Vereniging voor openbaar onderwijs Geef ouders meer inspraak bij stichten van scholen ze zeggen, v de schéldebode De deelnemers aan de enquête Nieuwjaarsconcert in Op vakantie met het Rode Kruis A /«cuwse kla Maartense tapijt Molen van buiten gerestaureerd Scheldebode-kringetje Wi i/ Rstóaflfc a E Nieuwe scholen en gymzalen in gemeente Mariekerke 'Waals n\ode Filmhuis J en M Bazaar REDACTIE: zie advertentie slagerij van overmeire elders in dit blad V de scheldebode r.:'* ■?*f' ;>:r- 25e JAARGANG NO. 52 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) 30 DECEMBER 1975 OOST SOUBURG-GOES - Geef de ouders in de nieuwbouwwij ken inspraak bij het opzetten van kleuter- en basisscholen. Dat is de raad die het district Zeeland van de vereniging voor openbaar onderwijs (V.O.O.) geeft aan de school- en gemeentebesturen. De vereniging doet dat niet zomaar. In mei van dit jaar heeft het district Zeeland een onderzoek gehouden over onderwijsvoorzie ningen in nieuwe stadswijken. En wel in Goes-Zuid en Vlissingen/Souburg-Noord. Uit die enquête is naar voren gekomen dat men bij het stichten van scholen in Nieuwbouwwijken te weinig op de hoogte is van de wensen van de ouders. Het blijkt namelijk dat 55% van de ondervraagden zowel in Souburg als in Goes, het meeste voelt voor een samenwerkings school, zolang er in nieuwbouwwijken maar één basis- of één kleuterschool van de grond kan komen, 30% is voor een openbare school en maar 13% voor een bijzondere school. Een samenwerkingsschool is een school die in plaats komt van een afzonderlijke prot. christelijke een rooms katho lieke of openbare school en waarbij bestuur en personeel worden samengesteld uit ver tegenwoordigers van de drie' richtingen. Volgens de onderzoekers (stichting Zeeland, ETI, V.O.O.) is het nu dan ook de tijd dat men bij het stichten van scholen in nieuwe wijken niet meer uitgaat van de bere keningen die in het verleden zijn gemaakt. Het is nog altijd zo dat in de meeste gevallen op grond van cijfers uit het verle den er of een openbare, of een •roth. christelijke of een rooms atholieke school komt.sBeter MARIEKERKE - Het bou wen van gymnastieklokalen in Aagtekerke en Meliskerke, een nieuw verenigingsgebouw in Meliskerke en nieuwe scholen in Meliskerke en Grijpskerke staan hoog op het verlang lijstje van het gemeentebes tuur van Mariekerke. In de aanbiedingsbrief bij de begro- ting voor 1976, die in de verga dering van 2 januari wordt be handeld, zeggen burgemeester en wethouders dat deze voor zieningen tot stand kunnen komen uit de post onvoorziene uitgaven die in de begroting voor volgend jaar is opgeno men. Bij elkaar gaan deze pro jecten de gemeente volgend jaar 170.500 gulden kosten. Behalve deze wensen staan ook het verbeteren van de Gas thuisstraat, Kerkring ,en Noordstraat in Grijpskerke; de restauratie van de gemeenteto ren in Aagtekerke en het bou wrijp maken van het bestem mingsplan Pauwhoek op de verlanglijst. Welke van de werken ook uitgevoerd wor den, hangt af van het geld dat de gemeente beschikbaar krijgt, zoals de toekenning van subsidie in het kader van de werkeloosheidsbestrijding. De raadsvergadering begint om halftwee 's middags in het gemeentehuis. In deze verga dering wordt onder meer ook de toeristenbelasting definitief vastgesteld, die Mariekerke volgend jaar voor het eerst gaat invoeren. is het, zo zeggen de onderzoe kers, om na te gaan wat de ou ders (bv. een openbare, bijzon dere of samenwerkingsschool) voor een school wensen. Aan de enquétte is door de bewoners van de twee nieuw bouwwijken goed meege werkt. 81% van de mensen die zijn benaderd vulden het en- quêtteformulier, dat later door studenten van de rijkspedago- gische akademie werd opge haald, in. Opvallend is ook Sat er weinig verschil is tussen de antwoorden die in Souburg en Goes werden gegeven. De uit komsten van de verschillende vragen lagen ongeveer gelijk. Uit het onderzoek komt naar voren dat ouders die vroeger zelf een bijzondere school be zochten hun kinderen nu meer naar een openbare school stu ren. Van de 100 deelnemers be zochten er vroeger 53 een bij zondere school. V an deze groep gaan nu 35 kinderen naar eën bijzondere basisschool en 18 naar een openbare school. 42 van de 100 deelnemers aan het onderzoek bezochten ook vroeger een basisschool. Van hun kinderen gaan er nu 35 naar een openbare en 7 naar een bijzondere lagere school. Op de vraag waarom de kinde ren naar een bepaalde school gaan, antwoorden de meeste deelnemers dat de sfeer van de gekozen school het best past bij die van het gezin (60%), 19% omdat de gekozen school het dichtst bij is, 15% omdat ze zelf zo'n school hebben be zocht, 19% geeft nog een an dere reden en 5% heeft de vraag niet ingevuld. Dat winkelen bij Waals een welbestede vrije middag is. ^^ncjeJ^elkt^JM^^Ussingen^ Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities. Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27. tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. ^076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE. J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 Dat de school een prettige sfeer heeft, vinden de ouders erg belangrijk, zo blijkt uit de antwoorden op de vraag wat men als belangrijke of onbe langrijke taken ziet van de la gere school. Samen met het ge ven van een goede voorberei ding óp het verdere onderwijs, de kinderen goed onderwijs geven in lezen, schrijven en re kenen en de kinderen kritisch leren denken, komt de prettige sfeer op de eerste plaats. Op de tweede plaats komen: veel aan sport doen, verdraag zaamheid bijbrengen, goede samenwerking met de kleuter school, de kinderen milieube wust maken en orde en regel maat aankweken. Het minst belangrijk vindt men een ou dercommissie hebben, veel aandacht besteden aan gods dienstige opvoeding, seksuele voorlichting geven, een nieuw gebouw en veel inspraak van de ouders. Dat laatste is een beetje ver wonderlijk, want op de vraag hoe het bestuur van een sa menwerkingsschool eruit moet zien vindt 80 tot 90% van de ondervraagden dat daarin op de eerste plaats onderwijsdes kundigen, op de tweede plaats ouders en op de derde plaats het personeel in hoort te zitten. Maar een paar ondervraagden vinden dat overheid, kerk en belangstellenden mee mogen besturen. En bijna iedereen wijst vertegenwoordiging van politieke partijen en vakbon den in de besturen af. Alle voorstanders van open baar onderwijs vinden het trouwens een voordeel dat kinderen op een samenwer kingsschool al vroeg omgaan met andersdenkenden. Aan alle voorstanders van het bij zonder onderwijs vindt 9% dit een nadeel, 68% ziet er voor deel in. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart; een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Wal- straat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweilër, Lange Zelke 80, eer luxe fles badschuim; Smith SOUBURG/GOES Voor de enquête over de onderwijsvoorzieningen in de nieuwbouwwijken in Goes-en Souburg zijn vierhonderd formulieren uitgereikt. Ruim 81 pro cent van de deelnemers vulden het onderzoek formulier ook in. De politieke voorkeur van de deelnemers ging voor 50% naar de pro gressieve partijen (PvdA, PPR, PSP en D'66), 22% naar de confessionele par tijen (AR. CHU, KVP, SGP, T5PV), 12% naar de VVD, 2% naar andere partijen (CPN, Boeren partij, DS'70) en 13% heeft de politieke voor keur niet ingevuld. Van de deelnemers was 33% Ned. Herv., 21% RK, 12% Gereformeerd, 3% lid van andere kerkelijke groeperingen, 6% huma nist, 23% geen godsdienst en 2% vulden deze vraag niet in, kerkelijk meele vend is 34%, nauwelijks kerkelijk meelevend 22%, niet kerkelijk meelevend 42% en op nieuw 2% blanch. Uit deze enquête blijkt opnieuw hoe honkvast Zeeuwen zijn: 95% van de deelnemers was in Zee land geboren, waarvan 45% in de tegenwoordige woonplaats. VLISSINGEN - In de „gara- gewijk" van Vlissingen, aan de Industrieweg 35, heeft het au tomobielbedrijf Dijkwel B.V. vorige week de deuren ge opend van haar nieuwe vesti ging. Deze showroom annex reparatieruimte is geheel ge wijd aan de Citroên in al haar verschijningen. Sinds Dijkwel Sr. in 1951 in Middelburg met het dealerschap van Citroen begon, heeft het bedrijf gelei delijk aan grotere vormen aan genomen. In 1973 nam de heer H.C. Dijkwel het bedrijf van zijn vader over en maakte plannen voor een Vlissingse vestiging. De oliecrisis ver traagde de uitvoering ervan een beetje, maar dit jaar is dan toch in de tijd van zeven maanden de nieuwe reparatie hal plus showroom verrezen. De firma Dijkwel stelde de afgelopen dagen haar bedrijf open voor het Vlissingse pu bliek om te komen kijken naar de nieuwste modellen van de Citroënfabriek. Ter gelegen heid van de opening kon zij zelfs gedurende één dag de nieuwe CX Break laten zien, die nog op de RAI- tentoonstelling in februari ge ïntroduceerd moet worden. Een speciale plaats was bo vendien ingeruimd voor de nieuwe 2CV Special. Dit is weer de oude Eend, zoals ie dereen hem kent, zo simpel mogelijk met een prijs van even onder de zevenduizend gulden. In de nieuwe garagevesti ging, die alleen door een kleinere opzet verschilt van het moederbedrijf in Middel burg, zal de klant door de acht medewerkers alle mogelijke reparaties kunnen laten ver richten. iff f«f DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE MIDDELBURG - In het Kuiperspoorttheater zal op vrijdag 2 januari en in De Zwaan in Souburg op woens dag 7 januari de film „Pasto raal Verstoppertje" vertoond worden. Jeugd en Muziek heeft besloten de voorstellingen in het Open Hóf in Vlissingen, wengens gebrek aan belang stelling, stop te zetten. Pastoraal Verstoppertje is een film van de Japanse regis seur Shuji Terayama, die ook als toneelregisseur van Tenjo Sajaki, kortgeleden nog in de Middelburgse te zien, bekend is geworden. De film is in no vember van dit jaar in Neder land in première gegaan en heeft enthousiaste recensies ;en. De beide voorstellinge finnen om 20.30 uur. Toe 2.50. oegang MIDDELBURG/GOES Degenen die in hun omgeving zieke of lichamelijke gehandi capte mensen hebben, waar van ze vinden dat die best eens aan een uitje toezijn, kunnen dat nu al aan de huisartsen op geven. De aanmeldingen voor vakanties met het Zeeuwse Rode Kruis lopen namelijk via de huisartsen. Het rode kruis heeft nu alle huisartsen, wijk verpleegkundigen, instellin gen voor maatschappelijk werk en dergelijke gevraagd om kandidaten voor een va kantie. Maar zoals gezegd ook particulieren kunnen namen opgeven. Of de mensen die worden opgegeven ook mee gaan is niet zeker, omdat er een selectie moet worden gemaakt. Er zijn altijd meer aanmeldin gen van mensen dan er mee kunnen. Eventuele kandidaten moe ten voor 5 januari bij de kring Zeeland van het Rode Kruis bekend zijn. In 1976 vaart het hospitaalschip Henry Dunant- voor de Zeeuwse zieken van 1 tot en met 6 maart De tocht gaat naar Limburg. In aan merking voor deze reis komen mannen en vrouwen vanaf 22 jaar die chronisch ziek of lang durig gehandicapt zijn. Daarnaast organiseert het Zeeuwse Rode Kruis van 14-19 juni en van 6 tot en met 11 sep tember vakantieweken in huize „De Valkenberg" in De Steeg. Hiervoor komen in aanmerking mannen en vrou wen vanaf 22 jaar die lichame lijk gehandicapt zijn, maar wel gebruik kunnen maken van stokken, krukken, invaliden wagens enzovoorts. MIDDELBURG - De bazaar van de Vrije School, die op 29 november j.L werd gehouden, heeft netto het bedrag van f 4821,49 opgebracht. Dit geld zal onder meer besteed worden voor de aanschaf van een pia no. Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 3,95; Annikes cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consump ties; Nieuwendijk 51, Vlissin gen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee perso nen; Chemische wasserij Popu lair, Groeneweg 1, Vlissingen, Gratis reinigen van japon. 't »s voordeliger bij PLEIN 1940 NR. 23 MIDDELBURG Tja, vrienden, ik heb eens gekeken wat ik verleden jaar om deze tijd allemaal in dit hoekje neerschreef. Toen heb ik al dichtend 1974 op papier gezet. Dat komt er deze keer niet van. Niet omdat er in 1975 niks gebeurd zou zijn, maar meer omdat ik nu al vo lop bezig ben met 1976. Want dat is het jaar dat er nogal belangrijke beslissingen voor Zeeland moeten worden ge nomen. Het eerste waar ik aan denk is natuurlijk de Oosterschelde. In 1976 weten we of deze unieke zeearm voor Zeelans gespaard blijft. Eind 1974 was het nogal op timistisch: „De Ooster schelde ging niet dicht - om dat de regering toch is ge zwicht - voor de vele milieu-argumenten - al kostte haar dat extra cen ten", schreef ik toen. Het ziet er naar uit vrienden, dat de centen toch weer de baas gaan spelen, nu de storm- stuwcaissondam, te duur dreigt te worden. Gelukkig gaan er steeds meer stemmen op die roepen dat dan, net als bij de Wester- schelde de dijken alsnog om hoog moeten. Zelfs het Zeeuwse Tweede Kamer- en Statenlid Roels, die verleden jaar nog riep dat de Ooster schelde zonder meer dicht moest, of de caissondam niet haalbaar zou zijn, pleit nu voor hogere dijken, om eb en vloed voor de Oosterschelde te behouden. En er zijn er meer die tot het uiterste zul len blijven vechten voor een open Oosterschelde. Al was het alleen maar vanwege de werkgelegenheid voor de vis sers, die het toch al zo moei lijk hebben. Ja, en dan weten we vol gend jaar ook of er wei of niet een vaste oeververbinding over de Westerschelde komt. Ik begrijp best dat de uit Zeeuwsch-Vlamingen hun isolement willen. Dat is geen punt Maar volgens mij heeft het alternatief om bij voorbeeld een nachtboot in te zetten, veel te weinig aan dacht gehad. Wat verandert er nu eigenlijk voor een man uit Oostburg, die in Middel burg naar de schouwburg wil? Precies, na afloop van de voorstelling moet hij toch weer een heleboel kilometers omrijden over Kruiningen, omdat de boot Vlissingen- Breskens niet meer vaart. Waarom eigenlijk niet een paar nachtboten er bij. Zeker nu er in het Belgische Doel, vlak over de grens ook al een tunnel door de Wester schelde komt. Die brugtun- nel geeft trouwens maar een paar jaar werk. Nadat ie ge bouwd is, is het klaar. Hou je die veerboten, dan blijf je zinvol en blijvend werk hou den voor een niet gering aan tal mensen. En zet je er een paar nachtboten bij, dan schep je ook nog meer werk gelegenheid. Kortom, vrienden, voor mij hoeft ook de tunnel er niet te komen. En ook wel een beetje omdat ik het gewoon jammer vind, dat er weer een veer- verbinding zal verdwijnen. Zo'n veerboot is voor al die jachtige automobilisten toch eigenlijk een prachtig rust punt. Je stapt even uit die au to, je drinkt wat, en je geniet nog van het varen ook. Zo meteen moeten al die hard rijders die rust nemen in een wegrestaurant, waarvan er in Nederland toch al honder den zijn. Wat is daar nou aan? En tenslotte zullen we in 1976 ook weten of de Itali aanse petrochemische gigant Mont Edison het laatste restje Sloegebied in gaat pikken. Daar heb ik het pas geleden nog uitgebreid over gehad. En iedereen weet dat die fabriek er voor mij ook niet hoeft te komen. Blijft over om iedereen toch een gezond 1976 toe te wensen. Voor dat gezonde heb ik zelf al een begin ge maakt. Mijn pakje shag ligt in de vuilniszak, ik ben ge stopt met roken. Wie doet er mee? ARJAON WESTKAPELLE Aan de buitenkant is het nog niet te zien, maar de molen van Westkapelle is voorlopig bewaard voor het nageslacht, zoals dat heet. De binnenrestauratie van de molen is bijna klaar en dat betekent dat er weer mee gewerkt kan worden. Enkele jaren geleden heeft de gemeente Westkapelle de molen aangekocht om hem voor verder verval te behoeden. Het is de bedoeling dat ook de buitenkant nog een opknapbeurt krijgt. Maar daarvoor moet nog geld op tafel komen. Of de molen in de toekomst ook weer volop gebruikt gaat worden is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de gemeente is er wel belangstelling voor, om de molen ook weer echt te laten malen.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1