het negatief is zoeK! zoek de kontrasten! maak's eenklankdiaserie geef een film als kado! SCHELPEBODE VAN WOENSDAG 10 MAART 1976 't Kan de beste gebeuren: u hebt een foto gemaakt en nu wil iemand er graag ook een afdruk van hebben. Hoe u ook zoekt: geen negatief te vinden. Kun je van zo'n foto een afdruk laten maken? Of u hebt een erg oude foto gezien van iemand, die u dierbaar is. Er is maar één exemplaar van en geen negatief. De oorspronkelijke foto wil de bezitter niet afstaan. Wel even uitlenen. Of nóg een voorbeeld - er is een direkt-klaar foto gemaakt van een gebeurtenis, die zich niet meer zal herhalen. Van zo'n foto is vaak geen negatief beschikbaar. En opnieuw is er de vraag: kan ik van deze opname een kopie-foto laten maken? Vreemd eigenlijk, dat veel mensen geloven, dat het ma ken van dia's erg moeilijk is. En die daar om deze reden dan ook niet aan beginnen. Toch is dat een misverstand, want kleurendia's maken is even gemakkelijk als foto's maken. De enige beperking is, dat je foto's na het ont wikkelen zo in de hand kunt nemen en bekijken. Voor dia's heb je een projektor of op z'n minst een viewer nodig. Maar dat is geen bezwaar voor wie ontdekt, dat kleurendia's een bijzondere bekoring hebben: het zijn net schilderijen van licht, die de wereld om ons heen op een heel eigen manier weergeven. Tien gouden regels In de voortreffelijke Focus IDEE VOOR ORIGINEEL GESCHENK: Hoe vaak gebeurt het niet: er wordt gezocht naar een echt origineel kado. Een familielid jubileert. Een wijkzuster vertrekt. Iemand doet u een bijzonder groot plezier. Men zoekt zich suf naar een bij zonder geschenk. Een idee: geef een film! Geef die jubilaris een film over de hele familie, waaraan iedereen een klein aandeel levert. Aan die wijk zuster: een film van haar wijk: de huizen, de straten, de mensen. Aan die persoon, die u zoveel plezier deed: zoek een onderwerp, dat hem interesseert en maak er een filmpje vanWe hebben de proef op de som genomenDit is het verhaal van een film, die een kado werd. ■hpci emile voogel peter keyzer Grachen een dorpje zonder auto's. Maar wel met een rij tuigje met een paard ervoor. Zo iets komt op de film. natuurlijk. Maar vooral bij dia's worden vaak natuuropnamen 'gemaakt en dan is het verstandig om dat landschap door een goed voorgrondmotief een extra diep tewerking te geven. Tip 9: Maak het niet te bont. Hoe gek het klinkt: hoe meer u zich beperkt in de kleuren hoe beter meestal uw dia's worden. Dit be reikt u o.a. ook door vaak dicht bij uw onderwerp te gaan staan. Tip 10: Verwissel uw diafilm in de schaduw. Want vooral in de volle zon kan dan dat felle licht zorgen voor vlekken, die mooie dia's lelijk maken. Tot slot: veel sukses met uw dia-werk. En als u ook benieuwd bent naar de 190 andere goede dia-tips uit het boekje, dat we u hebben genoemd: uw fotohande laar heeft het waarschijnlijk voor u in huis. Evenals die andere tip- boekjes: 200 filmtips, 200 doka- tips - zwart/wit (allebei ook van Emile Voogel en Peter Keyzer), 200 fototips (van Günther Spit- zing) en 200 doka-tips - kleur (van Jan van Weizen). En voor diamakers én filmers nog het boekje van Klaus Unbehaun: 200 titeltips. Waarbij (als uw fotohandelaar tenminste over de benodigde ap paratuur beschikt) het zelfs mo gelijk is, dat u op uw foto-kopie kuntwachten, want er zijn kame ra's, die op basis van het direkt- klaar principe, zo'n nieuwe foto kunnen maken. Klaar terwijl u wacht! Omdat die kamera nog niet zo lang op de markt is, zal het in veel gevallen nog niet mo gelijk zijn, dat u in enkele minu ten een tweede foto in ontvangst kunt nemen. Maar 't is in elk geval goed te weten, dat u van oude foto's en zelfs van gedeel ten ervan, in zwart/wit of in kleur, een afdruk kunt laten ma ken zonder de meestal wat kost baarder omweg van een nieuw negatief. Uw fotohandelaar kan u alles vertellen over prijs, for maat en verdere mogelijkheden. Techniek staat voor niets De laatste jaren is er een nieuwe methode ontwikkeld om foto's van foto's te maken via een di- rekte afdruk-van-een-foto. Hierbij komt er geen negatief be schikbaar; er wordt gewerkt met z.g. omkeerpapier, dat na slechts één bewerking een kant-en-klare foto oplevert. kado niet toereikend zijn om naast die kant-en-klare film óók nog - als dat nodig is - een film- projektor te schenkenDat is dan geen nood, want wie zo'n film ten geschenke ontvangt, zal ze ker zo nu en dan - als er familie of vrienden op bezoek zijn - een filmprojektor willen huren. Voor een luttel bedrag per week-end kan men dat bij de fotohandelaar regelen. niet zo belangrijk, voor kleu rendia's wel. Door steeds het zelfde merk film te gebruiken, leert u de mogelijkheden van die film 't beste kennen. Tip 2: Kies het juiste uur van de dag. Dat is dan niet de tijd tussen 11 en 2 uur, want dan staat de zon te hoog. Tip 3: Belicht nauwkeurig! De belichtingsspeelruimte is bij een diafilm kleiner dan bij een film voor kleurenfoto's. Daarom is een juiste belichting van groot belang. Tip 4: Kom dichtbij. Een raad, die eigenlijk voor het maken van alle foto's geldt. U kunt met bijna elke kamera tot zo'n l'/2 meter van uw onderwerp nog scherpe foto's of dia's maken. Dichterbij wordt uw motief on scherp. Dat het maken van kleurendia's populair is blijkt wel uit de cij fers. In een jaar tijd werden er in Nederland naar schatting ruim 50 miljoen kleurendia's ge maakt. Tot voor kort gebeurde dat vooral met de z.g. klein- beéldkamera's. Maar sinds er ook voor de pocketkamera's diafilms en speciale prpjektors in de handel zijn, groeit bij de bezit ter hiervan het verlangen om kleurendia's te maken. Elsevier-uitgave van Emile Voogel en Peter Keyzer "200 diatips" staan veel goede wen ken voor wie graag met mooie kleurendia's thuis wil komen. Misschien is het goed om - als "smaakmaker" voor dit boek en voor het maken van kleurendia's in het algemeen - de tien gouden regels door te geven, die vóór in dit praktische boekje zijn opge nomen. Dit zijn ze: Tip 1 Houdt u aan één merk film. Voor kleurenfoto's is dat Tip 5: Kamera stilhouden! Nogal logisch, zegt u. Toch worden vaak mooie diaopnamen ontsierd door trillingsonscherp- te. 't Beste is om een statief te gebruiken of om de kamera er gens op te zetten of tegenaan te drukken (b.v. op een paal of tegen een boom.) Tip 6: Kamera recht! Ook al weer zo'n schijnbaar overbodig advies. Maar een "scheve" foto kunt u nog wel (laten) korrigeren door het "rechtsnijden" van de buitenkanten. Maar een dia rechtzetten gaat niet zo makke lijk. Tip 7: Kies een goed standpunt. Vooral bij dia's is dat van be lang, omdat een dia "af" is en men niet, zoals bij het vergroten van foto's, achteraf nog een deel van de afbeelding kan kiezen, waardoor vaak een betere inde ling ontstaat. Tip 8 Streef naar "diepte" in uw dia's. Geldt ook voor foto's Allemaal vragen, die over het zelfde onderwerp gaan: kun je zonder negatief een afdruk laten maken van een bestaande foto? Het antwoord op die vraag is: ja, dat kan. Het kan zelfs op ver schillende manieren. De meest- gebruikte methode is: via een tussennegatief. Er wordt dan als het ware opnieuw een foto ge maakt van de foto, waardoor een nieuw negatief beschikbaar komt, waarvan in elk gewenst formaat één of meer afdrukken kunnen worden gemaakt. Ook in kleur? Ja, het is mogelijk van die leuke vakantiefoto van vorig jaar of van dat heel oude, in bruinzwart uitgevoerde familieportret, op deze wijze een afdruk in de origi nele kleuren te laten maken. U hebt een foto. Bijvoorbeeld zo'n foto van een stukje gezinsleven-van-deze-tijd. Maar er is geen negatief. Kan er dan toch een extra afdruk gemaakt wordenIn het artikel: het nega tief is zoekwordt deze vraag be antwoord. Dit is zomaar een foto, gemaakt door mevrouw Ineke Cramer uit Emmeloord. 't Was een inzen ding voor de wedstrijd V rou w-en-foto-van-het-jaar en hij werd bekroond met een prijs. De kombinatie "kinderen en huisdieren" is vaak een sterk motief voor boeiende foto's. Deze foto bewijst ook, dat goede foto's vaak het resultaat zijn van rustig kijken en van het zoeken naar kontrasten. Juist door die grijze achtergrond en de twee zwarte Figuren op de voorgrond ontstond er een duidelijke tegen stelling tussen licht en donker. En het is dat kontrast, dat vaak de werking van de foto vergroot. Daarom is op dit plaatje een wijze fotoles in beeld gebracht: zoek de kontrasten. Uw foto's worden er beter van. U bent al een enthousiaste kleurendia-maker? En u be schikt dus over een aantal dia-series, waarin de hoogte punten van het leven (vakan tie, een feest, een weekend- tocht, enzovoort) zijn vastge legd? Denk dan eens over een klankdiaserie, waarin u, met béelden en met geluid zo'n serie kleurendia's op een heel bijzondere manier tot leven kunt brengen. Het maken van een klankdia serie is een boeiend werkje, want u kunt met het maken van teksten en geluidseffek- ten, met een muzikale omlijs ting en andere hulpmiddelen een heel bijzonder geheel van zo'n serie maken. Waarbij u ook, met behulp van een op wisselsignalen werkend stuur- apparaat, de diawisseling kunt automatiseren. Hebt u belangstelling voor zo'n voldoening gevende hobby: het maken van klank diaseries? Dan is 't verstandig om bij de Stichting Amateur- fotografie de mini-kursus "Klankdiaseries maken" aan te vragen. De prijs is slechts 2,50 en dan krijgt u - na bestudering van deze bro chure - ook nog, als u dat wilt, het gekorrigeerde kwis- formulier retour, waarop u uw kennis kunt testen. U kunt de mini-kursus aanvragen via een speciale envelop, die waarschijnlijk bij uw foto handelaar klaar ligt. U kunt ook - met 5 postzegels van 50 ct. in een envelop - de kursus aanvragen bij bovenge noemde Stichting. Het adres is Singel 32 in Amsterdam. Zet s.v.p. linksboven op de envelop: "Klankdiaseries maken" Een goede aanleiding Zo'n film als geschenk is trou wens een goede aanleiding voor de ontvanger om zélf ook te gaan filmen. Wie heeft ontdekt, hoe je al filmend in kleur en in bewe gende beelden en zelfs in geluid de wereld om je heen kunt vast leggen, zal er veel voor voelen om zélf ook te gaan filmen. Want één ding is zeker: als je ziet wat je via de filmkamera kunt over brengen aan sfeer, als je ontdekt hoe levensecht zo'n verhaal in beelden kan zijn, dan wil je méér. Dan pas zie je, hoe zo'n kamera kan helpen om je eigen leven en dat van je gezin voor de toekomst en voor altijd vast te leggen. Film als kado Een goed idee voor wie zoekt naar een zeer origineel ge schenk. Want elk mens is gevoe lig voor een kado, waarbij de ge ver zich heeft verdiept in zijn ei gen leven. En dat kan bijna nooit beter dan met een film over iets, dat de bijzondere en zeer per soonlijke belangstelling heeft van de man of vrouw, die we met een geschenk willen verrassen. De aanleiding was: een december-vakantie in de sneeuw en de zon in een klein Zwitsers chalet. Dat staat in Grachen, een sober wintersportplaatsje op een hoogte van 1670 meter ergens in de Zwitserse Alpen. De eigenaar bood het ons gratis aan en dan zoek je naar een toepasselijk ge schenk. Waar kun je zo'n man, die alles al heeft, nu blij mee maken? Gek op dat dorpje En dan ontdek je, dat hij hele maal weg is van dat kleine dorpje in Zwitserland, waar hij in zijn veel te drukke bestaan zo nu en dan rust kan vinden. Die liefde voor een vakantie-oord met dat 'schitterende decor van be sneeuwde bergen, met heerlijke bospaadjes en kleine winkels, met zo'n romantisch kerkje in het midden en vriendelijke men sen, die "Grüss Gott" zeg gen dat is voor hem het sym bool van geluk. Als hij.in Hol land is, droomt hij van Grachen. Ons kado werd: een zichtbare uitbeelding van die droom, door middel van een film over dat kleine bergdorp. Fijne vakantie Het mooie van een filmvakantie is ook, dat je er méér in beleeft. Je maakt een plan voor de inde ling van de film: 'n stukje aan komst, opnamen van het dorp, bestijging van de berg met het ski-baantje, wandelingen in de omtrek., 't dorp bij avond, de skilauf-lessen, het vertrek, en zo voort. Zelf filmen doet je meer ontdekken. Als je filmt, maar ook als je thuiskomt en ze dan - na het ontwikkelen van de films Wandelen in de sneeuwook dat hoort bij het vakantie filmverhaal. -gaat monteren. Wantje beleeft dan alles zelf ook opnieuw. Het gewone leven En je doet nóg een ontdekking als je zelf filmt in je vakantie: je gaat bewust op zoek naar het ge wone leven van de mensen in zo'n dorp. Je filmt een boer, die met een slee vol hooi naar bene den komt. Of je gaat achter een groepje leerlingen aan, die sa men met een leraar hoog op de berg nog beter leren skiën. En dat levert dan boeiende filmscè- nes op, die je in een vakantie zonder filmkamera niet zo mak kelijk zou hebben ontdekt. Projektor een probleem Soms zal het budget voor een

Scheldebode | 1976 | | pagina 13