Sabohnfc Q Volgend jaar misschien in Goes Eerste Zeeuwse school voor kinderen met hoor- en spraakproblemen de scheldebode Maartense tapijt Filmhuis ze zeggen. Belangengroep NieuwMiddelburg overlegde met wethouders over enquête num UW JUWELIER OP DE MARKT Scheldebode-kringetje Mij Elektronische workshop startte hoopvol winkeliersactie E0-presentatie- avond in Goes Afsluiting Lange Delft Enquête Achterstand Ouders Kerstponen Leger des Hells Wijkgebouw Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. REDACTIE: -^cgv2ÜS&— Uitbreiding telefooncentrale Middelburg kleine Winkler Prins •13 RUITER JIIIIIII Zeelands grootste collectie: - PLAATARMBANDEN - STERRENBEELDEN - KETTINGEN Zilver goud Am. doublé Graveren gratis in 2 minuten 14 KRT GOUD 20 tot 30% voordeliger hulst oostburg middelburg vlissingen re nesse axel Kerstzangavcnd Geref. gemaents /ppuwsp 'Waal$ njode de scheldebode *2e JAARGANG NO. 49 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 DECEMBER MIDDELBURG - Vrijdaga vond 28 november werd in het Cultureel centrum Kuiper spoort de introductie-avond gehouden van de workshop elektronische muziek onder leiding van Ernst Bonis. De eerste avond werd goed bezocht; de ongeveer vijfent wintig aanwezigen discussi eerden over de te volgen me thode. Besloten werd om aan de hand van de praktijk de theorie wat te gaan uitdiepen: via het bezig zijn met appara ten zal door Ernst Bonis het theoretische aspect uit de doe ken gedaan worden. De workshop-avonden worden wekelijks op vrijdag gehou den. Men kan zich voor de workshop inschrijven bijCen trale administratie, Kuiper spoort 21, Middelburg, tele foon 01180-28095. GOES/MlDDELBURG Misschien dat Zeeland volgend jaar al een school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen krijgt. Zeeuwse kinderen die met deze problemen worstelen kun nen nu niet in Zeeland terecht voor het volgen van aangepast onderwijs. Een speciale werkgroep heeft de mogelijkheid van een dergelijke school uitgebreid bestudeerd en is tot de conclusie gekomen dat Zeeland een school voor slechthorende en spreekge- rekkige kinderen nodig heeft. Volgens de werkgroep zou aie school het beste in Goes kunnen komen, omdat die plaats het meest centraal ligt. Vooral ook omdat een school daar ook voor kinderen van Tholen, St-Philipsland en West-Brabant bereik baar is. Om deze school van de grond te krijgen is het erg belangrijk dat ouders van kinderen met hoor- en spraakmoeilijkheden laten weten of ze belangstel ling hebben voor dit onderwijs. De werkgroep heeft een onder zoek ingesteld bij scholen voor doven, slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, andere scholen voor buitenge woon onderwijs, het kleuter en basisonderwijs en de mavo-scholen in Zeeland Maar niet alle scholen hebben aan de enqüete meegedaan. Uit die enquête is naar voren gekomen dat er in Zeeland bij elkaar 33 slechthorende en spreekgebrekkige kinderen zijn, die nu voor het merendeel speciaal onderwijs buiten Zee land volgen. De werkgroep verwacht dat op den duur 81- 108 Zeeuwse kinderen met hoor- en spraakmoeilijkheden de aangepaste school zullen bezoeken. Die verwachting is geba seerd op ervaringen in andere' vergelijkbare streken in Ne derland. Vooral omdat niet alle. scholen op de enquête gerea geerd hebben is het belangrijk dat ouders van kinderen, met dergelijke moeilijkheden laten weten of ze hun kinderen de nieuwe school willen laten be zoeken. Zij kunnen terecht bij mevrouw P.M. van Rijswijk- Dooyewaard, G. v.d. Veen- straat 42 in Middelburg, tel. 01180-13741. Ook kunnen zij inlichtingen krijgen bij de Provinciale raaa voor de volksgezondheid in Zeeland, Nieuwstraat 27 in Middelburg. Zeeuwse kinderen piet hoor en spraakmoeilijkheden heb ben nu de keus uit drie moge- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- Domburg, Marie- Middelburg en muiden, kerke, Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. Schubertlaan 01184-16869 d. 29. Vlerk, tel. J. Kuipers, 27. tel. Middelburg: Zach. Jansenstr 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 lijkheden: Zij kunnen onder wijs volgen op een school die niet is aangepast aan hun han dicap; zij kunnen een aange paste school buiten Zeeland bezoeken en moeten dan in een internaat of in pleeggezinnen worden opgenomen ofhet hele gezin moet uit Zeeland verhui zen. Vooral het bezoeken van een school die niet is aangepast ge eft de kinderen heel wat moei lijkheden. Door hun handicap blijven ze vaak achter bij de rest van hun leeftijdgenootjes, terwijl dat op grond van hun intelligentie helemaal niet no dig is. In Zeeland wordt al sinds 1962 de oprichting van een dergelijke school onderzocht. De kans dat er met ingang van het schooljaar 1976-1977 wer kelijk gestart kan worden is groot, omdat de rijksinspectie ook de noodzaak van een spe ciale school voor kinderen met hoor en spraakproblemen in Zeeland inziet. Bovendien staat het gemeentebestuur van Goes positief tegenover de plannen. De werkgroep die het voor bereidend werk voor de instel ling heeft gedaan bestaat uit ouders en deskundigen. De school in Goes, zal een samen werkingsschool moeten wor den, omdat er in heel Zeeland maar plaats is voor een instel ling als deze. De werkgroep die1 de zaken heeft voorbereid en die bestaat uit ouders en des kundigen op allerlei gebied - verwacht dat het opstellen van statuten en dergelijke vrij snel kan worden gedaan. Temeer omdat de stichting samenwer king scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (Lom-scholen) die al eerder met dit bijltje heeft ge hakt alle medewerking heeft toegezegd. Het is de bedoeling dat in het bestuur van de nieuwe school de ouders een duidelijke plaats in het bestuur krijgen. MIDDELBURG - Zater dagmiddag 29 november om streeks vier uur vond op de Middelburgse Markt de hoofdprijsuitreiking plaats in de grote winkeliersactie, die in oktober werd beëindigd. Win nares in de actie is juffrouw Benee uit Vlissingen (19 jaar). Zij mocht uit een aantal mer ken een auto uitzoeken. Haar keus viel op een Toyota, welke zaterdag door mensen van ga rage Blanker werd overgedra gen. DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASS'EKE DAMESMODE GOES - In de geref. Wester- kerk te Goes belegt de Evange lische Omroep op woensdag 10 december a.s. een presentatie-avond voor de plaats Goes en omgeving. Deze avond spreekt ds. A.A. Kleine, predikant te Gent. Voorts werken aan deze avond mee het meisjeskoor Souburg onder leiding van mevrouw M. Francke-Davidse, Ronny de Rooy, trompet; Ad van de Linden, drums; Bram Beek man Fzn., orgel. Solistische medewerking verleent Map Baks, alt. De bijeenkomst be gint om 20.00 uiir •.■n de toe gang is vrij. MIDDELBURG - De capa citeit van de telefooncentrale Middelburg zal op 16 decem ber met 300 nummers en op 18 december met 700 nummers worden uitgebreid, waardoor de PTT in de gelegenheid is te voldoen aan de verzoeken van adspirant abonnees. Op voornoemde datum of zo spoedig mogelijk daarna zul len de thans wachtende aan vragers worden geholpen. Slechts in die gevallen waarbij de kabelverbinding tussen de centrale en de wonjng ont breekt zal aansluiting eerst op langere termijn plaatsvinden. Leverbaar nieuwe editie (2 delen) Tijdelijk geen f 119.50 maar 99>50 bij boekhandel ugerstraat VLISSINGEN Tel. 01184-12733. 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 - MIDDELBURG MIDDELBURG - Het Film huis Jeugd en Muziek zal dins dag 9 december in het Open Hof in Vlissingen en woensdag 10 december in De Zwaan in Oost Souburg de film „In 't jaar '36" vertonen. Deze film komt in de plaats van „Pasto raal Verstoppertje", die bij een vertoning in Amsterdam kort geleden is verbrand. Begin ja nuari zal alsnog Pastoraal Ver stoppertje gedraaid worden. ,,In 't jaar '36" is geregis seerd door de Griek Theodore Angelopoulos, die pas vorig jaar bekendheid kreeg toen hij met twee films op het Rotter damse filmfestival verscheen.' „In het jaar'36" wordt veel gerefereerd aan het Griekse politieke leven, dat in 1936 be paald werd door een dictatuur, ingesteld door generaal Me- taxas. Angelöpoulos heeft wil len aantonen, dat de situatie in die tijd ongeveer hetzelfde was als in 1967, toen het kolonels regime aan de macht kwam. De film is een boeiende en vaak spannende kritische film ge worden over het huidige Griekse regime. Aanvang op beide avonden 20.30 uur, toegang f 2,50. MIDDELBURG - Onder het motto „Ere zij God" wordt in de kerk van de gereformeerde gemeente aan de Segeerstraat op zaterdag 13 december een grote kerstzang- en samenzan- gavond georganiseerd. Medewerkende koren zijn „Sursum Corda", jeugdkoor „Blijde Stemmen" en kinder koor „Van knop tot bloem". Alle koren komen uit Middel burg en staan onder leiding van de heer A. Joosse. „Sursum Corda" brengt een kerstcan tate ten gehore met spreek stem, gemeentezang en sop raansolo. De spreekstem is die van de heer M. Nijsse. Muzi kale begeleiding vindt plaats door Bram Beekman, die ook enige orgelimprovisaties voor zijn rekening neemt. De zan gavond wordt geopend door ds. G.A. Zijderveld en begint om 19.30 uur. De toegang is vrij. MIDDELBURG - Ook dit jaar zullen de kerstpotten van het Leger des Heils weer de aandacht trekken in Middel burg. De eerste keer dat men ze kan aantreffen is zaterdag 13 december. Verder zullen ze tijdens de koopavonden (22 en 23 decem ber) opgesteld staan. De standplaatsen zijn Lange Delft (vóór V D), winkelcentrum Dauwendaele en waarschijn lijk de Markt. GOES - Herkent u uzelf deze week in Het Kringetje, meldt u dan bij het Nieuwsblad voor de Bevelanden, Klokstraat 1, Goes. De winkeliers van de Korte Kerkstraat stellen weke lijks een bon van f 24,- be schikbaar te besteden in een van te voren aangewezen zaak. De winnares van verleden week was mevrouw Kegge, Le lieplein 44, Yerseke. De winkeliers zijn: Drogisterij Fa. Gebr. Mulders, Korte Kerkstraat 17, Goes; 't Goud doppertje, juwelier, Korte Kerkstraat 3, Goes; Kuns thandel Gusaha, Korte Kerk straat 7, Goes; Slijterij Domi- nicus, Korte Kerkstraat 8, Goes; Studio Vakfotografie, Korte Kerkstraat 13, Goes; Slot Ostende, Restaurant. Goede gevers zijn: le Stroopwafelfabriek Van de Breggen, pakje stroopwafels t.w.v. 3,70;2. Wayers kaas handel, voor 3,50 kaas naar keuze. 3. Drog. Parfumerie Ci ty, Lange Vorststraat 75, Goes, gratis make-upbehandeling; 4. Drankenimport Jan Duimel, Lombardstraat 4, Goes, fles sherry t.w.v. 4,95; 6. Schoes- ter groente- en fruithandel, voor ƒ4,- groente en fruit naar keuze; 7. Opus 7 grammofoon speciaalzaak, Kreukelmarkt 7, Goes, single t.w.v. 5,95; 8. Bloemsierkunst Han Meerhoff, Lange Vorststraat 34, Goes, een bloemetje. Sinterklaas is ook al niet meer wat het geweest is, vrienden. Vroeger reed die ouwe heilige nog van de ene schoorsteen naar de andere en stuurde zijn zwarte knecht naar beneden om hooi en bieten op te halen uit de schoentjes van gelovige kin deren en er aardige (maar ook weer niet van die hele luxe) cadeautjes voor in de plaats te leggen. Als kind stond je dan met knikkende knieën en een be vend stemmetje bij de schoorsteen te zingen. Maar tegenwoordig wordt er wel heel veel van de fantasie (of het geloof) van kinderen ge vraagd als ze hun schoen bij de centrale verwarming zet ten. Zou die zwarte Piet nou echt door zo'n smal buisje kunnen kruipen? En hoe kan zo'n grote suikerbiet daar doorheen? Het is duidelijk: we zijn straks weer een sprookje armer. Maar om nog even op die suikerbiet terug te komen; het Zeeuwse landschap is sinds kort een verschijnsel rijker. Ik bedoel de plastic vliedbergen, die dit najaar overal in de polder liggen. Het zijn hopen met suikerbie ten, die elke avond netjes door de boeren worden toe gedekt met enorme lappen landbouwvlastic. Toch vreemd. Vroeger ge- beurde dat nooit. Toen lagen die bietenhopen ook overal in Zeeland. Ze waren alleen veel groter, want de boeren brachten hun bieten toen nog op een centrale bietenhoop in het dorp of bij het bietenha ventje of (in de Zak van Zuid-Beveland) het bieten stationnetje. Maar toegedekt werden ze nooit, al duurde het soms maanden voor ze naar de fabriek werden afge voerd. Waarom dan nu plot seling die rare plastic bulten in het Zeeuwse land? Zouden de boeren dan toch zijn aan gestoken door een soort plastic-koorts of is er iets an ders aan de hand? Toen ik een paar dagen ge leden door de polder fietste en tegen het vallen van de vroege avond een boer bezig zag om z'n suikerbietenhoop nog vlug onder de plastic te stoppen, heb ik het maar eens gevraagd. Zijn antwoord was een lange klaagzang, die ik hier niet helemaal zal herhalen. Maar wat de bieten-in- plastic betreft ben ik volledig ingelicht: „We worden", zei de man „gewoon gedwongen door de fabriek. Vroeger, toen ze zelf die grote bieten- hopen hadden op het dorp, hoorde je nooit over bevroren bieten. Ik heb het wel mee gemaakt, dat de bieten in dt hoop tot een meter diep be vroren waren. Met een hou weel moesten we ze soms los hakken. Toch maakten ze er gewoon suiker van. bevroren bieten. Maar nu krijg je al vanaf oktober brandbrieven van de fabriek om er toch vooral voor te zorgen, dat je bieten niet bevriezen. Nu er niet meer van die centrale bietenhopen zijn en elke boer z'n eigen hoopje vlakbij z'n akker heeft, blijft-ie ook zelf verantwoordelijk. Als de bie ten bevriezen, weigert de fa briek gewoon om ze nog te accepteren. Niet omdat er geen suiker uit te maken ts, maar omdat de kosten dan te hoog zouden worden. Je ziet het Arjaon, als de kosten van de fabriek hoger worden, moet de boer er voor opdraai en. Het is al net als met die melkkoeltanks. Maar daar weet je alles van af, heb ik gelezen". In het snel vallend duister worstelde hij mopperend verder met z'n lange lappen plastic tegen de toenemende rukwinden in. Hopelijk be denkt Sinterklaas hem dit jaar eens extra. Hij heeft het nodig, die Zeeuwse boer. ARJAON MIDDELBURG - In ver band met de koopavonden in Middelburg (1 tot en met 4 de cember) en de daarmee gep aard gaande afsluiting 's avonds van bet gedeelte Lange Delft tussen Segeerstraat entol rt,wordt woensdagavond 3 de cember pas om 21.00 uur, aan het einde van de koopavond, begonnen met de opbouw van de kramen voor de donder dagse weekmarkt. Op de don derdagavond (4 december) zal getracht worden het markt plein voor 19.00 uur al zover mogelijk ontruimd te hebben voor het parkeren van auto's. Het ligt in het voornemen van de gemeente Middelburg om het genoemde gedeelte van de Lange Delft ook op zaterdag 20 december en op de koop avonden van maandag 22 en dinsdag 23 december af te slui ten om op die wijze-een pretti ger winkelklimaat te schep pen. v Dat Waals goed gesorteerd is in lang voor <78 avond kort vuor elke dag. ^JLancj^Zelk^J^^lissingen. MIDDELBURG - Een de legatie van de Belangen groep Nieuw-Middelburg heeft een dezer dagen met een gemeentelijke deputa tie, waarvan o.a. de we thouders W.P. J. Baars en H. Gillissen deel uitmaakten, overleg gepleegd over de re sultaten van een door de be langengroep gehouden en quête. Die enquête was opgezet met het doel een inzicht te krijgen in de wensen en behoeften van de bewoners van de wijk Nieuw-Middelburg over ge meenschappelijke voorzienin gen. De enquête werd samen- ëesteld en uitgevoerd door de elangengroep Nieuw- Middelburg in samenwerking met de Welzijnsraad Middel burg. Om die reden was ook opbouwwerker J. Frank bij het gesprek, dat in het stadhuis werd gehouden, aanwezig. Aan de hand van het door de belangengroep opgestelde ac tieprogramma werden diverse punten besproken. Daaruit bleek o.a. dat de gemeente er naar streeft om het wijkgebouw aan de Nas- saulaan in te brengen bij de Dienst Wijkcentra, welke dienst ook de wijkgebouwen in andere Middelburgse wijken, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens via wijksgewijze samengestelde bestuurscom missies beheert. Voorts werd uitgebreid van gedachten gewisseld over de naar voren gekomen wens weer een speeltuin in de buurt te krijgen. Om financiële rede nen is het volgens wethouder Gilissen niet mogelijk aan de Nassaulaan weer een „ouder wetse" speeltuin met afzetting en dagelijks toezicht te creë ren. Ook de door de heer Frank geopperde gedachte om een bouwspeelplaats te maken heeft weinig kans op verwe zenlijking omdat op die wijze het trapveldje verloren zou gaan. Over de inrichting van het Van Eepenpark werd al eerder met de bewoners over leg gepleegd. Daar zal een kleuterspeelplaatsje worden aangelegd, terwijl een ander deefvan de ruimte verhard zal worden om er o.a. te kunnen rolschaatsen. Een vrij algemeen levende wens is om meerdere straten verkeersvrij te maken, terwijl voorts werd gevraagd te bezien of in de smalle straten in de buurt éénrichtingsverkeer kan worden ingevoerd. Deze pun ten zidlen door de politie nader onder de loep genomen wor den. Ook de verkeerssituatie op de Veersesingel kwam ter sprake. Andere zaken die aan de orde kwamen hadden be trekking op het rijden met fiet sen en bromfietsen in brand gangen, een regelmatiger bus verbinding met de stad, het stichten van een postagent-. schap in de wijk, het inrichten van een tweede telefooncel, een centraal antennesysteem en het stimuleren van het aan brengen van meer groenvoor zieningen in de straten. In een aantal besprekingen tussen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de belangengroep zal bezien wor den op welke manier aan de di verse levende wensen tegemoet gekomen kan worden.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1