Rabobank Q IMffll Orientatiedag Rudolf Steiner Pedagogie op zaterdag 18 januari STICHTING VRIJE SCHOOL ZEELAND WIL OOK BASISSCHOOL BEGINNEN Schrootverwerkingsmachine bij metaalhandel Tonmj Leijnse Maartense tapijt WELZIJNSRAAD WERKT MET GEEREPLAN IN EEN VACUUM xeeuwse Ishwbanü De uitvinding van Wals in Kuiperspoorttheater Scheldebode-kringetje GROTE BOEKENOPRUIMING DE RUITER Henk Elsink in Britannia LIMBURG ANTIEK ze zeggen.... 'Waal^ n\ode VOLKSDANSEN IN NIEUW MIDDELBURG WOENSDAG 15 JANUARI 1975 25e jaargang no.3 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA t is voordeligtr bij Misverstand 5pel llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ambachtsspelletjes Oriëntatie Ontplooiing VANAF 16 JANUARI 1975 Brouwershaven de scheldebode lii. q v Dat er bij Waals halve pn, zen zijn en dit is geen halve waarheid. ^^Lang^Zelk^^l^^lissingen^^^^ DAMPLEIN 16 MIDDELBURG TEL.(01180127244 Steeds de fijnste creaties uit gerenommeerde modehuizen. MIDDELBURG - Ook in Middelburg heeft het fenomeen „Vrije School" de kop opgestoken en het ziet er naar uit dat de rest van het lichaam wel niet zal achterblijven. Er is namelijk een toene mende mate van belangstelling voor deze vorm van onderwijs in Middel burg. Op 30 september 1973 werd de eerste stap gezet om in Zeeland tot de oprichting van een vrije school te komen. Er kwam toen een groep ou ders en belangstellenden bijeen om de mogelijkheden voor een op te zetten kleuterklas te bespreken. Deze groep ging het bestuur vormen van de Stich ting Vrije School „Zeeland"; deze stichting stelt zich ten doel het kleu ter-, lager en voortgezet onderwijs op basis van de pedagogiek van Rudolf Steiner te bevorderen. In december 1973 trad de stichting toe tot de Vereniging voor Bijzondere Scholen op Algemene Grondslag. Van deze vereni ging kreeg de stichting advies ten aanzien van de wettelijke vereisten om voor overheidssubsidies voor een kleu terklas in aanmerking te komen. MIDDELBURG - Vrijdagmiddag 10 januari j.l. is bij metaalhandel Tonny Leynse aan de Oude Veerseweg een schrootverwerkingsmachine van het nieuwste type in werking gesteld door Wethouder W. P. J. J. Baars. De schaar- en persmachine is van Fran se origine. Het apparaat is geschikt voor het verwerken van autowrakken en voor het knippen van ijzerschroot. De capaciteit van de machine ligt op 250 autowrakken per dag, dat is onge veer 80 ton, of 120 ton schroot. Wethouders Baars verwerkte vrijdag middag enige autowrakken tot kleine pakjes. Het personeelsbestand van de metaalhandel zal waarschijnlijk met 5 man worden uitgebreid, zodat het to- PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG tale aantal werknemers in de toekomst 12 zal zijn. Dit in verband met de aanschaf van de nieuwe machine. In zijn toespraakje bracht de wethouder onder meer naar voren dat het appa raat een impuls was voor een beter milieubeheer. Hij noemde de metaal handel een van de eerste recycling-be- drijven, reeds aktief toen in het alge meen nog nauwelijks aan milieubeheer werd gedacht. Begin '74 werd het voor overheidssubs idie vereiste aantal van 30 toekomstige leerlingen bereikt, helaas bleek later dat een aantal van deze leerlingen niet subsidiabel was, omdat ze al een bij zondere (zy het anderssoortige) kleu terschool hadden bezocht. Een be stuurslid van de stichting vertelt dat nu, terwyl het kleuterklasje al sinds vorig jaar september draait, nog niet gesubsidieerd wordt. Daar een aantal kinderen, zoals gemeld, niet aan de wettelijk gestelde eisen voor het verle nen an subsidie in aanmerking kwam, is de subsidie-aanvraag ingetrokken. Dank zij de bemiddeling van de ge meente Middelburg kon men de hand leggen op een paar lokalen in het schoolgebouw aan de Verwerijstraat/- Nieuwe Oosterse Straat. Het bestuur en de ouders hebben die lokaaltjes „omgetoverd". De school draait dus nog ongesubsi dieerd. De ouders verstrekken naar gelang hun inkomen een bepaalde bij drage. Het geld is nooit een beletsel, deelt het bestuurslid mede. Over het algemeen leeft er bij veel mensen nog een misverstand ten aanzien van de Vrije School omdat men denkt dat de leerlingen meest kinderen van welge stelde ouders zijn. Wat de mensen van de Stichting School Zeeland betreft, kan die misvatting niet gauw genoeg verleden tijd zijn. Omstreeks mei van dit jaar zal het teerlingental van de kleuterklas zodanig liggen, dat de mo gelijkheid er zal zijn om subsidie aan te vragen. Om die reden en omdat in de praktijk van de vrije school de integra tie van kleuter- en basisonderwijs al 50 jaar aan de gang is, ijvert de stichting momenteel voor de oprichting van een basisschool. Gezien de ruime belang stelling is er veel kans, dat die school in augustus van dit jaar van start kan gaan. Wanneer die basisschool er is, zal er weer een stukje „settlement" van de vrije school-jdee bereikt zijn, zodat langzamerhand ook dat andere misver stand weggenomen zal worden, dat het bij die vrije school maar een anti-auto ritaire bende is. Dit is echter een verkeerde interpretatie van het woord „vrij" in dit verband. Vrije School is gewoon een letterlijke vertaling van het Duitse woordenpaar Freie Schule. Het woord „vrij" betekent hier: vrij van staatsbemoeienis. Men kan het vergelijken met de betekenis die „vrij" heeft in de naam Vrije Universiteit.de universiteit die tijdens de schoolstrijd ontstond. Welke bezwaren, al of niet gerechtvaardigd, men ook tegen de vrije school heeft, zó slecht kan het er nu ook niet zijn, want de vrije school moet tenslotte voldoen aan de leer plichtwet. De Vrije School Kleuterklasmethode berust op de ritmische afwisseling van MIDDELBURG - De Middelburgse samenleving heeft geen enkele echte kans gehad om haar mening te geven over het Geereplan. Dit plan voorziet o.a. in de bouw van drie vier super- -warenhuizen op een steenworp af stand van de historische binnenstads kern.. Noch via de gemeenteraad, noch via de welzijnsraad is de bevolking bij de ontwikkeling van dit plan betrok ken geweest. Het plan nadert nu het stadium waarin er aan verandering, bijsturing of afwij zing niet meer valt te denken. Voor de „point of no return" is bereikt, hoopt de Welzijnsraad de Middelburgse bevol king te kunnen mobiliseren om van haar gevoelen te doen blijken. Aldus een persbericht van de Middelburgse Welzijnsraad. De Welzijnsraad consta teert met ongenoegen dat zij met betrekking tot het Geereplan niets met haar signalerings- en inspraakfunkties heeft kunnen doen. De raad vindt ook dat van een echte dialoog tussen ge meentebestuur en bevolking geen sprake is geweest. De Welzijnsraad heeft tot een aantal initiatieven besloten om de mening van de Middelburgse bevolking te mobilise ren. Een van de initiatieven bestaat uit het stellen van vragen aan de bevol king, die daarop schriftelijk kan ant woorden. De antwoorden op deze vra gen worden ingewacht op hei bureau van de Welzijnsraad, Dam 59, Middel burg. „Als Welzijnsraad staan wy met het Geereplan in een pat-stelling", zo drukt de voorzitter van de Welzijns raad, de heer J J van der Waal, het uit. „Wij moeten, nu het nog kan, al het mogeliike doen om uit die pat-stel ling te komen Daarvoor is het volgens de Welzijns raad noodzakelijk dat de burgerij haar stem via de Welzijnsraad laai horen zodat zij het laat - toch nog een inspraakprocedure tot stand kan ko men. Om die reden fungeert het adres Dam 59 Middelburg als opvangcen trum voor meningen en ideeën uit de bevolking. het vrije spel en gezamenlijke aktivitei ten By het vrije spel kunnen de kinderen spelen wat ze maar willen en hebben ze al het speelgoed dat aanwe zig is in de kleuterklas tot hun beschik king. Gezamenlijke aktiviteiten zijn het schilderen, boetseren en tekenen, naar sprookjes luisteren, liedjes zingen, enz. Aktiviteiten zoals het voorberei dend leren lezen, schrijven en rekenen blijken niet in de Vrije Klas Kleuter methode opgenomen te zijn. Ge noemde methode wil de intelligentie bij de kleuter nl. niet ontwikkelen door deze te laten werken met abstrac te begrippen zoals letters en cijfers, maar gaat er van uit dat de kleuter nog te veel in een eigen fantasiewereld leeft en van daaruit de wereld om zich heen nog maar net aan het verkennnen is. De abstractie, het louter verstandelijk bezig zijn horen bij de wereld van de volwassenen en zijn de kleuterwereld vreemd. De Vrije School Kleuterklasmethode maakt gebruik van de eigenschap van de kleuter open te staan voor alles wat zich aan hem voordoet, en van zijn gave dit alles te willen en te kunnen nabootsen. Door deze nabootsing ont wikkelt de kleuter zich, ontwikkelt zijn intelligentie en zijn vermogen zich in taal uit te drukken. Eigen taalge bruik wordt in een vrije school kleuter klas bijzonder 'gestimuleerd door het vrije spel, terwijl het spelen met de poppenkast tijdens datzelfde spel de kleuters de gelegenheid biedt o.a. de taalinhoud van de sprookjes, die ze te horen hebben gekregen, te oefenen. De taalinhoud van met name de sprookjes kan verder geoefend worded by het toneelspel. Is een «prookj" erg geliefd bij de kinderen, dan zal de leidster (in Middelburg is dat Annemaryke Ter Kuile) er samen met de kinderen een toneelspel van maken, waarbij aanvan kelijk alle rollen door iedereen meege speeld worden. Op deze manier leert ieder kind de taal van het sprookje gebruiken. Het toneelspel biedt de kinderen niet alleen de gelegenheid taal na te boot sen, maar ook allerlei handelingen, die in het sprookje voorkomen. Handelin gen kunnen ook nagebootst worden tijdens of naar aanleiding van liedjes en spelletjes, vooral ambachtsspelletjes. Oude ambachten laten het kind het verloop van een handeling stap voor stap zien. Onze gemechaniseerde we reld heeft het kind weinig handelingen te bieden die het kan overzien en begrijpen, terwijl het kind o.a. die handelingen nodig heeft om zijn ver mogen iets te begrijpen te scherpen. De leidster laat de kleuter niet alleen kennismaken met de oude ambachten door middel van spel, maar laat de kleuters tijdens d.e wandeling rustig kijken naar tuinlieden of metselaars. Ook maakt de leidster bijv. brood met de kinderen, zodat deze gevoel krygen voor de samenhang van bepaalde din gen, in dit geval samenhang tussen het koren op het veld en het brood dat men eet. Doordat de kleuterleidster samen met de kinderen een dag-, een week-, en tenslotte een jaarprogramma opbouwt, waarin de aktiviteiten rit misch, bijv. op een bepaalde dag in de week, terugkeren, ontstaat bij de kin deren het tijdsbesef: besef van de samenhang tussen morgen en middag, zomer en winter, vorige week en deze week. Het speelgoed dat in een vrije school kleuterklas wordt gebruikt is mooi, maar primitief. Zo worden er houten poppen en dieren* gebruikt, ook ge bruikt men beweegbaar speelgoed. Het speelgoed moet vooral niet af zyn. Het kind moet er zijn fantasie in kunnen leggen. Dit geldt ook voor de bouwma terialen, die door de kleuters worden gebruikt. Fantasievol denken wordt gestimuleerd, daar noch bij het teke nen. noch bij het boetseren en schilde ren vaste opdrachten worden gegeven. Ook hier moet het kind de gelegenheid hebben zelf iets met die ontdekking te doen. Deze denkbeelden, de integratie van kleuter- en basisonderwijs, vinden de laatste jaren ook in andere kringen buiten de aanhangers van de pedagogie van Rudolf Steiner ingang. Een folder tje van de Vereniging voor Vrije Op voedkunst (de landelijke organisatie) zegt in dit verband: «.Vaak is het zo dat didactische vernieuwing niet voor komt uit een werkelijk vernieuwd pe dagogisch inzicht." Het kenmerkende van de verschillen in opvatting tussen vrije school en het andere onderwijs, is dat men de leer stof bij de vrije school niet ziet als een doel, maar middel tot ontplooiing van het opgroeiende kind. De maatschappij staat niet centraal, maar het kind. Leerkrachten bij het vrije onderwijs moeten een aanvullende cursus volgen. Deze cursus wordt georganiseerd door de Ver. voor Vrije Opvoedkunst. Vorig jaar is er in Zeist een Vrye Pedagogi sche Akademie opgericht, waar toe komstige onderwijzers aan de vrije school zich kunnen gaan bekwamen. In Driebergen bij Zeist is er al een paar jaar de Vrije Hogeschool. Op zaterdag 18 januari a.s. organiseert de Ver. voor Vrije Opvoedkunst een oriëntatiebijeenkomst voor belangstel lenden over de Rudolf Steiner pedago gie met als titel: Bewegen, Beleven, Beschouwen. De bijeenkomst zal niet zoals is aange kondigd gehouden worden in de Chr. Scholengemeenschap aan de Elzenlaan, maar in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat/Verwerijstraat. Het firogramma begint om 10.00 uur. Er is egenheid voor de belangstellenden om mee te doen aan iessen Nederlands, rekenen, geschiedenis en aardrijkskun de. Tevens zullen er enkele inleidingen worden gehouden. De heer W.F. Velt- man zal bijvoorbeeld spreken over het onderwerp „Mythen". Ook kunstzin nige aktiviteiten kunnen bedreven wor den (tekenen, schilderen enz.). De kosten bedragen f. 15.,- per persoon of f.25,- per echtpaar, inclusief lunch, maaltijd, koffie, thee, te voldoen bij aankomst in contant. Leden van de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst genieten reductie op vertoon van hun lidmaatschapskaart. „Poepen de honden iGoes nu wel meer in de goot of poepen ze niet méér in de goot? Dut is de vraag, waar milieu-ambtenaar A van Nes al een poosje mee worstelt, leder een weet, dat hij in augustus van verleden laar startte met de aktie „Hond in de goot" Heet Goes hing vol stickers met een tekening van een hondje, dat inderdaad netjes m de goot poepte. Maar, helaas, om nou te zeggen, dat alle Goese honden zich bij de aktie hebben aangesloten, is overdreven. Bij de plantsoenendienst hebben ze geen verbetering geconstateerd Met an dere woorden: de honden-eige naars laten in Goes hun honden nog even vrolijk als vroeger in parken en plantsoenen poepen. Op de straten van de binnenstad is het ook al niet veel beter. Dat moet ik tenminste geloven, als ik hoor, dal milieu-ambtenaar Van Nes een nieuwe zet overweegt in de strijd tegen de hondepoep. Hij heeft een brief geschreven aan de Goese Middenstands Centrale met het idee om doodgewoon alle hon den (dus ook de aangelijnde) te verbieden om nog in het centrum te komen. Waarschijnlijk heeft me neer Van Nes ontdekt, dat je na tuurlijk nérgens bent met een aktie „Hond in de goot", nu er tn de winkelstraten van het voetgangers gebied geen goot meer te vinden is. Dan dwing je die arme dieren wel om het middenin een winkelstraat te doen. Maar de middenstanders voelen er niks voor om de honden uit de binnenstad te weren. Want dal kost klanten en dan maar liever hier en daar wat viezigheid op straal. Al met al ziet het er nogal droevig uil voor de aktie. Misschien zou het toch handiger zijn om van de opbrengst van de hondenbelasting hier en daar in de woonwijken zogenaamde „honden-w.c.'s" aan te leggen. Dat zijn een soort zand bakken, waar honden in kunnen poepen. Daarmee hou ze mis schien uit de zandbakken en speel weiden, die voor kinderen zijn bedoeld, b'n voor de rest moeten we ons er dan maar niet al te druk om maken, honden poepen al op straat sinds er straten zijn en - hoewel het soms vervelend is - ons milieu is er met echt door bedreigd. Nee, dan de eigenaars van schapen en koeien in de buurt van het Sloe. Die hebben ernstiger milieuproble men. Zit hebben deze week van dr. Tesink van de Gezondheidsdienst voor Dieren te horen gekregen, dat het onverantwoordelijk is om daar 's winters nog schapen buiten te laten grazen. Want het fluor uit de schoorstenen van Hoechst en Pechiney slaat daar in zulke hoe veelheden meer in de wei, dat schapen, die er een dag lang van grazen, de kans lopen om onmid dellijk vergiftigd te worden. Als het zó erg is met het grasland in de buurt van hei Sloe, dan vraag ik me af. hoe het staat met de spruiten, de veldsla, de prei en nog zo wat wintergroenten in de tuintjes van de dorpen dicht bij het Sloe Want dr Tesink mag dan in het Nieuwsblad eens gezegd heb ben. dal de mensen de buitenste blaadjes maar moeten weggooien, hoe doe je dat nou bijvoorbeeld met boerenkool9 ARJOAN MIDDELBURG - Stichting Werk theater Middelburg brengt in het Kui perspoorttheater op 18 januari om 20 uur: Het Nederlands Jeugdtheater 1974 uit Maarssen met DE UITVIN DING VAN WALS van Vladimir Nabokov. Regie: Hans Hageman. Het stuk speelt in een onbepaald land, ergens in Europa. Daar verschijnt op hei Ministerie van Oorlog een man die zegt dat hij een machine heeft uitge- Het kleuteronderwijs staat bij de vrye school niet los van het basisonderwijs. Winnaar van de vorige keer is de heer Wijngaarden, Paul Krugerstraat 121, Vlissingen. Wellicht bent u deze week de geluk kige. Loop dan even binnen hij ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn: Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De Vries, Wal- straat, 1/2 pond biefstuk, Vishandel F. de Muynck jr., Oude Markt II, een kilo gebakken vis uit de zaterdagre clame, Drogisterij Lutwieler, Lange Zelke 80, een luxe flacon badschuim. bij: boek- en kantoorboekhandel Paul Krugerstraat 55, Vlissingen Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze, Salgerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Goudop-Brillenspecialist Tilroe. Wal straat 81, kamerthermometer Dran- kenimporf Jan Dummel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w v f 3.95, Annikes Cafetaria, Betje Wolff plein, twee broodjes Annikes met koffie, Fa. Van de Vijver, radio en t v. Kanaal straat 12, Oost-Souburg, I maal gratis batterijen voor transistorradio Midget- golfbaan Delta, Burg. Van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis speelrondeen 2 consumpties, Moeke's Lunchroom. Nieuwendijk 51, Vlissingen. bon voor pannekoeken plus koffie voor 2 per sonen, Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reiniging van een japon De Noten- kraam. vrijdagmarkt, I pond pinda's. De Dropspecialist, vrijdagmarkt, 1/2 pond drop naar keuze, Beens Kaas. vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle. Instituut „B" Carmel Cosmetics, I grans schoon heidsbehandeling. Bellen voor afspraak 01 183-31 <>8 vonden waarmee hij overal ter wereld ontploffingen teweeg kan brengen. Tot aankoop van de machine komt het niet want de uitvinder wil alleen de macht hebben teneinde de wereld te kunnen verbeteren. De uitvinder van de ma chine (die men nog sreeds niet gezien heeft) wordt dan inderdaad president maar het land wordt geteisterd door allerlei rampen. Na enige tijd blijkt de uitvinder zeer gehinderd door zijn niet uitgekomen verwachtingen. De hele machtsverhoudingen worden dan volle dig geridiculiseerd, alles wordt in het waanzinnige getrokken, er worden de onmogelijkste etsen gesteld. Langza merhand krijgt iedereen achterdocht, niemand heeft ooit de uitvinding ge zien en tenslotte blijkt die er ook niet te zijn. Het stuk speelt op de grens van droom en werkelijkheid, misschien is het een droom. MIDDELBURG Vanaf 15 januari kunnen de bewoners van de wijk Nieuw Middelburg volksdansen leren onder leiding van mevrouw Leduc en mevrouw Schoe. De avonden zuOen om de veertien dagen gehouden wor den in het buurthuis aan de Nassau- laan. Aanvang steeds om 19 30 uur. De kosten voor deelname zijn laag gehou den: voor f I,- per persoon kan men de avonden bezoeken. VLISSINGEN - „Tot en met nu" ia de titel van de one-man-show. waar mee Henk Elsink een toernee door Nederland maakt en overal volle zalen trekt Aanstaande vrijdag 17 januari zal hij. op initiatief van hotel Britan nia in Vlissingen optreden om ZO de theaterzaal weer eens wa» nieuw leven in te blazen Hei repertoire van Henk Elsink omvat een selectie aan liedjes, conferences en sketsches. De cabarettier wordt door zijn eigen ensemble van vyf musici begeleid Toegangskaarten zyn ver krijgbaar by Boekhandel Bikker, het VVV kantoor te Vlissingen en Middel burg en aan de receptie van hotel Britannia De voorstelling begint om 20 00 uur O '1. tccunat rscniciv J A LIMBI RG Antiquair, beedigd Tavaieuren Makelaar Haven Zuid/ijde 14. tel. 01119 40< INKOOi TAXATIES VtKKOOP

Scheldebode | 1975 | | pagina 1