Rabobank Q Voormalig gemeentehuis blijft op de monumentenlijst Oude raadhuis Biggekerke wordt binnenkort geveild Geld nodig voor cadeau Radio Walcheren zeggen, Veere wil bomen opknappen de scheldebode Maartense tapijt Extra voorstelling van werktheater Middelburg Lening Scheldebode-kringetje 'Waal$ n\ode 17.90 zeeuwso hla] Herman Goetheer exposeert Optreden van Dimitri van Tooren ƒ10.- Gemeentewapen VEERE - Het gemeen tebestuur van Veerc wil de bomen die langs de Kaai en op de Markt staan gaan opknappen. Vooral de iepen aan de haven zijn er erg slecht aan toe. Worden ze op korte termijn niet on derhanden genomen door een boomchirurg, dan is de kans groot dat ze totaal geruin- REDACTIE: eerd worden. Het op lappen van de bomen aan Kaai en Markt gaat bij elkaar bijna 31.000 gulden kosten.. De dienst landinrich ting geeft daarvoor 50 procent subsidie, zodat de gemeente Veere ruim 15.000 gulden voor haar rekening moet nemen. NIEUW Twee vorstinnen en een vorst Walcherse klederdrachten RUITER Jeugddienst Johanneskerk „Knurvenbal „de Oude Stad" de scheldebode 26e JAARGANG NO. 4 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 28 JANUARI 1976 BIGGEKERKE - Het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is niet ingegaan op het voorstel van de gemeente Valkenisse om het oude raadhuis van Biggekerke van de monumentenlijst af te voeren. Biggekerke zal het pand aan het Kerkplein 30 behouden als herinnering aan de tijd, dat zij nog een zelfstandige gemeente was. Wel heeft de gemeente raad besloten het gebouwtje af te stoten en in het publiek ter verkoop aan te bieden. Sinds 1966, na de gemeentelijke her indeling, heeft het raadhuis geen openbare bestemming meer genad en is het niet meer onderhouden. In het voorjaar van 1974 stelden B. en W. van Valke nisse aan de raad voor om het pand maar te verkopen, want een andere bestemming was er niet voor te vinden. Alleen één kamer werd als werkplaats ge bruikt door een plaatselijke schoenmaker, maar de rest van het huis stond leeg. De raad voelde er wel wat voor, maar wilde eerst aan CRM verzoe ken het pand van de monumen tenlijst af te voeren. Men was van mening, dat de verkoop waarde hoger zou liggen als het huis geen monumenten- pand meer was. Er gingen zelfs stemmen op om het hele huis meteen maar te slopen als het niet meer op de monumenten lijst zou staan, want dat zou de verkeersveiligheid rond het Kerkplein ten goede komen. Het besluit van NRM heeft echter deze plannen door kruist en als Gedeputeerde Staten binnenkort hun toe stemming hebben gegeven, dan zal in maart of april van dit jaar het Biggekerkse raad huis als monumentenpand openbaar verkocht worden. KOUDEKERKE - Het gaat niet zo goed met de jubileu mactie van Radio Walcheren. Op 1 oktober werd ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van radio Walcheren een gel dinzamelingsactie gestart door Ben van Damme om de Walcherse ziekenomroep een video-installatie cadeau te doen. Zo'n installatie kost tussen de 8 en 10 duizend gulden en de gedachte was dat dat bedrag V Dat men jaloers is op ons personeel, omdat zij altijd het eerst bij de nieuwe collectie zijn. Lange^elke_9^^VI issi n gen^ VLISSINGEN - In Jeugd soos Walk-Inn in Vlissingen treedt op 7 februari de zanger Dimitri van Tooren op. Het op treden van de zanger begint om 8 uur. Aanvankelijk zou de voor stelling op 31 januari worden gegeven, maar dan gaat het op treden niet door. gemakkelijk te halen zou zijn. Want, zo redeneerden de orga nisators, Walcheren heeft 100.000 inwoners en een kwartje per man kan er toch wel af. Tot nu toe hebben nog lang niet alle inwoners van Walche ren dat kwartje afgeschoven. Een maand voor de actie zou aflopen - in februari was het de bedoeling de video installatie over te dragen - is er nog maar 1500 gulden binnen. Maar Ben van Damme en het comité van aanbeveling waar voor commissaris Boertien en alle Walcherse burgemeesters getekend hebben) hebben de hoop nog niet opgegeven. Van daar dat ze nogmaals een be roep op de Walcherse bevol king doen om toch nog een centje af te staan. Het geld kan men kwijlt op de AMRO-bank in Vlissingen op nummer 46.03.51.028 onder vermelding van 10 jaar Rawa" of op post giro 2691 van de AMRO-bank in Vlissingen. Kerkplein 30 is één van de zeven huizen aan het plein, die in 1966 op de monumentenlijst kwamen te staan. Op een oude gravure van het dorp Bigge kerke is het huis al te zien, maar het heeft dan nog niet de functie van raadhuis. Waar schijnlijk woonde er toen ie mand in met een houtzagerij, want naast het huis loopt een mannetje met een bijl over zijn schouder te midden van sta pels planken. Volgens monu mentenzorg is het pand 18e- of 19e-eeuws. De gevel is wit ge pleisterd, maar hier en daar is de oorspronkelijke steen weer zichtbaar. Aan de voorgevel hangt nog het gemeentewapen van Biggekerke, drie vissen. De oude raadzaal, die eruit ziet alsof er gisteren nog een raads vergadering werd gehouden, heeft twee lage ingebouwde kasten, die waarschijnlijk be dsteden zijn geweest. Twee ro zetten aan het plafond verber gen een ingenieus systeen van luchtverversing, waarbij d.m.v. schuifluikjes naar de bovgngelegen zolder de rook lucht gespuid kan worden. Gemeentesecretaris A. Meijers vertelt, dat hij destijds nog wel eens huwelijken in deze kamer heeft voltrokken. Hij vindt INDISCH RESTAURANT fenualatraul 53 OOST-SOUBURG Tri. 01183-62260 Spec. Indonesische rijsttafel Di t/m 'ZO. tot 2300 uur geopend Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen. Spuiplein 94. Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven. Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 Burgemeester en wethou ders vinden het behoud van de bomen erg belangrijk voor het straatbeeld in de historische kern Veere. Vandaar dat ze de raadsleden dan ook aanraden het nodige geld beschikbaar te stellen. De bomen hebben grote en kleine inrottingen, die behan deld moeten worden, verder is het nodig grote takken te steu nen, zodat voorkomen wordt dat ze afbreken en tenslotte hebben de bomen extra voed sel nodig. Vooral die aan de haven omdat de bomen daar helemaal rondom de bestra ting staan. Op de markt gaat het wat beter omdat ze daar voor het overgrote deel in een plantsoen zijn geplant. De gemeenteraad van Veere beslist tijdens de vergadering van woensdag 28 februari vanavondof ze geld heeft voor het behoud van het groen in Veere. Die vergadering be gint om half 8 's avonds. vooral de raadzaal een eigen sfeer hebben, die de eventuele nieuwe eigenaar niet door ver bouwing zou moeten verande ren. De kamer ligt wat hoger dan de rest en wordt van de hal uit bereikt door enkele treden. Het huis bevat verder nog een grote kamer beneden (de oude secretarie, met loketje erbij), een keuken met bijkeuken en boven over het hele huis heen een grote zolder. Onder de raadzaal ligt nog een ruime kelder. Links van het huis ligt een ommuurde zonnige tuin met schuurtje en uitzicht op de kerk. De staat waarin het raad huisje verkeert is niet erg flo rissant. Zowel buiten als bin nen zal er veel moeten worden gerepareerd of vernieuwd. Daarbij komt nog, dat uitwen dig weinig of niets zal mogen worden veranderd. Het perceel ligt in het bestemmingsplan „Bebouwde Kom Biggekerke" en heeft als bestemming „Ge mengde bebouwing". Dat 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NR. 23 MIDDELBURG houdt in, dat hier een woning, winkel, horecabedrijf, verzor gend bedrijf of gebouw voor bijzondere doeleinden mag komen. s De heer Meijers vindt het huis wel iets voor een middel matig groot gezin. „Het moet wel een echte liefhebber zijn, want je zal er nog heel wat in moeten steken. Ik heb al een paar telefoontjes gehad van mensen, die interesse hadden. Maar misschien worden ze tij dens de kijkdagen ook wel weer afgeschrikt". (roman die in Vlissingen speelt) v bij Paul Krugerstraat Vlissingen MIDDELBURG Vanwege de grote belangstelling voor de drie eenakters die het "'erktheater Middelburg op het ogenblik speelt, is in februari nog een extra speelavond ingelast. Wie de drie eenakters wil zien kan nog op 31 januari en 14 februari terecht in het Kuiperspoorttheater in Middelburg. Het Werktheater Middelburg speelt ,,De Dienstliftvan Harold Pinter en twee stukken van Mrozek: „Karei" en „Striptease". „De Dienstlift" draait om twee mannen die wachten op een opdracht. Uit de dialogen wordt steeds duidelijker wie ze zijn. hun verschillende karakters en hoe ze staan tegenover hun werk. In „Karei" en „Striptease" draait Mrozek eerst de werkelijk heid om en gaat dan met veel humor de logica van deze absurditeit bewijzen. In „Karei" wordt het intellect (de oogarts) verbrijzeld door de domme logica van twee kortzichtige mensen. In „Strip tease" trachten twee doelbewuste heren zich te behelpen met een surrogaat van vrijheid tot geestelijk en lichamelijk in hun hemd staan. Ad van Noort voert de regie over de drie stukken'. Ik denk zo, vrienden, dat het gemeentebestuur van Westkapelle de brief, die ze pas geleden van de plaatse lijke voetbalvereniging Noormannen heeft gekregen, eerst twee keer heeft moeten lezen voordat ze werkelijk geloofde wat er in stond. Het gebeurt tenslotte niet elke dag dat een voetbalvereni ging uit eigen beweging aan biedt om voortaan elk jaar geld te storten in de gemeen telijke kas. En toch is het in Westka pelle gebeurd. De Noorman nen hebben in hun vrije tijd de kantine op het sportter rein opgekalefaterd. Het is er allemaal wat gezelliger en beter geworden. Kortom de kantine kan meer gebruikt worden en dus krijgen de Noormannen meer centjes binnen. En nu schrijft het be stuur van de voetbalclub dat ze het redelijk vindt, als ze de gemeente hiervoor elk jaar een vergoeding gaat betalen. Toen ik dat allemaal zo las heb ik verschrikkelijk moe ten lachen. Want eigenlijk is het toch net zo iets als de huurder die een oud verwaar loosd rothuis in zijn vrije tijd helemaal zelf opknapt. En als het dan in orde is, zijn huis baas een briefje schrijft dat hij meer huur wil gaan beta len omdat hij in zo'n fijn huis woont Nu we toch aan het verge lijken zijn, heb ik nog een goeie. De Oosterschelde is weer volop in het nieuws. Het. gaat dan nu ook spannen o) dat mooie water met zijn eb en vloed ook werkelijk vooi Zeeland behouden blijft. Ook de actiegroep Oosterschelde Open heeft zich weer in de strijd geworpen. Deze keer met een open brief aan de le den van de Tweede Kamer. In die brief wordt het Zeeuwse kamerlid Roels in bescher ming genomen. Zoals bekend heeft deze Zeeuw laatst ge zegd dat als de dam met de gaatjes te duur zou worden, d'r maar eens ernstig gedacht moet worden aan het opho gen van de dijken. Nou zijn daar mensen kwaad over ge worden. Die roepen „af spraak is afspraak. Als er geen dam met gaatjes moge lijk is, moet de Oosterschelde potdicht Maar de actiegroep vindt het helemaal niet vreemd dat iemand na een vol jaar studie tot andere gedachten komt: „Als je dat vreemd vindt, ben je net als de man die met zijn vriend naar het zwembad gaat en onderweg belooft van de hoogste duikplank af te duiken. Bij het zwembad ge komen heeft men in verband met werkzaamheden het bad leeg laten lopen. Nu kan hij twee dingen doen: Of zeggen: afspraak is afspraak en standvastia naar beneden duiken. Maar hij kan ook vastberaden op zijn schreden terugkomen. Tot welke van de twee zou u het liefst beho ren vraagt de actiegroep de Kamerleden. Het lijkt mij geen pro bleem. Ik zwem het liefst in een schone, open Ooster schelde. Dan hebben we nog geen zwembaden nodig, ook ARJOAN De winnares van de vorige keer is mevrouw van Dijke, Ainbrosius Bosschaertstraat 9, Vlissingen. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Badhuis straat 28 de alom bekende kwaliteitstaart; een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel F. de MIDDELBURG - In het Zeeuwse kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat 59 in Middelburg is van 31 ja nuari tot en met 27 februari een expositie te zien van Her man Goetheer. De expositie is te bezichti gen van dinsdag tot en met za terdag van 2 tot 5 uur; woens dagavond van half 8 tot half 10 en zaterdagochtend van half 11 tot half 12. VLISSINGEN - Zondaga vond 1 februari wordt om 7.00 uur in de Johanneskerk een in terkerkelijke jeugddienst ge houden. Het thema van deze dienst is: „Leg de hoorn er niet naast! 't is onbeleefden je mist er heel wat door". Deze jeugddienst is voorbe reid door de Hervormd- Gereformeerde Jeugddienst- commissie in Vlissingen, sa men met ds. E. Hoogerwerf. Muzikale en vokale medewer king wordt verleend door een nieuwe groep o.l.v. Connie Prins. ,Wijs op weg' bijeenkomst in Middelburg Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutwieler, Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- terom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddop pertje met tegoedbon 'a f 5.-; brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis con sumptie; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1, Vlissingen, gratis reinigen van japon. MIDDELBL RG - Op donderdag 29 januari wordt in „De Scha kel' in Middelburg een bijeenkomst gehouden over de nationale 'actie „Wijs op weg". De bedoeling van deze actie is dat zoveel mogelijk mensen zich uitspreken over het verkeers- en vervoers beleid van de overheid, ook op plaatselijk niveau. In Middelburg wordt de bijeenkomst die om halfacht 's avonds begint georgani seerd door de plaatselijke initiatiefgroep „Verkeer en Vervoer". Deze groep bestaat uit vertegenwoordigers van de Exploitatieve Samenwerking Openbaar Vervoer (ESO), de werkgroep Bellink- straat, de PPR en de PvdA. Op de bijeenkomst worden ver toond: een video documentaire die is gemaakt op de landelijke manifestatie „Wijs op Weg" die eind november in Rotter dam is gehouden; een diapro gramma over verkeer en ver voer en de tentoonstelling „Verkeerd Vervoer". Zoals gezegd wordt ook op de plaatselijke situatie inge gaan. Ir. C. van Unen houdt een inleiding over het verkeerscir culatieplan van Middelburg (zie ook elders in deze krant) een woordvoerder van het Streekvervoer Walcheren praat over deze onderneming; K. Bos van de werkgroep Be- llinkstraat neemt de „ver keersveiligheid in de woon straat" onder de loep en A.H. Kamermans, PPR-raadslid in Middelburg gaat in op de re- creatieverdeelweg voor Wal cheren. Middelburg is een van de 25 tot 30 plaatsen waar de ko mende maanden dergelijke bijeenkomsten worden gehou den. De bijeenkomsten zijn een gevolg van de manifestatie „Wijs op Weg". Deze bijeen komst werd georganiseerd door de landelijke initiatief groep „Verkeer en Vervoer" waarin vertegenwoordigers zitten van de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielren- nersbond, de openbare ver voersbedrijven milieu organisaties en actiegroepen, de wetenschappelijke bureaus van PvdA en de christelijke partijen, de PPR en de ver- voersbond CNV. Het doel van deze groep is het gebruik van het openbaar vervoer te bevorderen; het sti muleren van het langzarpe verkeer (fietsen) en beperking van het autogebruik vooral in stedelijke gebieden en natuur gebieden. Deze initiatiefgroep heeft een brochure gepubliceerd „Wegwijzer" waarin een aan zet wordt gegeven tot een na tionaal urgentieplan voor het verkeer en vervoer. Deze Wegwijzer is uitgekomen tij dens de nationale manifestatie die het begin was van de actie „Wijs op Weg". In deze Weg wijzer is een soort enquête op genomen die iedereen indivi dueel of als groep kan invullen. Op de bijeenkomst in Mid delburg wordt toegelicht wat er met de gegevens, die hieruit komen, wordt gedaan. In ieder geval is het de bedoeling van de landelijke initiatiefgroep om in de loop van 1976 een defini tief nationaal urgentiepro gramma „Verkeer en Vervoer" te komen, waarin de gegevens zijn verwerkt die uit de bijeen komsten in de verschillende plaatsen in Nederland zijn ge komen. VLISSINGEN - Ook dit jaar weer viert de speeltuinvereni ging de Oude Stad het jaar lijkse carnavalsbal en wel op zaterdag 7 febr. aanstaande. Met speciaal een kindermid- dag met optocht door de buurt, aanvang 's middags om halft- wee. Voor 's avonds een groot Knurvenbal met vele attrac ties, aanvang om 20.00 uur, toegang voor leden en dona teurs. Men kan zich opgeven voor de kinderoptocht aan de speeltuin in de Paardestraat. MIDDELBURG - Het inter kerkelijke comité Walcheren „Vrienden van de Onder grondse Kerk" belegt d.v. vrij dag 30 januari a.s. een bijeen komst in de aula van de Kla- renbeek LTS, Gen. Eisenho- werlaan 25 te Middelburg. Aanvang 20 uur. Op deze bij eenkomst spreekt de heer S. Paas uit Nijkerk, over „De kerk in Oost-Europa", toege licht met dia's. DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE

Scheldebode | 1976 | | pagina 1