Rabobank Q MENSEN DIE SERVISCH-KROATISCH SPREKEN GEVRAAGD BASKETBALL IN VALKENISSE Bloedplasma- avond in Souburg de scheldebode ze DE RUITER BONTE A VOND JEUGDSOOS „SILVER NIGHTHOME" Scheldebode-kringetje LIMBURG ANTIEK f'\Vaal$ n|ode VAKANTIEPLANNEN? REISGIDS CAMPINGGIDS OF AUTOKAART Familieleden Mentaliteit Madame Editie Vlissingen OPLAGE 18.25f In de gemeenten Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg e.o. OPLAGE 16.500 In de gemeenten Arne- muiden, Domburg, Marle- kerke, Middelburg en Veere. Brouwershaven Lezing Antieke Land - en Zee - kaarten in Veere. Tentoonstelling van Hans Truijen de schéldébode 25e JAARGANG NO. 11 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) DONDERDAG 13 MAART 1975 Initiatiefgroep Buitenlandse Werknemers wil meer hulp Het begon allemaal vijf jaar geleden in de Vlissingse Hema: de heer E. Draayer uit B'nrien de Initiatiefgroep is huis moeten hebben". Dit meu- Oost-Souburg ontmoette daar enkele Joegoslaven, die wanhopige pogingen deden een ver- dl» S" bels °Phalen zou de. heer Pra- koopster duidelijk te maken welk artikel ze wilden aanschaffen. De heer Draayer schoot te steekt ér belangeloos vee! tiid in' ,le/nfn a"" hulp en verrichtte een tolkendienst. Het Servo-Kroatisch, dat hij in de dertiger jaren had Het aantal buitenlandse werk- hem wat'te zwaar*" w geleerd, toen hij in Joegoslavië woonde en werkte, kwam weer boven. De zaak werd snel nemers, dat op Walcheren werk- opgelost en de heer Draayer raakte aan de praat met deze Vlissingse Joegoslaven. Van het zaam 's, valt grotendeels in twee één kwam het ander en de sneeuwbal rolde steeds verder. Zo ontstond drie jaar geleden de 6roeP®n elkaar: Joegoslaven Initiatiefgroep Buitenlandse Werknemers, waar de heer Draayer natuurlijk ook deel van driehonderd "mannen, vrouwen uitmaakt. Ruim twee jaar geleden kon met vereende krachten van de Initiatiefgroep en andere instanties het Ontmoetingscentrum voor Buitenlandse werknemers aan de Emma- straat worden geopend. en kinderen zijn de Joegoslaven verreweg in de meerderheid. Moeilijker problemen komen op tafel als de Joegoslaven ver ward raken in ons systeem van sociale wetgeving. Ongeveer de helft van hen werkt bij de Joego-montage, een koppel firma voor de Schelde. Zij ver- SOUBURG - „De memoires van Frikandellis Apegapen" heet de bonte avond met caba ret, sketches, toneel en muziek, die de Jeugdsociëteit „Silver Nighthome" in Oost-Souburg aanstaande vrijdag 14 maart op de planken zet. In totaal werken 34 leden aan het programma mee, decor, affi ches en sketches zijn groten deels zelf gemaakt. De avond verloopt als volgt: van half 8 tot 8 uur en tijdens de pauze worden dia's vertoond over de jeugdso ciëteit en haar activiteiten. Bij de aanwezige stand wordt in formatie verstrekt over de soos. Van 8 tot ongeveer kwart voor 9 worden sketches opgevoerd, waarna een pauze van een half uur volgt. Het programma gaat verder met sketches, toneel, ca baret en muziek tot ongeveer half 11Na afloop is er een gezel lig samenzijn. Enkele delen uit deze Bonte Avond willen de medewerkers graag opvoeren voor o.a. be jaarden en gehandicapten. Een werkgroep, die voor de afspra ken zorgt, heeft hier de organi satie van. Het optreden van vrijdag wordt in „De Zwaan" te Sou burg gehouden. Toegangsprijs voor niet-genodigden: één gul den. Door zijn kennis van het zekert alleen haar werknemers Servo-Kroatisch hield de heer tegen ziekte en ongevallen en Draayer zich van het begin af bekommert zich niet om de fami- aan met de Joegoslaven bezig, lieleden. Dit schept voortdurend Een taak, die na een paar jaar zo problemen, waarbij de heer veelomvattend is geworden, dat Draayer met zijn kennis van het hij graag ook anderen er in zou Servo-Kroatisch gaat tolken en willen betrekken om een deel bemiddelen tussen de sociale in- over te nemen. „Ik heb machtig stellingen en de Joegoslaven. veel plezier in 't werk en ik heb Daarnaast vragen zij hem veel vertrouwen bij de mensen vaak raad in de persoonlijke gekregen, maar't gaat niet meer, moeilijkheden en treedt hij als t wordt steeds zwaarder voor tolk op bij bezoek aan arts of ziekenhuis. Het kost hem wel eens moeite om een Joegoslaaf ervan te overtuigen, dat een af spraak bij een Nederlandse dok ter om 9.15 uur niet betekent, dat je ook best om elf uur kunt komen. me Om dit te illustreren vertelt hij over de problemen, die hem regelmatig voorgelegd worden. Zijn werkterrein strekte zich daarbij vaak tot Zeeuwsch- Vlaanderen uit, maar daar be gint nu ook een eigen organisa tie van de grond te komen. De eerste problemen beginnen al bij de huisvésting, waar en hoe. Vooral als de familieleden kunnen overkomen,-moet er ook woongelegenheid zijn. In Vlis- singen komen de Joegoslaven dan al snel terecht in de flats aan de Meindert Hobbemalaan, waar zich inmiddels een soort getto heeft gevormd. De Initia tiefgroep zorgt voor meubilair. gochtend les van een Joegoslavi sche onderwijzeres om bij te blijven met hun eigen onderwijs. Waar de heer Draayer eigen lijk nu het meest om zit te sprin gen is iemand, die Servo- Kroatisch spreekt en bovendien wat vrije tijd heeft om zich voor dit werk in te zetten. Sommige Joegoslaven spreken inmiddels al wel aardig Nederlands, maar zij kennen de wegen naar de of ficiële instanties niet. „Trouwens", zegt de heer Draayer, „een Serf zal zijn pro bleem niet aan een Kroaat wil len vertellen en omgekeerd. We moeten mensen hebben die daar buiten staan". Mocht er zo iemand op Wal cheren of eventueel verderop in Zeeland rondlopen, dan zou hij graag met haar of hem in contact treden. Zijn adres is: Ritthemse- straat 18, Oost-Souburg, tel. 01183-2316. Ook mensen, die op een andere manier de Initiatief groep willen helpen, kunnen zich bfj de heer Draayer melden. Hun mentaliteit op dat gebied ligt dan even anders. Maar over hun werkprestaties zijn de Ne derlandse firma's zeer te spre ken. Zij accepteren ook rotkar- weien blijmoedig en klagen niet gauw. Üi' meeste vrouwen van Joegoslaven die hier zijn over gekomen, hebben een eigen werkkring. Veel zijn in dienst bij de f rites- fabriek in Lewedorp en bij Vi- trite in Middelburg. De verzor ging van kinderen wordt onder ling geregeld en als man en DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL (01180) 2724- Steeds de fijnste creaties uit gerenommeerde modehuizen. In Vlissingen en omgeving hebben ze in het afgelopen weekeinde een voorproefje ge had van wat de mensen in de Rijnmond al jaren te verduren hebben. Die plaatsen hadden last van een nogal trieste Zeeuwse primeur. Want voor het eerst in de geschiedenis van de Zeeuwse Industriële Ontwikkeling, zoals dat zo mooi genoemd wordt, is er een soort smog geweest. Een groot deel van de zondag hebben de bewoners in een ondragelijke stank gezeten. Geen zondags wandelingetje, alle ramen zo veel mogelijk potdicht en maar wachten tot het over zou gaan. Dat was het enige, dat ze kon den doen. Zeeland heeft niet, zoals in het Rijnmondgebied, een centrale meld- en regel- kamer. Misschien dat we daardoor ook nog steeds kon den geloven, dat het allemaal wel meeviel met de verontrein- igiging. Rijk, nou hoeft zo'n centrale meldingspost er voor mij ook niet te komen, want als die er komt, dan is het natuurlijk wel heel goed mis in het land waar het leven goed is (of toch al was?). Maar het is wel duide lijk geworden dat de mensen niet van plan zijn om passief af te wachten, tot ze weer min of meer gewoon kunnen ademha len. Want al is er dan niet zo'n meldkamer, naar de telefoon hebben ze gegrepen. En bij de politie hebben ze het geweten. Daar kwamen ze handen en oren tekort om de klachten aan te horen. Nog een gelukje voor de middenstand dat het op zon dag gebeurde. Die had, als het op een weekse dag geweest was, geen al te beste zaken ge daan, denk ik zo. Niemand gaat immers voor zijn plezier winkelen in een stinkende stad. En ja vrienden, nu we toch praten over de middenstand, wil ik het gelijk eens hebben over de winkelsluiting op za terdagmiddag, waar zoveel over te doen is. De eerste Zeeuwse vakbond heeft er al voor gepleit om de winkels op zaterdag dicht te gooien. En moet dat nou? Kijk, ik vind het prima, dat die bond opkomt voor de belangen van het win kelpersoneel. Terecht doen ze dat, daar zijn ze voor. Maar zijn er nou geen andere oplos singen, voor het winkelperso neel dat per se op zaterdag vrij wil hebben? Wie wel eens op zaterdag in Duitsland of Oostenrijk ge weest is, weet wat een zater dagmiddagsluiting betekent. Uitgestorven straten, met hier en daar wat slenterende men sen, die al vervroegd, aan hun zondagse loopje zijn begon nen. En die niets anders kun nen doen, dan hun neus tegen de etalages kunnen drukken. Als je daarmee de gezellige zaterdagen vergelijkt, die we nu hebben, dan hoeft dat voor mij niet. Voor werkende vrou wen en zeker voor de mannen is het nu de enige dag dat ze eens lekker zonder haast kun nen winkelen. Dat mannen, vrouwen en kinderen eens kunnen kiezen over de inko pen. En als ze alleen op zater dagmorgen open zijn, dan wordt het weer het haastige gedoe, dat je zoveel door de week ziet. Zoals ik al zei, is het terecht dat de bonden denken aan het personeel. Maar zou dat even goed niet kunnen, als er eens wat meer part-time krachten zouden worden ingeschakeld. Als daar bijvoorbeeld eens wat actiever mee zouden worden gewerkt, dan hoeft zo'n zater- dagsluiting helemaal niet. Voor mij zeker niet. ARJOAN Iedere laatste zaterdag van de vrouw in ploegendienst werken, en zij afwisselend maand rijdt de heer Draayer met enkele Joegoslaven rond om de meubels op te halen, die men kwijt wil. „We nemen alleen wat bruikbaar is en brengen het naar een onbewoonbaar verklaard huisje, dat we van de gemeente kunnen huren. De ruimte is wel veel te klein geworden en we zouden eigenlijk een echt pak- passen zij afwisselend op de kinderen. Toch is de situatie verre van ideaal. De Initiatiefgroep loopt met het plan rond een kinderdag verblijf voor deze gezinnen op te richten, maar heeft tot nu toe geen ruimte en geld ervoor. De oudere kinderen gaan naar school en krijgen op zaterda- VALKENISSE - Toen er de laatste tijd wat stemmen in Val- kenisse opgingen, waarom er daar geen basketball-club be stond, heeft het bestuur van de afdeling Basketball van de Vlis- (AD VERTE NTIE) SOUBURG - De campagne "pla straat 81, kamerthermometer, Drankenimport Jan Dummel, 'Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. L 3,95, Annikes Ca- wervings- voor de bloedplasma-avond aanstaande vrijdag 14 maart in de Van Dale- school is al achter de rug. Velen hebben zich opgegeven om die avond een halve liter bloed af te staan aan het Rode Kruisteam uit Amsterdam, die hiervoor speciaal naar Souburg komt. Vijftig vrijwilligers van de Souburgse Rode Kruiscolonne hebben huis-aan-huis de kaar ten met opgaven opgehaald. De genen die geen kaart hebben in geleverd en toch bloed willen geven, kunnen zich alsnog opge ven bij de heer Geldof, Poortu- gaalstraat 33, Oost-Souburg, tel. 2112. Al die halve liters bloed, die door het „prikteam" mee naar het centrale laboratorium van Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: REDAKTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek- v. d. Vlerk, Schubert- laan 29, Vlissingen. Telefoon 01184-6869. J. Kuipers, Zacharias Jan- senstraat 27, Middelburg. Tel. p/a 01180-29338. b.g.g. 01600-22341 (toest. 229) ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuipleln 94, Postbus 73 - Tel. 01184-6830. ADVERTENTIE AQUISITIE: J. v. d. Hoeven, Vlissing en, Spulplein 94. Tel. 01184-6830. Wellicht bent u deze week de gelukkige. Loop dan even bin nen bij ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Banket bakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart, Slagerij De Vries, walstraat een half pond biefstuk, Vishandel F. de Muynck jr. Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de za terdagreclame, Drogisterij Lutwieler, Lange Zelke 80, een luxe flacon badschuim, Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze, Slagerij Ooste- rom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Goudop- Brillenspecialist Tilroe, Wal- fetaria, Betje Wolffplein, twee de bloedtransfusiedienst in Am- broodjes Annikes met koffie, fa. sterdam worden genomen, wor- Van de Vijver, radio en t.v. Ka- den daar tot bloedplasma ver naaistraat 12, Oost-Souburg, 1 werkt. Met dit plasma kan men maal gratis batterijen voor snel hulp bieden bij bv. verkeer- transistorradio, Midgetgolf- baan Delta, Burg. van Woelder- enlaan, Vlissingen, gratis speel- -j ronde en 2 consumpties, Moe- I TA'Vf~lTiriP'n ke's Lunchroom, Nieuwendijk UIILIUU 51 Vlissingen, bon voor panne koeken plus koffie voor 2 perso- 17i~ii~iT*TA7^1,T~k43»T"l nen. Chemische Wasserij Popu- V AFU1 W Cl LFC11 lair, Groene Woud 55, Vlissin- gen, gratis reiniging van een ja pon. De Notenkraam, vrijdag markt, 1 pond pinda's. DeDrop- BP-I specialist, vrijdagmarkt '/j pond drop naar keuze, Be- ens Kaas, vrijdagmarkt, 2 pak ken koffie Douwe Egberts of Van Nelle. O A ZEEUWSE PRENTEN J A. LIMBURG Antiquair, bccdlgd Taiatcur en Makelaar Hmen Zuidzijde 14, lel. 01119 - 405 INKOOP TAXATIES •VERKOOP VLISSINGEN - Aan het bu reau van de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 27-2-1975 tot en met 5 maart 1975 de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: bankbiljet; herenhorloge (goud); dameshoedje beige- bruin; portefeuille met inhoud; zwarte portemonnee; groene Eort. met inhoud; gouden arm- and met naam; lipssleutel; lappen speelgoedbeer (bruin); blauw damestasje. Huisdieren:Huisdieren: 1 chow-chow (hond); 1 bastaard Mechelse herder-terriër songevallen. Ieder jaar doet het Rode Kruis een beroep op haar plaatselijke afdelingen om d.m.v. een speciale bloedplasma-avond weer een groot aantal liters bloed te ver zamelen voor het laboratorium in Amsterdam. De gevers helpen hun medemensen ermee, een vorm van liefdadigheid, die geen geld kost. Aan de organisatie van zo'n avond zit heel wat werk vast. De leden van de Rode Kruiscolonne moeten zorgen, dat alles ge smeerd verloopt, de ruimte in orde, de brancards op hun ilaats enz. De Welfare-afdeling zor; voor een versterkende kop ko fie na de bloedafname. De organisators hopen dan ook, dat iedereen, die zich voor de avond heeft opgegeven, aan wezig zal zijn om zijn halve liter bloea af te staan. VEERE Op initiatief van de heer M. Kodde van de antiek- en kunsthandel „De Gulden Lelie" zal aanstaande vrijdag 14 maart om 20.00 uur de heer H. van der Werf uit Vlissingen een lezing houden over antieke land- en zeekaarten in „De Gulden Le lie", Kade 23 te Veere. De heer van der Werf zal deze avond spreken over kaarten van Zeeland, Holland en Vlaanderen en wat dieper ingaan op de mens achter de cartograaf. Na de pauze zal er gelegenheid tot vra gen stellen en discussie zijn. Voor en na de lezing kan men de collectie antieke kaarten van de heer Kodde bezichtigen, die door de heer van der Werf met grote kennis van zaken in een aparte catalogus zijn beschre ven. Voor deze avond gaarne telefonisch opgeven bij de heer Kodde te Veere, tel. 01181-555. singse Sportvereniging Mara thon de koppen bij elkaar gesto ken. Bestuursleden, trainers en leden van de hogere teams beslo ten zich in te zetten om het bas ket hallgebeuren in de gemeente Valkenisse van de grond te krij gen. Allereerst werd er contact met de burgemeester opgenomen, die zich positief achter het in itiatief stelde. Met hulp van be stuurders en mensen met erva ring van de VSV Marathon wil men nu proberen zo spoedig mo gelijk een autonome afdeling in de gemeente Valkenisse op te richten, die een eigen technische commissie heeft. Wie meer wil weten of zich wil opgeven als aspirant deelnemer, kan zich melden bij Ch. Vos-Bevelander, De Ruyter- straat 33, Koudekerke of bij J. Poortvliet, Trompstraat 5, Kou dekerke. Aan de hand van de reacties zal medio maart beslist worden, wanneer men zou kun nen starten. Trainingsavonden zijn dan vermoedelijk op woensdag. De wedstrijden bin nen het district Zeeland worden op vrijdagavond gespeeld, zowel voor jongens en meisjes als voor heren en dames. De plaats, waar men gaat trainen is afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Ieder, die zich als aspirant-deelnemer op geeft zal bericht ontvingen van de volgende stap in de organisa tie. MIDDELBURG - Vrijdaga vond 14 maart wordt in de Vleeshal van het stadhuis een tentoonstelling geopend van portretten, schilderijen, goua ches en tekeningen van Hans Truijen. De heer L.M. Alberigs, directeur van de culturele dienst in Venlo, zal een inleiding hou den. De tentoonstelling blijft geopend tot 14 april, dagelijks van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags, zondags twee tot vijf uur 's middags. Aanvang van de opening: acht uur. r dat je bij Waals wel moet slagen, anders zeggen je vriendinnen dat je geen smaak bebt. Lange Zelkc 9-11 Vlissingen Een •naakt het gemakkelijker In vele soorten en prijzen voorradig bij Boek- en kantoorboekhandel Paul Krugerstraat 55, Vlissingen Telefoon 2733.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1