11 Gedeputeerde Boersma: Staten voor komst van Montedison de scheldebode zeggen., TOYOTA: 9.750.- CHEVETTE Scheldebode-kringetje AUTOCENTRUM WALCHEREN B.V. bij Rommelmarkt BANDOENG Vertrouwen Gezond stand ver- Vergunningen Gemeenteraden Nieuw! ALARM APPARAAT 3 RUITER Oprit Coosje Buskenstraat afgesloten (,\Vaal$ njode Korfbalinterland l^ocpi REDACTIE: Slechts 6.95 Madeline Eurocasion is Nieuw! Waarin verschilt jiet van elke andere occasion...? In't belangrijkste: De garantie! Automobielbedrijf DIJKWEL B.V. meer voor minder geld. Prijzen vanaf voor iets aparts. Coosje Buskenstraat 127, Vlissingen - Tel. 01184-12866 b.g.g. 14421. de schéldebode r 26e JAARGANG NO. 8 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 Nieuwdorp mag niet verder uitbreiden SLOE - Nieuwdorp mag niet verder uitbreiden. Dat is duidelijk geworden na het urenlange debat in de Zeeuwse Staten over de komst van de petrochemische industrie Montedison naar het Sloegebied. Op vragen uit de Staten - waarvan de grote meerderheid trouwens akkoord ging met een eventuele vestiging van de Italiaanse multinational vlak bij Nieuwdorp - heeft gedeputeerde Boersma geant woord dat niet meer op uitbreiding van Nieuwdorp hoeft te worden gerekend. Dat er beslist een halt moet worden toegeroepen aan de woningbouw. En dat het provinciaal bestuur niet van plan is om op dat standpunt terug te komen, zoals eerder wel is gebeurd bij 's Heerenhoek. „De zaak van Nieuwdorp ligt heel anders", aldus Boersma tijdens het Montedisondebat in de staten, „vooral omdat 's Heerenhoek veel verder weg ligt van de industrie". Tijdens de hoorzitting, die< het gemeentebestuur van Bor- sele een paar dagen voor het statendebat in Nieuwdorp hield, bleken de meeste spre kers duidelijk gekant tegen de komst van Montedison of stel den zich uiterst kritisch op. Juist omdat ze vreesden dat door de vestiging van weer een zware basisindustrie de leef baarheid van Nieuwdorp op nieuw sterk zou achteruitgaan en daarmee het aantal inwo ners. Burgemeester G. van Waes hield de ongeruste Nieuwdor- pers toen voor dat er vertrou wen moest zijn. „We worden doodgeslagen met een mentali teit die in Nieuwdorp leeft. Al leen als we samen achter Nieuwdorp staan kunnen we wat bereiken, maar niet als er over wat en hoeveel er precies geproduceerd gaat worden in de nieuwe fabriek en wat de gevolgen voor het milieu van die produktie zullen zijn. Vol gens burgemeester Van Waes kon het gemeentebestuur daar niets over zeggen, omdat de gemeente geen deskundigen op milieutechnisch en chemisch gebied in dienst heeft. Op de vraag wie er dan wel van de gemeente naar Italië zijn ge weest om te kijken of de komst van Montedison verantwoord is, antwoordde burgemeester Van Waes: „We hebben geen scheikundigen, geen chemici, maar wel mensen met gezond verstand. Die zijn in Italië ge weest en als je er geweest bent, kun je er meer over zeggen, dan als je er niet geweest bent". De meeste bezoekers van de hoorzitting bleven duidelijk gekant tegen de komst van Montedison. En in de spoed vergadering die de dorpsraad van Nieuwdorp na afloop van elke veertien dagen krantear tikelen verschijnen waarin staat dat er weer een schaap is doodgegaan". En dat vertrouwen zou vol gens burgemeester Van Waes blijken als er meer mensen be reid waren een eigen huis te bouwen in Nieuwdorp, „In 's Heerenhoek heeft dat ook ge holpen", aldus burgemeester Van Waes op de hoorzitting, „daar mogen nu toch huizen worden gebouwd". Maar het antwoord is nu al gekomen van het provinciaal bestuur dat toestemming moet geven voor die woningbouw: „De situatie in Nieuwdorp is heel anders dan in 's Heeren hoek". De bezoekers van de roerige hoorzitting in Nieuwdorp zijn trouwens niet veel wijzer ge worden van deze bijeenkomst. Want het gemeentebestuur kon de inwoners niets vertellen de hoorzitting hield kwam ook" de meerderheid daarvan tot de uitspraak dat de komst van Montedison op dit moment niet wenselijk is. „Door de on voldoende en onbevredigende antwoorden van B. en W. op de vragen die vanuit de bevolking zijn gesteld, zijn de onlustge voelens bij de meerderheid van de dorpsraadsleden aange wakkerd", heeft de dorpsraad laten weten. De meerderheid van de pro vinciale staten besliste anders. Met uitzondering van de PPR- fractie en de milieudeskundige van de PvdA-fractie, dr. A. Vaas-Van Oven, onderschre ven alle statenleden het stand punt van het provinciaal be stuur dat: „vestiging in het Sloegebied om economische reden moet worden bevorderd en uit overwegingen van mi lieu en veiligheid verantwoord is". Dat gebeurde nadat de sta ten de toezegging gekregen hadden dat Montedison zal Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 19.165 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 17.025 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 moeten voldoen aan zware milieu-eisen; dat niet met de produktie gestart mag worden voordat de nodige vergunnin gen (hinderwet enz.) zijn afge geven en dat aan Montedison gevraagd zal worden om zo vroeg mogelijk contact op te nemen met de vakbeweging. - De PPR-fractie vond dat er toch te weinig bekend was over de milieuhygiënische gevolgen waarbij gewezen werd op de uitstoot van vinylchloride, kwikver liezen bij de produktie van chloor, de uitworp van zwaveldioxyde en de geluids hinder die de naftakraker kan veroorzaken. Mevrouw Vaas- Van Oven (de milieudeskun dige van de PvdA-fractie) is vooral tegen een nieuwe poly- vinylchloridefabriek. „Het is bekend dat vinylchloride ge vaarlijk is en ik geloof dat het niet geoorloofd is zoveel vi nylchloride in het milieu te brengen dat we daarover de controle verliezen". Na de staten moeten ook de gemeenteraden van Vlissingen en Borsele (op 2 maart) zich nog over Montedison uitspre ken. Maar evenmin als de pro vinciale staten kunnen zij een beslissing nemen. Het is het bestuur van het havenschap dat de grond verkoopt aan Montedison. En als het bedrijf - dat zelf nog steeds definitief moet beslissen over vestiging in het Sloe - naar Zeeland komt, dan is er volgens gede puteerde Kaland, die tevens voorzitter is van het Haven schap, een grote kans dat nog dit jaar met de bouw van de fabriek wordt begonnen. In eerste instantie is Monte dison - dat in Italië nogal wat milieuschandalen op zijn naam heeft staan - van plan op een terrein van 120 hectare fa brieken op te richten voor d^ produktie van plastics en an dere polymere stoffen. In de tweede fase zullen dan op een tweede terrein van 80 hectare een kraakinstallatie voor nafta en gasolie en fabrieken voor butadieen, en de bereiding van chloor en vinylchloride ge bouwd worden. Bij elkaar komt er werk voor 700-800 mensen. (tevens zaklantaarn) Beveiliging voor ramen, deuren, maar ook voor da mestassen etc. Excl. batte rijen (0,60 p.stuk). Paul Krugerstraat Vlissingen VLISSINGEN - In verband met rioleringswerkzaamheden is de oprit Coosje Buskenstraat (tussen Spuistraat en de Bou levard) sinds maandag 23 fe bruari voor alle verkeer afge sloten. De afsluiting wordt door middel van borden aan gegeven. De werkzaamheden zullen naar schatting tot 1 april duren. Martinusschool viert koperen jubileum OOST-SOUBURG Vrijdag is het een hele dag feest voor de leerlingetjes van de Martinusschool in Oost-Souburg. Aan lessen wordt dan niet gedacht want de kinderen hebben het koperen jubileum te vieren van hun school. En dat hebben ze verdiend, want de hele week zijn ze dan in de weer geweest om ouders en andere belangstellenden bezig te houden die vanaf zondag al aan het feestvieren zijn. Vandaag (woensdag) en morgen krijgen die ouders nog te zien wat de kinderen naast hardleren ook nog allemaal kunnun. Want speciaal ter gelegenheid van het twaalfeneenhalfjarig bestaan hebben de kinderen een musical ingestudeerd. En „De allerlaatste nieuwsshow", zoals de musical heet is vandaag en morgen voor het laatst te zien. De Martinusschool is in die koperen tijd hard gegroeid. Toen in september 1963 werd begonnen in een opslagplaats waren er nog maar 44 leerlingen voor de eerste en enige katholieke school in Oost-Souburg. Nu volgen er 170 jongens en meisjes de lessen. En in plaats van twee leerkrachten zijn er sinds dit jaar zes, zodat elke klas zijn eigen juf en meester heeft. Niet alleen in het aantal leerlingen is er heel wat veranderd. Ook de behuizing is er de afgelopen jaren aanzienlijk op vooruitgegaan. V Dat de vlinder bij Waals het symbool is voor speelse mode Lange Zelkc 9-11 Vlissingen Zoals gezegd ging de school, nadat al in de jaren vijftig de eerste katholieke ouders in de weer waren geweest voor een eigen school, in 1963 van start in een opslagloods. Dat kwam Vdoordat de noodschool, die de toen nog zelfstandige gemeenteraad van Oost- Souburg had toegezegd, niet klaar was gekomen voor het begin van het schooljaar. Na de kerstvakantie van dat eerste cursusjaar, er is toen best al wat kou geleden, want de loods was heel moeilijk te verwarmen, kon toch het noodgebouw worden betrokken. Tot 1966 duurde het voordat met de bouw van een definitieve school kon worden begonnen. In dat jaar mocht ook de derde leerkracht worden benoemd. Maar de drieklassige nieuwe school, die ook nog een gemeenschapsruimte had, werd in 1969 al een vierklassige school, want toen werd een vierde leerkracht aangetrokken die met de leerlingen eerst in de aula trok en daarna in de fietsenberging, die in 1971 werd omgebouwd tot een lokaal. Lang bleef de aula niet leeg, want toen in 1973 de vijfde leerkracht werd aangetrokken moest opnieuw de aula als klaslokaal worden ingericht. In april 1974 kwamen echter het vijfde en zesde lokaal gereed. En begin dit jaar kon DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE Een scène uit de musical „De allerlaatste nieuwsshow die de kinderen speciaal voor het jubileum hebben ingestudeerd. voor dat zesde lokaal ook een hoofd van de school A. Pieters zesde onderwijskracht worden aangetrokken. Niet alleen de school viert een koperen jubileum, ook het viert feest, want vanaf het allereerste begin was hij op de Martinusschool present, vandaar dat ook hij deze week in de bloemetjes gezet wordt. MIDDELBURG - De wan delsportvereniging 't Zand houdt a.s. zaterdag 28 februari van 9 tot 16.00 uur een grote Rommelmarkt in het wijkge- bouw van de wijkvereniging 't Zand, Baarsjesstraat 42 in Middelburg. De opbrengst van deze markt is van alles te krijgen: moderne zaken en spullen uit grootmoeders tijd. Eikehouten bankstellen, oude radio's, oude wastafels met lampetkannen en schalen enz. En dat is nogal wat. Zie maar. Afhankelijk van kilometerstand en bouwjaar krijgt u, zonder beperkende bepalingen, totale garantie! Over zes respectievelijk drie maanden. Op ieder merk. Ongeacht het aantal door u gereden kilometers. Nooit eerder kon u een gebruikte auto ma zoveel zekerheid kopen. Dank zij Eurocasion kan dat niiWant bij alle Eurocasion-agenten in ons land geldt deze unieke garantie. Dus ook als u uw auto bij een van hun collega's kocht! Wie vandaag n gebruikte auto zoekt, kijkt voortaan uit naar een Eurocasion Omdat u ha belangrijkste erbij krijgt: Garantie! MIDDELBURG Veerseweg 104 - TEL. 01180-29955 VLISSINGEN Industrieweg 35 - Tel. 01184-19810 v Zo vrienden, al moeten we de wereldkampioenschap pen schaatsen dan nog krij gen, de mooie dagen die we gehad hebben kunnen ze ons in ieder geval niet meer af pakken. En al kan het dan nog flink koud worden, tens lotte kregen we verleden jaar de eerste sneeuw pas in maart, we hebben in ieder ge val een beetje reserve kunnen kweken. We weten weer hoe het is als de zon schijnt en je rustig uren buiten kunt wan delen zonder te vernikkelen van de kou. Ja en als je zo lopend door polder overal langs de wegbermen het flui- tekruid weer ziet opkomen, dan weet je zeker dat we de goeie kant opgaan. Het leuke van die eerste voorjaarsdagen is dat je opeens weer overal bedrij vigheid ziet op het land. Hier en daar wordt zelfs al ge zaaid. Maar wat een verschil met vroeger'. De oudere men sen zeggen het al jaren: „Je ziet geen leven meer op het land. met al die machines". En hoewel ik dacht dat het eigenlijk niet minder zou kunnen worden, heb ik me toch weer vergist. Want nou gebruiken ze zelfs al vliegtui gen om te zaaien. En als ik dat hoor, dan moet ik toch wel diep zuchten. Want hoe lang is het nou eigenlijk gele den dat de boer dat helemaal eigenhandig deed? Een rust gevend gezicht was dat, je kon nog eens een praatje ma ken met zo'n man. En bij het zaaien met die landbouwma chines zie je tenminste nog een boer die dingen besturen. Maar bij het zaaien met zo'n vliegtuig komt er straks geen boer meer aan te pas, of moe ten de landbouwers straks oèhnog hun vliegbrevet gaan halen? Maar goed, we hadden het over het voorjaar en dat heb ben ze in Vlissingen ook dui delijk in het hoofd. Het ge meentebestuur is al plannen aan het maken voor deze zo mer. Voor een warme zomer, want dat gemeentebestuur wil een naaktstrand binnen de gemeentegrenzen. Kenne lijk is het Vlissingse gemeen tebestuur nogpl gevoelig voor demonstraties. Want het was in die plaats dat verleden jaar twee overtuigde naturis ten hun demonstratieve blootmars langs de Hol landse stranden begonnen. Het is de vraag of ook het Middelburgse gemeentebes tuur zo vlug gehoor geeft aan demonstraties. In Nieuwland zouden ze er blij mee zijn, denk ik zo. Onder leiding van de dominee is een deel van de bevolking in het geweer ge komen voor het behoud van de molen. Die korenmolen, de laatste van de acht die Nieuw en St.-Joosland ooit kende, staat langzamerhand op instorten. De wijkvereni ging vindt dat Middelburg die molen moet aankopen en op grote spandoeken langs de weg staat dan ook te lezen „Middelburg toon ons een goed gebaar, anders „don dert" de molen helemaal in elkaar". Als de gemeente de molen koopt, dan zijn er meer ga ranties dat die voor de toe komst kan worden bewaard, zo is de redenering. Mis schien kunnen de inwoners van Nisse en 's Heer Ab- tskerke nog wat leren van de Nieuwlanders. Want ook zij moeten met lede ogen aan-, zien, hoe de houten molen die tussen die twee dorpen in staat, steeds verder wegrot. ARJOAN De winnares van de vorige week is mevrouw Vroegop, Grootmede 75 te Middelburg. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Badhuis straat 28 de alom bekende kwaliteitstaart; Vishandel F. de Muynck jr.Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame; Drogisterij Luitwieler, Lange Zelke 80 een luxefles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 VLISSINGEN - Dit jaar op 9 juli, viert de korfbalvereniging S.C.S. „Zuidwesters" te Sou burg haar 25-jarig bestaan. In het kader van dit jubileum worden zaterdag 28 februari a.s. in de Vlissingse Sporthal enkele micro- korfbalwedstrijden gespeeld: Om 15.30 treedt Zuidwesters I aan tegen Zeeland B. Dit is een selectieteam, samenges teld uit spelers en speelsters van de landelijk spelende ver enigingen All Ready, Animo, Seolto en Stormvogels. Een Belgisch-Vlaams selec tieteam neemt het om 16.30 uur op tegen een combinatie van de Zeeuwse eersteklassers Swift en Tjoba: Zeeland A. Beide wedstrijden beloven interessante ontmoetingen te worden, die gratis bij te wonen zijn in Sporthal Baskenburg. gram vleeswaren; 't Goud doppertje met tegoedbon 5,-; brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermos taat; Annikes cafetaria, Betje Wolffplein, twee broodjes An nikes met koffie; Midgetgolf- baan Delta, Burg. van Woel- derenlaan, Vlissingen, gratis consumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1. Foto Harry Verschuren b.v. INDISCH RESTAURANT Kanaalstraat 53 OOST-SOI BI RC Tri. 01183-62260 -t i Sper. Indonesische rijsttafel I)i t/m i.o. tot 23.00 uur iceopend

Scheldebode | 1976 | | pagina 1