HP Rabobank Q Rivo: „Wij zijn te laat gewaarschuwd" Rioolwater Westerscnouwen bedreigt mosselcultuur in Oosterschelde r. Barend Servet Sjefke v. Oekel in De Beuk 17.50 ze zeggen Eerste Zeeuwse expositie \/.i>c>iiwst> 1; <S) 'Waal$ njpde LIMBURG ANTIEK Scheldebode-kringetje Maartense tapijt Pipo en Mammaloe in Toorenvliedt Geelzucht 6! Geen overieg KOUDEKERKE RUITER St. Janvoetbrug Een half jaar Yerseke Mooier maal aan een dergelijke afval waterlozing zitten. Hagel van het RIVO: „We zijn te laat ge waarschuwd. In de jaren '67/68 hebben wij wel over de plannen gehoord. IVlaar daarna nooit meer. Tot we eind december ver leden jaar opeens weer met de problemen werden geconfron teerd. Er zou overleg geweest moeten zijn. vóór de plannen de finitief waren". want als die uithangt is het feest! En bij feest hoort FEESTVOORDEEL! deze week Bij besteding 3 gulden vliegtuigje voor maar 25 cent Haast u, op is opt BAR „DE HOEVE" Toeristen prestatieloop rond het jaar in bos veld en beek Brouwershaven de scheldebode *25e JAARGANG NO. 27 (UITQAVE miGgy^RgMAAISCHAPPy DE STEM B.V. - £fi£QAJ 'WOENSDAG 2 JULI 1975 WESTERSCHOUWEN - „Je houdt de Oosterschelde open om de mosselcultuur te behouden. Dan is het toch absurd, dat die toch nog verloren zou gaan door andere plannen". Dat zegt de heer Hagel van het rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Want opnieuw hangt er een grote dreiging boven het voortbestaan van de mosselcultuur in de Oosterschelde. F dreiging die wordt gevormd door de toekomstige lozing vhet rioolwater van de Kop van Schouwen in de Hammen bij de Plompetoren, „Het aller beste stukje van de Oosterschelde, waar de beste mosselper celen liggen", zoals Hagel zegt. Mosselpercelen van vooral Zierikzeese en Bruse maar ook van Yerseker vissers. Een dreiging die nu even is af gewend (hoewel de nieuwe zui veringsinstallatie die de ge meente Westerschouwen daar bouwt al bijna klaar is en in de cember in gebruik zou worden genomen) omdat de gemeente voorlopig geen lozingsvergun ning krijgt. Zou ze die lozingsvergunning wel krijgen, dan is het volgens het RIVO bijna zeker dat 16 mosselpercelen in de omgeving waardeloos worden. Die mos selpercelen maken een kwart tot een derde van de hele mossel- produktie in de Oosterschelde uit en waren verleden jaar goed voor een opbrengst van 1,2 mil joen gulden. Maar dat is niet het enige, want ook Zierkzee en Tholen hebben plannen om hun afval water in de Oosterschelde te gaan lozen. „En als dat gebeurt dan kun je de hele mosselcultuur in de Oosterschelde wel af- ïriivei ïraer Visserij. „Zou namelijk Wester schouwen een lozingsvergun ning krijgen, dan kan daaruit voortvloeien dat ook die andere meenten die zouden moeten ïgen. Nu kun je de vissers wel uitkopen, maar waar hou je dan De nieuwe zuiveringsinstallatie was nodig omdat de bestaande zuiveringen bij de kernen in de Kop van Schouwen niet zijn be- i rekend op de enorme toeloop VjlGGfl OplOSSiflQ van de toeristen in de zomer De installatie die nu in aanbouw is, heeft een capaciteit van 100 000 inwonerequivalenten. (Een I E. staat voor het afval dat een per soon gemiddeld per dag produ ceert). vernietigd. Bij een mechanische zuivering (waarbij het siib met groot afval uit het water wordt gehaald) wordt het water ook gechloreerd. Dat chloor doodt wel de coli-bacteriën, maar de werking op darmparasieten en virussen, zoals het geelzuchtvi rus is nog onduidelijk. Boven dien kan chloor de smaak van de mossels aantasten". Aldus het ministerie van visserij. En een dergelijke onduidelijkheid is voor consumptieraosselen niet aanvaardbaar. Het RIVO moet namelijk voor de mossels in de handel komen een „Certificaat van onbesmettelijkheid" afge ven. Gaat Westerschouwen lo zen, dan kan dat certificaat niet zonder meer afgegeven worden, maar moeten de mossels in een straal van twee kilometer rond het lozingspunt (16 percelen) in quarantaine worden genomen, geïsoleerd in afwachting van de gevolgen van de lozing. Hel ri sico dat ze moeten worden afge keurd is groot, te groot" vindt het RIVO. schrijven", aldus een woord voerder van het miinisterie van de Oosterschelde voor open?" Net als met de lozing van het vuile Belgische water vanuit het Schelde-Rijnkanaal zijn de pro blemen rond de afvalwaterlo zing van Westerschouwen (plus de kernen Ellemeet en Scharen- dijke van Middenschouwen) pas in december duidelijk geworden toen in principe is besloten om de Oosterschelde niet af te slui ten. De plannen voor de zuiver ingsinstallatie van Wester schouwen zijn gemaakt in de tijd dat men er nog vanuit ging dat de Oosterschelde dicht zou gaan. Volgens die plannen zou den er dan helemaal geen mos selpercelen meer liggen bij de Hammen. De oorzaak van de nu ont stane problemen ligt volgens het RIVO in het feit dat niet eerder overleg is gepleegd over de milieu-aspecten die er nu een- De nieuwe Installatie van Wes terschouwen is voorlopig alleen gebouwd op een mechanische zuivering. En dat betekent vol- ns het RIVO ruwweg gezegd at „alleen de oude matrassen en fietsen eruitgehaald wor den". Pas na enkele jaren zal er ook een biologische zuivering worden toegepast, waardoor meer gevaarlijke stoffen worden Bij aankoop van een gezinspak ijs 'n dubbeldik Caramel- ijsje van 40 cent voor maar JLvfcent (geldig van 3/7 l/m 9/7) A EN APPARTEMENTENVERHUUR TRAMSTRAAT 3 Voor Jong en oud een gezellige en prettige sfeer Geopend van 20 00 tot 01 00.uur Maandags gesloten Frans van Wijk. Tel.: no 01185- 1617 VLISSINGEN - Wie snel ia, kan vanavond woensdag 2 juli nog meelopen, met de eerste toeristen-prestatieloop. leder een mag meedoen. Om 19.00 uur wordt gestart met de Jeugd loop over 2 km en om 19.30 uur met de Grote Loop over 6 km. Start en finish vinden plaats bij café Huvers Westduinwaar ook het secretariaat is. Iedere loper, die de tocht volbrengt, ontvangt een herinnering. MIDDELBURG - De sul van het open jongerencentrum De Beuk aan het Koorkerkhot heeft een antwoord gevonden op de cultureel bijzonder verant woorde programma's die de an dere Middelburgse instanties, welke zich op het gebied van de vrije tijd bewegen, plegen te verzorgen. Zaterdagavond 5 juli zal het centrum bezocht worden door de oer-Hollandse televisie helden Barend Servet en Sjefke van Oekel. Werd de eerste in ons land en daarbuiten (België) be kend door zijn daverende shows voor de VPRO-tv, de laatste oogstte niet minder roem met zijn „Van Oekels Disco-hoek", eveneens een VPRO-tv. pro gramma. dat het internationale Cop-gebeuren van een andere ant dan gebruikelijk belichtte. Van Oekels aforismen „Reeds" en „Ik word niet goed" werden in korte tijd gemeengoed in Ne derland. en terecht. In De Beuk zullen de twee heren de bezoe kers niet alleen vergasten op een gezellig praatje, maar ook op enkele van hun gevoelige liede ren. Liefhebbers van bet Hol lands cultuurgoed mogen de avond niet missen. De aanvang is negen uur. Binnenkort verschijnt (een nieuw boek van Richard Adams) Teken nu In voor (na verschijnen 1950) v consumptiemossels En boven dien komt het water daar via een sloot, die een zelfreinigende werking heeft en een sluisje. En die lozing is daar veel minder slecht dan een geconcentreerde lozing van dl het rioolwater van heel Westerschouwen op één punt" Inmiddels is de zuiveringsin stallatie bijna klaar. (Totale kosten indusiief biologische zuivering, 24 miljoen). De zui- veringsfabriek gaat in septem ber proefdraaien. De pijpleidin gen zijn gelegd tot aan de dijk. Alleen de lozingsconstructie bij de dijk is nog niet aangebracht, omdat die pas mag worden ge bouwd als de lozingsvergunning er is. In ieder geval ziet het er niet naar uit dat de installatie in december in gebruik kan wor den genomen. Bij rijkswater staat verwacht men niet dat er voor de winter een oplossing zal zijn gevonden. En in hethet stormseizoen - van 15 oktober tot 15 april - mag niet op de dij ken worden gewerkt. Wat er nu gaat gebeuren is onduidelijk. Er is een druk over leg tussen rijkswaterstaat, afde ling Goes, die de lozingsvergun ning moet afgeven en het minis terie van Visserij. Een oplossing is er nog steeds niet. De enige afdoende methode om de mos sels te beschermen is misschien het lozingspunt te verleggen naar de Noordzee. Maar dat is een zeer kbstbare oplossing, die bovendien de recreatie in gevaar brengt. De toeristen zitten ook niet op afvalwater bij de stran den te wachten. Bij de gemeente Wester schouwen wacht men inmiddels af wat er gaat gebeuren Volgens een woordvoerder van de ge meente begrijpt men de deining daar niet zo goed, „omdat er nu 2 kilometer verder oostwaarts midden tussen mosselpercelen wordt geloosd". Bij het ministe rie van Landbouw en Visserij weet men daar van af. „We hou den dat punt in de gaten. Maar ten eerste zijn het geen percelen Paul Krugerstraat 55 Vllsslngen MIDDELBURG - De houten voetgangersbrug tussen Kous tee nsedijk en Turfkaai ter hoogte van de Sint Janstraat heeft een naam gekregen. De brug heet Sint Janvoetbrug. Dat heel veel dames hun garderobe al hebben aangevuld mei een top-tien van Waals hood U daar ook bij Pentekeningen van Piet Pons in Kruiningse molen KRUININGEN - Van 11 tot 26 juli heeft de tekenaar Piet Pons (28) uit Vlake zijn eerste Zeeuwse tentoonstelling. Hij kwam anderhalf jaar geleden vanuit Schiedam naar Zee land. Zijn werk is in die be trekkelijk korte tijd aardig bekend geworden. Tenminste de reprodukties van de vele pentekeningen die hij maakte van mooie historische plekjes in Yerseke, Vee re. Sluis en an dere Zeeuwse plaatsjes. Aan die reprodukties is niet te zien dat hij zijn pentekeningen op een linnen maakt, een methode die behalve hij niemand toe past. Pentekeningen worden meestal gewoon op papier ge zet. Voor het tekenen op linnen is een aparte techniek nodig, die hij zelf helemaal ontwik keld heeft. Omdat linnen bob belt, moet ie zorgen dat zijn pen net boven het doek blijft, anders komt er niets terecht van de hele fijne lijntjes die het karakter van de pentekening bepalen. Aan „Veere" heeft hij een half jaar gewerkt. Stukje voor stukje. Want Pons woont tn een klein huisje, heeft een kleine tekentafel, maar kan. doordat de pen boven het doek moet blijven, het Unnen bo vendien niet eerst opspannen. En dus werd elke keer de rol linnen een eindje verder afge rold. Het gevolg is wel dat hij ook zelf nog niet weet hoe dit werk, dat hij al jaren wilde maken („op naar de drie me ter' er van een afstand ui tziet. De tekening moet nog opges pannen worden. Een hele klus omdat alles precies recht moet zitten, want de tekening staat er al op en het is met de bedoe ling dat de al wat door de eeu wen heen verzakte historische kadehuizen van Veere echt scheef komen te staan. voor het eerst in een kraampje ziin reprodukties verkocht. De tekeningen, vooral die van de oesterputten met de loodsen van Yerseke, sloegen geweldig aan. Niet alleen bij de Yerse- kenaren zelf, maar ook bij de vele bezoekers van de Ooster- scheldedag. die zo een stukje „Oosterschelde" mee naar huis konden nemen voor een zeer redelijke pnjs. Want de reprodukties zijn niet duur en erg mooi van kwaliteit. Na die dag ui Yerseke is het steeds beter gegaan. Ook van de prentbriefkaarten die hij maakt (o.a. van mooie stukjes Goes) zijn er rond de jaarwis seling nee! wat verstuurd. Pons werkt voor zichzelf, maar ook in opdracht („ik moet eerst Kroberen er van in leven te lnven") Wie graag een ge liefd of vertrouwd Zeeuws plekje, een stukje dorp of stad of wat dan ook, in nuis wil hebben kan bij hem terecht. Op de tentoonstelling, Uie de gemeente Reimerswaal orga niseert, is voor het eerst een tekening van de haven van Veere te zien. die een opper vlakte beslaat van twee metei lengte en een meter hoog Waarschijnlijk is dit de groot ste pentekening die ooit is ge maakt. Volgens Pons hangt er in Engeland ergens een van 80 centimeter en aat is al fors. Het resultaat is in Kruin- ingen te zien En daar zijn ook de werkjes van andere plaat sen in Zeeland te bekijken In de eerste plaats natuurlijk de tekeningen die hij in de dorpen Reimerswaal heeft gemaakt Want daardoor is de tentoon stelling er gekomen Verleden jaar kwam Pons in de belangstelling toen hij op de Oosterscneldedag in Yerseke En volgens Piel Pons wordt het sleed» mooier: „Pa pier vergeelt altijd en daarom ben ik naar iets ander» gaan zoeken Linnen wordi er in de loop der tijd alleen maar mooier op". De tentoonstelling in Kruin- ingen, waar trouwens ook werk van buiten Zeeland te zien is. Maassluis, Delft enz., is iedere dag open, behalve zon dags. Ik kun me best voorstellen dat de Walcherse veehouders tnopstand komen tegen de plannen van de melkcoópera- tie VCZ om in 1977 de melkbus helemaal af te schaffen. De VCZ wü dat alle veehouders straks een grote tank bij hun bedrijf plaatsen waarin de melk gekoeld wordt. Voor de VCZ betekent dat, dat ze de melk nog maar een paar keer per week moeten ophul en. tn plaats van tedere dag Dat drukt transportkosten en dat is nodig, zegt de VCZ Voor de veehouders betekent het ech ter allemaal veel meer In veel ?evallen zelfs dat ze hun meik oeten tegelijk met hun melk bussen moeten wegdoen om dat ze de aanschaf van zo'n tank gewoon met kunnen beta len. Want zo'n tank, waarin de melk dan diep gekoeld wordt zoals dat heet, komt op vele duizenden guldens, nog afge zien van de verbouwingskos- ten aan het bedrijf Vaak is er helemaal geen plaats voor zo'n gevaarte en moet er gebroken en/of bijgebouwd worden Vooral voor de gemengde bedrijven met een stuk of wat koeten kan het bannen van de melkbus grote gevolgen heb ben. Die gemengde bedrijven kunnen het geld dat ztj krijgen voor de melk heel goea gebrui ken, ze spelen er net quitte door Als ze zo'n tank aan schaffen, moeten ze er alleen maar op toe leggen En dat is 200 veehouders zc kans het geld voor ae tank op onmogelijk. Nu ts het niet zo, vrienden, dat de Walcherse en ook de Zuidbevelandse veeh ouders die at dit mar hun melkbussen aan de kant zou den moeten zetten, hun bezwa ren zo maar naar voren bren gen. In Zeeuwsch-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee zijn de blinkende bussen ook al ver dwenen. Op Flakkee waren er voor de invoering van de tanks zo'n 150 melkveehouders en op Schouwen ongeveer 250. Ruim zagen geen de tank op tafel te leggen en werden ge dwongen op te houden met hun melkvee. Ik bedoel maar, dat is toch duidelijk. En dan is er nog wat, want afgezien van de ellende voor de boeren, gaat het ons eigenlijk allemaal wel aan. Het afschaf fen van de melkbus betekent toch weer een verarming ran hel landschap. Die melkbus sen horen langs de Zeeuwse wegen en op de erven van de boerderijen zoals ook daar de koeten horen Boerderijen die toch al steeds minder boerde rijen worden, maar steeds meer fabriekjes, waar weinig leven meer is te bespeuren. Daarom, ik kan me best voor stellen dat de Walcherse en Zuidbevelandse boeren in op stand komen en ik wens ze veel sterkte en succes. ARJAON OA ZEEUWSE PRENTEN vwywww«w<A J.A. LIMBURG Antiquair, beëdigd Taialcur en Makelaar Hven Zuidzydc 14, lel.01119 - 405 INKOOP TAXATIES VERKOOP Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even binnen bij ons kantoor, Spuistraat 94 te Vlissingen. De winnares van de vorige week is mevrouw Vermeulen-de Witte, Schuitviotstraat 56, Biggeker- ke. de gulle gevers zijn Banket bakken] Faber, Raadhuisstraat 28, de alombekende kwaliteit- staart; Slagenj De Vries, Wal- straat. een half pond biefstuk, Vishandel F de Muynck jr.. Oude Markt 11. een kilo gebak ken vis uit de zaterdagreciame. Drogisten] Lutweiler. Lange Zeike 80, een luxe flacon baa- schtum; Smith Kaas, markt kraam, een pond kaas naar keu ze; Slagerij Oosterom. Wal- straat 100, 300 gram vleeswa ren, 't Gouddoppertje. Brilien- specialist Türoe. Walstraat 81, kamerthermostaat. Dranke nimport Jan Duimel, Hermse- weg 23. Vlissingen. fles sherry twv 3,95, Annikescafetana, Betje Wolfplein, twee broodjes (Anmkes met koffie. Fa van de 'Vijver, radio en t v.. Kanaals traat 12. Oost-Souburg, een maal gratis batlerijen voor een transistorradio. Mtdgetgolf- baan. Delta Burg van Woelder- enlaan, Vlissingen. gratis speel ronde en twee consumpties. 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG Nieuwendijk 51Vlissingen, bon voor pannekoeken, plus koffie voor twee personen; Chemische wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon; MIDDELBURG - Donder- daymiddag 3 juli is er in het openluchttheater Toorenvliedt de kindervoorstelling „Pipo en Mammaloe vieren feest". Kaar ten voor deze voorstelling zijn te verkrijgen bij de Gemeentelijke Culturele Dienst, Schouwburg, Molenwater 99a in Middelburg De Gemeentelijke Culturele Dienst heeft ook voor de weken daarop enige kindervoorstellin gen verzorgd tn het openlucht theater. Woensdagmiddag 9 jult wordt „Pietje Pnk en Papperas- sus" vertoond, donderdagmid dag 17 juli „Paulus de Boska bouter" en donderdagmiddag 24 juli Assepoester Alle kindervoorstellingen be- innen om halfdne. De entree edruaat f 1,50 per voorstelling. Naast het verkrijgen van kaar ten aan het kantoor van de cul turele dienst (maandag t/m vrij dag van 8 00-12.00 en van 13 00-17.00 uur), kan men hier voor ook terecht aan de kassa van het openluchttheater, vanaf éen uur voor het begin van te dere voorstelling

Scheldebode | 1975 | | pagina 1