Rabobank Q Vanaf 5 oktober melkkoe/tank verplicht de scheldebode Zaterdag nationaal concours hippique Serooskerke ze zeggen, 1.10 KORTING Scheldebode-kringetje LIMBURG ANTIEK Op alle tassen 'Y\kal$ njode MAARTENSE Welkomstdienst DROGISTERIJEN RIJKBLEI JENBERGH TAPIJTKOPERS OPGELET ^"eSdetbrTekwel i"*» n°8.di' Editie Vlissingen OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. REDACTIE: Paulus de boskabouter in openluchttheater v. Madame want als die uithangt is het feest! En bij feest hoort FEESTVOORDEEL! deze week Brouwershaven de scheldebode *25e JAARGANG NO. 29 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 16 JULI 1975 Melkfabriek dwingt kleine veehouders tot stoppen DRIEWEGEN -Op 5 oktober is het gedaan met de melkbussen op Zuid-Beveland. Vanaf die dag haalt Menken Landbouw B.V. Goes/Oud Gastel, die het melkvervoer op heel Zuid Beveland in handen heeft, alleen nog melk op uit koeltanks. Op die dag moeten ook de kleine melkveehouders stoppen met het melken van hun koeien. Ze moeten de koeien gewoon opruimen. Niet alleen de kleine veehouders die de ongeveer 6000 gulden voor zo'n tank niet kunnen betalen, maar zelfs de kleine bedrijven die dat geld wel hebben en het voor zo'n tank kunnen en willen uitgeven worden „uitgerangeerd". Zo voelt in ieder geval land- Een woordvoerder van Men- bouwer J. A. de Jonge uit Drie- ken B.V. bevestigt het verhaal wegen dit. Hij wil een tank aan- van De Jonge. „We kunnen niet schaffen, maar hoeft er niet op te bij die kleine bedrijven lang- rekenen dat de melk van zijn vijf sgaan. Moet u luisteren, we rij - koeien ook opgehaald zal wor- den daar met tankauto's die zo'n den. Samen met zijn broer voert hij het 9 hectare grote bedrijfje en samen kunnen ze er goed van leven. 100.000 gulden per stuk hebben. M< niet een pa; naar die Kleine bedrijvén gaan ;lk te ekost et die" wagens kun je aar keer in de week De Jonge: „Toen we hoorden dat de melkbussen er uit gingen, besloten we toch zo'n tank aan te schaffen, omdat we onze ten en toen hoorden we plotse- om daar een paar liter mei halen. Zeker in de winter als er weinig geproduceerd wordt is dat onmogelijk. Wij komen nu al 29 jaar op Zuid Beveland. En bij De Jonge hebben ze bijvoorbe- had. Dat worden toch nooit ren dabele bedrijven. En uitzonder- ÜSfiÜ Ti?' ingen kunnei we niet maken, als minstens 35.000 jaar moesten leveren. Daar was eerst helemaal niets over ge zegd. Wij leveren gemiddeld zo'n 20.000 tot 25.000 liter per jaar. Met die 35.000 liter kwa men ze, toen bleek dat nog meer kleine veehouders zo'n tank wilden aanschaffen. Kijk, voor mij is het duidelijk dat dit weer een poging is om kost wat kost de kleine bedrijven eruit te wer ken. Daar zijn ze nu al jaren op alle mogelijke manieren mee be zig". De gebroeders De Jonge heb ben geprobeerd om hun melk naar Walcheren te brengen, zo lang daar de melkbussen nog wel opgehaald worden. Maar dat gi: -lÜ rvfos ,L6r we bij de een niet langsgaan, dan faan we bij de ander ook niet, al omen we er vlak langs". Voor De Jonge is het duide lijk: „Op deze manier worden we onrendabel gemóókt. Het is toch duidelijk, dat als we dat geld hebben we niet onrendabel zijn. Maar kost wat kost willen de organisaties ook de grote landbouworganisaties dat be wijzen. Er ziin hier zeker nog twintig andere veehouders, kleine, die ook zo'n tank willen aanschaffen, maar op deze ma nier de kans niet krijgen. Het is voor ons een groter probleem aan die 35.000 liter te komen, dan aan zo'n tank. Wij zijn niet onrendabel, maar voor hen is Daar haalt de VCZ onrendabel om langs ons te ko- .melkcoöperatie) de melk op. De men". Jonge: „Die organisaties houden elkaar allemaal de hand boven het hoofd". „Het blijft natuurlijk een ge kke zaak. De tankwagen van Menken die de melk ophaalt rijdt op tien meter afstand bij ons voorbij, maar toch komt hij niet de melk ophalen. Dat is toch onbegrijpelijk". j,Het is altijd hetzelfde ver haal. Bij de herverkaveling zei den ze ons „over tien of vijftien jaar zijn jullie eruit". Nu we zijn er nog steeds, maar van die grote bedrijven, die toen zijn samen gevoegd, zijn er inmiddels al wel een paar verdwenen. En als bur- femeester Van Waes op een oorzitting in Borssele zegt, dat er veel landbouwers van de win ter bij de gemeente om finan ciële steun hebben gevraagd, maar dat het aantal nog groter had moeten zijn, omdat hij de kleine landbouwers heeft ge mist, dan klopt dat. Maar als wij gaan, dan krijgen we te horen dat we toch niet rendabel zijn. En zo blijft het doorgaan". De gebroeders De Jonge zijn niet van plan om op te houden met hun bedrijf. „We hebben hier altijd gewerkt en willen dat blijven doen". Ook andere moei lijkheden zijn ze te boven geko men. De Jonge: „Die milieube lasting is ook zoiets. We hebben een paar stuks mestvee. Wij zijn niet de bedrijven die vervuilen, dat zijn de grote. Die spuien het meest en wij worden er het slachtoffer van". De gebroeders De Jonge hebben nu hun eigen manier gevonden om de zware milieubelasting niet te hoeven betalen. „We loosden altijd op het polderwater. Dat was ge makkelijk, maar toen bleek dat we zoveel zouden moeten beta len zijn we het anders gaan doen. Inplaats van naar de sloot, wat altijd gemakkelijker is na tuurlijk hebben we nu een pijp aangelegd en zorgen ervoor dat de gief op ons eigen land te rechtkomt. Het is allemlaal wat meer werk, maar goed, we heb ben nu de bemesting ervan ook." En ook de melktanks zal het bedrijf niet opbreken. „Inplaats van melkkoeien nemen we er een paar stuks mestvee bij en dan zal het ook wel gaan". Want de ge broeders J. en A. de Jonge aan de Platteweg in Driewegen hebben het op hun bedrijf goed en zin in de faoriek hebben ze nog lang niet. i De oplossing voor de gier. Inplaats van op.de poldersloot,' wordt het nu op eigen land geloosd. Beiaardconcert op de zomeravond in Middelburg MIDDELBURG - Donderda gavond 17 juli kunnen'de inwo ners van Middelburg genieten van het derde in de reeks zome ravond beiaardconcerten op het carillon van de Abdijtoren. Nog tot en met 17 augustus is er ie dere donderdagavond een der gelijk concert te beluisteren. Dat van 7 juli wordt verzorgd door me vrouw Ria van Viegen-Pieffers, stadsbeiaardier van Doetin- chem en Vianen en van 1963 tot en met 1972 ook stadsbeiaardier van Hengelo. Ria ian Viegen-Pieffers heeft haar opleiding genoten aan de Nederlandse bieaardschool te Amersfoort; zij studeerde orgel aan het Amsterdams conserva torium. Bekendheid geniet ze ook in et buitenland. Ze maakt vele tournees en trad geregeld op voor de Nederlandse, Duitse, Engelse en Noorse radio en voor de wereldomroep. Het concert van mevrouw Viegen-Pieffers, Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marie- kerke, Middelburg en Veere. Vlissingen: mevrouw L.H. Wolterbeek-v. d. Vlerk. Schubertlaan 29, tel. 01184-6869. Middelburg: J. Kuipers, Zach. Jansenstr. 27, tel. 01180-11862 Redactie b.g.g.: tel. 01600-22341 (toestel 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus 73 - Tel. 01184-6830. ADVERTENTIE-ACQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spuiplein 94. Tel. 01184-6830. dat net als de andere in de reeks van halfacht tot halfnegen zal duren, omvat onder andere ze ven variaties over „Heer Jezus heeft een hofke" van R. de Waard, internationale volkslie deren en een selectie uit „The sound of music". De gemeentelijke culturele dienst te Middelburg heeft in verband met de zomeravond concerten een programmaboek je uitgegeven, waarin naast de zeven concerten aandacht wordt besteed aan de verschillende be grippen rond beiaardconcerten. Over die begrippen bestaan vol gens de dienst veel misverstan den. Vaak hoort men de misvat ting, dat de „beiaard" uitslui tend voor handbespeling en het „carillon" alleen voor automati sche bespeling is bestemd. Dit is echter niet het geval. De woor den beiaard, carillon en klok kenspel zijn synoniemen. Bei aard is een Vlaamse term, caril lon een Franse en klokkenspel een Nederlandse. In vele gevallen is een beiaard naast het met de hand te bespe len instrument ook nog voorzien van een automatische speelin- richting. In Middelburg is dit ook het geval. De automatische speelinrichting brengt op de kwartieren, de halve en de hele uren eenvoudige melodieën ten gehore. De beiaard te Middelburg be vat 49 klokken en heeft een om vang van vier octaven. De stemming is „A" met bes en es in het pedaal. De voornaamste ac tiviteit oi de beiaard bestaat uit de handbespeling door middel van het klavier. In tegenstelling tot het automatische spel kan met het handspel het volume van zeer zacht tot zeer luid ge nuanceerd worden. Voor net handspel is in Middelburg ee stadsbeiaardier aangesteld: de heer P. H. Broerse. De wekelijkse bespelingen in Middelburg vinden plaats elke donderdag van 12.00 tota .ij.** uur. Voorts is er nog een menigte extra-bespelingen te beluiste ren; in de maanden juli en au gustus bijvoorbeeld. Voooraf- gaande aan het Klank- en licht spel in de Abdijgebouwen wordt er dan gedurende een uur ge speeld. Ook de zomeravondbe- iaardconcerten vallen onder de extra-bespelingen. Het automatische spel brengt gedurende alle seizoenen op de halve en hele uren een langere en op de kwartieren een kortere melodie ten gehore. Het automa tische spel geschiedt door mid del van een „speelband". Dit spel is uitsluitend mogelijk voor het ten gehore brengen van korte melodieën, omdat anders de band te lang en de kosten te hoog worden, nog afgezie van het gemis aan persoonlijkheid en nuance-verschillen in het spel. Croeger werden voor het automatische spel grote metalen trommels gebruikt, waarin overeenkomstig de te spelen me lodie pennetjes werden gesto ken. SEROOSKERKE -Zaterdag 19 juli a.s. organiseert de ruiter- vereniging „Sé-Ros" in samen werking met manege „De Eend racht" een nationaal Concours Hippique op het terrein van de manege aan de Rijkebuurtweg te Serooskerke (VV) Aanvang 10.30 uur. Het is de achtste maal, dat een dergelijk concours gehouden wordt. Vele prominente sprin gruiters (o.a. Anton Ebben en Piet Mooy) hebben in de afgelo pen jaren deelgenomen. De ere-prijzen, die bestaan uit Zeeuwse sieraden, vallen altijd zeer in de smaak bij de deelne mers. De toeschouwers kunnen ver der genieten van een demonstra tie door leden van de R.V. „Sé- Ros", van een shownummer en niet te vergeten van de hack ney's, die in vier verschillende rubrieken te bewonderen zijn. Het Concours Hippique is het enige in Zeeland, aat gehouden wordt onder de reglementen van de Nederlandse Hippische Sportbond. MIDDELBURG -In het open luchttheater Toorenvliedt treedt donderdagmiddag 17 juli de beroemde boskabouter Pau lus op. De kindervriend wordt naar Middelburg gehaald door de gemeentelijke culturele dienst in het kader van de kin dervoorstellingen die de dienst nog tot en met donderdag 24 juli wekelijks organiseert. De voorstellingen beginnen om .half drie 's middags. Kaar ten kan men verkrijgen bij de gemeentelijke culturele dienst, van 13.00-17.00 uur. Ook zijn er kaarten te koop aan de kasse van het openluchtthea ter, vanaf één uur voor de voor stelling. V Dat je zelf mag zoeken bij Waals het hoeft natuurlijk niet maar het mag wel ^.ange^JelkeJMJ^VIi^ UW tapijtspecialist plein 1940 middelburg gaat van 21 juli tot 4 aug. met vakantie DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL. (01180) 2724 BETAALBARE SPORTIEVE KLASSIEKE DAMESMODE MIDDELBURG —Donder dagmiddag 17 juli wordt van 12.40 tot 13.05 uur een „wel komstdienst voor iedereen" ge houden in de Engelse kerk ach ter het Stadhuis te Middelburg. Ds. R. P. Ytsma houdt een korte overdenking met als thema „Spreken is goud", geba seerd op Lucas 18 18 - 22. Organist W. Willeboordse speelt en begeleidt op het orgel liederen van Johan de Heer. Bij aankoop van een gezinspak ijs een pak boterwafelkoeken van 1,30 voor Laat ik beginnen, vrienden, met te zeggen, dat ik de laatste zal zijn die staat te juichen omdat er steeds meer huizen als tweede woning gebruikt worden in onze dorpen. Ik heb het al vaker gezegd, dat die dorpen - vooral 's winters - dode dorpen dreigen te wor den. Maar dis die tweede wonin gen er zijn hoefje ze natuurlijk ook weer niet als een soort melk-koetjes te gaan gebrui ken. En dat lijkt ons provinci aal waterleidingbedvjf (WMZ) wel te doen. Want de WMZ vraagt van de bezitt >r van een zomerhuis, naast het gewone vastrecht en de normale wa- terprijs ook nog eens een jaar lijkse toeslag omdat die wo ningen nou eenmaal niet he lemaal rendabel zijn voor het bedrijf. Tot zover kan ik dat helemaal begrijpen. Maar het wordt een beetje te gek als de WMZ ook nog eens 250 gulden in rekening gaat brengen aan iemand, die een bestaand huisje koopt en als tweede wo ning gaat gebruiken. Dat ze die f 250,- vragen voor nieuw gebouwde zomer huizen, is nog te volgen. Want er moeten flinke investeringen gedaan worden, terwijl er aan de waterlevering weinig te verdienen valt. Maar als ie mand een oud huis overneemt en het als zomerhuis gaat ge bruiken, hoeft de WMZ hoog stens de meter-opnemer even lanys te sturen. Verder zijn er geen kosten aan verbonden. En om dan toch f 250,- in reke ning te brengenik kan me indenken, dat iemand, die zo'n nota in de bus krijgt, zich een melkkoetje gaat voelen. Van de WMZ heb ik begre pen dat die f 250,- nodig is om de dure aansluitingen op com plexen met tweede woningen te kunnen betalen. Want die liggen dikwijls vér van de be staande leidingen. Dat bete kent volgens mij dus, dat ie mand, die een tweede huisje in bijvoorbeeld Kwadendamme moet meebetalen aan de extra-aanlegkosten van het complex tweede woningen van de firma Wilma in Bruinisse. Ik blijf het toch logischer vinden, dat als ze in Bruinisse niet uit de kosten komen, dat ze daar de aanlegkosten ver hogen. Bovendien moet de WMZ juist in die typische toeristen-gebieden toch al al lerlei extra-voorzieningen treffen om in de zomer vol doende water te kunnen leve ren. Als iedereen zich zorgen maakt omdat die grote com plexen met zomerhuizen ons Zeeuwse landschap dreigen te vernielen, dan moet je dat in elk geval niet stimuleren door de kosten die ervoor gemaakt worden, af te wentelen op mensen, die ergens in een dorpje achteraf een bestaand huisje hebben gekocht. ARJOAN Wellicht bent n deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even binnen bij ons kantoor, Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers ziin Banketbak kerij Faber, Raadhuisstraat 28, de alombekende kwaliteit staart; slagerij De Vries, Wal- straat, een half pond biefstuk; Vishandel F. de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebak ken vis uit de zaterdagreclame; Drogisterij Lutweiler, Lange Zelke 80, een luxe flacon bad- schuim; Smith Kaas, markt kraam, een pond kaas naar keu ze; Slagerij Oosterom, Wal- straat 100, 300 gram vleeswa ren; 't Gouddoppertje, Brillen- specialist Tilroe, Walstraat 81, kamerthermostaat; Dranke nimport Jan Duimel, Hermes- weg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. 3,95; Annikes cafetaria, Bet je Wolfplein, twee broodjes' Annikes met koffie; Fa. van de Vijver, radio en tv., Kanaals traat 12, Oost-Souburg, een maal gratis batterijen voor een transistorradio; Midgetgolf- baan, Delta Burg. van Woelder- laan, Vlissingen, gratis speel ronde en twee consumpties; Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken, plus koffie voor twee personen, Chemische wasserij populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon. O.A. ZEEUWSE PRENTEN J. A. LIMBURG Antiquair, beedigd Taxateur en Makelaar H%ven Zuidzijde 14, tel. 01119 405 INKOOP TAXATIES VERKOOP due ddnbiedlng geldt van 171 m 23-7 25% Paul Krugerstraat 61, Vlissingen, tel. 12653 Kanaalstraat 65, O-Souburg, tel. 63164 Trefpunt Hulst, tel. 3800

Scheldebode | 1975 | | pagina 1