leeft u óók twee keer? een boeiendehobby 4L fotograferen in een witte wereld WINTERMANTELS, WINTERMANTELS t.v.-beelden fotograferen of filmen.... Integrity MODEHUIS DAALHUIZEN B.V. POLAK SANITAIR KEUKENCENTRUM KEUKENBUFFET SANITAIR SANITAIR rustiek/massief eiken Nieuwendijk 39, Vlissingen. Tel! 1 2 5 7 9. Hebt u dat ook? Dat verlangen om overal met de neus vooraan te willen staan als er in de wereld iets bijzonders gebeurt? Een sport-evenement. Een kaping. Het optreden van een erg bekende artiest. En dan vooral: vooraan staan met de foto- of filmkamera in de hand. Om die boeiende gebeurtenissen vast te leggen voor later. En zo niet alleen het eigen leven, maar ook dat, wat er op de wereld gebeurt, zelf in foto's of films te bezitten. Als u dat verlangen hebt, dan is het goed om dit artikel eens te lezen, waarin wordt verteld, hoe het mogelijk is om van dat, wat de televisie ons laat zienfoto's te maken of het in bewegende beelden te bewaren voor de toekomst. WANDTEGELS diverse kleuren P- tx\2. 14.50 VLOERTEGELS 10X10 dubbelhard diverse kleuren p. m2. 9.00 WANDTEGELS kleine maat met lijn in 2 kleuren p. m2. 10.00 BADKAMERVERWARMER van 224.- voor 125.00 Veel goede smaken dankzij onze vrouwelijke CHEF-KOK uit PEKING JCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 JANUARI 1976 is the best word to describe lamps and accessories by Stiffel-Cartoef. The pride and skill of the artisans is evident throughout the entire col lection in the meticulous detailing, superb designs and fine quality. You will see a series of distinguis hed traditional and contemporary designs each a reflection of the good taste inherent in the Stiffel- Cartoef name. Designed and constructed to last through the years, Stiffel-Car toef lamps are truly today's trea sures - tomorrow's heirlooms. Kolvenierstraat 2 - Vlissingen Tel. 01184-19767. voor elegante en duurzame kleding. Speciale aanbieding in maten 48, 50 en 52, maten 46, 48 en 50, met flinke kortingen. Soms denk je, dat zo'n beetje iedere Nederlander wel een foto kamera in zijn bezit heeft. Zeker als je leest, dat er jaarlijks hon derden miljoenen foto's worden gemaakt. Maar wie het resultaat ziet van een onlangs gehouden marktonderzoek ontdekt, dat toch altijd nog rond één van ie dere vijf gezinnen in Nederland geen kamera bezit. En met die ene persoon (op de vijf) willen we graag even praten. Twee maal leven Je leeft maar twee keer. Dat is de titel van een film van James Bond. Dat is ook van toepassing op mensen, die een fototoestel of filmkamera gebruiken. Wie geen kamera heeft, leeft en beleeft al les maar één keer. Dan is 't voorbij .en u ziet het nooit meer. Die vakantie in het buitenland. Dat feest met de familie. De ver huizing naar de nieuwe flat. En die eerste lach van uw baby. Zo'n gebeurtenis later nog eens beleven: dat kan, als u er foto's van hebt. Of een film ervan hebt gemaakt. Is het moeilijk? Misschien denkt u dat het moei lijk is, want in een ver verleden waren fotograferen en filmen in derdaad tamelijk technische za ken, waar je wel het nodige van moest weten. Maar dat is van daag de dag niet meer zo. Foto graferen is, dank zij gemakkelijk te bedienen kassettekamera's, een eenvoudige zaak van eigen lijk alleen maar kijken en knip pen. Het is zelfs zó, dat hoe sim peler de kamera is, hoe kleiner ook de kans is, dat er nog iets kan mislukken. En wat filmen be treft: ook hier dient het gemak de mens, waardoor je kunt zeggen, dat er bij het maken van familie films welbeschouwd niets mis kan gaan, want een moderne filmkamera werkt nagenoeg au tomatisch. Daarom: leef óók tweemaal Dat wil zeggen: leg óók alle mooie momenten van het leven vast in foto's of in bewegende filmbeelden. Zorg er voor, dat u het verleden opnieuw kunt bele ven als u op foto's en in films ziet, hoe het is geweest. Want waarom zou u het jaar 1976 bij voorbeeld maar één keer mee maken als u, met een kamera bij de hand, er vaker dan die ene keer van kunt genieten? En van alle jaren, die nog zullen volgen? Vier van elke vijf Nederlanders fotograferen regelmatig. Eén van die vijf mensen bezit géén kamera. Een goede reden om eens een ernstig woord te wisselen met die persoon, met u misschien! Dat gebeurt in bijgaand artikel: leeft u óók twee keer? Maak eens een kikvors-opname van uw skiënde of sleeënde kin deren (dus met de kamera vlak boven de sneeuw). Fotografeer ze eens van af een balkon of uit een bovenraam. Tfouwens: een fotoverhaal doet het ook goed bijvoorbeeld als ze in de tuin een sneeuwpop maken. Dat wordt een mooie reportage voor uw vakantie- of jaarboek. Dat komt, omdat zelfs onder mÊM T Eerst de foto's Dat gebeurt steeds vaker: het maken van foto's van t.v.- beelden. 't Kan in zwart/wit en - als u in het gelukkige bezit van een kleuren-t.v.-bent - zelfs in kleur. Het kan met bijna elke kamera. En 't is - als u er wat ervaring in krijgt - ook helemaal niet moeilijk. Wat u nodig hebt Dat is allereerst: een kamera, 't Geeft niet of u een eenvoudige kassettekamera gebruikt of een kostbare klasse-kamera. De enige beperking is, dat sommige typen kamera's geen goede t.v.- foto's geven en dat hangt niet af van de prijs van de kamera, 't Beste is het gewoon eens te pro beren en het resultaat te bekijken. Het tweede hulpmiddel Een trillingvrije steun voor de kamera. Bij voorkeureen statief, maar 't mag ook best op een tafel met wat boeken er op om de juiste hoogte (in 't midden van de beeldbuis) te krijgen. "Uit de hand" wordt het - met permissie gezegd - een wazige bibberfoto. ideale omstandigheden er toch al een minder scherpe kwaliteit ontstaat, zodat u verder ook alles moet doen om een zo scherp mo gelijk resultaat te krijgen. Dus: een goede steun. Afstand is belangrijk Als u door de zoeker kijkt, dan móet de beeldbuis er kompleet opstaan. Als dat het geval is, schuif dan de kamera nog iets naar achteren, zodat er aan alle kanten een strook van het t.v.- apparaat zichtbaar is. Dat is no dig omdat veel kamera's bij dichtbij-opnamen een deel van wat de zoeker laat zien, niet fo tograferen. Dat zoekerverschil - deftig heet dat de parallax - heft u op door in elk geval aan alle kanten een stukje reserve te ne men, waardoor het beeld altijd kompleet op de foto komt. Mees tal is de kamera dan ongeveer l .20 tot 1.50 m. van de t.v. ver wijderd en dat is ook de minimum-afstand, die de meeste kamera's nodig hebben om scherpe foto's te kunnen maken. De belichtingstijd Omdat een kompleet t.v.-beeld in l/25e sekonde wordt opge- Het fotograferen van t.v.-beelden: dit gebeurt er als u bij zo'n opname de jlitser gebruikt. Het beeld verbleekt. bouwd moet de belichtingstijd l/25e of l/30e sekonde zijn. 'n Probleem bij kassette-kamera's, die meestal een vaste kortere in- steltijd hebben, wordt opgelost, door een gebruikt flitsblokje op de kamera te zetten. Daardoor wordt de sluitertijd automatisch goed. Let wel: u mag niet flitsen, want dan flits u het beeld weg. De lensopening en de film Die hangt (alweer) af van de ka mera, die u gebruikt. Bij kasset tekamera's moet op "donker weer" worden ingesteld, dus het symbool "wolkje". Dan krijgt u een grote lensopening, en die is ook hard nodig bij het weinige licht dat uit uw t.v.-toestel komt. Bij kamera's met een diafragma instelling in cijfers, is de grootte van de lensopening afhankelijk van de gevoeligheid van het filmpje in uw kamera. Meestal gebruikt u - zeker bij kleuren films - een 20 DIN-filmpje. Dan is de instelling op diafragma 3.5 juist. Gebruikt u een film van 23 of 24 DIN, dan is de instelling 4 en werkt u met een (zwart/wit) film van 27 DIN, dan dient u de kamera in te stellen op diafragma 5.6. En nu maar proberen Misschien lukt de eerste t.v.-foto nog niet voor 100%. Maar in de meeste gevallen zal, als uw uw t.v.-toestel normaal hebt afge steld (niet te donker!) het resul taat zeker bevredigend zijn, ze ker bij close-ups. Vooral een rustig beeld kiezen, dus niet één, waarin razendsnelle bewegingen worden gemaakt. Ook hier is 't een kwestie van even uitproberen tot u het beste resultaat bereikt. Een laatste tip: als u kleurendia's maakt (want ook dat is moge lijk), gebruik dan zoals meestal, een daglichtfilm, want dan ko men de kleuren het mooiste uit. Binnen flitsen Laatste tip: neem op uw reis naar de sneeuw uw flitser mee. Vooral 's avonds is het, bij het vaak stemmige licht in de gezel lige gelegenheden in uw skidorp je, goed om dat extra licht bij de hand te hebben. En voor de rest - of u nu ver weg of dichtbij van de sneeuw geniet: veel plezier in de wereld van de witte kristallen, die alles om ons heen een korte tijd extra mooi maken. Leg die scnoonheid - als ze er is - vast voor later. Vooral in Nederland is sneeuw de laatste jaren een nogal Zeldzaam ver schijnsel. Behoort u tot de gelukkigen, die er 's winters een poosje tussen uit kunnen? Lekker uitrusten in een besneeuwd plaatsje, ergens in de bergen genieten van de zon, die in die streken al voor fraaie bruine gezichten zorgt. Een korte poos relaxen in een dorpje, waar de ski's gewoon naast de voor deuren staan. Dan is één ding heel zeker: op die reis naar zo'n plaatje van een dorp gaat de foto- of filmkamera mee. Niets stimu leert de mensen meer tot foto's maken en filmen dan die wonder lijk mooie sneeuw were ld met blijde, skiënde mensen. Maar als u gaat fotograferen, neem dan wel deze kleine raadgevingen ter harte, die trouwens ook voor mensen, die in eigen land graag sneeuwfoto's willen maken best de moeite van het lezen waard zijn. Schaduw vermijden Bij kleurenfoto's in de sneeuw is Een andere tip: maak als het kan uw t.v.-foto's van close up, dus van dichtbij genomen televisiebeelden. Die geven meestal een beter resultaat. Tegenlicht benutten Bij tegenlicht (dat is zonlicht, recht of schuin van voren) maakt u bewust gebruik van dat zon/schaduw-kontrast. Door uw belichting in te stellen op het licht, komt alles, wat van de zon is afgewend, flink donker op de foto en ontstaat een silhouet- effekt, dat het vaak erg goed doet. Pas er echter wel voor op, dat er geen zonlicht rechtstreeks Daar hebt u zo'n sneeuwdorpje, waarover we in bijgaand artikel schrijven. Een gezin Op de ski's, een dorpje als een plaatje in het dal en op de achtergrond de donkere bossen en witte, zonbeschenen bergtoppen. Da's voer voor uw kamera! WITTE WASTAFELS a A vanaf fcU." GEKLEURDE WASTAFELS rq vanaf ÜU." Nieuwedijk 18 - 01184-17124 Walstraat 15 - 01184-19672 LILO 83 cm breed front formica met acces dat vaak een probleem: het licht- kontrast tussen zon en schaduw. Dat verschil is dan te groot voor uw film, waardoor de schaduw partijen te donker worden. Twee oplossingen: vermijd zoveel mo gelijk die zon/schaduw-kon- trasten door met de zon mee te fotograferen. En als de schaduw gezichten te donker maakt: op af standen tot zo'n meter of vier kan uw flitser dat euvel verhelpen. Invullen van licht, heet dat. in de lens valt. want dan is de foto straks niet geslaagd. En als u toch de gezichten herkenbaar wilt maken, dan is ook hier een flitslichtje de oplossing. Grappige effekten Foto's hoeven niet altijd vanaf ooghoogte te worden genomen. CHINEES INDISCH RESTAURANT PEKING Beüamypark 12 - Tel. 01184 - 13430 VLISSINGEN - NEDERLAND Als U met meerderen komt eten en U bestelt samen voor meer dan f 100,-, dan krijgt U 10% KORTING Eten wat U mee naar huis neemt is erg goedkoop.

Scheldebode | 1976 | | pagina 5