Rabobank DE GOELAG ARCHIPEL IVOC TOT 17 AUGUSTUS ti DE DREU EN CO B.V. SPEEL- STAD '74 ZIT WEER OP de schéldebode DIT HUIS.... WEZENS TREEM» zecuwse klapbank Scheldebode-kringetje LIMBURG ANTIEK VOOR GILO EH GOEDE RAAD RUITER DE Editie Vlissingen Editie Middelburg e.o. 24e jaargang nr. 32 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1974 SOLZJENITSYN Restauraties REDAKTIE: veel mensen geloven hun eigen ogen niet.als wij ze eens geadviseerd hebben... hardy optiek kontaktlenzen Haven Zuidzijde 14, tel. 01119 405 Brouwershaven ■■Mt" de scheldebode S Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bank \©or iedereen voor leica en leicaf lex kom kijken en vragen foto bii harry verschuren bv ooaterhout .r,l*n MB middaiburQ ooatarhaldai De Nederlandse editie van is verkrijgbaar bij Boekhandel Paul Krugerstraat 55 Vlissingen. Mooie gouaches van Anneke Steenheek in galerie 9t Kot MIDDELBURG - Galerie Boetiek 't Kot, gevestigd sinds ongeveer een jaar aan de Dam te Middelburg, brengt tot en met 17 augustus werk van de Haagse beeldende kunstenares Anneke Steenbeek. Voor Middelburg: de stad die zo graag het culturele centrum van Zeeland wil zijn, maar zo bijzonder arm is aan galeries waar zo nu en dan iets van hedendaagse kunst te zien is, een waardevolle tentoonstelling. Anneke Steenbeek is in Den Haag de laatste jaren een vrij bekende figuur geworden. Het is de verdienste van Max Schilte, eigenaar van 't Kot en ex-Hagenaar, dat haar werk nu in Zeeland te zien is. De tentoonstelling omvat een dertigtal gouaches, stuk voor stuk fraaie wer- ZUSTERSTRAAT 34 INDUSTRIEWEG 1 MIDDELBURG OFF. FORDDEALÈR VLISSINGEN TEL. 01180 12972 TEL. 01184-4632 Exposante Anneke Steen beek in gesprek met galerie eigenaar Max Schilte ken, die in de galerie-boetiek goed tot hun recht komen. In de korte tijd dat Max Schilte in zijn „Kot" bezig is met exposities van beeldende kunst was het eigenlijk al duidelijk geworden, dat bij het aantrekken van exposanten de kwaliteit van het werk en de smaak van de galeriehouder zelf de richtlijn zijn voor het beleid van de galerie. Volgens de filosofie van Max Schilte kan er beter niet geëxposeerd worden dan dat de wanden in het Kot gevuld worden met werk waar de galerie houder niet achter kan staan. In het afgelopen jaar zijn er periodes geweest, waarin die wanden inderdaad leeg bleven. Het is zonder meer te hopen dat er in deze kleine Middel burgse galerie zoiets als een regelmatig expositieprogramma gaat ontstaan, waar de kunstliefhebbers uit de om trek op kunnen rekenen en, als het Max Schilte lukt om de kwaliteitsnorm x.:xV. x. hoog te houden, naai kunnen uitzien. Wanneer het geëxposeerde werk behal ve goed van kwaliteit ook nog ver koopbaar is - zoals het geval is met de gouaches van Anneke Steenbeek - dan is dat dubbel prettig: het mes snijdt aan twee kanten. Voor de galerie houder van het type Max Schilte, die uit pure interesse kunstexposities in richt, die er niet van uit gat dat er met een galerie wat te verdienen valt, maar die tevreden is „als hij er uit springt", kan het een aanmoediging zijn om van zijn galerie wat te maken. Het is alleen te hopen dat 't Kot in de toekomst eens een of meer Zeeuwse kunstenaars laat zien. het waren tot dusver steeds „Hollanders" die binnen de muren van 't Kot een plaatsje kregen. Anneke Steenbeek is geboren in Fries land, studeerde aan de Academie Mi nerva te Groningen en woont sinds enkele jaren in Den Haag. Na een aantal financieel moeilijke jaren, waar in de kunstenares de kost verdiende met o.a. antiekrestauraties, fotografie in Madurodam, werk in de manege Dumdigt en - na het halen van haar las-diploma - werk in constructiebe drijven, kan ze zich momenteel geheel aan haar eigenlijke bezigheden wijden. Anneke Steen beek maakt veel werk en ze kan zich verheugen in een nog steeds groeiende kring van belangstel lenden en kopers Wie de expositie in het Kot gaat zien zal onmiddellijk inzien, dat er met reden interesse is in haar werk. De gouaches die in het Kot te zien zijn, zijn mooi zonder al te lief te zijn Ze zijn poëtisch van sfeer en bevatten vooral kindermotieven De kleuren zijn zeer ingetogen, vooral bruine tinten in vele schakeringen, afgewisseld met „kleine" blauwtjes. De gouaches zijn gaaf van afwerking en ze zijn bovenal fijn om naar te kijken. De prijzen zijn verwonderlijk laag: tussen de f 275,- en de f 475,- krijgt men steeds meer waar voor zijn geld Nog tot en met 17 augustus te zien in gale rie boetiek 't Kot. Dam 27 Middelburg. De ijzermemen, eigenlijk een soort robotten, zijn gehuld in blauw en wit geschilderde kartonnen dozen. Ze staan onderstroom en worden door de bewoners van Speelstad slim genoeg gebruikt om er een electrische centrale mee te maken, die de Speelstad electrisch licht kan geven. VLISSINGEN - Met een fantas tisch eindspel is afgelopen vrij dagmiddag Speelstad Vlissingen beëindigd. Voor de kinderen die in de twee weken Speelstad regel matig het terrein bij de Bonedij- keschool bezocht hebben bete kende het dat er weer een eind gekomen was aan twee weken waarin men zich nu eens geheel op zijn eigen manier kon uit leven. De „grote" mensen die in de laatste weken langs het terrein van de Speelstad kwamen zullen wel niet beseft hebben hoe echt de kleine maatschappij was die daar binnen was opgebouwd. De speelstad had niet alleen bewoon- Verschijnt wekelijks gratis huis aan oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, VlissiYigen en Westkapelle. Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk, St. Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184-6869. Mej. Inge v.d. Kooy, Koestraat 5 Middelburg. Telefoon 01180-27800 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) huis op geheel Walcheren, totaal OPLAGE 16.500 in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplem 94, Postbus 73 Tel 01184 6830 ADVERTENTIE AQUISITIE: J. v.d. Hoeven, Vlissingen, Spui- plein 94. Tel. 01184 6830. bare huizen, maar ook een marktplein, straatnamen, een burgerhoofd, middenstand, een eigen krant, een eigen nieuws dienst enz. Tijdens het eindspel werden de bewo ners van de Speelstad geconfronteerd met allerlei merkwaardige en ook angstaanjagende feiten Er gebeurde namelijk een ramp, de speelstad kreeg te maken met een overstroming waar bij watermensen in de stad aan kwamen Nadat de overstroming was opgelost kwam een nieuwe ramp. de vulkaan „wounded knee" kreeg een uitbarsting en met de lava kwamen de vuurmensen m de stad Na deze vuur- mensen kwamen de molmensen, de glasmensen, de IJzermensen en de rub bermensen. Zij brachten een aard beving met zich mee. waarbij sommige huizen van de speelstad het begaven. Als klap op de vuurpijl landde in de nabijheid een ruimteschip, afkomstig van de maan De maanmensen die eruit stapten vormden voor de bewoners van de Speelstad nog het grootste pro bleem, alle eenvoudige dingen, zoals eten en slapen en een handgeven moest de maanmensen worden geleerd. Aan gezien Speelstad de naam gekregen heeft van Vredestad was er een plaats voor alle vreemde personen die in de loop van het eindspel in de stad aankwamen en het einde was dan ook een rondedans van alle kinderen en leidine samen HOEDEKENSKERKE - Heel veel mensen hebbén er heel veel voor over om in dit huis te kunnen wonen. Sinds het opheffen van het veer Hoedekens- kerke - Temeuzen v.v. staat het „witte veerhuis" op de dijk bij het haventje van Hoedekenskerke leeg. Tientallen mensen hebben sindsdien geprobeerd het „witte huis" te kopen of te huren. Niemand is het gelukt, iedereen werd afgehouden. Nu is dan bekend waai om. Gedeputeerde Staten van Zeeland en waterstaat willen het huis tegen de vlakte hebben. Op 6 september moeten Provinciale Staten beslissen of ze de zesduizend gulden die nodig zijn voor de sloop willen uitgeven. Moeten ze dus beslis sen of ze een karakteristiek stukje Zeeland willen laten verdwijnen Want hel veerhuis, al heet het dan officieel „dienstwoning van de provinciale stoombootdiensten" hoort bij het ha ventje, dat tot verdriet van velen toch al zijn funk tie heeft verloren toen „het bootje" werd opgeheven. Volgens Gedeputeerde Staten ts ,,de woning een wezensvreemd element in de zeewering" De slopershamei past in het streven om de zeeweringen bebouwingsvrij te maken, zo stelt het Zeeuwse bestuur Al wordt dat streven niet overal waargemaakt. De Vlissingse boulevard staat nog steeds vol huizen. Op de dijk bij Gorishoek op Tholen is nog pas geleden het café-restaurant volledig verbouwd. En dat staat beslist ook niet in een rij Want volgens GS mag wel „een aaneengesloten bebou wing bij bebouwde kommen" op!de rtiL pp hlitvpn staan Volgen» v.5 is hei hms een wezens vreemd element Vooi een heleboel mensen zal het wezensvreemder zijn als het huis er niet meer staat Voor de mensen die larenlang met het bootje naar Temeuzen voeren en terug: hoort het huis er Voor de schippers voor de de watersporters op de Westerschelde is het „witte huis" een herkennings punt. Maar het huis is nog met verloren Want Provinciale Staten moeten op 6 september nog over het voorstel beslis sen En iwaaromi zouden ze het niet laten staan etgenluk Fr willen genoeg mensen tn wonen F.n voor de zeedijk levert het ook geen gevaar op Want bij de verbetering van de zeedijk hoefde het ook niet weg en kon het toch ook blijven staan TO" Het is duidelijk. Middelburg is Wal cheren niet. Een paar weken gele den vertelde ik enthousiast over de gemeente Middelburg die allerlei wilde planten en struikjes de kans weer wil geven binnen de gemeen tegrenzen. Langs de stadswallen mogen de wilde planten hun gang gaan. En voor het eerst sinds jaren groeien er weer allerlei mooie wil de bloemen. Maar ik zei al. Mid delburg is Walcheren niet. En de hoop dat zoveel mogelijk instanties het goede Middelburgse voorbeeld zouden navolgen om wat voorzich tiger te zijn met onze natuurlijke flora is een beetje ijdel gebleken. In Koudekerke, nog geen vijf kilo meter verwijderd van de Zeeuwse hoofdstad, kregen de bewoners van enkele nieuwbouwhuizen een paar weken geleden een boze brief van makelaar Sinke Komejan die hun huizen in opdracht van een of ander pensioenfonds beheert. In die brief, gestencild, dus ze worden regelmatig weggestuurd, stond dat de bewuste bewoners hun tuin niet goed onderhielden en dat ze hun gras nodig moesten knippen. Vol gens het huurcontract moesten de huurders die tuin „goed onderhou den". Nu is alleen de vraag: wat is goed? Want verschillende van de mensen die die brief kregen besteden heel wat tijd en aandacht aan het lapje grond voor en achter hun huis. Alleen houden ze niet van een groen gladgeschoren biljartlaken met hier en daar de verplichte rozenstruikjes Ze willen ook best wilde planten in hun tuin en die verzorgen ze prima Een hrr'fe langer wuivend gras vinden ze ge zellig staan En is het nu persé nodig dat goed onderhouden gelijk is aan allemaal hetzelfde? Nou ja, ik ben benieuwd wat er gaai ge beuren. Eén van de bewoners heeft al toegebeten gekregen dat, als het ongeveer twintig centimeter lange gras niet snel gekortwiekt wordt, er wel eens „onaangename maatre gelen" genomen zouden kunnen worden. Ik hou u op de hoogte. Ik denk zo dat verschillende boe ren het zondag niet naar hun zin hebben gehad Nu hebben ze het al een hele tijd niet zo naar hun zin en dat /s dan ook de afgelopen weken wel gebleken Maar zondag waren het vooral de boeren rond Yerseke die er de smoor in hadden. Tijdens de Oosterschelde-dag von den de boeren in de omgeving daar dat ze de toegangswegen naar Yer seke, waar duizenden mensen naar toe wilden, maar eens een tijdje moesten blokkeren. En dat viel niet zo goed bij de vissers. Vissers die net als de boeren bezig zijn te vechten voor hun brood Zij doen dat met een demonstratie als de O os tersch eldedag. De vissers zijn, toen geen redelijk gesprek mogelijk bleek, weer naar huis gegaan. Alleen 's avonds ver spreidde zich het gerucht dat op onverklaarbare wijze een groot aantal hekken van weilanden rond Yerseke open was gegaan In de polders liepen de koeien van ver schillende boeren broederlijk naast en door elkaar En in Yerseke vindt men nu dat de boeren toch ook wel alles tegelijk tegen krijgen. Maar ja. je kunt niet demonstreren en tegelijk op je beesten letten, nietwaar? AR JOAN oost-souburg kanaalstraat 9a (01183) 2884 vlissingen bellamypark 38 (01184) 2648 De winnares van de vorige keer is mevr Roosen, Oude Oostremserweg 37 te Venray. Wellicht bent u deze week de gelukki ge Loop dan even binnen bij ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn Banketbakkerij Faber Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart Slagerij De Vries. Wal- straat, 1/2 pond biefstuk. Vishandel F de Muynck jr., Oude Markt II een kilo gebakken vis uit de zaterdag- reclame, Drogisterij Lutwieler, Lange Zelke 80. een luxe flacon badschuim, Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren;'t Gouddoppertje, Walstraat, waardebon van f 5,- Brillenspecialist filroe, Wal straat 81, kamerthermometer, Dran- kemmport Jan Dummel, Hennes weg 23, Vlissingen, fles sherry Iw v f 3,95; Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie, Fa. Van de Vijver, radio en t.v.. Kanaal straat 12, Oost-Souburg. 1 maal gratis batterijen voor transistorradio, Midget- golfbaan Delta. Burg Van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties, Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51 Vlissingen. bon voor pannekoeken plus koffie voor 2 perso nen, Chemische Wasserij Populair, Groene Woud 55, Vlissingen, gratis reinigen van een japon. De Noten- kraam, vrijdagmarkt, I pond pinda's, De Dropspecialist, vrijdagmarkt, 1/2 pond drop naar keuze, Beens kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle. O A ZEEUWSE PRENTEN J A LIMBURG Antiquair, beëdigd Taiateur en Makelaar INKOOP TAXATIES VERKOOP

Scheldebode | 1974 | | pagina 1