Rabobank 400iaa srechten AMEMUIDE^I VIERT DIT WEEKEND FEEST de scheldebode g. k. v/h reve Zomer ian biedingen LIMBURG ANTIEK 3.95 1.50 SPAAR RENTE TOT 9 Middel ontdekt tegen kaalheid DE RUITER mm eau de toilette Estoril zonnebrand 200 wattips halskettingen 4.95 RUK- BLEkJENBER 24e jaargang no. 21 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA woensdag 22 mei 1974 Feest Expositie AUTOVERZEKERING 50 jaar visser VLISSINGEN Editie Vlissingen Editie Middelburg e.o. HET NIEUWE BOEK VAN Visserijvereniging met het oog op uw ogen, ga naar een vakman voor een deskundig èn gratis advies... hardy optiek kontaktlenzen Haven Zuidzijde 14, tel. 01119 - 405 Brouwershaven Drogisterij parfumerie schoonheidssalon Informeer bij één van de 35 vestigingen op Walcheren van de debatvoor iedereen \_t BSBLIO m :yV; -<*>< lllli ARNEMUIDEN - Mooi weer op vrij dag en zaterdag, daar duimt heel Arne muiden voor. Maandenlang is een speciale evenementencommissie in de weer geweest om iets groots voor te bereiden en dat werk mag niet zo maar in het (regen) water vallen. Het komend weekeinde viert Arnemuiden namelijk het 400-jarig bestaan van de stadsrechten. Vierhonderd jaar geleden in maan 1574. kreeg het dorp Arnemuiden uit handen van de Prins van Oranje stads rechten en o.a. het privilege om een eigen wapen te voeren Het was een bewijs van dank, omdat Arnemuiden in die tijd de zijde van de Prins had gekozen. In tegenstelling tot Middel burg. dat de Koning van Spanje trouw was gebleven. Vóór die tijd had Arne muidei) al een grote bloeiperiode mee gemaakt en was zij zelfs lid van dt krmg van Hanzesteden geweest. In die jaren deed zij in belangrijkheid vooi Middelburg niet veel onder Maar de Arne ging verzanden en de grote han delsschepen kwamen niet meer Arne muiden ging zich toeleggen op de visserij totdat honderd jaai geleden Walcheren en Zuid Beveland aan elkaai werden geklonken De vissers trokken met hun schepen naar Veere en Vlis- srngen. Bij het sluiten van het Veerse Gat trokken de garnalenvissers, die in de Veerse haven lagen, verder naar Colijnsplaat De ongeveer zes Arne- muidse vissersfamilies, die daar nu nog zitten, zouden bij een mogelijke afslui ting van de Oosterschelde weer verder gedreven moeten worden Ondanks alle tegenspoed in de visserij is Arnemuiden overeind gebleven De van Belzens. de De Nooijers. of de Meulmeesters zijn er nog steeds, ook al zijn er heel wat van hun familieleden over Zeeland uitgezwermd_ In 1966 bij de gemeentelijke herindeling van Walcheren, bleek Arnemuiden zo'n hechte gemeenschap te zijn, dat men het niet aandurfde haar bij een andere gemeente in te delen Ook bi) de voorbereidingen van de feestelijkheden is die eenheid weer naar boven geko men Zelfs de feestcommissie had niei verwacht, dat hun plannen zo zouden aanslaan en dat zij van alle kanten zoveel medewerking zou krijgen De viering van Arnemuiden 400 jaai stad" zal over vrijdag 24 en zaterdag 25 mei verspreid liggen De vrijdag staat grotendeels m het teken van de bejaarden en schoolkinderen, terwijl de zaterdag voor heel Arnemuiden en bezoekers van buitenaf bedoeld is. Een hoogtepunt op vrijdag zal de bejaar denboottocht naar het Veerse Meet zijn, waarbij een aantal vissersschepen als begeleiding mee zullen varen. Op zaterdag moet in de middaguren de histonsche-allegorische optocht door de stad heen een voltreffer worden Het hele verenigingsleven en de mid denstand werken hier o.a met praal wagens aan mee Tijdens die twee dagen is er in hei Verenigingsgebouw een interessante tentoonstelling te bezichtigen over de geschiedenis van Arnemuiden De samensteller hiervan is de heer J de Klerk, die veel afweet van de historie van de stad Van verschillende instel lingen en ook uit particulier bezii heeft hij voor deze expositie documen ten en andere zaken in bruikleen ge kregen Voor de bezoekers van buiten af, die vooral hij mooi weer in groten getale verwacht worden, heeft de poli tie speciale maatregelen genomen om een verkeerschaos te voorkomen. Bijschrift foto klok kerktoren: Nog één luidklok van de beroemde „Klok ken van Arnemuiden" is verborgen in de kerktoren. Boven de ingang van de kerk is deze eb-en vloedklok gemet seld, die in 1589 werd gemaakt dooi de Delftenaar Jan Dirksz. Coop. Na de oorlog is deze klok weer hersteld en zij geeft als vanouds de maanstanden, de zonsop- en zonsondergang en het hoog- en laagwater aan. HELSINKI (DPA) - Een Fins wetenschap pelijk team heeft na een onderzoek van tien jaar een middel ontdeki dai haarwor tels als het ware tot nieuw leven wekt. De onderzoekers hebben hei preparaat met succes bij mensen en dieren beproefd. Bij ruim 70 procent van de proefpersonen werd nieuwe haargroei verkregen Hel middel is thans onder de naam AN- TISCAL bij apotheken, drogisterijen en kappers verkrijgbaar In de meeste gevallen werkt het preparaat reeds na 5 tot 10 weken. Het moei worden gebruikt tot het haar zijn volle lengte heeft bereikt. lid.: Postbus 1140 - Den Haag. Verkrijgbaar bij: Drogisterij - Parfumerie - Schoon heidssalon RIJK-BLEYENBERGH P. Krugerstraat 61, Vlissingen. Telefoon 2653. Kanaalstraat 65, Oost-Souburg. Telefoon 3164. Onderstaande premies na twee scha devrije jare.n.-, catalogus premie ambtenaren waarde wa wa allr. 6000 207 1 53 400 7000 210 167 436 8000 213 170 460 9000 v 213 170 477 10000 223 190 510 solide maatschappijen, goede service, gratis groene kaart Assurantiekantoor DICK SCHINKEL VERZEKERINGEN. HYPO THEKEN, GELDLENING EN, 01184 6437. Merien Siereveld uit Arnemuiden weet alles van de visserij af ARNEMUIDEN AI bij de ingang van bei buis van Murinus Siereveld weet een buitenstaander, dat hij iets met de zee te maken moet hebben het tuin hek/e is versierd met een schip, up het grasveld rust een groot zilverkleurig anker en op de kapstok ligt tenslotte het beste bewijs, zijn zwarte schippers- pet/e ..Merien". zoals de Visserswereld hem noemt, zou zich niet thuisvoelen in gewone burgerkleren Op reis naar een visserijcongres in Zweden heeft hij het eens mei een gewoon hoedie ge probeerd ..Maar telkens als ik daar in Göteborg mezelf in een winkelruit zag. dacht ik man. wal heb je toch een gekke kop mei die hoed". Mannus Siereveld is een uitstekend verteller Met zo'n twintig bestuurs functies in de visserijwereld is hii natuurlijk precies op de hoogte van de problemen in en rondom de visserij Maar daarnaast kan hij ook een goed tijdsbeeld geven hoe moeizaam hei vissersleven vijftig jaar geleden was en hoe pas na de tweede wereldoorlog de visserij winstgevender begon te wor den Als tongetje van elf ging hij. vlak voor het uitbreken van wereldoorlog I. bil zijn vader en broers meevaren Hel schip lag in Vlissingen. waar na 1870. hij de afdamming van het Sloe, een groot deel van de Arnemuidse vlooi naar toe ..verdreven was We vonden hei als jongens heerlijk om door aI die straten van Vlissingen te dwalen, want bij Arnemuiden vergeleken was het voor ons een groie stad In de vissers- haven lagen dan wel zestig schepen, zes of zeven rijen dik naasl elkaar Maar veel verdienen deden we mei Als ie zo'n hele week gevist had, dan kwam je misschien mei vier gulden thuis o) soms met helemaal niets" In de koude winter van 192V trok de familie Siere veld naar de haven van Nieuwediep bit Den Helder, waar ze elf weken bleven vissen Geld voor de trein om eens naar huis te gaan was er niet en Marinus hele verdienste in die drie maanden bedroeg honderd gulden „Als ik dat m'n kinderen vertel, dan zeggen ze nu ..ie bent toen ook net gek geweest" Maar hel was nel in de crisistijd en iets anders kon te ook niet doen b.r waren vissers uil Arnemui den. die loen hun visserspetje voor een arbeiderspei verwisselden en zo voor de poon van De Schelde om werk gingen bedelen" Rund 19 UI gingen dv schepen die tot dan nog .op de zeil' voeren allemaal geleidelijk aan „op di motor over Die verandering heieken de mei. dai de verdiensten veel groter werden Zoals nu nog steeds hij dt kottervissers gebeurt, werd er „op maatschap" gevaren Hu aftrek van de KINDERBOCTIIK Walst raat: S"1 Tel. 01184-4778 Verschijnt wekelijks gratis huis aan oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. REDAKTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek-v.d. Vlerk, St Kruislaan 8, Vlissingen. Telefoon 01184 6869 Mej. Inge v.d. Kooy, Koestraat 5, Middelburg. Telefoon 01180-7800. b.g.g. 01600 22341 (toestel 229) huis op geheel Walcheren, totaal OPLAGE 16.500 n de gemeenten Arnemuiden, Oomburg. Mariekerke. Middelburg en Veere ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen. Spuiplein 94, Postbu* 73 Tel 01184 6830 AOVERTENTIE AQUISITIE: J v.d Hoeven, Vlissingen, Spui plein 94 Tel 01184 6830 'Het Lieve Leven' verkrijgbaar bij Paul Krugerstraat 55 Vlissingen. tel 2733 kosten krijgt ieder volwaardig beman ningslid een gelijk deel van de op brengsi De schipper moei er vooi zorgen, dal er geld voor nieuwe inves teringen o verblijft ..M'n vader zei aliiid. dal je de haver van hei paard niet door je vrouw moest laten opeten" Wal dal betreft heeft de heer Siereveld nooit te klagen gehad Zijn vrouw, die zelf uit een vissersfamilie komt. heeft dat altijd goed begrepen. Toen Merien hel oj> een bepaald moment niet helemaal aandurfde een nieuwe nu nor in zijn schip ie tuten zenen, haalde zij hem over hei toch te doen en slak haai eigen spaart entjes erin Na de tweede wereldoorlog kwam et vee! verbetering in de visserij In dt oorlog hadden de vissers al geleerd, da er mei een betere onderlinge orgamsa lie meer re bereiken viel Na 114 gingen instellingen zoals het visserij schap en in Zeeland de Zevibelhun belangen beier behartigen Marinus Siereveld werd. als voorzitter van dt vissersvereniging ..Draagt Elkanders Laster de spreekbuis van de vissers in Arnemuiden. Vlissingen en Colijns plaal bil de Zevibel In 196.5 werd hu voor al z'jn werk hierin onderst heiden mei een koninklijk lint/c hen paar laai later, toen hei vissen hem ie zwaar was geworden, vond men hem de aangewe zen man. die de deskundigheid en de lijd bezat om Zevibel op hei ministerie in Den Haag le vertegenwoordigen Behalve vaak naar Den Haag is hu nu ook vel op reis naar andere vissers plaatsen in hei land Alles mei de trein en de bus. want tot auto leren rilden is hei nooit gekomen In Den Haag is hij een goede bekende geworden en de ambtenaren spreken hem al mei ..Merien" aan Hij blijft daar ook gewoon zichzelf en zeg! precies hoe hij over de zaken denkt Tm n dt minis ter eens zei. dal als het niet anders kon. we maar vanuil Stellendam moes ten gaan vissen, heb ik hem gezegd, dat we geen stelle He landverhuizers zijn. We willen niet nog eens verdreven worden, want we zijn aan Arnemuiden verknocht" Contactman voor de Zevibel in Den Haag betekent ook, dat hij automa tisch in verschillende visserijvommis- \ies mee moet praten Op 't ogenblik wordt er overleg gepleegd over de achteruitgang van de tongstand op de Noordzee „Er moet iets aan die zaak gebeuren, want anders hebben we over een poosje helemaal geen tong meer Mijn achterban verwacht van mij. dat ik hun belangen hierin verdedig Het gaat niet alleen om m 'n eigen belang, ik moet luisteren naar wat zij er van vinden" Door de snelle vooruitgang van de techniek op de vissersschepen zijn vooral de laatste jaren de voor schriften van de overheid verscherpt Een moderne kotter, waarvan de bouw al legen de iwee miljoen gulden kost. mag niet meer uitvaren zonder gediplo meerde bemanning aan boord „Als ik met zo'n schip zou moeien varen, dan zou ik er niets meer van kunnen De lungens moeten nu voor de dag komen mei wal ze op de vissen/school hebben geteerd In al die om missies, waar ik in zit worden die voorschriften ge maaki De bemanning moet b.v tegen woordig medisch gekeurd worden Voorat op de ogen van een visser wordt goed gelet, zij moeten zelfs heter zijn dan van een piloot De werkzaamheden van Marinus Siere veld bliiven niet alleen beperkt tot vissen/zaken In het sociale leven van Arnemuiden is hij ook een veel ge vraagd bestuurder Voorzitter van hel Groene Kruis, bestuurslid van het wijk gebouw en ook de organisatoren van de jeesteliikheden rond het 400-iarig beslaan van Arnemuiden als stad had den nem graag in hun evenementen commissigezien Maar dal leek hern lot h wal il le veel worden Voor zoiets zou ik meer tijd moeien hebben Ze komen rnceslal 's avonds bij elkaai en als ik dan overdag vergaderd heb dan kun dut er niel meer bil Ik ben nu bijna 7f m ik maak me wel eens gauw Iruk over dingen Je moei ie zelf dan wal gaan beperken Wel heefi hii de laggeiics van z 'n oude schip nog een keer voor hei leesi van zolder gehaald ■n opgeknapt Z'n eigen schip kan hil 't mei meer mee jravotseren. wam die Jili elders in hel land haar laatste lagen als woonark Muur aan de gevel an zim huis. hoven hel anker en hei 'Uirihekje zullen ze zeker niet mis staan voor leica en leicaflex kom kijken en vragen foto b'i horry ^erechuren bv ooatarhout rilan middelburg ooeterhelde s'og een weekje en dan mogen we veer Dan mogen we weer gaan stemmen. Het is nou veel spannen der dan bij de Statenverkiezingen. Ik bedoel, dan stem je voor men sen die je meestal niet kent of alleen uit de krant. En wat leer je •n die verkiezingstijd nog eigenlijk van die mensen Ze zijn heus zo gek niet dal ze igts zullen zeggen dat niet goed overkomt. Maar bij de gemeenteraadsverkiezingen is dat anders. De mensen op de lijs ten die ken je Die zie je voorbij lop?n, daarvan weet je dingen. Hoewel... ik moet natuurlijk niet te hard doordraven, want dat is met die herindeling ook niet meer zoals het geweest is Maar het blijft allemaal wat dich terbij. Je gaat naar een raadsver gadering eerder dan naar een slatenverv tering. Hel spannende van g enteraadsverkiezingen vind ik J de nieuwe gezichten die weet verschijnen. Want na vier jaar ken je je pappenheimers na tuurlijk. Na vier jaar weel je onge veer wat ze zullen zeggen en vooral hóe ze het zullen zeggen en wie wat tegen wie zegt. Komen d'r nou nieuwe mensen in zo'n raad dan kun je weer nieuwe combinaties gaan maken. En blijken er nou goeie nieuwe in te zitten, dan heb je kans dal mensen die altijd het beste hun mondje konden roeren weer eens iemand tegenover zich krijgen die dat nog beter kunnen. Dan komt er een beetje leven in. Want dat ontbreekt nogal eens als die raads leden vier jaar achter mekaar in hun stoeltje hebben gezeten En dan zijn er bij die er al 25 jaar op hebben zitten. Die zijn meestal ook niel meer het felst en krijgen zo vaak dat hooghartig vermoeide van „jongen maak je met zo druk over dat of dat, dat was 25 jaar geleden ook al zo", als een jong raadslid wel wat uit wil vissen. Nu is het bedriegelijk dat allerlei raadsleden zich vlak voor de ver kiezingen weer eens flink gaan inspannen. Zo'n laatste raadsver gadering voor de bewuste datum zie je ze ineens weer opveren. Maar niemand wil laten merken dat ze het doen om stemmetjes te win nen. En een gevleugelde uitdruk king tijdens zo'n laatste raadsverga dering is dan ook altijd weer van een politieke tegenstander over de uitlatingen van een andere politie ke tegenstander „Mijnheer de voorzitter" (want ze praten altijd via de burgemeester, alleen als ze erg kwaad zijn vergeten ze dat) merkt wel dat we weer tegen de verkiezingen aanzitten.... En dan het verhaal dat hij zich daar niet door laat meeslepen, maar een keuze zal doen die de enige juiste is. Ja, ja, of hij niet voor zijn kiezers aan het praten is. Goed, daar zijn we over een goeie week weer vanaf en hopen maar dat er wat goeds komt te zitten Maar dat merk je ook pas als ze in die raadszalen moeten gaan beslissen. Op hoop van zegen. A rjoan. jNpK^'Ai A >'^7.4"V- oost-souburg kanaalstraat 9a (01183) 2884 vlissingen bellamypark 38 (01184) 2648 O.A. ZEEUWSE PRENTEN J. A. LIMBURG Antiquair, beëdigd Taxateur en Makelaar INKOOP TAXATIES VERKOOP in luxe tasflacon Nu rote flacon van 6 95 voor zakjes a an 5.10 voor otecollectie ))0Uten reeds vanaf Grote sortering orthopedisch voorgevormde qezondheidssandalen f. Krugerstraat 61 Vlissingen fel 2653 Kanaalstraat 65 O-Soubcrg Te. 3164.

Scheldebode | 1974 | | pagina 1