„Ik wil mensen helpen en zelf proberen een goed mens te zijn" l n FONDKAMPIOEN JO WENTZLER „Veel duiven meegeven kost veel geld" IN GESPREK MET. Zuster Helenie ALQUIN Tweede popconcert Maldegem 1 Sk JËFb Voorzitter Lauwereys van tennisvereniging Hulst: Zeeuwsch - Vlaamse Top Vier Bloei Uitbreiding GROEDE - Als je haar ziet omspringen met kinderen, haar leuke, moderne bloemetjesjurk ziet, haar goed in model geknipt korte haar, haar aantrekkelijk gezicht en de zelfverzekerde ge baren, waarmee ze b.v. een siga ret opsteekt, is het moeilijk je voor te stellen, dat Willemien van Moorsel, een jonge vrouw van 32 jaar, al ruim 12V2 jaar als Zuster Helenie door hei leven gaat. Wat betekent, dat ze de ge loften van gehoor/aamheid, trouw en maagdelijkheid heeft afgelegd en zich één van de Zus ters van Liefde mag noemen. „Er waren destijds ook genoeg mensen, die zeiden; je bent niet goed, dat je je zo laat opsluiten. Geen eigen kinderen, geen man, geen eigen huis. Die snapten het gewoon niet. Het is evenwel niet zo maar een beslissing ineens geweest, maar het gevolg van een proces van jaren", probeert zuster Helenie uit te leggen, „na tuurlijk heb ik vroeger ook wel vriendjes gehad, maar ik voelde dat er nog iets anders moest zijn. Ik wilde iets heel moois van m'n leven maken, iets van mezelf ge ven. Dat geeft je een enorm rijk gevoel. Maar denk nou niet, dat ik constant gelukzalig loop te ten gekozen en sta daar dan ook helemaal achter". Toen zuster Helenie nog Wil lemien heette werkte ze in de ziekenverzorging. Ze komt uit een groot gezin in Budel, heeft juichen of zo, want net als men sen in een huwelijk, hebben wij ook onze goede en onze slechte dagen. Ik heb m'n keuze bepaald en doe dat eigenlijk iedere dag opnieuw. Dat maakt, dat je wel bewuster gaat leven. Tot nu toe heb ik nog steeds voor m'n gelof- nog 6 broers en zustfers, die ge trouwd zijn, terwijl een andere broer en zus eveneens voor het kloosterleven hebben gekozen. „Als ouder heb je het offer ook maar te brengen, dat je je kind moet afstaan", zegt zuster Hele nie „in het begin zagen ze het met mij niet zo zitten, want ze zeiden: ik denk dat jij eerder weer terug in huis bent, dan wij terug zijn van jou naar het klooster brengen. Nu ze zien, dat ik echt gelukkig ben en dat het goed gaat, hebben ze er ook vrede mee. Er zijn altijd nog 6 broers en zusters over, die voor de kleinkinderen kunnen zor gen", lacht ze. In haar voorbe reidingstijd voor de Eeuwige Gelofte kreeg zuster Helenie naast haar religieuze opleiding ook al onderricht in de gezins verzorging. Toen ze klaar was, werd ze o.a. uitgezonden naar Amsterdam, waar ze in een be jaardentehuis met zo'n 500 men sen werkte. Ongeveer 7 jaar ge leden kwam ze naar Zeeland (waar ze zich nèt zo thuis voelt als in Brabant) en ging met en kele andere zusters samen wo nen in de Schuttershof in Sluis. Ze springt in in gezinnen waar de moeder voor kortere of lan gere tijd vervangen moet wor den. Nu helpt ze bij de familie -I*) van Eyck in Groede. Een jaar ge leden is daar de moeder overle den en bleven de 3 kinderen van 5, 4 en 2 jaar alleen met hun va der achter. „Dit is de 2e keer, dat ik hier ben", vertelt ze terwijl ze het kleine manneke, dat een be etje verkouden op de bank ligt te slapen, voorzichtig over z'n bol letje aait. „Vorig jaar was ik hier ook al van april tot september en nu ben ik er al weer een maand of twee. Het is echl niet alleen een kwestie van huishoudelijk werk doen en poetsen, maar je moet zoveel mogelijk proberen de moeder te vervangen. Ver trouwen geven en krijgen. Je gaat op den duur van zulke kin deren houden, dat is logisch. Dan valt het ook niet altijd mee, om afstand te doen. Daarom is de normale periode van hulp in een gezin ook gesteld op 3 maanden. Natuurlijk kan het in een moederloos gezin ook wel eens gebeuren, dat je je tot de man aangetrokken voelt. Dat is heel normaal", zegt zuster Helenie eerlijk, „maar iedere dag op nieuw vraag ik mezelf, wat ik wil en wat ik moet doen en nog steeds houd ik het bij het leven, dat ik heb gekozen. Ik geloof n.l., dat ik zo meer voor mensen kan doen. dan wanneer ik getrouwd zou zijn. Ik wil mensen helpen, mensen dienen en zelf proheren een goed mens te zijn, gericht op het Evangelie. Het is een fijn ge voel je bemind te weten door God en de mensen en zoveel har telijkheid te ondervinden. Ik zie ook veel mensen, die als mensen zonder geloof geweldig goed functioneren, maar ik zou niet zonder geloof kunnen. Leven is voor mij geloven en geloven is voor mij leven. Ik zou het niet graag loskoppelen. Het „nu" is voor mij erg belangrijk". Hoe de toekomst zal zijn weet ik niet. Wat ik van uittreding vind?" Zuster Helenie denkt even na. Ze neemt een slokje van haar glaasje fris en steekt nog eens een sigaret op. „Ik zie het als een vorm van echtscheiding. Als het echt niet meer gaat, moet je het doen. Maar ik zou het toch ook wel een in de steek laten van de groep vinden. Het leven van een religieuze is tegenwoordig zoveel gemakkelijker geworden. Vroeger was alles bepaald en mocht je alleen datgene doen, wat je voorgeschreven werd. Nu ben je helemaal vrij in je keuze van bidden of van boeken lezen. Je draagt een stukje eigen ver antwoordelijkheid op alle ge bied. Dat heeft voor mij grote waarde. Je gevoelens worden ook helemaal geaccepteerd. Wat dat betreft gunnen ze je alle mo gelijkheden om uit te groeien tot een volwassen vrouw. Je kunt je vrije tijd indelen, zoals je zelf wilt. Dat heb ik gewoon nodig om door te kunnen gaan. Ach", zegt zuster Helenie met een glimlach, „je probeert het als mens toch allemaal zo goed mogelijk te doen. - of je nu leek bent of een religieuze" STOPPELDIJK - Ik had onze lezers vanaf deze plaats eens willen verhalen over de gedra gingen van een duivenhouder wiens duiven moesten thuisko men van een belangrijke provin ciale wedvlucht. Afgaande op de weersver wachtingen van het KNMI in De Bilt - maar wat zaten ze er weer lelijk naast, overigens deze zo mer niet voor de eerste keer - had ik het tijdstip zo gekozen, dat op die zaterdag, 28 juni, de duiven zouden gaan „vallen" en wetende dat de heer J. VVentzler uit Stoppeldijk zou deelnemen aan de op die dag te houden pro vinciale wedvlucht vanuit Cha- teauroux, was ik om elf uur 's morgens ter plaatse. Veel te vroeg echter om de duiven te zien vallen, want ik hoorde dat ze pas om halfzeven die morgen waren gelost, welis waar met mooi weer, maar met de noordoostelijke wind en mo gelijk verderop langs de vlucht- lijn een zware bewolking zoals hier het geval was, zou het toch wel enkele uren later worden. Geen zenuwachtig gedoe dus (of hij het anders overigens wel is weet ik trouwens ook niet), geen getuur in het luchtruim of er al duiven zijn waar te nemen, maar een rustige Jo Wentzler, die bij mijn aankomst door zijn vrouw uit de werkplaats, achter de schoenwinkel, waarboven ze te vens de duiven huisvesten, wordt geroepen. Wentzler die deze dag drie duiven mee heeft in dit concours vanuit Chateauroux, op soortge lijke vluchten meestal hetzelfde aantal, „Veel duiven meegeven kost veel geld", zegt hij, ver wacht onder deze weersomstan digheden de duiven niet voor twee uur in de middag „En als je om die tijd klokt zul je wel goed- zitten". Als Fondkampioen 1974 in de Kring Centrum Zeeuwsch- Vlaanderen had hij een week eerder in de overnachtvlucht vanuit Sint-Vincent zijn naam alle eer aangedaan. In deze zeer zware wedvlucht, door velen zelfs een rampvlucht genoemd, won hij met een doffer uit 1970 in Kring Centrum de eerste en provinciaal de tweede prijs, een prestatie waarmee hij dik tevre den is: „Ik ken iemand hier in de omgeving die had er twaalf mee en kreeg pas dagen na de lossing zijn eerste duif thuis. Ook op de eendagsfond heeft Wentzler al eens grote successen behaald. In 1971 won hij de eer ste en de derde prijs in Ifet pro vinciaal concours met oude dui ven vanuit Moulins en zowel in 1972 als in 1973 won hij de pro vinciale wedvlucht met jonge duiven vanuit Bourges. Beide laatste keren met een jonge dui- vin: „Die zitten nu hoofdzake lijk op het kweekhok. Zo af en toe worden ze nog wel eens in een „tussenvluchtje", bijvoor beeld uit Doornik, ingezet. Wentzler speelt het liefst op de midfond, wedvluchten waarin de duiven dezelfde dag nog kun nen thuiskomen: „Zo'n Sint- Vincent-vlucht er tussendoor, maar dat is meer voor de sensa tie. Duiven die in de andere vluchten aan de kop vliegen moet je op zo'n vlucht niet mee geven. Mijn winnende duif in kring Centrum had als laatste vlucht daarvoor Dourdan ge daan en vloog toen in die kring vlucht zo rond de zestigste prijs. Alle zondagen met zo'n duif spe len en dat Sint-Vincent gaat niet, die moet voorbereid en uit gerust zijn". Gespaard wordt de doffer niet, want op 18 juli moet hij deelnemen aan de wedvlucht vanuit Dax: „Tegen die tijd is hij goed uitgerust. Het is een doffer van eigen kweek. De ouders ko men van H. du Puy uit Biervliet en stammen uit het ras van M. van de Sijpt uit Gent. Ik heb daarvan al verschillende goede duiven gehad en het schijnt een goed fondras te zijn". Wentzler heeft het duiven- melken van zijn vader afgeke ken, reeds voor de oorlog: „Ik was de jongste thuis en moest de duiven altijd wegbrengen". Na 'de oorlog speelde hij een tijdje samen met zijn vader met dui ven en nam kort daarna alleen over. Hij heeft dus altijd ge speeld van hetzelfde hok maar dat flink uitgebouwd. Hij is lid van de postduivenve reniging Eerlijk Vreest Nie mand in Axel. Dat hij ook daarin succesvol is tonen de behaalde kampioenschappen aan, die hij in 1974 won met zijn oude dui ven; „Ik speel ook graag met de jonge duiven, maar ik kan ze er de laatste jaren niet meer „bij" krijgen, mede door een oogziek te, dat schijnt bij mijn jonge duiven een kinderziekte te zijn„ vooral in het begin van het sei zoen, later gaat dat over. Maar als ik een paar goede jonge dof fers heb dan gaan die verder dan Dourdan de mand niet meer in. Als je een goed hok duiven wilt opbouwen, moet je bepaalde jonge duiven toch sparen. Eigen lijk vind ik de vlucht vanuit Bourges toch wel wat aan de zware kant". Ondanks het Sint-Vincent succes gaat het dit jaar met zijn oude duiven ook iets minder goed: „De echte vorm hebben ze nog niet te pakken. Ik denk dat dat ligt aan het feit dat het dit voorjaar zo lang koud is ge weest, je hoort er meer liefheb bers over klagen. Overigens mag ik niet mopperen, want ik heb nog geen enkele vlucht gehad waar ik geld aan moest toeleg gen". Dat laatste brengt bij mij de vraag of hij grof speelt. „Ik ben geen gokker, ik poel altijd fat soenlijk zodat ik niet hoef staan té beven als mijn duiven van een vlucht thuiskomen. Heel veel geld uitleggen doe ik nooit. De sport kost al veel geld en je bent afhankelijk van het weer. Wat Wentzler wel altijd doet is om zes uur 's morgens opstaan en dan is zijn eerste gang naar de duiven: „Uitslapen doe ik nooit, ook zondags niet". CEES DE ZEEUW Tennis is geen elite-sport" HULST - Van een on doordringbaar tenniswereld- je" is bij de Hulsterse tennis vereniging „Hulster Am bacht" zeker geen sprake. Men kent er sinds jaren geen ballotage-commissie meer, zodat duidelijk is dat de ten nissport in Hulst voor ieder een toegankelijk is. Waarom niet", zegt voorzit ter Walter Lauwereys. „Het idee dat de tennissport alleen voor élitemensen is wegge legd moet maar gauw uit de wereld geholpen worden. Het zijn juist de mensen die niet tennissen die dat soort praatjes de wereld in helpen. In onze vereniging is ieder een hetzelfde, en waarom niet eigenlijk". Het is dan ook geen wonder dat „Hul ster Ambacht" een bloeiende vereniging genoemd mag worden. Ondanks dat alles kijken velen nog „hoogop" naar diegenen die helemaal in het wit de tennissport be oefenen. Bij hun ligt al gauw het woord „elitesport" op de lippen. Maar het bijzonder actieve bestuur van Hulster Ambacht" dat buiten voor zitter Walter Lauwereys verder bestaat uit secreta resse mevr. Van de Wiele- Boogaert en penningmeester J. Loof weet wel beter. De tennissport is vooral in Hulst helemaal in.- Hoe komt het nu dat vooral jn Hulst de tennissport zo bloeit?? Voorzitter Lauwereys: „Op de eerste plaats omdat in Hulst ie dereen in de gelegenheid wordt gesteld om de tennissport te kunnen beoefenen". Voor een luttel bedrag per jaar - een be drag dat bij verschillende an dere takken van sport beslist een stuk hoger ligt - kan men zich als lid laten inschrijven. Buiten het naar hartelust tennissen kan men als men hogerop wil les ne men, om zo later de wedstrijd sport in te duiken. Dit jaar startte „Hulster Ambacht" zelfs met een jeurdtraining in de leef tijden van 8 tot 11 jaar. Walter Lauwereys zegt daarover: „Wil je hogerop komen dan is lesne- men onder leiding van een des-- kundige zonder meer een eerste vereiste. Als je met deze sport begint ga je je zonder erg be paalde slagen leren, en als je daarmee doorgaat is het later bijzonder moeilijk om het op de juiste manier te 'gaan doen. Dat was dan ook wel een van de re denen dat we dit jaar begonnen zijn met een jeugdtraining. Want ook voor onze jeugd is het belangrijk dat ze de tennissport goed onder de knie krijgen. Zij moetën uiteindelijk voor het voortbestaan van de vereniging zorgen. Met een goede basis kunnen ze zich verder ontwikke- len, om later ook deel uit te ma ken van de verschillende teams die we tellen die in competitie verband spelen". De heer Camiel de Rooy die al vele senioren onder zijn hoede had, zou het nu ook met de jeugd gaan proberen. „Buiten de speciale training van trainer Camiel de Rooy kan de jeugd ook altijd nog rekenen op de steun van hun voorzitter Jean-Loup Deltour. Hij mag /.onder meer tot de sterkste spe lers van de Hulsterse vereniging gerekend worden. De Hulsterse vereniging heeft momenteel de beschikking over vier banen, die elke dag van 's-morgens tot 's avonds laat bezet zijn. Vooral in de voormiddag komen de ge huwde dames veelvuldig aan hun trekken, terwijl de anderen 's avonds een balletje komen slaan. Walter Lauwereys: „Met het aantal leden dat we nu heb ben gaat het nog net. Maar", zegt Lauwereys, „Er is nog plaats voor twee banen, zodat we de toekomst hoopvol tege moet kunnen zien". Waarom niet, uiteindelijk mag „Hulster Ambacht" ook nog burgemees ter Molthoff en zijn echtgenote tot de leden rekenen. De realise ring van een vijfde en zesde baan ligt misschien op papier al klaar, of niet „Neen, neen, uiteinde lijk moeten er nog meer dan al leen de burgemeester zijn fiat aan geven. Maar ik dacht dat we over enkele jaren daar toch eens over moeten gaan praten met B. en w. van Hulst. In onze be- stuurskringen hebben we daar zeker al eens over gesproken. Uiteindelijk moeten we ook ver der kijken dan alleen het jaar waarin we leven". Met Jean-Loup Deltour als grote spetter in het eerste team werd men de afgelopen competi tie kampioen imde vierde klasse. Promotiewedstrijden die bin nenkort op het programma staan zullen moeten uitwijzen of het team rijp is om door te stoten naar de derde klasse. In compe titieverband spelen momenteel vier seniorenteams en een jeugd- team. Hulster Ambacht kan nog meer teams op de been brengen, maar komt dan duidelijk in de knoei met het aantal beschik bare banen. Onlangs heeft men er ook nog een „oefenkooi of tennismuur" bijgekregen. waar de spelers(sters) zich vooraf rus tig kunnen inslaan. Aan de hand van de woorden van voorzitter Walter Lauwereys, een zondei In 1974 hebben ongeveer 750 jongeren genoten van het eerste popconcert van Maldegem. Dit jaar worden er 1000 verwacht. En dat zit er wel in, omdat er nogal wat grote namen bij zijn zoals Alquin, Galaxy-Lin, en de groep Hoa Binh. Verder zijn er nog wat plaatselijke bandjes te beluisteren. Omdat Alquin de „top of the evening" zal worden, zullen wij deze groep even onder de loep nemen. Alquin bestaat nu zo'n drie jaar; hoewel de kern van de groep al enige jaren bijeen was, vond het eerste optre den onder de naam Alquin plaats op 29 januari 1972 in Paradiso te Amsterdam. Algemene erkenning kwam verrassend snel dat eerste jaar. De groep viel op door het eigene van hun mu ziek en de grote mate van perfectie ten opzichte van hun concerten. Halverwege dat eerste jaar werd de eerste LP „Marks" opgenomen. Deze bevatte een selectie uit de muziek die in die tijd in de zalen uitge voerd werd. De LP werd goed ontvangen, maar de de- finieve doorbraak kwam op het Pinkpopfestival '73 te Geleen, waar Alquin, ge plaatst in een programma van buitenlandse acts, de verrassing van het festival werd en een staande ovatie ,van 30.000 man in ontvangst kon nemen. Snel daarna volgde het tweede album Mountain Queen", die in Engeland werd opgenomen. Beide LP's werden in Engeland uitge bracht, waardoor het zinvol was een eerste tournee door dat land te maken. Het vol gende jaar, 1974, zou voor Alquin een jaar van veel rei zen worden. Snel achtereen volgden een toemee door Duitsland met Golden Ear ring, een toernooi door Frankrijk met de Who, een toemee door Engeland we derom met Golden Earring en een derde door dat land, voor het eerst op eigen benen in grotere zalen. 1. S.O.S. - Abba 2. Stand by your man - Tammy Wynette. 3 If you go - Barry and Eileen. 4. Oh Monah - Nat Conella with Ted Easton Jazzband. Tip: Nothing else to do - Mag gie MacNeal. Een nieuwe nummer één deze week en een verrassende nieuwe binnenkomer op vier. tl meer sympathiek iemand, is duidelijk dat Ambacht" helemaal voor de het de „Hulstei wind gaat. Voor hem die sinds vorig jaar de voorzittershamei hanteerd moet het allemaal prettig zijn om die tijdens een vergadering op de tafel te laten neerkomen. PIET DE MAAT

Scheldebode | 1975 | | pagina 7