Vijf en zestig jaar oude drankzaak sloot zijn deuren cTMaison Claire Nieuwe redactie correspondent voor Middelburg Schrijversavond in Kunstenaarscentrum de scheldebode Geen techniek alleen creativiteit en zin om te bewegen is nodig ze zeggen... II "li» 1 Cursus dansexpressie in Midgard Scheldebode-kringetje Zangavond DE SHU •\Vaal$ n|pdc 35CCUVVSP I; Gevonden voorwerpen Prestatieloop in Oostkapelle Reisgidsen Wegenkaarten RUITER Vrije slijter Eurocasion is Nieuw! Waarin verschilt het van elke andere occasion...? In't belangrijkste: De garantie! Automobielbedrijf DIJKWEL B.V. REDACTIE: „Onda" uitvoering in Ons Oorpspleven de scheldebode en van bijna alle landen verkrijgbaar bij boekhandel kantoorboekhandel Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 26e JAARGANG NO. 9 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 3 MAART 1976 Geen wijn verkopen, die je zeif niet geproefd hebt VLISSINGEN - De laatste „vrije slijter" van Vlissingen' heeft kortgeleden de deur van zijn lege zaak op slot gedaan. Ex-handelaar in wijn en ge destilleerd A.F.H. Harms heeft het slijtersvak verlaten en is medewerker geworden van het Ziekenfonds Midden Zeeland, een functie die hij twintig jaar geleden had opgegeven om zijn vader in de zaak op volgen. De toekomst in de drankhandel zag er toen nog rooskleurig uit en de firma H.W. Harms had een goede naam in Vlissingen. In 1911 had D. Borst een ver gunning gekregen om de zaak te openen in één van de pas ge bouwde panden aan de Spui straat en in 1924 kon vader Harms deze zaak voortzetten. Toen de sloperhamer in 1965 deze huizen wegvaagde ver huisde zoon Harms naar de Badhuisstraat. Nog steeds waren de voor uitzichten in het slijtersvak goed en de heer Harms hoopte, dat de nieuwe Drank en Hore-, cawet, die in de maak was, de vergunning aan de zaak zou koppelen i.p.v. aan de naam. De vergunning op naam was slechts éénmaal overdraag baar en was in dit geval dus van vader op zoon overgegaan. Maar de wetgever besiste in 1967 anders en iedereen, die middenstand- en slijtersdi ploma bezat kon in deze bran che aan de slag gaan. „Van toen af voelde ik de ondergang al aankomen. Achteraf is het me nog meegevallen, dat ik het zo lang heb volgehouden." Groot-kruideniers. De cash and carrybedrijven, groot-kruideniers en „weide-winkels", of hoe deze bedrijven verder ook genoemd mogen worden, hadden toen juist de markt veroverd op de kleine kruideniers en de „win kels om de hoek". De nieuwe Drankwet bood hun de moge lijkheid om slijterijen bij hun bedrijven te openen en ook deze handel aan zich te trek ken. Door hun hoge omzet konden zij de prijzen gaan drukken en de kleine drank handelaar kreeg het steeds moeilijker. Harms: „Zolang de prijzen vastzaten ging het voor ons nog wel, maar die groot kruideniers gingen bewust de vastgestelde prijzen kapot maken. Zij lokten daardoor i A.F.H. Harms voor het laatst in zijn lege zaak. processen uit en tenslotte heeft de rechter toegegeven. Nu ligt nog maar een gedeelte van het gedestilleerd op de minimum prijs en de rest is vrij." De heer Harms kan het trieste verhaal van hem en oud-collega's vrij nuchter vertellen. Tenslotte vindt hij zichzelf een bofferd, die op zijn 45ste nog naar een andere baan kon overstappen. Maar er zijn vele anderen in de drankhandel, die hun toe komst zwarter inzien. Harms schat, dat deze ontwikkeling toch wel iets van acht duizend arbeidsplaaten gaat kosten. En als de superkruideniers de slag om de slijters hebben gewon nen ziet hij de kleine slagers dezelfde kant opgaan. Met Harms en zijn collega's zal ook weer veel vakkennis en ervaring verdwijnen. „Vader en ik zijn altijd heel ruim ge sorteerd geweest. Als vrije slij ters waren we niet aan een be paalde firma gebonden en konden we inkopen wat we wilden. Onze sortering was buiten het normale, want Vlis singen is wat dat betreft een aparte plaats. Er wonen hier heel wat mensen, die door hun reizen naar het buitenland eens iets anders hebben leren drinken en dat thuisgekomen ook willen aanschaffen." De vaste cliéntèle van wijndrin kers voer ook steeds op het kompas van vader en zoon Harms. „Nu meneer Harms, als u zegt dat het goed is dan ver trouw ik erop." Hun devies was dan ook geen wijn te ver kopen, die zij niet eerste zelf hadden geproefd. „Dan kun je iets brengen, waar jezelf ach ter staat." Het dagelijkse leven met de vaste werktijden is wel wat rustiger geworden voor de ex-slijter. Geen bestellingen meer rondbrengen na zessen en zestig.uur per week in touw zijn. „Toch mis ik wel het con tact met de mensen. Ik had een prettige verstandhouding met mijn klaten en dat bezorgen heb ik nooit vervelend gevon den. Alleen heb ik nooit boven de zaak willen wonen, watn mijn vader, die dat wèl deed, werd zelfs midden in de nacht nog uit zijn bed gebeld." In de loop der jaren hebben vader en zoon wel wat ver schuivingen in het drankge bruik meegemaakt. Vroeger had de gemiddelde Nederlan ders hoogstens één fles in huis om het bezoek wat in te kun nen schenken en wijndrinken werd alleen in een kleine kring van liefhebbers gedaan. Vader Harms verkocht de jenever nog los per maatje, een service aan de klanten, die een hele ties niet konden bekostigen. Zoon Harms vindt, dat de jeugd tegenwoordig heel wat meer drinkt dan vroeger. „Ik heb me altijd heel strict aan de regel van alleen boven de 16 jaar ge houden en aan kinderen nooit iets meegegeven. Ook al had den ze een briefje van de ou ders bij zich. Ik betwijfel of ze bij die grote bedrijven daar wel zo goed op letten. Het gaat daar maar van „pakken en wegwezen." Karrestraatl Breda Het is ZO helder als glas dat het straks nonsens is )m verder te lopen dan Karrestraat I als u eigentijdse mode wilt I vinden voor interessante prijzen. Want Breda krijgt er 'n bijzondere\ modezaak bij, waar met iedereen en alle omstandigheden rekening I wordt gehouden. n Zaak waar sjiek en charme af zal stralen en I waar iedere vrouw zal vinden wal ze zoekt.) Mode, die iedere vrouw tot een echt middelpunt zal maken. Kom maar kijken. En als u alles \hebt gezien weet u het ook "het is 'n klare zaak dat u bij Maison Claire de mode zult vinden die u met plezier zult dragen vooral ook I omdat de prijzen (zo) gunstig zijn". Nog maar 2 nachtjes slapen, lan is het zover. middelburg - Als nieuwe Middelburgse correspon dent voor de redactie van De Scheldebode is vanaf heden de heer A. J. M. de Jong in dienst. De heer De Jong volgt de heer J. Kui pers op, die in verband met zijn studie geen redactio nele bijdragen meer kan le veren voor „De Scheldebo de". Verenigingen, clubs, en zovoorts uit Middelburg en naaste omgeving kunnen voor plaatsing van berich ten, aankondigingen van verenigingsavonden en an dere tips voortaan terecht bij de heer De Jong, Eigen- haardstraat 14 in Middel burg. Voor Vlissingen en om liggende plaatsen blijft me vrouw L. Wolterbeek-v. d. Vlerk de redactionele me dewerkster. MIDDELBL'RG - Op 9 maart organiseert het Zeeuws Kunste naarscentrum weer een schrijversavond aan de Lange Noord straat 59 in Middelburg. Zoals gebruikelijk worden allerlei men sen dan weer in de gelegenheid gesteld voor te lezen uit eigen werk. De avond staat open voor iedereen die gedichten proza enzovoorts wil voorlezen. Evenals na de andere schrijversavonden is het de bedoeling het voorgelezen werk in een eenvoudige bundel samen te vatten. Die bundel is na intekening tegen kostprijs te krijgen bij het Zeeuws kunstenaarscentrum. Iedereen die iets wil voorlezen is welkom. Het is wel de bedoeling dat de schrijvers ervoor zorgen dat hun tekst enkele dagen voor de schrijversavond present is op het kunstenaarscentrum. De avond begint om 8 uur. Van 28 februari tot en met 25 maart is in het kunstenaarscen trum een expositie te zien van kleuretsen van Albert Masten broek. Het kunstenaarscentrum is van dinsdag tot en met zater dag open van twee tot vijf uur en woensdagavond van halfacht tot halftien en zaterdagmorgen van halfelf tot twaalf uur. En dat is nogal wat. Zie maar. Afhankelijk van kilometerstand en lx>uwjaar krijgt u, zonder beperkende bepalingen, totale garanticl Over zes respectievelijk drie maanficn. Op ieder merk. Ongeacht ha aantal door u gereden kilomaers. Nooit eerder kon u een gebruikte auto ma zoveel zekerheid kopen. Dank zij Eurocasion kan dat nüWant bij alle Eurocasion-agcnten in ons land geldt deze unieke garantie. Dus ook als u uw auto bij een van hun collega's kocht! Wie vandaag 'n gebruikte auto zoekt, kijkt voortaan uit naar een Eurocasion. Omdat u ha belangrijkste erbij krijgt: Garantie! MIDDELBURG Veerseweg 104 - TEL. 01180-29955 VLISSINGEN Industrieweg 35 - Tel. 01184-19810 Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 19.165 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 17.025 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: A.J.M. de Jong Eighaardstr. 14 Redactie b.g.g.: tel. 01100- 28030. ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen. Spuiplein 94. Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 MIDDELBURG - „Je hoeft geen enkele techniek te hebben. Alleen wat crea tiviteit en zin om met je lijf bezig te zijn". Dat zegt Edna van Duyn die op 17 maart in het Middelburgse jongerencentrum begint met een cursus dansexpres sie. Sinds een maand is ze in dienst bij het Zeeuws insti tuut voor kunstzinnige vorming, dat overal in Zee land creativiteitscursussen geeft. Midgard is de eerste plaats waar ze begint met dansexpressie. „Deze vorm van bewegen is nog helemaal niet bekend in Zeeland. Je hebt wel overal cursussen jazzballet, beatbal- let enzovoorts, maar dat zijn heel andere cursussen dan die ik wil geven". Bij jazz- en beatballet komt het er na verloop van tijd toch op aan een beetje van de tech niek onder de knie te krijgen. Bij de cursus dansexpressie wordt daar niet op gelet. „Het gaat erom dat de mensen crea tief gaan bewegen. Dat ze zelf uitvinden wat ze allemaal met hun lichaam kunnen doen en vooral dat ze gaan merken hoe fijn het is om te bewegen en te dansen op je fantasie". Het is niet de bedoeling dat alle cursisten die komen bin nenwaaien in Midgard zomaar wat gaan springen of dansen. Edna van Duyn is er om leiding te geven om de mensen los te maken en om richting te geven aan de ideeën die uit de groep ontstaan. De lessen worden opgebouwd rond een thema. „Meestal begin ik met wat losse oefeningen om het li chaam los te maken. Dan ga je werken op de fantasie en daar ontstaan allerlei bewegingen uit. Aan het eind van een les zie je dat er allerlei werkstukjes Edna van Duyn v j dat je bij Waals moet zijn voor een blij, blitz, bloemrijk bloesje! Lange Zelkc 9-11 Vlissingen zijn ontstaan waar mensen in groepjes aan gewerkt hebben. Het gaat er bij de lessen om dat de mensen samen bezig zijn. Vandaar ook dat techniek niet belangrijk is. En dat iedereen mee kan doen. Ook als ze hele maal geen ervaring op dansge- bied hebben". Omdat het voor veel men sen moeilijk is om zich voor te stellen wat dansexpressie pre cies inhoudt, wordt op woens dag 17 maart een openbare les gegeven, die voor iedereen gra tis toegankelijk is. Die open les begint om 8 uur. De eigenlijke cursus start op 24 maart en duurt 12 weken. De kosten zijn 10 gulden per vier keer. Het jongerencentrum Midgard is te vinden aan het Damplein in Middelburg. RITTHEM - De jaarlijkse uitvoering van de muziekver eniging „Oefening Na Den Ar beid" uit Ritthem zal ditmaal worden gehouden op vrijdag 5 maart om 20.00 uur in „Ons Dorpsleven". De Brassband ONDA zal o.l.v. de heer C. Ce- vaal het programma voor de pauze vullen. Daarna volgt een optreden van Accordeola B o.l.v. de heer J. Eckhardt. Na afloop van het concert is er nog een gezellig samenzijn. De toegangsprijs bedraagt ƒ3,- voor donateurs 1,-. „Wanneer wordt er in Nieuwdorp nou eens een bij eenkomst gehouden waar de bewoners wat aan hebben", riep verleden week vrijdag een inwoner van dat dorp hopeloos uit. Hij was weer braaf komen opdraven naar de zoveelste bijeenkomst over de vestiging van Monte dison en de gevolgen ervan. Maar hij werd weer niets wij zer. Niemand heeft tot nu toe iets definitiefs kunnen zeg gen over de luchtvervuiling, niemand weet precies of er voor de inwoners een kans op schadevergoeding is. Het enige wat de voorzitter van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland kon zeggen, was dat zijn club waarschijnlijk bij de Kroon in beroep zal gaan tegen die nieuwe vuile fa briek. Maar of dat zal hel pen Ik herinner me, dat de VZM ook ooit eens in beroep is gegaan tegen de bouw van de kerncentrale in Borssele. Jaren later (om precies te zijn in oktober van verleden jaar) deed de Kroon uitspraak: de kerncentrale mocht gebouwd worden!! Terwijl iedereen wist, dat hij allang gebouwd was en al langer dan een jaar stond te draaien. Ik bedoel maar: van een beroep op de Kroon moet je je ook niet te veel voorstellen. De enige man, die tot nu toe tamelijk duidelijke taal heeft gesproken is de direc teur van de Gezondheids dienst voor Dieren. Die is bang, dat het met de gezond heid van de dieren rond het sloe veel slechter zal worden als die Italiaanse fabriek komt. Maar waarom hoor ik niets van de directeur van de Gezondheidsdienst voor Mensen? Die weigert om het woord te voerertop vergader ingen en hoorzittingen. En toch is hij misschien de enige, die de mensen van Nieuw dorp echt een beetje wijzer zou kunnen maken. Tja vrienden, en zo praten en schrijven we al weer maanden over een belang rijke kwestie zonder het iets heeft uitgehaald; er gebeurt toch precies wat er zou zijn gebeurd als er geen „in spraak" was geweest. Ik kan me indenken, dat je daar soms moedeloos van wordt en dan maar uitvoerig en fa natiek gaat discussiëren over dingetjes, waar je nog wel in vloed op kunt uitoefenen. De raadsleden van Vlissingen zijn al zover. Verleden week moest iedereen z'n zegje zeg gen over de namen van de nieuwe straten in Pauwen burg en Souburg. Moesten die straten nou naar compo nisten, staatlieden of Euro pese landen worden ge noemd? Ze zijn er niet uitge komen. Misschien kan de gemeente Vlissingen er een hoorzitting over organiseren. Waarom mogen de mensen uit de wijken niet zelf beslis sen, hoe de nieuwe straatna men worden? Het zou best een gezellige bijeenkomst kunnen worden met goeie en leuke ideeën. En bovendien een bijeenkomst, waar de mensen waarschijnlijk eens niet met een kater vandaan komen. ARJON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Badhuis straat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; Vishandel F. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80 een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddop pertje met tegoedbon a 5,-; brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria, Betje Wolffplein, twee broodjes An nikes met koffie; Midgetgolf- baan Delta, Burg. van Woel- derenlaan, Vlissingen, gratis consumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1. GEMEENTEPOLITIE VLISSINGEN Aan het bureau van gemeen tepolitie te Vlissingen zijn in de periode 11 tot 18 februari 1976 de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: 1 bankbiljet; badhanddoek; polshorloge; beige parapluie; donkerblauwe knipportemon- nee; herenportemonnee met inh.; diverse sleutels. Huisdieren: bruine cocker- spaniël (in het dierenasyl) Aan het bureau van gemeen tepolitie te O.-Souburg zijn in de periode van 11 tot 18 fe bruari 1976 de volgende ge vonden voorwerpen aangege ven: verzekeringsplaatje van een bromfiets; ring met 2 sleutels; diverse sleutels; groene ka- plaarsjes (kind); kinderhand schoen; handdoek. W.-SOUBURG - In de Mar- nixkerk in West Souburg wordt vrijdag 5 maart om 19.45 uur een zangavond ge houden. Het „Marnixkoor" o.l.v. W. Hoorweg en „De Jonge Zangers" o.l.v. A. La gendijk verlenen hun mede werking aan deze uitvoerigng. De avond is voor iedereen gra tis toegankelijk. Foto Harry Verschuren b.v. INDISCH RESTAURANT Kanaalstraat 53 OOST-SOUBURG Tel. 01183-62260 Spec. Indonesische rijsttafel EH t/m zo. tot 23 00 uur geopend MIDDELBURG De atle tiekvereniging Dynamo '70 uit Middelburg organiseert zater dag 6 maart voor de negende keer een Massale Prestatieloop in het duingebied bij Oostka pelle. Start en finish zijn aan de Duinweg bij het terrein „De Drie Hoogten". Er wordt om 2 uur begonnen met een jeugdprestatieloop over 4 kilometer (tot en met 12 jaar). Om drie uur vertrekken de ouderen over 5, 10 of 15 ki lometer naar keuze. Er is voorinschrijving moge lijk tot en met 28 februari per giro op postrekeningnummer 18.47.14 t.n.v. de penning meester van Dynamo. Voor de jeugdprestatieloop is het be drag bij de voorinschrijving 1,50 voor de anderen 2,-. Daarna betaalt men twee kwartjes meer. Persoonlijke voorin schrijving tot 5 maart is ook mogelijk bij: P. Kodde, Zuiver- seweg 1, Aagtekerke; J.A. Vermeule, 01 Corbaulstraat 1, Middelburg (Zuid) en M. v.d. Zee, Listlaan 11, Vlissingen. IV

Scheldebode | 1976 | | pagina 1