Ék Engel Reinhoudt zanger van het Zeeuwse lied Op mijn manier probeer ik vast te houden, wat er nog over is zeggen. zeeuwse kla Naar het bejaarden centrum Scheldebode-kringetje DEBrlBIHslrJ 'Waal$ njode Filmhuis Als provincie subsidie geeft: Liederen van Ravel op koffieconcert ARISTO Madame bgccopq !S&\ r *,47b Vermandere Eurotasion is Nieuw! Waarin verschilt het van elke andere occasion...? In 't belangrijkste: De garantie! Automobielbedrijf DIJKWEL B.V. BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE I RB v T 'i de schéldebode Elektronische rekenmachines o.a. M 85 geen 339.- maar 279.- inklusief adapter MET 2 JAAR GARANTIE Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 10 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 10 MAART 1976 van Zeeland" WOLPHAARTSDIJK - „Op mijn eigen kleine manier probeer ik vast te houden wat er nog over is van Zeeland. Ik zing en schrijf geen keiharde actieliederen. D'r zitten glim lachjes en grimlachjes door. Wat ik probeer is eigenlijk de gevoelens die bij de mensen leven te onderstrepen en te ondersteunen, in de hoop dat ze er iets van meenemen. Ik probeer ze te ontroeren, te laten lachen of ernstig te ma ken". Voor vrienden en familiele den zingt Engel Reinhoudt zijn eigen - in het Zeeuws geschre ven en gezongen - luisterlied jes al een paar jaar. De laatste tijd zingt hij, als het zo uit komt, ook wel injeugdsozen en voor verenigingen. Tenminste als hij gevraagd wordt. Want meer dan een hobby is het zin gen van Zeeuwse - of beter ei genlijk Zuid-Bevelandse - liedjes nog niet. Liedjes over het platteland, over wat er verdwenen is en wat voor in de plaats is geko men, over de mensen die er wonen en over de beesten, over wat er vernield is en over wat niet meer terugkomt. Een be etje verdrietige, kritische maar vooral ook humoristische lied jes. Ze scheppen een sfeer die ook de Westvlaamse Willem Vermandere met zijn Vlaamse liedjes weet te brengen. En het ligt daarom voor de hand dat Engel Reinhoudt al de „Zeeuwse Willem Vermande re" wordt genoemd,. Maar ei genlijk is die vergelijking wat te gemakkelijk, want Engel Reinhoudt imiteert Verman dere niet. Hij is wel geïnspi reerd door Vermandere en door hem op het spoor van de eigen Zeeuwse liedjes gezet. Reinhoudt: „Ik maakte al ja ren teksten, voor het schoolca- baret, voor vrienden. Maar al tijd in het Nederlands. Alleen voor bruiloften en partijen, we hebben een grote familie, dus v dat Waals vele uitschieters heeft in zijn „eindeloze" kollektie! ^LarigeJIelkeJM elk jaar is er wel een bruiloft, deed ik wel eens iets in het dia lect. Een jaar of vier geleden zag ik Vermandere voor het eerst op het humorfestival in Heist. Het was een ontdekking dat liedjes in dialect zo goed overkwamen. Het sprak me zo aan, dat ik het toen ook ben gaan proberen. Ik heb wat gre pen op een gitaar geleerd en daarna ben ik eigenlijk steeds bezig gebleven". Reinhoudt vindt dat hij zichzelf muzikaal zeker niet met de Vlaamse zanger kan vergelijken. „Ik ben gewoon veel minder muzikaal". Toch begeleidt hij zich zelf bij zijn optredens nu al met drie in strumenten - een harmonica, een cither en de gitaar en maakt hij ook zelf de melodi eën bij zijn liedjes. Zijn teksten zijn het belang rijkst en die slaan overal goed aan, in jeugdsozen en bij vrouwenverenigingen, al zit er toch vaak een flinke dosis kri tiek in. Kritiek op de dreigende afsluiting van de Oosterschel- de, de oprukkende industrie in het Sloe, de vernieling van De Poel. Reinhoudt: „Door mijn werk - ik ben provinciaal jeugdwer kadviseur voor de CJV - kom ik overal. Ik hou verschrikke lijk veel van Zeeland. Je ver groeit er steeds meer mee. Tien jaar geleden kon het me niet schelen waar ik woonde. Of het nou Groningen of Amerika zou wezen. Nu zou ik me wel drie keer bedenken voor ik weg zou gaan". Het zijn niet alleen liedjes over het land, die Engel Rein houdt maakt, ook over de men sen. Over het vrouwtje dat wegdroomt onder de preek van de „doomnie", d'n Eere die ze over d'n Boomdiek ziet lopen en Zacheus daarbij op een tol letje hooi. Over Jaone die naar het be jaardencentrum moet (zie ook het kadertje) en de INDISCH RESTAURANT |:!i m tl KanualHtrajt 53 OOST SOUBURG Tel. 01183-62260 Spec. Indonesische rijsttafel Di t/m zo. tot 2300 uur geopend En dat is nogal wat. Zie maar. Afhankelijk van kilometerstand cn bouwjaar krijgt u, 'Onder beperkende bepalingen, totale garantie! Over ics tespecticvcli|k drie maanden Op ieder merk. Ongeacht ha aantal door u gereden kilomaers. Nooit eerder kon u een gebruikte auto ma 'ovecl zekerheid kopen. Dank zij Eurocasion kan dat miWant bij alle Eurocasion-agcntcn in ons land geldt deze unieke garantie Dus ook als u uw auto bij een van hun collega's kocht! Wie vandaag 'n gebruikte auto zoekt, kijkt voortaan uit naar een Eurocasion. Omdat u het belangrijkste erbij krijgt: Garantie! MIDDELBURG Veerseweg 104 - TEL. 01180-29955 VLISSINGEN Industrieweg 35 - Tel. 01184-19810 paarden die alleen nog de manege bevolken: ...„De mistput en de paeres- tal, dat eêt noe manege, de paereknecht eêt yockey, ja je kust 't nauwelijks leze, z'èhn zo'n aorig petje op en lézen an d'r bene de paerde, wa zeg ik noe, ja, zou 't wé paerde weze? 't bin opgefokte staetus- beeste, vee aers kan't et nie weze..." Reinhoudt: „Ik heb nog niet zo'n uitgebreid repertoire, een stuk of dertig liedjes. Maar ik blijf er wel mee bezig. Soms schrijf ik tijden niets. En dan komen er achter elkaar weer een paar liedjes uit". Voorlopig blijft het optreden een hobby van Engel Rein houdt, al wil hij, nu hij heeft gemerkt dat zijn liedjes aans laan, wel wat meer optreden. Wie belangstelling heeft voor het repertoire van Engel Reinhoudt, kan de zanger van het Zeeuwse lied vinden in een klein huisje aan de Aardebol- lenweg in de polder bij Wolp- haartsdijk. 't Is beter voe joe, zeie de huus en de mensen. Wat mö 'j noe alleane in zó'n groat kot In 'trustuus eie't goed, dat lit niks te wensen A je 't nie zou doe, dan was je wè zot. 'k Zie julder knikke, je zou het ok zó zegge. Mê begriep je wè dat dat zó mè niet git. 't Is misschien moeilijk om 't uut te leggen Da je 50 jaer zó mè nie achter lit. Z'oa d'r uuteindlijk an toe eheve Mè vee liever oa z'ier d'r oad neer eleid. Noe goeng d'r nog zó vee ver- andere in d'r leven Mè ja zelfs den dominee die oat et ezeid. Di stoeng ze in 't deurgat, d'r and op de klienke De taefel, de stoelen en eur kammenèt. Ze keek nog es rond wat stond het te blienken. Mè de huus die oa a een ad vertentie ezet. De zurge van Wannes, die oa d'r jaeren in ezete. 't was vee meer verhaal, ja vee mee dan stoel. Mè de voddeboer zei: 't is vrêêd vee verslete 'k Geve je'n dilder voe èêl deze boel. Mè kwa, ze most d'r padje gi korte Dag boeltje, dag uus, de taxi stoeng grêèd. Een traene op d'r kaeke voog ze wig mie d'r schorte. Di bluuf zó vee achter, wat is 't leven toch vrêêd. Joane was wig en de buurte bedurve En Jaone d'r leven was 't eure ok nie mi. Ze zei overlest nog: 'k zou liever ok mè sturve, Dan kon 'k ni Jewannes, wan die is ok di. aOP&i DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 ip MIDDELBURG - Het Film huis van Jeugd en Muziek zal donderdag 11 maart in de Veste in Goes, vrijdag 12 maart in het Kuiperspoorttheater in Middelburg en woensdag 17 maart in De Zwaan in Oost- Souburg draaien met de Zwit sers/Franse film „L'Invita- tion" van de regisseur Claude Goretta. De vrijgezel Rémy Placet gaat in deze film, na de dood van zijn moeder, in een land huis wonen. Op een tuinfeest nodigt hij al zijn'collega's van kantoor, die zich jaloers tonen op zijn nieuwe omgeving. Het feest loopt op een vechtpartij uit en op het eind keert Rémy zelf weer naar het kantoor te rug. Regisseur Claude Goretta behoort tot de groep van fil mers die in 1968 de zogeheten „Groupe 5" vormden. Aan vang 20.30 uur. Toegang 2,50. Goed idee van die Vlis- singse vakbondsleden. Die hebben verleden week op een vergadering van hun indus triebond zitten praten over de vraag hoe je de werkloos heid een beetje zou kunnen verminderen. Nou wordt daar doorlopend over ge praat maar de meeste geleer den zijn het helemaal niet met elkaar eens. Ze hebben allemaal wel gestudeerd op economie en zo, maar nu ze een echt groot probleem moe ten oplossen, blijkt dat men sen met dezelfde deskundig heid tot totaal verschillende voorstellen komen. En daarom dacht ik, dat die doodgewone Vlissingse ar beiders het nog niet zo gek hadden bekeken. Die zeiden: „Als we nu iedereen een jaar eerder met pensioen laten gaan, dan kunnen een hele boel jongeren, die nu niet aan de slag komen, wel gaan werken". Wat mij betreft: ik vind het typisch zo'n „ei van Colum bus". Bovendien hebben die oudjes best een vervroegde pensionering verdiend. Ze staan al tientallen jaren te zwoegen en zij hebben er toch mooi voor gezorgd, dat we nu zo'n welvaart Hebben. Laat ze dus maar een beetje genie ten van hun ouwe dag. Maar de districtsbestuurder van de vakbond heeft al laten weten, dat het toch allemaal niet zo simpel is, als die Vlissingse arbeiders dachten. „Want", zegt ie, „als iedereen een jaar eerder met pensioen gaat, moeten de AOW-premies omhoog, want al die gepen sioneerden moeten toch be taald worden". Tja, daar zit je dan met je goeie idee. Maar toch begrijp ik het niet helemaal. Want als al die werklozen aan de slag kunnen op de opengevallen plaatsen van de vervroegd- gepensioneerden, dan hoeft de staat toch veel minder WW uit te betalen. Als ze nou dat geld, wat ze op die manier uitsparen eens in de AOW- pot doen? Dan heeft de staat wel geen voordeeltje, maar misschien hoeft de premie toch niet omhoog en in elk geval is het veel rechtvaar diger om de jongeren nu maar eens te laten werken. Ik ben in elk geval blij, dat die Vlissingse vakbondsmensen toch besloten hebben om hun hoofdbestuur een briefje te sturen met een pleidooi voor vervroegde pensionering. Ik hoop dat ze succes hebben. Minder succes heeft „Jeugd en Muziek" in Middelburg het afgélopen jaar gehad met z'n bekende festijn „Muziek op straat". De manager van J. en M. heeft tenminste aangekon digd, dat er deze zomer in Middelburg geen „Muziek op straat"-evenementen komen. Voor een groep jongeren zal dat niet zo'n plezierig bericht zijn, maar ik weet zeker dat een aantal Middelburgse middenstanders opgelucht adem haalt bij zo'n bericht. Laat ze echter niet te vroeg juichen, want J. en M. heeft weer iets nieuws in petto: een serie evenementen, waarvan ik ook nog niet veel snap. Maar - zoals al eens eerder in dit blad is geschreven - J. en M. is elk jaar goed voor een rel. Niet dat er iemand bang hoeft te worden natuurlijk, want ik kan me ernstiger za ken voorstellen, dan zo'n jaarlijkse Middelburgse cul turele woeling. ARJAON Zeeuwse Telefonische Hulpdienst in september bjoemenbodiek Ui euromarkt 10 middelburg telef. 29519 MIDDELBURG - Als provinciale staten op 19 maart geld be schikbaar stellen, dan gaat in september ook in Zeeland en tele fonische Hulpdienst (THD) van start. Zegt de provincie „Ja", dan zal ook het rijk geld geven voor deze vorm van vrijwillige hulver- lening en kan begonnen worden met het aantrekken van vrijwilli gers. Zeeland wordt het eerste gebied waar de telefonische hulp dienst provinciaal wordt geregeld. Maar Zeeland is ook een van de laatste gebieden waar een Telefonische Hulpdienst van de grond komt. De andere telefonische hulpdiensten in Nederland zijn opgericht in de grote steden. Het doel van de hulpdienst is mensen die met allerlei pro blemen zitten onmiddellijk te kunnen helpen. Belangrijk daarbij is dat de telefonische hulpdienst dag en nacht be reikbaar is. De mensen die in moeilijkheden zitten kunnen, als ze dat willen anoniem blij ven en dat blijkt erg aan te slaan. In Zeeland zijn in 1969 al de eerste initiatieven genomen om tot oprichting van een tele fonische hulpdienst te komen. Gewoon omdat gebleken was dat ook in Zeeland behoefte was aan een telefoonnummer dat de mensen 24 uur per dag konden draaien. Hoe groot die behoefte nog is, blijkt wel uit de cijfers. Want bij deTHD's in Rotterdam en Breda werden in 1973 4000 en in 1975 5000 aan vragen om hulp uit Zeeland ge registreerd. Daar komen dan nog de aanvragen bij, waarvan de plaats van herkomst niet is geregistreerd. In 1974 is in Middelburg een initiatiefgroep opgericht, die er in geslaagd is een opzet te maken voor de hele provincie. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse Raad van maat schappelijke dienstverlening zijn buro-apparaat beschik baar stelt voor de telefonische hulpdienst. Het principe van de telefoni sche hulpverlening is dat er vooral gewerkt wordt met vrijwilligers. In de praktijk blijkt het werken met vrijwil ligers goed te lopen omdat de nadruk vooral ligt op een per soonlijk gesprek en niet op een beroepsmatige aanpak. Het belangrijkst is dat de vrijwilliger luistert naar de mensen die bij hem of haar om raad komen vragen. De hulp vrager kan zijn problemen van zich afpraten. Dat kan vaak een hele opluchting geven. Als in de loop van het gesprek blijkt dat alleen een telefoon gesprek niet helpt, dan is het mogelijk dat verwezen wordt naar professionele hulpverle ningsinstanties. Maar dat ge beurt alleen als de hulpvrager dat zelf wilt. De problemen waarmee vrijwilligers van de telefoni sche hulpdiensten worden ge confronteerd lopen erg uiteen. Het komt regelmatig voor dat mensen die zelfmoord willen plegen en als redmiddel naar de telefoon grijpen. Daarnaast blijken ook veel mensen ver schrikkelijk eenzaam te zijn en vinden ook mensen die familie leden of vrienden hebben ver loren troost in een telefoon ge sprek met een van de vrijwilli gers. Maar ook met minder en- stige problemen als burenhin- der krijgen de telefonische hulpdiensten te maken. In Zeeland zullen in het be gin zo'n veertig vrijwilligers klaar staan voor de opvang van de hulpvragers. Verwacht wordt dat er later zo'n 70 tot 90 mensen nodig zullen zijn. Om het werk in goede banen te lei den zal een coördinator wor den aangetrokken. MIDDELBURG - In de foyer van de concertzaal organiseert de ZVU zondag 14 maart om 11.30 uur een koffieconcert, dat gewijd is aan de muzikale ontwikkeling van Ravel in de liedkunst. Ravel staat aan de uiterste grens van de roman tiek, op de drempel van de mo derne muziek. Karakteristiek voor zijn lie deren is de samenhang tussen muziek en de poëzie-teksten, die uit eenzelfde inspiratie bron lijken te zijn ontstaan. Tijdens dit concert zullen de bariton Meinard Kraak en de pianist Rudolf Janssen toelich ting geven op de verschillende onderdelen van het program ma. Verdere medewerking aan het concert wordt verleend door het Miranda Strijkkwar tet. Kaarten4,50(kinderen tot 13 jaar 2,50) zijn ver krijgbaar aan de zaal. Kinder oppas is aanwezig. Wellicht ben u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart; een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Wal- straat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria, Betje Wolf- plein, Twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis con sumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groenweg 1, Vlissin gen, gratis reinigen van japon.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1