Rabobank 9 WEEKENDREIS ROME Middelburgs mannenkoor concerteert met Marco Bakker De Schelde viert jubileum DESMOND BAGLEY 16,90 Maartense tapijt de schéidebode ze zeggen. Dr. Van Haatten: Geen zeehonden in Zeeland LIMBURG ANTIEK Scheldebode-kringetje Open huis „De Sneeuw- tijger" DEBQEBQi Spanjaardstraat afgesloten TENTOONSTELLING 'Waals n\odc Mondorgelclub Nieuw-Middelburg /JiCUXVSP Is KOUDEKERKE De nieuwe Brouwershaven REDACTIE: BAR „DE HOEVE" de scheldebode VAN WOENSDAG 1 OKTOBER (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) '25e JAARGANG NO. 40 Rome. een stad die het waard is dat u zomaar een 50-lire- stuk de Trevi-fontein in gooit, om zeker te weten dat u eens terug zult keren. Terug naar de hoogte van het Capitool w aar u een prachtig uitzicht heeft op het Forum Romanum, de imposante resten van het oude Rome. Ook terug naar het Colosseum, het enorme amphiteater dat werd gehouwd in de eerste eeuw na Christus; naar de Via Appia Antica met de vele catacomben en natuurlijk terug naar de Engelenburcht, het grafmonument dat keizer Hadrianus voor zichzelf en zijn familie liet bouwen. Datzelfde muntje levert, althans volgens het bijgeloof van de Trevi-fontein, ook een hernieuwde kennismaking op met wereldser vermaken zoals uitvoeringen'van bekende opera's en theatervoorstellingen in de schouwburgen. Ook het winke len in de grote vermaarde warenhuizen in het centrum van Rome is een belevenis. Maar van bijgeloof naar geloof. Meer dan ooit is Rome in het Heilig Jaar een pelgrimsstad. Nog meer katholieken dan in andere jaren reizen naar de ..vaderstad". Hun hoofddoel is de Sint Pieter op het gelijknamige plein. Vooral die machtige ruimte voor de kerk, omsloten door de kolonades is overwel digend. In een zachte boog omarmen Bernini's zuilen de ruim te. Daardoor ontstaat het effect van intimiteit. „Het zijn de armen van Christus die de wereld omhelzen", schreef de ont werper van het plein, Bernini, eens aan een vriend. Misschien is door die sfeer de zegen van Paus Paulus op zondagmorgen zo indrukwekkend. De grote menigte is essen tieel. Men voelt zich geen moment verloren, maar juist opge nomen in die bonte wereldkerk van expressieve zuiderlingen, die hardop hidden en smeken en daarbij op de knieën vallen en van noorderlingen die kost wat kost hun ontroering de haas willen blijven. In het weekend van 14-16 november a.s., kunt u onder deskundige Nederlandse reisleiding, een bezoek brengen aan ROME. Uw krant organiseert dan samen met de reisbureau s Meeus en Reburo een weekend-reis naar de deze „Eeuw ige Stad". De reissom bedraagt 395,- p.p.. exclusief 10,- vooreen verplichte annulerings- en reisverzekering. Er wordt gereisd met de Sabena (lijndienst) vanaf de Brusselse luchthaven. Vertrek in Brussel op 14 november om «7.50 uur. aankomst in Rome om 09.50 uur. Voor deelnemers uit West-Brabant is er busvervoer naar Brussel v.v. Bij voldoende deelname geldt dit ook voor reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Na aankomst in Rome wordt een bustocht gemaakt langs de belangrijkste gebouwen in de stad. Tijdens de rit worden er wat broodjes verstrekt. Er wordt gelogeerd in een goed mid denklasse hotel op basis van logies-ontbijt in 2-persoonskamer met bad. Toeslag 1-persoonskamer 10,- per nacht. Zaterdag 15 november is men vrij om Rome te bekijken. Op zondagmorgen wordt per bus een bezoek ge bracht aan de St. Pieter. Later op de dag vervoer naar de luchthaven, waar de Sabenamachine om 16.05 uur naar Brus sel vertrekt (aank.: 18.05 uur). In de reissom zijn de luchtha venbelastingen begrepen. In verband met de te treffen voorzieningen in Rome kan deze reis alleen doorgaan, bij een deelname van minstens 15 personen. Aanmelding kan geschieden tot uiterlijk 28 oktober door inlevering van onderstaande bon en gelijktijdige storting van de reissom ad. 395,- plus 10,- verzekeringen op rek.nr. 52.03.49.024 bij de ABN in Breda of op giro 1071400. in beide gevallen t.n.v. Meeüs Reis- en Passagebureau B.V'., onder vermelding Rome-reis. Voor eventuele inlichtingen kan men terecht bij de kanto ren van Reisbureau Meeus (Willemstraat 13, Breda; Markt 5, Roosendaal of Hoogstraat 2, Bergen op Zoom) of bij Reisbu reau Reburo (Herengracht 5, Tereneuzen). ----uitknippen------------------- uitknippen* .AANMELDINGSFORMULIER Naam: Leeftijd: .jaar man/vrouw Adres: Woonplaats: xTelefoon: wenst deel te nemen met personen aan de Rome-reis op 14-15-16 november, tegen de hierboven genoemde voorwaar den. (Voor betaling zie boven) Handtekening: Deze bon zenden aan of inleveren bij: Reisbureau Meeus in Breda, Roosendaal of Bergen op Zoom óf hij Reisbureau Re buro in Terneuzen. MIDDELBURG - Ter gele genheid van het zeventigjarig bestaan dit jaar van het Mid delburgs mannenkoor geeft het koor vrijdagavond 10 ok tober een feestconcert in de concert- en gehoorzaal aan de Singeistraat. Aan het concert, dat om 20.00 uur begint, wordt medewerking verleend door Marco Bakker. Patricia Mad den en de Philips Harmonie. Het programma omvat stuk ken als Gott Meine Zuversicht (Schubert), uitgevoerd door het M.M.K. o.l.v. R. Smet, Non piu Andrai (Mozart) door Marco Bakker en Vissi d'Arte (Puccini) door Patricia Mad den. «j Alhoewel het programma van 10 oktober alleen stukken bevat waarmee het koor zich de afgelopen zeventig jaar be zighield, is er in het koor toch een voorzichtige tendens naar het moderne, vertelt koor voorzitter P. J; nse. De over gang kan niet te snel gaan, omdat men anders de oudere leden afstoot. In het huidige repertoire van het Middelburgs mannenkoor zijn alle soorten muziek te herkennen: kerkmuziek, maar ook volksmuziek. De pro- grannnakeuze wordt aan de leden aangepast. Het concert op 10 oktober is de eerste gelegenheid waarbij het koor zich presenteert in uniforme kledij; donker pak. wit overhemd en roodachtige das. Voorzitter Janse schrijft in MKK '70. de jubileum-uitgave van het koor: „We wilden het eigenlijk al jaren, maar we hebben het nooit aangedurfd. Het is een lang gekoesterde wens van het bestuur, maar ook van de leden". De kosten, die de nieuwe kleding met zich meebracht, zijn bestreden met papierac ties. steun van middenstand en industrie en bedragen die ie der lid betaalde. De Philips Harmonie komt ook in vol ornaat op 10 okto ber. Voorzitter Janse heeft dit gezelschap gesuggereerd om in het rood te komen, dat staat mooier hij de diepzwarte kos tuums van het Middelburgs mannekoor. VLISSINGEN - Op 8 okto ber 1875 werd in Amsterdam de oprichtingsakte gepas seerd van de scheepswerf, waaruit later de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is gegroeid. Een „Schelde" die nog steeds bestaat en die daarom deze maand haar 100-jarig bestaan met een he leboel activiteiten viert. Ac tiviteiten vooral voor het personeel, maar ook de „bui tenwereld" kan dit jubileum op verschillende punten meemaken. Op woensdag 8 oktober wordt de officiële herdenkingsbijeen komst gehouden in het Schelde- kwartier. Een herdenkingsbij eenkomst waal-op ook minister R.F.M. Lubbers van Economi sche Zaken present zal zijn en een toespraak zal houden. Verkrijgbaar bij: Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 Op zaterdag 4 oktober houdt het bedrijf in Vlissingen open huis. De mensen die daar een kijkje wallen nemen kunnen vanaf 10 uur 's morgens tot 2 uur "s middags terecht in het hoofd kantoor, de machinefabriek, de terreinen rondom de haven en hellingen, de zware plaatwerke rij. marineloods 11 Eiland en de afdeling pijpenbewèrking. En er is een kans dat men een echte tewaterlating kan meemaken. Want om 12 uur 's middags wordt een auto-transportschip gedoopt en te water gelaten. Het open huis wordt zaterdag 11 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG MIDDELBURG Met ingang van maandag 6 oktober wordt de Middelburgse Spanjaard straat afgesloten voor het door gaande (brom)fietsverkeer. Dan wordt namelijk begon nen met het vernieuwen van de gas- en waterleidingen, terwijl ook van de gelegenheid gebruik gemaakt zal worden om de riole ring te vernieuwen. Per dag dag zal een afstand van tien a vijf tien meter afgelegd worden, hetgeen betekent, dat het werk ongeveer een maand gaat duren. OCCOOCOOaOGCGCOSOCCeCCOOCCOCCOOOOOGCOOOGOCCOOOe O.A ZEfcUWSE PRENTEN J.A. LIMBURG Antiquair, brtdigd Taxateur en Makelaar Haven Zuidzijde 14 en 15, tel: 01119-405 INKOOP TAXATIES VERKOOP Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29. tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers. Zach. Jansenstr. 27. tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: te' 01600-22341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 oktober herhaald voor Schel de- poort en Terneuzen. De liefheb bers kunnen daar eveneens van 10 uur tot 2 uur 's middagsmid dags terecht. Waarbij Schelde- poort als attractie beeft dat er een boottocht door de haven op liet programma staat. Wie wat meer over de historie van De Schelde wil weten kan terecht in de Stedelijk museum aan het Bellamypark in Vlissin gen, waar 31 oktober de exposi tie ..De Schelde 100 jaar" te be zichtigen is. Men kan daar dage lijks leiecht van 10 -12 en van 14 tot 17 uur. Wie er een zondags uitje van wil maken moet zorgen tussen 14 en 17 uur in het mu seum te zijn. Daarnaast organiseert De Schelde allerlei wedstrijden voor het personeel. Wedstrijden die maandag 29 september al begonnen zijn met de voetbal competitie en die doorgaan tot zaterdag 18 oktober. Weken waarin de personeelsleden zich onderling kunnen meten in het hengelen, bridgen, een gezel lig- heidsrit, zwemmen, kegelen en een veldloop, waarmee de jubi leumviering op 18 oktober wordt besloten. En wie er noa aan twijfelt dat De Schelde echt 100 jaar bestaat moet 's avonds in Vlissingen de ogen maar eens omhoog richten. Op een van de torenkranen staat een levensgrote letters „De SclieldelÜOjaar". Verlicht en wel. v Dat ye bij Waals echt kunt zien dat 1975 het jaar van de vrouw is kijkt u maar eens bij de japonnen Lange Zelke 9-11 Vlissingen. GOES/ARNHEM - „lk wou dat het waar was, maar we hebben in Zeeland helaas geen zeehond gezien hij de telling die we za terdag hebben gehouden". Dat zegt dr. JJL. van Haatten, hoofd van de afdeling wildhiologie van het rijskinstituut voor natuur beheer in Arnhem. Afgelopen week verschenen in alle kranten opgetogen berichten dat er voor het eerst sinds jaren weer zee honden waren gezien in Zee land. Dat nieuws zou afkomstig zijn van de heer Van Haatten, die regelmatig zeehondentellin gen houdt in Zeeland. Twee keer per jaar gebeurt dat, maar de laatste jaren hebben hij en zijn medewerkers geen zeehond meer gezien in Zeeland. Van Haaflen: „Ik ben opge beld door iemand van het ANP die wist dat we zaterdag die tel lingen zouden houden. Ik heb toen duidelijk gezegd dat we niets gezien hebben. Wel heb ik verteld dat we er een aantal ja ren geleden nog een stuk of 25 hebben geteld. Maar de laatste jaren helemaal geen meeer. Het is onbegrijpelijk hoe dit bericht in de wereld is gekomen". Volgens dr. Van Haaften is het zeehondenbestand in de Zeeuwse wateren na 1970 hele maal teruggelopen. „Begin 1970 hebben we er nog bij de 300 ge zien. Daarna is het vrij snel ge zakt". De deltawerken, de vervuiling van het water en de toenemende recreatie hebben de zeehond verdreven. Toch blijft Van Haaf ten tellingen doen, twee keer per jaar, in de hoop ooit echt nog eens te kunnen melden dat het aantal zeehonden in Zeeland weer toeneemt. Wel zegt hij deze zomer een melding te hebben gekregen van de visserijpolitie, dat er zeehonden zouden zijn bij de Schelphoek in de Ooster- schelde. „Wij hebben ze niet ge zien". In de Waddenzee, waar even eens tellingen worden verricht, is het zeehondenbestand de laatste twee jaar op peil geble ven. In 1973 waren er 500 en deze maand werden er evenveel gezien. In 1968 waren er echter nog 1450. Ook in de Waddenzee vormt het toerisme, naast de andere gevaren als watervervuiling, ge luidshinder enzovoorts, een be dreiging voor de zeehond. „Het zou goed zijn, wanneer net ais in het Duitse waddengebied be paalde delen waar zeehonden worden geboren, verboden wor den voor toeristen", aldus dr. Van Haaften. MIDDELBURG - ln Nieuw-Middelburg is donder dag 25 september de mondor gelclub van start gegaan. Het is de bedoeling, dat de club iedere donderdagavond in het buurt- gebouw aan de Nassaulaan sa menkomt. Kinderen vanal zes jaar kun nen van 19.00 tot 20.00 uur te recht, ouderen van 20.00 uur tot 21.30 uur. De kosten zijn f 1,25 per maand W'e zullen nog even geduld moeten hebben, vrienden, voor we precies zullen weten wat er allemaal op het provinciehuis aan de hand is. Want dat daar iets niet helemaal snor zit is duidelijk geworden uit de vra gen die de statenleden hebben gesteld naar aanleiding van de begroting voor volgend jaar. In een jaar tijd zijn maar liefst vijftig ambtenaren van het provinciale toneel verdweneh. Nou kan je natuurlijk altijd zeggen dat het geen kwaad kan als er vooral bij de ambtenaren regelmatig nieuwe frisse krachten verschijnen. Maar het blijft toch wel een beetje erg veel. Het provinciaal be stuur heeft m zijn begroting gezegd dat de contacten met het personeel bevredigend zijn. Samen met het statenlid dat hierover opmerkingen heeft gemaakt vraag ik me af wat voor waarde er in dit verband aan dat woord moeten worden gege ven. Maarik zei het al, we zullen nog even geduld moeten hebben tot de antwoorden ko men. Wie langzamerhand geïnte resseerd is in het wel en wee van de statenleden kan trou wens binnenkort op een ge makkelijke manier aan de weet komen, waar ze zoal mee bezig zijn. De stukken voor de maandelijkse vergadering komen in de openbare biblio theken te liggen. Neem er wel even de tijd voor, want de taal die erin gebruikt wordt is niet gemakkelijk en soms zelfs he lemaal onbegrijpelijk. Als nou maar genoeg mensen dat laten weten op het provinciehuis wie weet verandert dat dan ooit nog eens. Het zou natuur lijk prachtig zijn, als alle nieuwe ambtenaren voordat ze de baan, die ze willen hebben, krijgen eerst moeten bewijzen dat ze in staat zijn om de zaken gewoon bij de naam te noemen, zoals wij dat gewend zijn. Ik kan me voorstellen dat dan meer mensen belangstelling krijgen en dut er al een stukje van de kloof tussen ons en de bestuurders waarover zo veel te doen is, wordt overbrugd. Ik denk trouwens dat de dorpsbewoners van de ge meente Borsele weer een be et je vertrouwen hebben gekre gen in hun gemeentebestuur als het gaat om het probleem van de tweede woningen in de kernen. Als eerste Zeeuwse gemeente gaan ze daar echt iets doen - en niet alleen met papieren bepalingen om de huizen die verkocht dreigen te worden als tweede huis, voor de eigen inwoners te redden. De nadelen van de weekend huizen in de dorpen zijn Zo langzamerhand bekend. Ze staan een hele winter zowat leeg. Het aantal inwoners in die dorpen neemt af en dat heeft weer gevolgen voor de scholen, die niet genoeg leer lingen meer kunnen krijgen, de verenigingen die over de kop dreigen te gaan enzo voorts enzovoorts. Borsele heeft nu van het mi nisterie geld losgepeuterd om de leegstaande huizen aan te kopen, op te knappen en weer te verhuren aan de eigen in woners. Op deze manier komt er tenminste woonruimte, zonder dat er zoveel dure en vaak lelijke nieuwbouw nodig is. En wat natuurlijk het be langrijkste is; De gemeenten die het tweeae-woning- probleem maar laten zoals het is en zich steeds verschuilen achter het argument dat er toch niets aan te doen is, heb ben nu geen enkel excuus meer om stil te blijven zitten, ARJOAN De winnares is mevrouw van Damme, Hendrikstraat 41, Vlis singen. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even binnen bij ons kantoor, Spuistruat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart, een half pond biefstuk van slagerij De Vries, Walstraat; Vishandel R. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebak ken vis uit de zaterdagreclame, Drogisterij Lutweiler Lange Zelke 80, een luxe fles bad- schuim; Smith Kaas, markt- mt** traat 12, Oost-Souburg, een maal gratis batterijen voor een Iransistorradio; Mideetgolf- baan Delta, Burg. van woetder- enlaan, Vlissingen, gratis speel ronde en twee consumpties; Nieuwendijk 51, Vlissingen; bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groeneweg 1, Vlissingen, gratis reinigen van een japon. gram ren; 't Gouddoppertje, Brillen- specialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermostaat; Dranke nimport Jan Duimel, Hermes- weg 23. Vlissingen, fles sherry t.w.v. f 3,95, Annike cafetaria. Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Fa. van de Vijver, radio en t.v., Kanaals- EN APPARTEMENTENVERHUUR TRAMSTRAAT 3 Voor jong en oud een gezellige en prettige sfeer. Geopend van 20.00 tot 01.00 uur. Maandags gesloten. Frans van Wijk. Tel.; no. 01185- 1617.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1