Rabobank 75-jarige Jo Spuijman slaat nog best RAAD MIDDELBURG OP DE FIETS DOOR DE STAD de scheldebode PUBLIEK IN ZEELAND MAG DEEL VAN EXPOSITIE ZELF SAMENSTELLEN Scheldebode-kringetje V5 SPAAR RENTE TOT 10% De Grote Spectrum Encyclopedie LIMBURG ANTIEK RUITER DICK SCHINKEL Editie Vlissingen Editie Middelburg e.o. 24e jaargang no. 25 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA WOENSDAG 19 JUNI 1974 Gummistok Rotzooi Schoten Kunst uit Zeeland Grafische collectie Publiekskeuze Catalogus hardy optiek kontaktlenzen Brouwershaven Informeer bij ttn van de 35 vestigingen op Walcheren van de de bar*, voor edereen voor lei ca en iaicaflex foto harry ver ooatarhQuC Maa micrtalburii kom kijken en vragen bij schuren bv rlian ligt voor u ter inzage bij: BOEKHANDEL Paul Krugerstr. 55 57 Vlissingen Tel 01184 2733 Assurantiekantoor Verzekeringen, hypotheken, geldleningen 01184 6437 VLISSINGEN - Bij de club-wed- •strijden van het Vlissingse Racket was zaterdagmiddag 15 juni het oudste lid van de vereniging, de heer Jo Spuyman (75) in actie te zien. De heer Spuyman, die men zijn driekwart eeuw beslist niet aan kan zien, is toevallig net zo oud als de Nederlandse Tennisbond. Voor zijn verdiensten op tennisgebied ontving hij onlangs een zilveren tulpje van de tennisbond. De heer Spuyman heeft voor zijn komst naar Zeeland veel in de Zaanstreek getennist, maar. „nadat ik in Zee land was komen wonen ging het tennissen achteruit" Toch werd Jo Spuyman in de dertiger jaren een keer Zeeuws kampioen enkel én dubbelspel. Volgens de heer Spuy man is het wel zeer plezierig spelen in Zeeland „Het tennis is hier gezellig en sportief". Bij de club wedstrijden van Racket kon de ex-kampioen nog goed zijn partij tje meeslaan, maar, zegt hij zelf: „Ik sla nog wel, maar loop niet meer zo hard" Vlissingse milieupolitie= agent gaat de kleine vervuilers op vingers tikken VLISSINGEN „Je kunt precies berekenen hoeveel tijd de gemiddel de Nederlander nodig heeft om een frietzakje leeg te eten. Op een bepaalde afstand van de frietkraam vind je doorgaans een samenbal- Volgens de Vlissingse burgemeester ge ven praktisch alle Nederlandse steden hetzelfde beeld te zien: we maken ons allemaal van tijd tot tijd schuldig aan milieuverontreinigingg. Met elkaar zijn al die kleine verontreinigers tot één grote vervuiler te rekenen. De Neder lander is in het algemeen nogal slordig op zijn omgeving. Landen, die men hier dikwijls als vies aanduidt blijken in de praktijk veel netter te zijn op de leefomgeving: „Bij een bezoek aan Engeland en onlangs aan Wenen viel het me op dat men daar de pleinen en straten veel meer ontziet. Het is eigen lijk al frappant dat zoiets je opvalt", aldus drs. Westerhout. De heer Van der Linde is organisato risch ingedeeld bij de gemeentelijke reinigingsdienst. Hij werkt echter, als onbezoldigd politieman, ook nauw sa men met de Vlissingse politie. De nieuwe milieuambtenaar heeft de be voegdheid bekeuringen uit te delen: niet alleen voor milieuovertredingen maar ook voor alle overtredingen die op het gebied van de politie liggen. Nu is het niet direct de bedoeling dat de heer van der Linde links en rechts bekeurmgen gaat uitdelen wanneer ie mand een leeg frietzakje laat vallen: zijn taak is in de eerste plaats preven tief. De Vlissingse milieuambtenaar zal als hoofdtaak krijgen het begrip aan kweken voor het milieu. Hoewel: wet houder Smit, die bij de beëdiging van de heer Van der Linde aanwezig was, vroeg zich af .of het niet nuttig zou zijn wanneer de milieupolitieman ook de beschikking kreeg over een gummi knuppel; (als doorslaggevend argu ment) De heer Van der Linde is al sinds 1 februari in functie. Na zijn installatie vertelde hij van zijn ervaringen in het milieu-werk: „Ik betrapte onlangs een man die ergens buiten een vuilnisem mer wilde leeggooien. Toen ik hem vroeg waarom hij dat deed, antwoord de hij: Mag dat hier niet? Het is hier toch een rotzooi! Op dit soort van kleine delicten gaat de nieuwe milieu ambtenaar letten, alle illegale vuilstor- ters zullen dus in het vervolg terdege uit moeten kjjken willen ze geen bon aan de broek krijgen. Met de hele grote vervuilers, bijvoorbeeld in het Sloege- bied, mag de heer Van der Linde zich niet bemoeien, het zal uitsluitend gaan om: het weggooien van afval en vuilnis langs de openbare weg, in parken, plantsoenen of in het water; het ver keerd of op een onjuist tijdstip aanbie den van huisvuil; het onbevoegd door zoeken van huisvuilemmers en zakken en het door een hond laten verontrei nigen van de trottoirs. Tegelijk met de officiële benoeming van de heer Van der Linde gaat op de Vlissingse basisscholen een actie van start die tot doel heeft bij de leerlingen van de hoogste drie klassen begrip aan te kweken voor het leefmilieu Alle kinderen hebben inmiddels een brief van de burgemeester ontvangen waarin de milieuambtenaar aan de leerlingen wordt voorgesteld. De burgemeester verzoekt de kinderen in deze brief om ook mee te helpen om van Vlissingen een schone stad te maken. Tegelijker tijd hebben de kinderen ook een boek je ontvangen, het „vuile boekje" waar in op een begrijpelijke manier wordt verteld welke soorten milieuverontrei nigingen er zijn en wat men daar aan kan doen. ling van lege zakjes aldus burgemeester Westerhout van Vlissingen die woensdag 12 juni de nieuwe milieuambtenaar, de heer J.W. van der Linde beëdigde. MIDDELBURG - Vrijdag 28 juni is voor de Middelburgse gemeenteraad weer de dag van het jaarlijkse tochtje door de eigen gemeente. Wanneer het niet regent op die dag zullen de leden van de raad (in de oude samenstelling) op de fiets stappen om in de stad verschillende objecten te gaan bekij ken. 's Middags om 2 uur zal men starten voor het stadhuis. De excursie begint met een bezoek aan de Bel- klinkstraat, waar de restauratievorde- ringen bekeken zullen worden. Het tweede object is de molen „de Hoop" op hets Vlissings Bolwerk. In deze molen gaan de raadsleden de ijverige werkers van het trompettercorps Julia na, die volop bezig zijn de molen in te richten als repetitielokaal, op de vin gers kijken. Een prestatiefietstocht zal het voor de dames en heren gemeente bestuurders niet worden want de twee volgende pleisterplaatsen zijn in de buurt: het Geeregebied en het politie bureau. Na afloop van de tocht begeeft men zich naar het sportpark Nadorst/- Nassaulaan waar men ter afsluiting een hapje gaat eten. Verschijnt wekelijks gratis huis aan oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, Vlissfngen en Westkapelle. REDAKTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk, St. Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184-6869. Mej. Inge v.d. Kooy, Koestraat 5, Middelburg. Telefoon 01180-27800 tvg.Q. 01600 22341 (toestel 229) huis op geheel Walcheren, totaal OPLAGE 16.500 in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissirjgen, Spuiplein 94, Postbus 73. Tel 01184 6830. ADVERTENTIE AQUISITIE: J. v.d. Hoeven, Vlissingen, Spui plein 94 Tel 01184 6830. MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland gaan accoord met de plannen van de Culturele Raad om dit jaar te komen tot de vorming van een collectie grafische kunst. De plannen voor deze collectie dateren al van november 1973: nu 7 maanden later kon Culturele Raad directeur H. Koch in de vergadering van de sectie beel dende kunst van de Culturele Raad met de verheugende mededeling ko men dat het er bij GS „door" was. Het wordt nu voorde organisatoren van de collectie kort dag om een en ander dit jaar nog rond te krijgen, om nog maar niet te spreken van de Zeeuwse beel dende kunstenaars. Dat papieren ruim een half jaar „in de molen" zitten, dwz. in een la of op een bureau van de Provinciale Griffie liggen te rijpen - of te vergelen - is een normale zaak. Maar de Zeeuwse kunstenaars zullen pas in de komende dagen bericht krijgen over de voorwaarden betreffen de de grafische collectie. Het is te hopen dat er voldoende en, wat van groter belang is. goed werk kan wor den ingeleverd waarmee Zeeland voor de dag kan komen. Alleen wanneer men er vanuit gaat dat het kunstenaarsvolkje toch niets om handen heeft en blij is dat er weer een aanleiding is om eens iets te gaan doen kan men verwachten dat er in deze zomer (ook voor kunstenaars) vakan tie-tijd voldoende voorbereid kan wor den om in de herfst te kunnen komen tot de samenstelling van een welover wogen overzicht van wat grafisch-Zee- land te bieden heeft. De Zeeuwse Culturele Raad wil graag dat er - zo mogelijk - jaarlijks collec ties van beeldende kunst worden sa mengesteld Deze collecties moeten een vervolg vormen op de collectie „Kunst uit Zeeland" die vorig jaar langs een aantal Zeeuwse en Neder landse plaatsen heeft gereisd Deze tentoonstelling heeft gerouleer 1973 Bij verschillende gemeentebesturen en organisatoren van tentoonstellingen bleek de collectie in een behoefte te voorzien. Ook werd via de collectie „Kunst uit Zeeland" voor het eerst educatieve begeleiding door de provin cie mogelijk gemaakt. De Provinciale Culturele Raad heeft er daarom steeds voor gepleit dat de vorming van collecties beeldende kunst moet worden voortgezet. Als ideale situatie stelt men zich voor dat er ieder laar een zo'n overzichtstentoonstelling tot stand komt. Omdat tentoonstel lingsruimten én financiën in deze pro vincie beperkt zijn wil men nu teder jaar één facet van de beeldende kunst onder de aandacht brengen. Voor 1974 is dat dan de grafiek, in volgende jaren kan men bijvoorbeeld collecties verwachten van tekenkunst, ceramiek, beeldhouwkunst, sierraden enz Het is de bedoeling dat zeer binnen kort bij alle Zeeuwse beeldende kuns tenaars een uitnodiging om mee te doen aan de nieuwe collectie grafische kunst in de bus valt. Men zal 5 a 6 (ingelijste) werken mogen inzenden De sectie beeldende kunst van de Culturele Raad zal een jury benoemen die een selectie uit het ingezonden werk zal maken. Als eventuele juryle den zijn genoemd Bram Volkers (gale rie Asselijn in Amsterdam); drs. Broos (gemeentemuseum Den Haag). Pim Olivier (Grafisch atelier De Vaart te Hilversum); Hielke Koopmans (galerie 't Kapelhuis te Amersfoort). Pieter Holstein (graficus te Amsterdam) mej. Jansen (conservatrice Museum Boy mans, Rotterdam). Het is de bedoeling dat de jury uit drie of vier personen zal bestaan, aangevuld door een ambte naar van de Griffie die als secretaris van de jury kan fungeren Bij de jurering van de werken die vorig jaar werden ingezonden voor de collectie „Kunst uit Zeeland" trad de Culturele Raad directeur Koch zelf op als secre taris. Wellicht herinnert men zich nog tot welke ongenuanceerde aantijgingen - vooral van de z zijde van niet uitver koren kunstenaars - dit aanleiding gaf Of men een ambtenaar van het bureau culturele zaken van de Griffie als kleurloos en onpartijdig zal kunnen accepteren zal de tijd moeten leren Nieuw bij de vorming van de grafische collectie is de inspraak van het pu bliek. Het is de b bedoeling dat ALLE ingezonden grafische werken geduren de een korte periode (ca 10 dagen) worden tentoongesteld, bijvoorbeeld in de Middelburgse Vleeshal Aan het publiek zullen stembiljetten worden uitgereikt waarop men zijn voorkeur kan aangeven. Een derde deel van de uiteindelijke collectie zal bestaan uit werken door het publiek uitverkoren De jury neemt dan tweederde voor haar rekening. Het grote voordeel van deze werkwijze is dat tedere kunstlief hebber zich kan informeren over wat er in deze provincie wordt gepresteerd op het gebied van de grafiek zonder dat men de uitspraak van een jury moet afwachten die het publiek voor schotelt wat goed-beter-best is. Als catalogus zal weer een losbladige map worden samengesteld van hetzelf de formaat en lay-out als bij „Kunst uit Zeeland" het geval was. De inhoud van deze map zal - evenals die van de „Kunst uit Zeeland"-map - wéér de aanzet vormen van de samenstelling van een bladdocumentatie van de Zeeuwse beeldende kunstenaars. Bij het maken van de plannen voor de grafiek-collectie is de Culturele Raad ervan uitgegaan dat de documentatie map, die gegevens over tedere Zeeuwse beeldende kunstenaar gaat bevatten dit jaar al lang en breed gereed zou zijn Er is echter voorlopig nog geen zicht op de realisatie van het losbladige systeem, dat tn verschillende Neder landse provincies al bestaat en dat overal hogelijk gewaardeerd wordt. Niet alleen de Culturele Raad. maar ook verschillende kunstenaarsorganisa ties hebben er al met nadruk op gewezen dat zo'n map van groot be lang ts én voor de kunstenaars én voor gemeenten, provinciale instellingen, or ganisatoren van tentoonstellingen, par ticulieren, opdrachtgevers enz Wan neer zo'n bladdocumentatie bestaat, zou men bij hel organiseren van de serie kunst-collecties zoals de Culturele Raad voor de komende laren van plan is, kunnen volstaan mei een eenvoudi ge. goedkope, bijv gestencilde, catalo gus en daarnaast, ter informatie de bladdocumentatie kunnen gebruiken Nu Gedeputeerde Staten voorlopig geen medewerking tonen tot het uit geven van zo'n map. zal er ieder laai een dure catalogus gedrukt moeten worden om de Zeeuwse kunst-collec ties naar behoren te kunnen begelei den De slimme Culturele Raad zal nu ieder jaar de catalogus voor de kunst collectie uitgeven in de vorm van een losbladig systeem na vele kunst-collec ties heeft men dan via een achterdeur tje tóch het zo gewenste losbladige documentatiesysteem, al zullen er dan altijd nog een aantal Zeeuwse heelden- de kunstenaars - die m geen enkele van de collecties voorkomen - ontbre ken. Wellicht kan men de zaak dan afronden door de samenstelling van een collectie „Onbekende Kunst uit Zeeland! Het zou best eens kunnen, dat voor velen van onze Oosterburen, die in Domburg zo graag hun landgenoten opzoeken het vakan tie plezier flink verknald is. Wie. de Duitse families op onze stranden wel eens gadeslaat (en het is bijna onmogelijk om dat met te doen) weet dat ze een grote hobby ge meen hebben. Dat is het graven van enorme kuilen, waar ze met zijn allen, de neus goed ingevet, gaan liggen bakken. Het lijkt me dat ze in Domburg aan hun graaf- drang deze zomer heftige weer stand zullen moeten bieden. Verle den week werd het strand van Domburg overspoeld met olie. Grote machine hebben hard ge werkt om de olie onder het zand weg te werken. Zo op het oog lijkt er met veel meer aan de hand, maar het vuil ligt onder de opper vlakte En wie weet wat er met het graven allemaal boven komt. De kans is groot dat de Duitse toeris ten de rest van hun vakantie van top tot teen ge -olied rondlopen. Maar goed dat is hun zorg. De stichting Badplaats Domburg" heeft nog grotere zorgen. Die draait op voor de kosten van het schoonmaken, want de veroorza ker van de olie-ellende ligt zoals gewoonlijk weer op het kerkhof. Volgens directeur Van Wallenburg zullen de toeristen deze zomer nog weinig merken van die extra kos ten Maar je moet er met aan denken, wat er gebeurt als de olie van een stiekeme lozer vaker op hel strand terecht komt. Het geld voor het reinigen zal toch ergens vandaan moeten komen en het is met onwaarschijnlijk dat dan de strandtarieven fors omhoog gaan. Het zijn serieuze zaken, waar best eens over nagedacht mag worden. Nu zijn we in Zeeland best serieus. Want neem nou zo 'n Goese sport raad. Die voelt niets voor deelname aan NCR V's zeskamp. Die sport raad vindt het onvoorstelbaar dat allerlei belachelijke opdrachten se rieus worden uitgevoerd. Nee. de sportraad van Goes voelt meer voor het organiseren van sportuit- wisselingen. Waar dan het liefst ook nog wat cultuur aan te pas moet komen. Het is de vraag wat er belachelijk is. Voor een buiten staander is er weinig verschil tussen vier mensen die een zeepkist vooruit proberen te krijgen en 22 mensen die als een gek achter één balletje aan hollen. ARJOAN oost-souburg kanaalstraat 9a (01183) 2884 vlissingen I bellamypark 38 (01184) 2848 VLISSINGEN - De heer A Goedhart uit Vlissingen (Violenlaan 9) ts de winnaar van het Scheldebode-kringe tje De gulle gevers zijn Banketbakkerij Faber Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart Slagerij De Vries Wal- straat, 1/2 pond biefstuk Vishandel F de Muynck jr Oude Markt II, een kilo gebakken vis uit de zaterdagre clame Drogisterij Lutwielei Lange Zelke 80, een luxe flacon badschuim Smith Kaas. marktkraam een pond kaas naar keuze Slagerij Oosterom, Walstraat 100 )00 gram vleeswaren 't Gouddoppertje Wolstraat waardebon van f 5, Brillenspecialist Tilroe, Wal straat 81. kamerthermometer Dran- kemnport Jan Dummel, Hennes weg 23 Vlissingen, fles sherry t w v f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Fa. Van de Vijvei radio en t v Kanaal straat 12. Oost-Souburg, I maal gratis batterijen voor transistorradio Midget- golfbaan Delta. Burg Van Woelderen- laan, Vlissingen gratis speelrondeen 2 consumpties Moeke's lunchroom, Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor 2 panne koeken plus koffie voor 2 personen Chemische Wasserij Po pulair. Groene Woud 55 Vlissingen, gratis reinigen van een lapon. De No- tenkraam vrijdagmarkt. 1 pond pin da's De dropspecialist vrijdagmarkt, 1/2 pond drop naaj keuze Beens-kaas, vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle OA /mwsi CHIMIN J A LIMBURG Antiquair, beëdigd Taxateur en Makelaar Haven Zuidzijde 14, tel. 01119 405 INKOOP TAXATIES VERKOOP

Scheldebode | 1974 | | pagina 1