Film „The General in Open de Beuk Tentoonstelling over doopsgezinden in Rijksarchief „De Broek" Geslaagde tentoonstelling De Schelde 100 jaar" DUIZENDSTE LID ABVA MIDDELBURG de scheldebode Een portret van Ellie en Rikkert Eric Burdon, een schreeuwende in de woestijn The alle Outlaws markten van thuis Werkgroep opvang rijksgenoten, Middelburg MELKBUSSEN VAN DE BAAN „Welfare State" op Bellampark Menu van de week Klaverjassen Middelburg Ondergrondse kerk Editie Vlissingen Editie Middelburg OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Oomburg, Marie- kerke, Middelburg Veere. e.o. REDACTIE: SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 OKTOBER MIDDELBURG - De Middel burgse welzijnsraad heeft on langs een werkgroep opvang rijksgenoten ingesteld, mede op verzoek van de gemeente Mid delburg. De idee achter de werkgroep is het streven van de Welzijns raad om te komen tot een sa menwonen en samengaan van alle groeperingen in de bevol king. De werkgroep houdt zich op dit moment bezig met de organi satie van een Surinaamse dag die op 1 november in het ont moetingscentrum Dauwendaele wordt gehouden, het voorberei den van een voorlichtingsdag voor maatschappelijk werkers en ambtenaren over integratie van Surinamers en de organisa tie van de sociale opvang van enkele tientallen Surinamers die begin volgend jaar in de ge meente worden gehuisvest. De Welzijnsraad en de werk groep gaan er van uit dat een goede opvang van de rijksgeno ten moet komen van de bevol king. Men zal graag ingaan op suggesties, raadgevingen en aanbod van medewerking van uit de bevolking. ZUID-BEVELAND - Het is gedaan met de melkbussen op Zuid-Beveland. De afgelopen week waren ze hier en daar nog te zien, maar vanaf 5 okto ber is Menken Landbouw B. V., die het hele melkvervoer op Zuid-Beveland in handen heeft, gestopt met het ophalen van de melkbussen. Het bedrijf haalt alleen nog melk op, die in koektanks wordt bewaard. Geen rinkelende melkbussen meer op Zuid-Beveland, maar ook minder koeien. Want door de nieuwe manier van ophalen zijn een heleboel kleine melk veehouders gedwongen hun koeien op te ruimen. Niet al leen omdat ze de dure melk tanks niet kunnen betalen, maar ook al kunnen ze dat wel, dan mogen ze niet meer mee doen als ze niet minstens 35.000 liter melk per jaar leve ren. En de kleine gemengde bedrijven die met zo'n vijf zes koeien het hoofd net boven wa ter kunnen houden, leveren niet meer dan 20 tot 25.000 li- MIDDELBURG - Zaterdaga vond 11 oktober vertoont het vrijetijdscentrum De Beuk aan het Koorkerkhof de film „The General". De regie en het scena rio zijn van B.uster Keaton, die ook de hoofdrol speelt. Het verhaal speelt zich af tij dens het uitbreken van de Ame rikaanse burgeroorlog. Johnny Craig is machinist van locomo tief „The General". Hij wil zich aanmelden als soldaat bij het Zuidelijke leger, maar men wil hem niet hebben. Zijn geliefde denkt echter dat hij te bang is om te vechten en verbreekt alle contact. Dan wordt Johnny's locomotief door de Noordelijken gestolen. Ook zijn geliefde valt in handen van de vijand, zodat Johnny toch nog de kans krijgt om een held te worden. De voorstelling in De Beuk begint om 23.00 uur. ARNEMUIDEN - Teneinde ook op Walcheren meer bekend heid te geven aan het werk dat wordt gedaan t.b.v. de kerken achter het ijzeren- en bamboe gordijn, werd een interkerkelijk comité „vrienden van de onder grondse kerk" opgericht, die een en ander wil activeren en coör dineren. Het comité wil dit o.m. berei ken door de gratis verspreiding van het blad „getrouw", de uit- f;ave van de Nederlandse afde- ing van de Internationale Raad van Christelijke kerken (I.C.C.C.), - en het organiseren van lezingen. De eerste bijeen komst in dit kader zal worden gehouden op woensdag 15 okto- er a.s. in de (hal) van de Ont- moetingskerk aan de Ooster- scheldestraat te Middelburg, aanvang 19.30 uur. Spreker zal zijn Ds. J.C. Maris te De Bilt, over het onderwerp, „De kerk in de verdrukking". Opening door ds. Zijderveld te Middelburg - sluiting ds. Post te Amemuiden. MIDDELBURG - Onder de titel „Voortrekkers en stil staanders: vijftien generaties dopers leven in Zeeland" wordt van 10 november '75 tot en met 17 januari '76 in het Rijksarchief te Middelburg een tentoonstelling gehouden over de geschiedenis der doopsgezinden in Zeeland. Deze expositie wordt georga niseerd door het Rijksarchief in Zeeland in samenwerking met de Doopsgezinde Historische Kring. Ze zal hoofdzakelijk be staan uit onder meer bij het Rijksarchief gedeponeerde ar chivalia der doopsgezinde ge meenten in Zeeland. Daarnaast wordt er plaats ingeruimd voor oude boeken, portretten, voor werpen en afbeeldingen. De to taal 168 nummers worden be schreven in een met reproduk- ties verluchte catalogus. De opening vindt op zaterdag 8 november om 13.30 uur plaats in de doopsgezinde kerk te Mid- delburg. Deze opening valt sa men met een congres van de Doopsgezinde Historische Kring dat voor deze gelegenheid in de Zeeuwse hoofdstad wordt VLISSINGEN - De Noord- Engelse theatergroep Welfare State wordt 10 oktober in Vlis- singen verwacht en zal tot en met 17 oktober rond en op het Bellamypark optreden. Welfare State is een rond trekkende groep, zoals vroeger de kermisgroepen of de circus sen. Zij hebben allebei iets, maar toch zijn ze anders. Van huis uit niet eens echte toneel spelers, een groot deel komt meer uit de hoek van de beel dende kunsten. Hun sterke kant bestaat dan ook uit het maken van schitterende maskers en theater-environment. Zes jaar geleden zijn zij begonnen met al lerlei happenings te ontkete- nen.De muziek speelde er een grote rol in, maar gaandeweg is het meer theater geworden. Een ander soort theater dan dat uit de grote schouwburgen. De lei der John Fox zegt hierover: „Toneelspelen is een sociale ac tiviteit, je moet je, als je het doet, afvragen hoe de mensen leven". Welfare State bouwt op het Be llamypark een soort labyrint theater; van daar uit gaat dage lijks de Welfare State muziek band „muzikale rondgangen" door Vlissingen maken. Zon dagmiddag 12 oktober en vrij dag 17 oktober worden er pro cessies gehouden.Op vrijdag 17 oktober is er een groot afsluit- feest op het Bellamypark met als belangrijkste element: licht, wa ter, vuur en ijs. gehouden. Dr. A. L. E. Verheyden, laure aat van de Koninklijke Vlaamse Academie en een autoriteit op het gebied van de geschied schrijving der doperse beweging in Vlaanderen, zal daar een in leiding houden over de Zeeuwse bijstand aan de Vlaamse broe derschap in de 16e en het begin van de 17e eeuw. De tentoonstelling kan gezien worden als een bijdrage van het Zeeuwse doopsgezinde gemeen ten tot de herdenking van het feit dat 450 jaar geleden de do perse beweging als een radicale stroming van de reformatie in Zürich is ontstaan. Op de expositie in het Rijksar chief wordt ruime aandacht be steed aan de ontstaansperiode der doperse beweging in Zee land. Zij die niet de tentoonstelling kunnen bezoeken, doch graag een indruk ervan zouden krij gen, kunnen de in druk te ver schijnen geïllustreerde catalo gus bestellen door overmaking van f 7,50 op girorekening 321.17.34 t.n.v. Doopsgezinde Historische Kring, Singel 454, Amsterdam, onder vermelding van „tentoonstellingscatalo gus". Zij krijgen deze dan bij verschijnen franco thuis ge stuurd. GOES - De ZVU De Bevelan- den organiseert op vrijdag 17 oktober een toneelavond in de Prins van Oranje te Goes. Ge speeld wordt „De Broek" van Carl Sternheim. De regie heeft Roger Simons en de spelers zijn onder meer Trudy Labij, Ineke Cohen, John Leddy en Steye van Brandenburg. Het verhaal: Louise verliest haar onderbroek onder de og van de Duitse keizer en vele be wonderaars. Haar echtgenoot Theobald Maske voelt zich ver nederd en stuurt haar naar huis. Voor anderen is ze alleen maar aantrekkelijker geworden en Scarron, de aristocraat en Man- delstam, de kapper, huren een kamer in het huis van de fam. Maske om Louise te verleiden achter de rug van Theobald. VLISSINGEN - Tot eind okto ber zal in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark de ten toonstelling „De Schelde 100 jaar" te bezichtigen zijn. Uit de archieven van honderd jaar is natuurlijk een overvloed van materiaal te halen, dat al lemaal betrekking heeft op spe ciale gebeurtenissen in de ge schiedenis van het bedrijf „De Schelde". De samenstellers, stadsarchivaris N. Veldhuis en directeur van de Technische Bi bliotheek J. T. H. Schepman, hebben zich echter weten te be heersen en een bewuste keuze gedaan uit de veelheid van za ken, die tot hun beschikking stond. Zo kan de bezoeker in de bovenzaal van het museum stap voor stap de ontwikkeling van de Schelde volgen zonder bedol ven te worden onder allerlei cu riosa. Uit ieder levensjaar is een markante gebeurtenis naar vo ren gehaald, die door middel van authentieke foto's, modellen, archiefstukken of ander materi aal geïllustreerd wordt. De on derwerpen variëren van de ori ginele oprichtingsakte uit 1875 tot b.v. de woningbouw, waar De Schelde in 1916 al mee start te. Een aparte plaats is gegeven aan het portret van Arie Smit, oprichter en eerste president commissaris van het bedrijf. Hij H. V. mmf Wanneer we vlees voor de zondag kiezen, vergeten we nog wel eens aan tong te denken. En toch hoort tong lang niet tot de duurste vleessoorten. Ze smaakt bovendien bijzonder fijn, levert een heerlijke bouillon en er blij ven altijd resten van het keel- stuk voor de volgende dag over, waarvan een heerlijke ragout kan worden gemaakt. Bij de tong is een roomsaus, een zure saus óf een aparte mierikswor telsaus goed op z'n plaats. Zondag: kaasbouillon; var kenstong met mierikswortel saus, aardappelpuree, sperzie bonen; druiven. Maandag: ragoüt van rest ng, riist, sla; flensjes. Dinsdag: andijvie, gehakt, aardappelen; mokkavla met ro zijnen. Woensdag: tomatensoep met kaas; spruities, runderlapje, ge bakken aardappelen. Donderdag: hachee, rodekool, aardappelen; appelpannekoek- jes. Vrijdag: vissticks, worteltjes aardappelen; yoghurtmuesli. Zaterdagag: bami; appel. Varkenstong met mierikswor telsaus en aardappelpuree: 2 varkenstongen, ui, wortel peterselie, foelie, tijn, laurier peperkorrels, 4 eetlepels boter, 6 eetlepels bloem, Va liter bouil Ion, 2 bouillontabletten, 1 theel epel geweekt mierikswortel poeder, 1 potje sour cream, 500 g. aardappelen, melk, boter nootmuskaat. Kook de varkenstongen enig uren in ruim water met de boui lontabletten, de schoonge maakte groenten en de kruiden tot het vel gemakkelijk loslaat Ontvel de warme tong en ontdoe deze van het keelstuk. Snijd de tong overlangs in vier gelijke plakken. Leg deze even in de bouillon. Maak van boter, bloem en de bouillon een mooie, glad gebonden saus. Maak de saus af met de mierikswortel en eventu eel wat zout. Doe iets van de hete saus, al roerende, bij de sour cream en schenk dit terug in de pan. Leg de plakken tong onder in een vuurvaste schaal en schenk de saus erover. Schil en kook de aardappelen en maak hiervan een luchtige puree met de boter, melk en wat kruiden Spuit deze aardappelpuree op de tong. Plaats de schotel onge veer 20 minuten in een voorver warmde matig hete oven. De tewaterlating van de car-carrier de „Hoegh Trigger" het voorlopig laatste koopvaardijschip van „De Schelde". combineerde destijds deze func tie met die van burgemeester van Vlissingen! De Willem Ruys, het schip dat tijdens Wereldoor log II het zorgenkind van De Schelde was en in 1947 uiteinde lijk te water werd gelaten, is te bezichtigen in de vorm van een fraai gemaakt model. Eigenaar en bouwer hiervan, de bejaarde P(iet) Wilton werd speciaal tij dens de opening van de tentoon stelling door de heer. Ch. A. Th. Hermsen, directeur van Schelde, verwelkomd. De De tentoonstelling is dage lijks, behalve op zondag, van 10.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur geopend. Bovendien nog van 19.00-21.00 uur op de avonden van dinsdag 14 en donderdag 16 oktober. MIDDELBURG - Donderda gavond 25 september hield de afdeling Middelburg van de Al gemene bond van ambtenaren, de Abva, in de schouwburg een feestelijke bijeenkomst. Het duizendste lid van de afdeling, de heer Schuit, werd officieel ingehuldigd. Dat gebeurde met enkele toe spraken, onder meer van afde lingsvoorzitter W.A.A. van de Garde. Het echtpaar Schuit werd vervolgens in de bloeme tjes gezet. Door het afdelings bestuur kreeg het echtpaar een dagreis aangeboden. Op de fees tavond, die tegelijk ook propaganda-avond was, werden verder dia's vertoond over Wal cheren en de film „Middelburg mozaïek en monumenten". MIDDELBURG - De voor de derde achtereenvolgende maal door de F.C. Dauwendaele en de t.t.v. Middelburg-Zuid voor le den en niet-leden georgani seerde prijsklaverjasavond heeft er toe geleid dat in het win terseizoen maandelijks een prijsklaverjasavond wordt ge organiseerd. De wedstrijden worden gehouden op de dinsda gavond. Iedere klaverjasliefhebber kan zich op de komende wed strijdavonden alsnog aanmel den. De wedstrijden vinden plaats in het Sportcentrum „Slaghvaert" aan de Kruitmo- lenlaan en beginnen om 20.00 uur. De eerstvolgende prijskla verjasavond is op 14 oktober. GOES - Op zaterdag 11 okto ber organiseert de Ned. Hand- boogbond de provinciale per soonlijke kampioenschappen handboogschieten. Dit even ement speelt zich af in de Goese sporthal en begint om 2 uur. De verwachting is dat zo'n 50 schutters zich met elkaar zullen meten. Dat gebeurt in drie cate gorieën: dames, jeugd en senio ren. Wie vooral benieuwd is, wie er gaat winnen, moet zorgen om 5 uur in de sporthal present te zijn, want dan is de prijsuitrei king. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. 01600-22341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissingr en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 Bovema is op de markt geko men met een serie verzamelpla ten van Nederlandse artiesten onder de titel „Een portret vanZo ook een plaat van het duo Ellie Nieman en Rikkert Zuiderveld. Voor wie het niet aandurft alle platen van dit lieve tweetal aan te schaffen is het na het aanho ren van deze langspeelplaat erg moeilijk om zomaar die platen van hun in de platenzaak te la ten liggen voor wat ze zijn. Van praktisch elke vorige langspeler staat er een nummer op deze collectie van Ellie en Rikkert. Alleen van de lp „Het Oinkbeest" mis ik er één van. Kant één bevat voornamelijk vrolijke liedjes, zo niet alle lied jes van dit tweetal vrolijk ge noemd kunnen worden. Maar „De Kauwgomballenboom" en Alles is vrij" zijn toch je reinste meezingers. Het is zinloos om alle num mers nog eens te bespreken om dat het tenslotte allemaal oude nummers zijn. Dat „Parsifal", „Kind van de zon" en „De Har-i lekijn" ontroerend mooi zijn is immers allang bekend. Elly en Rikkert zijn muzi kanten in hart en nieren, op hun boerderijtje in Drente doen ze immers niets anders dan zingen en spelen, radio en televisie is er niet, maar wel veel belletjes, klokjes, tingeltangeltjes, trom meltjes en snaarinstrumenten, waarop iedereen die zich aan de poort van het wereldje van het vrijheidslievende tweetal en hun kinderen meldt wordt uit genodigd mee te spelen. Voor veel mensen is het slechts een illusie om zo te kunnen leven, omdat Ze het waarschijnlijk niet durven of kunnen. Daarom lijkt ;en collectie platen van deze zo lit een sprookje gestapte men sen erg veel deugd te kunnen doen in een huiskamersfeertje. In een rode veiligheidskleu- rige hoes gestoken ligt er weer een nieuw werk van Eric Burdon in de platenwinkels, „Stop". Daarmee probeert de Ameri kaanse Engelsman weer vaste grond onder de voeten te krijgen jij het pop-volkje. „Stop" lijkt althans daartoe een poging. Jammer genoeg moet ik zeggen dat het Eric weer niet gaat luk ken. Burdon heeft z'n stemvo lume weer wat opgeschroefd en dat is nu net iets te veel. Onder steund door voornaamste com pagnon John Sterling is Burdon nu niet meer dan een schreeu wende in de woestijn. De Engelse voormalige rhytme and blues vertolker is wat afgedwaald en zoekt het na z'n succesvolle tijd met de Ani mals in de funk-stijl, die met de groep War nog wel tot een suc cesje leidde maar nu moet zwoe gen zonder dat het hem erken- üng oplevert. Op „Stop" zijn de neeste composities van John Sterling. Burdon assisteerde hem daarin en probeerde het :elf ook een enkele maal, maar de nummers waarin Sterling de hand heeft zijn duidelijk de be ste. Op kant één een uitschieter als „The Man", waarin ook Terry Ryan op het compositori sche vlak een aandeel heeft, doet een beetje denken aan Hendrix, een vlot nummer, opgezweept door sirenes en krijsende koor tjes. Op kant twee het erg mooie zwoele „Be mine" waarin Bur- dons stem wat ingetoomd wordt en daardoor wat warmer gaat klinken. Het laatste nummer „Stop" loopt over van gimmicks en is er wat met de stem van Burdon „geknoeid", overigens een stuk funk, waar de soulbro- thers en sisters die zich heden ten dage op de hitlijsten bevin den heel wat van kunnen leren. De plaat wordt geheel be heerst door zoals gezegd Bur- dons te harde stemvolume en de hierin op z'n gitaar aardig par- tijgevende John Sterling. Funk en soul kruisen elkaar toch wel op een waardige manier, maar het overdondert me allemaal een beetje. De platenmarkt werd onlangs verrijkt met een langspeler van een vijftal gitaarcowboys uil Florida, domweg aangekondigd als „these guys can play". The Outlaws, zo noemen ze zich. kunnen er inderdaad wat van en dat hoef je in de States allang niet meer te vertellen, daar schijnen ze Lynyrd Skynyrd en de Marshall Tucker Band in hun Genre er allang uitgespeeld te hebben. De Skynyrd-boys heb ben dit schijnbaar niet erg ge vonden, want zij hebben hun be ste beentje voorgezet bij de op namen van de eerste langspeel plaat van the Outlaws, simpel weg „The Outlaws" genoemd. Wat er dan ook in het zwarte vinyl gegrifd staat is van een aanmerkelijk hoge kwaliteit, brutale country-rock en eerlijk gitaarwerk van de twee supers nelle lead-gitaristen Billy Jones en Hughie Thomasson. Henry Paul kan ook aardig meedoen als het op akoestisch gitaarspel aankomt en hij heeft ontegenzeggelijk de beste stem van allemaal, want zingen doen ze alle vijf. Mont Yoho en Frank O'Keefe ondersteunen het een en ander respectievelijk op drums en bas. De jongens zelf ze: hun muziek beïnvl een rijtje mensen, beginnend bij Willy Nelson en Merle Haggard en eindigend bij David Crosby Het hoogtepunt van de plaat is het laatste nummer „Green grass en high tide", een sterke compositie waarin de gitaren elkaar lijken te willen aftroeven in snelheid zonder dat het ook maar eenmaal dreigt te verzan den in egotripperij van de gita risten. Erg rustig en indringend is „Song in the breeze", gezon gen door Henry Paul, een num mer van Billy Jones, die verder nog twee nummers componeer de. Hughie Thomasson schreef er ook drie, waaronder het mees terstuk „green grass". Compo neren doen ze trouwens ook al lemaal. Een groep die dus van alle markten thuis is. GUUS VAN HOLLAND j

Scheldebode | 1975 | | pagina 7