Rabobank ZIEKENOMROEPWERK HOBBY MET VERPLICHTINGEN Scheldebode-kringetje de scheldebode „GRAFIEK UIT ZEELAND" SLUIT OP 3 JANUARI 22.90 DE RUITER Yh Maartense tapijt „DE VLISSINGERS" LIMBURG ANTIEK Honderdste editie Ons Zeeland" Editie Vlissingen Editie Middelburg e.o. Kent U ze nog MIDDELBURGS SCHOUERENTOURNOOI TAFELTERNIS WONINGHYPOTHEKEN 24e jaargang no. 53 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA DONDERDAG 2 JANUARI 1975 Live-uitzendingen Gesproken weekblad Kneuterig REDAKTIE: ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Medewerkers Aanmeldingen 99 Haven Zuidzijde 14, lel. 01119 - 405 Brouwershaven t is voordeliger bij Domburgse telefooncentrale uitgebreid de scheldebode MAATWERK PER CLIëNTI S Informeer bij een van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bank voor edereen RADIO WALCHEREN ZET ZICH AL 10 JAAR IN VOOR ZIEKEN MIDDELBURG - „Wat wij erg jammer vinden, is dat de mensen waarvoor wjj werken, nog te dankbaar zijn; ze zijn te kritiek loos omdat ze vinden dat wij zulk goed werk doen". Een uit spraak van meneer De Jonge, doelend op de groep mensen, waarvoor Radio Walcheren zich al bijna 10 jaar inzet. Radio Walcheren is onze eigen zieken omroep. die de laatste jaren zeer be kend is geworden, ook buiten de gren zen van de provincie Zeeland. Meneer De Jonge behoort sinds ongeveer 6 jaar tot het medewerkerscorps van Rawa. Hij heeft dus een groot deel van de historie van de Walcherse ziekenom roep zelf meegemaakt en kan over die periode van 6 jaar veel vertellen. De eerste 4 jaar van Rawa zijn voor hem echter ook een beetje schimmig. „Radio Walcheren is 10 jaar geleden ontstaan op initiatief van particulie ren", vertelt meneer De Jonge. „Enke le oprichters waren Jacques Cats en G. Dmgemanse Er waren nog meer men sen. die een even grote rol speelden hoor, maar die namen kan ik me niet zo goed herinneren. Het is allemaal begonnen op een kamertje bij iemand thuis, met gebrekkige apparatuur en- zo" Het eerste werk wat Radio Walcheren ondernam, was het maken van een bandopname voor het Huis van Bewa ring in Middelburg. De eerste contac ten waren wel goed en de instanties stonden vrij positief tegenover het initiatief. Al spoedig volgden als „klan ten" het gasthuis in Middelburgen het Bethesda- en St. Jozefziekenhuis m Vlissingen. In de ziekenhuizen stond men m het begin nog wat aarzelend tegenover de ziekenomroep. Men zag toen nog niet in dat het ziekenomroep- werk wel degelijk een functie heeft. Met het Bethesda-en St. Jozef ziekenhuis verwaterde het contact dan ook weer, hoewel er tegenwoordig daar weer uitgezonden wordt. In Be thesda beschikt Radio Walcheren nu over een eigen studio, die indertijd aangeboden en ingericht is door de Bethesdaziekenhuizen. Hieruit blijkt wel het verschil in waardering voor hel ziekenomroep werk nu en tien jaar geleden, vindt meneer De Jonge. De eerste uitzendingen van Radio Wal cheren waren bandopnamen, die afge draaid werden. Omdat dit toch niet ideaal was, ging men al spoedig over tot het doen van live-uitzendingen, eerst eenmaal, daarna tweemaal per week. Er werden in die begintijd meest verzoekprogramma's verzorgd. Onge veer 7 jaar geleden werd de opzet gewijzigd Er kwamen reporters bij Radio Walcheren. Meneer De Jonge was een van hen. Zjjn eerste taak bij Rawa was het maken van een reporta ge van de aankomst van Sint Nicolaas. Naast het inbrengen van regionale ac tualiteit kwam ook het spelelement meer naar voren. De patiënten werden hiertoe meer bij de zaak betrokken,er werden bijvoorbeeld k wissen tussen groepen patiënten georganiseerd. Met de uitbreiding van programma's kwam ook de uitbreiding van luister- kringen. Het Huis van Bewaring was intussen afgevallen (meneer de Jonge „Misschien in verhand met de - toen malige - geïsoleerde positie van de ge detineerde" maar er werden een aantal bejaardentehuizen aan het be reik van Rawa toegevoegd. Uit die eerste activiteit, het maken van een band voor hel Huis van Bewaring, was overigens al gebleken dal Rawa niet specifiek een ziekenomroep wilde zijn. maar zich dienstbaar wOde maken aan alle bevolkingsgroepen die op de een of andere wijze verstoken zijn van contact mei de buitenwereld Het huidige medewerkersbestand van Rawa is 55. Momenteel worden de volgende activiteiten ontplooid Drie maal per week wordt een live-uit zending verzorgd in het Gasthuis in Middelburg. Sinds enkele jaren wordt ook weer drie keer per week uitge zonden in het Bethesda- en St. Jozef ziekenhuis. In 5 Middelburgse bejaardentehuizen worden 5 verschillende programma's gemaakt. Ieder bejaardentehuis is an ders georiënteerd. Hier moet bij de uitzendingen terdege rekening mee worden gehouden. Voorts brengt Ra wa wekelijks het gesproken weekblad „Ons Zeeland". Dit programma is voor iedereen die geen krant kan hanteren. „Lezers" van „Ons Zeeland" zijn niet alleen de visueel gehandicapten, doch ook de motorisch gestoorden en ande re gehandicapten. Radio Walcheren is de eerste organisatie in Zeeland die op dit gebied iets heeft gedaan. De kopy voor het gesproken weekblad wordt geleverd door redacteuren, en door de Zeeuwse Contactcommissie voor Visueel Gehandicapten. Wanneer de kopy binnen is, wordt de moeder band ingesproken door het team van Radio Walcheren. Deze band gaat dan naar de Nederlandse Blindenbiblio theek, waar hij vermenigvuldigd wordt. Er zijn nu 150 abonnees op „Ons Zeeland", maar daar zitten een aantal beiaarden- en verpleeghuizen onder waar collectief geluisterd wordt, dus het aantal eigenlijke luisteraars be draagt meer dan 150. Meneer De Jonge meldt dat „Ons Zeeland" sinds korte tijd de snelste regionale krant van Nederland is. „Voorheen werd het nieuws van een hele week verzameld. Het kwam 's woensdags bij onze eindredacteur terecht en het werd vrijdags ingespro ken. Op dinsdag werd het gecopieerd in de Nederlandse Blindenbibliotheek en het kwam 's woensdags bij de luiste raars. Het nieuws was dus een week oud. Tegenwoordig komt het laatste nieuws op maandagavond binnen bij de eindredactie. Het wordt dinsdags verzonden en het komt op woensdag bij de mensen. Het nieuws is nu niet ouder dan twee dagen". Vanaf januari verzorgt de Rawa ook in het bejaardentehuis „Ter Reede" in Vlissingen haar uitzendingen. Het gaat kennelijk goed met Radio Walcheren Op 10 oktober a.s. bestaat Rawa 10 jaar en in verband hiermee wordt 1975 een jaar waarin Rawa meer naar buiten gaat treden dan zij tot nu toe deed. Meneer De Jonge: „We willen graag dat de mensen weten dat we bestaan". Over publiciteit heeft Rawa de laatste tijd echter niet te klagen gehad. Aller- wege gaai men de ziekenomroep waar deren en zien als een soort therapie. Ook C'.R M erkent nu de ziekenom roep Men is inmiddels bezig om van dit ministerie een subsidie te verkrij gen. Tot op heden werd er in tijden van financiële nood een beroep gedaan op Stichting Zonnefonds, het overkoepe lend orgaan van de ziekenomroepen. Stichting Zonnefonds heeft Radio Wal cheren indertijd geholpen met een ballpoint-actie Met het volwassen wor den van de ziekenomroep groeide ech ter ook het besef dat deze niet geheel kon drijven op tijdelijke acties. Sinds 1974 is Radio Walcheren dan ook een stichting geworden. Dit om een hech tere financiële basis te verkrijgen Re sultaat, van bijna alle gemeenten op Walcheren krijgt de verse stichting een jaarlijkse subsidie, evenals van diverse industrieën. Meneer De Jonge: „Jk vind dal Stich ting Zonnefonds zich mei professio neel genoeg opstelt. Ze doen het wal kneuterig, hoewel ze aan de andere kant wel de opkomende ziekenom roepen steunen". Meneer De Jonge is wel blij met de structuur van een stichting. Het stichtingsbestuur be- DAMPLLIN 16 .J v... MllÓDEtBURG TEL. 101-180) 27244 Steeds de fijnste creaties uit gerenommeerde modehuizen De winnares van de vorige keer is mevrouw van Oosten, V.d. Swalmen- straat 9, Vlissingen. Wellicht hent u deze week de geluk kige Loop dan even binnen hii ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan oplaqe 34.755. in 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk, Schubertlaan 29. Vlissingen Telefoon 01184-6869. J. Kuipers, Ververijstr. 35 Middelburg Tel. p/a. 01180 -92338 b.g.g. 01600 22341 (toestel 229) huis op geheel Walcheren, totaal OPLAGE 16.500 in de gemeenten Arnemuiden. Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Vlissingen, Spuiplein 94, kus >s 73. Tel 01184 6830. ADVERTENTIE AQUISITIE: J. v.d. Hoeven, Vlissingen, Spui plein 94. Tel. 01184 - 6830. De gulle gevers zijn: Ban kei bakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart, Slagerij De Vries, W al- straat, 1/2 pond biefstuk, Vishandel F. de Muynck jr., Oude Markt II, een kilo gebakken vis uit de zaterdagre clame, Drogisterij Lutwieler, Large Zelke 80, een luxe flacon badschuim, Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze, Salgerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren, 't Goudop-Brillenspecialist Tilroe. Wal straat 81, kamerthermomeler. Dran kenimport Jan Dummel, Hermesweg 23, Vlissingen, fles sherry t.w.v. f 3,95, Annikes Cafetaria, Betje Wolffplein, twee broodjes Annikes met koffie. Fa. Van de Vijver, radio en t.v.. Kanaal straat 12, Oost-Souburg, I maal gratis batterijen voor transistorradio, Midget- golfbaan Delta, Burg,. Van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis speelrondeen 2 consumpties, Moeke's Lunchroom. Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor 2 per sonen, Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen. gratis reiniging van een japon De Noien- kraam. vrijdagmarkt, 1 pond pinda's. De Dropspecialist, vrijdagmarkt, 1/2 pond drop naar keuze, Beens Kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle, Instituut „B" Carmel Cosmetics, I gratis schoon heidsbehandeling. Bellen voor afspraak 01183-3168 staat, naast medewerkers van Radio Walcheren, namelijk uit vertegen woordigers van de diverse disciplines waarvoor Rawa werkt, zodat er meer mogelijkheid is tot voeling met de betrokken instanties dan voorheen. De medewerkers van Radio Walcheren vormen een uiterst gemengd gezel schap. Alle leeftijdsgroepen zijn verte genwoordigd. Voor de meesten is het werk in de ziekenomroep een grote hobby. Het is beslist geen liefdewerk, hoewel iedere medewerker zich belan geloos inzel voor Rawa. Meneer De Jonge: „Het is gewoon een hobby, en als je dan je medemensen helpt is dat meegenomen" Het is wel gunstig dat het team van Radio Walcheren bestaat uit vogels van diverse pluimage, want een ziekenom roep werkt voor verscheidene groepen mensen. Het werk voor bejaarden is weer heel anders dan het werk voor ziekenhuispatiënten. Maar deze laatste groep vormt ook weer geen homogeen geheel. In het Middelburgse ziekenhuis liggen meer mensen uit de dorpen. Deze groep vraagl bijvoorbeeld meer geestelijke muziek dan de mensen uit Vlissingen. Het werk voor bejaarden houdt in: minder reportages en een rustiger presentatie. Het zo voorzichtig afstemmen op de luisteraar verandert meestal wel de motivatie bij de mede werker van de ziekenomroep. Meneer De Jonge vertelt dat hij in zijn begin periode meer „Veronicaatje" speelde. Door zijn ervaringen is echter de luisteraar centraal komen te staan. Sinds twee jaar heeft Radio Walcheren de semi-professionele studio in het Middelburgse gasthuis in gebruik. Op de foto is omroepster, mevrouw Overman in actie. Er worden van een medewerker aan Radio Walcheren nogal wat kwaliteiten verwacht In de egtripenode nam men iedereen als medewerker die zich aan meldde. Tegenwoordig, nu men hogere eisen aan de programma's stelt en Rawa meer en meer in de publieke belangstelling is komen te staan, wordt niet ieder aspirant-medewerker zonder meer aangenomen. Er worden nu bepaalde eisen aan nieuwe mensen gesteld. Wanneer iemand zich aanmeldt, wordt duidelijk gemaakt dat het ziekenomroep werk een hobby met verplichtingen is. Me dewerkers moeten bereid zijn om even tueel tijdens de feestdagen dienst te doen. Ook een koutje mag hen niet van hun werk afhouden Deze voor waarden hebben soms tot resultaat, dat iemand die zich aanmeldde, af haakte. In het algemeen is het echter wel zo, dat iemand die eenmaal mee doet, mee blijft doen. Het moet er bij je inzitten, dat radio werk. Veel mensen van Rawa hebben, voor ze tot de ziekenomroep toetra den. meer met een soortgelijk bijltje gehakt. Meneer De Jonge is vanaf zijn jonge jaren veel bezig geweest met cabaret. Daar kwam door de introduc tie van de t.v. de klad in. Toen ging hij zich bezighouden met het organiseren van dansavonden in Middelburg. Een jaar of 6 geleden kwam hij ten slotte bij Radio Walcheren terecht, waar hij thans hoofd-programmaleider is. Naast zijn werk op het bureau Voorlichting van de gemeente Vlissin gen, neemt het werk voor Rawa onge veer acht uur van de wekelijkse vrije tijd in beslag, net als bij al die andere medewerkers van Radio Walcheren. Het ziet er naar uit dat Radio Walche ren nog lang en veel van zich zal doen horen. MIDDELBURG Tot 3 januari'75 wordt in het Zeeuws Museum in de Abdij te Middelburg nog de tentoon stelling „Grafiek uit Zeeland" gehou den. Onder grafische kunst wordt ver staan: etsen, litho's houtsneden, lino sneden. zeefdrukken, monotypes en andere kunstwerken die door middel Nu nog voorradig bij: boek- en kantoorboekhandel Paul Krugerstraat 55, Vlissingen VLISSINGEN - Kortgeleden ver scheen de honderdste editie van het twee jaar oude gesproken weekblad „Ons Zeeland". Dit regionale blad is een uitgave van de Zeeuwse Kontakt- kommissie voor Visueel Gehandi- De tafeltennisvereniging „Middelburg- Zuid" organiseert voor de zesde maal in de Kerstvakantie en wel op vrijdag, 3 en zaterdag, 4 januari tafeltennis wedstrijden voor Middelburgse scholie ren van 8 jaar en ouder. Strijdtoneel thans voor het eerst het Kleine Zaal sportcentrum, Kruitmolenlaan 85. Er zal in 3 leeftijdsgroepen, t.w. 8-11 jr., 12-14 jr. en 15 jr en ouder, zow«4 jongens als meisjes gespeel wordjts. Favorieten bij de 3 leefti dsgroef^n meisjes zijn resp Ankie Kei: en, Mcg- da Jacobsen en Christa Sli.iger. Bij de jongens worden resp getipt GiLade la Hayze, Wim Wegman en Peter Kersten. Christa Slinger en Peter Kersten zijn favoriet voor de Middelburgse titel met de eraan verbonden Vitrite-Wisselbe- ker. Op beide speeldagen vangen de wedstrijden om 9 uur aan en zullen om ongeveer 16.30 uur eindigen Alle finales worden op zaterdagmiddag verspeeld. Vooral op deze middag mo gen ook voor de „neutrale" toeschou wers aantrekkelijke partijen worden verwacht De toegang tot dit evene ment is gratis. kapten in samenwerking met de Neder landse Blindenbibliotheek en de Zie kenomroep Walcheren. Tot nu toe zijn er, volgens deze Kon- taktkommissie nog steeds teveel men sen, die tlc/e vorm van lektuurvoorzie- ning met kennen of die denken, dat het alleen bedoeld is voor de visueel gehandikapten. Niets is minder waar: iedereen, die om welke reden den ook niet of nauwelijks een gewoon beek of tijdschrift kan lezen of hanteren, komt voor dit gesproken weekblad ui aan merking. De blinde- en slechtziende mens, langdurige zieken, zware hart patiënten, spaeiVri, rheumapatiënten enz., en verder dt grote groep ouderen met een afnemend gezichtsvermogen. Naast aktuele informatie over de eigen streek, stad of dorp, wordt ook aan- da'tt geschenken aan achtergrondim- pmsti«s van „zaken, die cr,s raken" in Zeerwse samenleving, levens zijn ei de viste rubriek fe/. „cp sportief spcci**, „toerist in t', ?n s;rtek" en „t'it in Zeeland", alccck ce rubriek van de kontaktkcmirdsrie nrt ailer- l.an 'e nuttige infc.rr.atie over hulp- Jti(?*,ü>n en sociJj vocrci'i iigen. r _a ^-ela'.d" tracht een band te tjsen de Listcrur en zjjn o'eg. Cm alo.^.ie te v-rrden moet men naam tr. adres op.r.ca bij de heer D. j*. iiuyssens, DDrpsstraat 55, Wemeldhge, tel. 01192- 335. De kosten zijn erg laag gehouden en be dragen momenteel f 5,- per indivi duele lezer per kalenderjaar Het is natuurlijk ook mogelijk om hel blad kollektief te „lezen", bijvoorbeeld als verpleegtehuis, bejaardencentrum of dienstencentrum voor beiaarden. u - ö1 ZEE UWSE PR ENTEN J. A. LIMBURG Antiquair, beëdigd Taiattur en Makelaar INKOOP TAXATIES VERKOOP PLEIN 1940 NO. 23 MIDDELBURG DOMBURG - Met tweehonderd num mers werd op 17 december j I. de capaciteit van de telefooncentrale ie Domburg uitgebreid Dank zij deze uitbreiding konden een negentig-tal wachtenden op het telefoonnet wor den aangesloten. Slechts in enkele ge vallen, waarbij de kabelverbindmg tus sen de telefooncentrale en de woning ontbreekt, zal een aansluiting pas op langere termijn kunnen plaatsvinden. van druktechnieken worden vervaar digd. Om drie redenen is „Grafiek uit Zee land" een bijzondere tentoonstelling. In de eerste plaats zijn alle beeldende kunstenaars in Zeeland - voor zover zij bij de Zeeuwse Culturele Raad bekend zjjn - uitgenodigd om voor deze tentoonstelling werk in te zen den. Al het ingezonden werk wordt geëxposeerd, het wordt niet van tevo ren geselekteerd. De tentoonstelling geeft dus een behoorljik beeld van wat er op het gebied van de grafische kunst in Zeeland gebeurt. Hierbij is de orga nisator - de sektie beeldende kunst van de Zeeuwse Culturele Raad - ui teraard afhankelijk van wat de kunste naars inzenden. De overzichtstentoonstelling is in de tweede plaats bedoeld als voorberei ding van een tentoonstelling „Kunst uit Zeeland" (Grafiek), die vanaf fe- bruari'75 in en buiten de provincie gaat rondreizen Een onafhankelijke jury zal uit de overzichtstentoonstel ling de reizende tentoonstelling samen stellen. In de derde plaats krijgt het publiek invloed op de samenstelling van de reizende expositie. De bezoekers van het Zeeuws Museum kunnen door mid del van een formulier aangeven naar welke werken hun voorkeur uitgaat. Aan de hand van deze publieksvoor- keur zal de jury eerst een derde deel van de reizende tentoonstelling samen stellen. In de reizende tentoonstelling zal worden aangegeven welke werken zijn opgenomen dankzu de voorkeur van het publiek en welke vanwege het oordeel van de juiy, die bestaat uit de heren Bram Volkers, galeriehouder, Pieter Holstein, graficus, drs. C. H. A. Broos, museumkonservator, en Dolf Welling, Kunstkritikus. Op de tentoonstelling is o.a. werk te zien van Hendrik Baartman, Corrie Blaaspaauwe, Miems van Citters, Joop Dam, Wim Hofman, Jan van Holthe, Pieter Hoogendoorn, Willy de Houck, Henny Huser, Liesbeth Huser, J.M. Jaworski van Veen. Sibiene Janszen- Waller Zeper, Ernest Joachim, Inge van der Kooy, Kees de Kraker, M. Richard L mm, H Lammers, Frits Lensvelt, Leonard Maas. Robert Maaskant, An- dries Minderhout, Bob Pingen, Piet Pons. Adnaan de Regt, Wim Riemens, Cor Ruissen, Henny Schrpver, M. Sim mers. Ben Sleeuwenhoek, A. N. Ver- duyn, Han Verplanke. William Ver st raet en.

Scheldebode | 1975 | | pagina 1