Margriet Torpstra, stuurvrouw 3e klas: Ik snap niet waarom niet meer kampioene nationale meisjes gaan varen DE NIEUWE MODE VAN DE ONBEZORGDE BOERENSTUL wSÊÊÈm ADVISEURS IN DE HELE PROVINCIE Honden Informatie Centrum Zeeland opgericht Arbeidskrachten- telling in Vlissingen Meer deelname „Moeders voor Moe ders" ri Kleine gemeenschap Een ander soort rmmmm TALENT STIMULANS Voordeel- reizen voor jongeren K Kris-kras abonnement Oostenrijk SChtLutuv^L. WOENSDAG 19 MAART 1975 ankie kersten (8) M lSSlMiEN Het js verademing 0111. na alle posi- lie\e en negatieve reacties geleien te hebben op het jaar van de vrouw, een jonge vrouw te ontmoeten, die de hele emancipatie aan haar laars lapt of liever gezegd er geen probleem van maakt. Margriet Torpstra (21) wist zich anderhall jaar geleden een plaats te veroveren in een typi sche mannengemeenschap en zij is niet van plan haar baan snel op te geven. Het werk bevalt haar goed en de toekomst is van jatere zorg. Margriet behaalde in haar woonplaats Zwolle het HAVO-diploma. Zij wist niet precies, wat ze ermee zou gaan doen, al spookte er wel iets met water in haar achterhoofd. Maar toen zij in een krant een inter view las met het eerste meisje, dat de Zeevaartschool in Delf zijl bezocht, werd al gauw het besluit genomen. Margriet wilde ook gaan varen. Zij liet zich in Amsterdam op de zeevaart school inschrijven en volgde daar de vooropleiding. Omdat de cursus al begonnen was toen zij in Amsterdam arriveerde, viel het de eerste tijd niet mee. .Ik had in Zwolle altijd al met oootjes op het water gezeten, naar ik had nog nooit een voet >p een echt schip gezet. De eer ste maandag m Amsterdam gin gen we meteen al varen met het ipieiaingsschip. Ik wist hele maal van ruks en deed alles ver keerd Aan het eind van de cur sus haalde Marnet goede cijfers voor haai hoofdvakken, maar zakte op de bijvakken wiskunde en mechanica. Toen besloot ze toch maar te gaan varen. Met een ander meisje uit haar klas solliciteerde zij bij de Nedlloyd en de beide meisjes werden als st uurmansleerl ing aangenomen. De eerste reis was meteen al raak: Australië en Nieuw- Zeeland. „Het was eerst wel moeilijk, je deed veel stomme dingen. Je moest wennen aan zo'n kleine gemeenschap en de gang van za ken aan boord In 't begin maakte ik iedere dag netjes bed op, tot ik ontdekte, dat i m n dat het niet nodig was en het voor je ge daan werd". De tweede reis vlotte het werk al stukken beter. Alleen begon het de meisjes te vervelen, dat zij steeds maar met elkaar vergeleken werden. Zo in de trant van zij doet dit en dat beter, ja maar zij kan dat weer niet doen. Zij wilden hiervan af en vroe gen de maatschappij of zij nu eens apart geplaatst konden worden. Het lukte en Margriet maakte een reis naar Zuid- Afrika. Onderweg kreeg zij de kans om een weekend op safari te gaan. Zij had een klein fietsje mee aan boord genomen en zodra zij in een haven lagen en er mets te doen was pakte Margriet haar kindemjwiel en peddelde de stad in. „Nu liggen de havens meestal niet in de leukste buurt van een stad, maar zo'n fiets is ideaal. Voorzeontdekten.dat ik een vrouw was. had ik al zo'n havenwijk doorgefietst. Aan boord stonden ze er eerst om te lachen, maar later wilden ze het allemaal lenen. Ze zorgden er goed voor en er werd heel wat aan afgesleuteld Als je wilt kun je op zo'n reis heel wat zien". De samenwerking met de mannelijke collega's leverde geen problemen op Ze werd ge woon geaccepteerd in hun ge meenschap en zij zorgde ervoor haar werk zo goed mogelijk te doen en ook eens wat extra als het nodig was. Het personeel in de havens van de Zuideuropese landen en Afrika beschouwden haar als een wezen van een an der soort dan hun eigen vrouwen en hadden er niks op tegen or ders van haar aan te nemen. Margriet vindt niet. dat zij op dit gebied het moeilijker heeft dan een man. Als zij aan boord een ondergeschikte iets moet opdragen begint zij het eerst zelf Katoenen kleren als waren ze zo weggehaald van het platteland. Geïnspireerd door het praktische, het funktionele en toch zo romantische van zwart/witte werkmansstreepjes, boerenschortebont en grijze nonnenstofjes, heeft Foxy Fashion al héél vroeg een hele kollek- tie schorten, rokken en jurken bijeengebracht. Een stijl die zomaar is aan komen waaien, puur, omdat het zo gezellig is. Een stijl die terug doet verlangen naar een landelijke, eenvoudige onopgesmukte omgeving Kleren om in bezig te zijn, om te wandelen door de polder, te liggen in het hoge gras, te spelen met de wind. Speelse mode, die je zelf kunt aankleden met warme wollen truien en kousen, 'n boerenbonte zakdoek om 't hoofd, kleurige klompen, die ook weer zo praktisch zijn in het buitenleven. Deze nieuwe katoenen schortenjurken zijn ook best aan 'n stads leventje gewaagd. De charme, 't romantische en het levensblije straal je uit in je eigen boerenstijl van Foxy Fashion te doen en vraagt of zij haar wil len helpen. In de praktijk blijkt dat een goede manier van wer ken te zijn. Eind vorig jaar hield Margriet met varen op om haar derde rang te gaan halen. Doordat zij via een stuurman op haar schip een kamer in Vlissingen kon krijgen, besloot zij hier de cur sus te gaan volgen Binnen de vastgestelde tijd en met goede cijfers heeft zij haar derde rang gehaald en zij staat nu weer klaar om op reis te gaan Waar naar toe is nog niet bekend, maar dat vindt ze ook niet zo belangrijk De familie ^Torpstra heeft zich helemaal verzoend met het idee van een varende dochter Niemand van de familie was zeevarend en zij hadden zo hun eigen ideeën over het leven op zee. Totdat Margriet haar ou ders eens meenam om een kijkje te nemen aan boord en moeder Torpstra ontdekte, dat de ac commodatie kon wedijveren met een keurig Hollands bin nenhuisje Margriet zelf begrijpt dan ook met waarom niet meer meisjes blijven varen. Er zitten er verschillende nu op de diverse zeevaartscholen in ons land. maar het merendeel zwaait tijdens.of na de studie af „Als ze verloofd raken met ie mand die vaart, geven ze het me teen op Bij mijn weten proberen ze ook niet om een aanstellingop hetzelfde schip te krijgen Als ik met mijn man op een schip zou zitten, dan zou ik mee willen werken Margriet Torpstra leverde het bewijs, dat varen niet alleen voor mannen is weggelegd. Zij heeft met wat doorzetting be reikt wal zij wilde en heeft zich niet gestoord aan vooroordelen. Zij is daarbij zichzelf gebleven, geen blauwkous of een vrouw met haar op de tanden, maar een kordaat en vrolijk meisje. v vs. H WÊSM&& WföMMiï&mMMföm VLISSINGEN - In de periode van 10 maart tot 30 mei wordt in Vlissingen de „arbeidskrachtentelling 1975" gehouden. Het is een enquête onder 465 gezinnen van volstrekt willekeurig gekozen ad ressen. Er zullen gegevens worden gevraagd over de beroepsarbeid die wordt uitgeoefend, de werkomstandigheden, het zoeken naar werk of naar ander werk, eventuele verandering in de werksituatie in de afgelopen twee jaren, alsmede enige onderwijsgegevens. De enquête vindt plaats onder auspiciën van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en is be doeld om statistische gegevens te verzamelen over de werkgele genheid en werkloosheid Er zal inzicht moeten worden verkre gen in de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de verschil lende bedrijfstakken, in de werkloosheid en in de positie van bepaalde groepen in de ar beidsmarkt, zoals gehuwde vrouwen, oudere werknemers en jeugdigen. Een dergelijke en quête wordt eveneens gehouden tn de andere landen van de Eu ropese Gemeenschappen. In to- Nieuwe versie op het vroegere nonnenschort. Kort model met plooien aaneen vierkante schouderpas. Knoop- en bandsluiting van achteren. Honderd procent katoen in blauw-wit, zwart-wit of groen-wit streepje: 49,-. Zeer funktioneel is daarbij de blauwe Lois jeans van 51,-. In 1974 namen bijna 51.000 vrouwen deel aan Moeders voor Moeders. Dit is 19% méér dan in 1973. toen 43.000 zwangere vrouwen voor deze urine-inzameling werden ingeschreven. Deze spectaculaire toename valt slechts ten dele te verkla ren uit de inschakeling van een aental nieuwe plaatsen. Bij de organisatie, die thans in nagenoeg alle belangrijke plaatsen van Nederland actief is, constateert men een veel bewustere deelname van zwangere vrouwen en een ver der verdwijnen van de taboes die vooral in de kleinere plaat sen nog bestonden. In hoeverre een eventuele stijging van het gehoortencij- fer van invloed is geweest, valt moeilijk te hezien, omdat het grootste deel van de deelneem sters van 1974 pas in 1975 zal bevallen. jeugdachtkampen MIDDELBURG - De tafel tennisvereniging Middelburg-Zuid heeft in haar gelederen een aantal veelbelovende leden. Leden, die op nationaal niveau spe len. Ankie Kersten bijvoor beeld. Bij de jaarlijks te ver spelen nationale jeugdmeer- kampen op 2 februari werd zij in de categorie welpen winnares. Bij de huldiging, die ter gele genheid van dit heuglijke feit werd gehouden in het Kleine Zaalsportcentrum in de wijk Dauwendaele, sprak de voorzit ter van de vereniging, de heer Moerman, enige woorden. De heer Moerman wees erop, dat al verschillende jaren achtereen een of meer leden van Middelburg-Zuid tot de eind strijd wisten door te dringen, maar dat er nu voor het eerst een kampioenschap uitgekomen is. Het succes is in de eerste plaats bij Ankie zelf te zoeken, vond de heer Moerman, maar ook andere faktoren spelen een grote rol, met name de accom modatie van het Kleine Zaals portcentrum en de werkzaam heid van de instructeurs, de he ren J Kleinepier en P Roth „Ankie en trainer zullen onget wijfeld doorgaan en meerdere successen zijn niet uitgesloten. Met beide benen op de grond blijven staan is dan wel een eer ste vereiste", aldus de heer Moerman. De nationale jeugdjneerkam- pen, vroeger geheten Halex- achtkampen, zijn niet de Neder landse jeugdkampioenschap pen, leggen ae heren Moerman en Roth tijdens een meer infor mele bijeenkomst in het Kleine Zaalsportcentrum uit. Aan de jeugdkampioenschappen kan men alleen meedoen op uitnodi ging van de NTTB, de Neder landse Tafel Tennis Bond, waar Middelburg-Zuid ook bij is aan gesloten Om zo'n uitnodiging te krijgen moet er een bepaald aan tal punten gehaald worden. Ie dere gewonnen wedstrijd is een punt. En omdat Ankie Kersten nu eerste is in het grootste toer nooi van Nederland, ik het bijna zeker dat ze uitgenodigd wordt, vertelt de heer Roth De nationale jeugd achtkam- pen vormen het zwaarste toer nooi in Nederland voor de jeugd. De redenen voor het succes van Ankie. een achtjarig meisje dat vaak partijen speelde tegen t wee jaar oudere kinderen, zijn vol gens de heer Roth gelegen in haar dosis talent, en niet op de laatste plaats in haar enorme eerzucht. „Verliezen is nooit zo leuk voor haar", zegt hij, „dat moet allemaal noggroeien" Je kan op honderd meter zien of Ankie heeft gewonnen of verloren" Tafeltennis betekent veel voor Ankie, en die zucht om te win nen is in dat licht wel te begrij pen, evenals de zenuwachtig heid en slapeloze nachten die ze had voor de belangrijke wed strijden De heer Roth heeft bij ^e beslissende partij, die uit zou maken of Ankie eerste werd of vierde, Ankie maar niet verteld dat dit voor haar de belangrijk ste partij was. Ankie zelf zegt ervan „Toen ik had gewonnen dacht ik dat ik derde was". De heer Roth vindt dat Ankie een redelijke techniek heeft. „Haar techniek ligt iets boven die van de anderen, maar ze is niet zo vast", zegt hij „Ze kan bijvoorbeeld geen vijfentwintig keer dezelfde slagen achter el- kaardoen Door middel van tak- tiek hebben we dat kunnen op heffen Een goede taktiek is de halve wedstrijd". Ankie vertelt dat ze op vijfja rige leeftijd is begonnen met spelen Ze is nu anderhalf jaar op training Met haar leeftijd van acht jaar valt ze in de cate gorie welpen, een van de vier leeftijdsgroepen voor de jeug dige beoefenaars van de tafel tennissport. De categorie wel pen bestaat nog maar een paar jaar Ankie heeft in deze groep nog twee jaar voor de boeg „Als ze doorgaat en ze doet het goed betekent het dat Ankie in die twee jaar dé top is. als er geen andere komen", zegt d» heer Roth De kans dat ze aan d« top blijft is groot, mede omdat Ankie met de jongsten in haar categorie geen moeite heeft Hi t is een algemeen verschijnsel dat de top uit een bepaalde leef tijdsgroep ook in de volgendi groep top wordthet is dus zaak om zo vroeg mogelijk in die top te komen Als Ankie doorzet zit er voor haar een goede kans in om mettertijd bij het puikje van de Nederlandse tafel tenniswe reld te behoren Dat zal ze dan voor een deel te danken hebben aan haar broer Peter, die haai met de tafeltennissport in aan raking bracht Peter Kersten is ook een gerenommeerd speler in Zeeland, maar de eindstrijd in een kampioenschap heeft hij tot nu toe helaas nooit gehaald Er zijn in Middelburg drie ta feltennisverenigingen 't Zand Sint Laurens en Middelburg- Zuid. Tussen die drie heerst een gezonde wedijver, vindt de heer Moerman. Middel burg-Zuid is een kwantitatief grote vereni ging, en geleidelijk aan wordt ook de kwaliteit beter Tafel tennis is in Middelburg een be langrijke tak van sport Na voetbal en gymnastiek de meest beoefende Ér zijn drie vormen van sport, zegt de heer Moer man: topsport, wedstrijdsport en recreatiesport De topsport is een stimulans voor de motivatie van de spelers, terwijl ook het kijkelement bij de topsport be langrijk is Persoonlijk vindt de heer Moerman de recreatiesport belangrijk. Er is in Nederland geen vereniging die hier zoveel aan doet als Middelburg-Zuid Donderdagsavonds is er in het Kleine Zaalsportcentrum steev ast de recreatieavond voor leden van „MZ" Tafeltennis is een sport voor actieve mensen of voor mensen die dat willen worden. Bij Ankie Kersten zit hel er al voreg in: ze zegt niet veel, maar met haar batje in de hand is ze heel vinnig. taai zuuen in ons land ca. 125 000 huishoudens, gespreid over alle gemeenten, worden ondervraagd Elke enquêteur is verplicht zich door middel van een speci aal voor dit onderzoek geldend legitimatiebewijs voor te stel len. Om de vertrouwelijkheid van de individuele gegevens te verzekeren, is- het onderzoek met verschillende waarborgen omgeven Zo is de enquêteur ge heimhoudingsplicht opgelegd, terwijl verder op geen enkel do cument of vragenlijst een naam zal worden vermeld De gege vens worden dus naamloos aan het Centraal Bureau voor de Statistiek doorgegeven. Aan de bewoners van de te be zoeken adressen wordt tevoren een circulaire met informatie over deze arbeidskrachtentel ling toegezonden Oostenrijk biedt jongeren in het komende seizoen weer een reeks extra voordelige reis- en cursusarrangementen Ze zijn verzorgd door de organisatie Jeugdvukantiewerk Salzburg en de Club Young Austria In veel gevallen werken beide or ganisaties ook samen Het aan trekkelijke voor jongeren uit de lage landen zijn bijv de Do- natochten en de combinatie- reizen naar buurlanden van Oostenrijk Inlichtingen over deze reizen zijn verkrijgbaar bij Jugendferien werk Salz burg, Petersbrunnstrasse I, A-5020 Salzburg en Club Young Austria. Schubertnng 3, A-1010 Wenen Ook het Bureau voor Stu- dentenreizen (Student Travel Bureau, Vienna) heeft een in teressant programma samen gesteld met a zeil- en be- rgheklimmmgsvakanties en itadsarrange menten in We nen, Salzburg en Innsbruck Nadere inlichtingen hierover Schreyvogelgasse 3, A-1010 Wenen. VLISSINGEN - Bij het uitoe fenen van zijn huisartsenprak tijk in Goes komt dokter J. P Deen vaak gezinnen tegen, waar de aanschaf van een hond geen vreugde heeft gebracht. Een te grote hond heelt totaal bezit ge nomen van een kleine flat of een drukke hond is in een groot en druk gezin terecht gekomen. Mens en dier gaan er onder lij den en een van de twee zal tens lotte voor de ander moeten wij ken. Meestal is het dan de hond, die de deur uitmoet en die uit eindelijk de schuld van de mis lukte samenwoning krijgt. Dok ter Deen besloot dan ook enkele maanden geleden de afdeling Zeeland Zuid van de dierenbe scherming dit probleem eens voor te leggen en het idee te ge ven van een honden- informatiecentruin. Het plan sloeg aan en in november werd een contact-avond belegd. Uit de grote groep aanwezi gen. waaronder veel jongeren, kon een groepje van rond de twintig adviseurs worden sa mengesteld. Zij wonen ver spreid over heel Zeeland Mid delburg, Goes. Vlissingen, Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen Duiveland. Onder hen zijn ook enkele specialisten, die veel van bepaalde rassen af weten. Eeen ieder, die plannen heeft om een hond aan te schaf fen kan zich tot een van de advi seurs van de honden informatie centrale wenden en om inlich tingen vragen Het adres van een adviseur krijgt men door op te bellen naar dokter Deen in Goes, tel 01 100—4373. Het groepje adviseurs zal van tijd tot tijd bij elkaar komen om informatie uit te wisselen en meer kennis op te doen In de toekomst zullen zij ook de cur sus Algemene Kynologische Kennis gaan volgen Niet alleen dokter Deen ont moet beroepsmatig veel honden leed. ook de heer G Blijdorpals inspecteur van de dierenbe scherming in Zeeland ziet dage lijks gevallen waai het contact tussen mens en dier is misgelo pen Hij verleent graag zijn me dewerking aan de nieuwe cen trale. In tegenstelling tot dokter Deen bekijkt hij de situatie van uit het standpunt van het dier heeft die hond niet de verkeerde baas Een adviseur moet over svehologisch inzicht beschik- en om te kunnen zien of een hond bij iemand opz n plaats zal zijn Hij moet de gezinssituatie kennen woont men niet te klein, willen man en vrouw allebei die hond hebben, zijn beiden niet de hele dag weg enz. Blijdorp - ..Nu de economie terugloopt gaan de mensen kla gen. dat het dagelijkse voedsel van hun hond zo duur wordt Het zijn allemaal zaken, die je moet overwegen voot je een hond koopt Een adviseur kan daarbij helpen en zijn adviezen zijn gratis De kosten, die dooi het informatiecentrum gemaakt worden, betaalt deafdeling Zee land Zuid van de dierenbe scherming Drempelvrees om de hulp van het centrum in te roe pen is beslist met nodig" De instelling van het honden informatie-centrum is uniek in het land Hiei en daar treft men wel mensen aan. die m de eigen woonplaats voorlichting geven aan aanstaande hondenbezit ters. maar geen van hen hebben zich in een grotei verband ver enigd Zo is in Koudekerke de heei L P van Geldei al een paai jaar een honden-vraagbaak voor zijn dorpsgenoten Zijn specialiteit is het Rottweilcrras waar hij erg voel van afwoei Maai daarnaast hoeft hij een open oog vooi iedere leuke hond «sik al zijn hel bastaarden Bij een rashond kun je vaak vooi - spellen h«K> zijn karaktei zal zijn. maai oen hond uit b v liet asiel is oen zak vol verrassingen Een voordeel is. dat ze vaak een pure gezondheid bezit ten. ter- wtjl tvn rashond dom verkeerd fokken nog cl «vils kvv alen kan hebben Eigenlijk zou iedereen die een hond wil gaan houden eerst eens iets moeten lezen ero- voi Er zijn boekjes genoog ovci honden in d«' w inkel Zowel d«' htvi Blijdorp als o. heet van GcMci vinden het be langrijkst van het H I C de pre ventie. die niet btj hen past En alsziidan toch een huisdier vv il- len hebben hen aanraden om liever vissen of een cavia te ne men Het asiel zal er ook bij ge baat zijn. dat met iedere hond. die tegenvalt, daar onderge bracht wordt Of nog erger z«> maar op een stille plek uit de auto ordt gezet ..Veel Oostenrijk rot» weinig geld" is het motto van een Oostenrijkse aanbieding aan toeristen, die (ïostenn/k zonder auto willen verkennen Ze k unnen een k ris-k ras abonnement. het :gn Austria Ticket kopen dat S of 13 dagen geldig is Gedwende deze pe riode kan men onbeperkt rei zen met alle tremen, postau to's en autobuslijnen in Oos tenrijk Voorts geeft het Aus tria Ticket reductie op di meeste kabelbanen en stotlt- jcshftcn. de Donauboten en '■echt op gratis entree in t/« speeleasino's ledereen kan op elk gewenst moment een \us- tria Ticket kaïn n Het wordt op naam van de gebruiker utt- gesehreven Het abonnement is alleen geldig als bij gebruik het paspoort of een identi teitskaart kan wonlen ge toond De prijs foor een S-daags abonnement _V klasse betaalt men f 177 Kinderen van b-13 laar hebbi n 3ti'„ korting Het Austria Ticket is in htstenrnk verk rijgbaar op stations en hg de reisbureaus In Nederland hg Austrian Airlines. Keizers gracht 473 m Amsterdam en hij de meeste erkende reisbu reaus Rii bestelling moet een foto worden ingeleverd Een folder over het Austria Ticket is rerk rgqhaar hg het Oosten rijks Vcrkcershtireati Singel 4b4 \mstcrdani. tel tljll- .'33WU

Scheldebode | 1975 | | pagina 11