.: tel. 01100- 28030. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 SOUBURG Ter gelegen heid van de „Nationale Boom feestdag 1976" zijn vandaag een aantal bomen geplant in het wandel- en speelgebied aan de Beuken- en Wilgen straat in Oost Souburg. Leerlingen van de zesde klassen van de Martinus- school, de A.H. Stemerdings- chool, de Pieter Louwersse- school en de Bouwen Ewout- school verleenden hun mede werking aan deze manifesta tie. MIDDELBURG-Als een onderzoek naar subsidiemogelijkheden gunstig uitvalt, zal het Middelburgse gemeentebestuur het op het Oostkerkplein staande pakhuis „Demaray" gaan restaureren. Er wordt aan ge dacht om van het pakhuis na de restauratie een theatertje te maken. De geschiedenis van het pakhuis gaat terug tot de acht tiende eeuw, waarin het grote, vrijstaande pand gebouwd werd en zijn naar kolonieën klinkende naam „Demaray" kreeg. In de „Demarary" werden produkten opgeslagen, die afkom stig waren van plantages in Suriname en de naaste omgeving. Deze produkten werden veelal geteeld door Zeeuwen, die zich daarin de 17e en 18e eeuw hadden gevestigd. Ze stichten er kleine koloniën, die genoemd werden naar rivieren in dat land. De „De marary" is zo'n kolonie, genoemd naar een rivier in het voorma lige Brits Guyana. De naam is meegekomen met de schepen van de Middelburgse Commercie Compagnie, die handel dreef op deze gebieden. De belangstelling van de Zeeuwen voor dit gebied blijkt wel uit het volgende oude rijmpje: „Gy waerde vrint begeert mijn dochter tot uw zoetelief Ik zal haer wel zeker geven tot uw gerief Maer toon eerst dat gy besit ,als man goeden moet, En dat gy vooraf de rys naar Suriname doet, Zoals van outs ieder opregt Zeeuwse joncman doet, Dien eene Zeeuwsche maeght door haer schoonheyt heeft verrast". KLOETINGE - In het 3e klas KNVB (Zaterdagvoetbal) ontvangt Kloetinge zaterdag Dinteloord dat vorige week lijstaanvoerder Hoek met 2-0 versloeg. Dinteloord is de Zeeuwsch-Vlamingen nu tot op een punt genaderd zodat het duel met Kloetinge voor de Brabanders uitermate belang rijk is. De thuisclub die nog een kleine theoretische kans op de titel heeft zal zich uiteraard aan die laatste strohalm vastgrijpen.Dat betekent echter niet, volgens trainer Hans de Ridder, dat de groen-witten met een defensieve opdracht binnen de lijnen komen. De Ridder: „Wij prefereren at tractief voetbal voor het publiek en zullen dus aanvallend opere ren.' Zoals het er nu voorstaat kan Kloetinge compleet aantreden in deze spanning tegemoet ge ziene wedstrijd. VLISSINGEN - Met ingang van maandag 15 maart is een deel van de oostelijke rijbaan van de Spuistraat tijdelijk voor alle verkeer afgesloten. Deze maatregel is noodzake- Bezoek ons meubelatelier in Gapinge bij Veere, de koffie is klaar... i) MASSIEF EIKEN MEUBELEN atelier DE SCHAPEKOP lijk in verband met de sloop van de voorgevel van het voormalig pand van de Vey Mestdagh aan het Bellamy- park. Gedurende de werk zaamheden, die ongeveer een week zullen duren, moet het .verkeer gebruik maken van een deel van de westelijke rij baan. Verkeerslichten zullen zor gen voor een vlotte en veilige verkeersafwikkeling. MIDDELBURG - C en A gaat in de periode 1977-1978 een vestiging aan de Lange Delft openen. Hiervoor zal het pand waarin thans nog de ij zerhandel van de fa. De Jager is gevestigd, tot modehuis worden verbouwd. INDISCH RESTAURANT KünaaUtraat S3 OOST-SOUBURG Tel. 01183-62260 Spec. Indonesische rijsttafel EN t/m zo. tot 2300 uur geopend ZEELAND - Tot districts bestuurder van het NKV is in Zeeland de heer J. de Rijk be noemd. Het is sinds kort dat het NKV een district heeft dat de hele provincie Zeeland om vat. Het districtskantoor is voorlopig (nog) gevestigd in Tilburg aan het St.-Annaplein 21, tel. 013-430058. Het samengaan van het NKV en het NVV tot Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) waardoor de samenwerking met het CNV verbroken is, heeft op provinciaal niveau ook gevolgen. Het overlegor gaan Zeeland is opgeheven. Wie het FNV nodig heeft kan zich richten tot het adres Dam 63 in Middelburg (1180- 11148). Wie het CNV nodig heeft kan terecht aan het Ge- rbrandyhof 40 in Goes. SOUBURG - In het jeugd- en jongerencentrum De Zwaan aan de Kromwegsingel 1 in Oost Souburg wordt aan staande zaterdag 20 maart een filmdag georganiseerd door VJV, SKW en VSC. Tijdens deze filmdag zal het medium film via het vertonen van allerlei soorten films be licht worden. Men wil probe ren een inzicht te geven in de manier waarop film te gebrui ken is en gebruikt wordt. Er zullen o.a. kinderfilms, slap sticks, tekenfilms, poppen- films, propagandafilms, voor lichtingsfilms, speelfilms, dia series, muziekfilms, documen taires en discussiefilms ver toond worden. De smalfilm- groep Shot '68 zal het maken van films demonstreren. Tijdens de filmdag kan men in De Zwaan tegen betaling broodjes en drankjes verkrij gen. De toegang tot de dag is gratis. Zo vrienden, als we willen kunnen we gaan „recreëren" in Het Poelbos. Tijdens de boomfeestdag deze week zijn de laatste bomen geplant. Dat is met nogal wat tam tam gebeurd. Opzettelijk, want de verantwoordelijke men sen, vinden dat het bos tussen 's Heer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen nog veel te weinig bekend is bij de bevolking. Dat bos is aange legd als doekje voor het bloe den. Want zou er geen ruil verkaveling in de Poel zijn geweest, dan hadden we ook geen Poelbos gekregen. Dan was er ook geen Poelbos no dig geweest moet ik zeggen, want dan hadden we onze wandelingetjes gewoon kun nen blijven maken over de kronkelige Poelweggetjes. Maar goed, het bos ligt er. Of liever gezegd er zijn twee bossen. Het Arendbos en ja wel hoor het Hendrikbos. En daar mogen we nu gaan fiet sen en wandelen. Ik denk trouwens dat het nog heel wat jaartjes duurt voor het bos echt bekend is bij de be volking. Want als je niet goed uitkijkt zie je het niet eens. Op veel plaatsen staat het gewas nog niet hoger dan de knieën. En bij een bos stel ik me toch iets heel anders voor. Boompje groot, plantertje dood, gaat nog steeds op. Misschien dat de kinderen van de kinderen die woens dag zo hard hebben staan planten ooit nog eens een echte boswandeling kunnen maken. En daarvan genieten ook. Als ik er nu loop, kan ik alleen maar verdrietig den ken aan wat van de oude Poel verloren is gegaan. Daar helpt geen Poelbos aan. Trouwens heel wat mensen in Middelburg zijn afgelopen zondag de dag ook verdrietig begonnen. Ze hebben een voorproefje gehad van het geen ons in Zeeland te wach ten staat als de industrialisa tie nog verder gaat. Want toen z zondagmorgen de ra men open wilden zetten om wat frisse lucht binnen te la ten, wisten ze niet hoe schie lijk ze ze weer moesten slui ten. Het stonk in Middelburg. Een heleboel Middelburgers wisten helemaal niet wat er aan de hand was. Maar de Rotterdammer die al weer wat jaartjes geleden Rotter dam ontvlucht is, in de hoop in Zeeland wat frissere lucht te vinden herkende de geur onmiddellijk: Smog. Hij is er de hele dag van in de war ge weest. Tenslotte kom je voor de smog niet naar Zeeland. In de war waren afgelopen week ook de bejaarde bewo ners van de Erasmusflat in Goes. Zij kregen zomaar even een briefje waarin werd mee gedeeld dat de heer van de flatjes met maar liefst zo'n 95 gulden per maand omhoog ging. Lang hebben ze trou wens niet bij de pakken heer gezeten, want er is onmiddel lijk een actiecomité gevormd dat wil voorkomen dat die huurverhoging wordt door gezet. Het mooiste is dat het be stuur van de Erasmusflat vind dat er helemaal geen sprake is van een verhoging. Nee, zegt dat bestuur de hu ren worden „aangepast". Want eigenlijk hebben de bewoners steeds te weinig be taald, omdat de definitieve huur nog steeds niet was vastgesteld. Nou is de Erasmusflat al zo'n twee jaar in gebruik. Ik kan niet zeggen dat er in dit geval sprake is van een voor tvarend bestuur. Want ook de mensen die er nog maar drie dagen woonden kregen zon briefje. Zelfs zij wisten hele- maamaal niets van de ko mende huurverhoging. Jejult toch tijden hebben zitten re kenen of je nu wel of niet zo'n flatje kunt betalen, er drie dagen wonen en dan merken dat al je berekeningen voor niets waren. Dat je net dat beetje extra geld wat je dan toch nog over hield, mooi to'ch nog in de huur kunt gaan steken. Goed om flink heimwee naar je oude huis te krijgen. ARJOAN Winnares van de vorige week is mevrouw T. van de Be- ro, Jacob Catslaan 1 in Vlissin gen. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Badhuis straat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; Vishandel de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80 een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddop pertje met tegoedbon k f 5,-; brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria, Betje Wolffplein, twee broodjes An nikes met koffie; Midgetgolf- baan Delta, Burg. van Woel- derenlaan, Vlissingen gratis consumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1. En dat is nogal wat. Zie maat. Afhankelijk van kilometerstand en bouwjaar knjgt u, aonder beperkende bepalingen, totale garantie! Over zes respectievelijk drie maanden. Op ieder merk. Ongeacht het aantal door u gereden kilometers. Nooit eerder kon u een gebruikte auto met zoveel 2ekerhcid kopen. Dank zij Eurocasion kan dat nuWant bi) alle Eurocasion-agenren in ons land geldt deze unieke garantie. Dus ook als u uw auto bij een van hun collega's kocht! Wie vandaag 'n gebruikte auto zoekt, kijkt voortaan uit naar een Eurocasion. Omdat u het belangrijkste erbij krijgt: Garantie! MIDDELBURG Veerseweg 104 - TEL. 01180-29955 VLISSINGEN Industrieweg 35 Tel. 01184-19810 l

Scheldebode | 1976 | | pagina 1