de scheldebode Poppenspeler Jan de Noord: Scheldebode-kringetje ban zeenw.se Cursus politieke scholing Lezing voor het klassiek verbond kla Rsbs&oft S3 Demonstratie tegen kern-energie in Goes en Borsele Werktheater Middelburg '\Yaal$ n\pdc Jeugd en Gezin zoekt gastgezinnen 1 belasting gidsen vanaf 3,- RUITER REDACTIE: Ontdekking Gewonnen Uitdaging Poppen GOES MIDDELBURG - Eind januari beginnen in ver schillende Zeeuwse plaatsen weer cursussen politieke scho ling voor vrouwen, tenminste als er genoeg interesse voor be staat. Voor Goes hebben zich inmiddels voldoende cursisten aangemeld. De cursus daar gaat definitief door. In Mid delburg zijn nog deelneemster nodig om de cursus te later draaien. Cursisten kunnen zich aanmelden bij mej. A. v.d. Leeden, Grote Markt 28 in Goes. De onderwerpen die dit jaar aan de orde komen zijn dit jaar „Ontwikkelingssamenwerking stadsvernieuwing, nationale landschapsparken en inko menspolitiek". In Goes wordt de cursus in de Prins van Oranje op de donderdagavon den 29 januari, 19 februari, 11 maart en 1 april. In Middel burg in „De Brasserie" aan de Lange Delft op 27 januari, 17 februari, 9 maart en 30 maart. Drie politici, van drie verschil lende politieke partijen, zullen elke cursusavond present zijn om hun visie te geven op de kwesties die aan de orde ko men. Diverse Nu verkrijgbaar bij Paul Krugerstraat Vlissingen middelburg - Op donderdag 22 januari houdt de afdeling Wal cheren van het Klassiek Ver bond een bijeenkomst in de Middelburgse Schouwburg. Op het programma voor deze bijeenkomst staat onder meer een lezing van drs. A. J. Jansen, die gaat praten over „Via Ap- pia, koningin der Heerbanen'. De bijeenkomst begint om ft uur 's avonds. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Ik kan me indenken, vrien den, dat onze Goese weerpro- feet Zijlstra met de dag som berder wordt. In september heeft hij ons allemaal een zeer strenge winter aange zegd. We zouden op de Goese vesten kunnen schaatsen. Nou ja, het is duidelijk dat Zijlstra ook maar een profeet is, die brood eet, want van die strenge winter heb ik nog niks gemerkt. In Middelburg hebben ze al een vlinder ge zien en verleden week kon u in uw eigen Nieuwsblad le zen, dat er in Nieuwdorp al een lammetje is geboren. Not vroeg hoera gaan roepen .metn Nou ja, laten we niet te Tenslotte zag ik een paar da gen geleden de ganzen nog in de bekende V-vorm overvlie gen. Naar het Zuiden. Ik be doel maar: het zou niet voor het eerst zijn, dat er pas na januari toch nog een strenge winter komt. Voor je het weet ligt de Oosterschelde vol ijs- schotsen. Over die Oosterschelde ge sproken. Daar hebben ze het in Den Haag maar druk mee. Als je alle geruchten moet ge loven, dan wordt die dam- met-gaatjes te duur en gaan ze hem toch potdicht afslui ten. Dan zouden ze weer ge noeg geld hebben voor een vaste oeververbinding door de Wester schelde. Ik vind dat maar een vreemde koehan del, waar de natuur twee keer de dupe van dreigt te worden. En de natuur niet alleen. Straks kunnen zowel de vis sers als het veer-personeel in de w.w. en dat kan toch niet de bedoeling zijn van de rege ring. Laten we maar hopen, dat ze daar in Den Haag een beetje slimmer zijn en in elk geval hun mooie milieu- verhalen waar maken. En dus de Oosterschelde open houden. Als het aan het kamerlid Jan Terlouw ligt, dan blijft-ie gegarandeerd open. Terlouw is behalve kamerlid ook schrijver van jeugdboeken. Hij heeft daar zelfs prijzen mee gewonnen. Nou, deze week komt er een nieuw jeugdboek van hem uit. Het heet „Oosterschelde wind kracht 10", en het zal geen mens verwonderen, dat dat spannende boek ook uitloopt op een pleidooi voor het be houd van dat prachtige stuk water. De jeugd zal na het kortge leden verschenen lesboek (waarvan de eerste druk al uitverkocht is, hoor ik) en dii jeugdboek, z'n keus wel kun nen maken, denk ik. Nu de minister nog ARJAOPi 26e JAARGANG NO. 3 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) VAN WOENSDAG 21 JANUARI Ik werk in Zeeland de top van wat ik Vlissingen: mevrouw LH. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29. tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers. Zach. Jansenstr. 27. tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94. Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 De winnares van de vorige keer is mevrouw Jansen, v. Bossestraat 7, Vlissingen. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor. Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart- een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Wal- straat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Annikes cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes; Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis con sumptie; Nieuwendijk 51. Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groenweg 1, Vlissin gen, gratis reinigen van japon. GOES - MIDDELBURG - „Ik werk hier in Zeeland op de top van wat ik kan. De kinderen zijn erg open. Ze reageren heel spontaan en ze zijn vooral blij dat je een voorstelling geeft. En een goed publiek stimuleert je vakmanschap. Een goed publiek krijgt gewoon een betere voorstelling". Poppenspeler Jan de Noord uit Amsterdam is aan zijn derde week „Zeeland" bezig. Tot en met het eind van deze week trekt hij met zijn poppenkastspel „Runa en zijn paardje" nog langs ver schillende Middelburgse basisscholen. Dan heeft hij er de afgelo pen weken zo'n stuk of vijftien gehad. Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke Middelburg en Veere. GOES - Op 31 januari or ganiseert het landelijk energiecomité een lande lijke demonstratiebijeen komst in Borsele en Goes tegen kernenergie. Hoewel de regering pas het besluit heeft genomen om de be slissing over de bouw van meer kerncentrales uit te stellen tot 1977, vindt het landelijk energiecomité dat die beslissing minstens tot 1980 moet worden uitge steld, vanwege alle onze kerheid rond de toepassing van kernenergie. De manifestatie begint om 11 uur op het station in Goes, van waar de deelnemers per bus vertrekken naar Borsele. Met de bus wordt een tocht gemaakt langs de meest be dreigde kernen Borssele, Nieuwdorp en 's-Heerenhoek. Bij de kerncentrale in Borssele worden toespraken gehouden. De tocht door Borsele wordt muzikaal onlijst door de Zeeuwse groep Beautifull Ida ho. De kosten van deze tocht zijn 3,50. In de Prins van Oranje in Goes begint 's-middags om 1 uur een manifestatie. Daar spreken onder meer W. Don (PvdA-Zeeland), J. Geldof (arts Z.-Beveland) B.v.d.Lek (PSP) en A. Schravemade (ind. bond NVV. In de Prins van Oranje wordt verder een ten toonstelling ingericht en is een diaserie met geluidsband Energie de motor van ons le ven" te zien. Ook daar speelt Beautifull Idaho. Kosten van deze manifestatie 3 gulden. Inlichtingen en deelnemers kaarten zijn verkrijgbaar bij P. Dirkson, Oudhof 14, Goes, 01100-20555 en R. Pannen borg, Abelenstraat 14, Goes, 01100-20548. MIDDELBURG - Het werk theater Middelburg brengt op 24 januari in het Kuiper- spoorttheater in Middelburg drie eenakters. De voorstelling van „De Dienstlift" van Ha rold Pinter en „Karei" en Striptease" van Mrozek begint pm 8 uur. nuari om half 12 in het Vest zaktheater in Vlissingen wordt wel gegeven. Daar kunnen kinderen en volwassenen dus wél terecht. Dat Waals in de tweede opruimingsweek weer veel nieuwe koopjes heeft. ^ange_Zelk^^^^lissingen. MIDDELBURG - De Stichting Jeugd en Gezin zoekt nog steeds gastgezinnen waar kinderen die om de een ol andere reden gedurende een bepaalde tijd niet thuis kun nen zijn, worden opgevangen. In het laatste nummer van „Zegt 't verder" van de Zeeuwse Vrouwenraad wordt opnieuw een beroep gedaan op mensen om voor kortere of langere tijd kinderen in hun huis kunnen nemen. Het gaat om kinderen die in een crisissi tuatie zijn geraakt. Dat kan zijn omdat de jongere is wegge lopen van huis of interpaat, ol opidat de ouders de kinderen met meer aankunnen ofwel omdat de iqoeder plotseling ernstig ziek is en er geen an dere hulp aanwezig is. Voor aie acute opvang zijn gastgezinnen nodig. De kinde ren blijven gemiddeld drie a vier weken in een gastgezin, maat het kan ook maar enkele dagen zijn of uitlopen tot en kele maanden. Er zijn in heel Zeeland nu zo'n 70 gastgezinnen, maar dat is niet genoeg. Vooral in de gro tere plaatsen zoekt Jeugd en Gezin gastgezinnen die bereid zijn de „oudere" jongeren vanaf 14 jaar op te nemen. Wie belangstelling heeft kan zich telefonisch bij de stichting Jeugd en Gezin melden Tel. 01180-28555. Vijftien scholen waar de kinderen ademloos, gierend van het lachen, gillend van kwaadheid om met gebalde vuistjes het verhaal van Peru aanse Runa op zoek naar zijn paardje hebben bekeken. Jan de Noord sluit de Zeeuwse toemee af met drie openbare voorstellingen in Goes, Vlissingen en Hulst op zaterdag en zondag. Vóór Jan de Noord met het eigenlijke poppenkastspel be gint, zijn de kinderen al dol op hem. Want hij begint niet, voordat alle kinderen goed kunnen zien wat er straks in de poppenkast gaat gebeuren. Stoelen, net keurig op een rijtje gezet, worden weer wegge haald. De door onderwijzers in ordelijke rijen gedirigeerde kinderen, zitten als Jan de Noord door de zaaltjes raast, in korte tijd overal in groepjes bij elkaar. En dan zijn de kinderen al voor hem gewonnen, dat is duidelijk. Zijn spel begint niet geheim zinnig in de poppenkast, maar ervoor. Hij vertelt uitgebreid over de schijnwerpers, laat het stoeltje zien waar hij zometeen op gaat zitten, heeft het over „poppen met een stok in de kop", stelt alle poppen voor, vertelt iets over het poppen spel in het algemeen en voor je het goed en wel weet zit je midden in het verhaal van „Runa en zijn paardje". Een simpel verhaaltje over arme en rijke Peruanen. Over Runa, die voor zijn moeder het paardje moet zoeken, dat kwijt is. Dat paardje is nodig om het land te bewerken, anders is er van de winter geen eten. En dan moet er eten gekocht wor den van een rijke meneer, die dat natuurlijk graag wil, en daarom op alle mogelijke ma nieren probeert te verhinderen dat Runa het paardje weer mee naar huis neemt. Maar er zijn ook lieve mensen die Runa hel pen. Zijn zusje goed in het schelden: „dikke tube mayon aise!!!" en „koffiepot met de deur op slot" tegen wie ze niet aardig vindt; de clown die steeds verre reizen wil maken als hij de condor heeft zien vliegen en „de hond met zijn snuitje over de grond". Een verhaal over rijk en arm, de derde wereld, enzovoorts, maar zeker geen zwaar geën gageerd verhaal. Al zitten er fenoeg elementen in, waarop e onderwijzers in de klas ver der kunnen gaan. En dat gebe urt gelukkig ook, weet Jan de Noord, al vindt hij dat niet zijn eerste verantwoordelijkheid. dan de zell-activiteit niet sti muleert. En dan heb je een an dere stroming die een voorstel ling alleen maar goed vindt, als er een goede nabespreking is. Dat is waanzin. Een voorstel ling is goed of niet goed. Een optreden van een vakman is nooit te vervangen. Ik geef de kinderen ook iets mee: Een stukje cultuur, dat ze anders misschien zouden moeten mis sen. Ik maak ook iets los bij de kinderen. Voor sommigen is het een hele ontdekking, dat je met zo iets leuks als poppen spelen ook nog je kost kunt verdienen. Daar vragen ze dan van alles over. „Ik heb in een Zeeuws dorpje een keer meegemaakt dat een balletdanser, zwaar opge maakt, in maillot, zou gaan dansen. De toeschouwers wa ren giechelig, ze kenden zoiets niet, vonden het vreemd. Maar die jongen danste zo geconcen treerd, met zo'n vakmanschap dat het steeds stiller werd en dat de mensen ontdekten dat ze het nog mooi vonden ook. Dan leer je de toeschouwers wat ontdekken. Je leert ze dingen zien". En vooral mensen en kinderen in teresseren, waarvan verwacht wordt dat ze geen belangstel ling voor cultuur kunnen op brengen, is een uitdaging voor Jan de Noord. „Daarom vind ik het ook zo fijn om op lagere scholen te spelen. Op scholen krijg je kinderen met allerlei achtergronden, die allemaal even geboeid zijn. Je hebt daar altijd kinderen bij die nooit naar een voorstelling in de schouwburgen zouden ko men". „Mijn taak is het brengen van een goede voorstelling. Er is een stroming in het onder wijs, die vindt aat geen enkele voorstelling goed is,' omdat je „Gierend van het lachen". Poppenspeler Jan de Noord Volgens Jan de Noord moet er dan ook veel meer geld ko men voor de culturele vorming van lagere schoolkinderen. Geld dat er niet is. „Het minis terie van CRM subsidieert pas evenementen voor kinderen vanaf 14 jaar. Die moeten dan opeens als gekken cultureel gevormd worden. Dat red je nooit. Op de lagere schoolleef tijd zijn de kinderen het meest te beïnvloeden. En toch gebe urt er bijna niets, zeker niet in de provincie, waar men overal nog ver vandaan woont ook". Jan de Noord heeft zo z'n ei gen methoden om toch die groepen kinderen, die niet zo gauw naar de schouwburg gaan zijn poppenspel te laten zien. In Arnhem bijvoorbeeld verhoogde hij zijn prijs plotse ling, maar zei tegen de mensen door wie hij was gevraagd, dat hij dan wel een tweede voor stelling wilde geven in Klae- rendal. Paniek, want Klaeren- dal is dé achterbuurt van Arn hem. De kinderen daar kreeg je nooit geboeid, zo was de rede nering. De voorstelling werd toch gegeven en de kinderen in Klaerendal waren enthousiast. keken wél geconcentreerd. „Als je een goeie voorstelling maakt, dan kun je iedereen boeien", vind Jan de Noord. Niet alleen de voorstelling verrukt trouwens de kinderen. Alleen de spullen al, die Jan de Noord bij zich heeft, spreken de kinderen verschrikkelijk aan. „Kijk die mooie groene pop daar in die tas, die heb ik net gedragen, fluistert een jon getje op een Middelburgse school zijn vriendje in. Het zijn twee jongetjes die „Runa en zijn paardje" een paar weken eerder op de televisie hebben gezien, en er nu met alle plezier nog een uur voor gaan zitten. Ze zien de poppen, allemaal gemaakt van Peruaans materi aal in schitterende kleuren nu echt. Ze zien de poppenkast - twee forse boomtakken met twee gekleurde lappen - nu ook in het echt en kunnen alles aanraken. En dat willen ze maar al te graag. Na afloop van de voor stelling stromen de kinderen naar de poppenkast, bekijken de poppen van boven tot onder. Een paar kinderen beginnen zonder nog ergens op te letten, spontaan in de poppenkast te spelen. Een paar poppen mo gen mee de verschillende klas sen in. En Jan de Noord gaat achter de kinderen aan om, als ze dat willen, nog meer te ver tellen over poppenspelen, poppenmaken en Peru. De openbare voorstellingen die poppenspeler Jan de Noord in Goes en Hulst zou geven gaan niet door. Alleen de voor stelling zondagmiddag 25 ja-

Scheldebode | 1976 | | pagina 1