Na twee jaar intensief speurwerk: t maktóe Popgroep Bonfire in De Beuk Deze advertentie het weten waard is alleen voor jonge mensen vani5t/m2ojaar... Rabobank TR0MPETTERSK0RPS EN SHOWORKEST OP STADHUISPLEIN Kadaster Excursies Publikaties Plastieken en tekeningen van Nelleke Allersma in Hoogelande Nico Dobben en Jenny Moester In Mldgard UITSLAG 9 Verplaatsing weekmarkt i.v.m. kermis G, Mevr. Tavenier PEDICURE Orgelconcert Piet van Egmond in Serooskerke Culturele Agenda Goed wonen Hoogwater Toeristen- prestatieloop bij Westduin DE SCHELDEBODE t* %JL Woensdag 6 augustus 1975 Begin oktober publicatie veldnamen- onderzoek Heemkundige Kring MIDDELBURG - De veldnamen-werkgroep van de Heemkundige kring Walcheren is na twee |aar intensief speur werk gereed gekomen niet het meest wetenschappelijke pro ject waar men tot nu toe in de kring mee bezig was Het betreft een onderzoek naar de namen van de stukken grond voor de herverkaveling die tussen 1947 en 1953 plaatsvond, in Ritthem. Werkgroep-lid W. P. ran der Heijden: Het boekje is naar de drukker. Het zal beqin oktober uitkomen. We hebben Ritthem als proef gemeente genomen, maar ons streven is om te zijner tijd het hele eiland te doen". Het veldnamen-onderzoek is een zeer tijdrovende bezigheid gebleken, en de werkgroep die zich hier mee bezig gehouden heeft, mag wel de meest aktieve van de heemkundige kring op dit ogenblik genoemd worden. Het werk viel grofweg in twee categorieën in te delen. Alle reerst was er het zoeken naar kaarten van vóór 1940: waar elk perceel opstond. Ten tweede was ook het veldwerk in Rit them belangrijk. Er werden boe ren opgezocht, die de oude per celen nog kenden. Op dit gebied is vooral de heer Cevaal uit Rit them aktief geweest. jaar zijn de boeren die ze nog kennen namelijk allemaal ge storven, of zijn de namen verge ten". De Heemkundige kring Wal cheren is niet de enige organisa tie die zich heeft beziggehouden met veldnamen-onderzoek. An dere instanties en personen gin gen voor Voor de oorlog is dr. Tak. een letterkundige, bezig geweest met de veldnamen in Walcheren. Uit de oude registers van de pol derarchieven verzamelde hij veldnamen en trachtte die te verklaren. De werkgroep van de Heemkundige kring heeft ge tracht om de namen van Dr. Tak en de eigen vondsten te combi neren. Meneer van der Heijden: „Dat is niet zo gelukt, omdat Tak geen aandacht aan de lig ging heeft besteed". Met het aspect van de ligging hield de werkgroep zich wel be zig. Het resultaat hiervan is een fraaie kaart, die als bijlage bij het boekje geleverd wordt. Naast ieder perceel, staan op die kaart ook drie blokken aange geven: de drie heerlijkheden, waar Ritthem vroeger in ver deeld was. Het boekje bevat.naast een in leiding over het ontstaan van de veldnamen en een verhandeling «ver hoe het kadaster in elkaar zat ongeveer driehonderd veld namen. Dat aantal is de werk groep meegevallen. Ritthem is het begin, maar de tijd dringt... De geschiedenis van de veld namen gaat terug tot voor de in voering van het kadaster. De heer van der Heijden: „Voor 1800 had elk perceel een eigen naam. om het aan te kunnen duiden bij verkoop en dergelij ke. Ondanks de invoering van het kadaster zijn dienamen toch blijven voortbestaan tot aan de ruilverkaveling. Toen zijn de oude percelen verdwenen. Nu is het onze bedoeling om die oude namen te redden. Over twintig P. v.d. Veeken Past. Smuldersstraat 110 Klóosterzande J. v. Welt Schotsëhoek 7 Gapinge Al de Visser Stamperiusstraat 10 Wilhelminadorp Mevr. A. Wilkes-Verbeek H.J. v. Beierenlaan 15 Nieuwe-Tonge J.H. Brugmans Zeeanemoonweg 22 Renesse Het in groepsverband bestu deren van een onderwerp is niet het hoofddoel of de enige bezig heid van de Heemkundige kring. De vaste spil is de maandelijks bijeenkomst of excursie. De overige communicatie tussen de leden vindt plaats in „De Wete", een keurig verzorgd tijd schriftje, dat eens per drie maanden uitkomt. De kring verheugt zich in een gjoot en gestadig stijgend aantal -TTdëYf:~Brf (te" 'oprichting in mei 'TT (gangmaker was oud burgemeester van Oostburg J.L. van Leeuwen) gaven zich dertig mensen als lid op. Het ledenbe stand loopt nu tegen de drie honderd. Volgens secretaris Kools komt er ongeveer iedere week een lid bij. „De Heemkundige kring is een doorsnee van de bevolking", vindt de heer Kools, „we zijn dan ook persé geen aktievoerend orgaan, al signaleren we wel; We willen geen élite-club zijn. De gezelligheid is ook belangrijk". Een greep Uit de aktiviteiten van de kring, zoals die erlaatte- lijk geweest zijn: een lezing over het Westkapels volksleven, een bezoek aan de marine-kazerne in Vlissingen. een natuurwande ling, oudheidkundige even ementen, bezichtiging van mo numenten. MIDDELBURG - Zaterda gavond augustus wordt in Open de Beuk tiet vrijetijds centrum aan hei Koorkerkhof, een coïteer* verzorgd dooi de jonge formatie bonfire. Bonfire ontstond in het be gin van 1074. De groep bestaal uit vier muzikale individualis ten: Eugene den Hoed (gitaar), Cees Meerman (drums), Kees den Hoed (basgitaar) en Frank de Witte (keyboards, recor ders piano, orgel en synthesi zers) Eugene den Hoed speelde bij CJovei Leal Gees Meerman speelde in groepen ais World, Syle, Temple en Minisink Townhouse. Het optreden in De Beuk begint om 21 00 uui Merkwaardig is, dat ongeveer zestig procent van de leden uit heems is. Het blijkt dat juist deze mensen veel belangstelling voor hun huidige woonomge ving hebben. Ook zijn er veel vrouwelijke kringleden. Voor zitter Joustra: „Dit komt mede door de tegenwoordige belang stelling voor antiek, vooral van de vrouwen. Via die antiek gaaf men dan verder graven". Via de Heemkundige kring zijn er verscheidene publikaties verschenen, bijvoorbeeld over het gerechtsgebouw in Middel burg, waarover nog niet veel ge schreven was. Naast de veldnamen- werkgroep zijn er in de kring nog andere studie- en werk groepen, bijvoorbeeld de stu diegroep volksverhalen. De heer Joustra: „Onder al de aktivitei ten neemt datgene, wat op het verleden betrekking heeft, toch wel de grootste plaats in. Per soonlijk had ik liever wat meer publikaties, ten koste van iedere maand die excursie, die maan delijkse excursie wordt door veel leden te belastend gevon den". De Heemkundige kring Wal cheren biedt ruimte aan mensen met de meest uiteenlopende be langstellingen. Raakpunt is de belangstelling voor de eigen omgeving. Deze gemeenschap pelijke interesse brengt lieden van velerlei leeftijd, maat schappelijke groep en gezindte bijeen. De lage jaarlijkse contri butie kan voor niemand een drempel zijn... MIDDELBURG - Tot en mei donderdag 5 augustus is de Middelburgse Markt nog ker misterrein. In verband hiermee worden de kramen van de weekmarkt op donderdag 5 au gustus in één rij opgesteld in de Lange Delft en Korte Delft. De rest krijgt een plaats op het Damplein. Naast Lange en Korte Delft zijn die dag de Sint Janstraat en de Herenstraat voor doorgaand rijverkeer afge sloten. Dit is gedeeltelijk'ook het geval met de Segeerstraat en de Nieuwstraat. Verkeer door de Sint Barharagang blijft echter mogelijk. In het gedeelte tussen Korte Delft en Sint Pieterstraat wordt een fietsenstalling gecre ëerd. MiMK .want alleen zij kunnen aan het Ideaal Spaarplan de Zilvervloot' gaan deelnemen. Hoe dat gaat? Heel eenvoudig. Je mag per jaar sparen tussen de 30.- en 300,- in de Zilvervloot. Op het bedrag dat je spaart krijg je een extra hoge rente. MAAR JE KRIJGT NOG 10% EXTRA PREMIE OP DE KOOP TOE! Wees gerust nieuwsgierigstap gewoon even de dichtstbijzijnde Rabobank binnen. Er is er vast wel één vlak bij je in de buurt. En laat je daar haarlijn uitleggen hoe de Zilvervloot reilt en zeilt. de bank voor iedereen t makkie 2-wekelijks kruiswoordraadsel voor de lezers van Nieuwsblad v/d Bevelanden Ons Eiland De Scheldebode Zeeuws Vlaamse Koerier met 5 dozen Skol Bier (24 blikjes per doos. gratis aan huis bezorgd) voor 5 prijswinnaars. Horizontaal: 1. militair. 8 familielid 9. zangnoot. 11ruimte, 14. vr. munt 16. vogel, 17 dubbelklank, 18. na komeling. 19. wederkerend vnw.,21 arbeidsvermogen, 23. soort hand schoen, 25. Amer. filmmij, 27. N V (duits). 28. vogelproduct, 30. vod, 31 weerklinkend. 34. titel, 35. lidwoord 37 soort feestdag. Verticaal: 2. draaien, 3 rivier in Italië, 4 pl. in Siberië, 5. drank. 6. vis, 7. buitensporig, 10. soort woning, 12. hoefdieren, 13. Nederl. Olympisch Comité. 15. het rorneinse rijk, 19. zijns inziens. 20. land in Europa. 22. deel v. d bijbel. 24. oosterse titel, 26. jongensnaam. 29. begrip, 32. mijn (ital.). 33. aanzien. 36 bijwoord. r. Oplossingen binnen 5 dagen aan. Redactie „Groot Zeeland", Nieuwstraat 9, Terneuzen Inzender Adres: Schrijf linksboven op de enveloppe Frankeren met 50 cent Woonplaats: 't Makkie VLISSINGEN - Op initiatief van het Vlissings Aktie Fonds zal aanstaande zaterdag 9 au gustus een grote muziekshow op het Stadhuisplein plaatsvinden. De avond begint om 20.45 uur met een optreden van hel Trom petterkorps „Juliana", waarna om 21.30 uur de Beatrix Band uit Hilversum voor het voetlicht komt met show en muziek in „international style". Het Trompetterkorps „Juliana" zal zaterdag voor het eerst samen met haar jeugdafdeling „Johan Friso" een show verzorgen, waaraan 110 muzikanten en ma- joretten meedoen. Het zal voor het laatst zijn, dat „Juliana" in haar huidige bezetting van na- tuurinstrumenten optreedt. In augustus begint zij te spelen met een nieuw instrumentarium van drie-ventiels instrumenten, w.o. vier sousafoons. Ook zal er dan een aparte showgroep aan het korps worden toegevoegd. In het komend hall' jaar gaat Juliana zich voorbereiden op haar nieuwe uiterlijke verschijning. Johan Friso zal de „aanloop" blijven voor het senioren- Juliana. In haar vierjarig be staan heeft zij al enkele succes sen geboekt, zoals twee jaar ge leden de hoogste plaats in de jeugddivisie, een plaats die ook dit jaar in juni weer bereikt werd. De Beatrix Band uit Hilver sum legt in vergelijking met Ju liana veel meer accent op de showkant. Dit orkest bespeelt vnl. trompetten, schuiftrombo- nes en sousafoons. Het showe lement wordt tevens gevormd door de zgn. „Colour-guard", een uit veertien meisjes be staande vlaggengroep met cap tain. Het is een idee, dat de Be atrix Band heeft opgedaan uit contacten met Amerikaanse en Canadese Bands. De Beatrix Band is winnaar van het Tops- howconcours 1973 en 1974 en Nationaal Showkampioen WMC Kerkrade 1974. Hervat praktijk 11 aug. SF ROOS KERKE - Het tweede concert, dat onder aus piciën van de Stichting Orgel - c ent rum in de Gereformeerde kerk te Serooskerke plaats zai vinden, wordt op donderdag 7 augustus a.s. gegeven door de organist Piet van Egmond. Het programma voor deze avond luidt: Twee koraal be werkingen: „Waehet auf. ruft uns die Stimme", en „Ich rul" zu dir, Herr JesuChrist", J.S. Bach: Prélude, Air en Gavotte, Sam Wesley: Aria. J.B Loeillet: Or gelconcert. no. 5, G.F. Handel: Benedictus, Max Reger: ,Nun danket allo Gott", S. Karg- Elert: Passacaglia, koraal en Fuga over „Wie maar de goede God laai zorgen" Het concert wordt geopend en besloten met een Improvisatie. Aanvang 20 00 uur. MIDDELBURG - Tot en met 24 augustus houdt Nelleke Al lersma in de kapel van Sint Maarten te Hoogelande een ex- positiie, bestaande uit plastie ken en tekeningen. De tentoonstelling heeft als onderwerp mens en dier. De ide eën die aan het tentoongestelde ten grondslag liggen, vormden zich tijdens een tocht per zeilt- jalk die Nelleke Allersma on dernam. Nelleke Allersma is af komstig uit de provincie Gro ningen. Haar opleiding kreeg zij aan de Academie voor beel dende kunst te Groningen en aan dé Rietveldacademie te Am sterdam. Momenteel woont de 34 jaar oude kunstenares in Edam. Zij is als docente verbonden aan een kunstkring te Purmerend. De expositie in de kapel van Sin) Maarten is dagelijks geopend van 14.00-20.01) uur. Zevende Dags-Adventisten. Vlissingen. Zaterdag 9 augus tus. Doopsgezinde Kerk Vrij- domweg, dienst van 9.15- 11.15. Te Middelburg Doops gezinde kerk, dienst van 10.00-12.00 uur Hervormde Gemeente. Vlissin gen, zondag 10 augustus, 10 uur ds. De Liefde, 17 u. geen dienst. Johanneskerk 9.30 uur ds. Leemans, 19 uur, ds. De Liefde. Open Hof, Paauwenburg, 9J1U uur, ds. Den Heeten, 17 u. ds. E. Hoogerwerf. Ter Reede, 19 u. ds. Snoep. Bethesda-St.-Joseph, F9.00 uui. ds. Driessen. Vrij/.. Hervormden/Remon- stranten, Ophir 10.15 u. ds. C. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Wal- straat, 9 uur, de heer Scheen- maker, Middelburg de heer Scheenmaker, 10.30 uur. Geref. Petruskerk, Paul Kruger- straat, 9^30 uur, ds. E. Hoog erwerf, 19.00 uur, ds. Den Chr. Geref. kerk Kasteel straat, 9.30 en 17.00 uur, ds. J.W. Maris. Geref. Kerk (vrijgemaakt) Lan- noystraat, 9 .'30 en 16.30 uur ds. H.K. Poelman. Geref. Gemeente Marnixkerk Souburg, 10 aug. 9.30 en 16.30 uur, Leesdienst. Geref. Kerk, Kanaalstraat Sou burg, west 8.45 uur, ds. Dor gelo, 9.30 u. oost ds. Van Hae- len, 19 u. drs. C. Bijman, Ar- nemuiden. Herv. Gemeente Souburg, Oran jeplein, west, 8.45 uur, ds. Dorgelo, 10 uur ds Dorgelo, 19 u. drs. Bijman, Kerk Kanaals traat. Herv. Gemeente Ritthem, 10.00 uur, ds. I. van 't Hof. Herv. Gemeente Koudekerke, 0 aug. 9.30 en 10.30 uur, ds. De Jong. Nieuwe Kerk, Middelburg 10 aug. 9 u. ds. Del beek. Koorkerk 10.15 uur, ds. Kraay. Oostkerk 10.15 u. ds. Post, 19 u. ds. v. d. Linden, Geref. Bonds-avonddienst. Ontmoe- tingskerk 10.15 u. ds. Rood- enburg. Zuiderbaken 9 u. ds. Post. Doopsgezinde kerk 10 u. ds. Legras. Kristen Zuidmolukse Kerk. Oost-Souburg, 10 aug. 15 uur, ds. P. Fader, Koudekerke, 12 uur, ds. P. Fader, Ochtend geen dienst. c Nieuw- en Sint-Joosland, Herv. Kerk, 9.30 uur ds. Brummel- kamp. Herv. kerk, St. Laurens, 10.15 uur ds. Delbeek, H.A.. R.K. Kerk Walcheren, 9-10 au gustus 1975 O.W'.-Souburg, Martinuskerk, zaterdag 19.00 uur en zondag 10.30 uur. Paauwenburg Open Hof: zon dag 11.00 uur en 19.00 uur. Vlissingen Singelkerk, zaterdag 19.00 uur. Zondag 9!30 uur, dameskoor en 12.00 uur. Bethesda - St.-Joseph, zondag 11.00 uur. Ter Reede, vrijdagmorgen 9.00 uur. Middelburg, kerk Lombard straat, zaterdag 19.00 uur, zondag 10.15 en 19.00 uur. Hoeksteen, Rozenburglaan, zondag 11.30 uur. Dishoek - Koudekerke, 10.00 uur. Oostkapelle, Ned. Herv. Kerk, zaterdag 19.00 uur. Veere, Ned. Herv. Kerk, zater dag 19.00 uur. Vrouwenpolder, Toeristenkerk, Fort den Haakweg, zaterdag 19.00 uur, zondag 10.00 uur. Zoutelande, zaterdag 19.00 uur, zondag 10.00 uur. Jehovah's Getuigen, Konin krijkszaal Van Dishoeck- straat 34 te Vlissingen, don derdagvan 19.30-21.30 uur en zondag van 10.00-12.00 uur. Volle Evangelie Gemeente, Vlis singen, iedere zondag 9.45 uur en iedere woensdag 19.30 uur, in de Filadeifiakapel, Vrou wenstraat 5. Leger des Heils, Vlissingen, ie dere zondag 10.00 uur, Heils- bijeenkomst en 8.30 uur, Ge- tui genbijeen komst. Anglican Church Service. every Sunday morningprayer 10.30 h., and eveningprayer 7.30 p.m. in the Mission to Seaman Chapel, Scheldepoort Vlissing-Oost. Reader A. Dri ver. The Bethel Pentecoastal Temple Inc., wijkgebouw Zuiderba ken Rentmeesterlaan, Middelburg-Z., diensten elke woensdag. Pinkstergemeente Vlissingen. iedere zondag 14.30 uur. ge meentedienst. 5. Oost-Souburg, tel. 01183- 61530.. Verloskundige. Za. 9 en zo. 10 augustus mej. Van Ginkel. Pres. Rooseveltlaan 232. tel. 12775. Huisartsen Souburg. Arnemui- den en Nieuwland. Za. 9 en zo. 10 aug. dr. M.L. van de Moer, Stationsplein 1, Arnemuiden. tel. 01182-1308. Middelburg-Zuid en Dau- wendaele, patiënten van dok ter Jansen-Schram en dr. Kodde, zie Souburg. Dierenarts. Za, 9 en zo. 10 aug dr. J. Hoftijzer, Middelburg, tel. 01180-13118. Consult al leen na tel. afspraak. Visites aanvragen, indien mogelijk, 's morgens tussen 8.00 en 9.00 uur. Honden-Informatie-Centrale Goes, tel. 01100-4373. Dienst Vlissingse Kruisvereni gingen. za. 9 en zo. 10 augus tus. zuster T. Meerman. Josef Israëlslaan 41. Stichting „Het Gezondheids- Centrum" te Souburg en Rit them, za. 9ën zo. 10 augustus, zuster L. Slabbekoorn, Witte- zeestraat 42, tel. 01183- 61643. Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis", za. 9 en zo. 10 aug. zuster J.A. Mijnders, Zuidstraat 14, Zoutelande, tel. 01186-1325. Doktersdienst Vlissingen. Za. 9 augustus dr. De Greet. Willem Klooslaan 1, tel. 12121, zo. 10 aug. dr. van Dijk. Koudekerk- seweg52,tel 13459. Dediensl loopt van 0.00-24.00 uur, visi tes aanvragen voor 10 uur Spoedgevallen van 12.30-1 uur en 17.30-18 u. Apotheek. Van 9 augustus - 16 augustus geopend apotheek J.H. Tan-Meijer, Schelde- straat 26, tel. 12025. Te Mid delburg geopend Apotheek W.K. Hummelen, Markt 69 Tandarts. Za. 9 en zo. L0 augus tus van 11 00-12.00 uur dr G PH J Miljoen Eernsliaal Woensdag 6 augustus 14 en 15.30 uur, Kleine Markt te Vlissingen Poppentheater Jan de Noort, bij ongunstig weer in de Bibliotheek Spuistraat. Donderdag 7 augutus 20 uur Ge ref. Kerk te Serooskerke (W.) orgelconcert door Piet van Egmont. Vrijdag 8 augustus van 18-22 uur muziek op straat, Pop concert op de Boulevard Evertsen. Zaterdag 9 augustus 20.30 uur taptoe Stadhuisplein Vlissin gen. Vanaf heden t.e.m. 15 augustus beklimmen St. Jacobstoren. Vanaf heden t.e.m. 30 augus tus bezichtiging Oranjemo len. Woningbouwvereniging „Goed Wonen", weekenddienst sto ringen aan c.v. en liften; za. 9 en zo. 10 augustus, de heer K. Roekse, Bonedijkestraat 110, tel. 01184-16156. Donderdag 7 augustus 1.31 en 13.54 Vrijdag 8 augustus 2.15 en 14.36 Zaterdag 9 augustus 2.58 en 15.18 Zondag 10 augustus 3.39 en 15.58 Maandag 11 augustus 4.30 en 16.36 Dinsdag 12 augustus 5.01 en 17.18 Woensdag 13 augustus 5.42 en 18.07. Uniforme aanduiding van ge vaar en verbod bij zwemmen en baden op het badstrand en Noilestrand. Rode vlag zwemverbod. Blauwe vlag drijf voorwerp verboden. Gele vlag gevaarlijk zwem men. Groene vlag baden toeges taan. Witte vlag kind gevonden. MIDDELBURG - Zaterdaga vond 9 augustus treden in jonge rencentrum Midgard aan het Damplein 5-7 Nico Dobben en Jenny Moester op. Beide folkmusici wonen in Groningen, maar zijn van Drentse afkomst. Hun pro gramma omvat dan ook enkele Drentse wijsjes, naast traditio nele Terse, Schotse en Neder landse volksmuziek. Nico Dob ben en Jenny Moester begelei den zichzelf op mandoline, gi taar en concertina. Het tweetal speelt louter om het plezier en treedt voornamelijk op in volks- cafés. Binnenkort wordt een kansje in Engeland gewaagd. Hel optreden in Midgard begint om 20.30 uur. VLISSINGEN - Voor ieder een en zeker ook voor de toeris ten organiseert de afdeling Tri- maktiviteiten van VSV „Mara thon" weer een grote prestatie loop in de omgeving van West duin. Woensdag 13 augustus vindt om 19 30 uur bij Café Hu- vers de start plaats. Er wordt dan begonnen met een loop van ongeveer 2 km. voor de jeugd. Om 20.06 uur starten de ouderen voor een loop over 6 km. De parkoersen, met goed zichtbare markeringen, zullen worden uitgezet in de omgeving van Westduin, door het Galgen- bos. Nollebos en over de duinen. Voor iedereen, die de tocht vol brengt, is ei een herinnerings medaille beschikbaar- Evenals bij de voorgaande lopen, hoopt men weer op een grote opkomst \dii toeristen.

Scheldebode | 1975 | | pagina 3