Ned. Ver. van Huisvrouwen Na veel pech en ongelukken Adrie de nationale Korte: Eerste Zeeuw motorsport-titel behaalde Glenn Unity Spearman Quartet f# Antoine Mes: „Vrij en Gebon den" Toneelgroep „Nieuw Leven" Middelburg-Zuid al in carnavalssfeer Ongeluk Onbereikbaar Nieuwe seizoen Emancipatie Tunnel DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 NOVEMBER Van „dames met hoedje uitgegroeid tot emancipatiebeweging GOES - Op 6 november viert de afdeling Goes van de Neder landse vereniging van huisvrouwen haar vijftigjarig bestaan. Dat gebeurt met een tentoonstelling „De vrouw en de kunst" en een feestelijke jubileumavond in de Ambachtschool aan de Bergweg in Goes. Activiteiten waar ook niet-leden welkom zijn. En volgens de presidente van de afdeling mevrouw F,. Duvekot-Oele kan dat een mooie gelegenheid zijn om iets meer te weten te komen over de vereniging, die zoals ze zegt „openstaat voor alle vrouwen". Want de tijd dtit; de leden eau ile Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen een beetje spot- tend „de dames met het hoedje" werden genoemd, is naar ze zegt al lang voorbij. Vrouwen van alle rangen en standen kunnen bij ons terecht en zijn dan ook lid". De betiteling „de dames met het hoedje" is niet zomaar uit. het niets opgedoken. In de begintijd zaten de. dames- bestuursleden ook werkelijk met de hoed op achter de tafel. Mevrouw C. Dirkse (vice- presidente): „Dat was natuur lijk niet zo gek. In de tijd dat de vereniging hier werd opgericht, konden alleen de vrouwen die thuis personeel hadden rondlo pen het zich permiteren van huis weg te gaan. De andere vrouwen moesten thuis blijven, omdat ze daar nodig waren". Na de oorlog is het stempel van de hoedjes verdwenen, zegt mevrouw Duvekot. Vroeger was het vooral een gezelligheidsver eniging, die daarnaast veel aan voorlichting deed op huishoud- technisch gebied. Want dat moet de vereniging nagegeven wor den, het was in feite de eerste consumentenorganisatie die huishoudelijke artikelen testte op kwaliteit. AI in 1926 werd daarvoor een stichting opge richt „Instituut voor huishoud- technisch advies (IVHA) „die een keurmefk uitgaf en dat nog steeds doet. Veel is er niet meer bekend van wat de afdeling Goes in die begintijd voor activiteiten ont plooide. In het begin van de oor- Jog zijn allerlei paperassen ver nietigd. De herinneringen ko men vooral van drie leden, die vanaf het eerste uur lid waren van.de afdeling. Ook toen al wa ren er lezingen en kindermidda gen. omdat er in die tijd voor de .kinderen niet veel werd gedaan. Een emancipatiebeweging was het toen zeker niet. En dat is het nu wel vindt mevrouw Du vekot. „Vorming vinden wij erg belangrijk. Wij stellen ons onaf hankelijk op en zijn niet gebon den aan een politieke of reli gieuze richting. Maai- dat wil niet zeggen dat er. bij ons niet allerlei onderwerpen aan de orde komen. De discussiegroe pen zijn erg belangrijk. We heb ben discussiegroepen gehad over het onderwerp „verwerven en versoberen" naar aanleiding van het rapport van Rome, over ontwikkelingssamenwerking, over abortus, over seksualiteit en dan gebeurt het echt wel dat een vrouw van uiterst links er: een overtuigde liberaal met, el kaar in de slag gaan. In zulke gevallen gaat het niet om de eenheid, maar om de vorming, die staat voorop' Van die discussies komt weinig naar buiten, want advie zen of uitspraken in bepaalde kwestie doet de afdeling Goes niet. „We brengen met elkaar de onderwerpen aan. de verschil lende kanten en het is onze be doeling dat de vrouwen leren kiezen. Je kunt zeggen dat die groepen een uitvalsbasis zijn. Veel vrouwen zijn nog erg onze ker. Zij durven zich beter uit spreken als ze met andere vrou wen zijn. Daarna durven ze ook naar buiten meer voor hun me ning uit. te komen", aldus me vrouw Duvekot. Vooral voor nieuwkomers schijnt ,een vereniging als die van de huisvrouwen vaak een begin te zijn om wat meer con tacten te leggen. Drie jaar gele den was er bijvoorbeeld opeens een enorme toename van het aantal jonge leden, waaronder veel vrouwen die pas in Goes waren komen wonen. Mevrouw Duvekot: „We hebben een voor beeld van een vrouw die wel wat meer wilde, maar eigenlijk niet goed wist wat. Ze kon daar bi j ons over praten. Ze is begonnen met een middag in de week als leidster van een peuterspeel zaal. Daar is ze langzamerhand steeds meer voor gaan doen, zo dat ze voor de vereniging een be etje verloren is. maar dat is niet erg". Behalve de discussiegroepen zijn er allerlei andere activitei ten. Veel cursussen in vreemde talen, politieke scholing, artis tieke vaardigheid. Er zijn sport en spelclubs, waarvan de' bridge-club, die dit jaar 25 jaar bestaat, de oudste is. En dan zijn er nog de lezingen over allerlei onderwerpen, zoals omscho- lingsmogelijkheden voor de- vrouw, belastingzaken, echt scheidingen enzovoorts. Juist voor die onderwerpen is er ver- schrikkeling veel belangstel ling, omdat de vrouwen die za ken niet alleen meer aan de man willen overlaten. Maar ook de vrouwen die de koffiemorgen- ulleen willen bezoeken voor de gezelligheid, of om meer te we ten te komen over plantenver- zorging en dergelijke onderwer pen. kunnen bij de afdeling Goes van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen aan hun trek ken komen, meent het bestuur. De jubileumtentoonstelling „De vrouw en de Kunst" is op donderdag 6 november vanaf <1 uur 's middags open. De exposi tie heeft als ondertitel „of de kunst van het vrouw zijn". „Want behalve dat er te zien is dat vrouwen kunstige dingen kunnen maken, komt in de ten toonstelling ook naar buiten dat het een kunst is om als vrouw zowel in het gezin, in de buurt, eventueel in een werkkring en in de maatschappij als geheel mee te draaien. En tussen al die za ken ook nog het juiste evenwicht te vinden, dat is ook een kunst", vindt mevrouw Dirkse. MIDDELBURG - In het Zeeuwse Kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat is tot en met 27 november een ten toonstelling ingericht van werk van de Zeeuwse kunstenaar An toine Mes. Onder de naam „Vrij en gebonden" zijner een aantal schilderijen te zien en maquet tes en fotomateriaal van zijn monumentale ontwerpen. Zowel uit zijn vrij schilder werk als uit zijn ontwerpen blijkt, dat Mes gefascineerd wordt door de uiterlijke ver schijningsvormen van de din gen. Hij isoleert het object in zijn werk. Een duidelijke voor monumentale liefde voor het vlak verbindt het monumentaal werk met zijn schilderingen. Antoine Mes, geboren in 1927 in Middelburg, woont en werkt hier ook. Hij ontving zijn oplei ding aan de Akademie voor Be eldende Kunst te Tilburg en aan de afdeling beeldende kunst in de architectuur van de Rijks academie te Amsterdam. Hij exposeert meestal in groepsverband (Zeeuwse Kunstring en „3x2") Recente opdrachten, uitgevoerd dooi Mes, zijn o.a. de politiebureaus te Goes en Middelburg, het stadhuis in Zundert, het zieken huis in Oostburg en ,,De Ster re in Clinge. MIDDELBURG - De Toneel groep „Nieuw Leven" uit Wijk aan Zee zal onder auspiciën van het Werktheater op zaterdag 8 november om 20.00 uur in hel Kuiperspoortheater een herha ling brengen van het pro gramma van drie eenakters op het thema „de illegale relatie." De eenakters zijn: „Hello The re" van Willia Soroyan, „The Meeting" van Lennox Brown en „De Toevallige Ontmoeting" van Noël Coward. Volgens regisseur Hans Rooth is het een vrij lastige opgave de visie van drie bekende toneel schrijvers op één avond aan het publiek voor te zetten. Deze drie korte stukken vormen echter een soort ketting, waarvan ie dereen de schakels wel kent. Van verschillende gezichtshoek- ken uit zal men de voetangels, klemmen en valluiken herken nen van het leven, de liefde en de genegenheid. Toegang f 5,- CJP en COP f 3,50. Middelburg-Zuid (Magistra- tenwijk en Dauwendaele) maakt zich gereed voor de viering van de eerste carnavals manifestatie. Op zaterdag 8 no vember wordt in het wijkcen trum „Het Zuiderbaken" het zogenaamde „Prinsenbal" ge houden. Dit bal vormt het start sein voor een serie feesten die hun hoogtepunt vinden in de carnavalsdagen van 1976. Tij dens het prinsenbal wordt de nieuwe prins Karnaval met zijn ministerraad - de raad van elf - aan de bevolking voorgesteld. Een carnavalskapel zorgt tij dens het prinsenbal voor de mu ziek. Zoals langzamerhand traditie is geworden, heeft men een car navaleske revue „De Lach-in" in elkaar gezet waaraan niet minder dan tachtig wijkbewo ners hun medewerking geven. Deze revue trekt-van jaar tot jaar meer belangstelling, ook van mensen buiten Middelburg-Zuid. Juist met het oog op deze belangstelling, wordt deze revue ook reeds meerdere malen voor „niet- zuiderlingen" opgevoerd. Zo wordt deze carnavalsrevue bij voorbeeld opgevoerd voor de Middelburgse bejaarden en voor de pupillen en personeel van „Vijvervreugd". Voor tieners en jongere kinderen worden aparte middagen en avonden georgani seerd, zodat het „zuiderlijk" carnavalsgebeuren vele hon derden, wellicht zelfs duizenden mensen bereikt. MEL1SKEKKE - Adri de Korte, in Zeeuwse motorsportkringen allang geen onbekende meer, heeft zich in het afgelopen seizoen nu ook op landelijk niveau flink in de kijker gereden. De 27-jarige landbouwerszoon uit Meliskerke. van beroep onderhoudsban- kwerker werd namelijk Nederlands kampioen in de 50 cc. klasse (nationaal), een prestatie die flink „aansloeg". De Korte is trouwens de eerste Zeeuw die een nationale titel in de wacht sleepte en daarmee treedt, hij feitelijk meteen uit de schaduw van zijn streekgenoot Adri van de Broekedie in de voorgaande jaren furore maak te, maar dit seizoen minder for tuinlijk was. Wat onfortuin betekent moest Adri de Korte in de afgelopen vijf jaar ondervinden. Hij was wat je noemt een pechvogel van formaat, liep bijvoorbeeld bij een val eerst een elleboogbreuk op, daarna een sleutel beenbreuk en kreeg tussen de bedrijven door ook nog een ongeluk met zijn bromfiets. Dit alles zette Adrie de Korte geruime tijd „buiten spel" maar hij geeft grif toe dat gebrek aan routine en het gemis van deugdelijk materiaal dat in de motorsport nu eenmaal onontbeerlijk is, hebben „mee gespeeld" bij het leveren van prestaties. Adri de Korte, die in de mo torsport en dan speciaal in de snelheidsraces verzeild raakte, nadat iiij eerst een paar jaar als helper had gefungeerd van Adri van de Broeke, liet in de afgelo pen jaren zeker wel eens iets van zich horen. het feit dat ik plichtsbesef ge noeg had tegenover mijn spon sor werd 1974 toch weer een de sillusie voor me. Al in de eerste race die meetelde voor het na tionaal kampioenschap in Oor schot brak ik bij een val mijn sleutelbeen, terwijl mijn ma chine zo erg was beschadigd dat ik hem wel kon afschrijven. Ik heb toen echt wel getwijfeld of ik nog zou doorgaan in de mo torsport. Maar het bloed kruipt iu eenmaal waar het niet gaan <an. Daarom ging ik toch weer tan de slag en nu op eigen ■ïoutje. Dank zij de medewer king van mijn baas kreeg ik bij Amgas ruimte genoeg in de fa- >riek om in mijn vrije tijd een lieu we motor met waterkoeling bouwen. Vroeger werd iets lergelijks altijd samen aange- >akt met Adrie van de Broeke, Nu zijn herstel van een mpni naar \ye scheidden op dit punt lietsongeluk dat de Korte in ils goede vrienden." In 1969 bijvoorbeeld was zijn debuut op een Standaardmotor in Zandvoort hoopgevend. De Korte werd toen vierde, terwijl hij in 1971 op een 50 cc. Kreidler race-motor naar een 3e, 4e en 5e plaats reikte. In datzelfde jaar won hij trouwens samen met Van de Broeke de 6 uren-race op het circuit van Zandvoort in de 250 cc. sportklasse (opgevoerde standaardmotoron 1972 óverkwam leek het een jaar daarop weer de goede kant op te gaan. Op zijn nieuwe Van Veen-Kreidler, die Adri had aangeschaft, triomfeerde hij in ieeswijk en in Uden, maar in andere wedstrijden moest hij m Iraaie posities liggend, de strijd door pech staken. Niettemin mocht De Korte, dank zij zijn eerste plaatsen in Heeswijk en Uden toch het daaropvolgend seizoen uitkomen in de klasse internationalen. De Korte: „Ik wei d inmiddels gesponsord door caravan cen trum „De Smokkelhoek" uit Kapelle Biezelinge. Ondanks „Inmiddels was ik door mijn ninimale prestaties in 1974 te- -ug gekeerd bij de klasse der na- ionalen en dat was toch wel iets lat aan me vrat. Ik was dan ook vastbesloten om terug te komen. temeer omdat ik er een nieuwe sponsor had bijgekregen in Zee- ands Motor Centrum in Vlissin- gen." En mede doorzijn moed en on ion bare wilskracht vierde Adri ie Korte dan in het afgelopen ieizoen een grootse come-back. Zotvel in de 50 als in de 125 cc. Veilig fietsen tussen Kapelle en Wemeldinge KAPELLE/ WEMELDIN De fietsers die op de we tussen Kapelle en Wemei dinye steeds in de verdruk king dreigen te komen door de auto's moeten nog even op hun tanden bijten. Bin nenkort is de ellende voor bij, want het provinciebes tuur heeft besloten langs die weg een nieuw fietspad aan te leggen. Dat kan om dat de provincie Zeeland ruim een miljoen gulden van het rijk heeft gekregen in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid. Een deel van dat geld wordt gebruikt voor de aanleg van 'het fietspad, terwijl tegelijk een aantal bochten in die weg minder gevaarlijk wordt gemaakt. Nog een beetje van dal geld wordt besteed aan de bouw van een tunneltje on der de Deltaweg ter hoogte van de Goese Polder. En dat betekent tegelijk dat de gemeente Goes kan begin nen met de aanleg van een nieuw woonwagenkamp daar. Het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk wilde met de plaats van het woonwagenkamp aan de Deltaweg (aan de andere kant van de weg) alleen uk- koord gaan, als die tunnel er zou komen. Anders zou den de woonwagenbewo ners teveel worden afgeslo ten van Goes. Als de tunnel er is kunnen ook zij gemak kelijk naar Goes overwip pen en wordt de strenge scheiding door een drukke verkeersweg ongedaan ge maakt. 'dassé nationaalzat hij regel matig op de „eerste rij". Hij ioekte onder andere op zijn 50 tc. Kreidler overwinningen in Vessem en Zandvoort en reikte ook naar enkele 2e. 2e en 4e oloatsen. Het nationale kampioenschap de 50 cc. klasse werd een on voldoende feit toen De Korte in Maastricht als derde finishte. In ie puntentelling was lüj toen onbereikbaar. Kortgeleden werd hij door deze prestatie op grootse wijze gehuldigd door zijn fanclub- „Adri en Adri" en door het „Mo tor Racing Team Zeeland" waarvan de Korte al sinds 1968 lid is. Tijdens dit gezellig onde ronsje waarbij uiteraard alle le den van het M.R.T.Z. en fanclub zijn sponsors vele motorcou reurs uit geheel Nederland en zijn trouwe helper Tonnie Van Kruiningen uit Yerseke aanwe zig waren werd Adri de Korte met diverse geschenken overla den, zoals een camera en dia projector. Tevens bood me vrouw Jopie Goudzwaard, de echtgenote van de motorrenner Henk Goudzwaard uit Middel burg, de nieuwe kampioen een plakboek met fraaie foto's aan. waarin Adri wordt herinnerd aan zijn geleverde prestaties. De Korte: „Dat boek heelt voor mij onschatbare waarde." Adri dè Korte die na afloop van zijn succesvolle seizoen een paar weken in Florida is geweest (zijn eerste vakantie-trip sinds 5 jaar) en daar onder andere ook de befaamde 200 mijlen race van Daytona bijwoonde, kijkt nu weer al met verlangen uit naar het nieuwe seizoen. De 27 jarige De Korte, nu ook opgenomen in het Pee-Pee Racing Team van plaatwerkerij Piet. Plompen uit Rotterdam blijft, zich in ieder geval in het komende jaar on danks zijn 76 kilo aan lichaams gewicht specialiseren op de ra ces in de 50 en 125 cc. klasse. Zegt hij: „In de zwaardere klas sen worden de risico's te groot." Uiteraard keert De Korte na zijn behaalde successen terug bij de internationalen wat de 50 cc. klasse betreft en het is zelfs nog niet uitgesloten dat hij ook bij de 125 cc. klasse promoveert. De Korte: „Mijn streven is er nu op gericht bij de internationalen een A-Licentie te halen. Je mag dan bijvoorbeeld uitkomen in een Grand-Prix, zoals de Asser T.T. En dat is voor mij een ideaal doel om te bereiken waar ik wel eens van wakker lig!" Glenn Spearman tijdens zijn optreden nan de Vlissingse Boulevard, .inner 1074. t IJSS1NGEN In het Vestzaktheater nun het Belluint/park brengt Jeugd en Muziek aanstaande zaterdag S november om 20.20 uur hel ..Glenn Unity Spearman QuartetDit kwartet komt in de plaats van het Muziekthepter Mischa Mengelberg, dut een uitnodiging ran het Mïckery Theater heeft ontvan gen om daar acht dagen een STRII' muziektheater te verzorgen. Glenn Spearman speelt tenor en sopraan saxofoon en componeert bovendien. Met de groep „Emergency" is hij te horen in de twee albums Hommage to Peace' en „Aid to People". Afkomstig utt de Ver. Staten, waar hij o a. tien jaar les kreeg van de avant-garde musicus David C. Ellis, werkte hij m Parijs verder aan zijn muzikale carrière. In Rotterdam werd hij muzikaal leider van de Sunship free jazz big band en trad ook op in het lest/vul Muziek op Straat in zomer 1974. Met de jazz bassist en klarinettist Rafael Garrett, de zangeres en pianiste Zussari Eastcun en drummer Jay Oliver zal hij aterdag a s nt Vlissingen optreden.

Scheldebode | 1975 | | pagina 13