Pastoor Ver rijt, directeur jeugdcircus J. L Grigio „DE KINDEREN POPELEN VAN ONGEDULD OM WEER HUN KUNSTEN TE VERTONEN" MAKE-IJP VOOR BRILDRACENDE VROUWEN JEUGDIGE ACROBATEN TE OUDENBOSCH Circus Don Bosco vermaard om zijn vuur vretende fakirs VARIA VARIA Financiën Deelname Programma Kosten HAREN Jeugdcircus II Grigio geeft 6 juli a.s. weer de eerste van een reeks voorstellingen voor dit seizoen in het circusgebouw te Haren. Deze voorstellingen, 's morgens, 's middags en één keer 's avonds, duren tot en met 21 juli. Verder op 27 en 28 juli nog een voorstelling. Aan deze periode van optre den is een lange tijd van voor bereiding voorafgegaan. Wel zestien leiders en leidsters hebben, evenals voorgaande jaren, hun handen vol om de nummers vlot en zonder mis lukking te laten verlopen- Ge lukkig is het enthousiasme van de kinderen zo groot, zo dat een groot deel van hun taak wordt verlicht. Ook pastoor Verrijt, de op richter van dit vermaarde cir cus staat helemaal achter zijn werk. Behalve als directeur van het circus, treedt hij als manager op. Hij is de man die afspraken maakt, om voorstel lingen te geven, hetzij voor de televisie of elders in het land. In tegenstelling tot veel Ne derlandse jeugdcircussen reist II Grigio zeer weinig. „Dat komt doordat men niet over de nodige transportmiddelen beschikt", vertelt pastoor Ver- rijt. „Het vervoer van een pis 2000 gulden kostte. „De ge meente Haren is ons er na tuurlijk dankbaar en boven dien is iedere Harenaar trots zo'n circus in de woonplaats te hebben", vertelt pastoor Ver- rijt. te met honderden zitplaatsen, de paarden en andere grote toestellen, is geen kleinigheid. Bovendien ben ik van mening, dat al dat reizen de kinderen maar uit hun concentratie houdt". Pastoor Verrijt is ook de man die de financiën beheert. Ieder jaar komen de vaste on kosten terug zoals aanvulling klleding, reparatie defecte toestellen, de aanschaf van nieuwe apparatuur enz. enz. Dze onkosten worden gedekt door de opbrengst van de en treegelden- Die opbrengst is vaak royaal te noemen, want het jeugdcircus schenkt ieder jaar een deel van het geld aan goede doeleinden in de ge meente Haren. Zo is er in Heren een hertenkamp geko men en heeft de plaatselijke bibliotheek een nieuwe huis vesting gekregen. Zo af en toe schaft het circus iets kostbaars voor eigen gebruik aan, zoals de judomat die maar liefst Aan het circus wer ken ongeveer 110 kinde ren mee, variërend in de leef tijd van acht tot en met twaalf jaar. Ieder kind weet zijn taak, dat geldt zowel voor de picollo als voor de trapeze- medewerkster. De kinderen vatten hun werk met grote ernst op. Een circusshow duurt drie uur. Gedurende deze voorstelling geniet men van een wervelende circusshow met clowns, paardendressuur, voltige, koorddansen, trapeze- werk enz. Rond de piste zijn 1200 zitplaatsen en iedere keer weer zijn deze plaatsen tot op de laatste toe uitverkocht. Terwijl het publiek met in gehouden adem de stuntnum mers aanschouwt, heerst er achter de schermen een grote bedrijvigheid- De groep acro baten bereiden zich voor en wachten in spanning op het applaus van het publiek. Na de aankondiging van de direc teur is het de beurt aan hen het publiek bezig te houden. Bij „hoge" nummers worden natuurlijk de nodige voor zorgsmaatregelen getroffen. Dikwijls komt de veilig heidsgordel er aan te pas. Pas toor Verrijt vertelt hierover: „Wij nemen geen enkel risico, want wij willen onze kinderen graag behouden. Laatst kwam er een koorddanseresje naar me toe en zei: „Pastoor, mijn ouders vinden het goed dat ik zonder veiligheidsgordel vana vond mijn nummer doe. Ik zei, geen sprake van, ik geef geen toestemming. Diezelfde avond danste ze met een vei ligheidsgordel. Bijna aan het einde van het touw gekomen, gleed haar voetje uit en ze stortte naar beneden, maar bleef dankzij de veiligheids gordel die om haar enkel vast zat hangen. Wat had ik me verweten als ik toestemming had gegeven!" Gelukkig is er nog nooit een ernstig ongeval gebeurd tijdens het optreden, uitgezonderd wat lichte bles sures, wat schrammen en der gelijke. En daar is pastoor Verrijt bijzonder trots op. Circus II Grigio heeft al een aantal spectaculaire optredens achter de rug- Onvergetelijk was de medewerking aan de televisiejeugdprogramma in Oebele, Stuifs in en een hele vorstelling tijdens een life- uitzending. Aan de aflevering van Oebele, heeft het jeugd circus nog een aardige belo ning overgehouden. Het gesto len goud, waarvan Paulus meer wist, bevond zich in de steel van een bezem. De be zem had men als verstopplaat3 tijdens de uitzending in de nok van de circustent gehan gen en dankzij de medewer king van de acrobaten van het jeugdcircus die als het ware boven op eikaars schouders staand, een toren vormden, ge lukte het, de bovenste, een meisje, de bezem te pakken. Als dank mocht II Grigio de bezem na afloop houden en nu nog bij iedere voorstelling kan men deze Oebele-bezem aan schouwen. Andere optredens die nog vers in het geheugen liggen zijn, de voorstelling in de Stadsschouwburg te Tilburg, in de vliegtuig-hangar te Gil- ze-Rijen en in het Kurhaus te Scheveningen. Van zaterdag 6 juli tot en met 21 juli is er iedere dag een middagvoorstelling om 3 uur. Van dinsdag 16 juli tot en met vrijdag 19 juli is er bo vendien een ochtendvoorstel ling om 11.00 uur. Op zondag 21 juli is er ook nog een avondvoorstelling om 8.00 uur. Op zaterdag 27 juli en zondag 28 juli zijn er voorstellingen om 3-00 's middags. De toegangsprijzen bedragen voor volwassenen 2,50 per persoon (stalles 5,00 gulden per persoon) Groepen zijn in het bijzonder welkom, bijvoor beeld buurtverenigingen, schoolkinderen. Zo is er ieder jaar een bus met kinderen uit Frankrijk, Duitsland en Bel gië. Voor de groepen groter dan 25 personen bedraagt de entreeprijs 2,00 gulden per persoon. Voor kinderen 1,50 per persoon (stalles 3,00 per persoon) Groepen (kinderen) groter dan 25 personen 1,25 per persoon. Groepsprijs 11.00 uur 's ochtends f. 1,00 per persoon. Het is wel gewenst tijdig plaats te bespreken. Mondeling aan de kassa of te lefonisch (04117) 215 en 830. Verder is het vermeldens waardig dat er ruime parkeer gelegenheid aanwezig is. Zo wel personenauto's als bussen kunnen op het kerkplein en op het Mgr. Bekkersplein vlak bij het circus gratis parkeren- Men moet rekening houden met het feit dat in de Kerk straat een parkeerverbod geldt. Eventuele verdere infor matie zijn te krijgen via tele foonnummer 04117-215830. De meisjes-acrobaten aan het werk. BREDA Een bril moet altijd zodanig gekozen worden dat deze bij de vorm en de kleur van het gezicht past. De meeste vrouwen realise ren zich niet hoe belangrijk een goede oog-make-up is ach ter hun bril. De oog-make-up kan in vijf stappen verdeeld worden: 1) de wenkbrauw - dat is de lijst van het oog 2) het wenkbrauwbeen - dit kan donkerder gemaakt wor den om het minder gepronon ceerd ie laten lijken of lichter om het te vergroten. 3) het bovenste ooglid - deze wordt gekleurd met ogenscha- duw 4) de wimpers - die kunnen aangezet worden met mascara of kunstwimpels. 5) het onderste ooglid - dit kan groter gemaakt worden met kleur. Al deze stappen moeten ge volgd oorden door vrouwen die een bril dragen; begint men echter pas met oog-make- up. dan kan zelfs een kleine hoeveelheid ogenschaduw een verrassend effect geven. De wenkbrauwen moeten in de vorm geborsteld worden yan de brilcontour en eventu eel bijgetekend worden met potloód of met bv. Max Fac tor's „Brush ans Brow", Alle brildragers (sters) heb ben last van het feit dat de reflectie van de glazen de ogen moeilijk te zien maakt. Dit probleem wordt opgelost door het gebruik van zachte kleuren ogenschaduw (zoals Aqua-factor en Shadow Play). Voor diepliggende ogen moet men lichte, het liefst pa relmoer, kleuren gebruiken om ze groter te maken. Bolle ogen kunnen verkleind worden met matte, zachte, donkere kleuren, om het oog lid te verkleinen. De kleuren moeten zodanig worden geko zen dat ze goed bij de ogen passen. Wees bij het aanbren gen van mascara altijd voor zichtig, zodat u niet knoeit en vlekken maakt, welke door de bril nog vergroot worden. Bij het gebruiken van kunstwimpers moet men er voor opapassen dat ze niet te gen het glas aankomen; is dit wel 'iet geval, knip ze dan zodanig in (van voren inknip- oen) dat dit euvel opgeheven wordt. Deze richtlijnen zijn te ge bruiken voor bijna alle bril- draagsters, maar er zijn twee typen lenzen die speciale pro- hipmon geiden: dit zijn de len zen die de ogen respectieve lijk sterk verkleinen of ver groten. Verkleinen de lenzen de ogen, dan moet men zowel het bgovenste als het onderste oog lid kleuren met een lichte of parelmoer kleuren ogenscha duw. Dan brengt men een wit te of gele kleur aan onder de wenkbrauwen om het oog nog groter te maken. In dit geval is de eyeliner erg belangrijk en men kan deze zonder ge vaar iets dikker trekken, („Line Maker"), zowel op het onderste ooglid als in de bui tenste ooghoek niet raken, de ruimte tussen de twee eyeli ners hier opvullen met witte of gele ogenschaduw: Shadow Play „Platinum frost", Aqua- factor „Soft sand" of „White- cap pearl". Gebruik veel mas cara op beide wimpers en vul ze eventueel aan met kunst wimpers. Vergroten de lenzen echter de ogen dan is het erg belang rijk dat de oog-make-up zacht »s. De ogenschaduw moet er natuurlijk uitzien en de eyeli ner wordt erg dun getrokken, („Line Maker") of achterwege gelaten. Ook van de mascara moet men matig gebruik ma ken. Draagt men gek1--rde glazen, pas dan de oger--ha- duw hierbij aan (donkere gla zen lichte ogenschaduw). OUDENBOSCH In vergelijking met de andere provin ciën is Noord-Brabant rijk aan kindercircussen. Behalve in Haren, Oss en Eindhoven geniet het circus Don Bosco gro te bekendheid in Nederland. Evenals bij het circus II Gri gio staat aan het hoofd van het jeugdcircus Don Bosco een geestelijke: n.l. kapelaan Van Berkom. De aanleiding tot het oprich ten van een jeugdcircus was bij kapelaan Van Berkom het vinden van een paar achterge bleven circus-attributen, na melijk -een houten bal en een fietsje. Direct rijpte bij hem het plan om een jeugdcircus op te richten. De gevonden attributen waren van het vroe gere circus te Ouden bosch, die onder het beheer van pastoor Kloeg stond. Wegens finanlië- le problemen had dit circus echter een kort bestaan. een oma na de voorstelling over de vuurvretende fakirs laatst zei: „Ik vind het geen goed voorbeeld. Dadelijk gaan de kinderen het thuis ook na doen". Les Tapisseurs, bestaande uit een groepje meisjes, zijn vermaard in het maken van salto's. En natuurlijk ontbre ken de muzikale clowns niet, die met hun naïeve grappige sketches het publiek kostelijk amuseren. Zij laten de kinde ren meeklappen en -stampen op hun vrolijke deuntjes die zij uit hun instrumenten ha len. Kapelaan Van Berkom start te het circus onder de naam Tayo (het Japanse woord voor vriendschap) met enige al wat oudere jongens van de KWJ te Oudenbosch. Maar met deze oudere kinderen ging het niet al te best en spoedig trok kapelaan Van Berkom jeugdi ger deelnemers en deelneem sters aan. En dan niet te vergeten het spectaculaire nummer van Georgio, Fridalinda en Muttia- ra, die op een grote bal via een plank langzaam omhoog lopen. Nummers op éénwielige fiet sen, trampolinespringen, acro batiek op het slappe koord, maken het circusprogramma volledig. Evenals bij het Harense jeugdcircus II Grigio wordt er momenteel hard getraind. De kinderen, variërend in de leeftijd van 6 tot 17 jaar repe teren twee maal per week, terwijl de allerkleinsten wel drie keer per week oefenen. Don Bosco heeft nogal eens verwisseld wat de accommo datie betreft. Er werd begon nen in een kelder onder de basiliek, vervolgens werd de loods van de firma Van Aken betrokken, terwijl weer later de kapel van het voormalige patershuis dienst deed. De ar tiesten oefenen nu in de vier lokalen van de St.-Jozefschool plus het gebruik van de gang om hun toeren in te studeren. Een ruimte overigens waarmee men momenteel dik tevreden is. Het circusprogramma van Don Bosco is veelzijdig en uniek. Bijvoorbeeld de 35 kin deren die zich als vuurvreters presenteren. Een nummer dat door het jeugdige publiek vooral met open monden wordt aanschouwd, maar door sommige ouders en grootou- wers wordt veroordeeld. Zoals Op de vraag hoe kapelaar. Van Berkom dit circus finan cieel aan het draaien houdt, andwoordt hij laconiek: „De opbrengst van de entreegelden leg ik op tafel en daar moeten we het eenvoudig mee doen. Gelukkig komt ons circus in aanmerking voor bijdragen van beschermheren, vergoe dingen van voorstellingen en halen wij contributie op bij de leden. Als men bedenkt dat de verwarming van het oefenge bouw alleen al ruim twintig gulden per week kost. En dan niet te vergeten de aanschaf kosten van nieuwe attributen die ieder jaar terugkomen. Een nieuwe trampoline kost bijvoorbeeld al 7500 gulden. Ook de vervoers- en verzeke ringskosten zijn niet gering, terwijl ik nog niet eens spreek over de vervaardiging van nieuwe kostuums en pakkis ten. Samen met zijn assistent Ome Piet (Piet Couwenberg) slaagt hij er aardig in het circus te beheren. Het jeugd circus heeft geen bestuur. „Wij zijn gewoon een gezellig clubje", zegt kapelaan Van Berkom, „en dat willen we blijven ook". „Hoge nummers" worden nimmer zonder veiligheidsgordel uitgevoerd.

Scheldebode | 1974 | | pagina 11