WESTERN JUSTICE" UNIEK PROJECT Rockbook geeft emoties weer tijdens gefingeerde natuurramp HET LAATSTE NIEUWS J Hongerspook bedreigt westen GEEN REGEN MAAR GIFGAS IN OMAHA Zweden: ideaal voor actieve vakantieganger Journaal- rommel Conferentie New Delhi afgebroken door Peter Gons Abuda: incidentele akties mogelijk" lF' DAGBOEK 94 MUZIKANTEN FOTOGRAFIE '!kr" VERGELIJKING - KOJAK FEESTJES DEBBIE „De droogte, die nu al 150 da gen aanhoudt in Europa, de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie dreigt catastrofale vormen aan te nemen. Dagelijks bereiken ons berichten uit Frankrijk, Duitsland, Engeland en de Ver enigde Staten over duizenden, die van honger en dorst omko men. Terwijl meer en meer kan toren en fabrieken noodged wongen sluiten door gebrek aan werk en grondstoffen en wordt de wachttijd bij de distributie winkels steeds langer. De voe dingsmiddelen worden steeds schaarser. Vanmiddag kwam er een par tij melkpoeder en een beperkte voorraad rijst in Rotterdam aan, als geschenk van de republiek Suriname. Van onze Italiaanse collega's ontvingen wij berich ten over volkstribunalen, waar zakenlieden en regeringsambte naren worden veroordeeld we gens hamsleren en zwarte han del. De ministers van buitenlandse zaken van de getroffen gebieden kwamen weer bijeen voor een noodpactvergadering in Brus sel. De vertegenwoordig lers van tegenwooraiger Canada en de Sovjet-Unie ont- Tijc oordeeld. Er was namelijk aan braken. Tijd ring werd Fn ovj Tijdens deze vergade ankrijk scherp 'ijk ver- het licht gekomen, dat het een geheime overeenkomst had ge sloten met Nigeria voor de le verantie van voedsel in ruil voor wapens. De topconferentie in New Delhi van Latijns-Afro- Aziatische landen is vastgelo pen op de vraag of er hulp moet worden geboden aan de landen van het noodpact". Dit is een nieuwsbulletin dat voorkomt in het bock dat voor de helft deel uitmaakt van het Rockbook „Western Justice". De andere helft is een grammo foonplaat met elf songs. Het is de eerste productie, die niet rond een zanger of groep is ge concentreerd, maar rond een producer. En zelden verleenden zoveel mensen hun medewer king aan een plaat. De voormalige journalist en ex-manager van de Beach Boys, tevens de songschrijver van ver schillende teksten van deze groep, Jack Rieley creëerde sa men met de Nederlander Ma chiel Botman het rock book- project „Western Justice" Een „rockbook" noemen ze het zelf, Producer Jack Rieley, ex-manager Beach Boys (rechts) en Machiel Botman (links) de samenstellers van het grammofoonplatenboek „Western Justice". omdat de vorm, die ze gekozen hebben eigenlijk niet in een be staande categorie (popopera, poporatorium, conceptelpee) past Rieley noemt het een „pro- ductionalbum". De essentie van het Rockbook „Western Justice" is dat het niet de politiek, maar sterk sociale gebeurtenissen en emoties weergeeft tijdens een gefin geerde natuurramp Droogte in de westerse werela is er de oor zaak van dat internationale ver houdingen verschuiven en dat de macht allengs doorslaat naar de zogenaamde Derde Wereld, die nog in ruime mate is voor zien van natuurlijke hulpbron nen. Deze sociale gebeurtenissen en emoties zijn in de vorm van een dagboek dat loopt van 16 tot en met 27 augustus van het jaai waarin de westerse wereld zijn trekken thuis krijgt: droogte, oorlog, hongersnood en poli tieke onrust, terwijl de Derde Wereld ongeïnteresseerd toe kijkt, weergegeven door iemand ergens in de westerse wereld. Zijn of haar persoonlijke erva ring, die vooral of juist in de songs tot uiting komen, nemen de verschillende vormen aan van geluk en verdriet, haat en liefde, hoop en wanhoop Voor het grootste deel werden de songs in Nederland met Ne derlandse muzikanten opgeno men. In totaal werkten 94 men sen aan „Western Justice" mee gedurende 250 studio-uren. Er spelen mee: violisten, cellisten, contra-bassisten, een harpiste, een steeldrummer, trompettis ten, trombonisten, hoornisten, een hoba st, een fluitist, een kla rinettist en saxofonist, een ban- ja'st en verder een z.g. magic or gan, enkele percussiebespelers en achtergrondkoortjes. De belangrijkste muzikanten op de plaat zijn Gerard Stell- aard, die de de orkestarrange menten maakte en key-boards speelde. Eddie Jobson, voorheen Curved Air en Roxy Music, speelt synthesize en elektrische viool; Jan Hollestelle speelt elektrische bas. Jos Hermeier drumt en Jan de Hont speelt elektrische en accoustische gi taar Er is echter geen enkel in strument dat de boventoon voert Alles, ook de stemmen maken deel uit van ëén groot ge heel. Naast de muziek, het verhaal en de teksten is er door middel van fotografie en ontwerp van wordt een ster. Harm Botman een extra dimen sie aan de produktie gegeven. In GEEN het vierentwintig pagina's tel- lende boek worden Zelfs voor internationale be grippen is het een peperduur al bum geworden: het kostte meer dan 150.000 gulden om het meest ambitieuze project, ooit in Nederland gemaakt, te voltooi en. En het vervolg? Nederlandse studio's rakeri na die van Nash ville, Muscle Soals en Kingston in 1975 in trek in de internatio nale popwereld. Nederlandse muzikanten worden uitgeno digd deel te nemen aan buiten landse supersessies en Machiel Botman, de negentienjarige, broodmagere, flegmatieke, fo togenieke Franse literatuur kenner, die op „Western Justi ce" de meeste leadvocals zingt, steeds geïllustreerd door twee kleurenfoto's. De hoes werd ontworpen met behulp van een negentiende eeuws procédé. Hé» aanhoudend itrmip Het laatste nieuws tijdens het jaar van de gefingeerde natuurramp. Door een bijna algehele economische ontwrichting in dat jaar is dit de laatste uitgave van deze gefingeerde krant Over de commerciële kansen zegt Jack Rieley: „Er is geen vergelijkingsmateriaal. De aan trekkingskracht, die er van „Western Justice" uitgaat is heel moeilijk te peilen". Machiel Botman: „Ik heb een hele tijd het gevoel gehad dat ik over de kwaliteit van de plaat en mijn eigen aandeel niet kon oordelen Ik ging voornamelijk op de me ningen van andere mensen af Die waren onveranderd gunstig, maar ik aarzelde. Ik besloot die tijd tussen de voltooiing en de release te benutten om afstand te nemen en zelf te oordelen Maar ik geloof dat ik er al uit ben: Ik vind dat we een goeie plaat hebben gemaakt". Uit „Western Justice": „In New Delhi hebben gedele geerden uit Ghana, Tanzania, Korea en Chili voorgesteld de topconferentie te beëindigen. De landen van het noodpact moeten maar boeten voor vroeger be gane daden wat toen de Derde Wereld heette Het voorstel ver oorzaakte veel verwarring in de conferentiebanken De reacties waren heftig In Panjs en Was hington zijn stemmen opgegaan een atoomaanval te ontketenen, maar verstandiger mensen drongen aan op matiging We zouden de voedsel- en energie bronnen, die we zo nodig heb ben, immers ook vernietigen". GUUS VAN HOLLAND Terry Savalas. de populaire politieheld van de serie „Ko- jak", waarin zo veel doden val len. komt deze maand met een single op de platenmarkt. De Kladhoofdige vrouwenkiller eeft zich laten strikken het nummer „If" (eens een hit van de groep Bread) op de plaat te zetten. Op de B-kant staal het nummer „Rubber bands and bits of strings" Een LP van de heer Savalas volgt na de re lease van de single. Een woordvoerder van de platen maatschappij vertelde mij dat er op de plaat niet wordt ge schoten. Feestjes ter ere van nieuw uitqebrachte platen of be Ifnmnde platen hinken 'Tl Hll versum het verzetje van de pla- tenproducers te zijn „Heel Hilversum" is er altijd aanwe zig, want er is altijd wel wat te bikken, te borrelen en te bo men De heren, vergezeld door in het oog lopende dames be groeten elkaar dan met omhel zingen alsof ze elkaar in jaren met gezien hebben Er wordt geroddeld, gedronken en gela chen, maar de artiest die het plaatje volgezongen heeft, en om wie toch alles zou moeten draaien, staat meestal in een hoekje toe te kijken Lang leve de platenproducers' Het blijft rommelen bij het Journaal Hans van der Werf ex-plaatsvervangend hoofd redacteur heeft nog maar net aangekondigd liever corres pondent m Brussel te worden of de geruchten doen de rondt dat de heer Stokla de tweed plaatsvervangen d hoofdredat tem in -nit-cessie schijnt te In rtint hp bi ver gewoon buitenland redacteur is De reden hiervan ligt voor het grootste deel bij de heer C. Enkelaar. chef tv van de NOS Carel was de eer ste hoofdredacteur van het. toen nog, NTS Journaal Van 1954 tot 1959 oefende hij deze functie uit Geen stunt was hem in die tijd te gek Enkelaar verdween daarna naar Star film een produktie-bureau van Joop Geesink (de zelfde man die jaren later van Carel Enke laar de opdracht kreeg het vol ledig geflopte zondagmiddag programma NOS-Kiosk te maken.) Een vriendendienst, zoals men dergelijke politiek in Hilversum noemt De heer Enkelaar adviseerde nog een blauwe maandag bij de KRO bij haar 40-jana jubileum en keerde daama als programma leider bij de NTS terug Dick Simons was toen hoofd re dac teur van hel Journaal Hij ver trok vong jaar zonder veel op hef De heer Enkelaar kon hei namelijk niet laten zich alttja en eeuwig met zijn vroegen geestes-kind te bemoeien Eens schijnt het Simons zo d k eel te hebben uilgehanqen dn hp 'h kmestii itelrliUit ik" Het werd Enkelaar, toch bleef Simons na deze rel nog vele jaren De reden waarom het Enke laar alsmaar lukt de benoe ming van een hoofdredacteur voor het Journaal uit testellen is dat men bij de NOS plannen heeft het Journaal ingrijpend te veranderen. Hel zou langer worden, het wordt op andere uren uitgezonden, kortom het wordt beter. Nu zegt de heer Enkelaar: „Eerst moet de vorm van het Journaal vastlig gen, dan pas trek ik een nieuwe hoofdredacteur aan". De re dactie zegt echter als er een nieuwe baas komt willen we graag met hem een Journaal nieuwe stijl maken En daar mee zijn we dan weer gekomen tot de kern van alle ellende Als Enkelaar op het verzoek van de Journaal-redactie in gaat, verliest hij er alle grip op Enkelaar is bereid een hoofd redacteur te benoemen maar hij wil geen vakbekwaam lei der binnenhalen. Dan zou hit 'ichzelf immers in zijn vingers mijden. Het is en hlijfi zijn iMiirnaal De coupe van de heren „Hil versumse bazen" is mislukt Debbie won niet. Het toch zo spontane zangeresje werd vol ledig „ingepakt" in de „mooi ste" kleren, die een songfesti valzangeres zich maar wensen kan. ter meerdere eer en glorie van die o zo slimme heren. Het werd een flop. Gelukkig maar. want die heren krijgen al ge noeg hun zin. Maar jammer voor Debbie, zij is het slachtof fer van geworden. Zij zit diep in de put en ze moet zelf maat zien hoe ze er weer uit komt Dat is voor die heren toch niet meer belangrijk. Nora Steinfel Ontelbare blauwe meren; goudgele gewassen op de ak kers en intieme strandjes langs de bele, onafzienbare kust - dat is Zweden. Voeg daar de interessante steden en gezel lige dorpjes bij en u heeft een aardig beeld van dit machtig land. Zweden - slechts 24 uur varen van ons land verwijderd dank zij de snelle Tor Line car-ferries, is bij uitstek ge schikt voor iedereen die zijn vakantie op actieve en avon tuurlijke wijze wil doorbren gen. De Zweedse Tor Line, die over enkele maanden de „Tor Brittannia" in de vaart zal brengen, zal gedurende de zo mermaanden en daarna, de bovengenoemde reistijd met ongeveer 4 uur kunnen bekor ten; het desbetreffende schip is het grootste en het snelste van de Noordzee en biedt bij zonder veel comfort voor de vakantieganger. De rederij heeft een zeer groot aantal korte en lange Zweden- vakanties in haar reispro gramma 1975 opgenomen, waarvan wij er enkele berich ten. Atvidaberg klinkt de Neder lander niet zo bekend in de oren als bijvoorbeeld Goten- burg, maar wie dit kleine, in tieme plaatsje eenmaal heeft bezocht, zal het niet gauw ver geten. Het ligt ongeveer 230 ki lometer ten zuiden van Stock holm en is na een prachtige au totocht van Goten burg uit ge makkelijk te bereiken; en be zoek aan het interessante Stockholm behoort tot de mo gelijkheden en dat zijn er nogal wat. Er zijn prachtige, door bossen omgeven meren met het beste viswater dat men zich wensen kan. Verder kan men er alle denkbare sporten beoefenen, maar wandeltoch ten door de uitgestrekte wou den, zonder bordjes met „ver boden toegang", zijn ook bij zonder aan te bevelen. De Tor Line reiziger logeert in het luxueuze hotel Stal let, dat on der meer is voorzien van een eigen zwembad en sauna. Ge durende de zomermaanden kost deze 7-daagse reis naar de frisse lucht 300,-, maar tij dens de maanden april, mei en september slechts 215,- per persoon. Zeven dagen Atvida berg zijn ideaal voor mensen die Zweden willen „proeven". Goed. Zweden heeft een mals, heuvelachtig landschap Dwars daar doorheen slinge ren zich veilige en brede we gen. Men moet wel een enorme hekel aan autorijden hebben, wil men zich het avontuur van een echte, sportieve autova kantie in het goede Zweedse land durven ontzeggen. Wie van mening is, dat een auto het specifieke vervoermiddel is van de individualist, kan in dit „autoiand bij uitstek" alle kanten op. De Tor Line heeft twee 15-daagse autotours sa mengesteld, inclusief de ver kwikkende zeereis Amsterdam-Goten burg v.v Eén trip voert van Gotenburg via Falun naar Stockholm en vervolgens ondermeer na ver blijf in het fraaie Atvidaberg. naar Gotenburg. In de laatst genoemde plaats begint ook de andere autotour, die de auto rijdende vakantieganger naar het minder noordelijk gelegen Karlstad brengt; een mooie stad aan het Vanern-meer. Ook deze trip „doet Stockholm aan" en via Jönköping en de intieme stad Malmö bereikt men na een uiterst boeiende tocht langs de Zweedse kust weer het vertrouwde Goten burg, thuishaven van de al even vertrouwde Tor Line fer ries die een ontspannende te rugreis garanderen. Zo'n korte zeereis is ook uit psychologi sche overwegingen van bete kenis, want men heeft de gele genheid om rustig achter een al of niet alcoholische versna pering te acclimatiseren. De tarieven in het hoogseizoen zijn voor de eerstgenoemde au totour 550,- en de tweede 585.- per persoon, ledereen die een van deze autotours wil maken, krijgt na zijn boeking uitvoerige routebeschrijvin gen en informatiemateriaal over tal van bezienswaardig heden. Wie in deze, zeer afwis selende. reizen is geïnteres seerd kan zich wenden tot het Tor Line stadskantoor. Rokin 34. Amsterdam, tel.: 020- 230792 of een van de 3500 Tor Line boekingskantoren. De Tor Brittannia (15.500 brt) die 1250 passagiers kan vervoeren vertrekt voor de eerste keer op 24 mei uit Am sterdam. Dat gebeurt dan vanuit een nieuwe terminal aan de Sueshaven, waarmee het vertrekpunt Coenhaven voor de Tor-Line schepen is vervallen. De Brittannia vaart twee maal per week naar Go tenburg en eens per week naar Felixstown in Engeland. De nieuwe Tor Line ferry biedt de passagiers alle com fort. Zo zijn er twee sauna's, twee restaurants, een nacht club, kinderspeelruimte, mini-zwembad. Hel schip be schikt over een gesloten televi siecircuit. Voor lichamelijk gehandicapten zijn er speciaal door studenten van de univer siteit van Stockholm ontwor pen hutten. um Kunst- en Antiekbeurs 22 - 31 maart in Breda als op 22 maart in net Turf schip in Breda de negende Kunst- en Antiekbeurs wordt geopend, zullen de bezoekers in ruim vijftig stands weer een prachtige collectie voorwer pen aantreffen, waarmee onze voorouders hun huishouden deden, hun interieurs ver fraaiden of bij feestelijke gele genheden hun gasten impo neerden Die voorouders zul len nooit hebben kunnen den ken. dal daar nog eens zoveel belangstelling voor zou be staan en zoveel geld voor be taald zou worden Vong jaar kwamen ruim vijftienduizend bezoekers naar al die mooie dingen m het Turfschtp kijken en er van ko pen Er is geen reden om te veronderstellen dat het er dit maal minder zullen zijn het aantal stands is ongeveer ge lijk aan die van een jaar gele den en ook de lijst van de bij die stands behorende handela ren vertoont veel overeen •itemminq met die van toen Het griezelige en daaron, -tommigen ook wel afschrik kende van antiek is, dat tchaarsheid en dus grote waarde de vervalsers een lu cratieve kans bieden, die zij met graagte proberen te benut 'en Die vervalsingen worde •int ii ii rif >A -o' Je hei/rt. a, weerd Daar waken de eigen ballotagecommissie van het Nederlandse Antiquair Ge nootschap, dat de beurs orga niseert en een uitgebreide keu ringscommissie van museum deskundigen voor. maar onder die vervalsers zitten bijzonder handige en vindingrijke jon gens, die dan bovendien nog de steun knjgen van steeds betere hulpmiddelen en zo kan het toch nog gebeuren, dat iemand later ervaart een vals stuk ge kocht te hebben Maar en dat is een belangrijk voordeel en een grote geruststelling btj het kopen op een bonafide beurs als deze wie later meent toch een vals stuk te hebben ge kocht. kan zich op deze beide com missies beroepen Maar bi) voorbaat wordt alle mogelijke moeite gedaan de echtheid van de aangeboden stukken met alle waarborgen te ontgeven Over de vraag wat nu eigen lijk prc ies antiek is heefi de organisator van de beurs, de Bredase antiquair Van Well eens gezegd ..wettelijk is. dat het artikel honderd jaar oud moet zijn Voor de antiquair geldt de laatste erkende stijl op het ogenblik de Biedemeijer-sttjl van om streeks Ik Hf) met een grnewndi 'enden- mi ,„.i houten meubels van ongeveer I860 worden nu veel gevraagd, zijn ook goed verkoopbaar, maar ze komen niet op de be urs Voor zilver mag men tot ongeveer 1920 gaan. voor ko per tot 1850. brons van twintig a vijfentwintig jaar geleden kan ook nog wel, terwijl de be paling van de antieke waarde van schilderijen een zeer rek baar begrip is En dan moet er natuurlijk wel een groot on derscheid worden gemaakt tussen antiek en tweede hands" „Voor de oorlog werd, aldus de heer Van Well, hel antiek bij je thuis gebracht, na moet je ken en dan ook nat eens als handelaar zorgvuldig zoe ken en dan ook nog wel een beetje geluk hebben Enal- rijd moet je op je hoede rijn. want er is zeer geraffineerde namaak en de listigheid waarmee gejiniheerd wordt hei nan de man te brengen is hijzonder grimt Maar welaan, dat is in de al lereerste plaats de zorg van de handelaar Waar het publiek, kijker en koper mee te maken heeft, is een prachtige collectie artikelen bijeenqe bracht op een beurs, die vanaf de ope ningsdag, verder tot en met 31 maart dagelijks win middag 'ui //run,In 'i, !')L IS

Scheldebode | 1975 | | pagina 9