Rabobank Open dag in proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp Collecte kanker bestrijding Nieuwe opzet noodzakelijk Waar is de kunst op de 'Kunstmarkt' de scheldebode UIT KRANT jzeeuwse LIMBURG ANTIEK VOOR GELD EN GOEDE RAAD /^s 24e jaargang no. 34 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1974 Mijten Proeftuin Nederland Pruim Editie Vlissingen Editie Middelburg e.o. NU OOK EEN WONING VOOR EEN SMALLE BEURS de best'ogende kollektie tegen prijzen die'gezien' mogen worden... hardy optiek kontaktlenzen Brouwershaven JJ Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bank voor iedereen de scheldebode De afstand tusse fruitkweker en fruitteler is te groot WILHELMINADORP - Op 31 augustushoudt het landelijk proefstation voorde fruitteelt in Wilhelminadorp (bij Goes) een open dag voor iedereen die wat meer wil weten over fruit en fruitteelt. Het is de eerste keer dat het grote publiek en massa de poorten van het proefstation kan binnentrekken. En dat werd tijd, zo vind men in Wilhelminadorp. Want de afstand tussen fruitkweker en fruiteter wordt steeds groter. En dat is niet goed. Ir. R.K. Elema van het proefstation: „We willen die afstand wat kleiner maken. We willen de consument wat meer betrekken bij de bedrijfstak. Dat is nodig omdat er vaak in negatieve zin over de landbouw en de fruitteelt gedacht en gepraat wordt". Wat de open dag in ieder geval van hem moet wegnemen is dat de fruit kwekers geen meedogenloze onder nemers die ten koste van het milieu en ten koste van de smaak van het pro- dukt steeds grotere opbrengsten wil len hebben. Want volgens de mensen van het proefstation is dat niet zo. Op (te open dag is er in Wilhelmina dorp een stand te vinden met allerlei informatiemateriaal, waarbij vooral de insekten- en ziektebestrijding veel aan dacht zal krijgen. Ir. Elema: „De tijd dat er maar op losgespoten werd is al lang voorbij". In Wilhelminadorp is men al een jaar of tien bezit met wat genoemd wordt de „geintegreerde bestrijding". Een be strijding van insekten op natuurlijke manier. Men zet bijvoorbeeld in de bomen bepaalde voor de fruitbomen onschadelijke mijten uit, die wel scha delijke mijten opvreten. Maar de besfrijding van schimmels, insekten en andere ziekten kan volgens ir. Elema nog niet helemaal zonder chemische middelen. Al is men in Wilhelminadorp en op de fruitkweke- rijen nu wel zover dat als de eerste luizen en rupsen gesignaleerd worden, men niet onmiddellijk naar de spuit- middelen grijpt. „We gaan pas spuiten als er een bepaald aantal beestjes zijn. En spuiten dan zoveel mogelijk met middelen die alleen voor dat ene insekt dat moét verdwijnen dodelijk is. Op deze manier wordt de helft minder gespoten op de bedrijven dan vroeger". Voorlopig zullen die chemische midde len ook wel in gebruik blijven, want bij het fruitstation verwacht men niet dat de eerste twintig jaar volledig biologi sche bedrijven rendabel zullen zijn. De opbrengsten van bedrijven die op een volkomen natuurlijke manier werken zijn te laag en de kwaliteit is is minder, zo wordt gesteld En dat zijn faktoren die een heleboel bedrijven niet zullen kunnen verdragen. Het proefstation voor de fruitteelt bloeiende fruitbomen bestaat al 72 jaar. In 1902 werd er voor het eerst geëxperimenteerd met fruit in Wilhelminadorp. Toen heette het complex nog proeftuin voor Zee land. Pas in het begin van de jaren vijftig kreeg deze Zeeuwse proeftuin een landelijke status en werd de tuin [)e Kunstmarkt van Middelburg verheven tot landelijk proefstation. Met als taak: landelijk praktijkonder zoek en landelijk voorlichting geven over de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van teelt, ziektebestrijding en voeding voor de bomen. Dat zijn dan vooral ontwikkelingen in de appel en perenteelt. Want in deze produkten is net proefstation gespecia liseerd. Daarnaast nemen ook aardbei-' en wel een belangrijke plaats in. De keus voor deze drie produkten is uit de praktijk ontstaan omdat het meest met deze vruchtsoorten gewerkt wordt in De pruim, de kers en ander klein fruit krijgen in verhouding veel minder aan dacht. Er zijn op het proefstation nog VL1SSINGEN - Vanaf 26 aug. a.s. wordt er gecollekteerd voor een doel dat vrijwel aller sympathie heeft. Kankerbestrijding is een zaak van alge meen belang. Het afdelingsbestuur van het Kon. Wilhelminafonds meent op uw offervaardigheid te mogen rekenen. Het envelopje dat zich in de Schelde bode bevindt en waarin U een bijdrage kunt doen, wordt de komende week afgehaald. T MIDDELBURG - Volgend jaar zal er een nieuwe opzet moeten komen, wil men de Middelburgse kunstmarkt van de totale ondergang redden. Bij alles wat er gedurende het toeristenseizoen op de Vischmarkt te zien is, zijn er nog slechts drie - zeer bescheiden - inzen dingen van „echte" kunstenaars, de rest krijgt de waardering „nep" (mevr. V.d. Boogert-Selhort), „vlooienmarkt" of „kunstnijverheidsmarkt" (P. de Jong) en „rommelmarkt" (J. van Wes ten). De heer Van Westen kwam met zijn kritiek al in het begin van het seizoen: „De tijd waarop de kunstmarkt gehou den wordt is prima, de plaats is ideaal, waarom functioneert die markt dan niet? Je schaamt je als je in de stad spandoeken ziet hangen met^de op wekking de „kunstmarkt" te bezoe ken. Ik zou er vrede mee hebben als men het rommelmarkt noemde". De heer Van Westen kwam met zijn kri tiek in zijn functie van voorzitter van de sectie beeldende kunst van de Pro vinciale Culturele Raad. Deze raad heeft ondanks alle bedenkingen toch Verschijnt wekelijks gratis huis aan oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. REDAKTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk, St. Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184-6869. Mej. Inge v.d. Koov. Koestraat 5, Middelburg. Telefoon 01180-27800 h.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) huis op geheel Walcheren, totaal OPLAGE 16.500 in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus 73. Tel. 01184 6830 ADVERTENTIE AQUISITIE: J. v.d. Hoeven, Vlissingen, Spui plein 94. Tel. 01184-6830. geadviseerd om voor de kunstmarkt de aankoopsubsidieregeling toe te passen. Wel moest er dan een commissie ko men die de werken die tijdens de kunstmarkt te koop zouden worden aangeboden zou beoordelen op kwali teit. Dat is trouwens een eis die het Rijk stelt, omdat de aankoopsubsidie uitsluitend bestemd is voor professio nele kunst Deze commissie bestond uit mevrouw M Bijlsma- Burgers. P van Beveren en drs. F. J van Grunsven. Bij het beoor delen van het werk dat tijdens de kunstmarkt werd geëxposeerd is de commissie echter erg geschrokken. Er werd nauwelijks iets aangetroffen dat de moeite waard was. Bovendien werd niet aan de eis van CRM voldaan, waarbij minimaal 10 beeldende kunste naars moeten deelnemen aan de kunst markt. De commissie zette ook een levensgroot vraagteken achter de werk wijze en de organisatie van de kunst markt, die in handen is van de Stich ting Kunstmarkl Middelburg. De be oordelingscommissie wist niets beters te doen dan de opdracht maar terug te geven. Wel zal men contact opnemen met de Middelburgse Culturele Raad om tot een nieuwe opzet van de kunstmarkt te komen. In de Culturele Raad van Middelburg, die 14 augustus jl. vergaderde, was men van oordeel dat het juist was dat de beoordelingscommissie haar taak heeft teruggegeven. De raad was het er unaniem over eens dat kunst op de kunstmarkt ver te zoeken is. Slechts drie uitzonderingen werden genoemd: Marlies Mulders. Maurits Portier en Robert Maaskant. Overigens zal men bij het maken van een nieuwe opzet voor de kunstmarkt op problemen stuiten. Wanneer men de zaak in han den zou geven van de Zeeuwse kunste naarsorganisaties, gesteld dat die er iets voor zouden voelen, dan zouden de kraampjes waarin potten en pannen, souvenirs en andere zaken van wisse lende kwaliteit verkocht worden, wel licht niet meer terecht kunnen op de Vischmarkt. „En", zoals mevrouw V. d. Boogert-Selhorst opmerkte tijdens de culturele raadsvergadering, „men moet de mensen die het eenvoudige genot zoeken toch ook iets bieden". Vlissingen - Vandaag verschijnt bij De Scheldebode de UIT-krant 4 pagina's vol informatie over het komende theaterseizoen. Met onder meer de volledige programma's, de inteken- mogelijkheden en bonnen voor het CJP Verder informatie voor de activiteiten van de Zeeuwsche volksuniversiteit in het nieuwe seizoen. Dat alles staat te lezen in de vandaag in heel Zeeland verschijnende UIT-krant. wel kleine hoekjes met deze vruchten, maar dat zijn meer hobby's van de medewerkers. Of zoals dr Ir S. J. Wertheim zegt „We proberen de prui men nog wel een beetje te handhaven en experimenteren er wat mee. Dat doen we, omdat de pruimen er anders over tien jaar in Nederland uit zijn. En dat zouden we erg jammer vinden". Op de open dag zal ook precies uit de doeken gedaan worden hoe een appel of pereboom wordt opgebouwd Wie denkt dat er wat zaadjes in de grond worden gestopt, waaruit dan eerst een leuk scheutje en later een echte boom groeit loopt ver achter. Geen enkele moderne appelboom, bijvoorbeeld van cox, heeft de wortel van een coxboom. Al die verschillende appelbomen, cox, jonathan, golden deücious hebben meestal dezelfde onderstam zoals dat dan genoemd wordt. Deze onderstam is van een bepaalde appelsoort waarin de verschillende appelrassen geënt wor den. Op het proefstation wordt geëxperi menteerd met zo'n tweehonderd ap pelrassen. Wie op 31 augustus naar de open dag gaat krijgt precies te horen uoe dat allemaal in zijn werk gaat. En hoe in één boom soms zelfs stammen van drie verschillende bomen te vinden zijn. Op die open dag zijn er twee rondlei dingen door de proeftuinen en boom gaarden van het proefstation. *s Mor gens om 10 uur is de eerste, 's middags om twee uur de tweede. En wie daaraan meedoet zal tevergeefs zoeken naar de mooie kronkelige hoogstam- fruitbomen. Die zijn er niet meer in Wilhelminadorp In Wilhelminadorp wordt geprobeerd de bomen van appels en peren zo klein mogelijk te houden. Want, een kleine boom geeft het meeste rendement, en daar gaat het de fruitkwekers om. Het plukken van vruchten gaat sneller en efficiënter, het snoeien gaat sneller en efficiënter en de vruchten van een kleine boom krijgen allemaal voldoen de zon, om te rijpen Zaken die een fruitteler boven alles gaat en waarvoor de schoonheid van een grote boom moet verdwijnen. Het lijkt erop dat de hoogstammen steeds meer sierbomen in de tuinen van de particulieren zullen worden. Maar dan is de grote afstand tussen eter en kweker natuurlijk wél ver dwenen. Dankzij een 'Bouwstroom' van huur- en koopwoningen op diver se dorpen op Walcheren en Noord Beveland, bestaat thans de mo gelijkheid om een fraaie en de gelijk afgewerkte woning in eigen dom te verwerven. Deze woningen zullen onder an dere bevatten: een Z-vormige woonkamer, keuken, 3 slaapka mers, douche met tweede toilet, grote zolder, cv op aardgas. Er is bij deze bouwstroom ook gedacht aan de isolatie, zo wor den de woningen onder andere uitgevoerd met geTsoleerde spouw en de ruiten in woon kamer worden voorzien van een dubbele beglazing. De bouw zal plaatsvinden door het aannemingsbedrijf 'De Wal- cherse Bouw Unie B.V ',te Grijps kerke, architect Jobse te Vlis singen. De verkoop van de woningen is in handen gegeven van het Make laarskantoor Sinke-Komeian, te Middelburg. De koopwoningen zijn reeds ver krijgbaar voor een prijs van f. 67.000, inclusief alle kosten, terwijl een rijksbijdrage wordt verstrekt van ruim f. 23.800,- Met de bouw van deze woningen is een aanvang gemaakt.m Het valt niet mee om altijd alles goed te doen. D'r kunnen soms grove vergissingen gemaakt wor den. Vergissingen waarvan allerlei mensen het slachtoffer worden. Zijn er vergissingen gemaakt dan moeten die ook worden toegege ven. Deze week is het mijn beurt om deemoedig het hoofd te huigen en even wat zaakjes recht te zetten die enigszins scheef getrokk'en wa ren. Op zo'n klapbank gaat heel wat om. en het is niet altijd waar. wat daar geklept wordt. Dat blijkt maar weer eens. Wat het verhaal over de hogere Goese ambtenaar die drie mensen van de plantsoe nendienst voor zich liet werken blijkt niet te kloppen Bij de chef van de gemeentelijke sociale dienst jwaren tijdens zijn vakantie geen mensen van de plantsoenendienst aan het werk. maar drie mensen van De Betho, de sociale werk plaats in Goes of liever gezegd, het produktie-, toeleverings-, en hove niersbedrijf „De Betho", zoals het voluit heet. Iedere burger kan als hij dat wil een kontrakt met de Betho sluiten en mensen aanvragen voor bijvoor beeld het onderhoud van de tuin. Dat weten heel veel mensen niet en dat wist Arjoan ook niet Boven dien zijn de mensen van de Betho en die van de afdelingen beplantin gen van de gemeente als ze aan het werk zijn niet van elkaar te onder scheiden en dan kunnen er wel eens rare gedachten ontstaan. Nu is dan duidelijk geworden hoe het allemaal in elkaar zat Ten onrech te is op het ambtenarenkorps en werkers van de afdelingen beplan tingen een smet geworpen. Die poetsen we nu hard weg. We den ken er niet meer aan en gaan op onze wandelingen voortaan maar liever kijken naar de mooie bloet men waarvoor de plantsoenen\ dienst overal in Goes zorgt. Er kan natuurlijk met de hele tijd gewandeld worden. Er moet ook gewerkt worden en dat doen we ook Beroepshalve kijk ik dan ook altijd graag even in de ZLM-krant die elke week trouw verschijnt. Vooral de laatste weken is het spannende lek tuur met al die boe renacties. boereneisen en boerenar- moede die weggewerkt moet wor den. Ook deze week bladerde ik hel blad door En was ik nogal verrast tussen de gebruikelijke foto s van allerlei landbouwmachines een plaat te zien van een wel zeer luxueuse personenauto de nieuwe 5-cylinder Mercedes 240 D 3,0 Niet mts. dacht ik zo en bij het lezen van het stukje eronder werd me duidelijk dat deze grote slee de hoofdprijs is van een prijsvraag die wordt gehouden ter gelegenheid van de grote Paardententoonstel- ling in Den Bosch. Geen gekke prijs, meestal zijn het Fialjes. volkswagentjes enzovoorts die de eerste prijs vormen. Maar de boe ren krijgen een Mercedes. Ik vraag me af. o] dat in deze voor de boeren zo moeilijke tijd, wel ver standig is Volgens mij kosten die grote sleeën heel wat meer aan onderhoud, benzine en dergelijke dan de meer eenvoudige automo bielen En als de boeren het werke lijk zo slecht hebben als ze zeggen dan kunnen ze zo 'n Mercedes hele maal niet houden. Ik zou het m ieder geval met kunnen en heb het niet slecht vind ik zelf. ARJOAN. oost-souburg kanaalstraat 9a (01183) 2884 vlissingen bellamypark 38 (01184) 2648 O GO Wellicht bent u deze week de geluk kige. Loop dan even binnen hij ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart. Slagerij De Vries. Wal- straat, 1/2 pond biefstuk, Vishandel F de Muynck jr.. Oude Markt II. een kilo gebakken vis uit de zaterdag reclame, Drogisterij Lutwieler. Lange Zelke 80. een luxe flacon badschuim, Smith Kaas. marktkraam, een pond kaas naai keuze Slagenj Oosterom, Walstraa! 100, 300 gram vleeswaren, 't Gouddoppertje, Walstraat. waardebon van f 5,- Brillenspecialist Tiiroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Dran kenimport Jan Dummel, Hermesweg 23. Vlissingen. fles sherry t.w.v. f 3,95; Annikes Cafetaria, Betje Wolfpleui, twee broodjes Annikes met koffie; Fa. Van de Vijver, radio en t.v., Kanaal straat 12, Oost-Souburg, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio; Midget- golfbaan Delta. Burg. Van Woelderen- iaan, Vlissingen. gratis speelrondeen 2 consumpties. Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51. Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor 2 perso nen, Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon; De Noten- kraam, vrijdagmarkt, 1 pond pinda's; De Dropspecialist, vrijdagmarkt, 1/2 pond drop naar keuze, Beens kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van pakk Neile. »wwvw w m OA ZEEUWSE PRENTEN x J. A. LIMBI RG -WA i Antiquair, heedigd Taxateur en Makelaar W Ha\en /uid/ijde 14. tel. 01119 - 405 INKOOP TAXATIES VERKOOP

Scheldebode | 1974 | | pagina 1