Jo Rabobank Q Voor één juli valt de definitieve beslissinp CARNAVALSREVUE IN ZUIDERBAKEN de scheldebode Werk theater I: i i i 4 I GANDALE I Scheldebode-kringetje TOVEREN Klapbanke Madame Koffie concert A\ - - bloemenboefiek ccqpq REDACTIE: Lezers schrijven GROTE ANTIEK EXPOSITIE KASTEEL „TER H00GE" Middelburg-Koudekerke KENT U ZE NOG? DE VLISSINGERS DEEL I EN II H3 RUITER komt in Vlissingen Bellamypark 50-52 Zie advertentie volgende week pag. 2 iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiirnuiiniiiiiiiiiiiiiuuiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de schéldebode V 26e JAARGANG NO. 6 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 11 FEBRUARI 1976 Vlissingse raad ziet de 30 A reclamezuilen niet zo zitten VLISSINGEN Vóór 1 juli van dit jaar zal B. en W. van Vlissingen moeten beslissen of de dertig nieuwe reclame zuilen in de gemeente „blijvertjes" zullen worden. Is het besluit negatief, dan wordt het contract met het Amster damse reclamebureau Publex opgezegd en verdwijnen de zuiltjes begin 1977 weer uit het stadsbeeld. Niets vermoedend van de kritiek, die zou losbarsten, heeft bureau Publex 2 meter hoge zuiltes, die aan drie zijden reclame kunnen voeren opgericht op plaatsen, die gemeentewerken met hulp van de politie daarvoor had uitgezocht. Tevoren had de Welstandscommissie haar goedkeuring gegeven aan de vormgeving van het recla meobject. Over de plaatsing is zij niqt geraadpleegd. Wèl besloot B. en W., dat het gebied „Beschermd Stadsgezicht" gespaard moest blijven voor deze moderniteiten en in dat deel van de stad zijn de zuiltjes dan ook niet te vinden. De eerste officiële kritiek op de nieuwe reclamevorm kwam van de kant van het PvdA- PRR-raadslid E. de Priester. In een aantal schriftelijke vragen aan de voorzitter van de raad vroeg de heer de Priester tekst en uitleg over de „verrijking" van de gemeente met deze zui len. Wie behoefte had aan der gelijke zuilen, wat de mi lieuaspecten van de plaatsing waren en welk financieel voordeel de gemeente ervan zou hebben. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat zij de tien bestaande reclameborden voor de helft wilden vervangen door zuiltjes en bovendien nieuw ontstane stadswijken van reclame wilde voorzien. Zij hoopt daarmee het „onge oorloofd aanplakken" binnen de perken te kunnen houden en op deze manier meer „eigen tijdse reclame" te kunnen brengen. Op tien zuiltjes zullen stadsplattegronden komen te hangen en officiële bekend makingen mogen kosteloos worden aangebracht. Wat de milieuaspecten be treft vindt B. en W., dat re clame moet opvallen en opval lendheid en sierlijkheid vaak moeilijk te rijmen zijn. Zelf acht het college de zuiltjes niet ontsierend in het straatbeeld. Het financiële voordeel voor de gemeente blijkt niet overwel digend te zijn. Publex betaalt Een oud reclamebord op de kop van het Spuiplein (in het gebied Beschermd Stadsgezicht"), aangevreten door de tand des tijds. MIDDELBURG - Op zes avonden in februari wordt in het wijkcentrum „Het Zuider- euromarkt 10 middelburg telef. 29519 baken" een carnavalsrevue opgevoerd door zestig vrijwil lige medewerkers van een spe ciaal daarvoor opgerichte werkgroep van de wijkvereni- ging Middelburg-Zuid. Deze revues vormen de voortzetting van de „Lach-in"-traditie, waarmee Middelburg-Zuid (Dauwendaele en Magistraat- wijk) nu al jaren hoge ogen gooien. Het motto van carna val 1976 is tevens de titel van de revue: „Nie zo stief, asje blief". Het programma van de revue is afwisselend, met een duidelijk accent op vooral vro lijke muziek en zang. De première is op 13 februa ri, als- de revue wordt opge voerd voor de Middelburgse bejaarden. De animo onder de bejaarden is groot gebleken en zij leveren zelfs een eigen aan deel aan de revue. Op zater- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 dagmiddag 14 februari speelt het gezelschap een aangepast programma voor de kinderen uit de wijk, waarbij tevens een jeugd-prins Carnaval, of een carnavalprinses zal worden gekozen. Op de avond van 14 februari wordt de grote Lach- in gehouden, gevolgd door een carnavalsbal. De kaartver koop begint op woensdag 11 februari vanaf 19 uur in het Zuiderbaken. Vrijdag 20 februari draait de revue voor de personeelsver eniging van de NV PZEM, waarna op 21 februari een avond voor de tieners volgt. Na de revue brengt het „kwartet- '67" uit Bergen op Zoom vro lijke muziek. Op 26 februari volgt een voorstelling voor de pupillen van „Vijvervreugd" een belangeloze geste. De kin deren van „Vijvervreugd" zijn al weken lang bezig met het maken van carnavalskleding. De bekroning van alles vindt plaats op zaterdag 28 februari, met de intocht van de zuid elijkeprins Carnaval en zijn Raad van Elf. Vergezeld door veel muziek, majorettes en al lerlei carnavaleske figuren vertrekt de stoet om 13.11 uur van het station, met als eind doel het Zuiderbaken waar diezelfde avond het jaarlijkse, grote carnavalsbal wordt ge geven. MIDDELBURG - Het Werk theater Middelburg heeft haar voorstell ingen vanJDe D ienst- lift" van Harold Pinter en .Striptease" en Karei" van Mrozek nog met een extra op voering uitgebreid. De drie eenakters zullen nu nog te zien zijn op zaterdag 14 en 21 februari. De laatste voor stelling is extra, gezien de grote belangstelling, die er de afgelopem wekem voor de stukken bestond. jaarlijks een huur van f 45,- voor een enkel en f 90,- voor een dubbel zuiltje. Ook mondeling kreeg we thouder van openbare werken F.G. Smit in de laatste raads vergadering nog het een en an der te horen over de zuiltj es. Er vielen opmerkingen zoals „foei en foei lelijk" en „geen goed woord voor over". Een raads lid merkte bovendien op, dat op zuiltjes voor het ziekenhuis en een school reclame voor rookartikelen en alcohol werd gemaakt. Men drong bij B. en W. er op aan om de overeen komst met het reclamebureau zo spoedig mogelijk op te zeg gen. Reclamezuil in Paauwenburg hoek Chopinlaan-Bachlaan. De heer De Priester is vast van plan om de zaak nu niet zomaar op zijn beloop te laten. In zijn fractie en partij zal worden besproken hoe het verder aangepakt moet wor den. „We blijven er aan bezig en we laten het er niet bij zit ten". Hij vindt ook, dat de Vlis singse bevolking gepeild moet worden hoe over deze manier van reclamevoeren wordt ge dacht. Gezien de reacties in de raadsvergadering verwacht hij bij de andere fracties ook veel medestanders te vinden. Middelburgse buurtbewoners verenigen zich MIDDELBURG - In een paar maandeh tijd zijn in de Middel burgse binnenstad drie nieuwe buurtverenigingen van de grond gekomen. Afgelopen week werd officieel de wijkvereniging Zuid West Centrum opgericht. De statuten van deze wijkvereniging zijn door de bewoners al goedgekeurd. In de Bogardstraat/Blin- denhoek is men nog niet zover. Daar is wel een eerste vergadering gehouden, waar zo'n dertig buurtbewoners zich voor een officiële buurtvereniging uitspraken. Op 26 februari, zo is de bedoeling, worden ook van die vereniging de statuten vastgelegd. En tens lotte zijn ook de bewoners van de Eigenhaardstraat in Middel burg bezig zich te verenigen. De wijkvereniging ZWC be strijkt het gebied binnen de Lange Viele, Markt, Lange delft, Segeerstraat, Hout- en Turfkaai, Nieuwe Haven, Stadsschuur en Beenhouwers singel Het doel van de vereniging is officieel: Het behartigen van gemeenschappelijke belangen van alle inwoners van de wijk, en, het brengen van ontspan ning en activiteiten". Met het behartigen van de gemeen schappelijke belangen werd op de eerste vergadering al gelijk begonnen. Want de vergade ring besloot een resolutie naar het gemeentebestuur van Mid delburg te sturen over het nieuwe verkeersplan voor de binnenstad. In die resolutie spreken de wijkbewoners hun ongerust heid over de plannen uit en hun ontevredenheid ovet de ge volgde procedure. Want hoe wel de binnenstad van Mid delburg door het nieuwe plan voor een groot deel verkeers vrij wordt gemaakt, moeten andere straten het verkeer op vangen. Bovendien vinden de bewoners de tijd om met reac ties te kunnen komen te kort. De buurtvereniging i.o. Bogaardstraat-Blindenhoek-L schoolstraat is nog niet zover als de wijkvereniging ZWC. Een van de initiatiefneemsters mevrouw M. Koch verwacht dat er op 26 februari (dan wordt in het gebouw van de Welzijnsraad aan de Dam 59 de oprichtingsvergadering ge houden) weinig tegenstanders zullen zijn. „De eerste verga dering werd bijzonder goed bezocht". De bewoners van dit stukje Middelburg willen zich graag organiseren om „het welzijn van de buurt in de DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 I BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE meest ruime zin van het woord welzijn te bevorderen". Een van de dingen waarmee deze buurtvereniging zich in de eer ste plaats wil gaan bezighou den is de toekomst van de buurt. „We weten helemaal niet wat voor plannen de gemeente heeft met dit gebied. We willen graag inspraak in die plannen en als je georganiseerd bent heb je daarvoor meer moge lijkheden" aldus mevrouw Koch. „Hier in de buurt staat al een hele tijd een kerk leeg, wat gaat daarmee gebeuren? Er zijn verschillende terreinen die nog een bestemming moe ten krijgen. Wij willen daar graag over mee praten". In ieder geval wil de buurt vereniging i.o. voorkomen dat stukken grond plotseling ver- MIDDELBURG - Onder de titel .Barokmuziek in twee versies" zal de ZVU zondag 15 februari een koffieconcert or ganiseren in de Foyer van de Concertzaal. Middelburg be leeft hiermee een primeur voor de Nederlandse concertpodia, want Sigiswald Kuykem is be reid gevonden om bij hoge uit zondering zowel de authen tieke als de gangbare concert vertolking van werken uit de Barok te laten horen. Voor de pauze zal Kuyken op een barokviool, begeleid door clavecimbel en gamba, muziek van Biber, Handel en J.S. Bach in zijn oorspronkelijke volle glorie laten horen. Na de pauze speelt hij dezelfde muziek op een hedendaagse viool met be geleiding van piano en krijgt men een puur romantische speeltrant te horen. Kuyken wordt begeleid door Wieland Kuyken, gamba, Ro bert Kohnen, clavecimbel en Pierre Bartholomée, piano. Hij geeft concerten door heel Eu ropa en in de Ver. Staten. De laatste jaren zijn er veel grammofoonplaten van hen verschenen. Het concert begint om 11.30 uur. Kaarten a 4,50 en kinde ren a 2,50 verkrijgbaar aan de zaal. Kleuteroppas aanwe zig. huurd zijn, zonder dat de buurt daarvan op de hoogte is. Dat is verleden jaar gebeurd. Een stuk grond dat altijd verhuurd was aan de rijksgebouwen dienst vormde voor de kinde ren uit de buurt een prachtig speelterrein. Maar plotseling konden ze er niet meer terecht, omdat de gemeente Middel burg de grond had verhuurd aan Jehova's getuigen die daar ook een koningszaal heb- ben.En dat soort situaties wil de buurtvereniging i.o. in de toekomst voorkomen. Illllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sinds kort inwoner van Zee land ontvang ik wekelijks de Scheldebode. Met veel genoe gen lees ik daarin wat een ze kere „Arjaon" - goed Zeeuwse naam - ons geregeld te melden heeft in zijn rubriek „Zeeuwse klapbank". Waarom nu echter deze on juiste benaming gebruikt? Een „klapbank" is een soort bio scoopmeubel, een bank waar van de zitting of zittingen kunnen worden opgeklapt. Zie het woordenboek van Van Da- Ie Wat bedoelt wordt is een „klapbanke". „Klapbanke" is een goed Zeeuws woord voor een bank, waarop „geklapt" wordt, d.w.z. gepraat, gerod deld, gekletst, geklapt.- Het woord „klappen" vindt men nog terug in woorden als zot teklap, achterklap, enz. Het Nederlands kent geen woord als „klapbanke". Men zou kunnen denken aan „praat stoel", „roddelbank", e.d., maar daarmee is het woord toch niet geheel juist weerge geven. „Klapbank" is, als ge zegd, al helemaal onjuist. Waarom dan niet gewoon „klapbanke" gebruikt? Zeeu wen zijn gewoonlijk wat verle gen met hun taaL Geheel ten onrechte Het Zeeuws doet niet onder voor het Fries of het Neder lands. Daarom graag wat meer Zeeuwse zelfbewustheid en fierheid, zeker in een blad dat zich met de fraaie naam „De Scheldebode" siert, en boven Arjaon's geklap het woord „klapbanke" gebruikt. Dat „Zeeuwse" kan dan wel wor den weggelaten, want een klapbanke is zo zonder meer al een Zeeuws artikel, Juister is dan „Op de klapbanke" of iets dergelijks. Middelburg, ds. W.A. Hage lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Daar zitten we dan weer, vrienden, na een weekje al weer uitgedooid. Ik moet zeggen dat ik daar eigenlijk helemaal niet op gerekend had. Die Goese weerprofeet Zijlstra was er verleden week zo van overtuigd dat het nog wel een tijdje zou blijven vriezen, dat ik eigenlijk op hem dichtgevaren ben. Maar ja, nou moest die man natuurlijk ook wel. Als het nog een tijdje koud zou blij ven, dan h,ad hij in ieder ge val de strenge winter in zijn zak, die hij voorspeld had. Het heeft niet zo mogen zijn. Want laten we wel wezen, een weekje vorst maakt nog geen winter. Voor de schaatsenfabri kanten was net leng genoeg trouwens. Wat zijn er een schaatsen gekocht! Er werd zowat gevochten om die ij zers. Ik vraag me toch af of al die mensen die verleden week zo blij waren met hun schaat sen, dat nu nog zijn. Je zult toch een paar van die dure Noren gekocht hebben. Vaak nog te klein of te groot ook, wantje moest wel erg veel ge luk hebben, wilde je precies je eigen maat te pakken krij gen. Nu hangen zeer met hun veters aan een haak in het plafond. En dan te bedenken dat het misschien opnieuw tien jaar duurt voor je ze weer kunt gebruiken. Ik ben blij dat ik het bij mijn oude houten Friese doorlopers heb gehouden. Ze deden het die dagen nog prima! In Middelburg heeft de kou trouwens geen vat gekregen op een heleboel inwoners. De gemoederen daar zijn nogal verhit geraakt door het nieuwe binnenstadsplan van het gemeentebestuur. Met dat plan wordt een deel van de binnenstad autovrij ge maakt. Maar het verkeer moet ergens heen en nou zijn de bewoners van de straten waar straks alle auto's door- geloosd worden niet zo ge lukkig met dat plan. Ik kan me dat best voorstellen. Misschien moet het Mid delburgse gemeentebestuur overwegen om maar gelijk de hele binnenstad verkeersvrij te maken met een uitzonde ring voor het openbaar ver voer. Tja en wie de pest aan bussen heeft kan gaan lopen ■of fietsen. Want afstanden zijn er toch eigenlijk nauwe lijks in een stadje als Middel burg. Maar goed dat moeten ze in Middelburg verder maar uit zoeken. Ik wild kc. neg even over iets heel anders hebben. Of liever gezegd over iemand anders. En wel de CBTB- secretaris Smallegange. Deze landbouwman is de laatste tijd nogal in het nieuws om dat hij overal lezingen houdt. En bij die lezingen houdt hij er rare gewoonten op na. Want, zo heeft hij aangekon digd, in het vervolg eindig ik al mijn lezingen met „En toch moet de Oosterschelde dicht". Hij zegt deze zin te gebrui ken in navolging van een Romeinse senator die iedere rede eindigde met dezelfde vaste zin: „Overigens ben ik van mening dat Carthago verwoest moet worden". Het lijkt erop of mijnheer Smal- legange hetzelfde voor heeft met de Oosterschelde. En dat getuigt nou bepaald niet van een opbouwende geest in een tijd waarin iedereen naarstig aan het zoeken is naar een aanvaardbare oplossing van het Oosterscheldevraagstuk. ARJOAN Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart- een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Wal- straat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange ZelkeSO, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes; Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis con sumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groenvyeg 1, Vlissin gen, gratis reinigen van japon. INDISCH RESTAURANT Kanaalfttraat 53 OOST-SOUBURG Tel. 01183-62260 Sper. lndone*isehr rijsttafel Di t/m zo. tot 2500 uur geopend Foto Harry Verschuren b.v. van 12 t/m 15 februari a.s. in Openingstijden, donderdag, vrij dag en zaterdag van 14.00-22.00 UUR EN ZONDAG VAN 11.00- 18.00 uur. verkrijgbaar bij Paul Krügerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllUIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII^

Scheldebode | 1976 | | pagina 1