Rabobank Q VAKANTIEFESTIJN OP 30 JUNI VAN START 100 JAAR MAA TSCHAPPIJZEELAND Expositie „Van kust tot kust" in Rijksarchief Kindervolksdansgroep Dauwendaele wil voor bejaarden optreden ze zeggen Maartense tapijt ■\Vaal$ qodc Koudekerkse rommel- en pretmarkt op zaterdag 5 juli Rommelmarkt Korfbalver. „Seolto" 't makkie Scheldebode-kringetje LIMBURG AiNTIEK KOUDEKERKE Plannen Optredens Europa Camping en Caravaning gids 1975-1976 14,90 DETHHiJS Paul Krugerstraat 55 Vlissingen UITSLAG zceuwse k FILM IN DE BEUK BAR „DE HOEVE'' Brouwershaven •Ej de scheldebode '25e JAARGANG NO 26 (UITGAVE: UITGEVER$MAATSQHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) •WOENSDAG 25 JUNI 1975 Speelstad en kleuterdorp twee weken voor de Vlissingse jeugd VLISSINGEN - Er wordt hard gewerkt aan de start van Speelstad en Kleuter dorp op maandag 30 jurii. Voor de derde achtereenvol gende keer zal dit vakantie festijn weer worden georga niseerd door de Stichting So ciaal Kultureel Werk (het S.K.W.) Op twee plaatsen in de gemeente Vlissingen wordt het spel gehouden: in Vlissingen in de oude Bone- dijkeschool en in Souburg in twee ballonhallen op het ter rein van de Zuiderzeestraat Vlissingen krijgt een Midde leeuwse stad en Souburg een Sprookjesstad. Via een en quête op de scholen rollen deze thema's er ieder jaar uit. Zo waren de voorgaande pro jecten Zigeuner- en Cowboy-Indianenstad. leder jaar een aantrekkelijk programma te verzinnen eist veel voorbereiding en ook veel hulp tijdens de uitwerking. Nog steeds kan de organisatie dan ook vrijwillige medewerkers ge bruiken, die twee weken lang met de kinderen op een plezie rige wijze bezig willen zijn. Dagelijks worden de bezoe- kertjes van Speelstad en Kleu terdorp beziggehouden met handenarbeid, films, volksdan sen enz. Ook worden er excur sies gemaakt, zoals naar de Ko ninklijke Marine, het Fort Rammekens en naar een bakker De kinderen kunnen zelf mee werken aan een Speelstad- krantje en verder zijn er een aantal grote evenementen een muziekmiddag en een groot eindspel met medewerking van studenten van de Akaaemie voor Woord en Gebaar m Utrecht. Vorig jaar hebben duizenden kinderen van Speelstad genoten en ook dit jaar worden weer grote aantallen bezoekers ver wacht Het project in Souburg staat onder leiding van het SKW in samenwerking met de Op- bouwcommissie en het V.J. V De toegangsprijs voor beide speelsteden bedraagt f 2,- per dag Vooraf zijn abonnementen verkrijgbaar In Vlisstngen-stad tot en met 27 juni m de hal van het stadhuis van 13.30-17 00 uur In Souburg ook tot en met 27 juni in het Wijkcentrum Mid denhof van 9 30-20 00 uur. In lichtingen zijn verkrijgbaar bij de Bonedtjkschool in Vlissin gen, tel 01184-14535 en op het terrein aan de Zuiderzeestraat te Oost-Souburg, tel. 01183- 61469 MIDDELBURG - In de expositieruimte van het rijksar chief in de Sint-Pieterstraat te Middelburg is sinds 18 juni de tentoonstelling „Van kust tot kust" te zien De expositie geeft een overzicht van de honderdjarige geschiedenis van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland en is ingericht door drs. R. L. Koops, als historicus werkzaam aan het rijksarchief. „Van kust tot kust" bestaat uit een groot aantal documen ten, foto's en enige schilderijen. Ook zijn er enkele scheepsmo dellen, onder andere van de „koningin Emma", een schip dat na een rustig bestaan als veer boot, dienst moest doen in de Tweede Wereldoorlog. De gang, die naar de tentoonstellings ruimte leidt geeft een grafisch beeld van de geschiedenis van de maatschappij: een aantal affi ches uit de periode van ca. 1880 tot 1947. De eerste plannen voor een stoomvaartdienst van Vlissin gen naar Engeland dateren van 1847 Deze liepen echter op niets uit. Tijdens de aanleg van de spoorlijn van Bergen op Zoom richting Walcheren werd het idee weer nieuw leven ingebla zen. In 1871 vormde zich een „Zeeuwsch Comité", dat een lijndienst tussen Vlissingen en een Theemshaven m het leven wilde roepen. In 1873 werden de havenwerken van Vlissingen begon men met de dagelijkse dienst In die eerste jaren kreeg de maatschappij herhaaldelijk met financiële moeilijkheden te kampen Na 1900 keerden de bedrijfsresultaten zich ten goe de Tijdens de eerste wereldoor log is de dienst, die tot nu toe als Engelse haven respectievelijk Sheerness. Queen borough en Folkestone had. herhaaldelijk onderbroken geweest Er gingen zelfs vier schepen verloren. De tijd na de oorlog bracht geen on verdeelde voorspoed in 1926 kreeg de S M Z bijna de nekslag doordat Engeland de invoer van vers vlees verbood, waardoor een belangrijke bron van in komsten verloren ging In 1927 openingstijden zijn 9 00 uur- 12.30 uur en 13.30 uur-17 00 uur (maandag tot en met vnjdag) Zaterdagochtends is de exposi tie geopend van 9 00 uur-12 30 uur De toegang is gratis ik< ging men een overeenkomst aan met de Engelse dienst Harwich-Hoek van Holland. Tevens verlegde men in dat jaar de dienst van Folkestone naar Harwich In 1940 werd de dienst wederom gestaakt door het uit breken van de Tweede Werel doorlog Gedurende de oorlogs jaren zijn vier schepen van de maatschappij dc»oi de geallieer den gecharterd Een vijfde schip feestelijk geopend door koning werd in 1940 bij Hoek van Hol- Willem III Twee jaar later werd land gebombardeerd de N V. Stoomvaartmaatschap pij Zeeland opgericht üp i9 juii Verwoest 1875 werd een feestelijke proef tocht gehouden Een week la lei 't Is voordeliger bij PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG Bij de bevrijding van Walche ren waren de havens van Vlis singen grotendeels verwoest Hierom oeslool de mij „Zee land de dienst vanuit Hoek van Holland te hervatten (1947) Dit betekende een voorlopig einde van Vlissingen als veerhaven op Engeland Dit voorjaar werd de Olav-hjn opgericht, met een dienst Vlissingen-Sheemess „Van kust tot kust" 19 nog tot en met 13 september te zien. De V dat je niet alles moet geloven wat er in de krant staat alleen de mode informaties van Waals zijn betrouwbaar. Lange Zelke 9-11 Vlissingen. MIDDELBURG - Woens dagmiddag 18 juni trad in het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel de volksdansgroep Dauwendaele op Dit was het eerste optreden van de groep, vertelt mevrouw Onderdïjk, die, zoals ze zelf zegt, voor de omlijs- tig zorgt. „Volksdansgroep Dauwendaele" klinkt nogal prozaïsch, dat vindt ze zelf ook, maar er is eigenlijk nog geen naam gevonden voor de groep. De groep bestaat uit kinderen in de leeftijd van zeven tot en met tien jaar, ze is opgezet in sa menwerking met de Hayman stichting, een afdeling van de s.k w. in Middelburg. De muzikale afdeling van de groep wordt verzorgd door me vrouw Vink, evenals mevrouw Onderdijk een vrijwilligster uit de wijk Dauwendaele. Vorig jaar is men in Dauwendaele met een gezelgschapvolksdansers van een iets oudere leeftijd be gonnen. De groep die er nu is, is via de scholen gelopen. Dat le verde meer leden op, en ook de huidige leeftijd is gunstiger, vindt mevrouw Onderdijk. ?rgenc a het ken. Na het seizoen gaan we in twee andere bejaardentehuizen optreden. Maar dan worden we ingepast in een ander program ma. Alleen een optreden van onze groep is te lang". De kinde ren dansen niet alleen, ze zingen ook. De begeleidende muziek komt uit een bandrecorder, het geen de geluidskwaliteit niet op timaal maakt, maar de inzet is dit wel, en daar gaat het toch om. KOUDEKERKE - De Koude kerkse Rommel- en Pretmarkt begint zo langzamerhand een goede traditie te worden. Voor de vierde maal zal zij dit jaar weer op de eerste zaterdag van juli, 5 juli, worden gehouden. De opbrengsten van deze markt schommelen jaarlijks zo tussen de twee en vierduizend gulden De dorpsvereniging „Koude- kerke", die het hele gebeuren organiseert, besteedt de gelden aan zaken in het Koudekerkse verenigingsleven, die steun no dig hebben. Verder subsidieert zij haar eigen activiteiten ermee, zoals de jaarlijkse fondue avond en de danscursus Dit jaar zal naast een enorme variëteit in „rommel' van olie vaten tot bruidsjurken er ook weer een keur van andere kra men zijn Verschillende winke liers werken mee met een eigen stand, zoals een slager met warme worst en sateh en een souvenirkraam. Voor de kinde ren is er poppenkast, ballen- gooien. sjoelen enz. Het halve dorp zal weer meewerken aan de organisatie 's Ochtends om vijf uur beginnen vrijwilligers al mei de opbouw van de kramen en om halfacht kunnen de standhouders met de inrichting beginnen Om negen uur komt de burgemeester om de markt officieel te openen. Rond vier uui wordt de markt gesloten en iedereen helpt dan actief mee om het dorpsplein zo snel moge lijk op te ruimen De dag zal worden besloten met een grool RoriunelbaJ' in Hotel Walche ren Van acht uui af is iedereen hiei welkom Bezitters van nut tige rommel kunnen hun spulle tjes aanstaande zaterdag 28 juni van 9 00-11 00 uur en maandag 30 juni van 19 00-21 00 uur voor hun huis neerzetten De kleding van de volksdan seresjes (het ziin allen meisjes) uit Dauwendaele is door vrijwil ligers vervaardigd. Voor alle zestien leden moesten rokjes gemaakt worden. Verschillende kleuren zijn vertegenwoordigd. Die kleuren maken het geheel wat fleuriger tijdens optredens. En optreden is het doel van de volksdansgroep Dauwendaele. Mevrouw Onderdijk: „Het is de bedoeling dat we het soort op tredens zpals hier in het Jacob Roggeveehhuis meer gaan doen. Zeven tot en met tien jaar is een drukke leeftijd. Je moet de kin- De laatste gegevens over kamperen vindt u in: Dl| VLISSINGEN - Voor de tweede maal heeft de Korfbal vereniging „Seolto" besloten een rommelmarkt te organise ren om de kas van de vereniging wat te spekken. Vorig jaar bracht een dergelijke markt het bedrag van 1.700.- op. De markt wordt aanstaande zaterdag 28 juni van 10 00-16 00 uur gehouden op het terrein van de V.C.B. „Lammerenburg" (naast de speeltuin) aan de Zuidbeekseweg. Diezelfde dag vindt daar ook het jaarlijkse zomerfeest met nngrijden van de V.C.B. plaats. Naast de rom melmarkt komen er op het ter rein verschillende andere kra men te staan. Een vak- en snoepkraan met poffertjes en ei gen gemaakte Zeeuwse babbe laars, een handwerk- en platen- kraam en een goktent Iedereen, die nog rommel heeft wordt verzocht deze ge reed te houden. Op donderdag 26 en vrijdag 27 juni haalt Seolto deze op in diverse straten in de wijk Paauwenburg Woont men elders of wordt er niet in een bepaalde straat opgehaald dan kan de rommel op 26 en 27 juni 's avonds op het terrein van de markt worden afgegeven Hel is ook mogelijk om op de dag zelf rommel mee te brengen *t MAKKIE, donderdag 26 juni - De 5 winnaars ontvangen ieder een doos Skol hier (24 blik jes), gratis huis- aan huis be zorgd. Mevr. V. d. Kroon-Poortvliet. Prins Bernhardstraal IK. Dirks- land. Mevr. De Witte. Poleniaan 3, Heikant. A. J. L. L. v. d. Velde. Kerseplein 1, Krabbendijke. Iz. J. Versprille, J. v. Goyeniaan 24, Vlissingen. W. Bakker. Burgh- seweg 35, Haamstede. Een beetje opgelucht heb ik ik verleden week gelezen, dat Zeeland waarschijnlijk toch Zeeland zal blijven. Ik bedoel, dat de plannen om in ons land geen 11 maar 26 provincies te maken, niet betekenen, dat Zeeland ook in stukjes wordt verdeeld. Een poosje geleden heb ik me nog kwaad zitten maken, toen ik hoorde dat ze Reimerswaal bij West- Brabant wilden voegen. Maar dat plan is nu dus van de baan. De Zeeuwse mosselen zullen in de toekomst dus niet uit het Brabantse Yerseke gaan ko men. En Tholen en Flipland mogen ook Zeeuws blijven. Het zou ook te gek worden om een kleine provincie met even veel inwoners als Rotterdam- zuid nog eens tn stukjes te gaan opdelen. De heren in Den Haag hebben dat dus ook inge zien. Jammer alleen van Flakkee. Want de bevolking daar wil graag bij Zeeland, als er toch nieuwe provincies worden gemaakt. Ze praten er ten slotte bima Zeeuws en ze voe len er weinig voor om in een provincie Rijnmond te worden opgenomen Dat kan ik me ook levendig voorstellen Maar de minuster kennelijk met, want nu moet Flakkee toch bv Rijnmond volgens zijn plan Ik vind dal een beetje onbegrijpe lijk, want Flakkee lijkt in niks op de Rijnmond en het lijkt in bijna alles op de Zeeuwse ei landen Misschien kunnen we hier vanuit Zeeland samen met de bewoners van Flakkee eens iets van ons laten horen in Den Haag Als ik zo over onze mooie ei landen zit te praten, zou ik bijna vergeten, dat hier de laatste tijd ook vervelende dingen gebeuren. Neem nou die diefstal in Middelburg, waar verleden week weer een sleepboot van Miniatuur Wal cheren werd meegenomen. Een miniatuur-sleepboot, dat wel, maar toch altijd nog een van een meter lengte, die met veel moeite in elkaar ts ge prutst. En. die boot is niet de enige, die verdween Het afgelopen jaar zijn er al vier boten gestolen, twee Ar- nemuidse hoogaarzen, een sta len viskotter en een coaster. Op die manier blijft er weinig voor de liefhebbers van Klein Walcheren over Er zijn trouwens nog meer liefhebbers, die met diefstallen te kampen hebben Dat zijn onze landelijke molen-gekken. Uit de molen van Uitgeest (en dat ligt helemaal in Noord- Holland) is een tandwiel gesto len en daar zoekt heel molen- minnend Nederland nu naar Ook alle Zeeuwse molengek- ken zoeken mee Dat is wel no dig ook, want zo n onderbon- keiaar, zoals dat tandwiel in molentaai heet, weegt zo'n 900 kilo Er zijn minstens vier sterke mannen voor nodig om zo'n ding op te tillen Nou vraag ik me wel af. of ze niet te ver van huus zoeken Want wie wil zo'n ding nou hebben7 Daar moet je toch eigenlijk een molengek voor wezen0 ARJOAN MIDDELBURG - Donderda gavond 26 juni wordt m vrijet ijdscentrum De Beuk aan het Koorkerkhof de film „Ludwig" vertoond Het is de bekende film over koning Ludwig van Beie ren. De produktie duurt onge veer honderdveertig minuten De aanvang van de voorstelling in De Beuk is negen uur. EN APPARTEMENTENVERHUUR TRAMSTRAAT 3 Voor jong en oud een gezellige en prettige sfeer Geopend van 20 00 tot 01 00 uur Maandags gesloten Frans van Wijk. Tel no 01185- IH17 O A ZEEUWSE PRENTEN J A LIMBI RG Antiquair, becdigd Taxateur en Makelaar tUien Zuidzijde 14, (el. 01119 405 INKOOP TAXATIES VERKOOP Wellicht bent u deze week de ge lukkige. Loop dan even binnen bij ons kantoor, Spuistraat 94 te Vlissingen. De winnares van de vorige week is mevrouw Van Hekke, De Deckerstraat 33, Oost-Souburg. De gulle gevers zijn Banket bakkerij Faber Raadhuisstraat 28. de alom bekende kwaliteit- staart. Slagerij De Vries. Wal st raat. een hall pond biefsiuk. Vishandel F de Muvnck jr Oude Markt 11 een kilo gebakken vis uil de zateidagrerlame. Drogis terij Lulwielei. Lange Zelke 80. een luxe flacon badschuim, Smith Kaas. marktkraam, een ind kaas naar keuze. Slagerij iterom. Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Gouddop pertje. Bnllenspecialist Tilroe. Walstraat 81. kamerthermos- i taat. Drankenimport Jan Dui- j mei. Hermseweg 23. Vlissingen. fles sherry t w v f 3.95. Annikes cafetaria. Betje Wolfpiem, twee broodjes Annikes met koffie, Fa. van de Vijver, radio en t.v., Ka naalstraat 12, Oost-Souburg, eenmaal gratis batterijen voor een transistorradio. Midget- goifbaan. Delta Burg van Woelderenlaan. Vlissingen, gra tis speelronde en twee consump ties. Nieuwendijk 51. Vlissin gen. bon voor pannekoeken, plus koffie voor twee personen. Chemische wasserij Populair, Groene Woud 55. Vlissingen, gratis reinigen van een japon. De Notenkraam, vrijdag-markt. 1 pond pinda s

Scheldebode | 1975 | | pagina 1