Rabobank Q Delta Swing Society vrijdag in Goes Zeeland heeft weer eigen Dixielandband de scheldebode ze zeggen, V "ALAAF" KERST-DINER USSR-actie Amnesty International Voor- en inlichtingen bij Middelburgse Al-werkgroep Maartense tapijt wjeuwse l.la Scheldebode-kringetje UW JUWELIER OP DE MARKT 14 KRT GOUD 20 tot 30% voordeliger X )7 ocP6? VI o (lo in Deel Lange Delft kerstkoopavonden gesloten Prestatieloop op tweede kerstdag Afsluiting bij Oranjepiein AAN ONZE ADVEHTEERDERS Moeilijk Samenstelling REDACTIE: Trio Hutyra in Hoogelande '\Vaal$ njpde Ledenwerfactie Rode Kruis RESTAURANT BAR op 25 en 26 december Vanaf 14.30 uur tot 17.30 uur en vanaf 19.30 uur tot 23.00. AVONDMENU 55,- MIDDAGMENU 45,- Informatieavond Portugal Eerste paal Raiffeissen- Boerenleenbank Zeelands grootste collectie: - PLAATARMBANDEN - STERRENBEELDEN - KETTINGEN zilver goud Am. doublé Graveren gratis in 2 minuten hulst oostburg middelburg vlissingen re nesse axel acim.E BIB Lion ZEELUI de scheldebode 25e JAARGANG NO. 50 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 17 DECEMBER DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE MIDDELBURG - Het deel van de Lange Delft tussen de Segeerstraat en de Markt zal ook tijdens de kerstkoopavon den voor alle verkeer behalve voetgangers afgesloten zijn. Dit was ook het geval tijdens de koopavonden voor Sinter klaas. De kerstkooDavonden vallen op maandag 22 en dins dag 23 december. Op zaterdag 20 december gelden voor de Lange Delft geen bijzondere verkeersmaatregelen, zodat die straat dan normaal per auto bereikbaar is. VLISSINGEN - De afdeling trimactiviteiten van de VSV „Marathon" organiseert op tweede kerstdag (vrijdag 26 december!) een kerst- prestatieloop over ongeveer 8 km (voor de jeugd ong. 4 km). Het parcours is gevarieerd, uitgezet in een klein gedeelte van het Vebenabos, het Galge- bos, een stuk Nollebos en een kleine klim over de duinen. In schrijven, verkleden en starten vindt plaats bij Café Gebr. Hu- vers te Westduin van 10.00 uur af. Om 11.00 uur zal de start zijn. SOUBURG - Het wegge deelte ten westen van het plantsoen aan het Oranjeplein in Oost-Souburg, tussen Doornluststraat en Burge meester Stemerdinglaan, is in verband met de bouw van een bankgebouw tijdelijk niet toe gankelijk voor doorgaand ver keer. Voor voetgangers en fiet sers is een doorgang vrijgela ten. De werkzaamheden zullen tot ongeveer juni 1976 duren. Door middel van borden is de verkeersmaatregel aangege ven. l.v.m. de Kerstdagen ver schijnt de Scheldebode op dinsdag 23 december. Wij vragen U dringend ervoor te zorgen dat opdrachten uiter lijk in ons bezit zijn op vrijdag 19 december om 15.00 uur. KORTGENE - De Zeeuwse dixieland-gekken kunnen weer aan hun trekken komen. Sinds kort heeft Zeeland weer een helemaal eigen dixyland-band; de Delta Swing Society. En te oordelen naar een optreden in Vlissingen, slaat de Delta Swing Society meer dan aan. Een van de mensen die al ruim een jaar aan het proberen was om een dixyland-combinatie bij elkaar te brengen is Henk Sinke, slagwerker en bestuurslid van de Goese Jazzclub. Hij is zelf een beetje verrast over het enthousiasme, waarmee de groep ontvangen is. Sinke: „We wisten helemaal niet hoe het over zou komen. Of de mensen het zouden prui men. Maar dat optreden in Vlissingen was een waanzinnig succes. Je had helemaal weer dat sfeertje uit de vijftiger ja ren. Mensen die op tafeltjes gingen staan en steeds om meer vroegen. We konden helemaal niet ophouden. De trompetist en de trombonist gingen met kapotte lippen naar huis". Zeeland is een moeilijke hoek om muzikale formaties van de grond te krijgen. En volgens Henk Sinke is het toch wel door de Goese Jazzclub, die net aan haar tweede sei zoen is begonnen, gekomen dat de Delta Swing Society kon worden samengesteld uit leden van het vroegere huisorkest van de Jazzclub en bezoekers van de veertiendaagse jazz avonden in De Veste. Sinke: „Door de jazzclub zijn we in contact gekomen met een paar muzikanten, waardoor de formatie com pleet werd". De formatie bestaat uit André van Schaik uit Middel burg klarinet; Hans Serdijn uit Goes, trombone, tuba e.d.; Guus van Hees, Goes, banjo en zang; Menno Radema, 's-Heer Arendskerke, piano; Jan v.d. Plasse uit Yerseke, bas; Frank Bremmen uit Geersdijk, trom pet en Henk Sinke uit Kortge- ne, slagwerk. De groep werkt nu al weer een maand of twee samem en Henk Sinke gelooft dat de Delta Swing Society nog wei een tijdje zal blijven bestaan. „We zijn zelf 'allemaal ver schrikkelijk enthousiast. Maar bovendien is de tijd er ook rijp voor. Er is duidelijk weer een opleving van de dixieland. Dat merk je ook bij de platenindus trie, waar de banjo en de klari net duidelijk weer een functie krijgen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29. tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers. Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94. Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE; J. v. d. Hoeven, Vlissing en. Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 Nestor van de groep is de 68-jarige Guus van Hees, die de banjo hanteert en voor de zang zorgt. Sinke: „Het is prachtig om di° man bezig te zien. Hij weet helemaal de sfeer te scheppen die je nodig hebt voor swing" Wie de Delta Swing Society wil beluisteren kan op vrijdag 19 december terecht in de Goese Jazzclub in het ontmoe tingcentrum De Veste aan de Keizersdijk, waar de dixie- landformatie zijn eerste Goese optreden heeft. Wie de leden van de band wil zien repeteren, kan het beste op zondagmid dag in De Veste gaan kijken. „De deur staat altijd open, ie dereen kan binnenlopen", al dus Henk Sinke. HOOGELANDE - In de oude kapel van St. Maarten in Hoogelande geeft het trio Hu tyra op zondag 21 december a.s. een kerstconcert. Het trio, zoals bekend be staande uit Hutyra, traverso, Marinus Hillebrand, violon cello en Ellengrad Jense, cla- vecimbel, brengt werken van Blavet, Gratiani, Mütnel, Stanley, Zocarini en Handel, merendeels vrij onbekende namen die echter borg staan voor een „brok" pure Barok muziek. Aan het concert, dat 's mid dags om 3.00 uur begint, werkt verder mee Karin Jense, zang. Toegangsbewijzen voor dit door de omgeving waarin het gegeven wordt toch wel unieke kerstconcert zijn vanaf een half uur voor de aanvang aan de kapel verkrijgbaar. Dat door de Waals collectie in cocktailjaponnen de feestdagen al begonnen zijn. ^Langf^Zelk^^^^Wissmgeiv^^ MIDDELBURG - De leden werfactie van het Afdelings bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, welke gehouden werd in de laatste weken, heeft 529 nieuwe leden opgeleverd. Deze aktie werd uitgevoerd door de leden van de Middel burgse Rode Kruis-kolonne. Voor uw entertainment het optreden van de wereldvermaarde Violist-Entertainer FRANCIS VAN DYKE met de speciaal gearrangeerde muzikale omlijsting van het Londense TODD TRIO 2 verschillende menu's van elk 5 gangen. Wij willen dat u ruim en gezellig uw speciale diner-dag bij ons meemaakt. Wij hebben nog een beperkt aantal plaatsen. Reserveer tijdig. VLISSINGEN WALSTRAAT TEL.: 01184-17350 MIDDELBURG - Vrijdaga vond 19 december geeft de Por tugal Informatie Groep Am sterdam een lezing in jonge rencentrum Midgard over ge beurtenissen die zich in het verre en nabije verleden in Portugal hebben voorgedaan. Ook de huidige situatie zal worden toegelicht. De Portugal Informatie Groep bestaat voornamelijk uit studenten en houdt zich onder andere bezig met het vertalen en verspreiden van het omstreden dagblad „Re- publiea". In de zaal van Mid gard is tijdens de lezing docu mentatie verkrijgbaar. De sa menkomst begint om 20.00 uur. SOUBURG - Aan het Oran jeplein in Oost-Souburg zal aanstaande vrijdag 19 decem ber door wethouder F.G. Smit de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe kantoor van de Raffeissen-Boerenleen- bank. In het uitbreidingsplan van de gemeente zijn steeds, naast terreinen voor de woning bouw, ook percelen voor kan toor en winkel in het centrum van Souburg vrijgehouden. De bouw ervan wordt uitgevoerd door de Internationale Gewa pende Beton Bouw BV in Breda in opdracht van de Be leggingsmaatschappij „Het Zuiden". Het kantoorgedeelte wordt verhuurd aan de Rabo bank. Architectenbureau Jobse in Vlissingen heeft het project ontworpen. Öok de Rabobank heeft de laatste jaren meegedeeld in de sterke groei die de bankwereld doormaakte. Een groei, die leidde tot een balanstotaal van f 90 miljoen en een spaarte goed van f 65 miljoen. Een uitbreiding van het dienstenpakket en daarmee het toenemen van de werk zaamheden maakte het nood zakelijk naar een andere huis vesting uit te zien. De bank, die uit 1914 stamt, fuseerde in 1974 met de boe renleenbank „Walcheren" en in 1975 met de Rabobank „Koudekerke" en de Rabo bank „Ritthem". Momenteel heeft de bank kantoren in Oost-Souburg, West-Souburg, Vlissingen, Koudekerke en Ritthem. MIDDELBURG - Ondanks haar bescheiden omvang heeft de Middelburgse werkgroep van Amnesty International toch gemeend steeds te moeten inhaken op de landelijke ak- ties, die eens in de zoveel tijd worden georganiseerd. Maar allereerst voor wie nog steeds moeite heeft met de naam „Amnesty International": A.I. is een internationale organisa tie, die opkomt voor het nale ven van de Rechten van de Mens en vooral zich bezig houdt met het lot van de poli tieke gevangenen. Deze gevan genen moeten echter geen ge bruik hebben gemaakt van geweld of dit gepropageerd hebben. In alle gevallen, dus ook bij geweld, keert A.I. zich tegen martelingen en de dood straf. Op verschillende manieren wordt geprobeerd om de mach thebbers in een bepaald land te wijzen op hun onjuiste manier van handelen door mensen, die hun politieke tegenstanders zijn te martelen en gevangen te zetten. Op 't ogenblik richt A.I. zich in een speciale USSR- aktie op het lot van meer dan tienduizend mensen in de Sovjet-Unie, die van hun vrijheid zijn beroofd. Het hoofdbureau van A.I. in Lon den heeft een lijvig rapport samengesteld over alle be schikbare gegevens. In de lan den, waar de A.I. aktief is, wordt een aktie verder uitge bouwd en worden de plaatse lijke organisaties ingeschakeld om het materiaal, zoals rap porten, folders, muurkranten, grammofoonplaten en verdere inlichtingen te verspreiden. Een belangrijke kant van zo'n aktie is het briefkaartenbom bardement op één van de lei ders in het land, die men ver antwoordelijk acht voor het lot van de gevangenen. In dit geval van de Sovjet-Unie verzoekt men iedereen die mee wil doen, een bij A.I. verkrijgbare kaart met voorgedrukte tekst te stu ren aan Leonid I. Brezhnev. Zo op het oog zou men denken dat zo'n man deze kaarten ongele zen in de prullemand werpt, maar m de praktijk is geble ken, dat beze kritiek van bui tenaf wel degelijk effect heelt. De Middelburgse werkgroep heeft een paar adressen waar dergelijke kaarten en ander materiaal steeds verkrijgbaar zijn. Deze zijn: de wereldwin kel, Dam 47mevrouw T. Vooi stra - Bottema, Van Kleffens- laan 1 en mevrouw R. Herris, Hunzestraat 41, Oost Souburg. Doordat de belangstelling voor A.I. in Vlissingen momen teel nog nihil is, was het ook niet mogelijk daar een vast ad res te vinden. In Middelburg heeft de Christelijke Scholen gemeenschap aandacht aan deze aktie gegeven en zal ook de Jongerensociëtejt 't Schuitje er zich mee gaan be zighouden. Naast deze incidentele aktie voor Rusland wordt ook de jaarlijkse terugkerende Ker- staktie gevoerd. Een honder dtal manlijke en vrouwelijke gevangenen die vaak al heel lang en onder slechte omstan digheden zijn opgesloten, worden dit jaar weer overla den met kerstgroeten uit de hele wereld. Het betekent voor hen een grote morele steun en in de meeste gevallen heeft het geleid tot een direkte verbete ring in hun levensomstandig heid in de gevangenis. De auto riteiten begrepen dat de we reld op de hoogte was van wat zij hadden gedaan. De kerstkaarten zijn ditmaal ontworpen door tekenaar Dick Bruna: een deur die opengaat en waarachter de zon opkomt. Zij zijn voor vijftig cent per stuk verkrijgbaar bij de boven staande adressen en ook bij Boekhandel Fanoy, Burgpro menade 26, Middelburg. Bij de kaarten ontvangt men één of meer in een Westers, één in een communistisch land en één in de derde wereld. Amnesty In ternational adviseert, als het mogelijk is, de tekst erop in het Engels of Frans te schriiven, al is een groet in het Nederlands ook niet bezwaarlijk. 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NR. 23 MIDDELBURG We zitten er midden in, vrienden, in die donkere da gen voor Kerstmis. En nou heb ik het niet over het weer, want er zijn de laatste tijd juist een paar prachtige da gen geweest. „Zeeland op zijn mooist" roepen de ver knochte Zeeuwen die dat trouwens elk jaargetijde op nieuw zeggen. Maar dat maakt de zaak alleen maar triester. Als je op die heldere dagen door de met rijp be dekte polders zwerft, dan moet je er niet aan denken wat ons allemaal weer boven het hoofd hangt. De donkere, giftige wolken hangen er, al zie je ze niet. Want als ik het goed begre pen heb, staat niets in Zee land de komst van de Itali aanse petrochemische gigant Montedison nog in de weg. Of we moeten het geluk hebben dat Montedison het bedrijf dat in Italië honderden ver- giftigingsgevallen van fa brieksarbeiders opzijn gewe ten heeft en waar op de fa- brieksmuren „Montedison- gaskamers" staat gekalkt kiest voor de „zware concur rent waarover Havenschap voorzitter Kaland het heeft. Nou heeft Kaland niet met zoveel woorden gezegd dat het havenschap Montedison met gejuich zal binnenhalen. Nee, hij heeft het ingekleed zoals bestuurders dat zo goed kunnen. Rond Montedison is, zoals we allemaal weten, méér dan geheimzinnig ge daan. Raads- en statenleden kregen geen antwoord op hun verontruste vragen steeds opnieuw kregen we te horen dat de zaak nog niet rijp was voor publiciteit. En nu hèeft Kaland dan gezegd dat voor wat het Havenschap betreft de zaak in de open baarheid kan komen. Toch wordt er nog geen opening van zaken gegeven omdat Montedison dat nog niet wil hebben. En kijk, dan zeg ik, het ha venschap zal, ondanks alle protesten, Montedison harte lijk verwelkomen. Als dat niet zo was, dan zou het ha venschap Vlissingen toch best kunnen vertellen, welke plannen Montedison heeft? Dan hadden ze toch niets te verliezen? Dan zou Kaland toch niet praten over een an dere vestigingsplaats, als „zware" concurrent? Het havenschap Vlissingen beslist. De gemeenteraadsle den, de statenleden aan wie was beloofd dat de zaak eerst in hun vergaderingen zou worden doorgepraat, zitten met lege handen. Ze kunnen wat napraten, nahuilen. Ze worden misschien nog wel gehoord, maar beslissen kunnen ze niet. De vertegen woordigers van de gemeente en provincie in het haven schap zijn niet eens verplicht om verantiooording af te leg gen over hun ja en nee. De inspraak blijkt weer eens een wassen neus.' Het is triest vrienden. Zelfs de vakbonden zijn tegen de komst van weer een chemi sche industrie naar Zeeland. De werkgelegenheid weegt niet op tegen de te verwach ten milieuvervuiling zeggen ze. Vooral niet omdat Zee land al te veel van deze che mische industrie heeft. Als er straks de klad inkomt, staan heel wat Zeeuwen op straat. Triest ook, omdat Monte dison alle resterende indus triegrond in het Sloe opslokt. De kans is groot dat ook het plan Sloe-oost - het indus trieterrein tussen Borssele en Ovezande, waarvoor heel Driewegen zou moeten ver dwijnen - weer uit de ijskast wordt gehaald. Triest vooral voor de Nieuwdorpers, die Monte dison bij wijze van spreken in hun achtertuintjes krijgen. De Nieuwdorper die me deze week ongerust opbelde om te vragen of het kappen van de boomgaarden aan de Her- tenweg (het toekomstige in dustrieterrein) soms in ver band stond met Montedison, lijkt zich terecht zorgen te maken. Donkere dagen vrienden. ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spui straat 94 te Vlissingen binnen. De gulle gevers zijn: banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart; een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Wal- straat; Vishandel "R. de Muynck jr., Oude Markt II, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze; slagerij Oos- trom, Walstraat 100, *300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje; brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 7 3,95; Annikes cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan, Vlissingen, gratis consump ties; Nieuwendijk 51, Vlissin gen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee perso nen; Chemische wasserij Popu lair, Groeneweg 1, Vlissingen, Gratis reinigen van japon.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1