KNMI voor de scheepvaart STAAN DE DESTE STUURLUI TOCH AAN WAL? Openluchttheater Toorenvliedt Middelburg 5,6 juli OPENLUCHTSPELERS BRENGEN KAUKASISCHE KRIJT KRING VAN BERTOLD BRECHT 20 JULI NATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE IN SER00SKERKE Van Ingens Verhoog uw vrouwelijkheid met een parfum 18 juli midzomeravondfestival ROMMELMARKT IN ZOUTELANDE VERHUIZINGEN EN MEUBELTRANSPORTEN B.V. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllltlllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kantoor DE MEESTERSTRAAT17 Tel. 01184 - 9009 VLISSINGEN Hoofdkantoor Mijnsherenplein 8 Rotterdam Tel. 010-848519 858294 - 848479 Na zes uur Van Ingens (010) 278057 A drie* Service Klimaat Praktijk Route Begeleiding Festival WOENSDAG 3 JULI 19/4 DE SCHELDEBOÜE 4/-5S1 MIDDELBURG Het is ook dit jaar regisseur Ad van Noort weer geiukt een aantal enthousiaste amateurtoneel spelers bij elkaar te brengen, dat na maanden repeteren, enkele voorstellin gen wil geven in Zeelands enige open luchttheater Toorenvliedt. Het zijn 33 mensen, die samen de 110 rollen voor hun rekening nemen van Bertolt Brecht's Kaukasische Krijtkring. En met dit stuk van de moderne, maat schappelijke geëngageerde schrijver is de klassieke traditie van de openlucht spelers voorgoed verbroken. Dat ge beurde verleden jaar al toen een stuk van Friedrich Dürrenmatt in het Mid delburgse Toorenvliedt werd gebracht. Nu wordt, dan „de lijn van eigentijdse stukken goed doorgezet", zoals Ad van Noort zegt. Het is geen gemakkelijke opgave om Brecht „op het toneel te zetten". En zeker niet als men niet de beschikking heeft over een uitgebreide „cast" van acteurs. De 33 amateurspelers zijn al maanden bezig met repetities. De laats te weken drie tot vier keer per week. Daarbij krijgt niet alleen de goede vertolking van de rollen veel aandacht. In dit stuk wordt ook veel van de spelers die uit heel Zeeland komen, gevergd wat betreft het verwisselen van het toneel, het zich razendsnel verkle den enz. Want er zijn mensen bij die zes verschillende rollen spelen. Rollen omdat er geen figuranten zijn in de zin van decoratie. Iedere speler moet op zijn minst enkele zinnen het publiek ingooien. „Een grotere opgaaf dan Hamlet destijds was", vind Ad van Noort. Hij gelooft dat het wel gelukt is. Belangrijk bij het spelen van Brecht is dat de toneelspelers hun rol wel be trokken spelen, maar dat er tegelijker tijd een afstand ingebouwd moet wor den. Het is een ingehouden manier van spelen, die Brecht voor zijn stukken eist. Brecht (overleden in '56) vond dat je als acteur een afstand moest scheppen van de rol. om het publiek de gelegenheid te geven er „tussen te komen". Er tussen komen in die zin, dat de toeschouwer niet meegesleept wordt door het gebeuren. Maar dat hij kritisch het gebeuren volgt en gaat nadenken, over wat op het toneel gebracht wordt, over wat ermee gezegd wil worden. De „Kaukasische Krijtkring is even als het andere werk van Bertolt Brecht episch theater. Elke scène staat op zich. Een zanger verhaalt tussen de scènes wat er gebeurt, wat de gedach ten van de spelers zijn. Voor deze „rol" is de enige „beroeps" aangetrok ken. Of aangetrokken is niet het goede woord. Joop Swartelee uit Vlissingen verbonden aan de opera in Amster dam, doet evenals de andere spelers mee, omdat hij het fijn vindt en wordt evenmin als de anderen betaald. Het verhaal van de Kaukasische Krijt kring is gebaseerd op een Chinese legende „een tragedie van recht en menselijkheid, zowel als een komedie over macht en onmacht". Brecht plaatst het geheel tegen de achtergrond van opstand van de Geor gische Prinsen tegen de Grootvorst Zijn vrouw vlucht weg. meer bezorgc om haar kleren, dan om het kind dat ze achterlaat. Geen van de mensen die achterblijven, dienstboden of kame niers, durft het kind onder zijn hoede te nemen, omdat op het hoofd van het kind een prijs is gesteld. Alleen Grusche het keukenmeisje wel. Zij gaat het kind verzorgen en brengt het in veiligheid, ondanks allerlei moeilijke en gevaarlijke situaties. In het tweede deel van het stuk zal de beslissing vallen of het kind toegewe zen wordt aan de gouverneursvrouw (die terug is gekomen) of Grusche die het verzorgd heeft. Die beslissing moet worden genomen door Adzak een „goede slechte rechter", die als het er op aan komt toch altijd voor de meest verdrukten kiest. De proef van de Krijtkring wordt gedaan. Grusche en de „bloedmoeder" moeten ieder aan het kind trekken, degene die het hardst trekt wil het kind het liefst houden en is de moeder, zoals de j redenatie luidt. Maar Grusche trekt i niet, omdat ze het kind geen pijn wil 1 doen. En de „goede slechte" rechter I wijst Grusche het kind toe. Het kind behoort aan degene die het verzorgt en liefde geeft, zoals de grond is van degenen die het bewerken. Of zoals Brecht in de laatste zinnen van de Kaukasische Krijtkring zegtt „Het dal is van de bevloeiers". Waarmee weer duidelijk gemaakt wordt waar Brecht staat. Overigens is dit stuk niet alleen tragedie, maar ook evenveel komedie. Zeker in de persoon van de altijd schipperende bangerd, de rechter Adzad, die samen met de figuur mooiste personages zijn Grusche, de van dit stuk. Kaarten zijn van te voren te krijgen bij de VVV Middelburg aan de Lange Delft. ZOUTELANDE - De voetbalvereni ging „de Meeuwen" uit Zoutelande houdt op 13 juli a.s. een rommelmarkt op het sportveld te Zoutelande. De opbrengst van deze verkoping is ten bate van de kas van de vereniging. Op 16 juli vindt op hetzelfde sportveld een voor „de Meeuwen" eervolle voet balwedstrijd plaats. De „Meeuwen" voetballen dan tegen Fortuna Düssel- dorf. In deze Duitse ploeg is o.a. opgesteld de linksbuiten Herzorg, bij de voetballiefhebbers bekend door zijn rol in het Duitse elftal dat meedoet aan de wereldkampioenschappen. For tuna Düsseldorf komt uit de sfeer van het betaalde voetbal, de club ts mo menteel 3e in de Bundesliga. De aan vang van de wedstrijd isom 19.15 uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar bij de VVV. MIDDELBURG - Op zaterdag 20 juli a.s. zal op het buitenspringterrein van de manege „De Eendracht", Rijke buurtweg 8 te Serooskerke voor de zevende maal een nationaal concours hippique worden gehouden. Hel be stuur van de vereniging „Sé-ros", die de organisatie van dit concours, nadat het twee jaar niet gehouden was, in 1973 weer nieuw leven heeft inge blazen, hoopt op evenveel succes als in 1973. Het zal allemaal afhangen van de inschrijving van de ruiters en hackney's die het concours tot een succes zullen moeten maken. lOOOOOoaoDoaenMBoaoaooannoennnnnnoni kortst in tijd èn het best wat betrett de weersomstandigheden, zodat het risico van stormschade zoveel mogelijk wordt beperkt. Hiervoor is een akkura- te weersvoorspelling nodig van min stens tien dagen vooruit. Wel kan achteraf aan de hand van de inmiddels binnengekomen weergege vens worden nagegaan wat de optimale route zou zijn geweest Dit wordt ook gedaan en het is het streven van het bureau routering om daar met de weerroute zo dicht mogelijk in de buurt te komen. Optimale routering is dus nog een toekomstdroom en vandaar dat men bij het K.N.M.I. nog steeds bescheiden spreekt van „strategisch routeren", hoewel in andere landen de term „op timal routing" gebruikelijk is. Er zijn zes medewerkers aan het bureau verbonden, dat een operatio neel onderdeel is van de centrale weer- dienst. Het K.N.M.I. was het eerste instituut in Europa dat een dienst weerroutering instelde. De medewerkers, de routeerders, heb ben allen het diploma eerste stuurman G.H.V., zij hebben een ruime ervaring op zee en zijn gespecialiseerd in mari tieme meteorologie. Hiervoor hebben zij een tweejarige opleiding gevolgd bij het K.N.M.I. Het bureau stelt zijn diensten ter beschikking van schepen van all? nationaliteiten voor de over steek over de Noordatlantlsche Oceaan, in westelijke of oostelijke richting. Een routeerder heeft overigens een uitsluitend adviserende taak, evenals een loods. De gezagvoerder kan te allen tijde afwijken van de geadviseer de route, omdat hij de uiteindelijke verantwoordelijkheid heeft voor zijn schip. Voor het incidenteel routeren van een schip brengt het K.N.M.I. f 380,- in rekening. Geregelde routering kost f 350,- per oversteek. Voor dit bedrag staat voor de kapitein ter beschikking: - Een route-advies bij het vertrek, waaraan toegevoegd een overzicht van de meteorologische situatie en de te volgen taktiek. - Wijziging van het route-advies indien de meteorologische situatie dit nood zakelijk mocht maken. - Golfverwachtingen langs de route. Deze zijn gedurende 48 uur geldig en worden geregeld toegestuurd. - Informatie over eventuele ijsbergen. - Na afloop van de reis een evaluatie (nabeschouwing) van de route met vermelding van de verschillen tussen de reisduur volgens de gevaren route en de fiktieve reisduren volgens de opti male route, de grootroute en de fiktie ve reisduren volgens de optimale route, de grootcirkels (de kortste weg) en de loxodroom. Bovendien kan de kapitein 24 uur per dag een beroep doen op het bureau. Voor de verbindingen wordt gebruik gemaakt van een code waarvan de sleutel gratis wordt verstrekt bij het route-advies. De telegrammen worden verzonden via Radio Schevemngen. De resultaten van het bureau routering zijn beslist met spektakulair. In zover re dat een weerroute ten opzichte van de gestelde termijn dat het schip bin nen moet zijn, dikwijls met veel min der tijd in beslag neemt. Wèl is het zo, dat een regelmatige weerroutering voor bijvoorbeeld een wekelijkse lijndienst, het op tijd varen in de hand werkt. Een opvallend voorbeeld komt van een maatschappij die een dienst onder houdt tussen Antwerpen en Boston. De normale tijdsduur van die reis is elf dagen, maar in de praktijk werd dat vaak 15 en zelfs 20 dagen. Vanaf het moment dat de schepen van deze maatschappij worden gerouteerd, duurt de reis nooit langer dan 12 dagen. Tijdwinst ten opzichte van de normale reisduur is er dus nauwelijks, maar in dit geval gaat het meer om het voorkomen van verlies dan om winst. De stuurlui uit het gezegde „de beste stuurlui staan aan wal" zijn nogal onsympathiek. Toch zit er een kern van waarheid in de uitdrukking, ten minste als het gaat om de routeerders. Omdat zij door de schat aan gegevens die hen dagelijks bereikt een zeer volledig overzicht hebben over wat er op de oceaan gaande is, zou men inderdaad kunnen zeggen dat de beste stuurlui aan wal staan en niet op de brug. Hoewel dit natuurlijk maar uiterst betrekkelijk is, want juist deze „ex"-stuurlui weten maar al te goed hoe grillig de zee kan zijn. een reprensatieve dame VLISSINGEN - Parfums zijn onder te verdelen in vier groepen nl. de bloe men, vruchten, kruiden en hout-geu ren. Denk na welke het beste bij u past en probeer hem dan uit. Dit proberen is de enige manier om voor u de juiste geur te vinden. Spuit een beetje op uw pols en wacht enige seconden met ruiken totdat de geur zich ontwikkeld heeft. Als de geur aangenaam is, wacht dan weer twee minuten en ruik opnieuw. Als de geur nog steeds aangenaam is dan kunt u ervan op aan dat iedereen uw parfum zal bewonderen. Test nooit een geur door alleen maar aan het flesje te ruiken en ruik nooit meer dan twee geuren in één keer anders gaan de geuren mixen en raakt uw neus hele maal in de war. Vindt u het parfum van uw vriendin zo lekker, probeer het dan eerst bij uzelf, totdat u tot aankoop overgaat, omdat de geur bij uw vriendin goed kan zijn, maar bij u heel anders kan ruiken. Iedere huid verschilt in zijn reacties op parfums. Een parfum moet gebruikt worden, het is geen sieraad wat u opbergt. Draag het dagelijks op die plaatsen van uw lichaam die de geur het beste tot zijn recht doen komen, zoals polsen, knieholten, nek en ar men. Voor dagelijks gebruik is uiter aard een Eau de Toilette beter, omdat deze goedkoper is en toch de parfum- geur bevat. Zorg voor uw parfum, hitte en sterk licht zijn de yijanden van de parfum, zij kunnen ervoor zorgen dat de par fum vervliegt en zijn geur verliest. Max Factor maakt uw keus gemakke lijk omdat zijn drie parfums, Hypno- tique, Aquarius en Miss Factor zich geweldig aanpassen, zowel bij de blon de als bij de donkere types. In I960 werd door het K.N.M.I., in samenwerking met de Holland Amerika Lijn, het bureau routering opgericht. Dit bureau houdt zich bezig met het uitstippelen en adviseren van vaarroutes voor schepen over de Noordatlantische en Grote Oceaan, waarbij rekening wordt gehouden met de weersomstandigheden, de golfhoogte en de richting van de golven. Iedere gezagvoerder weet dat het weer en de golfslag van grote invloed zijn op de duur van een reis, om maar te zwijgen van mogelijke schade aan schip of lading. Alleen al tijdsverlies is een regelrechte verliespost voor de reder en om dit zoveel mogelijk te voorkomen kan er een advies voor een weerroute worden aangevraagd. De gezagvoerder zelf is door zijn oplei ding en ervaring uiteraard op de hoog te van klimatologische omstandig heden op een gegeven plaats en tijd. Hiervoor heeft hij de beschikking over klimatologische atlassen en zeemans gidsen. Met behulp hiervan kan hij zelf een gunstige route uitstippelen. Het klimaat is echter een gemiddelde van de weersgesteldheid over een groot aantal jaren en de mogelijkheid is groot dat het weer van het ogenblik sterk afwijkt van wat het volgens het boekje zou moeten zijn. Alleen in gebieden met een zeer stabiel weer beeld zoals de passaat- en moesson- gebieden rond de evenaar, staat men niet zo gauw voor dergelijke verras singen. Tijdens de reis ontvangt de gezagi'oer- der geregeld weersverwachtingen. Deze zijn meestal geldig voor een gedeelte van de Oceaan. Een totaal overzicht mist hij dus. Aangezien de gezagvoer der dit wel nodig heeft voor het kiezen van zijn route, kan hij voor een weer route beter aankloppen bij een route ringsbureau. Vlissings actiefonds wil Een definitie van het begrip routeren zou kunnen luiden: „Het adviseren van een route, gebaseerd op synoptisch-meteorologische informatie en klimatologische stroomgegevens, waarbij het schip zo snel mogelijk en/of met zo weinig mogelijk schade het traject tussen de haven v&n vertrek en de haven van bestemming zal afleg gen". Zo kan het gebeuren dat een schip de Atlantische of Grote Oceaan over steekt met een grote omweg en toch op tijd arriveert omdat door de omweg het schip met de richting van de golven heeft kunnen meekoersen en boven dien een stormgebied heeft kunnen omzeilen. In de praktijk is ook gebleken dat hoewel volgens de klimatologische at lassen een zuidelijke route op de At lantische Oceaan altijd te prefereren is boven een noordelijker route, het dik wijls genoeg voorkomt dat het in het zuiden slechter weer is dan in het noorden. Iedereen die een verregende vakantie heeft meegemaakt in een land waar de zon „hoort" te schijnen, zal zich dit kunnen voorstellen. Het berekenen van een werkelijk opti male route is ondanks de vergevor derde weersvoorspellingstechnieken nog een onmogelijke opgave. Een opti male roufe zou moeten zijn een route die èn het kortst is in mijlen èn het VLISSINGEN - Vlissingen krijgt bin nenkort waarschijnlijk een officiële gastvrouw. Afgelopen week kwam het altijd ijverige Vlissings Actiefonds met een nieuw plan: men wil een „de Ruyterstad-gastvrouw" benoemen die Vlissingen bij verschillende gelegenhe den, waarbij men als stad naar buiten treedt, kan vertegenwoordigen. Het wordt bepaald geen „miss", maar een representatieve dame, die haar moder ne talen spreekt, zich vlot kan bewe gen en goed met mensen om kan gaan. Met nadruk stelt het Actiefonds dat de toekomstige gastvrouw gehuwd mag zijn. Ze moet wel minimaal 18 jaar zijn. Het Vlissings Actiefonds gaat de selec tie van de kandidaten voor de gast vrouw van Vlissingen, heel zorgvuldig begeleiden. Bij de voorselectie zullen geen namen genoemd worden: wie zich voor het erebaantje aanmeldt kan rekenen op een oriënterend gesprek thuis, waarna de commissie uiteinde lijk drie kandidaat-gastvrouwen zal uit- selecteren. Alleen deze laatste drie dames worden in het publiek getest op hun kwaliteiten: er zal een speciale feestavond georganiseerd worde" rond de gastvrouw-verkiezing. Van de toekomstige gastvrouw wordt verwacht, dat ze in ieder geval de stad gaat vertegenwoordigen bij de zomer feesten in Deal op 25, 26 en 27 juli a.s. Wat de verdere werkzaamheden betreft staat de agenda van de' toekomstige gastvrouw nog niet vol. In overleg met haar zal uiteindelijk worden bepaald waar en wanneer ze haar rol zal spelen Het zou bijvoorbeeld ook mogelijk zijn, dat de gastvrouw zo nu en dan aan de grote Vlissingse industrieën „uitgeleend" zal worden. Hoe een en ander zich zal ontwikkelen is op het moment nog niet te voorzien, het Vlissings Actiefonds wil eerst afwach ten wie er als gastvrouw uit de bu komt en op welke manier zij haai public relations-rol gaat vervullen. Ze ker is wel, dat de gastvrouw haai functie een jaar behoudt; ze kan even tueel een volgend jaar ook herkozen worden. Aan de functie van „de Ruyterstad -gastvrouw" zijn geen kosten verbon den. Alle onkosten, reizen naar het buitenland, verblijfskosten enz., wor den vergoed door het Vlissings Actie fonds in samenwerking met Grand Hotel Britannia. De uiteindelijk geko zen gastvrouw zal ook, naast een aan tal geschenken, een geheel verzorgde 5-daagse reis naar Engeland worden langeboden. Om de introductie vap de „de Ruyter stad-gastvrouw" in een passende en verantwoorde entourage te laten ge beuren, heeft het Vlissings Actiefonds een evenement georganiseerd, dat on der de titel „Midzomernacht Festival" op donderdag 18 juli a.s. in Grand Hotel Britannia zal plaats vinden. Pro gramma-onderdelen van dit festival zijn: - Dansen op muziek van het kwartet Coen van Nassau. - Een show van hippe mode - Een optreden van het Zuid-Ameri kaanse trio „Los Amigos del Parana" - De verkiezing en introductie van de ,,de Ruyterstad-gastvrouw 1974/1975". De totale presentatie van de avond is in handen van Karin van Wamelen- -Kraaykamp. Het evenement zal begin nen na het vuurwerk, om ongeveer 22.15 uur. De toegangsprijs bedraagt f 1,50. Vanaf 9 juli zijn kaarten in voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV. Wie wel iets voelt voor het baantje van gastvrouw voor Vlissingen kan inlich tingen inwinnen bij de heer Nuissl telefoon (01184) 6420. De functie var „de Ruyterstad-gastvrouw" staat al leen open voor dames uit Groot-Vlis- singen.

Scheldebode | 1974 | | pagina 9