Waar hebben vroeger de ooievaars gebroed? „Vogelaar" Smulders op zoek naar oude broedplaatsen Weerprofeet Zijlstra kreeg toch nog gelijk het weten waard tg Moderne Jazz in De Veste GEVONDEN EN VERLOREN VOOR WERPEN „Reêste" Gravures „Aap op visite" in Kloetinge Oostenwind Rusland Kerkdiensten TO Medische diensten Maatschappelijke Dienstverlening Culturele Agenda Goed wonen Hoogwater SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 VLISSINGEN - „Vogelaar" B. J. Smulders uit Vlissingen heeft zich sinds kort op een nieuw vogel onderzoek gestort. Het is een onderzoekje, dat ei genlijk voortkomt uit een vori ge, toen hij samen met de heer A. Joosse de Avifauna van Walcheren samenstelde (We tenschappelijke Mededelingen KNNV, no. 82). Daarbij bleek, dat in de vogelliteratuur offi cieel niets bekend is over broedplaatsen van de ooievaar op Walcheren. Wel duikt hij af en toe in andere delen van de provincie op, maar in de Avi fauna van Oostelijk Zeeuws Vlaanderen wordt toch wel aangenomen, dat hij sinds 125 jaar niet meer als broedvogel in Zeeland is voorgekomen. De heer Smulders denkt ech ter, dat de ooievaar wel dege lijk op Walcheren heeft ge broed, al is er niets over ge schreven. Volgens hem werd een eeuw geleden de „ornitho logie" alleen door notabelen bedreven en was deze groep maar klein. Aan publiceren van onderzoekjes werd niets gedaan. Een eerste stap in de goede richting van het onderzoek le verde al de mededeling van de heer J. Roose uit Koudekerke. In een reactie op een artikeltje over „De vogels van Walche ren" in het mededelingenblad van de Heemkundige Kring Walcheren „De Wete", ook van de hand van Smulders, kon de heer Roose iets over twee broedplaatsen van de ooievaar op Walcheren vertellen. Het eerste zou gelegen hebben op de schuur van de hofstede „Noordbeek" tussen Souburg en Koudekerke. De grootvader van mevrouw Roose, Cornelis van Noppen, een timmer mansbaas, die in 1968 op 80- jarige leeftijd overleed, ver telde verhalen over ooievaars, die bij zijn grootmoeder, Mar tina Kodde van de hofstede „Noordbeek", gebroed had den. Grootmoeder Kodde had het vaak gehad over de ooi evaars op de schuur, die elk jaar terug kwamen. „En het wonderlijke was", zei ze dan „het ene jaar vlogen de jonger uit en het andere jaar werden ze uit het nest gegooid". Dt tweede broedplaats zou vol gens de heer Roose geleger hebben op de schuur van Si mon de Pagter in Koudekerke Deze schuur aan het Lange- weegje is wellicht de hoogsti met riet gedekte schuur var Walcheren. Ook deze waarne ming zal van ongeveer honderc jaar terug dateren. De 85- jarige heer Bart Brasser, rus tend landbouwer, wist de heei Roose te vertellen, dat hij hei nest zelf niet meer gezien heeft maar het hem wel bekend was Bovendien kende hij er nog eer aardige anecdote over, waaruil blijkt dat ooievaars ool< ekster-neigingen vertonen. Toen op een dag de boerin ging kijken of de „Reêste" (dubbele rij knopen die een boer hon derd jaar geleden op zijn vest droeg), die zij op de bleek ge legd had, al droog was, bleek deze verdwenen te zijn. Latei werd de blinkende band in het ooievaarsnest teruggevonden. Smulders vindt deze beide verhalen, vooral ook door de typische details, erg geloof waardig en goed bruikbaar voor zijn onderzoek. „Een ooi evaar is tenslotte een vogel, die iedereen wel kent en die je niet snel zult verwarren met een andere". Een andere bron zouden nog de oude gravures en prenten van Walcheren kunnen zijn. Van „Ter Hooge" bestaat b.v. een gravure waar een ooi evaarsnest op voorkomt. Zo zullen er nog wel meer afbeel dingen van oude buitenplaat sen bestaan, waar een ooievaar op voorkomt. Dat de ooievaar niet meer zo graag in Neder land neerstrijkt om te broeden, zal zeker wel iets met ons mi lieu te maken hebben. Zij voe den zich voornamelijk met kikkers, zoetwatervisjes, mol len en muizen. Onze kikker stand is b.v. erg teruggelopen Ook worden er veel vogels op hun trek naar het Noorden in het voorjaar door liefhebbers in Z, Europa neergeschoten. De dichtheid van de bevolking schijnt ze niet veel te hinderen. Op het dak van het stadhuis in Leerdam broedde een ooi- evaarspaar temidden van het stadslawaai. Een duidelijke voorkeur voor rustige plaatsen hebben ze dus niet. Op Wal cheren zijn ze de laatste jaren regelmatig tijdens hun trek waargenomen, maar het broe den durfden ze kennelijk hier niet aan. In West Zeeuws Vlaanderen heeft de heer Smulders al een medestander gekregen. De heer Bleekman van ae vogel wacht „Het Duumpje" is ook op pad gegaan om verhalen van oudere mensen op te spo ren, die nog iets weten ovei broedplaatsen. Smulders: „Degenen, die, ook al is het maar van „horen zeggen" be kend zijn met broedgevallen, zijn over het algemeen al erg oud. Als we met enige zeker heid nog iets willen achterha len over oude broedplaatsen, dan moeten we snel zijn". Graag zou de heer Smulders in contact willen komen met mensen, die hem iets over oude broedplaatsen weten te vertel len. Ook inlichtingen over oude afbeeldingen, waar ooi evaars op voorkomen, zijn welkom. Zijn adres is: Goeman Borgesiusstraat 36, Vlissingen, tel. 01184-13938. De boom chirurg kan komen VEERE - Deze bomen aan de Kaai in Veere zijn voorlo pig van de ongergang gered. De gemeenteraad van Veere heeft tijdens de laatste vergadering zonder veel tegen stribbelen de 31.000 gulden beschikbaar gesteld, die nodig zijn voor het weer gezond maken van de zieke bomen. Van dit bedrag krijgt de gemeente trouwens de helft terug van de dienst landinrichting. Het geld wordt ook gebruikt voor het opknappen van de bomen die aan de Markt in Veere staan. Want ook de bomen daar zijn toe aan een behandeling door de boomchi rurg, die nu kan komen. Al is hun behandeling minder hard nodig dan die van de Iepen aan de haven. De bomen op de markt zijn bijna allemaal in een gazon geplant. De iepen aan de haven staan in slechtere grond, maai staan bovendien in de bestrating. Bij sommige bomen is de bestrating zelfs vergroeid met de stam en die moet verwij derd worden. De chirurgische behandeling die de bomen krijgen bestaat verder uit het behandelen kleine en grote inrottingen, die onder meer zijn ontstaan door het afbre ken van takken, terwijl ook onzorgvuldig snoeien en aan rijdingen heel wat schade hebben veroorzaakt. Bovendien krijgen de bomen wat extra voedsel toegediend. De bedoe ling is sleuven in de grond te maken, die worden opgevuld met humusrijke grond, waaruit de wortels het nodige voedsel kunnen halen. KLOETINGE - Zaterdaga vond 7 februari kunnen de in woners van Kloetinge genieten van muziek en toneel in ge bouw Amicitia. Daar treden dan de brassband Excelsior en de toneelvereniging Platage op- Voor de pauze is Excelsior te horen met nummers, waarir. zowel een drum-solo van Kees Schrijver als een kornet-solo van Wim van Boven zitten. Na de pauze brengt Platage het. blijspel „Een aap op visi te". Het is een stuk in drie be drijven, geschreven door Dick Maasland. De avond begint om halfacht. „Vorst houdt nog wel een tijdie aan GOES - „Tot begin volgende week zie ik het nog wel zitten Je hebt kans dat er een beetje verzwakking komt, maar daarna komt de vorst nog sterker terug. En dat het kwik dan weer onder de tien graden komt is niet ondenkbaar". De Goese gemeentelijke weerprofeet K. W. Zijlstra heeft de afgelopen maanden zelf wel eens getwijfeld aan zijn eigen weersvoorspellingen. Deze Goese ambtenaar voorspelde in het gemeentelijk personeelsblad dat het zo'n strenge winter zou worden, dat op de Goese Vesten zou kunnen worden geschaatst. De afgelopen weken werd hij daar nog al eens aan herinnerd en hij merkte dat er heel wal mensen twijfelden aan zijn profetische gaven. Het werd maar geen winterhet bleef maar een miezerige bende. En ook hij zelf had zijn twijfels: „Rond de vijftiende januari dacht ik dat wordt toch weer niks. Want als het dan niet vriest dan gebeurt het vaak niet meer. En toch had ik het eigenlijk wel verwacht, want toen ik rond nieuwjaar in Friesland was, hing het in de lucht, was er al wat aandrang. Maar ja we weten allemaal hoe het gegaan is Zijlstra heeft nu dan toch zijn strenge winter en-dat doet hem extra plezier omdat hij verleden jaar voorspelde dat 1975 een slechte zomer zou worden. En twee seizoenen achter elkaar de mist ingaan lijkt niet bevorderlijk voor het zelfvertrouwen van een weer profeet, „maar", zegt hij, „het najaar was precies zoals ik het voorspeld had". „Trouwens, ik heb steeds een slag om de arm gehouden voor deze winter, want die voorspel ling moest ik al doen in augus tus en dat is voor mij eigenlijk een veel te lange termijn". De kans dat deze vorstpe riode langer duurt dan de veer tien dagen die Zijlstra hem nu feeft zit er ook nog in, volgens em. We zitten met het weer in een voorjaarssituatie en die si tuaties zijn gunstiger voor een lange vorstperiode dan hartje winter. „In het voorjaar heb je meer oostenwind en uit het oosten moet voor ons de kou komen. Vorig jaar hadden we in maart de eerste sneeuw met een oostenwind, maar ja toen was het in Rusland en Scandi navië nauwelijks winter, dus die wind kon niets meebren gen. Nu zit het in die streken wel snor. Ook daar is het flink winter. Als de oostenwind blijft aanhouden heb je. nog een hele maand februari waarin het flink kan vriezen. Alle voorwaarden zijn daarvoor aanwezig En die voorwaarden zijn dan niet de jeukende tenen of ge voelige handen van weerpro feet Zijlstra. Zijn weersvoor spellingen leidt hij af uit aller lei ingewikkelde statistieken, dagrapporten van de weersta tions in Eelde, Beek, Den Hel der. Vlissingen en De Bilt, de weerberichten uit Stockholm en Engeland en de gegevens die hij maandelijks van het KNMI krijgt. Gegevens waar hij "zich al zo'n dertig jaar mee bezig houdt. Want zijn belangstelling voor het weer is begonnen toen de temperaturen in Rusland de Duitsers de das omdeden. „Dat maakte een verschrikkelijke indruk op me" zegt de nu veer tigjarige Zijlstra. Niet alleen omdat zijn voor spellingen zijn uitgekomen is hij best tevreden over deze winter. Zijlstra is een Fries van geboorte en hoewel hij in Zee land is opgegroeid zit het schaatsen er toch in. Aan een elfstedentocht, als ie er komt. zal hij njet meedoen. Maar het is toch zeer waarschijnlijk dat zijn collega's van de afdeling financieën hem in deze dagen af en toe een middagje kwijt zijn omdat hij ijsvrij heeft ge nomen. Tenminste. Als hij schaatsen kan krijgen. Want net alszove- len stond hij zaterdag in de rij voor de schaatsen win kei en net zoals zovelen viste hij achter het net. De schaatsen waren op. Toch wel een beetje vreemd voor een man die de vorst al zo lang heeft zien aankomen GOES - Vrijdagavond 13 fe bruari treedt in De Veste het „Loek Dikker Waterland En semble" op. "De groep kreeg verleden jaar oktober enige bekendheid met zijn geïmpro viseerde jazzmuziek. Voor Jeugd en Muziek was dat vol doende reden om ze naar Zee land te halen. Behalve Loek pikker zitten in de groep bekende musici als Pierre Courbois, Willem van Manen, Leo van Oostrom en Gerd Dudek. Het concert in De Veste begint om negen uur 's avonds. Het Sint Antheunishofje dat waarschijnlijk dit jaar nog wordt vernieuwd. Het hofje staat op de monumentenlijst. Het dateert uit de zeventiende eeuw. Toen heette de straat waar het stond trouwens nog Vogelsangstraat, daarna is de naam veranderd in Sint Joris- straatje, zo genoemd naar het nu inmiddels verdwenen Sint Jorisbruggetje. En nu heet het straatje (schuin tegenover het postkantoor in de Lange Noordstraat) dan Sint An- theunisstraat. En zo blijft het heten. Op de voorpagina leest u meer over dit monument. mm mmwmiBM VLISSINGEN Zaterdag 7 februari 1976. Zevendedags-Adventisten. Doopsgezinde kerk Vrij dom weg, van 9.15-11.15 uur dienst te Middelburg Doopsgezinde kerk dienst van 10.00-12.00 uur. Zondag 8 februari 1976. Her vormd Vlissingen. St. Ja- cobskerk 10 u. ds. v.d. Wind, 17 u. geen dienst, Johannes- kerk 9.30 u. ds. Fagel, 19 u. ds. Oosthoek. Open hof, Paauwenburg, 9.30 u. ds. Den Heeten, 17 u. ds. Hoogerwerf. Bejaardenhuis „Ter Reede", 19 u. ds. Den Heeten. Bethesda-St. Joseph, 10 u. ds. Driessen, Oostkapelle. Evang. Luth. Gemeente Wal- straat, 9.30 u. ds. L.J. Alte- na. Gerf. Petruskerk Paul Kruger- straat, 9.30 en 17 u. ds. Hoogerwerf, 17 u. ds. G. den Heeten." Chr. Geref. Kerk Kasteel straat, 9.30 en 17 u. J.C. Hardeman. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Lannoystraat, 9.30 u. lees- dienst, 16.30 u. ds. E. Woudt. Geref. gemeente Marnixkerk Souburg, 9.30 en 16.30 u. Ds. Snoep Geref. Kerk Kanaalstraat Souburg, 8 febr. west 9 u. ds. v.d. Heide, oost 10 u.'de heer Hondius, 17 u. ds. Blauw. Kristen Zuid Molukse Kerk in Nederland 8 febr. Oost- Souburg 15 u. oud. S. Wai- sapy, Koudekerke 12 u. oud. M. Siwabessy, Ochten (Bij Tiel) 12 u. oud. Akudaman. Hervormd Koudekerke 8 febr. 9 en 10.30 u. ds. M.J. de Jong. Evang. Baptisten Zendings Gemeente 8 febr. dienst te 16 u. in de Klarenbeek L.T.S. te Middelburg, voorganger K. van Berghem. R.K. Kerk-Walcheren 7-8 febr. 1976 Martinuskerk - Souburg, za. 19.00: samenzang, zo. 10.30: parochiekoor. Open Hof - Paauwenburg, zo. 11.00: eigen zanggroep, 19.00: samenzang. Singelkerk - Vlissingen, za 19.00: herenkoor (Gregori aans), za. 9.30: dameskoor, 12.00: samenzang. Bethesda/St.-Josephziekenhui zo. 11 u. Ter Reede, vrijd. 9 u. Middelburg, kerk Lombar-, straat, zaterdag 19.00 uur. zondag 10.15 en 19.00 uur. Hoeksteen Rozenburglaan, zondag 11.30 uur. Jehova's Getuigen, Konin krijkszaal, Van Dishoek straat 34 te Vlissingen en donderdag van 19.30 u-21.30 uur en zondag van 10.00-12.00 uur. Anglican Church Service, in The Mission te Seamen Cha- >1 Scheldepoort 'lissingen-Oost, Morning Prayer 10.30 a.m., evening prayer 7.30 p.m. Volle Evangelie Gemeente Vlissingen, iedere zondag 9.45 en iedere woensdag 19.30 uur in de Filadelfia- kapel, Vrouwenstraat 5. The Bethel Pentecoastel Tem ple Inc., Wijkgebouw Zuid erbaken, Rentmeesterlaan Middelburg-Zuid, diensten elke woensdag. Pinkstergemeente Missingen, iedere zondag 14.30 uur, gemeentedienst. Leger des Heils, Vlissingen, ie dere zondag 10 uur Heili gingssamenkomst, en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. VLISSINGEN Doktersdienst. za. 7 februari dr. De Greef, Willem Kioos- laan 1, tel. 12121, zo. 8 febr. dr. v.d. Griek, Badhuisstraat Aan het bureau van gemeen tepolitie Vlissingen zijn in de periode van 21 t/m 28-1-1976 de volgende voorwerpen aan gegeven: bril in bruine koker, bril met donker montuur en goud stukje, bruine dames handschoenen skai, linker bruine dameshandschoen, blauwe dameshandhschoen, dameshorloge goudkleurig, gebreide dames muts oranje gemeleerd, uniformpet, bruine port. met knip en inh., kinder schoentje maat 24, gouden trouwring met inscriptie smal model, diverse sleutels. Huisdieren: bruine witte reus met gele halsband, Franse Basset (reu), bastaard poedel (reu) zwart - grijs. Aan het bureau van gemeen tepolitie te O-Souburg zijn in de periode van 21-1-1976 t/m 28-1-1976 de volgende gevon den voorwerpen aangegeven: oranje regenpak, gebreide muts, gebreide kinderwant. 46, tel. 12950. De dienst loopt van 0.00-24 u. Visites aanvragen vóór 10 u. Spoed gevallen van 12.30-1 u. en van 17.30-18 u. Apotheek van 6 februari tot 13 febr. geopend apotheek J.M.H. v.d. Sande, Badhuis straat 30-32, tel. 12066. Te Middelburg geopend apo theek W.K. Hummelen, Markt 69De apotheken te Vlissingen en Middelburg zijn na 17.30 gesloten. Tandarts za. 7 en zo. 8 februari van 11-12 u. dr. J.D.W. Rombouts, Lange Viele 47, Middelburg, tel. 01180- 12882. Verloskundige .za. 7 en zo. 8 februari mej. Stolk, Bloe- menlaan 48, tel. 13838. Huisartsen Souburg, Arne- muiden en Nieuwland, za. 7 en zo. 8 februari dr. N. Kap- teijn, Lekstraat 6, Souburg, tel. 01183-61630. Voor Mid delburg Zuiid en Dauwen- daele zie Souburg. Dierenarts za. 7 en zo. 8 fe bruari dr. L. Jobse, tel. 01189-1389. Consult alleen na tel. afspraak. Honden- Informatie-Centrale Goes, tel. 01100-4373. Diensten Vlissingse Kruisver enigingen, za. 7 en zo. 8 fe bruari zuster A.M. van Sab- ben, Sottegemstraat 22, tel. 12914. Stichting „Het Gezondheids- Centrum" te Souburg en Ritthem, za. 7 en zo. 8 fe bruari, zuster H.M. v.d. Vijver- Haverbeke Witte Zeestraat 21, Oost-Souburg, tel. 01183-62325. Kruisvereniging Walcheren- Oost za. 7 en zo. 8 februari, zuster B. v.d. Logt, Bierkaai 9 Middelburg, tel. 01180- 27396. Bureau van de stichting voor niet-gehuwde moeders, loskade 25. Middelburg, tel. 01180-27311, spreekuur volgens afspraak. Gezins- en bejaardenverzor ging Middelburg, Stichting Maatschappelijke Dienst verlening, Walcheren, Los kade 29. tel. 26951, spreek uur maandag t/tn vrijdag van 8.30-9.30 uur. Stichting Gezinsverzorging Walcheren, van 8.30-9.30 uur in het wijkcentrum Middenhof, Kanaalstraat 64, Souburg, tel. 64318. Gemeentelijke Sociale Dienst Vlissingen. Maatschappelijk werk. Dagelijks van 8.00- 10.00 uur. Actie Moeders voor Moeders, mevr. Van Belleghem, Wis- senkerke, tel. 01184-19518. Rechtswinkel Middelburg, gratis rechtshulp elke don derdag van 19.00-21.00 uur, Loskade 29, tel. bereikbaar onder nr. 01180-26051. Vrijdag 6 februari, 20 uur (vsc) Britannia, Vlissingen, „kom van het dak af." Abij II Mid delburg, 20 uur lezing door prof. mr. G.E. Mulder Zaterdag 7 februari, 20.30 uur Kuiperspoort-Theater Mid delburg componisten portret II. Dinsdag 10 februari, 20 uur Abdij II, Middelburg, lezing door dr. J.H.J. Terwindt. Woensdag 12 februari, 20.30 uur Kuiperspoort-Theater Middelburg Experiment III en film. 20.30 uur De Zwaan, Souburg, Filmhuis. Vanaf heden t.e.m. februari exposeert Herman Goetheer in het Zeeuwse Kunstenaars-Museum, Lange Noordstraat 591, Middelburg. Veere, Toonzaal Kaai 17, in gang om de hoek Kraan straat. Expositie mevi\ Callenfels-Carstens. Kon. Vlaamse Opera te Ant werpen. Vrijdag 6 februari, 20 uur Ravel-programma. Zaterdag 7 februari, 20 uur Aida. Zondag 8 februari, 14.30 uur Ravel- Programma. 20 uur Aida. Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen Zaterdag i fe bruari, 20 uur en zondag 8 februari 15 en 20 uur Oom Wanja. Woningbouw-Vereniging „Goed Wonen". Weekend dienst storingen aan C.V. en Liften za. 7 en zo. 8 februari de heer P. v.d. Linde Wester - zicht 24, West-Souburg, tel. 01183-64426. Donderag 5 februari 4.50 en 17.11 vrijdag 6 februari 5.22 en 17.48 zaterdag 7 februari 6.01 en 18.13 zondag 8 februari E.K. 6.49 en 19.24 maandag 9 februari 7.45 en 20.27 dinsdag 10 februari 8.56 en 21.36 woensdag 11 februari 10.12 en 22.47.

Scheldebode | 1976 | | pagina 9