Rabobank Q ACTIECOMITÉ: „BEHOUD ORANJEKWARTIER" „Zoeken naar alternatief plan ze zeggen. de scheldebode 24. Chili-week In de nacht van 20 op 21 september 1940 35 jaar geleden eerste Engelse bombardement op Vlissingen Maartense tapijt LIMBURG ANTIEK DANSLES if 'Haal* rqodc „HEL VONNIS" y.iHHiwsc» kla Scheldebode kringetje Glooiing Verknochtheid Orgelconcert Bram Beekman Hildegard Knef DE RUITER DANSSCHOOL JANVIER KOUDEKERKE Brouwershaven REDACTIE: BAR „DE HOEVE" de schéldebode "XT7- s (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) *25e JAARGANG NO. 38 VLISSINGEN - „Vlissingen kan zich niet permitteren weer een oude buurt tegen de vlakte te gooien", zegt de heer E.T.J. Reindersma als woordvoerder van het Aktiecomité „Behoud Oranjekwartier". Het comitié werd in het leven geroepen, toen op 22 april van dit jaar in een krantenartikel bericht werd, dat minstens de helft van de woningen in het Oranjekwartier (Baljuwstraat, Oranjestraat, Prinsenstraat, Marinestraat, Oranjedijk en Kogelparkstraat) i.v.m. de dijk verzwaringen zouden moeten worden afgebroken. Het was een onaangename verrassing voor de buurt, want tot dan toe was er niet bekend, wat er in de toekomst met het Oranje kwartier zou gaan gebeuren. Ambtenaren op het stadhuis hadden zich steeds vaag uitgelaten over eventuele plannen, maar niemand kon iets met zekerheid zeggen. Het had tot gevolg, dat de huizenverkoop in deze buurt steeds moeiza mer ging en jonge mensen, die hier een huis wilden kopen, werden afgeschrikt. Wel gingen inmiddels 7 woningen van de hand om als tweede huis te worden ingericht. De zes comitéleden schudden de buurtwakker door alle bewo ners aan te schrijven en te vran- gen, wat zij van de nieuwe plan nen vonden. Een handtekenin genactie leverde 75 van de 79 namen op, die er allemaal ach terstonden, dat hun buurt niet zo maar kon worden afgebro ken. Aan B. en W. en alle raads leden werd een brief gestuurd, waarin gevraagd werd om naar een alternatief plan te zoeken, net als bij de Koopmans- en Vis sershaven en het buurtje de zelfde overlevingskansen te ge ven. Contact met de Stedelijke Raad voor Maatschappelijk Welzijn leidde tot een gesprek met de coördinatiegroep Stads vernieuwing en bij de laatste vergadering van de Stedelijke Raad heeft het bestuur zich ach ter het streven van het comité gesteld. Tot nu toe is de heer Rein dersma niet ontevreden over het verloop van de actie. Begin van deze week werden de comité leden door B. en W. uitgenodigd v Dat de TOP TIEN bij Waals betekent modisch voordeel voor u Lange Zelke 9-11 Vlissingen. om over hun zaak te komen pra ten. Het lijkt erop, dat zowel gemeente als bevolking wel wil len luisteren naar de bezwaren van de bewoners van het Oran- jekwartier. Waarom wordt het buurtje opgeofferd voor het be houd van de Muur van Altena en het Oranjebolwerk? Kan men niet andersom redeneren en uit- gaan van het behoud van het 'ranjekwartier? Waarschijnlijk is er wel een andere oplossing te vinden, waarbij de dijk van zee uit versterkt wordt. Reinders ma: „Wij denken b.v. aan een glooiing voor de Muur van Alte na, zoals bij de Boulevard de Ruyter. Dan kan de buurt hier èn de Muur intact blijven. Maar ik zeg er wel nadrukkelijk bij, dat dit geen plan is om te presen teren. Het is een vrijblijvende suggestie om de discussie erover op gang te brengen. Bij de Vis sershaven is ook naar alterna tieven gezocht, waarom hier dan niet"? De ongeveer tachtig huizen in het Oranjekwartier zijn over het algemeen eenvoudige woningen uit het begin van deze eeuw. Bijna allemaal zijn het eigen woningen, waar nog steeds veel vissersfamilies in huizen. Men sen, die 40 a 50 jaar al in deze buurt wonen en waar verschil lende tachtigers bij zijn. Rein dersma: „Er is hier een enorme verknochtheid met het buurtje, op de mooie zomeravonden staan de stoelen nog voor de raat iedereen met elT taan ïïeFwas in hetTj'egïh wel wat moeilijk de actie op gang te krijgen, want vooral onder de ouderen heerst hier nog veel au toriteitenvrees en berusting met wat er zal gaan gebeuren". Na de restauratie van de Oranjemolen is er vooral in de MIDDELBURG - Op twee za terdagen, 20 en 27 september, zal de organist Bram Beekman in de Nieuwe Kerk om 20.00 uur een concert geven. Hij zal wer ken spelen van oude en nieuwe Nederlandse componisten. De toegangsprijs van deze concerten is f 3,50. Organisatie Jeugd en Muziek Zeeland. OA. ZEEUWSE PRENTEN J. A. LIMBURG Antiquair, beëdigd Taxateur en Makelaar Haven Zuidzijde 14 en 15, tel: 01119-405 INKOOP TAXATIES VERKOOP Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk, Schubertlaan 29, tel. 01184-16869 Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. 01600-22341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus73-Tel. 01184-16830 ADVERTENTIE-AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-16830 zomer veel meer drukte in de buurt gekomen. In het plan voor de Muur van Altena en net Oran jebolwerk zou na voltooiing van de dijk een wandelpad over de kruin aangelegd worden. Van dit pad af zou men dan naar be neden kunnen kijken naar de resten van het Oranjekwartier, dat stedebouwkundig weer bij gelapt zou zijn. Afgezien van het feit of deze oplossing mooi of le lijk zal worden en van de ont reddering, waarin een hoop oude mensen bij gedwongen verkassing in worden gebracht, meent het comité dat onteige ning, afbraak en stedebouw- kundige aanpassing van de buurt misschien wel duurder uit zal komen, dan een oplossing van de waterkant af. Om de buurt in elk geval op de hoogte te houden van de stand van zaken zal binnenkort een avond worden belegd of een krantje rondgestuurd. verkrijgbaar bij Paul Krugeratraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 MIDDELBURG - Van woensdag 17 tot en met za terdag 20 september wordt in vrijetijdscentrum De Beuk, Koorkerkhof 18, een Chili-week gehouden. Tijdens de Chili-week zijn er in De Beuk diverse informatie stands ingericht, wordt er door lopend een diaserie vertoond en worden er werken geëxposeerd van de „Chileense muursehil- dersbrigade". Donderdagavond is er in het centrum een optreden van de Rotterdamse theatergroep Exit en vrijdagavond wordt de film „El Primer Ano" vertoond, welke handelt over het eerste jaar van het Allende-bewind. Goed nieuws vrienden, want ik kan nu al onthullen, dat we waarschijnlijk weer een zachte winter zullen krijgen. En dat betekent dat we metz'n allen toch aardig wat aardgas gaan uitsparen, de komende maanden. Hoe ik dat nu al zo goed weet? Doodeenvoudig: de Goese weerprofeet R. Zijlstra voorspelt, dat we de komende winter op de Goese vesten zul len kunnen schaatsen. Want volgens hem krijgen we een zeer strenge winter. Diezelfde weerprofeet voorspeelde in fe bruari, dat we een barslechte zomer zouden krijgen Nou, als je ziet, wat daarvan is uitgekomen, dan is het duide lijk: je moet zijn voorspellin gen gewoon omdraaien en je zit goed. Wie straks aan schaatssport wil doen, zal wel weer een kunstijsbaan moeten opzoeken. Over sport gesproken. Ik heb een paar dagen geleden in het jaarverslag van de Goese Sportraad zitten bladeren. Daar vond ik een paar opval lende dingen in, zeker als je bedenkt dat we in het Jaar van de Vrouw leven en dat Goes zich dit jaar „sportstad" Aanvang der lessen in de kantine van de camping „Ijsbaan" Middelburg. MAANDAG:22 SEPTEMBER 4.30 scholieren 6.30 jongelui 8.00 gehuwden 9.30 zilver-gehuwden WOENSDAG: 24 SEPTEMBER 4.30 scholieren 7.00 zilver 8.30 gehuwden DINSDAG: 23 SEPTEMBER in „d'lesbaene" te Serooskerke 6.30 jongelui - scholieren 8.30 gehuwden 9.30 gevorderden Inlichtingen en aanmelden dagelijks per telefoon 01100-14882 Of 27664. VLISSINGEN - Het is een klein, maar erg actief groepje, dat ruim dertig jaar na de be vrijding van de Duitse bezetting van Walcheren zich nog steeds bezighoudt met het verzamelen van feitenmateriaal van gebeur tenissen uit de oorlogsjaren. De ongeveer vijf mensen, die zich met deze hobby bezighouden, hebben geregeld contact met el kaar en weten precies waar de interesses van de anderen lig gen. Eén van hen is de heer J.H. van Soest uit Kouderkerke, die allerlei gegevens en foto's van Vlissingen in oorlogstijd bijeen- gaart. Zo heeft hij met behulp van materiaal o.a. uit het Impe rial War Museum in Londen en ooggetuigenverslagen van Vlis- singers getracht een vrij nauw keurig overzicht te geven van het Engelse bombardement, dat plaatsvond in de nacht van 20 op 21 september 1940, dit weekend dus 35 jaar geleden. Met zijn goedkeuring mogen we hier een uittreksel geven van zijn uitgebreide verhaal. De heer Van Soest begint met het in scène zetten van het toneel van de strijd. Op het vliegveld Feltwell in het Engelse graaf schap Norfolk staan op die vrij dagmiddag van de 20ste sep tember de Vickers Wellington bommenwerpers van RAF- squadron 37 klaar voor de start. De vliegtuigen zijn die dag nauwgezet nagekeken en de be manningen krijgen hun instruc ties. In Vlissingen gaat die middag het dagelijks leven zijn gewone gang. De stoomfluit van „De Schelde" heeft om kwart voor zes - vrijdags wordt er altijd langer gewerkt het einde van de werkdag aangekondigd. Met nog een halve werkdag in het vooruitzicht, haasten de werk nemers zich de poort uit. Het is winderig weer met afwisselend een regenbuitje en wat zonne schijn. De Duitse Kriegsmarine aan de havens heeft het die dag druk gehad. Er zijn vijf voorpos- tenboten binnengelopen en vier boten van de 32ste en 36ste mij nenveegflottielje. Twee voorpostenboten zijn die middag uitgevaren naar Os- tende als begeleiding van het vrachtschip „Specht" en de ka bellegger „Job". De derde flot tielje mijnenvegers heeft het an ker laten vallen op de rede. De Duitse schildwachten lopen hun vaste paadje langs de haven. De Duitsers hebben langs een gedeelte van de Franse Kanaal- kust, de Belgische kust en in Ne derlandse havens een groot aan tal schepen samengebracht om hun invasieplan voor Engeland te kunnen uitvoeren. Voor deze zgn. operatie „Seelöwe" liggen ook in de Vlissingse havens en het Kanaal door Walcheren schepen klaar. Al heeft de Duitse luchtmacht geen over wicht in de lucht boven Enge land, toch houdt men daar nog ernstig rekening met een Duitse invasie. De Royal Air Force heeft daarom de taak gekregen deze concentraties van schepen aan te vallen. De verschillende havens zijn in sectoren verdeeld, waarbij de havens, dokken en scheepswerf van Vlissingen on der sector CC 7 vallen. De aan val zal niet geconcentreerd plaatsvinden, maar de vliegtui gen zullen met vrij grote tussen pozen starten. Een uitgeworpen magnesiumfakkel zal, aan een parachute zwevend, het doel moeten verlichten. Ongeveer halftien 's avonds stijgt Flight Officer Dingle, met de magnesiumfakkel, dertien brisantbommen en zestig zes kante staafbrandbommen aan boord, op van het vliegveld Feltwell. Als deze Wellington met zes bemanningsleden na enige tijd Vlissingen nadert, flit sen op het geluid van de motoren afgaand, ae eerste zoeklichten aan van de Duitse luchtafweer- batterijen. De meeste Vlissin- gers zijn op dat uur al naar bed. Een paar Duitse matrozen met avondpermissie verlaten net een café aan het Bellamypark. In de Hobeinstraat zijn timmerman Leen Roelse en zijn vrouw vroeg naar bed gegaan. Zij hebben hun luchtkoffertje met waardevolle papieren en fietsen klaarstaan. Tenslotte is Vlissingen al eerder in dat eerste oorlogsjaar gebom bardeerd! Als Fl. O. Dingle boven de stad aankomt weigert de mag nesiumfakkel zijn werk te doen. Dingle vliegt dan met een grote boog om Vlissingen heen en be sluit de dokken te bombarderen. Eén van deze serie bommen valt in de Hobeinstraat en bij de fa milie Roelse vliegen de ruiten naar binnen. De zwangere me vrouw Roelse wordt door de kracht van de explosie uit haar bed geworpen. Met zijn vrouw in de armen weet Roelse nog het huis van zijn zwager, een paar straten verder, te bereiken. Kof fertje en fietsen worden verge ten, maar later blijken zij geluk kig nog onbeschadigd te zijn. Het bombardement gaat in tussen door. De tweede serie bommen van Dingle vallen op de binnenhaven. Ook de andere vliegtuigen komen één voor één boven Vlissingen. De Schelde wordt gebombardeerd en piloot Ford vermeldt in zijn rapport, dat een olietank op de werf ge raakt is. Maar waarschijnlijk was het de modelmakerij, waar die nacht een brand van grote omvang woedt. Uit twee andere Wellingtons vallen nog bommen op de buitenhaven. De Duitse FLAK is zeer actief, maar de Wellingtons blijven over het al gemeen boven het bereik van 1.800 m., die deze 20 mm kanon nen hebben. Langzamerhand wordt het rustiger boven Vlissingen, waar de meeste inwoners zich schuil houden onder de trap of in één der benedenvertrekken. Alle tien Wellingtons, die aan het bombardement hebben deelge nomen, landen weer veilig op Feltwell. De brandweermensen vechten nog steeds tegen de vuurhel in de modelmakerij. De doden en gewonden zijn inmid dels in het zieknhuis aangeko men. Aan Duitse zijde zijn zeven doden gevallen, waaronder een matroos, die net als de „Wehr- machtsbefehlhaber in den Nie- derlanden" Friedrich Christian sen heet. De Duitse stoomsche pen R4S en R30S zijn volledig uitgebrand, voor het stadhuis is een lichter gezonken. De Orts- kommandantur in de Badhuis straat heeft grote schade opge lopen. Als de dag aanbreekt zien de Vlissingers pas hoe groot de ravage is. Huizen zijn vernield. overal liggen glasscherven en op het Beursplein is door een bo minslag de hoofdleiding van de gastoevoer beschadigd, zodat het hele net moet worden afge sloten. Op de Nieuwedijk, voor de zaak van Dert, ligt een „blindganger", een onontplofte bom. De Duitse demontageploeg besluit geen risico te nemen en laat de bom alsnog springen, met als gevolg veel schade aan de panden in de buurt. In totaal werden in die nacht van 20 september 124 brisant- en 600 brandbommen boven Vlissingen uitgeworpen. Een groot gedeelte hiervan viel in derdaad op de binnen- en bui tenhaven. In het „Operations Record Book" van de derde bombardementsgroep wordt dan ook geschreven: „These operations were very succes- full". Veel Vlissingers vonden deze nacht echter minder suc cesvol en zij trokken weg uit de stad, meestal naai' de dorpen op Walcheren. Ook het echtpaar Roelse trok de stad uit. Na enige omzwervingen over Walcheren werd tenslotte op 20 oktober 1940 hun zoon geboren in Sint Laurens. Diezelfde avond klonk alweer het dreigende geluid van vliegtuigmotoren over Vlissin gen en weer zocht iedereen zijn schuilplaats op. EN APPARTEMENTENVERHUUR TRAMSTRAAT 3 Voor jong en oud een gezellige en prettige sfeer. Geopend van 20.00 tot 01-00 uur. Maandags gesloten. Frans van Wijk. Tel no 01185- 1617. 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG noemt. Want uit dat jaarver slag leerde ik, dat de Goese Schaakvereniging nul vrouwe lijke leden heeft. Bij de Dam club Goes is het al precies zo, terwijl ook de badmintonclub 't Pluumpje geen vrouwelijke leden heeft. Dat de voetbalver enigingen geen vrouwen als lid hebben, kan ik nog begrijpen (al begrijp ik niet, dat 20% van de leden van de Dames Voet balvereniging uit mannen be staat), maar dat schaken, dammen en badminton in onze Sportstad ook al typische mannensporten zijn, nee dat valt me een beetje tegen. He laas zal er ook wel niet snel iets aan veranderen, want van alle 27 ondervraagde sportclubs blijken er maar zes iets te doen aan ledenwerving. Toch een beetje raar voor een stad, die zichzelf Sportstad noemt, vind ik. Een beetje raar vind ik trouwens ook de tam-tam, die de laatste dagen wordt ge maakt over de prijs van de nieuwe auto voor de Commis saris van de Koningin. Vroeger onderscheidden die commis sarissen zich nog van het ge wone volk door in een prachtig uniform met tressen en sjerpen en een echt zwaard rond te lo pen. Maar sinds commissaris Klaasesz van Zuid-Holland met pensioen is, is die traditie voorbij. Maar omdat Commissaris sen van de Koningin zich toch een beetje willen blijven on derscheiden van gewone men sen, rijden ze tegenwoordig in heel dure auto's rond. Die van commissaris Boertien is ken nelijk aan inruilen'toe, want op de provinciale begroting stond een post van ruim 40.000 (veertigduizend) gulden voor een nieuwe auto. Daar zijn nu allerlei staten leden kwaad over geworden. Ze vinden, dat ie een beetje so berder moet doen, want Den Uyl rijdt ook maar in een auto van nog geen dertigduizend gulden Ik moet zeggen, dat ik al dat spektakel niet begrijp. Als me neer Boertien zo nodig moet opvallen in een auto van veer tig mille, nou laat hem dan maar. Want het zou helemaal belachelijk zijn, als-ie straks in een auto van dertig mille rondrijdt en daarbij een ge zicht trekt alsof hij het grote voorbeeld van sober leven aan het geven is. ARJAON wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even binnen bij ons kantoor, Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Banket bakker Faber, Raadhuisstraat 28, de alom bekende kwaliteit staart, een half pond biefstuk van slagerij De Vries Walstraat; Vishandel F. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebak ken vis uit de zaterdagreclame, Drogisterij Lutweiler Lange Zelke 80, een luxe fles baa- schuim; Smith Kaas, markt kraam, een pond kaas naar keu ze; Slagerij Oosterom, Wal straat 100, 300 gram vleeswa ren; 't Gouddoppertje, Brillen- specialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermostaat; Dranke nimport Jan Duimel, Hermes- weg 23, Vissingen, fles sherry t.w.v. f 3,95, Annike cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie, Fa. van de Vijver, radio en tv., Kanaals traat 12, Oost-Souburg, een maal gratis batterijen voor een transistorradio; Midgetgolf- baan Delta, Burg. van Woelder- enlaan, Vlissingen, gratis speel ronde en twee consumpties; Nieuwendijk 51, Vlissingen; bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groeneweg 1, Vlissingen, gratis reinigen van een japon.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1