Vlissingen startte vormingswerk onder jeugdige werklozen 12.90 ze zeggen. Discussieavond Souburgse kerken Cyril in Walk Inn Volgend jaar Discobus KaMasÉ G3 MARTEN TOONDER •\Vaal$ ii|ode Maartense tapijt Scheldebode-kringëtje RIJNREIS DÜSSELD0RF Overvloedig DE RUITER Madame „WAT ENIGJES" Samenkomst in Ontmoetingskerk Film in Nieuw-Middelburg Koffieconcert met Trio Hutijra Discobus Baby's Naald de scheldebode ■••ssS t.r t «SM .'IB 25e JAARGANG NO. 41 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 8 OKTOBER VLISSINGEN - „Het is een experiment en tot nu toe ben ik niet pessimistisch gestemd over de gang van zaken", zegt projectleider J. Vos. Sinds 1 mei van dit jaar heeft hij van de Sociale Dienst Vlissingen opdracht gekregen om jeugdige werklozen te werk gesteld te krijgen in bijzondere werkob- jecten en bovendien voor deze groep jongeren sociaal- culturele activiteiten te ontwikkelen. Voor het eerste deel van zijn opdracht werden de secretarie afdelingen van de gemeente en instellingen binnen de gemeen te, die door CRM worden gesub sidieerd, benaderd. Het aantal reacties was vrij positief, maar uiteindelijk konden toch slechts enkele jongeren bij deze instel lingen tijdelijk aan het werk. De nauw omlijnde regels, waar het arbeidsbureau zich bij plaatsing aan moet houden, bleken een grote hinderpaal. Daarnaast bleek al snel, dat het door Zee land gevraagde bedrag in het kader van de bestrijding van jeugdwerkloosheid al verbruikt was en er geen uitzicht was op nieuwe middelen. Uit een enquête onder de jon geren, die voor een werkloos heidsuitkering bij de gemeente lijke sociale dienst staan inge schreven, kwam naar vpren dat de belangstelling voor eventuele vormingsactiviteiten groot was. Ook uit de persoonlijke ge sprekken, die Ko Vos met het merendeel van hen voerde, bleek dat velen, zolang zij nog geen werk hadden, belangstelling hadden voor vormingswerk. Vos: „De algemene sféer is wel, dat de meesten dolgraag aan het werk willen. Je hoort vaak zeg gen. dat die jongeren niet willen werken, maar ik heb geconsta teerd, dat dit beslist niet waar is". In juni werd een eerste oriën terende vormingsochtend ge houden, waar hdt Vormingsin stituut voor werkende jongeren en het Vormingswerk Jonge Volwassenen (VJV) hun mede werking aan verleenden. Van de 60 opgeroepen jongeren (10 ver hinderd) verschenen er 23, een aantal dat de leiding wel hoop gevend vond. Enigszins teleur stellend was het daarom, dat van deze groep er twee weken later op de twee georganiseerde vormingsdagen op het Zilveren Schor er maar 8 kwamen opda gen. Door de aanwezigen, jonge ren werden deze dagen erg ge waardeerd. Uit discussies bleek, dat men meer achtergrondken nis van de werkloosheid wilde hebben en er ook belangstelling voor allerlei andere onderwer pen was. Verder kwam het plan voor de oprichting van een klus jesbureau ter sprake. Bij derge lijke initiatieven is projectleider Vos van plan nauw contact te onderhouden met de landelijke stuurgroep voor sociaal - culturele activiteiten ten be hoeve van werkloze jongeren. Inmiddels is half augustus be gonnen met de vormingsactivi teiten. Nu weer een grote groep jongeren de school hebben ver laten is het aantal jeugdige werklozen in de gemeente Vlis singen tot ruim 200 gestegen. Volgens Ko Vos is dit getal niet hoger of lager dan in de andere provincies. Vooral degenen die een mavo-diploma op zak heb ben, schijnen moeilijk aan de slag te kunnen komen. De nieuwe Verkrijgbaar bij: Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 Iedere donderdag komt een groepje bij elkaar in het Vor mingsinstituut voor werkende jongeren in de Kasteelstraat. Ko Vos en Sjef Smid van het VJV heten officieel de leiders, maar zij zien hun taak meer als bege leiders. Het programma van de dag kent geen stricte regels. Er wordt aan groepsgesprekken en creatieve arbeid gedaan. De mogelijkheid is er ook om wat aan sport en spel te doen, maar tot dusver is de groep daar wel erg klein voor. Ongeveer acht deelnemers komen trouw iedere donderdag, maar om de groep tot ongeveer 15 man sterk aan te vullen is nog niet gelukt. Ko Vos: „Misschien is het weer te mooi geweest en komen er tegen de winter meer opdagen. Natuurlijk is die 200 geen ho mogene groep. Er zitten er met allerlei opleidingsniveaus tus sen, waar Dij een deel geen be hoefte heeft om hiel te komen". Het groepje zelf vindt ook dat er uitbreiding moet komen. Daarom hebben zij gezamenlijk een brief opgesteld en rondges tuurd aan al hun lotgenoten. Het is een „ludiek" schrijven gewor den met vrolijke illustraties, waarin zij iedereen oproepen om eens op donderdag langs te ko men om hun „overvloedige tijd" wat op te vullen. Ko Vos en Sjef Smid krijgen wel de indruk, dat deze acht v $raag komen. Bij de opzet van ïun werk zijn zij van het idee jaan, dat in de toekomst arbeid geen centrale plaats meer in ons leven in zal nemen. De jongeren van nu zullen hun toe nemende vrije tijd met andere zinvolle zaken moeten gaan vul len. Een voorbeeld hiervan was het uitstapje naar Goes van de groep, waarbij de World Press fototentoonstelling en het mu seum bezocht werden. Het geeft ze misschien een aanzetje om zelf in die richting ook eens wat te doen. Het is geen werk, waar directe resultaten bij te verwachten zijn. De Sociale Dienst hoopt op die manier een lijn te krijgen in het werk onder de jeugdige werklozen, al zal dat nog wel enige tijd duren. Veel van het werk gaat „ondergronds", zoals de contacten die Ko Vos onder houdt met de jongeren die hij hier en daar tegenkomt en die niet gemotiveerd zijn om aan de slag te gaan. Sommigen komen ook regelmatig met hun proble men hij hem langs. Langzaam aan begint hij een vertrou wensman te worden, een tus senpersoon tussen zijn jeugdige klanten en de zakelijke regels van werkgevers en arbeidsbu reau. MIDDELBURG - De kerken van Souburg en Ritthem die sa menwerken in de Kontaktraad (r.-k., Ned. hervormde en gere formeerde kerk) hebben de sug gestie van de Nederlandse Raad van Kerken over de verandering van levensstijl aangegrepen om op woensdag 8 oktober in de ge reformeerde kerk aan de Ka naalstraat een grote discussie avond te houden. Op een drietal gespreksa von den in september hebben onge veer vijftig mensen zich met de materie beziggehouden. Hierbij werd gebruik gemaakt van de door de Raad van Kerken uitge geven krant „Nieuw is anders". Achtereenvolgens kwamen aan de orde de nood van de wer keloze medemens, de relatie tus sen vasten en bidden en de we reldhandelspol itiek. Al pra tende kwam men* onder de in druk van de krachten die de mens tegenwoordig beheersen en hem tot een soort afgoden dienst brengen. Gehoor gevend aan de oproep om elkaar te wij zen op de „tekenen des tijds" willen de kerken deze stof nu in grotere kring aan de orde stel len. De gespreksavond op 8 okto ber wordt geopend met een korte liturgische vieniig voor een avondgebed van ongeveer een half uur. Nadien wordt gespreksstof aangereikt door een tweetal in leiders. Zij zullen ieder hun visie in enkele stellingen op papier zetten die dan voor de verschil lende gespreksgroepen als leid raad kan dienen. Tot slot wor den de gedachtenwisselingen en ideeën van de verschillende groepen samengevat. De discussie-avond begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Het inter kerkelijk comité Walcheren „Vrienden van de ondergrondse kerk" belegt woensdag 15 okto ber een samenkomst in de hal van de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat te Middel burg. Spreker op deze avond is ds. J. C. Maris te De Bilt, over het on derwerp „De kerk in de ver drukking". De avond wordt geopend door ds. Zijderveld uit Middelburg. De sluiting wordt verzorgd door ds. Post uit Arnemuiden. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. -\co^8^ DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL (01180) 2724 V". •*- V BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE MIDDELBURG - Zaterdag middag 11 oktober wordt er in het wijkgebouw aan de Nassau- laan weer een film voor de jeugd vertoond. De voorstelling begint om 14.00 uur. De filmmiddagen voor de jeugd worden steeds de tweede zaterdag in de maand georganiseerd door de belan gengroep Nieuw-Middelburg. Dat Waals Mode ook al viert hij geen eeuwfeest toch een feestelijke kollektie heeft. ^J-ancje^Zrikf^-^^VIissmgen. VLISSINGEN - In het Vest zaktheater aan het Beliamypark zal het Trio Hutijra zondag 12 oktober om 11.30 uur een koffie concert geven met werken van Hummel, Osieck en Czerny. Dit kamermuziekensemble heeft sinds haar oprichting in 1972 al talloze concerten in Zee land gegeven. Het trio wordt ge vormd door Ferenc Hutijra, fluit; Ellengard Jense, klave cimbel en Marinus Hillebrand, klarinet en violoncello. Door de verschillende combinatiemoge lijkheden van de instrumenten beschikt het ensemble over een repertoire van zeer uiteenlo pende stijlperioden. De inte resse voor het uitvoeren van ei gentijdse muziek had tot resul taat, dat al enkele composities speciaal voor het Trio Hu werden gesenreven. Dit concert is het eerste kof fieconcert in het nieuwe seizoen. Voor de komende maanden heeft de VSC nog enkele andere koffieconcerten gepland. Kaarten a 4,50 zijn ver krijgbaar aan de zaal. De toe gangsprijs voor CJP-houders en kinderen t/m 12 jaar bedraagt 2,50. >P her is er in de grote schuur van de Hollandse Hoeve de tentoon stelling „Vruchten en zaden" te bezichtigen. De expositie is ge organiseerd door de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische vereniging, de Koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en de afdeling be plantingen van de gemeente Goes. lutijra VLISSINGEN - Twee zangers-gitaarspelers, Cyril' Haver- mans en Gert de Meijer zullen zaterdag 11 oktober om 20.30 uur optreden in de De Jeugdsociëteit Walk Inn aan de Min. Lelystraat. De bekendste van deze twee is waarschijnlijk wel Muziekbibliotheek in trek bij Zeeuwen MIDDELBURG - De mensen die een jaar geleden nog scep tisch deden over de oprichting van de Zeeuwse Centrale Mu ziekbibliotheek in Middelburg kunnen hun woorden nu wel in slikken. Op 1 november bestaat de muziekbibliotheek, in de Kloveniersdoelen, een jaar. In dat jaar hebben zich ruim 700 leden laten inschrijven. De meeste leden van de mu ziekbibliotheek komen uit Wal cheren, waar tenslotte ook een derde van de Zeeuwse bevolking woont. Maar er zijn genoeg men sen uit Zeeuws Vlaanderen, Zuid Beveland, Schouwen- Duiveland, en zelfs Tholen die eens in de veertien dagen de tocht naar Middelburg onder nemen. Die reis hoeven ze niet persé te maken, omdat de platen ook besteld kunnen worden via de openbare bibliotheken. Maar dat vergt meestal wel wat ge duld, vertelt een van de drie vaste medewerkers, André So- hier. ..Het kost nogal wat tijd voordat de platen bij de mensen zijn, omdat we steeds moeten afwachten of er een bus van de provinciale bibliotheek de kant van de aanvraag opgaat. Maar bestellen blijft mogelijk". Over enkele maanden zal het trouwens ook voor de muzie kliefhebbers in de „buitenge bieden" een stuk gemakkelijker worden om platen te krijgen. De provincie heeft pas geleden de aanschaf van een discobus goedgekeurd en het is de bedoe ling dat deze bus, in navolging van de bibliobussen, Zeeland gaat rondtrekken. In de bus is plaats voor zo'n drieduizend platen. En wie speciale verlan gens heeft, kan die bij de bus opgeven die op vaste tijden naar dezelfde plaatsen terugkeert. Voordat de bus kan gaan rijden is er nog heel wat organisatie- werk nodig. En al is het geld er, de bus zal niet eerder dan begin volgend jaar aan de rondritten beginnen. In één jaar heeft de muziekbi bliotheek een collectie .van 7000 platen opgebouwd, waarin alle genres vertegenwoordigd zijp: Klassiek, pop, cabaret, country, Nederlands en Vlaamse luister liedjes enzovoorts. Maar ook de mensen die het geluid van krij- sendëbaby's, miauwende katten of rollende donder nodig heb ben, kunnen in de Kloverniers- doelen terecht. „En de leden hebben inspraak bij het opbou wen van de collectie" zegt André Sohier. „Als mensen bepaalde laten willen hebben, dan pro- ren we die te krijgen. Ook oude LP's die bijvoorbeeld al lang uit de handel zijn". De enige eis die de muziekbi bliotheek aan de adspirant leden stellen is dat de platen af gedraaid worden met een goeie naald. De naald komt voordat men wordt ingeschreven eerst onder de loep. Per keer mogen er vijf platen uit de muziekbibliotheek mee naar huis. Wie ze na veertien da gen nog niet heeft teruggebracht betaalt elke dag een kleine boe te. En wie de platen beschadigt, draait zelf op voor de kosten. De muziekbibliotheek is elke dag open van 's middags 1 tot half 6, woensdagavond van half 7 tot half 9 en zaterdag van 10 tot 1 uur 's middags. Ph be 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG Cyril Havermans. AI sinds zijn zestiende jaar maakt en schrijft hij muziek. Na eerst enkele jaren bij ver schillende groepen te heb ben gespeeld, verliet Cyril H. in 1971 de groep „Focus" om meer aandacht te kun nen besteden aan zijn eigen composities en vocale ca paciteiten. Op zijn eerste LP, genaamd Cyril en op genomen in de MGM- studio's in Los Angeles, wordt hij door drie „Focus"-leden begeleid en een aantal Amerikaanse studiomuzikanten. Zijn tweede LP „Mind Wave" kreeg zeer gunstige recen- ties in de Nederlandse pop pers. In het voorprogramma van deze avond zal Gert de Meijer zingen, gitaar- en hanjospelen. Hij speelt voornamelijk eigen werk en treedt vrij veel op in folk- clubs en op festivals in Ne derland en België. Zijn gi taarspel is vooral geïnspi reerd door gitaristen ais John Fahey en Leo Kottke. Op zijn vijf String Banjo maakt hij Old Time Music, die sterk verwant is aan het banjospel van de Ameri kaanse boeren uit de twin tiger jaren. Kaarten a 4,50 zijn verkrijgbaar aan de zaal. Het wil in de gemeente Bor- sele niet zo vlotten met het op richten van een stichting Wel zijn voor bejaarden. Zo'n stich ting - Reimerswaal heeft er al een - komt op voor de belangen van de oudere mensen, die er kunnen aankloppen als ze met problemen en vragen zitten. Het gemeentebestuur van Borsele voelde niet zoveel voor zo'n stichting en vond dat de ge meenteraad niet mee moest werken aan de oprichting ervan. Maar het pakte allemaal een be etje anders uit, want bijna alle raadsleden vonden dat zo'n stichting best wel goed werk zou kunnen doen. En dus moesten B. en W. hun voorstel, na een nogal heftig debat, terugnemen. In het laatste nummer van het ge meen telijke voorlichtingsblad „De Westender" komt het ge meentebestuur nog eens terug op de hele kwestie. In dat stukje wordt een beetje geklaagd dat er zo weinig bejaarden op de pu blieke tribune zalen tijdens de debatten. Ik vraag me af, vrienden, of er meer belangstelling zal zijn, als de hele kwestie opnieuw in de raad komt. In ieder geval betwij fel ik sterk of het stukje in „De Westender" daaraan zal mee werken, omdat een heleboel be jaarden het gewoon niet kunnen lezen. Want uitgerekend dit stukje, dat in de eerste vlaató is bestemd voor bejaarden, die over het algemeen niet zulke be ste ogen meer hebben, staat in piepkleine lettertjes gedrukt. Terwijl alle andere artikelen er normaal instaan. Op zijn zachtst aezead vind ik dat toch wel on- handig. Niet alleen klein en onhandig, maar volgens mij ook gevaarlijk is de manier, waarop bij het via duct, de afslag naar Oost- Souburg is aangegeven. De automobilisten, die vana) de Sloeweg naar Oost-Souburg of Middelburg willen, kunnen niet meer rechtdoor Souburg in rijden, maar moeten na het via duct rechtsaf. Vlak voor het via duct staat een klein bordje, waarop is aangegeven, dat er eerst nog de uitrit van rijkswe 5P komt. Ongeveer tegelij wordt een levensgrote pijl, die naar rechts wijst, zichtbaar. En wat gebeurt? Precies, iedereen die de situatie niet kent slaat onmiddellijk rechtsaf en komt op de uitrit terecht. Van de week zag ik weer met eigen ogen hoe een grote vrachtwagen met een flinke vaart die uitrit opreed. Nu kwam er toevallig geen tegen ligger, maar voor hetzelfde geld was dat wel het geval geweest. Het lijkt me dan ook hoog tijd, dat er daar snel iets verandert. ARJAON Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even binnen bij ons kantoor, Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart, een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11 een kilo gebak ken vis uit de zaterdagreclarpe, Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80. een luxe fles bad- schuim, Smith Kaas, markt kraam, een pond kaas naar keu ze; Slagerij Oosterom, Wal straat 100, 300 gram vleeswa ren; 't Gouddoppertje, Brillen- specialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermostaat; Dranke nimport Jan Duimel. Hermes- weg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. f 3,95, Annikes cafetaria, Betje Woifplein, twee broodjes Annikes met koffie, Fa. van de Vijver, radio en t.v., Kanaals traat 12, Oost-Souburg, een maal gratis batterijen voor een transistorradio; Midgetgolf- baan Delta, Burg. van Woelder- enlaan, Vlissingen, gratis speel ronde en twee consumpties. Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen, Chemische wasserij Populair, Groene weg 1, Vlissingen, gratis reinigen van een japon. De speciaal voor onze lezers georganiseerde weekend-Rijnreis naar Düsseldorf op 17-18-19 oktober is geweldig aangeslagen. Binnen een week na de eerste publicatie was de „Rijnpoort" volge boekt. Aanmeldingen voor deze Rijnreis kunnen dan ook niet meer wor den aangenomen. Wel is er nog plaats voor de weekendreis op 14-15-16 november naar Rome. Deze week vindt u daarover in dit blad nog nadere infor matie.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1