Kerstmis Swiebertje in de piste van het kerstcircus CIRCUS NOG STEEDS ONDERGEWAARDEERD S.A.Z. organiseert kerstdiner TtJ Sportpraatje Gewest Keurmeesters Tentoonstelling Publiek Ereleden BÉ WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 DE SCHELDEBODE 51-580 Z.E.K. een bloeiende vogelsportvereniging Vogelsport is een liefhebberij, die van haar beoefenaars een grote toewijding eist. Dat wordt wel duidelijk als je een praatje maakt met leden van de Vlissingse vogelsportvereniging „Z.E.K." (Zang, Exoten, Kleur). De mensen van „Z.E.K." leggen zich toe op het kweken van bepaalde soorten vogeltjes, en dat is niet iets wat zonder meer te combineren valt met andere hobbies. Wanneer iemand de vogelsport beoefent, kost dat het grootste deel van de vrije tijd. De leden van „Z.E.K." brengen dit echter niet naar voren als een bezwaar, anders zou hun vereniging niet zo bloeien als ze tegenwoordig doet. De heer Van Leersem, voorzitter van de vereniging, vertelt dat het ledental in 1968 13 bedroeg. Momenteel zijn er ongeveer 30 leden. De oorzaak hiervan is, dat men in 1968 overging op een meer uitgebreide opzet; naast houders van zangkanaries, konden nu ook de kwekers van kleurkanaries en exoten bij de vereniging terecht. Oorspronke lijk heette de vereniging „De Harzer" (een harzer is een zangvogel). Met de nieuwe opzet kwam ook de huidige naam „Z.E.K.". Dit gebeurde in 1970. Meneer Van Leerzem was toen secreta ris. Om de vier weken komen de leden van „Z.E.K." een avond bij elkaar. Deze vergaderingen vinden plaats bij de heer Keersemaker, die in Souburg een cafe taria heeft. De vereniging gebruikt bü hem een achterkamer, die de leden zelf opgeknapt hebben. Meneer Van Leer zem: „We houden iedere maand een sportpraatje. We wisselen dan gegevens De lindenhoutgroep van de Hei lige Familie (uit het Stedelijk Museum) die u hier afgebeeld vindt dateert van enige tijd na dat de Contra-Reformatie was ingezet. De groep is laat in de zeventiende eeuw, vroeg in de achttiende, vervaardigd door een onbekende meester, waar schijnlijk uit de omgeving van de familie Pompe. In de beeldengroep zijn sterke tegenstellingen te ontdekken: Maria die rond het goddelijk kind en haarzelf een were ld we rend waas van liefde geweven heeft waar dr fnhannc. doorheen probeert te breken; Jozef die een wat vreemd pa- thetisch gebaar maakt en Anna maar is zij A nna wel? die een hemels licht lijkt te aanschou- wen. Boven hen twee kenmer- kende barokke engeltjes op sier lijke wolken. De beweeglijke houdingen van de verscheidene figuren maken de groep con- trast rijk, maar door de diagona- Ie lijnen (Anna, Jezus, Johan nes; en Jozef, Maria, Jezus) krijgen de afgebeelde personen een samenhang en valt de aan- dacht toch op het goddelijk S kind uit over de kweek en over het africh ten van de vogels. De nieuwe leden worden begeleid - iedereen kan lid van de vereniging worden; je hoeft helemaal niet veel kennis van zal -n te hebben - door ze bijv. adviezen over de volière te geven". Een nieuw lid van de vereniging groeit geleidelijk mee. Iemand kan beginnen met drie vogeltjes en tenslotte op een aantal van 130 komen. Gemiddeld houden de leden van „Z.E.K." ieder ongeveer 80 vogeltjes! Ieder lid kweekt een eigen kleur vogels. Af en toe houdt iemand zich bezig met twee kleuren, maar dan heb je kans dat je bonte kanaries krijgt en die beestjes zijn voor de sport waardeloos. Het africhten van zangkanaries stelt ook het geduld van de vogelsporter behoor lijk op proef. Met het oog op tentoon stellingen moeten deze vogels op be paalde tijden in de zangkast onder het gordijn; deze en andere dingen moeten nauwgezet gebeuren. Vogelsportvereniging „Z.E.K." is een afdeling van de Algemene Nederlandse Bond van Kanarieteelt en Vogelbe scherming. Dit is een landelijke vereni ging die indertijd is opgericht om de vogelsport in ons land in stand te houden. De A.N.B.K.V. is onderver deeld in gewesten. Zeeland vormt ge west 7. Naast „Z.E.K." zijn er in Zeeland nog enkele andere vogelsport verenigingen, bijv. in Kortgene en Zie- rikzee. Met Zeeuws-Vlaanderen is het contact verloren gegaan. De meeste Zeeuws-Vlaamse vogelsporters zijn aangesloten bij de Bond van Vogellief hebbers, ook een landelijke vereniging. De A.N.B.K.V. houdt gewoonlijk één keer per jaar een bondsvergadering. Elk bij de bond aangesloten gewesten stuurt daar haar afvaardiging heen. Twee keer per jaar worden de geweste lijke vergaderingen gehouden, die bij gewoond worden door afgevaardigden van de afzonderlijke verenigingen in het betreffende gebied. De A.N.B.K.V. geeft een maandelijks tijdschrift uit: „Vogelvreugd". Voorts beheert de bond het ringenbureau: alle pasgeboren vogeltjes krijgen een ringe tje aan de voet met daarop het kweek- nummer. Ieder lid van de bond heeft zijn eigen kweeknummer. Als dit niet zo was, zou er op de tentoonstellingen, waar honderden vogeltjes te bezichti gen zijn, nogal eens verwarring om trent eigendomsrechten kunnen ont staan. Tot een van de belangrijkere taken van de A.N.B.K.V. behoort wel de oplei ding van de keurmeesters. Aspirant keurmeesters leggen een examen af bij de bond. Een groot percentage van de kandidaten zakt, zo vertelt de heer Van Leerzem. Keurmeesters moeten thuis zijn op vele gebieden; de erfe- lijksheidsleer mag voor hen geen gehei men hebben. Naast een schriftelijke voorbereiding, moet een aspirant-keur meester een bepaald aantal tentoon stellingen bijwonen Eerst wordt men B-keurmeester, daarna A-keurmeester. Wanneer een vereniging een keurmees ter nodig heeft, wordt er een formulier ingevuld en opgestuurd naar het secre tariaat van de keurmeesters, waarna toewijzing volgt. De aanvrager mag een bepaalde voorkeur uitspreken, maar „Z.E.K." doet dit liever niet, omdat dan de kans bestaat dat er niet objec tief gekeurd wordt. Zeeland beschikt over twee zang-keurmeesters. Om de vier jaar organiseert een vereni ging in Zeeland een gewestelijke ten toonstelling. Dit jaar was het de beurt van „Z.E.K." Van 11 t/m 14 december j.I. werd de expositie gehouden in het Ontmoetingscentrum in Dauwendale. Meneer Van Leerzem: ^.In Vlissingen konden we geen geschikte zaal krijgen; ze waren allemaal te duur. We hebben deze zaal gehuurd met medewerking van het stichtingsbestuur van het ont moetingscentrum. Het is niet zo erg, dat we in Middelburg zitten, want het is een gewestelijke tentoonstelling en Middelburg is centraal gelegen". De organisatie van een tentoonstelling neemt heel wat uurtjes in beslag. In mei is men begonnen de keurmeesters aan te schrijven. Daarna moesten de vraagprogramma's worden klaarge maakt Vraagprogramma's zijn fnrmu- Het bestuur van „Z.E.K." wordt uit de leden gekozen op de jaarvergadering. Momenteel bestaat het bestuur nog uit drie mensen, een voorzitter, een pen ningmeester en een secretaris. Nu de vereniging groter wordt, zal er waar schijnlijk binnenkort een vierde man aan het bestuur worden toegevoegd. Nieuwe leden zijn echter nog altijd welkom bij „Z.E.K.". Mensen die iets voor deze vereniging voelen kunnen zich opgeven bij de heer J. van Leer zem, Statenlaan 97, Middelburg, of bü de heer Jacobs, Willem van de Velde- laan 20 in Vlissingen. Voor februari volgend jaar staat een bustocht naar Mechelen op het programma, waar men de wereldtentoonstelling zal gaan bezoeken. Gegadigden kunnen zich eveneens op bovenstaande adressen op geven. De 52-jarige broodbakkerszoon Dick Binnendijk heeft geen verstand van circus. Dat is althans de opvatting die enkele afgunstige lieden uit de Neder landse circuswereld erop na houden. Zonder die afgeschafte vermakelijk heidsbelasting en zonder die garanties van de gemeente Rotterdam zou die burgerjongen van Binnendijk nergens zijn, menen zij. Binnendijk: „Zolang ik in het vak zit, en dat is al 35 jaar, heb ik me voor circus geïnteresseerd. Ik heb me altijd met het theater beziggehouden, maar circus zou je toch eigenlijk ook onder de noemer „theater" kunnen bren gen? Ballet, muziek, show, circus, het is allemaal hetzelfde. Als ik James Last naar de Doelen haal, of Amalia Rodriguez, dan komt de organisatie daarvan toch op hetzelfde neer, als wanneer ik kerstcircus in Ahoy' breng? Circus is de basis van het theater, het is een van de oudste theaterformules. Het circus, dat is de magische cirkel waarin je als artiest verdomd goed moet zijn. Je staat tussen het publiek in, je moet de hele cirkel bespelen, en dat moet ie kun nen". Ooit heeft Dick biuhtnuijit ervan ge droomd zelf als artiest tn die magische cirkel te staan. Op zijn vijftiende jaar stapte hij in „het vak" en werkte in een variété nummer en in een vaste cabaret-groep met Rens van Dorth. Hij Van 21 tot en met 29 september kunt u Pretstad Ahoy' gaan bezoeken. Pretstad Ahoy' is de samenvoeging van circus en kennis die in die periode het gehele Rotterdamse sportpaleis Ahoy' plus drie daarnaast opgebouwde tentoonstellings hallen in beslag neemt. Zowel het circus als de kermis zijn „echt". Zo zult u tijdens de circusvoorstelling olifanten, paarden, leeuwen en clowns zien, en zo zult u tijdens uw bezoek aan de overdekte kermis kunnen griezelen en duizelen in een flitzer, een swingmill, een polyp of een gewone autoscooter. Het is nu al voor het derde achtereen volgende jaar dat impressario Dick Binnendijk een kerstcircus in het Rot terdamse sportpaleis brengt. Dit jaar is het programma beter in dan 1973 en toen had het alweer een hogere kwali teit dan de keer ervoor. Voor 1974 heeft Dick Binnendük alle dierengroepen van het Duitse circus Barum gecontracteerd. Dat zün aller eerst twee roofdierennummers die door de directeur van circus Barum, Gert Siemoneit, zelf gepresenteerd worden. De ene groep roofdieren be staat uit leeuwen, tijgers, een luipaard en een zwarte panter, en de andere uit tien mannetjes leeuwen. Van Barum komen er verder nog edele lippizaners, een groep van exotische dieren als dromedarissen, lama's, yaks en zebu's, en een groep van tien olifanten, gepre senteerd door Harry Althoff. Maar er komen nog meer dieren naar Ahoy'. De kostelijke en zeer goed gedresseerde chimpansees van Willy Kübler bijvoorbeeld, en de onberijd bare ezels van Karl Kossmayer, waarop iedereen aan het eind van de voorstel ling wanhopig zyn geluk als ezelruiter mag beproeven. Dat zal dus wel lachen geblazen zijn. Evenals trouwens bü het nummer van de Svensons, want zü parodiëren op twee hobbelende paar- deruggen de klassieke pas-de-deux. Dan hebben we het nog niet eens uitvoerig over de clowns. De Bento's heten ze, en ze weten hun grappenma- kerü smakelijk met muziek te omlijs ten. Bij de afdeling acrobaten is het The Great Doval die de meeste aandacht voor zich opeist. Met verachting voor alles wat met het leven te maken heeft, houdt hij zich op een zeer hoge stalen draad in evenwicht. Doval schrikt er zelfs niet voor terug op stelten de draad heen en neer te lopen. Ook Miss Conti blijft niet met beide benen op de grond staan. Zü voert haar acrobati sche kunststukjes uit op een rond draaiende raket, die tot hoog in de Ahoy'-hal wordt opgetrokken. Minder spectaculair, maar wel boeiend en goed zün de nummers van The Bradfordts (tweevoudige perche). Les Amoros (Russische schommel), De Rosario's (acrobatiek op vrijstaande ladders) en Miss Daisy, die jongleert terwijl ze aan haar haren hangt. Behalve door een keurige spreekstal- meester („Hooggeacht publiek") wordt het programma gepresenteerd door Swiebertje, de beroeps-landloper. Het klusje van Swiebertje in Rotter dam zal een van de laatste optredens zijn die Joop Doderer in deze rol in ons land verznret Op I mei 197S Engeland. Hij heeft daar een langdurig contract om te werken bij het theater, de film en de televisie. Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt het kerst circus vergezeld van een lunapark met tientallen ker misattracties. Deze grootste overdekte kermis van Nederland is voor bezoe kers van het circus gratis toegankelük. Wie alleen het lunapark wil bezoeken betaalt een geringe entreeprijs, terwijl ook de prijzen van de diverse attracties met opzet laag zijn gehouden. Dick Binnendijk heeft er alles aan ge daan het programma van het kerstcircus zo goed mogelijk te laten zijn en het aantal verschillende attracties op de overdekte kermis zo groot mogelijk te maken. Pretstad Ahoy' wordt daardoor een aantrekkelijk spektakel voor de he- 1- familie, dat alleen door het altijd wat Aanvangs- en openingstijden: KERSTCIRCUS: iedere dag 14.30 uur en 20 uur (zondag en beide Kerstdagen 13 en 17 uur). Op 24 december alleen 14.30 uur (geen avondvoorstelling). LUNA PARK: dagelijks geopend van 12 tot 24 uur (24 december van 12 tot 18 uur). Toegangsprijzen: KERSTCIRCUS: van f.5,- tot f.15,- (jeugd t/m 14 jaar en 65-plussers half geld). Inclusief toegang tot het LUNAPARK. LUNAPARK: volwassenen f.1,50 en jeugd t/m 14 jaar f.0,50. Voorverkoop KERSTCIRCUS: kassa Ahoy' (tel. 010-812144), alle VVV-kantoren in Nederland, alle kantoren van reisbureau De Magneet. kille Ahoy'-gebouw misschien niet zo gezellig wordt als het had kunnen zijn. Maurice Veldkamp werkte overal in Europa. Acht jaar lang in Scandinavië, maar ook een tijd bij variété Faveur. Waar hij ook kwam, hij bezocht circussen en sprak met artiesten. En steeds werkte Dick Bin nendijk aan zijn ideaal: zelf een circus nummer te hebben. „Maar toen ik eenmaal een act had, kreeg ik een hartaanval. Zesendertig was ik toen. Het was schluss met op toneel staan. Als je uit de drukke wereld van alleen maar activiteiten van het ene op het andere uur voor een jaar tussen de witte lakens moet, dan ga je dingen heel anders zien. Ik was dertien, toen ik van huis uit armoe moest gaan werken. Toen heb ik als kind geleerd om goed te kijken, om goed te luiste ren en om zo weinig mogelijk te zeggen. Daar heb ik het vak mee geleerd. Ik vond dat ik het kalmer aan moest doen. Omdat je het werk dat je doet zo consciëntieus mogelijk moet doen, en omdat ik niet meer op de bühne mocht staan, besloot ik me alleen nog maar met de organisatori sche kant van het theater bezig te houden. Vanaf m'n achttiende organi seerde ik namelük veel op dat gebied. Vaak had ik de voorstelling georgani seerd waarin ik zelf als artiest optrad. „Tegenwoordig gaat het goed met de organisatiewerkzaamheden. Deze maand ben ik al vijftien jaar de mana ger van Toon Hermans, voor Neder landse begrippen nog steeds dé toppro- ductie. Ik haal sterren als Josephine Baker naar Nederland, maar evengoed organiseer ik een cabaret-avondje in Boxtel". „Maar wat voor evenement het ook is, de artiest staat bij mij mijlenver boven alles wat met de organisatie te doen heeft. De kassa, de publiciteit, het is allemaal belangrijk, maar de artiest is de dominerende figuur. Hü moet zor gen dat wat hij doet goed is. Je kunt een artiest, die maar 50 pet. waard is wel voor I 50 pet. aan de pers verko pen, maar dan bedonder je het pu bliek. En je kunt iedereen bedonderen, behalve het publiek. De mensen zijn eerlijk in hun uitingen jegens een artiest. Ze laten heus wel merken of ze het goed of slecht vinden. Je kunt een theater hebben van goud, maar als het doek opgaat, de lichten in de zaal langzaam doven en het voetlicht floept aan, dan moet je voorstelling goed zijn, anders val je door de mand. Dat is bij alle theatervormen zo, dus ook bij het circus". „Het circus wordt vaak nog onderge waardeerd. Voor mij hoort de circusar tiest tot de weinige mensen, die hun vak consciëntieus en goed uitvoeren, met een liefde, die je soms bij theater mensen nog wel mist. Circusartiesten staan volledig achter hun werk. Circus zal ook nooit kapot gaan. De circusar tiest is namelijk de eerste artiest waar de mens kennis mee maakt. Het kind dat een circusvoorstelling bijwoont, wordt visueel overrompeld. Het ziet clowns, dieren, sensatie, het ziet acro baten, die door de lucht zweven. Het is allemaal heel indrukwekkend. Als vol wassene blijf je het circus dan meestal wel een warm hart toedragen. Ik zeg altijd: alles kan veranderen: de mu ziek, het theater, maar het circus is over honderd jaar nog hetzelfde. Het circus zal blijven bestaan, want kinde ren zullen het circus steeds op dezelfde manier benaderen. Volwassenen voelen zich gauw te trots of te groot om plezier te maken. Dat merk je ook in het lunapark dat we bij het kerstcircus hebben". „Toen ik drie iaar terug een. tijdens de twee kerstdagen, „mini-circus" in Ahoy' organiseerde met Nederlandse en Belgische variété-artiesten en Pipo de Clown, was dat een aardig succes. Ik heb het toen aangedurfd de zaken het volgende jaar grootser aan te pak ken. Dal lukte, en het jaar daarop lukte het nog beter. Toen ik met het kerstcircus begon heb ik gezegd, dat ik drie tot vijf jaar nodig zou hebben om een goede vorm te bereiken. Dit jaar gaat het allemaal over de streep ko men, ik voel het Ik ben een optimist in het werk. anders zou ik dit niet doen, maar ik ben ook een realist. Daarom heb ik er veel vertrouwen in". opgeven. De vogels zijn ingedeeld in klassen, die door de bond zjjn inge steld. Er zijn heel wat van die klassen, zelfs niet genoemde soorten behoren tot een klasse. Uit de leden van de vereniging moest een tentoonstellings commissie worden gekozen; voorts moest er een wedstrijdreglement wor den opgesteld. Op 9 december werden de 480 vogels gekeurd door 6 keur meesters; zaterdag 14 december werd de tentoonstelling besloten met de prüsuitreiking. De prijzen in de vogel sport bestaan uit bekers of medailles, niet uit officiële diploma's. Vaak ge beurt het, dat 6 of 7 vogels gelijke aantallen punten krijgen. Toch wordt er dan maar een beker uitgereikt. Naast de heer Van Leerzem zijn voor de organisatie van de tentoonstelling in het ontmoetingscentrum nog belang rijk geweest de heren Jacobs, die pen ningmeester van de vereniging is, de heer Schout, (tentoonstellingscommis sie) en de heer Baveco (secretaris), naast vele andere leden van „Z.E.K.". ln 1952 werd de vogelsportvereniging „De Harzer" opgericht. Twee mensen, die mede-verantwoordelijk waren voor de oprichting van deze vereniging, zün de heren Janssens en De Rooy. Beiden zün ex-voorzitters. Beiden zün ook ereleden van „Z.E.K." Buiten hen zün er geen leden van het eerste uur meer. De heer Janssens is een tachtiger, en meneer De Rooy is zeventig jaar. Een overzicht van de tentoonstelling die Z.E.K. onlangs hield. B eStU U r VLISSINGEN - De Sociëteit voor Alleenstaande Zeeuwen organiseert op zaterdagavond 21 december a s. een diner-dansant in kerstsfeer. De avond begint om 19.00 uur in hotel „Zeeland" te Vlissingen (bij het station) kosten f 19,—. Zondag 22 december houdt de sociëteit voor wie zin heeft een wandeling langs de Vlissingse boulevard. Vertrek om 14.30 uur bij de Leeuwentrap.

Scheldebode | 1974 | | pagina 5