Expositie W.K.-voetbal Amrobank Vlissingen Zeeuwse vrouwenraad gaat begrip worden in Zeeland Vakantie woningen huren in Zwitserland Magnetisch slot op tegen fietsen dief stal Bezoek het fietsenmusenm in Heerenveen De fiets is weer in ere hersteld WERKEN IN ZWITSERLAND Scholier Pi eter Slagboom exposeert bij St. John Nederland Noviteiten Tandem Antieke fietsen '»ULi>ioi>/ko L>E SCHELDEBODE 17-581 VLISSINGEN - Sport en postzegels vormen een even wonderlijke als inte ressante combinatie. Systematisch ver zameld weerspiegelen postzegels, bij zondere stempels en andere filatelisti sche pronkstukken, zoals deze tot 4 mei te zien zijn bij de AMRO bank. Badhuisweg te Vlissingen, de geschie denis van de voetbalsport; zijn hoogte en dieptepunten, de wereld eromheen en zijn geschiedenis. Men behoeft geen expert te zjjn om op de gratis toegan kelijke expositie met grote belangstel ling rond te kijken. De toegang tot de massasport nummer één op postzegels is zeer gemakkelijk gemaakt, daarbij men de nodige filatelistische zorgvul digheid niet uit het oog heeft verloren Of men er nu als deskundige, als sportenthousiast of alleen maai om de „mooie plaatjes" heen gaat, alle aspec ten zijn hier vertegenwoordigd. Aan het pol bur te Vlissingen werd in de week van 10-4 t/m 18-4 aangifte gedaan van de navolgende gevonden voorwerpen badpak met naam, zak met ballen, bos sleutels, sleutelring met 4 sleutels en flesopener, luxaflex, donkerblauwe knipportemon. met inh. en sleutels, voetbal, bankbiljet, heren zegelring, broodtrommel, zijden sjaal met drie kleuren, zonnebril, zwarte hond soort fox, 2 autosleutels, gouden heren ze gelring met steen, kinderpetje, Duitse betaalcheques, huissleutel in etui, zil veren dameshorloge, bruine portemon. met tnh., kinderschoentje drie kleuren, boxer, sleutels aan groen plastic gara gehanger, rechter sportschoen, lederen hondenhalsband, gymschoen maat 38, grote bril met leesglas, doublé dames schakelarmband, 2 bossen pitriet, wiel dop auto nieuw. Afdeling gevonden voorwerpen is ge opend van maandag t/m vrijdag van 11 00 uur t/m 12.30 uur en van 16 00 uur t/m 17.00 uur. Zaterdags van 11 00 uur t/m 12.00 uur. De voetbalsport heeft een zeer lange geschiedenis Zij vindt haar oorsprong in oude rituele handelingen in China, Egypte en Zuid-Amenka De Grieken en Romeinen brachten hei voetbalspel met hun legioenen naar centraal Euro pa, waar het vanuit Engeland zijn triomftocht ovei de wereld begon Hei moderne voetbal, zoals het thans hon derdduizenden tn de stadions en mil joenen voor de beeldbuis in zijn ban houdt, is bijna een tijdgenoot van de postzegel, die unmers eveneens zijn bakermat in Engeland heeft, waar in 1840 het allereerste exemplaar werd uitgegeven Het ronde leder en de nietige postzegel werden allebei tot een uniek Engels exportsucces, waar door miljoenen mensen werden gegre pen Naast de 60 miljoen postzegelver zamelaars. die over de gehele wereld zijn geregistreerd, verenigi de wereld voetbalbond, de FIFA, als een ware „volkenbond" meer dan 100 000 voet balclubs met 40 miljoen leden onder zijn vleugels. De postzegeld hield zich aanvankelijk op de achtergrond als kroniekschrijver van grote voet bal gebeurtenissen in de vorige eeuw en rond de eeuwwisseling. De directies van de posterijen waren er m die dagen te zeer op gesteld, de natie zelf te doen uitkomen op postze gels. Voor sporthelden hadden zij geen belangstelling. En juist toen had de frankeerzegel als internationaal „mas samedium" veel nieuws kunnen bren gen over de eerste interlandwedstrijd tussen Engeland en Ierland m 1882, die door de Engelsen met 13-0 werd gewonnen, of over de oprichting van de wereldvoetbalbond in 1904 Om over de oprichting van de Britse voet balbond nog maar te zwijgen. Het begin werd gemaakt door Uruquay tn 1924, toen deze de trotse overwin naar werd van het Olympisch voetbal toernooi. Op dne speciale postzegels prijkt de Griekse godin der overwin ning Nike de Zuid-Amerikaanse voet- baltnomf Vier jaar later kon Uruquay opnieuw zijn feestvreugde in postze gels uiten Toen in 1900 in Parijs de moderne Olympische Spelen voor de tweede keer plaats vonden, stond voet bal al op het programma en sindsdien behoort het - uitgezonderd tweemaal in Amerika - tot het officiële wed strijd program ma Maar het Olympische voetbaltoernooi heeft zijn glans al lang verloren Sinds het wereldkampioen schap voetbal wordt georganiseerd en sinds er beroepsspelers in het Westen en „staatsamateurs" m het Oosten zijn, is het beeld scheef getrokken Het Oostblok vormt na Helsinki bij de Olympiade een aangesloten front. Geen wonder dat het initiatief tot het houden van het wereldkampioenschap voetbal door Uruguay werd genomen, de tweevoudige overwinnaar van de Olympische Spelen Dat was in 1930. De toenmalige president van de FIFA, Jules Rimet, loofde een waardevolle beker uit, die intussen definitief bij Brazilië terecht ts gekomen, welk land dnemaal wereldkampioen werd Italië, dat m 1934 het toernooi om het wereldkampioenschap organiseerde, begon als eerste met de grote speciale voetbalseries, die thans tot de curiosi teiten in iedere verzameling behoren Er waren zelfs afzonderlijke uitgaven voor de Italiaanse koloniën en voor de eilanden in de Aegeische Zee Vier taar later verscheen er tn Frankrijk één enkele zegel Wat een bescheiden fila telistisch geluk! Nu geven staten, die helemaal geen echte staten zijn, voor één wereldkampioenschap al meer dan 100 postzegels en herdenkingsblokken uit, die gesneden, gekarteld en op goudfolie verkregen konden worden. Sjeikdommen aan de Perzische Golf profiteren van de hartstocht der verza melaars. Volgens de leuze: meer in komsten door meer uitgaven De ten toonstelling in de AMRO bank geeft duidelijk aan, hoe groot de zucht naar gewin ook van de „solide" staten is geworden, wanneer het om begerens waardige voetbalzegels gaat. De „post- zegellanden" staan ook in deze ten toonstelling met hun oogstrelende col lecties in het middelpunt van de be langstelling, de echte filatelist echter slaat de droefheid om het hart. En toch, de zakelijke op de sport gerichte documentatie geeft er de toon aan. Talloze exemplaren van de tentoonge- VLISSINGEN „Meer en meer gaat de Zeeuwse Vrouwenraad een begrip worden in Zeeland", staal te lezen in hel voorwoord van het verslag over 1973 van deze raad. Na haar oprich ting in oktober 1972, waarbij de Ne derlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland en de Plaatselijke Raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad fuseerden, is de Zeeuwse vrouw in orgamsatiever- band via dit ene adres te bereiken. Zeeland is één van de eerste provincies in het land, waar deze fusie tot stand is gekomen. Het heeft het contact naar buiten aanzienlijk makkelijker gemaakt: wie hulp of medewerking van de Zeeuwse vrouwenorganisaties wil vragen wendt zich tot het bestuur van de Zeeuwse Vrouwenraad. Dit bestuur zal dan zor gen, dat haar achterban, alle Zeeuwse vrouwenorganisaties, ingelicht wordt. Uit het verslag van het eerste jaar van haar bestaan blijkt, dat deze manier van werken bij de buitenwacht goed is aangeslagen Van provinciale zijde werd de raad b.v benaderd om afge vaardigden te zenden naai de bespre king van de sociale Ontwikkehngs- schets Verder zullen via de Zeeuwse Vrouwenraad candidaten worden voor gesteld voor de negen Zeeuwse Water schappen. Tol nu toe zun er nooit vrouwen in de besturen van de water schappen geweest Gedeputeerde Sta ten heeft echter haar laak van de zuivering van het oppervlaktewater ge delegeerd aan de verschillende Water schappen en het college vindt het wenselijk, dat nu ook vertegenwoor digers van de huishoudelijke vervuilers in de besturen komen Daarnaast vindt de Zeeuwse Vrouwenraad hel betreur enswaardig. dal zij gee., zitting heeft in het Dagelijks Besiuur van de Stichting Zeeland Wel heeft zij drie zetels in het Algemeen Bestuur van het Opbouwor- gaan. maar zn vindt dat dit bestuur met ot nauwelijks betrokken is bij het werkelijke beleid van de Stichting Zee land. Behalve deze vertegenwoordigingen naar buiten heeft de Zeeuwse Vrou wenraad dit jaar ook veel gedaan aan het Vormingswerk onder de eigen le den. Zo werd in Hulst een informatie middag gehouden over de toekomstige ruimtelijke ordening van Oost Zeeuws Vlaanderen, waar grote belangstelling voor bestond In Oostkapelle werd m het najaar een 26-uurs conferentie belegd over de Aspecten van het Wel zijnsbeleid m Zeeland De plaatselijke afdelingen van de raad werkten, zij het op wat kleinere schaal, ook aan deze vorming mee De Zeeuwse Vrouwen raad vindt, bij de terugblik op 1973, dat zij veel aandacht heeft besteed aan „het bevorderen van de medewerking van de vrouw aan het maatschappelijk welzun in onze provincie" BREDA In bijna alle Zwit serse vakantieplaatsen worden chalets cn vakantiewoningen te huur aangeboden. De vraag is alleen, hoe komt men vanuit Nederland aan goede, be trouwbare adressen. Bij het Nationaal Zwitsers Verkeers bureau in Amsterdam is een lijst verkrijgbaar waarin de adressen van een aantal bona fide bureaus opgenomen staan, die zich o.a. bezighouden met het verhuren van chalets en vakantiewoningen in Zwitser land. Voor een ieder, die zelf rechtstreeks im Zwitserland een vakantiewoning wiü huren, bestaaft het Duitstalige boekje „Ferien für die Familie" uit gegeven door de Schweizeri- sche Gemeiinnützige Gesell- schaft te Zürich, waarin een 5000 adressen van parti culiere dne een chalet of va kantiewoning te huur aanbie den, vermeld staan alsmede gegevens over het aantal ka mers, bedden, kookgelegen heid, huurprijs en de naam en het adrres van de verhuurder; nneit opgenomen is een afbeel ding van de woning De adres sen worden regelmatig door de uitgever van het boekje ge controleerd, zodat de kans op een „kat in de zak" wel zeer klein te noemen is. Het boekje is verkrijgbaar bij het Natio naal Zwitsers Verkeersbureau l in Amsterdam. Toezending volgt na storting van f 3,80 op postgironummer 27 59 83 on- der vermelding van vakantie- j woningen". - In vrijwel de gehele wereld is fietsendiefstal op hel ogenblik een probleem Cijters die hierover worden gepubliceerd laten een duidelijke stij ging zien van het aantal vermissingen door diefstal De beste beveiliging is een stevig en degelijk fietsslot Als gevolg van de vergrote activiteit van de zwijntjeslagers, zijn gelukkig „uitvin ders" aan het werk gegaan om fietsslo ten te bedenken die een maximum aan beveiliging geven. De vele experimenten die ter wereld worden gedaan, hebben reeds tol op merkelijke resultaten geleid Regelma tig worden de laatste tijd nieuwe en meer solide fietssloten geïntroduceerd. Tol het nieuwste op dit gebied be hoort het magnetisch slot. een magne tisch fietsslot dal door Joco BV m Nederland op de markt is gebracht Dit nogal revolutionaire fietsslot bestaat uit een huis (het eigenlijke slot), een beugel die zowel aan de boven- als aan de onderzijde van het slot kan worden aangesloten en een los metalen schijfje Aan de voorztide van dit slot zit een beweegbaar rondje, waarin een inke ping is gemaakt Hierin past het uil steeksel van hei schijfje dat heel een voudig negentig graden in de richting van de wijzers van de klok wordt gedraaid, waarna de beugel uit het sloi kan worden getrokken Men opent dit slot dus mei behulp van een metalen schijfje, da! zodanig wordt gemaakt dat er meet dan zesduizend verschil lende mogelijkheden per serie bestaan Een voordeel van dil slot is ook. dal hei ui hei donker gemakkelijk kan worden geopend, terwijl hel inwendig hermetisch van de buitenlucht is afge sloten waardoor watet en stof er niet in kunnen dringen Ook is het slot goed bestand tegen schokken. Een ander nieuw fietsslot komt uit Denemarken waar een Kopenhaagse fietsenhandelaar een sloi ontworpen heeft dat gebaseerd is op een in de slum slang ingebouwd systeem De fiets is alleen berijdbaar als de sleutel in het slot zit. Neemt men de sleutel eruit dan komi het fietsstuur los te zitten en functioneert mei meer Vol doet dit allemaal toch nog niet dan kan men de methode volgen die op het ogenblik in Rome wordt uitgepro beerd De fiets mei een kabelslot op slot zetten en du slot tevens bevestigen aan een waakhand Een dubbele origi nele beveiliging die effectief blijkt te werken, maai voor velen misschien wel wat omslachtig stelde postzegels, bijzondere stempels en brieven zijn mei rechtstreeks m handen van de verzamelaars gekomen. Kris kras door de wereld ging hun weg. die door nieuwe kennismakingen, vriendschappen en briefwisselingen omzoomd was Zo schnjfl deze tentoonstelling in de AMRO bank een stuk voetbalgeschie denis en moderne historie langsomwe gen Zij herinnert aan met doorgegane kampioenschappen in harde oorlogsja ren en aan het bescheiden optreden van hei Nederlands voetbalelftal bil interlandwedstrijden - afgezien van de medailles die op Olympische toernooi en werden behaald en van de successen tn de strijd om de Europa-Cup De crisis in enkele landen, waarin voetbal van oudsher een belangruke rol speelt, de strijd tussen amaleurs en profs en de financiële problemen van de vereni gingen hebben hun parallel gevonden in hei buiten zijn oevers tredende postzegel-mercantihsme En toch wor den - men mag de esthetische waarde van de postzegelgrafiek heus wel in twijfel trekken het verleden en het heden op een zeer klein plekje tot uitdrukking gebracht De leek moet zich echter niet laten misleiden door de grote aantallen van nu Een filatelis tische vondst is als een goede wijn. door ouderdom en zeldzaamheid wordt hij pas rijp voor een medaille. MIDDELBURG - In de Coffeeshop St John. aan de Sinl Jansstraat te Middelburg, is een expositie ingericht van werken van Pieter Slagboom uit Koudekerke De tentoonstelling is zeer bescheiden gehouden met slechts een 8-tal werken komt Pieter Slagboom - voor het eerst - in het publiek naai voren. De tekeningen zijn echter het bekijken waard en van een Havo-scho lier kan men nu eenmaal niet verwach ten dal hij direct zalen vol werkstuk ken bielkaar kan krijgen. Van een Havo-scholier moet men ook geen wonderen van professionele kunst willen zien Pieter Slagboom is nog maar net begonnen en voorlopig zijn de ideeën nog groter dan de uitbeel dingen kunnen uitdrukken Een cof feeshop is een goede plaats voor een eerste tentoonstelling, niemand kan de aankomende kunstenaar verwijten dat hij te hoog heeft gegrepen en het plezierige van exposeren is dat men het werk dat men in alle afzondering en met vele aarzelingen gemaakt heeft, eens kan zien met de ogen van een onbevooroordeelde toeschouwer. Pie ter Slagboom is in alle geëxposeerde werken bezig met het onderwerp mens. Er is o.a. een naar de natuur getekend portret, er ts een tekening die naar het cancaturale neigt en er is een werkstuk te zien waarmee Pieter de relatie tussen blank en zwart heeft willen uitdrukken: een gezicht bestaat uit een negroide én een blanke helft, maar het totaal is aangesloten op hetzelfde hart en hetzelfde bloedvaten stelsel. Het zijn vooral de tekeningen, die van het geëxposeerde werk de meest sympathieke indruk maken; de werken uitgevoerd in verschillende soorten ge kleurd papier zijn misschien wat te gemakkelijk en te modieus. De exposi tie is nog enkele weken bij St. John te bezichtigen. IvdK. - Overal ter wereld is de fiets de laatste jaren in opmars. De grote belangstelling die men voor de fiets blijkt te hebben wordt onder meer beïnvloed door "het feit dat fietsen als ge zond wordt beschouwd, dat de fiets een milieu-vriendelijk ver voermiddel is en dat men door te fietsen de duur en schaars gewor den energie kan besparen; motie ven die een groot publiek kenne lijk aanspreken. Voor zover er thans cijfers bekend zijn, lijkt dat de wereldproduktie van fiet sen vooral sinds 1966 sterk is gestegen. Voor verschik lende landen is zelfs van een verdubbeling sprake. Dit geldt met name voor Rusland, Japan, de Duitse Bondsrepubliek, Italië en Frankrijk. Een heel grote uit schieter is Oostenrijk, waar de produktie van fietsen sinds 1966 zelfs werd verviervoudigd. In al deze landen is de export van fietsen bijzonder groot. Koploper in de wereldproduktie van fietsen zijn de Verenigde Staten van Amerika, op de voet gevolgd door Japan In Europa zijn de Duitse zijn de Verenig de Staten van Amerika, op de voet gevolgd door Japn In Europa zijn de Duitse Bondsrepubliek, Engeland, Frankrijk en Italië de grootse fietspro- ducenten Opvallend is verder de pro duktie in Formosa, jaarlijks goed voor meer dan twee miljoen fietsen Binnen landse afzei en gebruik van de fiets is in vrijwel alle landen opmerkelijk In vele taren wordi ieder iaar opnieuw een recordafzet van fietsen geconsta teerd In Amerika kan zelfs worden gesproken van een fietsrage In 1972 werden in Amerika maar liefst 13,9 miljoen fietsen verkocht en sinds enke le laren worden in de Verenigde Staten meer fietsen dan auto's verkocht Nederland, dat tn de gehele wereld als hei klassieke fietsland wordt be- schouwd, volgt deze trend geheel Men schat dat er in ons land nu zo'n kleine 8 miljoen fietsen tn gebruik zijn. Zo wel in 1972 als m 1973 werden meer dan en miljoen fietsen verkocht, waaruit ook wel moet blijken dat de fiets sneller dan voorheen wordt ver vangen en dat redelijk velen over meer dan één fiets beschikken. Vaak een fiets voor dagelnks gebruik, naast een fiets die speciaal voor de recreatie dienst doet. De fiets mag in Nederland het meest verkochte duurzame con sumptie-artikel worden genoemd, waarbij ook blijkt dat de kopers de kwaliteit hoog aanslaan Dit hangt, naar mep aanneemt, duidelijk samen met de veranderde instelling tegenover de fiets die mei als zomaar een ver voermiddel wordt gezien, maar steeds meer een eigen status heeft verkregen. Volgens een publikatie van hel Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in 1971 in ons land tien miljard reizigerskilometers op de fiets afge legd Ingedeeld naar vervoermiddelen komt de fiets mei reizigerskilometers op de tweed plaats, na de auto. Gezien de beperkte actieradius van de gemid delde fietser onderstreept dit cijfer het intensieve en frequente gebruik van de fiets tn het dagelijks var keer Een recent onderzoek bij fietsenhandelaren wees uit dal de prijzen van de in voorraad zijnde fietsen gemiddeld tus sen f 190,- en f 600,- liggen Kleuter en kinderfietsen en de altijd zeer hoog geprijsde racefietsen buiten beschou wing gelaten. De toekomstverwachtingen voor de Nederlandse fietsemndustrie worden positief gewaardeerd. Ondanks de ver dwijnende fietsenhandelaren, repara teurs en vak bekwaamden lijkt het fiet- senvak meer in aanzien te komen en dat mede door de veranderde status van de fiets en de daarmee samenhan gende solide economische basis voor de fietsenhandel. De fiets heeft een nieuwe status gekre gen Niet langer slechts een noodzake lijk vervoermiddel voor kinderen en mensen met een krappe beurs. Handig om boodschappen mee te doen, prak tisch voor het overbruggen van korte afstanden, doelmatig en snel voor het trimmen en voor vrijetijdsbesteding. De vormgeving veranderde, werd steeds meer aangepast aan de eisen van de tijd. Opvallend is hierbij de verwer king van nieuwe materialen en de toepassing van nieuwe technieken. De fiets werd aanzienlijk lichter, kreeg een sportiever uiterlijk en werd nog lichter berijdbaar De superlichte sportfiets komt steeds meer in trek. bij voorkeur voorzien van versnellingen Echt fietsen die het voor sportieve prestaties en recreatie-fietsen echt goed doen Ook de gezins- of familiefietsen zijn de laatste laren een begrip geworden ietsen met lage instap en gemakkelijk te verstellen stuur- en zadelhoogte, waardoor deze fietsen door ieder lid van een gezin (de allerkleinsten uitgezonderd) kunnen worden bereden Soms zijn deze fiet sen deelbaar zodai zij gemakkelijk in de kofferruimte van een auto of in de boot of caravan kunnen worden mee genomen. Aan jeugdfietsen wordt gelukkig steeds meer aandacht besteed, zowel door fabrikanten als door de ouders die deze fietsen voor hun kinderen kopen Een jeugdfiets moet tegen een stootje kunnen en er modern uitzien. De tandem is terug Een gezellige fiets voor twee personen Voor de oorlog reeds populair en nu opnieuw in op mars zoals men dageliiks kan zien Tandemniden heeft een eigen beko ring, men komi er snel op vooruit en er kunnen gemakkelijk lange afstanden mee worden afgelegd De fiets heeft de laatste laren voor de recreatie een steeds duidelijker functie gekregen De tandem hoort daarbij De fiets heeft een geschiedenis van zo'n kleine tweehonderd |aai Dat is goed te zien als men een kijkje gaat nemen in het Batavus Museum in Heereveen In dil museum bevindt zich namelijk de grootste kollektie antieke fietsen die ons land rijk is; een prachti ge en goed onderhouden verzameling die de hele ontwikkelingsgeschiedenis van de fiets weergeeft Vanaf de aller eerste loopfiets tol en met de meest moderne hedendaagse fiets. Een intc- j ressant stuk geschiedenis. Hoe de mens zich via een lange weg van experimen ten op eigen kracht snel leerde voort bewegen. Vanaf I mei is het Batavus Museum weer iedere dag (ook op zaterdag en zondag) van 14 tot 17 uur geopend. Entreéprijs f 1,50; voor kin deren beneden twaalf jaar f 0.75. Het museum gelegen aan de Industrieweg te Heereveen. is gemakkelijk te vinden in de directe omgeving van het ijssta dion Thialf. BREDA Het is bekend, dat het moeilijk is om voor rela tief korte tijd werk in Zwit serland te vinden. Voor bui tenlanders staan momenteel de volgende mogelijkheden open: In het boerenbedrijf Aanmel- dirngen te richten aan het Zen tra Isekretariat des Schweize- mschen Bauemverbamdes, Stellen vermit/tl un>g, 5200 Brugg. De minimumleeftijd is 19 jaar en het verblijf tenmin ste 6-8 weken. In de verpleging Aanmeldingen te richten aan hei Sekretariat des Schweizerischer Krankenan- stalten VESKA, Stellenver- muttiumg, Rain 32, 5000 Aarau. Kennis van de Duiltse of Fran se taal is vereist Het mini mum verblijf is gesteld op 10 weken !n de horeca-sector Schweizer Hotel ier-Verein, Facharbeiternachweis, Monbi- joustrasse 31, 3000 Bern. Hoofdzakelijk voor beroeps- personeel Studenten die voer een peri od,. van 2 a 3 maanden in de Zwitserse horeca-sector willen werken, kunnen contact opne men met het Schweizer Wirte- verband Abteilung Stellenver- mittlung Gotthardstrasse 61, 8027 Zürich - Zwitserland. Voor een seizoenbaan, zoals hier het geval is, wordt per week 1 Mi dag vrij gegeven plus per gewerkte maand nog 1 3/4 dag Het brutosalaris bedraagt Frs 720,- plus kost en inwo- rrang Het regelen van de for maliteiten duurt ongeveer twee maanden. Een werk- en verblijfsvergun ning moet worden aange vraagd door de toekomstige werkgever; dit kan niet vanuit Nederland worden geregeld. Een geldig paspoort is vereist en bij binnenkomst in Zwitser land volgt een medische keu ring.

Scheldebode | 1974 | | pagina 3