Rabobank Q „Het Mezennest" in de oude binnenstad: Balanceren op de rand van het bestaansminimum DE RUITER Maartense tapijt de scheldebode Beleidsplan 1976 Stedelijke Raad: Inspraak gevraagd op openbare vergadering ze zeggen. graveren van uw. NAAMPLAATJE en PLAATBANDJE NIEUWE BOEKEN BIJ DE RUITER Scheldebode-kïingetje UW JUWELIER OP DE MARKT 16,90 13,50 22.50 Prinsenbal in Britannia Afgelegen EXPOSITIE Filmmiddag in „Het Bas tion" Ouders 'Waal$ njode Werkgroepen /.(HUI W.SC» „LAAT DE DOKTER MAAR SCHUIVEN" „SLENTEREN" Madame Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. REDACTIE: dat de dames hebben uitgevonden. eerst Waals zien en dan leven tegen inlevering van deze advertentie geldig t w 15ncv hulst oostburg middettxrg vlissingen renesse axel T 25e JAARGANG NO. 45 de scheldebode w v (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 5 NOVEMBER VLISSINGEN - De openbare kleuterschool „Het Mezennest" aan de Koestraat in de oude Vlissingse binnenstad voert al enkele jaren een verwoede strijd om haar bestaan. Elk nieuw schooljaar weer wordt hier zorgvuldig geteld of men het minimum van dertig kleuters, die nodig zijn om het bestaan van een kleuterschool te recht vaardigen, kan bereiken. Drie achtereenvolgende jaren is dat niet gelukt en volgens de wet zou vóór 1 februari 1976 „Het Me zennest" moeten worden opge heven. Diezelfde wet op het Kleuteronderwijs biedt echter ook de mogelijkheid om aan de minister van Onderwijs voor een jaar uitstel van executie te vra gen. Er moet dan wel een bij zondere reden hiervoor zijn en bovendien mag het aantal kleu ters in die laatste drie jaar niet minder dan twintig zijn ge weest. Mevrouw G. S. Keur- Sevenhuysen, sinds een jaar leidster van „Het Mezennest", heeft de dreigende cijfers exact in haar hoofd. Zij vertelt, dat zij in augustus met 21 kleuters is begonnen maar dat zij nu al weet dat aan het einde van het seizoen het aantal tot dertig ge groeid zal zijn. Verschillende onverwachte verhuizingen maakten dit jaar de situatie even kritiek maar de komst van en kele Surinaamse kleuters bracht het getal toch weer boven de twintig. „We hopen, dat we zo rond de dertig kunnen blijven hangen". Mevrouw Keur en de voorzit ter van de oudercommissie de heer D. J. P. Bruinooge weten, dat zij in hun strijd om het be staan van de school, de ge meente aan hun kant hebben. De gemeenteraad heeft afgelopen week het verzoek aan de minis ter tot instandhouding bekrach tigd en als bijzondere reden is aangevoerd, dat „Het Mezen- VLISSINGEN - De afgelopen winter opgerichte carnavalsver eniging „De Flessetrekkers" gaat voor de eerste maal het car navalsseizoen openen met een groot prinsenbal. Dit feest zal op zaterdag 8 november in Hotel Britannia plaatsvinden. Ieder een, die van carnavalvieren houdt is op deze avond welkom. Leden van de Flessetrekkers be talen 2,50 toegang, niet leden 7,50. Het bestuur van de jonge ver eniging hoopt, dat dit prinsen bal de eerste aanzet zal zijn tot een bloeiend carnavalsleven in Vlissingen. Tot nu toe heeft zij naast vele positieve reacties ook verschillende negatieve moeten incasseren, in de trant van „Dat redden jullie nooit in Vlissin gen". Maar positief was vooral de medewerking van de directie van Hotel Britannia bij het or ganiseren van het prinsenbal. Verder de financiële steun van de Zeeuwse Motoren Revisie in Middelburg bij het aanschaffen van onderscheidingen en de schenking van lidmaatschaps kaarten door de heer Wielema- ker, eigenaar van de bar „Het Karrewiel" in Koudekerke. Het prinsenbal begint om 20.00 uur. TOON KORTOOMS SIMON CARMIGGELT JAN DE HARTOG „DE OORLOG VAN HET LAM" Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 nest" de enige openbare kleuter school in de oude stadskern is. Bovendien verwacht men, dat het aantal kleuters in deze stadswijk toe zal nemen, als de renovatie van de binnenstad op gang komt. Harde cijfers kan niemand op dit ogenblik hier over geven, maar de heer Bruin ooge ziet de toekomst toch wel optimistisch in. Het zal alleen zaak zijn in de eerste jaren bo ven het fatale getal van twintig te blijven. Volgens mevrouw Keur en de heer Bruinooge is de ligging van de school niet bevorderlijk voor de bekendheid ervan. De Koe straat is een vrij afgelegen straat achter de De Ruyterboulevard, en het gebouwtje is een noodlo- kaal uit 1956. Door voortdurend onderhoud verkeert de school nog in goede staat en heeft als groot voordeel, dat er een zeer ruim speelterrein bijhoort. Het gebouw bestaat uit twee les ruimten met daartussen in een speellokaal. De ene ruimte is momenteel als peuterspeelzaal door het SKW ingericht. jarigen over naar de openbare Frans Naereboutsschool aan de Grote Markt, van de overige zes trokken er vier naar andere scholen en twee kinderen van Joegoslaven weer naar hun ge boorteland. Ook de Frans Naerebout- school, die nauw samenwerkt met Het Mezennest, zal de ko mende jaren, tot hopelijk de binnenstad weer jonge gezinnen krijgt, op haar aantal leerlingen moeten letten. Deze vierklassige school zit nu nog even boven de honderd leerlingen, maar mag in leerlin gental niet beneden het mini mum van 75 zakken. Om deze reden zijn de P.C. Prins Willem- school en de r.-k. Sint Jacobs- school in deze buurt al samen gaan wonen, vooruitlopend op een definitieve fusie in het vol gende schooljaar. De contacten tussen de open bare kleuterschool en de basis school verlopen goed. Weder zijds worden vergaderingen van de oudercommissies bezocht en mevrouw Keur bereidt haai kleuters voor op* de „grote school" in overleg met de leer kracht van de eerste klas van de basisschool. Kortom de scholen en het on derwijs zijn voldoende aanwe zig in de wijk, maar het wachten is nu nog of er voldoende leer lingen komen om ze (weer) te bevolken. Middelburg - Op 8 november opent in de Kunst Studio in het Duitse Bad Lahnstein de eerste buitenlandse expositie van de Zeeuw-se kunstenaarsgroep „3 x 2". De tentoonstelling bestaat uit schilderijen, gouaches en plastieken. De kunstenaarsgroep „3 x 2" werd in 1974 opgericht. Exposi ties in de Middelburgse Vleeshal werden successen. DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG MIDDELBURG Woensdag middag 12 november wordt er in de wijkpost „Het Bastion" een filmmiddag gehouden. Ver toond worden de nieuwe „Mo numentenfilm Middelburg" en de natuurfilm „De Hoge Velu- we" en „waddenzee vogelland". Dok de Bert Haanstra-film over de verdwijnende folkioren rond de Zuiderzee „En de zee was niet meer..." staat op het program ma. Iedere oude (maar ook jonge re) uit de wijken Nieuw- Middelburg en de Oostkerkwijk is welkom. De filmmiddag be gint om half drie. De entree is vijftig cent. Actieve ouders hebben ervoor gezorgd, dat er een schommel op het speelterrein staat en dat het spelmateriaal op peil blijft. Doordat de school zo klein is hebben de ouders veel contact met de leidster en met elkaar. Hun hulp is zeer welkom, want door het kleine aantal leerlingen is de subsidie voor de school la ger en kan er minder snel groot materiaal aangekocht worden. Volgens de heer Bruinooge staan ook de ouders pal achter het voortbestaan van Het Mezen nest. Het merendeel heeft zijn kinderen zeer gemotiveerd naar een openbare school gestuurd en wil deze voorziening graag in hun wijk behouden. Dit jaar gingen zes van de twaalf zes- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29. tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers. Zach. Jansenstr. 27, tel 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. (076) 122341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94. Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven. Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 vlissingen - De Stedelijke Raad voor Maatschappelijk Welzijn zal morgen, donderdag 6 november om 19.30 uur in Bachten Komme tijdens een openbare vergadering zijn be leidsplan en begroting voor 1976 gaan behandelen en vaststellen. Voor deze vergadering zijn veel gerichte uitnodigingen ver stuurd en men hoopt dan ook, dat er een grote opkomst van be langstellenden zal zijn. De aan wezigen zullen vrij zijn nader in te gaan op onderwerpen uit het beleidsplan' of voorstellen te doen tot nieuwe initiatieven. jaar van zijn bestaan, een be leidsbepaling opgesteld voor een heel jaar. Dit jaar bepaalde de Raad zijn werkzaamheden vol gens de visie van het bestuur, maar voor het komende jaar is men anders te werk gegaan. Aan alle groepen, die bij het ïaelijl Voor de tweede maal heeft de Stedelijke Raad in de ruim vier v ^^LangeZelktr^^^V^ werk van de Stedelijke Raad be trokken zijn, is gevraagd hoe zij denken over de gang van zaken in 1975. Uit deze meningen en uit gesprekken binnen het be stuur is nu het beleidsplan voor 1976 samengesteld. De uiteinde lijke bekrachtiging van het plan moet plaatsvinden in de open bare vergadering. Natuurlijk zal men daarbij rekening moeten houden met de aanwezige begroting en met de beschikbare tijd van bestuurs leden en beroepskrachten. De eivaring van de afgelopen jaren heeft bovendien geleerd, dat men meer kan bereiken met het uitdiepen van een bepaald pro ject, dan met het uitbreiden van het aantal projecten. In het beleidsplan wordt ook uitvoerig ingegaan op de samen stelling en het functioneren van het bestuur. Het blijkt, dat de wisseling van bestuursleden in de afgelopen jaren vrij groot is geweest. Men krijgt de indruk, dat nieuwe bestuursleden niet goed op de hoogte zijn van de aard van de werkzaamheden en de tijd, die zij ervoor beschik baar moeten stellen. Het verte genwoordigen van een organisa tie in de Stedelijke Raad wil niet altijd zeggen, dat zo'n bestuurs lid ook geschikt is voor de werk zaamheden in de Raad. Het zal noodzakelijk zijn op korte ter mijn tevens naar geschikte men sen te zoeken, die op persoon lijke titel in het bestuur kunnen meewerken. De beroepskrach ten en ingewerkte best uursleden zullen nieuwelingen zo goed mogelijk moeten inwerken. De bestaande werkgroepen, die zich met een project bezig houden, zullen volgens het be leidsplan nog eens grondig moe ten worden bekeken en voor nieuwe projecten zullen nieuwe werkgroepen worden ingesteld. De aard van de werkgroepen va rieert van die voor de verschil lende wijken, zoals Paauwen- burg en Souburg tot de werk groep Binnenstad en de jongste werkgroep Surinamers. Deze laatste groep is pas in september van de grond gekomen naar aan leiding van initiatieven onder de in Vlissingen gevestigde Suri namers. De werkgroep buiten landse werknemers zal waar schijnlijk volgend jaar afvallen. Een provinciale stichting, die in oprichting is, zal het werk over nemen, al verwacht men wel, dat de Stedelijke Raad hierin een adviseurschap voor Walcheren zal krijgen. De stedebouwkun- dige werkgroep bestaat tot nu toe alleen nog maar op papier. In 1976 wil men bekijken hoe deze kan functioneren, vooral in sa menwerking met de werkgroe pen Bossenburgh en Binnen stad. Al lieten de Goese gemeen tebestuurders verleden week in Wolphaartsdijk niets mer ken, ze moeten zich toch be hoorlijk bekocht hebben ge voeld. Laat je als goedwillend gemeentebestuur de bekende professor Pennink een onder zoek instellen om te weten te komen wat de inwoners van Wolphaartsdijk van hun dorp vinden en welke wensen ze nog hebben. Daar komt een prach tig rapport over uit dat aoor de maker representatiefvoor de bevolking wordt genoemd. Dan organiseer je als gemeente een hoorzitting over dat rap port voor alle inwoners. En pas als de bezoekers van die hoor zitting weinig of niets heel la ten van het hele onderzoek, zegt diezelfde professor Pen nink dat hij het zelf ook niet zo best vindt. Dat ligt niet aan hem, zo liet hij in Wolphaarts dijk weten, maar aan de ge meente die te weinig geld op tafel heeft gelegd. Kijk, dat kan natuurlijk heel goed, maar het was misschien beter ge weest dat van te voren te zeg gen. Dat is niet gebeurd. En dgn had het gemeentebestuur tenminste nog kunnen kiezen tussen een slecht of helemaal geen rapport. De keuze lijkt me dan niet zo moeilijk, want veertigduizend gulden voor een onderzoek dat maar zo zo is, is toch een beetje wegge gooid geld. Jk vraag me trouwens af, vrienden, waarom die hoorzit tingen in de dorpen zo slacht bezocht worden. In Wolp haartsdijk was maar een handje vol mensen. En ook de jaarlijkse bezoeken van de ge meentebesturen aan de dorpen trekken niet veel mensen. Het zou volgens mij best eens kunnen wezen, dat door de oprichting van allerlei co mités, werkgroepen en vereni gingen die op de bres gaan staan voor de leefbaarheid van de kernen, de mensen wat ge makkelijker thuis blijven. Steeds meer zie je dat op die hoorzittingen het woord ge voerd wordt door de voorzitter en een paar leden van de werk groep, die alles al lang van te voren hebben doorgepraat en precies weten wat ze zeggen. De gewone burgers komen daardoor vaak niet meer aan bod. En dat is jammer omdat er geen spontane opmerkingen meer gemaakt worden. Die werkgroepen doen prima werk. Maar op deze manier be reiken ze juist het tegenover gestelde van wat ze willen. Want meestal zijn ze juist op gericht om de inwoners van de kernen wat meer te betrekken bij hetgeen er gaande is, wat actiever te maken. Maar als de andere dorpe lingen toch niet aan het woord komen, dan is het niet zo gek dat ze liever thuis blijven. Ze lezen toch wel in de krant wat er is gezegd. Het lijkt me niet zo gek uls op die hoorzittingen eerst de mensen aan het woord komen, die niet in de werk groepen en comités zitten. En dat het laatste deel van de avond gereserveerd wordt voor de groepen, die hun ei toch wel kwijtraken, ARJOAN. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even binnen bij ons kantoor. Spuistraat 94 te Vlissingen De gulle gevers zijn: Banket bakker Faber,Raadhuisstraat 28„ de alom bekende kwaliteit staart, een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11 een kilo gebak ken vis uit de zaterdagreeiame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80 een luxe fles bad- schuim, Smith Kaas, Markt kraam. een pond kaas naar keu ze, Slagerij Oostrom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Goudoppertje, Brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, Kamer thermostaat, Drankenimport Jan Duimel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles Sherry t.w.v. f 3,95, Annikes cafetaria Bet je Wolfplein, twee broodjes Anni kes met koffie, Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan Vlissingen, gratis consumpties, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen, Chemische wasserij Populair, Groenweg 1, Vlissingen, gratis reinigen van japon. in 2 minuten klaar

Scheldebode | 1975 | | pagina 1