BOEKENWEEK 1975 Italiaanse riviêra, voor wie van zonnen, wandelen en kunst houdt UIT door Peter Gons ff) m Gastrecht Bal - !$r De Kromme' Nieuwe plaat D.C. Lewis Wereld op wie len m w De treincoupé °P/C als leeszaal Wie een automobiel heeft, mist veel. Je kan van achter het stuur niet rustig naar het voorbij glijdende landschap kijken, je kan niet nauwgezet de witte draadjes van een mandarijn peuteren, je mag je arm niet om de schouder van je geliefde leggen. Je kunt al schakelende ook geen boekje lezen. Een reiziger die van het openbaar vervoer ge bruik maakt kent al die ge noegens wel. De Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) weet dat ook. Naarstig zoe ken de leden van genoemde commissie jaarlijks naar een kapstok om de Boekenweek aan op te hangen. Voor de veertigste boekenweek, die van 28 februari tot en met 8 maart aanstaande gehouden wordt, heeft men als thema „Reizen en Lezen" gekozen. „Eindelijk", verzuchtte op de persconferentie vorige week Cees Buddingh, een verwoed lezend gebruiker van het openbaar vervoer. Buddingh is ook de samen steller van het Boekenweek geschenk 1975 „Bericht aan de reizigers". Hij verzamelde tweeëntwintig prozafrag menten en gedichten van Noord- en Zuidnederlandse schrijvers. Alle bijdragen gaan over reizen: per boot, per taxi, per trein, per fiets, liftend, in afstand, in tijd, en misschien alleen maar in ge dachten. Armando, Campert, Nescio, Kemp, van het Reve, Cremer, Achteberg en ande ren werkten mee. Het boe kwerkje werd met foto's van Steye Raviez geïllustreerd. Eenieder die tijdens de boe kenweek voor f 12,50 aan leesvoer bij zijn boekhande laar aanschaft krijgt „Be richt aan de reizigers" kado. Het thema van de boeken week was aanleiding tot een samenwerking tussen CPNB en de Nederlandse Spoorwe gen. De N.S. voegt aan ieder boekenweekgeschenk een Vriendenprijsgastrechtbewij. - wie verzint overigens zo'n woord?toe. Dat bewijs ge eft recht op een aantrekke lijke korting op reizen met de trein: een enkele reis voor de helft van de prijs; een re tourtje voor de prijs van een enkeltje. Misschien meer nog dan het boekenweekge schenk zelf zal dit voor velen aanleiding zijn om de eerste week van maart vijf rijks daalders aan boeken te be steden. „Bericht aan de reizigers" met daarin het gastrechtbe- wijs heeft een oplage van 330.000 exemplaren. Dat is voor een boekenweekge schenk een record. Een kleine traditie heeft het CPNB opgebouwd met haar boekenweek-uitgave voor de schoolgaande jeugd. Voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs stelde Mischa de Vreede een boekje samen onder de titel „Als je leest ben je nooit alleen". Mensen die iedereen kent vertellen erin over de boeken die zij gelezen hebben, over boeken die zij steeds weer le zen en over de gevolgen er van. Conny Stuart laat weten dat zij naar Denemarken is geweest om daar het geboor tehuis van Andersen te zien. Couperus dreef Jan Mulder tot de aanschaf van een boek, dat Decadente Dromers heet. Voor Joop en Liesbeth den Uyl schijnt Du Perron's Land van Herkomst als huwe lijksmakelaar gefungeerd te hebben. Zo zie je maar weer. De interviews, 39 in getal, werden gemaakt door Betty van Garrel en Theun de Vries. Ad Werner gaf het boekje een zeer fraaie vorm. De Boekenweek wordt on vermijdelijk geopend met het Boekenbal. Op 28 februari aanstaande speelt het festijn zich af in het Jaarbeurs Congres- en Vergadercen trum. Hoogtepunt vormt het optreden van Freek de Jonge en Bram Vermeulen in het speciaal voor de boekenweek ïs een wÊÊÊÊÊËmk mmm Betty van Garrel en Theun de Winter vroegen 39 be kende Nederlanders naar hun leeservaringen. Hoe grappig die soms zijn is te lezen in „Als je leest ben je nooit alleen". Het werd bedacht en samengesteld door Mischa de Vreede, en is speciaal bestemd voor leerlin gen van het middelbaar onderwijs. „Als je leest ben je nooit alleen" ziet er dank zij de vormgeving van Ad Werner aardig uit. Het kost tijdens de boekenweek 3,50. geschreven programma „Neerlands Hoop in Genaaid of Gebonden". Na afloop bal met onder meer de Animal Crackers, The Millers, Lajos Horvat's zigeunerorkest en Casey en the Pressure Group. Heel fijn dus. Neerlands Hoop vertoont het boeken weekprogramma ook nog in enkele andere plaatsen in den landen. Arnhem, Rotter dam, Middelburg, Schoorl, Roermond, Maastricht en 's-Hertogenbosch worden Freek de Jonge en Bram Vermeulen treden op tijdens het boekenbal met: Neerlands Hoop in Genaaid of Gebonden. Hoewel het niet zo gek veel met radio- en tv te maken heeft wil ik u het volgende toch niet onthouden. Willem van Hane- gem heeft onlangs op de Rai van de Engelse autofirma Bri tish Leyland maar liefst een Rover aangeboden gekregen. Hij en zijn vrouw Truus wer den voor deze gelegenheid met zeven Austin mini's van de Rotterdamse Seven club van huis gehaald. Een geweldige publiciteitsstunt waar een lang verhaal aan vooraf ging. Een bekende Nederlandse au tomobielfirma had het hele Nederlands elftal een auto aangeboden als ze de eind ronde van de wereldkampi oenschappen zouden halen. Goed, ze halen het maar ver liezen jammerlijk. Van het aanbod van die firma hoorde niemand meer wat. Truus van Hanegem nam dit niet en spoorde Willem aan zijn recht te gaan halen. Na lang praten kreeg hij uiteindelijk een auto met vijfduizend gulden kor ting. Nu heeft Truus van Ha negem deze auto onlangs in een sloot gereden. De auto was total loss. British Leyland hoorde dit en bedacht boven genoemde stunt. D C. Lewis hij heet eigenlijk Ruud Eggenhuizen heeft het de laatste jaren niet makkelijk gehad. Alles wat hij ondernam mislukte. Ja, hij had acht sin gels en twee langspeelplaten op zijn naam staan, maar wat zegt dat als je naamloos in een Duits nachtcluborkest speelt. Je vrouw en je twee kinderen kan je er niet van onderhou den. Enkele weken geleden heeft D C. Lewis het weer eens geprobeerd. In de Soundpush-studio's in Blari- cum, waar o.a. The Stones en Golden Earring werken, nam hij met een zeventien man sterk orkest het nummer Tra nen liegen niet op. Zelf zegt hij er van „Ik geloof niet dat bid den voor deze plaat nodig is, ik heb er het volste vertrouwen in dat het deze maal lukt". Ik wens Ruud het aller beste toe, al zit het er dik in dat hij de zoveelste teleurstelling in zijn carrière moet gaan incasseren D.C. Lewis, weet u wel de man die in de zeventiger jaren met het nummer „Mijn gebed" de kaarsen uit de kandelaars zong wil niet meer geassoci eerd worden met kansels, biechtstoelen kerkzakjes etc. De plaat die nog steeds ge draaid wordt en waar er on dertussen zo'n tweehonder dduizend exemplaren van verkocht zijn is een belemme ring voor zijn carrière vindt hij. Hij zegt: „Ik heb altijd de ba len gehad van valse religieuze effecten. Ik zag dat lied ge woon als een thema van een jongen die de kerk binnenstapt omdat hij de muziek daar zo mooi vindt. Toen ik dat zong realiseerde ik me natuurlijk niet dat ik sindsdien gevraagd zou worden om uitvaarten en begrafenissen vocaal op te luisteren. En dat ik door men sen in nood gebeld zou worden om theologische adviezen. Nu we het toch over auto's hebben. Autospecialist Fred van de Vlugt is weg bij de Tros Fred maakte in eigen produk- tie samen met Paul Steenber gen en Bauke Poelstra het programma Wereld op wielen, dat eerst door de VPRO en la ter door de Tros werd uitge zonden. Het programma dal Fred van der Vlugt verkocht aan de verschillende omroep- componenten kreeg grote be kendheid door de autotests die erin gedaan werden. De Tros vond het ongepast tijdens de oliecrisis met een programma over auto's te komen. De om roep bedankte Fred van der Vlugt. Ze bedachten een meer algemeen programma Even bijsturen waar ook caravans en boten in getest worden. Paul Steenbergen heeft hier de produktie van. Wat Fred met zijn Wereld op wielen gaat doen is nog onzeker. Een spe ciale aan de Rai gewijdde pro duktie verkocht hij aan de AVRO. Deze omroep vertelde me echter bij monde van Frans van Houtert niet van plan te zijn meer afleveringen van Wereld op wielen van de heer Van der Vlugt te kopen. Jam mer want hoe weet ik nu voor taan welke auto ik moet ko pen! NORA STEINFEL ft' tijdens de Boekenweek aan gedaan. „Als je leest ben je nooit al leen" kost tijdens de boe kenweek 3,50. Het CPNB zou graag zien dat het boekje op middelbare scholen klas sikaal werd behandeld. Daarom werd het aangebo den aan alle Nederiandsche leraren bij het middelbaar onderwijs. pll - mm Bloemenpracht aan de boulevard van Finale Ligure De helft van onze landgeno ten, die nu reeds beslist heb ben hun vakantie in het bui tenland door te brengen (naar verwacht 57 tegen 45 ver leden jaar), verlangt naar de zon en weinig meer. Het is dan ook niet vreemd, dat de boe- kingscijfers van de reisbu reaus een stijging (van 7 naar 8%) van het Spanje-verkeer te zien geven. Daarna volgen Duitsland (verleden jaar aan kop) Frankrijk en met 4 Oos tenrijk en Italië. Aan dat laat ste land willen we in deze ru briek nu eens aandacht schen ken. Het is wellicht op het eerste gezicht wat bevreemdend, als je hoort dat de meeste zon- zoekers die afzakken naar het zuiden, vooral kiezen voor Spanje, waar men in de meeste gevallen al eerder is geweest. Je mag toch veronderstellen dat men (zeker als er zo lang voor gereisd moet worden) wel eens 'n ander stekkie wil op zoeken. Ook in landen als Ita lië, Joegoslavië en Grieke- nalnd is men immers verzekert van zon. Reisjournalist Casper de Groot - perschef van NRV/Ho liday - heeft er wel een verkla ring voor. „Een grote groep Nederlanders vooral te vin den in de inkomensgroep van beneden de 24.000 gulden - grijpt traditiegetrouw in de reisgidsen naar de Spanjepa- gina's. Sea, sun and sex staan daarbij voorop. In de regel zoekt men in Spanje niet meer dan de zon en het strand en voor de avonduren een fijne club. Er worden excursies ge maakt, maar het overgrote deel van de Spanje-gangers vindt dat te vermoeiend. In tegenstelling tot diegenen die bijvoorbeeld naar Italië gaan". Daarmee kunnen we het wel eens zijn, want wie Italië be zoekt, wil in de regel behalve het strand ook nog wel eens wat van het land zien. De com binatie is in alle delen van dit 91 provincies tellende land te vinden. Favoriet lijkt dit jaar de combinatie Rome!Sorrento, mede in verband met het Hei lig Jaar. Een geweldig gebied is de Bloemenriviera, die men zo wel ten noorden en ten zuiden van Genua vindt en die bij Ventimiglia overgaat in de Cote d'Azur. Verleden jaar hernieuwden wij - na vijfjaar - onze kennismaking met deze Riviera Ligure. We boften dat we in het kleine maar o zo charmante Vargotti beland den, waar we in hotel Lo Scog- lio (in exploitatie bij de Neder landse reisvereniging) Dries van Holten ontmoetten. Hij overlaadde ons met tips voor leuke tochten door het achter land, die wij u niet willen ont houden. Want als uw vakantie nog niet vast staat, zijn twee weekjes aan de Bloemenri viera beslist het overwegen waard. Varigotti is vreemd genoeg in het toeristische pakket van deze kuststreek van onderge schikt belang. „Gelukkig maar", is de reactie van Dries van Holten. „Hier gaan mijn gasten tenminste niet op, in de duizenden zij-aan-zij liggende zonnebaders". Voor wat dat strand betreft, volgens Itali aans gebruik heeft ieder hotel een gedeelte in pacht. Behalve het brede zandstrand voor "Lo Scoglio heeft Varigotti een sfeervol haventje met 'n eeu wenoud plein, waar je 's avonds in de kroegjes de vis sers aantreft. Als de duisternis eenmaal gevallen is zie je vanaf de strandweg talloze lichtjes op zee, van tie vissers bootjes. Dit Varigotti is een ideaal centrum om van hier uit de omgeving te verkennen. Wie met de bus de Malpasso (be rgpas) door rijdt - kosten en kele dubbeltjes - komt in een van de oudste stadjes aan de Bloemenriviera: Noli. Hier is het strand op de eerste plaats nog voor de vissers. Wie vroeg komt kan getuige zijn van de visaanvoer, maar ook 's mid dags kan het voorkomen dat bij 'nader aanschouwen het volksoploopje, niet door een heftige Italiaanse ruzie wordt veroorzaakt, maar dat vissers weer eens 'n zwaardvis aan wal hebben gebracht. De hote liers zijn er dan snel bij, om delen van deze vis op te kopen. De oude Romeinse vesting Noli kent nog talloze smalle straa tjes waar bogen de woningen met elkaar verbinden. De moeite waard is de ruïne van Noli met dePaponetoren uit de 12e eeuw, en het schitterend gerestaureerde kerkje San Pa ragon dat uit de achste eeuw dateert. Vanuit Varigotti zijn prach tige wandeltochten te maken over de bergwegen met de vele olijven-, perziken-, vijgebo men en wijnranken. Zalig is het onderweg even te verpozen in een van de herbergen (osete- ria) waar de waardin wijn van het huis schenkt en je met verse vijgen verrast. Die be rgwegen verschaffen een prachtig vergezicht op de blauwe zee en op de daaraan gelegen dorpjes. Op deze wan deltochten kun je van alles tegenkomen, prachtige villa's, vervalen kerkjes, ruïnes, kloosters en zelfs een mauso leum van veldmaarschalk En rico Cavaglia. Een interessante en siecnts vier kilometer van Varigotti gelegen stad is Finale Ligure. Aan te bevelen is de bergwan deling er heen. In Finale is het 's avonds heerlijk flaneren over de boulevard, met de vele terrassen waar men kan genie ten van de Italiaanse musici. In Finale is een prachtige basiliek met veel kunstschatten. Op de Piazza Garribaldi herinneren ere-bogen nog aan lang ver vlogen tijden. Veel daarvan is ook terug te vinden in het stadsmuseum. Wie dit deel van de Itali aanse kust kiest hoeft zich niet te vervelen. Behalve de „bu ren" en het achterland van Va rigotti valt er nog meer te zien. Wie niet met eigen vervoer is, doet er goed aan de bus te ne men. Eenvoudiger en goedko per dan een vaak moeilijke treinreis. Hotelier Dries van Holten adviseert zijn gasten altijd een dagtocht naar Monaco. Een advies waarvan ook wij geen spijt hadden. NRV-hostess Jeanette - die ter plaatse sa menwerkt met haar collega's van andere touroperators - vertelt haar gasten op de 120 kilometer lange tocht, zoveel interessants over de omgeving dat wie wil, er ideeën genoeg aan overhoudt om zelf nog eens op verkenning uit te gaan. Zoals naar de grotten van Toi- rane. Imperia (waar president Roosevelt graag kwam) of San Remo (bekend van de songfes tivals) met de schitterende Russische Kerk. In Monaco moet men zeker de exotische tuinen gaan be kijken. Tussen de meest vreemde cactussen, waant men zich in een ander wereld deel. Attrakties in Monaco zijn het aquarium en het casino. Wie liever alleen op verken ning uit gaat adviseren we een wandeling door Monaco naar de kathedraal (met de graven van de vorsten en ondermeer in de Allerheiligen-kapel een in renaissance stijl gebouwd altaar ban bladgoud) en het pa leis van Prinses Gracia en Prins Rainier, vanwaar men 'm, uitzicht heeft op de haven. In de zomermaanden liggen hier de jachten van de allerijksten van deze aarde. In Monte Carlo (het Chicago van Europa) moet je beslist een drankje nemen op de terrassen van Café de Paris waar je buurvrouw of buur man altijd nog een verrassing is. Maar spreekt dit mondaine vorstendom u niet aan, dan nog is de bustocht een waar genoegen, omdat men heen via de kustweg dwars door allerlei steden en dorpjes rijdt en op de weg naar huis, de autobaan door de bergen neemt, die met zijn haarspeldbochten voor ve len een adembenemend avon tuur is. Bovendien leert men zo de schoonheid van dit Itali aanse land kennen. Wie van zonnen, wandelen of het ont dekken van kunstschatten houdt, beleeft aan deze Bloe menriviera ongetwijfeld en kele genoeglijke weken. De terrassen en de hotels zijn in Varigotti veelal direct aan het fijne zandstrand te vinden. m. M wm 11 8 De smalle straatjes in het oude vissersplaatsje Noli Een van de vissers op het strand van Noli

Scheldebode | 1975 | | pagina 9