Van 11 tot en met 19 oktober Bibliotheekweek gaai openbare bibliotheken in het zonnetje zetten Bibliotheekweek tevens Zeeuwse boekenweek Blindenbibliotheek in Middelburg-Zuid TENTOONSTELLING "ZEELAND TE BOEK" ONZE „PRIJSPRIKKER" VAN DE WEEK Koltruien 9.9015.90 22.75 Koltruien Damesvesten 10cn Jaquard jongenstruien Spencers voor dames en heren 1 Kinderpantalons HET KINDERBOEK SINDS GILLES ZOETEKOEK Bovendien Zeeuwse boekenweek Bibliotheek op radio en t.v. YLEESSHOP 8.- Bibliotheek Mt Tl Uniek Opening Drempelvrees 1894 Folder Zwart Wit pitten met salmiak 150 gr Dropstompen 150 gr. Haverstro 100 gr. Zeeuwse boterwafeltjes Menageriemelk en puur Menagerie melk wit CHOCOLATERIE GROOL 79 ct. 69 ct. 50 ct. voor de jeugd matan 92 164 voor heren met sjaalkraag modieuze grove rib, uitstekend van kwaliteit, E in frisse ruitdessins 0.a. ribcord maten 116 -164 U vindt steeds weer nieuwe interessante aanbiedingen in kindermode, als U regelmatig gaat grasduinen bij Goes tegenover de Hema Middelburg Korte Delft 6 Vlissingen Walstraat 106 VLISSINGEN TELF. 01184-2265 uitsluitend vers vlees verkoop Buiklappen of stuk hele kilo 3.80 Magere hamlappen hele kilo 8.40 Varkens fricandeau hele kilo 9.10 Ribcoteletten hele kilo 8.30 Haascoteletten hele kilo 8.90 Halscoteletten hele kilo 6.40 Rundergehakt hele kilo 5.80 Gehakt half om halt hele kilo 3.50 Verse braadworst hele kilo 4.20 Biefstuk halve kilo 7.90 Botermalse rosbiet hele kilo 11.60 Maise braadlappen hele kilo 9.80 Runderlende of entrecête hele kilo 11.90 Magere runderlappen hele kilo 8.80 Tartaar hele kilo 8.50 Droge boerenworst hele kilo Bakbloedworst hele kilo 3.50 Verse rundertong hele kilo 3.90 Mager soepvlees hele kilo 8.80 Iets doorregen runderlappen hele kilo 5.80 Verder alles verkrijgbaar voor uw diepvries Alles tegen groothandelsprijzen Gratis diepvries klaar gemaakt WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 DE SCHELDEBODE 41-380 MIDDELBURG - Op 11 okto ber a.s. begint de landekijke- en de Zeeuwse bibliotheekweek. De landelijke week zal worden geo- pend door de Staatssecretaris van CRM, <L heer Meijer tijdens de Informatiebeurt te Utrecht. Deze beurs wordt gehouden in het Jaarbeurscongrescentrum en heeft tot doel informatie te ge ven over het bestaan en bestaans recht van de openbare bibliothe ken in Nederland. De voornaamste aanleiding voor de bibliotheekweek is de behandeling van de bibliotheekwet in de tweede kamer. Zoals wellicht bekend is deze wet in de tweede kamer aangenomen en wacht nu nog op goedkeuring van de eerste kamer. Wie enkele weken geleden mis schien toevallig langs het gebouw van de Provinciale Bibliotheekcentrale aan de Roozenburglaan in Middelburg is gekomen heeft waarschijnlijk wel het pamflet opgemeikt dat aan de voorge vel van het gebouw was aangeplakt. Het affiche gaf de vreugde aan die de bibliotheekmensen voelden toen einde lijk de bibliotheekwet door de tweede kamer was behandeld en goedgekeurd. Het voorontwerp van deze wet werd al geproduceerd door minister Klompé in 1970 (de voorbereidingen duurden toen al een jaar of tien). De openbare bibliotheken in Nederland hebben de nieuwe wet met spanning tegemoet gezien: toen het allemaal wat lang begon te duren zijn er verschillende noodkreten gepubliceerd, in 1971, 1972 en de laatste in augustus 1974. De openbare bibliotheken kwamen fi- nandël steeds moeilijker te zitten en waren teveel afhankelijk van de goed geefsheid van gemeenten en provincies. Wanneer de nieuwe bibliotheekwet eenmaal in werking is getreden wordt het voortbestaan van het'bibliotheek werk gegarandeerd, bovendien komen er dan landelijke normen waaraan bi bliotheken zullen moeten voldoen om op bijdragen van rijk, provincies en gemeenten te kunnen rekenen. tijdens de bibliotheekweek onderne men mensen te bereiken die anders nooit in de bibliotheek komen." In de bibliotheekweek gaat men lande lijk wijzen op de vele aspecten van het bibliotheekwerk, zoals schoolbiblio theken, bejaarden bibliotheken, biblio theken voor gehandicapten en zieken, muziekbibliotheken, discotheken, het werken met au dio-visueel materiaal enz. Helaas komen veel bibliotheken nog niet toe aan aJ die taken. In de bibliotheekwet worden al die zaken echter wel geëist en wanneer de ubsi- dieënng wettelijke geregeld wordt zal het er dan ook zo langzamerhand gaan komen. In Zeeland wordt de bibbotheekweek op eigen wyze gevierd. Er is voor de gelegenheid een unieke samenwerking tot stand gekomen tussen: de Zeeuwse boekhandel, de Provinciale Biblio theekcentrale, de aangesloten biblio theken en bibliobussen, de Openbare bibliotheken van Goes. Middelburg en Temeuzen, de Provinciale Bibliotheek, de Muziekbibliotheek en de Techni sche bibliotheek. Al deze deelnemers aan de bibbotheekweek (en wat de boekhandel betreft de Zeeuwse boe kenweek) zullen broederhjk samenwer ken om de bibliotheek en het lezen in de belangstelbng te laten staan gedu rende één week. Op II oktober zal de gedeputeerde van o.a. cultuur, de heer Geesbergen de bibbotheekweek officiéél openen. Dat zal gebeuren tijdens een bijeen komst in de Statenzaal van hel Abdij complex. Aan de heer van Geesbergen zal als eerste het boekenweekgeschenk van de Zeeuwse boekhandelaren wor den aangeboden Het is met bekend of de heer Van Geesbergen als tegenpres tatie voor f I 5.- aan boeken over Zee land zal gaan aanschaffen de gewone man moet dat wel wil hij in bezit komen van hel geschenk: een mapje met oude Zeeuwse klederdrachten Tij dens de openingsbijeenkomst zal ook de klederdrachtenshow van mevrouw Polderdijk worden opgevoerd. Deze show zal samen met een reizende tentoonstelling de verschillende Zeeuwse openbare bibliotheken bezoe ken. In de bibliotheek zal men behalve de klederdrachtenshow en de reizende tentoonstelling nog verschillende hoog tepunten aantreffen. Zo wordt er in het gebouw van de PBC aan de Roo zenburglaan in Middelburg een ten toonstel! uig gehouden van oude en nieuwe kinderboeken: „Het kinder boek sinds Gillis Zoetekoek". In de Openbare Bibliotheek aan de Spui straat te Vlissingen wordt de tentoon stelling: „Zeeland te Boek" gehouden. Op alle basisscholen zal een bibiio- t heek prenten boek worden uitgereikt en tenslotte krijgen de raadsleden in Zeeland nog een cadeautje: een A.O.- boekje. dat gewgd is aan de Openbare Bibliotheek Wanneer men alles wil meemaken zal er misschien in de komende week weinig ven lezen komen. „De bibliotheekweeik is met in eerste instantie opgezet om leden te win nen", vertelde mej. G. Vogelzang na mens de PBC tijdens de persconferen tie die vorige week gehouden werd om de Zeeuwse bibliotheekweek te intro duceren. Volgens mej. Vogelzang be staat er nog te veel onbekendheid met het werk van de openbare bibliotheken en het doel van de bibliotheekweek is om die onbekendheid en de daardoor ontstane drempelvrees weg te nemen: „We hopen met de activiteiten die we MIDDELBURG - De Zeeuwse boek handelaren hebben de komende biblio theekweek aangegrepen om tegelijker tijd. voor de tweede keer. een Zeeuwse boekenweek te organiseren. „Er ver schijnt momenteel zeer veel Zeelan- dica", zegt de Vlissingse boekhan delaar Bikker. „Maar toch te weinig om zo'n Zeeuwse boekenweek ieder jaar zinvol te laten zijn. Nu echter de bibliotheekweek in Zeeland een accent gaat leggen op de Zeeuwse kleder drachten, was dat voor ons een mooie kans om er op in te haken met een week waarin de Zeeuwse boekhandels het Zeeuwse boek op de voorgrond komt. Als boekenweekgeschenk geven MIDDELBURG - Nadat vorige week bekend werd dat de openare biblio theek van Middelburg een filiaal gaat inrichten in het gebouw van de Provin ciale Bibliotheekcentrale aan de Roo zenburglaan in Dauwendaele, blijkt dat nu ook de blindenbibliotheek een stu dio gaat inrichten in datzelfde gebouw. Het PBC-gebouw, dat vorig jaar ge opend werd, is hiermee wel vol: wan neer er in de toekomst nog meer huurders zich aanmelden of wanneer de PBC zelf nog meer activiteiten gaat ontplooien, zal er eerst nieuwbouw gepleegd moeten worden. Dat behoort overigens niet tot de onmogelijkheden want naast het PBC-gebouw heeft men een stuk grond aangekocht om in de toekomst verzekerd te kunnen zijn van ruimte om een eventuele groei te kunnen opvangen. De twee nieuw huurders staan geheel los van de PBC-organisatie: de openbare biblio theek van Middelburg is immers niet aangesloten bij de Bibliotheekcentrale en de Blindenbibliotheek is een afde ling van de Nederlandse Blindenbiblio theek, die in Den Haag haar hoofd kwartier heeft. Het is de bedoeling dat de blindenbi bliotheek Middelburg op 1 november a.s. geopend kan worden. De biblio theek zal daan gaan fungeren als voor lichtingscentrum voor de provincies Zeeland, Brabant en Limburg. Het zal de vijfde dependance worden van de Blindenbibliotheek in Den Haag: al eerder werden studio's in gebruik ge nomen in Delft, Leiden, Hilversum en Groningen. De Middelburgse vestiging krijgt een tweeledige functie: er zal een gedeelte worden ingericht als toon- kamer, waar hulpmiddelen op het ge bied van lezen (leesiineaal, televisie- loupe e.d.) getoond kunnen worden en er zal een geluidscel worden gebouwd waar boeken en tijdschriften op de band worden ingesproken. Er is inmid dels al een auditie gehouden waarbij vrijwilligers werden getest op stern- kwaliteit, dictie enz. De blindenbiblio theek is overigens ook bestemd voor mensen met motorische storingen die met het lezen van boeken en tijdschrif ten problemen hebben. we een mapje met 18 reproducties van oude Zeeuwse klederdrachten uit. Bij aankoop van boeken over Zeeland of boeken van specifiek Zeeuwse schrijvers ter waarde van f 15,- ont vangt men dat mapje gratis". Tijdens de persconferentie, die afgelopen week in het PBC-gebouw gehouden werd ter ere van de komende boeken-festivi- teiten in Zeeland, kon de heer Bikker een aantal drukproeven van de kleder drachten-map laten zien, die er al heel veelbelovend uitzagen. De map wordt in vierkleurendruk uitgevoerd en zal klederdrachten uit alle delen van de provincie bevatten. De map wordt gedrukt in een oplage wan ca. 6000 exemplaren en zal na afloop van de Zeeuwsche boekenweek voor een prijs van ongeveer f 8,50 in de handel ko men. Bij de klederdrachtenmap is een over zichtsfoto gevoegd, die is samengesteld als een soort collage van alle 15 tn de map voorkomende reproducties. On der dit „groepsportret" is een lijst opgenomen waarin de namen voorko men van de in klederdracht gestoken dames. De foto's zijn namelijk afkom stig van een klederdrachten show, die in het jaar 1894 gehouden is en de namen van de vrouwelijke deelnemers waren nog te achterhalen. Van de mannen, die in de map voorkomen is echter niets bekend. De Zeeuwse boekhandels gaan binnen kort een folder verspreiden waarin alle op het moment verkrijgbare boeken over Zeeland staan vermeld. Deze fol der zal huis-aan-huis verspreid worden in Middelburg, Vlissingen en Goes. In de overige delen an Zeeland is de folder te krijgen bij de openbare bi bliotheken en bij de boekhandels. De speciaalzaak met zilverzegels Bellamypark 36 Vlissingen. 150 gr. 75 ct, 150 gr f.1.00 150 gr f 1.05 MIDDELBURG - In het kader van de bibliotheekweek zal de open bare bibliotheek ook door radio en televisie eens extra in het zonnette gezet worden. De televisie gaat aandacht aan de bibliotheek beste- VLISSINGEN - In de bibliotheek week (II tot en met 19 oktober) zal ook Vlissingen zich niet onbetuigd laten. In Vlissingen zijn twee belangrij ke bibliotheken gevestigd, die elk op eigen wijze ten dienste staan van de bevolking: de openbare bibliotheek aan de Spuistraat en de Technische Bibliotheek aan de Edisonweg. In de komende bibliotheekweek zullen beide bibliotheken zich presenteren in de tentoonstelling „Zeeland te boek." Het zal een bescheiden expositie wor den. De regelmatige bezoeker van de openbare bibliotheek zal wat ver trouwde plekjes missen: in het gedeel te van de bibliotheek waar doorgaans de leestafels staan is wat ruimte ge maakt om de expositie te kunnen inrichten. De tentoonstelling sluit aan bij de landelijke bibliotheekweek maar ook bij de Zeeuwse Boekenweek, die door de Zeeuwse boekhandels wordt georganiseerd. Daardoor zijn er recente boeken over Zeeland én boeken die reeds lang niet meer in de handel zijn. te zien. De eerste categorie boeken kan men bij de vertrouwde boekhandel aanschaffen; voor de tweede soort moet men een beroep doen op de collectie van de bibliotheken. Er worden verschillende boeken en tijdschriften geëxposeerd. Er zijn ook naslagwerken in te zien. Het accent komt te liggen op boeken over het water, de deltawerken, levensbeschrij vingen van beroemde Zeeuwen (de Ruyter, Lansbergen e.a.). Men zal to pografische kaarten, waterstaatskaar- ten en de kaartbladen van de militaire topografische kaart uit ca. 1850 kun nen zien. Daarnaast vele onbekende werken over Zeeland. AUes zal opge vrolijkt worden met prentbriefkaarten, geluidsimpressies, dia's, dia's, tijd- schnftenartikelen en enkele modellen van Zeeuwse vissersschepen. De tentoonstelling zal te bezichtigen zijn op de normale openingstilden van de bibliotheek lmaandag tot en met vrijdag van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds en op zaterdag van 10 uur tot half één 's morgens! Bovendien zal men voor het bezichtigen van ..Zee land te boek" in de openbare biblio theek aan de Spuistraat terecht kun nen op zaterdagmiddag 12 oktober tot 5 uur 's middags. Als extra attractie, en in aansluiting op het boekenweekgeschenk van de Zeeuwse boekhandel zal op zaterdag middag in de openbare bibliotheek de klederdrachtenshow te zien zijn. De show wordt vergezeld door een biblio bus, die als tentoonstellingsbus is inge richt. De bus wordt in de buurt van de bibliotheek geparkeerd. De kleder drachtenshow, onder leiding van me vrouw A. Polderdijk uit Heinkenszand, begint om 3 uur Ten overvloede zij nog vermeld dat de openbare biblio theek voor alle belangstellenden - dus ook voor niet leden - vrij te bezoeken is gedurende de tentoonsteliingsdagen. den op 9 oktober om 19.50 uur met de vertoning van een biblio- iheekfilm door Socutera. Reclame spots kan men verwachten op 10. 16 en 17 (of 201 oktober, steeds om ca 20.00 uur De radio heeft in september al verschillende pro gramma's over de bibliotheek uit gezonden In de bibliotheekweek kan men nog een viertal program ma's beluisteren waarin de biblio theek extra aandacht kriigt: op 11 oktober 19 40- 10.00 uurhit de KR O-schoolradio Op 14 oktober (II 40- 12 00 uur) de R VU Op 14 oktober 122 15- 22.25 uur) NOS- programma voor blinden en slecht zienden Op 16 oktober tenslotte (17.15-17 55 uur) de RVU Alle programma 's en tilden onder voor behoud. Heerlijke acryl-fijnrib, héél veel attraktieve kleuren prijzen fijnrib, subliem afgewerkt. en dat voor slechts deze week slechts Ji u koopt bij ons al een heel mooie voor JL prijzen X# iTU M MIDDELBURG - Van 12 oktober tot en met I november wordt in het gebouw van de Provinciale Biblio theekcentrale aan de Roozenburglaan in Middelburg (Dauwendaele) de ten toonstelling gehouden over oude en nieuwe kinderboeken: „Het kinder boek sinds Gillis Zoetekoek". De ten toonstelling omvat twee gedeelten: een kleine hooderd «Mie kinderboeken uit de fraaie collectie van de Provinciale Bibliotheek, aangevuld met een vijftig oude centsprenten, ook wel eortjes- pwnteli en in Vlaanderen mannenbil- lekensprenten genoemd (prenten die men vroeger voor één cent of oortje bij een venter kon kopen Voorts zijn een 1000-tal hedendaagse kinderboeken te zien. In tegenstelling met de inzending van oude kinderboe ken, mag men deze recente exempla ren in de hand nemen en inzien. Verschillende auteurs van jeugdboeken hebben al bericht gestuurd dat ze willen komen Gertie Evenhuis, Paul Biegel, Lizzy Sara May, Jaap ter Haar, An Rutgers van der Loeff-Basenau, Henk van Kerkwijk, Aart Romijn, de in Middelburg geboren Joh. C Maas. Ook Vlaamse kinderboe kenauterus zullen aanwezig zijn. Het ts de bedoe ling in de derde week van de tentoon stelling een open discussie avond te- houden. Groepen die geïnteresseerd zijn en de tentoonstelling willen bezoe ken kunnen contact opnemen met mevrouw H Louwerse- Domisse, Pro vinciale Bibliotheek Middelburg. Tel. (01180) 28055. De tentoonstelling wrr t op zaterdag 12 oktober geopend door de bekende kinderboekenauteur Jaap ter Haar. 4 I

Scheldebode | 1974 | | pagina 10