W Vlissingse MTS protesteerde mee in landelijke actie Bezuinigingen treffen Middelbaar Technisch Onderwijs het meest de scheldebode ze zeggen. Maartense tapijt Jeugdfotoclub Middelburg - zuid HET PENTATHEA IN VLISSINGEN Rabobank Q Kersttafeltennistournooi Marathon Vlissingen Scheldebode-kringetje UW JUWELIER OP DE MARKT 'Waal# njode Hoorzitting over toekomst „Domburg" DE RUITE Lezing astrologische geboorteregeling in Midgard Den Haag Schilderijen van Oud-Vllssingen in Bachten Komme. REDACTIE: Welkomdienst in de Stromenwijk j Toneelwerkgroep „Spectrum" in Kuiperspoort Lesuren KERST- NIEUWJAARS KAARTEN ANTON PIECK KAART Filmhuis met „Dyn Arno" Eerste paal voor school in Vromoldsland Volkskerstzang „Uit het Volk- Voor het Volk" Zeelands grootste collectie: - PLAATARMBANDEN - STERRENBEELDEN - KETTINGEN Zilver goud Am. doublé Graveren gratis in 2 minuten 14 KRT GOUD 20 tot 30% voordeliger hulst oostburg mkJdettxrg vlissingen re nesse axel de scheldebode 25e JAARGANG NO. 49 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 10 DECEMBER VLISSINGEN - Na twee acties gevoerd te hebben, een plaatselijke en een lan delijke kunnen leraren en leerlingen van de Middel bare Technische en Mid delbare Scholen voor Scheepswerktuigkundigen (de Machinistenschool!) al leen nog maar afwachten, wat er deze dagen in de Tweede Kamer gaat gebeu ren. Ook de Vlissingse MTS heeft een eigen actiegroep van vijf leraren, die vorige week dinsdag een plaatse lijke demonstratie organi seerde tegen de voorgeno men bezuinigingen van mi nister van Kemenade in het Middelbaar Technisch On derwijs. De minister van Onderwijs wil, volgens zijn begroting van de derde dinsdag in september, van de 160 miljoen, die er in het onderwijs bezuinigd moet worden, 32 miljoen door het middelbaar technisch onder wijs laten besparen. Nu omvat deze tak van onderwijs maar 1% van het totale leerlingen tal, dus de bezuiniging druk wel erg onevenredig op dit technisch onderwijs. Ook het Hogere Technische Onderwijs zal volgens deze begroting sterk moeten bezuinigen, al valt hier het bedrag niet zo on gunstig uit als bij het MTO. Die besparingen van de mi nister zullen tot uiting moeten MIDDELBURG - Vrijdaga vond 12 december geeft Nico Wouterse een lezing over het onderwerp „astrologische ge boorteregeling" in jongeren centrum Midgard. Deze onbekende en onge bruikelijke vorm van anticon ceptie is gericht op de indivi duele vrouw. Er komen geen medicamenten aan te pas. De Assyriërs en Babyloniërs heb ben waarschijnlijk de aanzet gegeven tot deze voorbe- hoedsmethode. De experimen tele onderzoeker van het eerste uur Eugen Jonas was vóór de Russische inval in Tsjecho- Slowakije bezig met de uit werking van dit oude systeem. Na de inval (1968) is zijn on derzoek volledig ontmanteld en tot nu toe is er niemand ge weest die met het onderzoek is verder gegaan. De lezing zal vooral ingaan op de praktische toepassingen, hetgeen over igens niet te letterlijk moet worden opgevat. Aanvang van de lezing is 20.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 1,50. komen in vermindering van het aantal wekelijkse lesuren, van 32 naar 30 uur, en een gro ter klassegemiddelde, van 18 naar 20 leerlingen. Door dit laatste komen de keuzepakket ten van de 4e klas in het ge drang, want deze kunnen al leen doorgaan als 16 17 leer lingen hetzelfde kiezen. Lid van de Vlissingse actiegroep, de heer L. Reijnierse, zegt hierover: „Als dit allemaal doorgaat, loopt wel de waarde van het einddiploma achteruit. Nu kunnen 12 13 jongens een keuzevak nemen. Dan is alleen een „geleide" keuze mogelijk." In het lerarenkorps zullen na tuurlijk ontslagen moeten val len als de lesuren teruglopen. Naar schatting zullen er van de 2045 leerkrachten in geval van bezuiniging 620 moeten ver dwijnen. De MTS in Vlissingen en Terneuzen vormen met die in Bergen op Zoom het Middel baar technisch onderwijs in Zeeland. Van deze drie telt Vlissingen de meeste leerlin gen, die van verder af komen. Behalve uit Walcheren komen zij namelijk ook uit Schouwen Duiveland, West-Zeeuwsch- Vlaanderen en een deel van de Bevelanden. Het is eèn school, die dus niet alleen in een be hoefte van de nabije regio voorziet. Volgens leraar Reij nierse zal de bezuiniging in Vlissingen iets minder hard aankomen dan bij andere scho len. „Wij werken op 't ogenblik met een klassegemiddelde van 18,8 léerlingen en wij zullen in geval van inkrimping maar met 1,2 omhoog moeten. Daar door zal het ontslag onder de leraren ook iets gunstiger lig gen." Toch heeft dat de school er niet van weerhouden om vol vuur aan de acties, die lande lijk waren uitgestippeld, mee te doen. Volgens het schema van de landelijke bonden moest er dinsdag 2 december overal plaatselijk gedemon streerd worden en B W een VLISSINGEN - De 84- jarige heer J. Weug ontdekte pas veertien jaar geleden, dat hij kon schilderen. Hij legde zich vooral toe op schilderijen van het Vlissingen van vroeger. Aanstaande dins dag 16 december zal om 14.00 uur een tentoonstelling van zijn werk in Bachten Komme geopend worden. De stukken zullen hier veertien dagen blij ven hangen en voor iedereen vrij te bezichtigen zijn. Er hangen o.a. werken over de Rammekenspoort, het Prin senhuis, de Noordkerk, Peper- dijk en Wilhelminastraat. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Mar-ie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29. tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (07é) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 petitie aangeboden. Ook bur gemeester Westerhout kreeg een schrijven overhandigd, dat hij beloofde door te sturen naar Den Haag. Reijnierse: „Of het in Den Haag ooit bij de mi nister terechtkomt, betwijfel ik. Het zal wel op het bureau van zijn secretaresse blijven liggen. Hetzelfde geldt voor die landelijke petitie, die wordt ook niet in de Tweede Kamer voorgelezen." Ook al zullen die petities niet direct hun doel bereiken, de actiegroep vindt wel, dat zo veel mogelijk ruchtbaarheid de zaak alleen maar ten goede kan komen. Zo heeft de Vlis singse actiegroep al twee Zeeuwse kamerleden bena- MIDDELBURG - De evangelisatie-commissie van de gereformeerde kerk en de „open-deur "-com miss ie van de hervormde gemeente orga niseren te zamen weer een welkomdienst voor iedereen, welke zondagavond 14 decem ber wordt gehouden in de Ontmoetingskerk. Bij deze gelegenheid worden door het „Youth for Christ"- koor moderne liederen gezon gen, waarvan de tekst uitge reikt wordt. Het koor wordt begeleid door het Réveil- combo en door S. Sanders (or gel). Ds. W.M. de Bakker spreekt over het onderwerp „geloven doe je in de kerk". De dienst wordt geleid door ds. R.P. Ytsma. Een half uur voor de aanvang van de dienst is er sa menzang van gospelliederen met het combo. De dienst be gint om 19.00 uur en is bestemd voor jong en oud. v Ze zeggen dat de kollektie lange japonnen van Waals er helemaal uitspringt vindt u dat ook? ^Lange^ZelkeJjM^J/li^ MIDDELBURG - Het Werk theater Middelburg heeft voor aanstaande zaterdag 13 de cember de toneelwerkgroep „Spectrum" uit Delft naar het Kuiperspoorttheater gehaald. De groep zal een stuk spelen met de titel „Je moet elkaar liggen natuurlijk", geschreven door Koos de Kramer in sa menwerking met de spelers van de groep. Het stuk gaat over de menselijke persoon lijkheid in relatie tot anderen. Men zal er om kunnen lachen of er verdrietig van worden, maar in elk geval is het een stuk om over na te denken. Aanvang 20.00 uur. Toegang f 5,-, CJP en COP f 3,50 derd, die beide uit het onder wijs afkomstig zijn. Zij waren verhinderd om de protestmee ting van de Vlissingse MTS bij te wonen, maar men verwacht wel, dat zij de zaak bij zullen houden. Alle ouders van leerlingen zijn per brief op de hoogte ge steld van wat de MTS boven het hoofd hangt. Leden van de oudercommissie plus de klas severtegenwoordigers zijn gis teren naar Den Haag getrok ken om deel te nemen aan de landelijke demonstratie. De le raren wilden zoveel mogelijk op school blijven om geen lesu ren verloren te laten gaan. De lesuren, die vorige week voor de demonstratie werden ge bruikt, worden overigens in gehaald om niet de indruk te wekken, dat de minister gelijk heeft en de MTS wel met min der uren toe kan. Originele en in alle prijzen o.a. vari" Vlissingen bij Paul Krugerstr. Vlissingen MIDDELBURG - Het Film huis Jeugd en Muziek Zeeland draait op vrijdag 12 december in het Kuiperspoorttheater in Middelburg, dinsdag 16 de cember in het Open .Hof in Vlissingen en woensdag 17 de cember in De Zwaan in Sou burg de Engelse film Dyn Arno. Het scenario van Dyn Arno berust op een toneelstuk, ge schreven door Chris Wilkin son. Regisseur Stephen Dwos- kin maakte van Dyn Arno een „drama".en een „griezelfilm", die zich afspeelt in een strip club "waar vier meisjes optre den. Aanvang 20.30 uur. Toe gang f 2,50. MIDDELBURG - Op maan dag 1 december is de eerste paal geheid voor een gecombi neerd schoolgebouw voor openbaar lager onderwijs (zes klassen) én openbaar kleute ronderwijs (twee klassen) in het Vromoldsland. Het schoolgebouw is een ontwerp van de dienst van ge meentewerken en wordt ge bouwd door het Aannemings bedrijf Stegink te Vlissingen. Dit gebouw is het zevende van dit type in Middelburg. De bouw van de school is noodza kelijk omdat thans in de wijk Dauwendaele 340 woningen in aanbouw zijn en de bouw van 600 woningen wordt voorbe reid. De in Dauwendaele aanwe zige openbare scholen voor gewoon lager onderwijs „De Oosterburch" en „De Rozen- burch" zijn thans volledig be zet. Er wordt naar gestreefd het nieuwe schoolgebouw op 1 augustus in gebruik te nemen. MIDDELBURG - De Ko ninklijke Vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" organi seert donderdagavond 18 de cember een volkskerstzang Medewerking zal worden verleend door het Nieuwe- lands Dameskoor, het Middel burgs Mannenkoor en de chris telijke brass band „O.N.D.A.". Het kerstevangelie wordt gele zen door kapiteine Meulenbelt van het Leger des Heils en door Ben Schrik. De zangavond wordt gehouden in de burger zaal van het Middelburgse stadhuis en begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. VLISSINGEN - Voor de eer ste maal sinds het bestaan van de afdeling tafeltennis van de V.S.V. Marathon te Vlissingen," zal op zaterdag 27 december het eerste kersttoernooi wor den gehouden in het gymnas tieklokaal „De Startbaan" te Westerzicht-Vlissingen. Het toernooi is de afdeling tafeltennis mogelijk gemaakt door steun van A.S.B. Uit zendbureau en door de Stel- lingbouw Zeeland, beide met filialen te Middelburg, waar voor het bestuur en de T.C. ze zeer dankbaar zijn. De aan vang van het toernooi is 09.00 uur en de finales verwachten wij om plm. 18.30 uur, kan eer der zijn doch niet eerder dan 17.45 uur. Er zal worden gespeeld in de derde en vierde klasse van de afdeling. De deelnemende ver enigingen zijn op uitnodiging samengesteld en zullen nun beste (sportieve) beentje voor zetten om er een spannende dag van te maken. t IS voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG DOMBURG - Op 12 en 18 december houdt het gemeen tebestuur van Domburg twee hoorzittingen in Domburg en Oostkapelle over het rapport Domburg Anno, een discussie-nota, waarin wordt ingegaan op de toekomstige recreatieve ontwikkeling van Domburg en Oostkapelle. Voor de discussienota in de raad wordt behandeld (op 6 ja nuari 1976) kan de bevolking haar zegje doen over het rap port. De inwoners van Domburg die iets wil zeggen over de toe komst van hun dorp worden op 12 december om 8 uur 's a- vonds in het gemeenschaps huis „Het Schuttershof" ver wacht. De inwoners van Oostka pelle kunnen op 18 december terecht in Zeelandia aan de Dorpsstraat 39-41, eveneens om 8 uur 's avonds. MIDDELBURG - Ter gele genheid van het éénjarig be staan van de jeugdfotoclub Middelburg-Zuid, een onder deel van Cultureel Werk de Haj-men, wordt op dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 december een fototentoonstel ling gehouden van het werk van de club. De expositie wordt gehou den in wijkcentrum Het Zuid erbaken, Rentmeesterlaan 245. De openingstijden zijn 14.00- 17.00 en 19.00-21,30 uur. De toegang is gratis. Wel zal er een bus aanwezig zijn waarin ga ven gedeponeerd kunnen wor den om het werk van de foto club te ondersteunen. De jeugdfotoclub wordt be geleid door vrijwillige mede werkers van Cultureel Werk de Hayman, een zelfstandig on derdeel van de Stichting Soci aal Cultureel Werk Middel burg. Die vrijwilligers zijn de heren J. Oelrich, F.D. Hame link en W. Harthoom. Elke woensdagavond is het clubavond: door de leiders wordt dan iets verteld over de fotografie. Ook worden in de donkere kamer films ontwik keld en foto's vergroot op di verse formaten. Tevens wordt de jeugd het retoucheren van foto's en het afdrukken bijge bracht. In het afgelopen jaar heeft de club verscheidene uitstapjes gemaakt, onder andere naar Hulst, waar druk werd gefoto grafeerd. Jongelui van twaalf tot achttien jaar, die lid willen worden kunnen zich tijdens de tentoonstelling opgeven. Ook kunnen ze op de woensdaga vond vanaf 19.00 uur aanwip pen bij het kantoor van de Hayman, Rentmeesterlaan 113, waar de fotoclub altijd bijeenkomt. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Spuistraat 94 te Vlissingen binnen. De winnares van de vorige week is mevrouw W. Touw, Paul Krugerstraat 2, flat 14, Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakker Faber, Raadhuis straat 28, de alom bekende kwaliteitstaart; een half pond biefstuk van Slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel R. de Nuynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame; Drogisterij Lut- weiler. Lange Zelke 80, een luxe fles badschuim; Smith Kaas, Marktkraam een pond kaas naar keuze; Slagerij Oos- trom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren; 't Gouddoppertje; Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermostaat; Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles Sherry t.w.v. 3,95;b annikes cafetaria Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie; Midgetgolfbaan Delta, Burg van Woelderenlaan Vlissingen, gratis consumpties; Nieuwen- dijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groeneweg 1, Vlissingen, gratis reinigen van japon. Een scene uit „Tijd voor Teenagers" VLISSINGEN- Aanstaande zaterdag 13 december zal in het Vestzaktheater aan het Bellamypark het Pentatheater optreden met drie korte stukken. Voor de pauze wordt „Evengewichtig" gespeeld en daarna de stukken „Kunst en Vliegwerk" en „Tijd voor Teenagers". Alle medewerkers van het Rotterdamse Pentatheater (penta is het Griekse woord voor vijf) hebben een beroep sopleiding aan een dansacademie gevolgd, maar de dans als uitgangspunt is haast niet meer in de groep terug te vinden. Er wordt een bewegingsvorm gecreeërd waarmee het publiek in verschillende mate vermaakt, verveeld of verbluft wordt. Penta is inmiddels uitgegroeid tot zeven vaste medewer kers, bijgestaan door drie musici. Aanvang 20.30 uur. Kaarten aan de zaal, Bellamypark 3-5, a f 4,50. Organisa tie V s c.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1