Rabobank 15 juni demonstraties DRIE DAGEN IN MIDDELBURG WERKTHEATER GAAT MET KINDEREN CURSUS MAKEN de scheldebode PROGRAMMA STAVERMAN- RRIGADE Scheldebode-kringetje TIJDELIJKE BUSDIENST LIMBURG ANTIEK SPAAR RENTE TOT 10% ZEELAND DOOR DE EEUWEN HEEN Boekhandel de Ruiter RADIO-OPNAMEN IN MIDDELDURG Middel ontdekt tegen kaalheid Editie Vlissingen Editie Middelburg e.o. Brouwershaven I j Me jaargang no. 24 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA WOENSDAG 12 JUNI 1974 Geschiedenis Programma DICK SCHINKEL hardy optiek kontaktlenzen 525* «lBL»^ tof ZêE\> L C18 SCHG. laeooae j m Informeer bij ttn van de 35 vestigingen op W alcheren van de de bank sxxar edereen HELSINKI (DPA) - Een Fins wetenschap pelijk team heeft na een onderzoek van tien jaar een middel ontdekt dat haarwor tels als het ware tot nieuw leven wekt. De onderzoekers hebben hn preparaat met succes bij mensen en dieren beproefd. Bij ruim 70 procent van .le proefpersonen werd nieuwe haargroei verkregen Het middel is thans onder de naam AN- TISCAL bij apotheken, drogisterijen en kappers verkrijgbaar In de meeste gevallen werkt het preparaat reeds na 5 tot 10 weken. Het moet worden gebruikt tot het haar zijn volle lengte heeft bereikt. Int.: Postbus 1140- Den Haag. Verkrijgbaar bij: Drogisterij - Parfumerie - Schoonheidssalon RIJK BLEYENBERGH P. Krugerstraat 61, Vlissingen. Telefoon 2653. Kanaalstraat 65, Oost-Souburg. Telefoon 3164 voor leica en leicaf lex kom kijken en vragen foto b'i harry verschuren bv ooatarhout j"!!»" DE DR. L STAVERMANBRIGADE VIERT VIJFTIGJARIG BESTAAN VLISSINGEN Op 18 juli 1974 viert de Dr. A. Stavermanbrigade haar 50-jarig bestaan. Het bestuur van de brigade heeft besloten om dit jubi leum op een feestelijke wijze te vieren. De voorgaande jubilea zijn steeds zeer sober gehouden en tenslotte is de Dr. A. Stavermanbrigade de oudste briga de in Zeeland. Het gaat boven ien de laatste tijd zeer goed met de brigade: er is zelfs een wachtlijst voor nieuwe leden. Voor de festiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan heeft de jubileumcommissie van de brigade een uitgebreid programma opgesteld. Het hoogtepunt van alle activiteiten is op zondag 23 juni a.s., dan worden nl. in het Sportfondsenbad te Vlissingen de nationale kampioenschappen Zwem mend Redden gehouden, zowel voor junioren als voor senioren. Alle briga des uit Nederland kunnen hieraan deelnemen en er wordt op gerekend dat ongeveer 20 brigades naar Vlissin gen zullen komen. Dit houdt in dat op 23 juni ongeveer 400 zwemmend red- I Half oktober 1974 zal een herdruk verschijnen van de meest complete geschiedenis van Zeeland: door M. van Empel en H. Pieters Alle illustraties, kaarten en geslachtsregisters uit de oorspronkelijke uit gaven worden weer opgenomen. Het werk verschijnt in 2 delen in luxe sette. De intekenprijs is f 125.—. Na 31.12.1974 geldt de definitieve prijs van f 150.—. Teken nu in bij Paul Krugerstraat 55 Tel. 01184 - 2733. 57, Vlissingen ders zullen strijden om de beste plaat sen van Nederland. Sinds twee jaar neemt de Staverman brigade zelf ook deel aan de nationale kampioenschappen. In 1972 deden de Vlissingers voor het eerst mee. Bij de wedstrijden in Groningen behaalde de brigade toen een eerste en twee twee de plaatsen. In 1973 zijn er bij de kampioenschappen twee tweede en een derde plaats behaald De Vlissing- se zwemmend redders verwachten echter met dat ze straks voor eigen publiek hoge ogen zullen gooien: de festiviteiten voor de jubileumviering heeft de aandacht te zeer opgeëist. Op 18 juli 1924 werd de Vlissingsche Vrijwillige Reddingsbrigade opgericht door wijlen dr A. Sta verman en de heer H Bode. Er waren destijds ver schillende inwoners en vissers verdron ken en het was vooral dr. Staverman die er voor ijverde dat er een brigade kwam die zich speciaal ging bezig houden met het redden van drenke lingen. Volgens de opvatting van dr. Staverman moest dat redden gebeuren door vrijwilligers: de leden van de Vlissingsche Brigade waren verplicht, desnoods met opoffering van eigen leven, hun medemens van de verdrin kingsdood te redden. Er was in die dagen echter geen zwembad in Vlissin gen. men mocht echter gebruik maken van het zg. Marinezwemschip dat gele gen was in het Kanaal door Walcheren. In 1933 kwam de eerste particuliere zwemschool tot stand, nl. de zwemin richting van de Vlissingse Zwemclub. Op* 11 juli 1936 was het een feestdag voor de Vlissingsche Reddingsbrigade. Toen kon men, dankzij een gift van een brigade vriend, haar eigen zwem schip betrekken De goede gever was dr. A. Staverman In dé oorlogsjaren bleef men dooroefenen, maar in 1941 leed het schip ernstige schade door de inslag van een bom in de nabijheid van het schip. Om grotere ongelukken te voorkomen werd het schip verhaald naar Middelburg. Om te oefenen was men toen aangewezen op de gastvrij heid van de Vlissingse zweniuub en later van de Souburgse zwemclub. Pas in 1946 kon men weer terecht in het eigen zwemschip in het kanaal. In 1956 was dit schip totaal „op", en met de sloop van het eigen schip begon ook de grote inzinking van de De Reddingsbootbrigade in actie MIDDELBURG - Het werktheater, de koöperatieve vereniging van acteurs uit Amsterdam begint dit jaar haar zomerprogramma in Middelburg. Ver leden jaar trok de groep acteurs en actrices ook door Zeeland Dit jaar is er een heel nieuw programma In elke plaats die „het reizend toneel" be zoekt blijft het drie dagen. De voor stellingen worden bij mooi weer bui ten gegeven. Voor slecht weer is er een grote tent waarin plaats is voor onge veer 300 mensen. 11 juli begint het werktheater in Middelburg en blijft daar tot en met zaterdag 13 juli op het Damplein. Elke dag zjjn er drie vaste onderdelen: 's Morgens om half elf „Kindercircus Boem", een meespeelspel voor kinde ren van 6 tot en met 10 jaar In drie ochtenden wordt er een circus ge maakt met clowns, „wilde beesten" acrobatiek enz Dat circus kan alleen gemaakt worden met hulp van de plaatselijke kinderen Daarom hopen de leden van het werktheater dat de kinderen die zich hiervoor opgeven ook alle drie de ochtenden komen. Op de laatste ochtend is er namelijk een optocht door de stad met aansluitend het zelfgemaakte programma van „Circus Boem". Kinderen die mee willen doen kunnen zich de eerste morgen (11 juli) opgeven. Elke middag om 14.30 uur: „Brillen en Beugels". Dat is een improvisatie- spel over kleine en grote angsten van kleine en grote kinderen. Het spel duurt ongeveer een uur. waama de groep weer met kinderen speelt. In „Brillen en Beugels" spelen mee Peter Faber, Herman Vinck en Hans Man in 't Veld Elke avond om 20.30 uur: „Het ver haal van Nico" waarin een volgepropte familie feest viert. Zoon Nico is afge studeerd. Hij vertelt dat hij in een on wikkelingsland gaat werken. Maar dat mag de feestvreugde niet drukken tot oom Ben, een rijke aannemer, op bezoek komt Hij is dé man die geld heeft gestopt in allerlei familiezaakjes, de studie van Nico heeft betaald en is daarom de geëerde en gehate baas. Deze oom heeft een prachtige baan voor Nico op het oog Nico verzet zich ertegen, maar dat verzet wordt „weg- gefeest" totdat de spanning tussen neef en oom zo stijgt dat het familie feest omslaat in èen totale oorlog. Dit is het vaste programma van het werktheater Tussendoor zijn er aller lei verrassingsoptredens onder en rond de tent op allerlei plaatsen in de stad. Na Middelburg trekt het werktheater heel Nederland door. In totaal be zoekt de groep acht plaatsen. brigade. Het absolute dieptepunt vormde het jaar 1969: er waren slechts 10 leden en er werd in 't geheel met meer geoelVid Met het totstand komen van het sportfondsenbad in Vlissingen begon echter ook de herle ving van de brigade eind 1970 waren er al weer I 50 leden en er moesten al leden op de wachtliist komen te staan Het volgend laar gaf de brigade onder leiding van de heer L Wielemaker haar eerste succesvolle demonstratie in het Sportfondsenbad. Het gaat momenteel zeer goed met de brigade, die sinds 1957 de naam van de in 1953 overle den oud-voorzitter dr A Staverman, draagt. Er is volop leven en bedrijvig heid en na alle tegenslag wat zwemac- commodatie betreft is het nu een goed moment om een groot feest te vieren. Er is echter bij de Staverman-brigade een wachtlijst voor 36 nieuwe leden waaraan op dit moment maar zeer weinig gedaan kan worden, gezien de capaciteit van het Vlissingse zwembad. Het is dan ook een van de grootste wensen van de Stavermanbrigade dat er zo spoedig mogelijk een volwaardig overdekt zwembad komt naast het bestaande instructiebad Twee programmapunten zijn al achter de rug: op 20 april waren er districts- wedstrijden in het Sportfondsenbad waaraan werd deelgenomen door bijna alle brigades uit Zeeland Op 23 en 24 mei werd te Veere een leugdkamp gehouden voor leden van de Staver- m f nrigade Vanaf 11 taar In de week van 15 tot en met 23 juni zullen echter de meeste festiviteiten plaatsvinden: Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34 755, m 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle REDAKTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d Vlerk St Kruislaan 8 Vlissingen Telefoon 01184 6869 Mej. Inge v.d. Kooy, Koestraat 5, Middelburg. Telefoon 0118027800 b.g.g 01600 22341 (toestel 229) OPLAGE 16.500 m de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere ADVERTENTIES El\l ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplem 94, Postbus 73 Tel 01184 6830 ADVERTENTIE AQUISITIE: J v.d Hoeven, Vlissingen, Spui plem 94 Tel 01184 6830. Op 15 juni organiseert de Dr. A. Stavermanbrigade een zeer afwis selend en interessant programma op het badstrand te Vlissingen. hen beknopt programma volgt hieronder: I Vanaf 14 45 demonstratie door twee blusboten van de Rijkshaven dienst en van de firma Dijkhuizen ie Vlissingen. (Dit programmapunt onder voorbehoud). 2. Korte vlootschouw O.a. de vlet van de K.NRRD. (Koninklijke Nederlandse Rond lot Redding van Drenkelingen), de nieuwe speedboot van de K.N.Z H R (Ko ninklijke Zuidhollandse Reddings- maatsehappij) en de„Javazee" van de K.Z.H R De holen varen van achter de Nolledijk naar het had- strand en komen voor anker te liggen naast het demonstratieter rein. De vlet en de speedboot komen aan de strandzijde aan de wal. i Ken drenkeling raakt in paniek en begint om hulp te roepen Twee strandwaehten van de Dr. A Stavermanbrigade snellen te hulp en brengen hem op het droge. 4 De speedboot van de KNR.RD. zal zijn snelheid en wendbaarheid tonen. 5. Demonstratie van strandwaeh ten anno I924. 6. Ken drenkeling op een luchtbed is te ver in zee gekomen De speedboot van de KNRRD brengt de bewusteloze drenkeling op de wal Kers te hulp wordt verleend. Ambulance voert de drenkeling af. 7. De mascotte ran de brigade deelt aan het publiek folders uit H. Demonstratie strandwaehten anno 1*474 9. Ken drenkeling wordt met bc hulp van lijn en tuig mr hei wat a gehaald 10. De monstra lie door de redding boot „Jawzee" met s> hipper van de Rroecke 15 juni: spelmiddag voor de jeugd t/m 10 jaar op het badstrand. Om 15 uur: demonstratie van de Stavermanbrigade in samenwerking met diverse instan ties op het badstrand (voor program ma zie kader). 19 |uni Recreatieve zwemwedstrijden voor alle leden van de brigade in het Sportfondsenbad van 18-20 uur. 20 luni Vanaf 20 uur gezellig samen zijn in het clubhuis van v v. Vlissingen voor senioren, daarna gekostumeerd zwemmen, met prijzen voor de leukste kostuums. 21 juni Algemene ouderavond voor de ouders van de leden van de brigade, waarbij de ouders nu eens moeten zwemmen en de kinderen kunnen toekijken. 22 juni Receptie in het Scheldekwar- tier, algemene feestavond. 23 tuni Nationale kampioenschappen Zwemmend Redden Aanvang 10.30 uur 's Morgens kampioenschappen voor de jeugd t/m 14 iaar en opdracht- wedstrijden EHBO voor senioren 's Middags kampioenschappen voor se nioren Assurantiekantoor Verzekeringen, hypotheken, geldleningen. 01184 6437 De voorvechters van een open Oos terse helde hebben weer een slecht weekeinde achter de rug. Zaterdag konden ze lezen dat in een - nog geheim rapport van de Deltadienst van waterstaat aan minister Wester terp de Oosterschelde zo goed als de nek wordt omgedraaid. In dit rapport wordt gepleit voor een dam dwars door de Oosterschelde van Wemeldinge naar Tholen. En als die er zou komen betekent dat, dat het mooiste en biologisch belangrijkste gedeelte van de Oos terschelde alsnog naar de knoppen gaat. Ken slecht weekeinde dus, hoewel ze op dit rapport voorbe reid hadden kunnen zijn. Want tijdens het Statendebat heeft de PvdA-er Roels, staten- en tweede kamerlid, al een dergelijk verhaal opgehangen Wat naptuiswerk bracht aan het daglicht dat hele gedeelten van zijn toespraak geno men waren uil een rapport dat niet anders dan van waterstaat afkom stig kon zijn. De PvdA -er had niet eens de moeite genomen om die gedeelten over te schrijven, maar had alleen fotocopieën gemaakt. Hij viel door de mand door de vreemde nummering van die pagi na's. Nou kun je zeggen, die men sen mogen hun licht toch wel ergens opsteken. Natuurlijk mogen ze dat. Maar we weten allemaal dat waterstaat nou niet bepaald achter een Oosterschelde staat zoals vele anderen die willen hebben. Na zo 'n jarenlange discussie verwacht je toch dat Zeeuwse afgevaardigden wel een eigen mening ontwikkeld hebben. Dat ze onafhankelijk tot een eigen beslissing kunnen komen en niet klakkeloos overnemen wat een ambtelijk apparaat op papier zet. Tenslotte worden ^weede- kamerleden gekozen omdat hun kiezers denken dat ze kunnen be sturen. Ik denk dat de mensen uit Yerseke de borrel die ze na afloop van de raadsverkiezingen van de gemeente Reimerswaal kregen aangeboden nu dubbel hard nodig zouden heb ben. Tijdens de laatste gemeente- raads vergadering vond een PvdA- lid het nodig om R en W vragen te stellen over die gulheid Hij vond het maar niks dat de gemeente zo maar twee drankjes aanbood. Wat je noemt spijkers op laag water zoeken. En ik zou zeggen laat de mensen uit Yerseke (hoort ook onder Reimerswaaler nog maar een drinken. Het zal ze sterken in de harde strijd die ze nog moeten voeren voor "hun Oosterschelde". AR JOAN oost-souburg kanaalstraat 9a (01183) 2114 vlissingen bellamypark 31 (01114) 2S48 MIDDELBURG In samenwerking met de Koninklijke Bond van Christe lijke Muziekbonden zendt de NCRV maandelijks een provinciaal jubileum programma uit in de rubriek "Tijd vrij voor muziek in vrije tijd". Donderdag 15 augustus is van 18 00-18.29 uur via Hilversum 2 uit zendtijd gereserveerd voor de provincie Zeeland. De opzet van het programma is drie optredens van ongeveer 8 minuten (in willekeurige volgorde): koor met begeleiding van muziek- Wellichi bent u deze week de gelukki ge Loop dan even binnen aan ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwaliteitstaart Slagerij De Vries Wal- straat. 1/2 pond biefstuk Vishandel F de Muynck ir Oude Markt II. een kilo gebakken vis uit de zaterdagre clame Drogisterii I utwieler Lange /elke K0. een luxe flacon badschuim Smith Kaas. marktkraam een pond O A ZEEUWSE PRENTEN JA LIMBURG Antiquair, beëdigd Taxateur en Makelaar -w" HAVEN ZUIDZIJDE 14. TEL.01119 405 I INKOOP VERKOOP TAXATIES Ji kaas naar keuze Slagerij Oosterom. Walstraal 100 300 gram vleeswaren 't Gouddoppertje. Walstraat. waardebon van f5, Brillenspecialist Tilroe Wal straal 81 kamerthermometer Dran- keninport Jan Dummel. Hermesweg 23 Vlissingen, fles sherry I w v f 3 95 Annikes Cafetaria, Betje Wolfplein. twee broodjes Annikes met koffie Fa Van de Vijver radio en tv Kanaal straat 12. Oost-Souburg. I maal gratis batteriien voor transistorradio Midget golfbaan Delta Burg Van Woelderen- laan Vlissingen gratis speelronde en 2 consumpties Moeke s lunchroom Nieuwendijk 51 Vlissingen, bon voor 2 pannekoeken plus koffie voor 2 personen Chemische Wasserij Po pulair. Groene Woud 55 Vlissingen, gratis reinigen van een |apon De No- tenkraam vrijdagmarkt. 1 pond pin da's. De dropspecialist. vrijdagmarkt. 1/2 pond drop naar keuze Beens-kaas. vrijdagmarkt, 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle korps, a cappella optreden van een koor en solo-optreden van het korps. In een bespreking met het Bestuur van de afdeling Zeeland van eerder ge noemde bond en met de dirigent Bart Leynse en Ko den Toonder, heeft de NCRV de volgende afspraken ge maakt: Onder leiding van Jac. Suurmond zul len de chr ge mengde koren "Hosanna" te Vlissingen, "Soli Deo Gloria" te Souburg, "Eén in geest en streven" te Serooskerke en "Sursum Corda" te Oost-Kapelle met begeleiding van de brassband "Excelsior" te Kloetinge o.Lv. Ko den Toonder drie liederen uitvoeren uit het Liedboek voor de kerken, afgewisseld met 4-stemmige koorzang door het chr gemengd koor "Soli Deo Gloria" te Kamperland o.Lv Bart Leynse. Deze liederen zijn gezang 281 "Jezus zal heersen waar de zon gaat om de grote aarde om", gezang 295 "Aan de deur van 's harten woning" en gezang 300 "Fens als de bazuinen klinken" De brassband zal afzonderlijk te beiuis teren zijn in "Quo Vadis?van W Rimmer en het koor uit Kamper land in Matona mia cara. van Orlando di Lasso en Jungfrau dein sch ön Gestalt, van Hans en Leo Hassler. De opname voor dit radioconcert vindt plaats op donderdag 6 juni in de hervormde Oostkerk, Oosterkerkplein te Middelburg. VLISSINGEN Hei Streek vervoei Walcheren is in opdracht van de ge meente Vlissingen gestart met een tijdelijke busdienst tussen de wijken Oost- en West-Souburg Er is een dienstregeling ontworpen voor een 40-mmutendienst, welke zal gelden voor de periode dat de Souburgse brug in verband met de reparatie niet voor het verkeei beschik baai ts De dienstregeling begint om zeven uur 's morgens Er vertrekt dan een bus vanaf het Marnixplem m West Sou burg, die om veertien minuten over zeven op hei eindpunt (halte Midden hofsingel/ Kanaalstraataankomt Om kwart over zo-en vertrekt de bus vanaf deze halte weer naai West-Souburg De laatste bus vertrekt om 21 40 uur uit West-Souburg en om 21 55 uur uit Oost-Souburg Er zijn tussenliggende haltes in de Vlissmgsestraat (de Zwaan)en op het Oranjeplein. De dienstregeling zaJ door middel van advertenties worden aangekondigd.

Scheldebode | 1974 | | pagina 1