Provinciale Culturele Raad bezorgd over verregaande verknoeiing natuurgebeid laat ons er maar voor zorgen: VIJFTIENPERSOONS- FIETS DEED NBERG EN VLISSINGEN AAN de bank voor iedereen VERWARMINGS MIJ „ZEELAND" Lintbebouwing Verbetering Elastisch Discussie Mevr. Tavenier PEDICURE Bistro „La Mer" Saed Woaes I WOENSDAG 26 JUNI 1974 DESCHELDEBODE 26-580 i WANNEER DURVEN GEMEENTEN ZELF EENS STOP TE ZEGGEN? MIDDELBURG „Het wachten is op een gemeente die nu eindelijk eens durft te zeggen; we zitten vol", aldus het Culturele Raad-lid, mevrouw C. C. van Zanten-Leijsen, in de laatst gehou den vergadering van de provinciale raad. Aan de orde was de ongerustheid die in de Culturele Raad is ontstaan over de wanordelijke manier waarop in Zee land natuurgebieden worden volge bouwd, wegen en parkeerterreinen worden aangelegd, dit alles in strijd met het Streekplan en ten behoeve van •de recreant. Volgens mevrouw Zanten ligt de oorzaak van de ellende bij de afzonderlijke gemeenten, die hun graantje mee willen pikken van de toeristen-industrie en die zo veel moge lijk gebied willen inrichten voor de recreatie. Dat hierihee vaak prachtige gebieden voorgoed verloren gaan is voor de toeristen-gemeenten dikwijls geen punt van overweging. De gemeenteraden die dikwijls niet verder kijken dan hun neus lang is hebben in veel gevallen nog niet ontdekt dat men met het prijsgeven van het landelijke karakter en het verknoeien van het landschap de kip slacht die de gouden eieren legt „Een gemeente zou moeten zeggen, terwille van een in de toekomst goed functioneren van onszelf als toeristen gemeente moeten we nu stop zeggen tegen alle verdere ontwikkelingen", aldus mevrouw Van Zanten. De door de Culturele Raad gesignaleer de wantoestanden zijn in geheel Zee land aan de orde: in Schouwen, in Zeeuws-Vlaanderen en in alle gebieden waar toerisme bedreven wordt. Aange zien de problematiek op tafel is ge bracht door de Vlissingse architect W Messer is men voorlopig uitgegaan van de situatie op Walcheren. De heer Messer heeft van de Walcherse kust een kaart samengesteld waarop de gebie den, die in afwijking van het geldende streekplan zijn bebouwd of anderszins zijn verknoeid, staan afgebeeld. De kaart is niet volledig het is bijna onmogelijk om alle zonden tegen het streekplan aan te geven Maar wanneer men zo maar te hooi en te gras wat gebieden onder de loupe neemt komt men al tot de ontdekking dat het helemaal de verkeerde kant op gaat. Wat de stranden zelf betreft zegt de heer Messer: „Het verzadigingspunt lijkt wel bereikt, van Vlissingen tot Westkapelle „siert" één lintbebouwing van strand- en consumptietenten de stranden". Ook aan de landzijde van hetzelfde gebied is de natuur al ernstig aange tast: „ln plaats van één parkeerterrein, zoals het Streekplan aangeeft, „ver fraaien" er nu vier hel landschap tus sen de buitenkant van de gemeente Vlissingen en de weg Biggekerke-Groot Valkenisse. Laatstgenoemde weg stroomt als een machtige asfaltrivier door het landschap. Het oude weggetje liet de toerist weten U arriveert in een landelijk recreatiegebied. Deze asfalt- stroom doet dat niet, men komt dan ook terecht in een asfaltmeer (parkeer terrein)" Een ander voorbeeld dat de heer Mes ser aanhaalt: „Van Vlissingen tot aan Zoutelande staat op de Streekplan- kaart aangegeven een brede strook natuurgebied. Dat daarin voor auto's eigenlijk geen plaats is, lijkt duidelijk. Wat is echter de werkelijkheid. Van jaar tot jaar wordt de oorspronkelijk gedeeltelijk verharde weg, die onder langs de duinen loopt, „verbeterd". Het nu nog bestaande officiële rijwiel pad ligt al op vele plaatsen zonder afscheiding „vastgebakken" aan de as faltrivier, die van Vlissingen weldra tot Dishoek voortkabbelt. Dat hiermee voorgoed alle rust van het gebied is verdwenen behoeft geen betoog". De heer Messer vraagt zich af waarom het Streekplan eigenlijk werd vastgesteld. Een streekplan is een globaal plan dat de ruimtelijke ordening in een gebied in grote trekken aangeeft. De verschil lende gemeenten moeten door middel van bestemmingsplannen dat streek plan „invullen". Een streekplan is ech ter niet juridisch bindend en het kan nogal elastisch geïnterpreteerd worden. En dan is er ook nog een soort ontsnappingsclausule: artikel 19, hét favoriete artikel voor de op expansie beluste gemeentebesturen. Volgens dat artikel mag men namelijk in afwijking van het geldende bestemmingsplan bouwen, wanneer dat gebeurt in over- eenstemming met een in voorbereiding zijnd bestemmingsplan. Het artikel wordt nogal eens gehanteerd om ves tigingen mogelijk te maken die niet in een bestemmingsplan zijn opgenomen. Aangezien het altijd jaren duurt voor dat een plan geldig wordt kan zo'n artikel handig zijn om op een snelle manier te reageren op nieuwe ontwik kelingen. Het vervelende van alle mooie Streek- en bestemmingsplannen is dat ze eigenlijk al verouderd zijn wanneer ze eenmaal in werking treden. De Culturele Raad is dan ook van mening dat op dit moment de accen ten anders moeten worden gelegd dan het geval was toen het Streekplan Midden-Zeeland werd gemaakt. Er zijn op het moment heel andere ideeën over bevolkingsgroei, het milieu en de zorg voor het landschap dan bijvoor beeld vijf jaar geleden. Wanneer de verschillende gemeentebesturen met met grote zorg vervuld zijn voor een werkelijk gezonde toekomst voor ge meente en omringend landschap kan nog veel meer verloren gaan dan al is gebeurd. Het nu geldende Streekplan maakt dat nog steeds mogelijk. En, „wanneer we moeten wachten op een herziening van het Streekplan is de kans nog iets te redden voorgoed verkeken", stelt Stichting Zeeland-di recteur drs. Mutsaers Men kan zich afvragen of het wel op het terrein van een provinciale Cultu rele Raad ligt om zich met deze zaken te bemoeien. Volgens de Raad zelf is dat wel het geval omdat het vooral gaat om de kwaliteit-van de woonom geving en de zorg voor het landschap. De Culturele Raad kan een van de organen zijn waarin de discussie over de Ruimtelijke Ordening van Zeeland in opgang gebracht wordt. Vanuit de Culturele Raad zal nu aan Gedeputeer de Staten van Zeeland gevraagd wor den aandacht aan deze zaak te schen ken. De Raad is van mening dat er een vernieuwing van het Streekplan wordt voorbereid en dat men daarbij een werkwijze zal volgen die alle betrokke nen in staat stelt een ruime inspraak te verkrijgen. In het nieuwe Streekplan moeten de zaken dan duidelijker gefor muleerd worden dan thans het geval is in het geldende plan men zal er dan niet van kunnen afwijken zonder dat er een openbare discussie plaats vindt. Ook aan de Stichting Zeeland is ge vraagd zich over deze zaken te buigen. gedipl. s.v.o. Tulpenlaan 19, Vlissingen tel. 4183 ^Behandeling^afspraal^ Franse keuken in een sfeervolle omgeving. Vele specialiteiten, ook onze uitgebreide vleesfondue. Iedere middag en avond geopend Strandhotel Vlissingen, tel. 2297. Zondag 30 juni 1974. Hervormd Vlissingen. St. Jacobskerk 10 ds. F.S. Klooster man, doopdienst. 17 uur geen dienst. Johanneskerk 9.30 u. ds. L. de Liefde, 19 u ds. H.J Hemstede, van Leider dorp. Open Hof, (Paauwenburg) 9.30 u. ds. B. Baak van Doesburg, geref. dienst, H.A. 17 u. idem. Ter Reede 18.30 u. majoor J. Vulper- horst. Ophir, vrijz. en rem. 10.45 u. ds. P. Simoons. Bergen op Zoom. Evang. Luth. gemeente Middelburg 10.30 u. ds. A. Nierop, Vlissingen 9 u. ds. A. Nierop, H.A. doopsgezinde ge meente geen dienst. Bethesda-St. Joseph Ziekenhuis 10 u. ds. Driessen. Geref. Kerk Paul Krugerstraat 9.30 u. ds. J.M. Vlijm, 7 u. idem. Chr. geref. kerk Kasteelstraat 9.30 u. en 17 u. ds. J.W. Maris, bevest. ambt dragers. Geref. gemeente Lannoystraat 27 juni 7.30 u. in gebruikneming nieuwe kerk ds. A. Snoep, 30 juni 9.30 en 16.30u. ds. Snoep. Geref. kerk te Souburg west 9 u. ds. Vanhaelen, 9.30 u. oost ds. Kloppen burg, 19 u. ds. Dorgelo. Hervormd Souburg west 9 u. ds. Klop penburg, oost 9.30 u. ds.^Dorgelo, 19 u. ds. V.d. Heide Ritthem 10 u. ds. J.H. Dorgelo. Kristen Zuid Molukse kerk Oost-Sou burg 11.30 u. ds. Fader, Koudekerke 14 u. ds. Fader. Koorkerk Middelburg, 10.15 u. ds. A. van Santen. Nieuwe kerk 19 u. ds. A. van Santen, 3 juli 9.30 u. bejaardentehuis „St. Willi- brord" ds. Van Santen. Geref kerk, vrijgemaakt. De Lannoy straat 9.30 en 14.30 u. Kand. C. v.d. Leest. R.K. kerkberichten O.W. Souburg, Paauwenburg, Vlissingen 29-30 juni 1974. O.W Souburg: Martinuskerk zaterdag avond 19 u. Martinusschool Irenestr. zondag 10.30 u. Paauwenburg Open Hof: zondag 11 u. en 19 u. Vlissingen Singelkerk: zaterdagavond 19 u. zondag 8.30 u. 10 u. (dames koor) en 1 2 u. R.K. kerk Middelburg. Iedere week Hoofdkerk Lombardstraat 1, zaterdag 19 u, zondag 10.30 u en 19 u. Hoek steen Rozenburgiaan 11.30 u. (zon dag) Middelburg-Zuid maand juli t/m aug. zondag 8.30 u. Katholieke kerkdiensten op Walcheren zomer 1974 Dishoek Koudekerke. Toeristenkerk tot I sept. 10 u. Domburg Rekreatieterrein of Bijkerk tot II aug. zat. 19 u. Bijkerk Zondag 10 u. rekreatieterrein 18 aug. t/m 1 sept. zondag 10 u Bijkerk. Oost Capelle Ned. Herv. Kerk 29 juni t/m 3 aug. Zaterdag 19 u. Veere Ned. Herv. Kerk 29 juni t/m 3 aug. Zaterdag 19 u. Vrouwenpolder Toeristenkerk. Fort den Haak weg tot 11 aug. zaterdag 19 u en zondag 10 u. 18 aug. t/m I sept. zondag 10 u. Westkapelle Toeristenkerk. Bazien- straat 19 u en zondag 10 u. 18 aug. t/m 1 sept. zondag 10 u. Zoutelande Toeristenkerk Bosweg 48, tot 23 juni zaterdag 19 u en zondag 10 u. 29 juni t/m II aug. Zaterdag 19 u en zondag 10 u en 19 u. 18 aug. t/m 29 sept. Zondag 10 u. Volle Evangelie Gemeente Vlissingen. Iedere zondag 9.45 u en iedere woens dag 19.30 u in de Filadelfiakapel, Vrouwenstraat 5. Leger des Heils, Vlissingen. Iedere zon dag 10 u Heilsbijeenkomst en 19.30 u. Getuigenbijeenkomst. Anglican Church Service every Sunday morning prayer 10.30 u en Evening prayer 7.30 pm in the Mission to buitenlands geld reisverzekering Rabobank VLISSINGEN - Met een feestelijke bijeenkomst, met bloemen, cadeaus en veel vriendelijke woorden nam op 20 juni j J. een groepje bejaarden uit „Ter Reede" afscheid van mevrouw J. San- derse die sinds jaren een actieve figuur is geweest in het Vlissingse Welfare- werk. Mevrouw Sanderse heeft het Welfare-werk met de bejaarden van Ter Reede 14 jaar lang gedaan: „Ik zal het wel erg missen", zegt ze zelf. Mevrouw Sanders begon van de grond af aan: „In het begin was er één bedlegerige bejaarde die ik op de kamer opzocht en waar ik allerlei handenarbeid werk jes mee deed. Op den duur zaten er echter wel vier andere oude dames rond het bed op mijn komst te wach ten", zegt mevrouw Sanderse. „Ze wilden allemaal profiteren van de aan- die ik kwam geven". Zo is lijk het Welfare-werk van de grond gekomen in Ter Reede. nu is er een actieve groep van ongeveer 30 bejaarde dames- én heren. Met het groeien van de club moesten er ook meer leidsters bij komen: bij haar afscheid laat mevrouw Sanders een groepje van vijf leidsters achter die in het vervolg zullen gaan samenwerken met de opvolgster van mevrouw San derse: mevrouw J. Wagenaar. De gezellige afscheidsbijeenkomst kwam voor mevrouw Sanderse als een grote verrassing: „Ik had niet eens mijn Roode Kruisspeld opgedaan", Seamen Chapel Scheldepoort, Vlissin gen Oost Reader A Driver. The Bethel Pentecostal Temple Inc. Wijkgebouw, Zuidebaken, Rentmees terlaan, Middelburg. Z. Diensten elke woensdag 19.30 u af en elke zondag van 14.30 u af. Voorganger J.M. Davidz. Pinkster Gemeente Vlissingen. Iedere zondag 14.30 u gemeentedienst iedere woensdag 19.30 u opwekkingssa menkomst. Voorganger Br. J.W. Len- tink. zegt ze. „Ik had er totaal niet op gerekend dat men er zo veel aandacht aan zou besteden". Het meest ontroe rende cadeau ontving de scheidende welfare-werkster uit handen van de bejaarden: mevrouw de la Rie, het oudste lid van de groep (95) bood een werkstuk aan dat door alle bejaarden die regelmatig aan het werk waren met mevrouw Sanderse, gemaakt was. Een groot veldboeket, samengesteld uit allerlei kleine fragmenten, van verschil lende vorm en kleur, gebreid, gehaakt enz. zal voor mevrouw Sanderse fcen blijvend aandenken zijn aan haar veer tien jaren Welfare-werk in Ter Reede. De dames van Ter Reede lieten het echter niet bij dit zelfgemaakte lapjes schilderij, er was ook een prachtige plant. Van het bestuur van Ter Reede kwam nog een geschenkenbon als blijk van waardering voor het vele werk dat mevrouw Sanderse steeds en met veel plezier heeft gedaan voor de Vlissingse bejaarden. Het helemaal loslaten kan mevrouw Sanderse nog niet: „Ik zal nog wel wat karweitjes voor het Roode Kruis blij ven doen, zoals zieken bezoeken". Wie haar bezig ziet tussen de bejaarden, een actieve, vrolijke figuur met onmis kenbare pret-ogen vraagt zich af wat wel de reden kan zijn voor dit afscheid van haar werk dat zij dan toch maar zelf van de grond heeft gekregen in Ter Reede: Mevrouw Sanderse blijkt echter zelf al lang en breed tot de bejaarden gerekend te worden: maar dan alleen in theorie: in de praktijk is ze veel en veel jeugdiger dan haar 73 kalenderjaren aangeven. Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken MIDDELBURG - Het spectaculaire team van de Unicef-actie „Fiets naar de pomp" was op donderdag 20 juni j.l. te zien in verschillende Zeeuwse plaatsen. In Middelburg ontving burge meester Wolters het tandem-team in het stadhuis, in Vlissingen was het loco-burgemeester Gillissen-Verschage die de honneurs waarnam. De actie „Fiets naar de Pomp" geeft aan dat in arme gebieden al een een voudige waterpomp een redder in nood kan zijn. Het tandem-team, af komstig uit het Groningse Grotegast fietste de afgelopen dagen over land én over water om belangstelling te kwe ken voor het werk dat Unicef doet in de ontwikkelingslanden Tijdens de tocht werden stickers en strooibiljet ten verkocht, waarop een toelichting op de actie wordt gegeven. De 15-per- soonstandem werd begeleid door een geluids-reclamewagen van de actie groep, twee volgwagens en de rijkspoli tie. De tocht voerde vanuit Groningen naar Calais, waar de oversteek naar Enge land gemaakt werd door speciale drij vers aan de fiets te bevestigen. Een reddingsboot van de Leeuwarder Red dingsbrigade is gevraagd bij deze over steek een oogje in het zeil te houden. Gezin?- en bejaardenverzorging Middel burg. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren. Loskade 29. tel. 6951. Spreekuur maandag t/m vrijdag van 8.30 - 9.30 u. Maatschappelijk Werk Middelburg. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren. Loskade 29, tel. 6951. spreekuur maandag t/m vrijdag van 8.30 - 9.30 u. donderdag van 19 - 20 u. Vlissingen. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren. Eedestraat 2, Vlissingen. Tel. 4283. sprfcekuur maandag t/m vrijdag van 9 - 10 u. dinsdag 19 - 20 u. Souburg, spreekuur maandag van 14 - 15 u. Vrijburgstraat 1, tel. 1608. Stich ting Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging op het Platteland van Wal cheren, Molenwater 33, Middelburg, spreekuur iedere dag van 9 - 10 u en donderdag van 18.30 19.30 u. Spreekuur Bachten Poorte Oost-Sou burg, dinsdag van 9 - 10 u en donder dag van 18.30- 19.30 u. Stichting Gezinsverzorging Walcheren, Brouwenaarstraat 4, Vlissingen, tel. 01184- 7810. Spreekuur maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 u. Bijkantoor Middelburg, Korte Noordstraat 31tel. 01180- 25594, spreekuur op werkda gen van 8.30-9.30 u. Spreekuur te Souburg: op werkdagen van 8.30-9.30 u. in het wijkcentrum, Mid denhof, Kanaalstr. 64, tel. 4318. Prot. Stichting Verantwoorde Gezins vorming (PSVG), spreekuur iedere eer ste dinsdag in de maand van 20—21 u. in het Gasthuis Middelburg, ingang Noordpoortplein, Nieuwe aanmeldin gen liefst 20.30 u. 20—21 u. in het Gasthuis Middelburg, ingang Noord poortplein. Nieuwe aanmeldingen liefst 20.30 u. 8.15 uur 8-15 uur. Vlissingen. Zaterdag 29 juni dr. Bom, Badhuisstraat 81, tel. 2233. zondag 30 juni dr. Cramer. Gerbrandystraat 6, tel. 3619. De dienst loopt van 0.00-24 uur. Visites aanvraag voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30-13 en 17.30-18 u. Apotheek. Van vrijdag 28 juni t/m vrijdag 5 juli geopend de apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 20-22, tel. 2066. Tandarts. 29 en 30 juni dr. A.H. Oort, Tobagolaan 6, tel. 4390. Huisartsen Souburg, Arnemuiden en Nieuwland 29 en 30 juni dr. Th. Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel. 01183-1212. Dierenarts 29 en 30 juni dr. J.C. Klok, Oostkapelle, tel. 01188- 1443. Consult alleen bij tel. afspraak. Verloskundige 29 en 30 juni, mej. Stolk, Bloemenlaan 45. tel. 3838. Ver. Groene Kruis 29 en 30 juni zuster Radstake, Sottegemstraat 28, tel. Oranje Groene Kruis 29 en 30 juni zuster Geldof, Groen van Prinsterer- laan 116. teL 3120. Oranje Groene Kruis te Souburg en Rithem 29 en 30 juni zuster Verhagen, Stemerdinglaan 119, tel. 01183- 1541. Voor patiënten van dokter Jansen en dokter Jansen-Schram in Middelburg, zie Souburg, Arnemuiden en Nieuw land. Apotheek te Middelburg. Van vrijdag 28 juni t/m vrijdag 5 juli geopend apotheek A. Ringeling, Lange Delft 133. Weekend dienst voor storingen C.V. en liften: 29 en 30 juni B. Lens. Linge- straat 48, Oost-Souburg, (geen tele foon). Gratis rechtshulp elke donderdag van 19-21 uur. Kromme Weele 18, Middel burg. Telefonisch bereikbaar geduren de openingstijden onder 01180- 8001. Iedere vrijdag van 18.30-20.00 u. Vlis singen. Welzijnscentrum Bachten Kromme Badhuisstraat 104, tel. 01184-6420. Souburg en Middenhof, 01183- 2019 Ritthem. Wijkcentrum Kanaalstraat 64, tel. Stedelijk Museum Bellamypark te Vlis singen. Vanaf heden t/m juli Zomer- tentoonsteüing „Honderd jaar Oranje" 1874-1974. Vleeshal Middelburg werken van de graficus M.C. Echer. Zeeuws Museum Abdij Middelburg, Walcheren onder water en weer droog. Van maandag t/m vrijdag (dus niet op zondag) dagelijks om 15 uur twee films van Walcheren onder water. MBI Donderdag 27 juni 7.19 en 19.54 u. Vrijdag 28 juni 8.26 en 21.09 u. Zaterdag 29 juni 9.40 en 22.15 u. Zondag 30 juni 10.59 en 23.19 u. Maandag 1 juli 11.54 en u. Dinsdag 2 juli 0.15 en 12.45 u. Woensdag 3 juli 1.09 en 13.14 u. Glacisstraat 115 - Vlissingen - Tel. 01184 - 3143 Voor Aanleg van CENTRALE VERWARMING LEVERING BOUWPAKKETTEN Onderhoud C.V. installaties

Scheldebode | 1974 | | pagina 5