IN SLOE 10% MEER FLU0RUITST00T DAN IN KANAALZONE Deze advertentie alleen voor jonge mensen Itussen 15 en 21 jaar. „VLISSINGEN LIJKT WEL EEN MESTVAALT Wethouder Janse lil nam afscheid Slechte zomer goed voor Lange Jan en Escher Acton Green in de Beuk Raadslid Kodde Politie- voorlichtings- bus op 22 aug. Middelbburgs muziekleven in Rijksarchief IJ Agenda - Dichtbij de pijp Dienstverlening Goed Wsnen Mevr. Tavenier WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 DE SCHELDEBODE 34-589 VLISSINGSE RAADCOMMISSIE WIL BEGRIJPELIJKE GEGEVENS OVER LUCHTVERVUILING VLISSINGEN De Vlissingse raadscommissie voor volksgezondheid en milieuhygiëne wil graag dat er in 't vervolg meer gegevens op tafel komen over de luchtvervuiling in het Sloegebied. De rapporten waaruit de commissieleden hun noodzakelijke informatie moeten halen zijn verouderd op het moment dat ze aan de orde komen; voor leken onleesbaar en bovendien gaat het steeds om deelrapporten, die geen bruikbaar overzicht geven van de totaalsituatie in het Sloege bied. Op 15 augustus j.l. kwam in de raadscommissie aan de orde het rapport over 1978 van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren, waarin de gegevens over de fluoridene missies in de Kanaalzone Sas van Gent en het Sloegebied staan vermeld. Wanneer men deze twee gebieden ver gelijkt dan was er in 1973 in het Sloegebied 10 pet. meer uitstoot van fluor dan in de Kanaalzone. Bovendien kan men uit de cijfers afleiden dat de fluor-uitstoot in 1973 is toegenomen ten opzichte van het jaar daarvoor; de bedrijven die voor de fluor-uitstoot zorgen zijn echter nipt uitgebreid. Het was vooral het raadslid Bannink, die dat een zeer merkwaardige zaak vond: „De stofvormige fluor is vooral afkomstig van Hoechst", zo stelde hij, „maar in juli 1971 heeft dat bedrijf zijn huidige capaciteit bereikt. Je zou dan toch kunnen verwachten dat de uitstoot van fluorstof constant op het zelfde peil zou blijven? Volgens de Vlissingse gemeentearts dr. Van Dijk kan men als leek echter geen conclusies trekken uit de cijfers die in het rapport staan: „Je moet rekening houden met zoveel factoren die aan ons niet bekend zijn. De weersgesteld heid kan er bijvoorbeeld voor gezorgd hebben dat de fluor dichterbij de pijp gevallen is. Wij kunnen dit soort rap porten niet lezen". Ook de heer Stam, directeur van ge meentewerken wees erop dat eigenlijk alleen de deskundigen in staat zijn om wezenlijke dingen te zeggen over lucht vervuiling: „We hebben nu een speciale dienst, de Inspectie Milieuhygiëne in Middelburg, die studeert dagelijks met 4 man op dit soort problemen. De deskundigen hebben de zaak goed in handen". De Vlissingse commissieleden voelen er echter weinig voor de zaken maar helemaal over te laten aan de knappe koppen. Als leek kan men ui ieder geval constateren dat de leefsituatie voor de bewoners van het Sloegebied niet zo geweldig goed meer is sinds de komst van de fabrieken. „Ik vind het een griezelige zaak dat men in het Sloe door middel van kunstgrepen een vee stapel in leven moet houden", meende het raadslid Kossen. „Moeten we op deze weg verder gaan? En hoe staat het eigenlijk met de moestuintjes? Vroeger werd er gezegd, een beetje fluor, dat is goed voor je tanden, maar het begint er nu op te lijken dat het gevaarlijk wordt in de buurt van de industrie". En de heer Bannink: „En als het dan gevaarlijk blijkt te zijn om rond het Sloe groenten uit eigen tuin te eten, wie stelt dan eigenlijk de bevolking op de hoogte van de fei ten? De raadscommissie heeft besloten om aan de opsteller van het fluor-rapport, dr. J. Tesink, te vragen om duidelijke gegevens over het afgelopen fluor-jaar. Zodat de gewone man kan begrijpen hoeveel men vooruit of achteruit is gegaan met de fluoruitstoot in het Sloegebied. MIDDELBURG - Ter gelegenheid van de heropening van de Concertzaal aan de Singelstraat wordt in het Rijksar chief te Middelburg een tentoonstel ling gehouden over de muziekcultuur in Middelburg omstreeks de tijd dat de Concert- en Gehoorzaal voor het eerst in gebruik werd genomen. Dat was in 1896. Ook aan de daaraan voorafgaan de periode wordt ru.,n aandacht be steed. Zo kan men zien hoe in de vorige en het begin van deze eeuw amateurs en beroepskrachten in Middelburg muziek beoefenden. Het geheel wordt gepre senteerd onder de titel: „Middelburgs muziekleven in grootmoeders dagen". Het materiaal, dat geëxposeerd wordt in het Rijksarchief, is afkomstig uit de eigen verzameling, het archief van het Zeeuws orkest, de provinciale biblio theek, de muziekbibliotheek, het Zeeuws ducumentatiecentrum en van particulieren. De expositie duurt van 7 september tot 9 november. ...want alleen zij kunnen profiteren van het ideaal Spaarplan 'de Zilvervloot'. Hoe dat gaat? Heel eenvoudig. Je mag per jaar sparen tussen de 30,- en 300,- in de Zilvervloot. Op het bedrag dat je spaart krijg je een extra hoge rente. MAAR JE KRIJGT NOG 10% EXTRA PREMIE OP DE KOOP TOE! Wees gerust nieuwsgierig... stap gewoon even de dichtst bijzijnde Rabobank binnen. Er is er vast wel één vlak bij je in de buurt. En laat je daar haarfijn uitleggen hoe de Zilvervloot reilt en zeilt. Rabobank Q Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. VLISSINGEN - „Ik sta op zaterdag avond wel eens stiekum te kijken als de mensen van de reinigingsdienst de rommel aan het opruimen zijn in de binnenstad. Ik laat me niet zien, want ik schaam me voor de troep die er ligt." Aldus de heer Stam, directeur van gemeentewerken tijdens de verj^- dering van de Vlissingse raadscommis sie voor volksgezondheid en milieuhy giëne op 15 augustus j.l. De slordigheid van de Vlissingers (en hun zomergas ten) blijft de commissie een doorn in het oog. „Ik ben met vacantie naar het buitenland geweest," zo vertelde het raadslid Kodde. „Als je dan weer in Vlissingen terugkomt lijkt het wel of je in een mestvaalt terechtkomt. Zo'n 20, 30 jaar geleden was de mentaliteit in Nederland heel anders. Het lijkt er wel op dat men probeert alles wat schoon is expres te vervuilen." Volgens de heer Stam doet de nieuwe Vlissingse milieuagent goed zijn best om de Vlissingers te overtuigen van de noodzaak wat netter op de stad te zijn. Er zijn zelfs al enkele processen ver baal over dit sobrt zaken opgesteld. „Het blijft echter ellendig moeilijk om een werkelijke mentaliteitsverandering te krijgen," zei de heer Stam. „Je zou eigenlijk moeten zeggen, zolang het zo'n rommel is geen braderie of iets dergelijks meer. Het komt zelfs voor dat winkeliers hun overtollig vuil ge woon op straat gooien." De heer Stam vertelde dat gemeentewerken een soort grote tofzuiger gaat aanschaffen waar mee men de Walstraat-promenade van vuil kan zuiveren. „Ik hoop dat er iemand van ons personeel bereid zal zijn om op zondagmorgen even met dat apparaat door de Walstraat te gaan." ZONDAG 25 AUGUSTUS 1974. Vlissingen. Hervormde Gemeente. St. Jacobskerk 10 u. ds. Y. van der Schoot, 17 u. geen dienst. Johannes- kerk 9.30 u. ds. J. Visbeek jr. Delft, 19 u. ds. F.S. Kloosterman. Open Hof (Paauwenburg) 9.30 u. ds. E. Hooger- werf, Herv.-Geref. dienst, 17 u. ds. J. Wessel, Assen, Geref. dienst. Ophir, Vrijz. Herv.-Rem. 10.15 u. ds. J. van den Berg, Heerenveen, gezinsdienst, Ter Reede 19 u. ds. A. Snoep, Bethes- da-St.Joseph 10 u. de heer A. Comelis- se, Goes. Herv. Gemeente Koudekerke, 9 en 10.30 u. ds. F.S. Kloosterman. Geref. Petruskerk Paul Krugerstraat 9 u. ds. A.G. Poppe, Serooskerke, 19 u. ds. E. Hoogerwerf. Chr. Geref. Kerk Kasteel straat 9.30 u. leesdienst, 17 u. student J. Germs. Geref. gemeente Marnixkerk Souburg 9.30 u. en 16.30 u. ds. Snoep. Geref. kerk (vrijgemaakt) Lannoy- straat 9.30 en 16.30 u. ds. H.D. van Herksen. Geref. kerk te Souburg 9 u. ds. Vanhaelen, 9.30 u. oost ds. Klop penburg, 19 u. ds. Dorgelo, Kristen Zuid Molukse Kerk Oost-Souburg 11.30 u. ds. Fader, Koudekerke 14 u. ds. Fader. R.K. Kerkberichten O.W. Souburg, Paauwenburg, Vlissingen 24-25 aug. 1974. O.W. Souburg Martinuskerk: zaterdag 19 u. en zondag 10.30 u. Paauwenburg Open Hof: zondag 11 u. en 19 u. Vlissingen Singelkerk: zaterdag 19 u. dameskoor, zondag 8.30 u.10 u. en 12u. R.K. kerk Middelburg. Iedere week Hoofdkerk Lombardstraat 1, zaterdag 19 u., zondag 10.30 u. en 19 u. Hoeksteen Rozenburglaan 8.15 u. (zondag) katholieke kerkdiensten op Walcheren zomer 1974: Dishoek Koudekerke. Toeristenkerk tot I sept. 10 u. Domburg rekreatieterrein 18 aug. t/m 1 sept. zondag 10 u. Bijkerk. Vrouwenpolder Toeristenkerk. Fort den Haak weg, 18 aug. t/m I sept. zondag 10 u. Westkapelle Toeristenkerk, Bazien- straat 19 u. en zondag 10 u. 18 aug. t/m 1 sept. zondag 10 u. Zoutelande Toeristenkerk, Bosweg 48, 18 aug. t/m 29 sept. zondag 10 u. Volle Evangelie Gemeente Vlissingen. Iedere zondag 9.45 u. en iedere woens dag 19.30 u. in de Filadelfiakapel, Vrouwenstraat 5. Leger des Heils, Vlissingen. Iedere zon dag 10 u. Heilsbijeenkomst en 19.30 u. Getuigenbijeenkomst. Anglican Church Service every Sunday morning prayer 10.30 u. en Evening prayer 7.30 pm in the Mission to Seamen Chapel Scheldepoort, Vlissin- gen-Oost Reader A Driver. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Wijkgebouw, Middelburg-Z. Diensten elke woensdag The Bethel Pentecostal Temple Inc., Wijkgebouw Zuidebaken, Rentmees terlaan, Middelburg-Z. Diensten elke woensdag Pinkster Gemeente Vlissingen. Iedere zondag 14.30 u. gemeentedienst, iede re woensdag 19.30 u. opwekkingssa menkomst. Voorganger Br. J.W. Len- tink. VLISSINGEN Aan het eind van de laatstgehouden vergadering van de Vlissingse commissie voor volksge zondheid en milieuhygiëne op 15 augustus j.l. nam de voorzitter van de commissie, wethouder G. J. Janse, af scheid. De heer Janse keert niet meer terug in de nieuwe gemeenteraad: op 1 november a.s. hoopt de heer Janse 65 te worden en dan wordt het ook tijd om hef wat rustiger aan te gaan doen. De heer Janse, wethouder van sociale zaken (CHU), vertelde bij zijn afscheid van de commissie voor volksgezond heid en milieuhygiëne, dat juist deze commissie hem in het begin veel zor gen gaf: „Er is geen enkele commissie geweest waar ik het zo moeilijk mee had en waar ik zo tegen opzag. Dat komt omdat ik op dit gebied een leek ben", zei de wethouder eerlijk. Vol gens de heer Janse is het allemaal toch erg meegevallen. Nu hij terugziet op de afgelopen jaren blijkt juist het werk in de commissie waar hij zo tegen opzag zeer plezierig te zijn: „We hadden goede deskundigen in ons midden en daardoor hebben we heel prettig over een hoop moeilijke dingen kunnen praten. Ik ging altijd met plezier naar deze vergaderingen toe, ook al heb ik zelf nooit veel inbreng gehad". De scheidende voorzitter bedankte zijn raadsleden voor de plezierige samen werking in de afgelopen jaren. De heer Janse keert niet meer terug in de nieuwe gemeenteraad Vlissingen. Doktersdienst. Zaterdag 24 augustus dr. Mijnlieff, Koudekerkse- weg 94, tel. 2525, zondag 25 augustus dr. Wartena, Vredehoflaan 8, tel. 3933. De dienst loopt van 0.00-24 uur. Visites aanvragen voor 10 uur. Spoedgevallen van 12.30-1 en 17.30-18 uur. Apotheek. Van vrijdag 23 augustus 18 uur t.e.m. vrijdag 30 aug. geopend apotheek J.H.M. v.d. Sande, Badhuis straat 22, tel. 2066. Middelburg apo theek geopend van L. v.d. Boogert. Tandarts. Zaterdag 24 augustus van 9-10 uur en zondag 25 augustus van 11-12 uur dr. H.H. de Vries, Badhuis straat 107, tel. 2644. Verloskundige. 24 en 25 augustus mej. Van Ginkel, Pres. Rooseveltlaan 232, tel. 2775. Huisartsen Souburg, Arnemuiden en Nieuwland, 24 en 25 aug. dr. G.A. van Bockel, Kanaalstraat 89, Souburg, tel. 1500. Dierenartsen. 24 en 25 augustus dr. J. Hoftijzer, Middelburg tel. 01180- 113118, consult na tel. afspraak. Ver. Oranje-Gele en Wit-Gele Kruis, 24 en 25 augustus zuster V.d. Wal, Troel- straweg 215, tel. 8874. Ver. Het Groene Kruis, 24 en 25 augustus zuster Van Sabben, Sotte- gemstraat 22, tel. 2914. Ver. Het Oranje-Gele en Wit-Gele Kruis te Souburg en Rittham 24 en 25 augustus zuster W. Verhagen, Burg. Stemerdinklaan 119, Souburg, tel. 01183- 1541. Gratis rechtshulp elke donderdag van 19-21 uur. Kromme Weele 18, Mid delburg. Telefonische Gratis rechts hulp elke donderdag van 19-21 uur. Kromme Weele 18, Middelburg. Tele fonisch Iedere vrijdag van 18.30-20.00 u. Vlissingen Welzijnscentrum Bachten, Kromme Badhuisstraat 104, tel. 01184- 6420. Souburg en Ritthem. Wijkcentrum Middenhof, Kanaalstraat 64, tel. 01183- 2019. Bureau van de Stichting voor niet-ge- huwde Moeders, Loskade 25, Middel burg, tel. 01180- 27311, spreekuur volgens afspraak. Gezins- en bejaardenverzorging Middel burg. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren, Loskade 29, tel. 6951. Spreekuur maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 u. Maatschappelijk Werk Middelburg. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren, Loskade 29, tel. 6951, spreekuur maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 u., donderdag van 19-20 u. Vlissingen. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren, Eedestraat 2, Vlissingen. Tel. 4283, spreekuur maandag t/m vrijdag van 9—10 u., dinsdag 19-20 u. Souburg, spreekuur maandag van 14-15 u. Vrijburgstraat 1, tel. 1608. Stichting Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging op het Platteland van Walcheren, Molenwater 33, Middel burg, spreekuur iedere dag van 9-10 u. en donderdag van 18.30—19.30 ti. Spreekuur Bachten Poorte Oost-Soü- burg, dinsdag van 9-10 u. en donder dagvan 18.30-19.30 u. Stichting Gezinsverzorging Walcheren, Brouwenaarstraat 4, Vlissingen, tel. 01184- 7810. Spreekuur maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 u. Bijkantoor Middelburg, Korte Noordstraat 31, tel. 01180- 25594, spreekuur op werkda gen van 8.30-9.30 u. in het wijkcen trum, Middenhof, Kanaalstraat 64, tel. 4318. Prot. Stichting Verantwoorde Gezins vorming (PSVU), spreekuur iedere eerste dinsdag in de maand van 20-21 u. in het Gasthuis Middelburg, ingang Noord poortplein. Nieuwe aanmeldin gen liefst 20.30 u. 20-21 u. in het Gasthuis Middelburg, ingang Noord- poortplein. Nieuwe aanmeldingen iiefst 20.30 u 8 15-15 uur. MIDDELBURG - Op donderdag 22 augustus zal een politievoorlichtings- bus van 10.30 tot 20.00 uur stand plaats innemen op de Markt voor de Algemene Bank Nederland. In deze bus zullen de hoofdagent Ligtendag en de adjudant De Lange van de gemeen tepolitie Middelburg en de adjudant Van der Heyden, voorlichtingsambte naar van de Rijkspolitie te Middelburg, voorlichting geven aan het publiek. Het doel van de politie-informatiebus „Signalement van de politie", die door het Ministerie van Binnenlandse Zaken wordt ingezet voor voorlichting en werving en waarvan de inrichting is verzorgd door de Rijksvoorlichtings dienst, is om het publiek een idee te geven wat de politie is en doet. In een vitrine aan één zijde van de bus wordt, naast wapens en vuurwapens, bij de politie in gebruik zijnde apparatuur getoond. Aan de andere zijde kan men zich oriënteren omtrent aanstellings- eisen, opleiding en salaris. Deze bus maakt een toemee door alle Neder landse provincies In Zeeland wordt alleen Middelburg bezocht. Twee jaar geleden was de bus hier ook op be zoek; zij trok toen zeer veel belangstel ling. De inrichting van „Signalement van de Politie" is intussen echter ge heel vernieuwd Dinsdag 27 augustus. Nieuwe Kerk te Middelburg om 20 uur, orgelconcert te geven door Stoffel Gunst, Goes. EXPOSITIES Middelburg. Zeeuws Museum: „Wal cheren onder water en weer droog" tekeningen van Banzinger, Schuitvlo- straat 30: Ceramiek van Corry Meidell. Galerie 't Kot: Dam 27, Gouaches van Anneke Steenbeek. CONCERTEN Middelburg. 24 augustus: „de Beuk": Acton Green. Aanvang 21.00 uur. Vlissingen. 24 augustus: „De Piek", Hellebardierstraat 11-13: Chrystal Theatre. Aanvang 20.30 uur. DIVERSEN Middelburg. 22 augustus: Markt: Sig nalement van Politie 10.30- 20.00 uur. In Weekend-dienst voor storingen C.V. en Liften, 24 en 25 augustus de heer A. Rijke, Calandstraat 35, geen telefoon. Donderdag 22 augustus 4.45 en 16.58 xlag Vrijdag 23 augustus 5.22 en 17.43 Zaterdag 24 augustus E K 6.09 en 18.37 Zondag 25 augustus 7.08 en 19.44 Maandag 26 augustus 8.23 en 21.0C Dinsdag 27 augustus 9.40 en 22.20 Woensdag 28 augustus 10.58 en 23.29 MIDDELBURG - Het gezegde: „de een z'n dood is de ander z'n brood" gaat ook op voor de toeristische aan trekkelijkheden van Zeeland. Is er in de winter in Zeeland vrij weinig te beleven voor de eigen bevolking, zodra de eerste toeristen zich aandienen en het zo langzamerhand strandweer zou kunnen worden, gaan ook de musea, de muziek- en sportverenigingen en eigenlijk iedereen die wat kan laten zien of horen zich opmaken om de tijdelijke bewoners van Zeeland te vermaken. Als de grote concurrent, het strand, de toeristenstroom geen zon en warmte kan bieden gaat het goed in de binnensteden. Men moet toch ergens blijven. Zo heeft de Middelburgse Lange Jan geprofiteerd van de slechte zomer; een record aantal beklimmers diende zich aan. Vorig jaar waren er in de periode van pasen tot oktober in totaal byna 24.000 bezoekers. Dit jaar heeft men op 14 augustus al het bezoekersaantal van 25.000 gehaald. Het was de Belgi sche Jaqueline Pijpen die het getal rond maakte; ze ontving uit de handen van cultureel ambtenaar Moor het boek „de Monumenten van Middel burg" van dr. Unger. Ook de Escher-tentoonstelling in de Vleeshal is goed bezocht. Er waren in totaal ruim 12.000 bezoekers die met elkaar voor f 10.000.- kochten aan reproducties en boeken. Van de gratis avond op 5 augustus is door 413 mensen gebruik gemaakt. PEDICURE gedipt s.v.o. Tulpenlaan 19, Vlissingen tel 4183 Behandeling volgens afspraak. MIDDELBURG - Zaterdagavond 24 augustus treedt in het jongerencen trum „de Beuk" in Middelburg de Hollandse popformatie Acton Green op. Leider van deze groep is A. Verzijl- bergh, die de sologitaar, de zangpartij en en de viool voor zijn rekening neemt. Acton Green speelt eigen composities, waarin zowel pop- als jazzinvloeden herkenbaar zijn Luistermuziek, melo dieus en swingend, het betreft hier zonder meer een kwaliteitsband met veel ervaring. Bij een optreden in de Beuk enkele jaren geleden, kwam de groep in het nieuws doordat een van de musici bij een val van het podium zijn been brak Het concert begint om 21 00 uur Waarom Westerscheldewater zo vies voor Zuidbevelandse kust VLISSINGEN - De Vlissingse raads commissie voor volksgezondheid en milieuhygiëne gaat bij het RIZA (Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater) informeren hoe het komt dat het water van de Westerschei de voor de kust van Zuid-Beveland zo buitensporig vervuild is op het mo ment. Dit werd besloten tijdens de vergade ring van de raadscommissie op 15 augustus jl. naar aanleiding van het rapport dat de Watermaatschappij Zee land heeft opgesteld over de waterkwa liteit bij Vlissingen. Borsele en Oost burg. Het rapport is niet meer dan opsomming van cijfers, zonder enkele conclusie of een één verduidelijking. Men kan er echter wel uit opmaken dat de kwaliteit van de Vlissingse zwemwater op het momeni goed is Het raadslid Bannink maakt zich even wel zeer ongerust over de Westerschel- de nabij de Zuid-Bevelandse kust. „Waar komt die vervuiling vandaan'' Het enige wat ik kan bedenken is de afvalwaterleiding bij Temeuzen. maar dat lozingspunt is zo gekozen dat het vuil direct naar zee wordt afgevoerd. Kan er met eens worden uitgezocht wie er schuld heeft aan de vervuiling van de Westerschelde bij Zuid-Beve land? Als het Temeuzen is. dan moet daar iets aan gebeuren"

Scheldebode | 1974 | | pagina 9