Rabobank NOTA WINKELONDERZOEK BINNENSTAD MEER WARENHUIZEN IN MIDDELBURG - de scheldebode SPAAR RENTE TOT 9 SCHILDERIJEN MET ZEEGEZICHTEN VAN RAKKER IN RACHTEN KOMME 29.75 Rezwaarschrift tegen camping in Domburg Tricot averhemden Dick Schinkel Foto Kringetje Editie Vlissingen Editie Middelburg e.e. In Zeeland beste strand van ons land LIMBURG ANTIEK 24e jaargang no. 17 UITGAVE: DE STEM B.V. BREDA WOENSDAG 24 APRIL 1974 S.M. OVERTOOM - J.M. GROEN Afsluit-tijden advertenties Badjassen en kamer jassen 49.75 - 97.50 Zwembroeken 17.50 - 22.50 Enquete Verkeer Hel Geereplan hardy optiek kontaktlenzen eziervaartuig verzekering VLISSINGEN DE KLOP OP DE DEUR INA BOUDIER BAKKER NU 4.90 DE RUITER Brouwershaven m Informeer bij Mn van de 35 vestigingen [JHP op Walcheren van de de bank \«or edereen de scheldebode MIDDELBURG - Er zullen in Middelburg meer warenhuizen moeten komen. Aldus één van de conclusies van de nota "winkelonderzoek Binnenstad Middelburg", samengesteld door Drs. J. W. de Vletter van het gemeentelijk bureau planning en ontwikkeling. Verder blijkt uit de nota dat in het Middelburgse winkelbestand de branches voedings- en genotmiddelen en kleding en textiel wat te krap vertegenwoordigd zijn. Wat het autoverkeer in de binnenstad betreft, volgens de nota is het niet uitgesloten dat de kern van de binnenstad beperkingen krijgt opgelegd wat het autorijden betreft. Maar: „Anderzijds moet bij het treffen van maatregelen worden bedacht dat de auto een rol speelt als laatste schakel in de distrubutieketen". Een van de belangrijkste zaken die in een goed beleid wat betreft de Middelburgse binnenstad aandacht moeten krijgen zou daarom zijn een verfijning van het parkeerbeleid. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING (/LISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. (01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 De nota "Winkelonderzoek Binnenstad Middelburg" is bedoeld als een verfij ning van het verkeersadviezen voor het centrum, een serie deelstudies over de verschillende facetten van het met een aantal andere studies over o.a. het parkeerbeleid, het fietsen in de binnen stad en verkeersadviezen voor het centrum, een serie deelstudies over de verschillende facetten van het gebruik van de Middelburgse binnenstad. Alle studies dienen om uiteindelijk te kun nen komen tot een weloverwogen structuurplan voor de binnenstad. De nota "Winkelonderzoek" behandelt uitsluitend twee hoofdaspecten van de winkelfunctie, nl. het beslag op de ruimte in de binnenstad,nu en in de toekomst en de werkgelegenheid in dit deel van de dienstensector. •SS'-:- vSS'S. VLISSINGEN - Woensdagavond 17 april werd in het Welzqnscentrum Bachten Korame aan de Badhuisstraat de tentoonstelling geopend van schil derijen van de heer J.C. Bakker uit Den Helder. De Vlissingse wethouder van o.a. cultuur Ch.J. Gillissen Verschage verrichtte de officiële ope ning met een korte toespraak. „Wij hebben niet lang geaarzeld toen het verzoek van de heer Bakker om in Vlissingen te exposeren, bij ons binnen kwam", zei de heer Gillissen Verscha ge. „Een tentoonstelling die als onder werp de zee en de scheepvaart heeft, is nergens beter op zijn plaats dan in Vlissingen. Wie Vlissingen zegt, zegt zee en scheepvaart". De Vlissingse wethouder meende wel zeker te weten dat de expositie vooral de wat oudere Vlissingers zeker zal aanspreken: het zijn vooral de oude zeilschepen die door de kunstenaar op het doek gezet zijn. „Maar ik hoop dat ook de onge- ren de tentoonstelling zullen bezoe ken". De tentoonstelling omvat een 15-tal schilderijen en enkele gouaches. De heer Bakker toont met zijn werk een grote voorliefde voor zee, lucht en schepen, die hij type-getrouw uitbeeld. Er zijn twee Zeeuwse zeilschepen in de collectie opgenomen: een Zeeuwsche Poon en een Hoogaars. „Ik heb de modellen van deze schepen bestudeerd in „de Schotse Huizen" in Veere, vertelde de heer Bakker: „Wanneer ik een schip schilder, moet het ook tot in de perfectie kloppen met de werkelijk heid". De heer Bakker, die enthousiast watersporter is, maakt de schilderijen geheel in het atelier: „Het water en de lucht, de manier waarop de golven en de wind samenspelen rond het schip bestudeer ik wanneer ik op het water ben, maar het schilderij maak ik uit het hoofd". De kunstenaar typeert zijn werk zelf als „romantisch realistisch": natuurgetrouw weergegeven maar van uit een romantisch gevoel voor de sfeer van het onderwerp. De zeegezichten, die al in tal van Nederlandse plaatsen te zien waren, hangen tot en met drie mei in Bachten Komme. De openingstijden zijn: maan dag tot en met vrijdag van 8.00 - 12.00 en 13.30 - 17 00 uur. De toegang is gratis. Het geëxposeerde werk is te koop De organisatie van de tentoonstelling is in handen van de Stichting Culturele Gemeenschap Vlis singen. l.v.m. Koninginnedag 30 april a.s., dienen advertentie-opdrachten voor De Schelde bode van 1 mei a.s. uiterlijk maandag 29 april om 12 uur 's-middags in ons bezit te zijn. OPLAGE 18.255 in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren, totaal oplage 34.755, in 2 edities: OPLAGE 16.500 in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. REDAKTIE: mevr. L.H. Wolterbeek- v.d. Vlerk, St. Kruislaan 8, Vlissingen, tel. 01184 - 6869 en mej. Inge v.d. Kooy, Koestraat 5, Middelburg, tel. 01180 - 7800. Bij geen gehoor beide telefoonnum mers: 01600- 22341 (toestel 229). ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: Vlissingen, Spuiplein 94, Postbus 73. Telefoon 01184 - 6830. ADVERTENT1F AQUISITIE: J. v.d. Hoeven, Vlissingen, Spuiplein 94. tel 011X4 met hele of halve mouw, leuke moderne kleuren, sportief en behaaglijk w uni en moderne dessins Coosje Buskenstraat 162 en leicaflex kom kijken en vragen foto hij harry verschuren bv oosterhout In de Middelburgse binnenstad wordt -simpel gezegd- geld verdiend én uitge geven. De schaarse ruimte van het centrum wordt in beslag genomen door activiteiten die hiermee alles te maken hebben: wonen, werken, win kelen en ontspannen. Om het allemaal goed te laten verlopen moet er tenslot te economische belangen te gewichtig om de zaak niet zo goed mogelijk met studies, enquêtes en groei en de aard van de bewoning betrof, tegenwoordig is er een te groot tekort aan ruimte en zijn de economische belangen te ge wichtig om de zaak niet zo goed mogelijk met studies, enquetes en rap porten te begeleiden. De conclusies, die in de nota "Winkel onderzoek" te lezen zijn, zijn opge steld naar aanleiding van een enquête onder de Middelburgse ondernemers. In de maand januari 1973 is aan alle winkelbedrijven in de binnenstad een vragenlijst toegestuurd: in totaal 290 exemplaren. Er kwam 81 pet. van de formulieren ingevuld terug. De totale verkoopruimte blijkt in de binnenstad ongeveer 29.000 m2 te bedragen. Per inwoner is dan beschikbaar 0,61 m2. Landelijk gezien is er in de Middel burgse binnenstad teveel winkelruimte per inwoner beschikbaar, maar de nota stelt dat "het surplus in ieder geval gedekt wordt door de regio. Walcheren (zonder Vlissingen) bevatte per ultimo 1972 bijna 21.000 inwoners. Daar naast zal een deel van de inwoners van Noord-Beveland (ca. 62.000) en Bor- sele (ca. 16.000) -hoewel wellicht in mindere mate als de regio Walcheren- zich richten op de binnenstad Middel burg, juist om te voldoen aan de behoefte van het winkelen". Wat de samenstelling van het winkela reaal betreft, in de sectoren schoeisel, electrotechnische artikelen en woning inrichting, is er een opvallende over- eenkomsl met de landelijke "stan daardsamenstelling" in vergelijkbare steden. Zoals gezegd, warenhuizen zijn er in vergelijking met andere steden te weinig, de sector voedings- en genot middelen en textiel behoeft nog aan vulling, maar winkels waar huishoude lijke- en luxe artikelen verkocht wor den z(jn er al te veel in vergelijking met de standaardsamenstelling. In deze laatste branche zijn echter ook de antiekzaken opgenomen, die in Mid delburg waarschijnlijk sterker vertegen woordigd zijn dan in andere steden van gelijke grootte. Wat de werkgelegenheid betreft: tij dens het toeristenseizoen zijn er in de binnenstad 1079 arbeidsplaatsen in de Middelburgse winkels. Gedurende de maanden september t/m mei loopt de werkgelegenheid terug tot ca. 1000 arbeidsplaatsen. Uitschieters vormen de cadeauwinkels en antiekzaken, waar het aantal arbeidsplaatsen in het toeris- tenseizoen toeneemt met ongeveer 33 pet. Een van de grote problemen in de binnenstad wordt gevormd door het autoverkeer. Zonder meer de auto's weren is volgens de nota "Winkelon derzoek" niet mogelijk, "bedacht moet worden dat de particuliereauto in veel gevallen de belangrijke laatste schakel vormt in de zogenaamde distri butieketen, namelijk het brengen van de goederen naar de plaats van con sumptie". Volgens de nota is het niet ondenkbaar dat een, als voetgangersge bied ingerichte winkelstraat voor de winkelende mensen even onaantrekke lijk wordt als een straat waar men zich slechts met levensgevaar door het drukke verkeer heen naar de overkant kan begeven. De nota pleit daarom voor een verfijning van het parkeer- ibeleid. Men zou bijvoorbeeld het par- keergeld kunnen aanpassen naarate men verder van de stadskern verwij derd is. er zouden één of meer parkeer garages gebouwd kunnen worden het verkeer zou zo geleid moeten worden dat de automobilist vanzelf terecht komt bij de parkeermogelijkheden; bij dit alles: parkeergelegenheid op loop afstand van de winkels. Volgens de nota is een uitbreiding van het winkeloppervlak in het Middel burgse centrum verantwoord tot onge veer 4 000 m2 Door de bouw van het Trefcenter is een toename in de voe dingswaren-sector niet meer noodza kelijk. De vestiging in het Geereplan van één of meer warenhuizen in de secto' textiel zal volgens de nota de hoogwaardigheid van het winkelappa raat in de binnenstad vergroten. Ver der lijkt het gewenst in het Geereplan mogelijkheden te scheppen voor vesti ging van andere bedrijven in de dienstensector, bijv. horecabedrijf, reisbureau, bankgebouw enz. Een voorwaarde voor het slagen van het Geereplan is wel o.a. dat de relatie tussen het hart van de stad -de Markt en omtrek- versterkt wordt De mensen, die vechten voor het behoud van een zoute Oos- terschelde heieven spannende dagen, vrienden Zeker nu de provinciale diensten, die een advies moeren opstellen voor de vergadering van de provinciale staten, eigenlijk geen advies kunnen geven. Omdat ze niet kunnen overzien, of het plan Klaasesz technisch wel uitvoer baar is. We kunnen ons dus voorbereiden op een chaotische statenvergadering zonder duide- hike uitspraak. Intussen heeft het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid wé! een duidelijke uitspraak ge daan Die heeft namelijk verle den jaar zomer een hele serie monsters genomen langs de Ne derlandse hadsrranden Rn wie sprongen daar als de schoonste stranden uitPrecies: twee stranden, die aan de monding van de Oosterschelde liggen, na- melijk Domburg en Wester se houwen. De nuchtere cijfers van het rijksinstituut bewijzen nog eens. dal het echt zonde en jammer zou zijn, als die schojre zee-arm zou worden afgesloten. Zonde en ammer ook voor de badgasten en voor de Zeeuwen, die van het strand-toerisme moeten leven. Want stel je voor, dat er toch een dichte dam" (dus zonder de mogelijkheid om eb en vloed door te laten) zou komen Dan zou straks het water van de Westerschelde langs Domburg en Westerschouwen stromen. Rn als het rijksinstituut dan weer monsters komt nemen, denk ik. dat er weinig reclame meer voor die stranden gemaakt kan worden. Want. dal dt Westerschelde vies is. weten we intussen allemaal. Volgens de Vlissingse gemeen te-arts Van Dijk weten we het zo goed. dat de waarschuwings bordjes langs de stranden van Vlissingen maar beter wegge- haald kunnen worden. Degene, die het nog niet weten, die begrijpen de betekenis van het woord „ontraden" niet, zegt dokter Van Dijk. Dat is natuurlijk ook een rede nering van niks: „We moeten maar geen waarschuwing meer plaatsen, want de mensen be grijpen toch niet. wat er op staat". Alsof de mensen altijd wel precies weten, wat er in „Art. zo-en-zoveel van het Werb. Strafverord.staat te le zen. Rn toch lopen we dagelijks tegen dat soort bordjes aan in r. Zeeland. Nee, ik ben het helemaal eens met een artikel in het laatste nummer van het VMZ-maand- blad „De gouden delta". Daarin staat, dal Vlissingen zelf moet zorgen voor bordjes, die wél begrijpelijk zijn. Rn de Gouden Delta komt zelf al met een idee voor de nieuwe bordjes langs de Westerschelde en de stranden van Vlissingen: „Bij eb kan het water tamelijk vies zijn. Met zwemmen wachten tot het vloed is". Ren aardig idee. zou ik zeggen,1 al kan ik me ook bordjes inden- - ken met de mededeling: „Alsu wilt zwemmen, kunt u beter naar de Oosterschelde-stranden gaan Daar is het water in elk geval veilig. ARJOAN VLISSINGEN - De Stichtiig Coördinatieorgaan voor Nat Landschapsbescherming heeft bij G» deputeerde Staten van Zeeland een bezwaarschrift ingediend tegen het be stemmingsplan „Kampeerterrein Land- metersweg" van de gemeente Dom burg De Stichting meent dat een kampeerterrein op de bewuste plaats het open karakter van het Walcherse fauKbcbap zal aantasten: „Er zal een mmrief. min of meer stedelijk element in het vlakke agrarische landschap wor den geplaatst. Een dichte beplanting om het kampeerterrein heen zal dit bezwaar niet kunnen verhelpen". Volgens de Stichting is het juister kampeerterreinen aan te leggen vlak bij dorpskernen of bij het strand. Het kampeerterrein Landmetersweg is ge projecteerd ver van Domburg en van het strand zodat de kampeerders voortdurend gebruik van de auto zul len moeten maken. Niet alleen zal hierdoor het autoverkeer nog drukker worden maar er zullen in de buurt van het strand ook weer parkeerplaatsen extra aangelegd moeten worden. Volgens de gemeente Domburg is er vlak bij de dorpskern of bij het strand geen plaats meer voor een kampeerter rein, de Stichting Coördinatieorgaan concludeert hieruit dat Domburg in feite „vol" is. oost-souburg kanaalstraat 9a (01183) 2884 vlissingen bellamypark 38 (01184) 2648 WA. V.A. F 30.- WA. PLUS CASCO V.A. F 20- PER F 1000,-. no claim-korting bij schadeyrij varen. Korting bij lidm. watersportver. bij 01184 01183 6437 1515 X INDIRBOnilK Walstraat Sl Tol. 01184-4778 WESTERSCHOUWEN - De stranden van Domburg en Westerschouwen be horen tot de beste van het land. Dat blijkt uit een onderzoek, dat door het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is ingesteld aan de Nederlandse kust Dal onderzoek werd verleden jaar tussen mei en september regelma tig gehouden op I2 badstranden langs de Noordzee-kust. Behalve de twee Zeeuwse badplaatsen, kwamen alleen Den Helder en Camper duin in de kop van Noord-Holland er goed af Hel water bij de badplaatsen Kal wijk, Schevemngen, Hoek van Hol land en Knkdum was bacteriologisch het slechtste. Vlissingen De winnares van De Schelde bode de afgelopen week is mevrouw Maas, Bloemenlaan I08. Vlissingen. Wellicht bent u deze week de geluk kige, loop dan even binnen aan ons kantoor Spuistraat 94 te Vlissingen. De gulle gevers zijn Banketbakkerij Faber, Badhuisstraat 28, de bekende kwahteitstaart Slagerij De Vries. Wal straat. 1/2 pond bietstuk Vishandel E. de Muijnck jr Oude Markt 11. een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame Drogisterij Luitwieler. Lange Zelke X0. een luxe flacon badschuim Smith Kaas. marktkraam, een pond kaas naai keuze Slagerij Oost erom, Walstraat I00, 300 gram vleeswaren 't Goud doppertje, Walstraat, waardebon van f5,-. Brilienspecialist Tilroe. Wal straat 81, kamerthermometer Drankenimport Jan Duimel, Hermes- weg 23, Vlissingen, ties sherry t.w.v f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolf- plein. twee broodjes Annikes met kof fie l a Van de Viivrr radm en t v Kanaalstraat 12. Oost-Souburg, 1 maal gratis batterijen vooi transistorradio Midget-golfbaan Delta Burg van Woel- derenlaan. Vlissingen gratis speelronde en 2consumplies Moeke's lunchroom. Nieuwendijk 51. Vlissingen, bon vooi 2 pannekoeken plus koffie voor 2 personen Chemische Wasserij Popu lair, Groene Woud 55, Vlissingen. gratis reinigen van een japon De No- tenkraam vrndagmarki I pond pinda's De dropspecialist vrijdagniarkl1/2 pond drop naar keuze Beens-kaas. vrijdagmarkt. 2 pakken koffie Douwe Egberts of Van Nelle (normale prijs 15.90) Bij boekhandel INKOOP OA ZEEUWSE PRENTEN J.A LIMBURG Antiquair, beedigd Taxateur en Makelaar Haven Zuidzifde 14, tel 01119 405 TAXATIES I VERKOOP

Scheldebode | 1974 | | pagina 1