Rabobank Q Spontane actie tegen milieubelasting van Zeeuwse alleenstaande Schatvinder Christiaansen na tien jaar: „Als ik toen geweten had wat ik nu weet... de scheldebode ze zeggen.. Maartense tapijt \y.i»enwsc» Het kan steeds Middeleeuwse sieraden in Zeeuws Museum Scheldebode-kringetje ft Op tijd Verwacht REDACTIE: 'Waal$ o\pde Kent u ze nog de Viissingers deel ii I 23,90 bij Ü^RUITER Rollenwedstrijd in Souburg Basketballclub „Valkenisse" groeit nog steeds de scheldebode 26e JAARGANG NO. 1 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 7 JANUARI -i VLISSINGEN - De miiieubelastings-aanslag voor het jaar 1975 waarmee de Zeeuwse waterschappen alle inwoners van deze provincie nog nét voor nieuwjaar een onplezierige verrassing hebben bezorgd, heeft in elk geval één spontane aktie opgeleverd. Dat is die van de alleenstaande Vlissingse mej. A. H. Stolk. Twee dagen voor nieuwjaar begon ze via een ingezonden brief in een krant een éénmans-aktie tegen het feit, dat alleen staanden precies evenveel moeten betalen als gezinnen. Binnen enkele dagen had ze al meer dan tweehonderd medestanders, die zich per briefkaart bij haar hadden aangemeld. Gewapend met die brief kaarten (plus de kaarten, die ze de komende dagen nog ver wacht) wil ze naar het provin ciaal bestuur stappen om te proberen zo een einde aan een- volgens haar onrechtvaar dige toestand te maken. Wat vindt mej. Stolk zo on rechtvaardig? Dit: Over hel jaar 1975 heffen ze milieube lasting per huis. Of er nou één alleenstaande bejaarde in woont, die praktisch geen wa tervervuiling veroorzaakt, o) een groot gezin, iedereen moet 3V'2 inwoner-equivallent beta len. Op Walcheren is dat 63 gulden, maar in andere delen van de provincie ligt het mees tal nog hoger. Ik vind dat ver schrikkelijk onrechtvaardig, want als alleenstaande gebruik je veel minder water en maak je dus ook minder water vuil. Ik was bijvoorbeeld eens in de veertien dagen, maar er zijn volop gezinnen, waar ze meer dan een keer per week wassen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de afwas, de w.c. enzovoorts". SEROOSKERKE - „Ik zou best graag willen, dat ik die munten nu nog vond en dan wist wat ik nu weet". Dat zegt anno 1976 de man uit het Walcherse Serooskerke voor wie de datum 3 januari onuitwisbaar is geworden. Vandaag op de kop af tien jaar geleden kwam landbouwer P. Christi aansen uit Serooskerke volop in de publiciteit te staan. Te zamen met zijn vader en zijn knecht Adri van den Broeke. Zij vonden op hun akker een schat aan oude munten. gestopt. Natuurlijk heb ik ver lies geleden. Nu zit ik in de paardenhandel en ik heb een manege. In 1966 kregen mijn kinderen die pony. Nog de zelfde zomer werd die ver huurd. En zo ben ik in een ma nege aangeland. Maar ik moet het hebben van de handel in paarden". „De plek weet ik nog precies. Er is nu op gebouwd: er staat een winkel op met een huis", aldus de heer Christiaansen. Wat hij toen allemaal gevon den heeft, zegt hij zich niet precies meer te herinneren. Maar wel schudt hij uit zijn mouw: „Het waren 1017 mun ten, daterend uit de jaren 1400 tot 1617. Hele rijers, halve rijers, Zeeuwse munten, Spaanse dukaten, Italiaanse munten geloof ik, Franse mun ten weet ik niet meer". Het is alweer tien jaar gele den. Achter zijn naam in het telefoonboek staat nog steeds: landbouwer. Gevraagd echter hoe zijn woning het gemakke lijkst te bereiken is, zegt hij aan de telefoon: „Als je vanaf Middelburg naar Serooskerke rijdt, kom je vlak voor het dorp over een kruising en dan zie je aan de linkerkant een schuur met manege erop. Daar moet u wezen". nog eens terug te kijken, blijkt hem niet verrast te hebben. „Ik had wel verwacht, dat er een GCtrdinCI zou bellen", luidt zijn verkla ring. On: ingeveer 70.000 gulden hielden de vinders van de mun ten er tien jaar geleden zelf aan over. „Als ik toen geweten had wat ik nu weet...", zegt de heer Christiaansen nu. Hij had zijn klein kapitaaltje toen gestopt in het gemengde bedrijf en loonbedrijf, dat hij toen dreef. Er werd uitgebreid. „Door al lerlei omstandigheden liep het niet goed. Nog in hetzelfde jaar - 1966 - heb ik het aan de kant gedaan. Ik had toen meteen in de paarden moeten gaan. Dan had ik meer aan mijn centen gehad. Maar ja, je kunt het niet vooruit bekijken". De vraag aan manegehouder Christiaansen om na tien jaar Van zijn vondst büjkt de heer Christiaansen in eerste instantie niet meteen volop ge profiteerd te kunnen hebben, maar evenmin is hij teleurges teld na tien jaar. „Ik ben nog juist op tijd met mijn bedrijf Zelf heeft de heer Christi aansen geen enkele munt meer in zijn bezit. Daar zegt hij nu wel spijt van te hebben. Van die tijd heeft hij echter nog meer overgehouden. „Ik zie nu gauwer iets liggen dan vroeger. Vroeger liep ik eraan voorbij. Tegenwoordig kijk je veel snel ler wat het is, als je iets ziet liggen". Volgens de heer Chris tiaansen was het toch wel een plezierige tijd geweest tien jaar geleden. Drie maanden was het zoeken geblazen. De publiciteit van toen heeft hij niet vervelend gevonden. „Er was een bureau, dat drie maanden lang elke dag om vijf uur heeft opgebeld of er nog nieuws was. Ik heb toen aan verschillende journalisten fo to's meegegeven. Vervelend heb ik het wel gevonden, dat ik nooit een foto heb teruggekre gen". Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden. Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29. tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers. Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen. Spuiplein 94. Postbus73-Tel. 01184-16830 AOVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven. Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 v Dat Waals het begin 1976 erg aantrekkelijk maakt voor de dames heeft u de prijzen ai gezien ^jancj^ZeM<^JJ^/hssmgen^ Nu is er onder druk van de vele protesten tegen de milieu belasting in het hele land, wel iets gedaan oih die onrecht vaardige aanslag voor alleen staanden wat dragelijker te maken. Vanaf 1976 kan een al leenstaande een verzoek in dienen om een lagere aanslag. In de fraaie kleuren folder, die de Zeeuwse waterschappen hebben laten drukken en die iedereen in de bus heeft gekre gen, wordt daarover trouwens nog erg vaag gedaan. De enige mededeling is, dat er wordt gewerkt aan een andere oplos sing, maar dat die omslachtig en kostbaar is. Mej. Stolk: „Volgens mij kan het eenvoudig en helemaal n\el kostbaar. Als ze gewoon het waterverbruik per huis als maatstaf nemen voor de mi lieubelasting, zit je veel recht vaardiger, want het meeste water, dat de mensen uit de kraan halen, wordt - vervuild - weer via de riolering wegges poeld". Bovendien vindt ze het fout. dat alke alleenstaande over 1975 moet betalen voor 3 Va in woner, terwijl de waterschap- pen zelf toegeven, dat het on billijk is. Verder begrijpt ze ook niet, waarom straks de al- 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NR. 23 MIDDELBURG VLISSINGEN - De afgelo pen twee weken mochten we de volgende winnaars begroeten: leenstaanden eerst beleefd en schriftelijk moeten gaan vra gen of ze alsjeblieft wat minder hoeven te betalen. Ze zegt: „Kijk, ik bel gewoon het waterschap, maar hoeveel mensen komen daar helemaal niet toe. Ze lezen die hele kleine lettertjes in de folder van het waterschap niet eens ze weten dikwijls niet eens dat het kan of hoe ze het moeten aanvragen. Daarom zeg ik, dat alle Zeeuwse alleenstaanden hun stem nu maar eens moeten laten horen. We hoeven niet al les klakkeloos te slikken. La ten ze maar eens een goede re- geliqg voor ons maken. Ik het iedereen opgeroepen om een briefkaart naar mij te sturen met de eenvoudige tekst: „Pro test tegen onevenredige veron treinigingsheffing". Nou bin nen een paar dagen stroomden de briefkaarten hier binnen. Vooral van aow'ers, voor wie die belasting echt een rib uit hun lijf is. Soms zijn er hek zielige verhaaltjes bij. Maar ook jongeren schrijven me. Voorlopig wacht ik op nog V u-er i'eakties, vooi ik er mee naar het provinciaal bestuui ga." Het adres van mej. Stolk is: Bloemenlaan 45, Vlissingen. mevrouw Groesbeek, Hobein- straat 32, Vlissingen en me vrouw Hoiting, Jan van Goyen- laan 18, Vlissingen. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 3,95; Annikes cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consump ties; Nieuwendijk 51, Vlissin gen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee perso nen; Chemische wasserij Popu lair, Groeneweg 1, Vlissingen, gratis reinigen van japon. Paul Krugerstraat Vlissingen Verleden week heb ik toch even met m'n oren staan klapperen, vrienden. Ik stond 's morgens samen met een paar dorpsgenoten bij de bakker te wachten op het verse brood, dat nog net niet uit de oven bleek te zijn. Maar na een kwartiertje was het dan zovereen kist met nog dampend warm brood werd binnengedragen. Ieder een snoof de lekkere geur op en deed z'n bestelling. Maarrtoen bleek, dal het brood nog zó vers was, dat de elektrische snijma chine er niet op kon worden losgelaten. „Dat geeft niet", zei ik, „we hebben thuis toch een broodmes, nietwaar". Maar de meeste anderen dachten er heel anders over: Wat? Konden ze geen gesne den brood krijgen? Nou, dan hoefde het niet; dan kwamen ze over een uur nog wel eens terug. En ze gingen weer naar huis. Zonder brood. Niet één, maar de helft van mijn wach tende dorpsgenoten. En sinds die dag zit ik met de knellende vraag of in de helft van de Zeeuwse huisge zinnen het broodmes ook al is verdwenen. Zullen we dat straks alleen nog maar kun nen vijlden in de afdeling „oude gebruiksvoorwerpen" van het Zeeuws Museum? Het gaat snel met de nieuwe tijd, vrienden; té snel, als je het mij vraagt. Daar moest ik ook aan denken, toen ik een berichtje las van de gemeente Borsele. Daar hebben ze namelijk be sloten om op het Dorpsplein van Nisse éénrichtingverkeer in te stellen. Want - zo zegt de gemeente - dat bevordert een vlotte doorstroming van het verkeer. Op zo'n moment vraag je je toch ook af oj sommige gemeentebesturen het niet een beetje erg hoog in de bol hebben. Want op het Dorpsplein van Nisse kun je het grootste deel van de dag een kanon afschieten zonder iemand te raken en van files en opstoppingen hebben de mensen daar nog helemaal geen weet. Maar goed, Nisse heeft nu dus ook zijn eigen rontonde, zodat het verkeer snel kan doorstromen. En ik zal wel een ouwe zak zijn, als ik dat belachelijk vind. Laat ik daarom maar af sluiten met een opmerking, waaruit blijkt, dar Arjaon nog best met z'n tijd meekan. Want ik heb ontdekt, dat ze in Middelburg de Lange Viele npg niet afgesloten hebben voor het snelverkeer. Terwijl het toch per 1 januari voet gangersgebied zou worden. Dat hebben ze nu weer uitge steld en dat vind ik dom, want als het verkeer nou er gens niet meer vlot door stroomt, dan is het wel op de Lange Viele in onze hoofd stad. Het Middelburgse ge meentebestuur zou toch eens vlug een kijkje in Nisse moe ten gaan nemen. Daar weten ze tenminste welke eisen de moderne tijd stelt! ARJAON SOUBURG - De tourclub van „Theo Middelkamp" or ganiseert aanstaande zaterdag in de Van Duivenvoorde Spor thal te Souburg roilenwed- strijden over 250 en 500 meter. De aanvang is halfacht. Het programma wordt bij zonder attractief door onder andere deelname van oude glo riën zoals Bram Versluijs, Piet Rentmeester en Dies Kosten terwii Jo de Na afloop van de rollen wed strijden volgt er nog een dan savond ijl de kans ook groot is dat Roo van de partij zal zijn. ZEELAND - Er zijn nog steeds knotwilgen op Noord- en Zuid-Beveland die nodig van hun pruik verlost moeten worden. Tot begin maart kunnen de knotwilgen nog in fatsoen gebracht worden. Daarna moeten de bomen met rust worden gelaten. Lan delijk is het knotten van bomen (na de tv-uitzending begin no vember waarin het programma werkwinkel vrijwilligers opriep voor het knotten) goed op gang gekomen. Alles bij elkaar hebben zo'n 5000 mensen een groot aantal knotwilgen, die verloren dreigden te gaan, gered of zijn bezig ze te redden. Uit Zeeland, vertelt de heer F. Alleijn van de stichting Natuur en Milieu, die het knotten coördineert was er niet zoveel belangstelling. Voor zover bekend zijn er in Zeeland maar op een paar plaatsen vrijwilligers „knot- ploegen" van de grond geko men. In Oostburg(maar die be stond er al langer) in Temeu- zen, in Arnemuiden en op Noord-Beveland. Maar zoals gezegd het' kan nog steeds. Vrijwilligers die nog mee wil len knotten kunnen zich nog steeds aanmelden bij de stich ting Werkwinkel in Hilversum 02150-84444. En wie op Noord- en Zuid-Beveland di rect aan de slag wil gaan kan het best contact opnemen met de Christelijke Jeugd Natuur vrienden uit Kamperland die al een knotploeg hebben sa mengesteld. Het contactadres is Westhavendijk 49 Kamper land. Niet alleen omdat knot wilgen zo mooi in het land schap staan, zijn knotwilgen het waard te worden onder houden. Ze zijn daarnaast erg belangrijk voor allerlei vogels zoals uilen, torenvalken en al lerlei zangvogels omdat die er graag in broeden. En die vogels zijn weer nuttig voor de boeren omdat hun voedsel bestaat uit muizen en insekten die veel schade kunnen doen aan land bouwgewassen. Bij de foto's: Deze knotwilgen langs de oude provinciale weg (even buiten Goes) zijn pas on derhanden genomen, en kun nen er weer voor een jaar of vier vijf tegen. Deze zielige knotwilg staat vlak bij 's Gravenpolder. In geen jaren is er iets aan de pruik gedaan, die is te zwaar geworden met het gevolg dat de boom de zware last niet kan dragen en scheurt en waar schijnlijk doodgaat. KOUDEKERKE - De in het afgelopen jaar opgerichte bas ketballclub „Valkenisse" heeft tot nu toe een voorspoedige groei gehad. Met acht teams kon in de Zeeuwse competitie gestart worden: drie dames-senioren, één dames-junioren, één meisjes-aspirantenteam en drie heren-senioren teams. Voor inlichtingen kan men terecht bij mevrouw C. Vos, de Ruyterstraat 33, Koudekerke, tel. 01185-1991. MIDDELBURG - Een unieke collectie van meer dan 500 siera den en gebruiksvoorwerpen uit de vroegere middeleeuwen kan men vanaf heden gaan bekijken in het Zeeuws Museum. Het museum heeft de (particuliere( collecties in langdurig brui kleen gekregen. Alle voorwerpen, zoals armbanden, ringen, bro ches, leren voorwerpen, meubelbeslag en dergelijke, zijn gevon den op de stranden van Domburg en Oostkapelle. De voorwerpen zijn afkom stig uit een handelsnederzet ting, die vóór het jaar 1Ö00 aan de noordkust van Walcheren moet hebben gelegen. Over- stranden blijfselen van die nederzetting zijn onder de duinen verdwe nen, toen die zich verder lan dinwaarts verplaatsten. Maar zijde van de duinen op. Sins- dien zijn de nu in het museum tentoongestelde voorwerpen allemaal gevonden op dé stranden. omdat het opschuiven van de duinen steeds doorging, doken de restanten vanaf de zeven tiende eeuw weer aan de zee- Dit voorjaar komt er een ca talogus uit, waarin alle voor werpen staan afgebeeld en be schreven. Die catalogus is sa mengesteld door de Duitse deskundige op het gebied van de Viking-tijd, proL T. Capel- le.

Scheldebode | 1976 | | pagina 1