Verhoging gemeentebelastingen Vlissingen heeft nu soos voor gehandicapten de scheldebode Dankzij grote animator van Herpen Scheldebode krihget je de zuidwester combinatie Kontant Geld Nodig belastingen diversen GROOT WALCHEREN RESTO - VROUWENPOLDER Redaktie „Shetland" De Pree huis aan huis-blad 22e jaargang no.40 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda woensdag 4 oktober 1972 WEEKEND-MENU in het nieuw geopende J. M. GROEN S. M. OVERTOOM WAARSCHUWING AAN ALLE WINKELIERS A. GROENEVELD Het Koninkrijk der Nederlanden in de 2e Wereldoorlog 32,50 Boek- en Kantoorboekhandel ra i RUITER pullovers slipovers vesten moderne pullovers Belangrijk Nieuws zie achterpagina A.J. PROVOOST Middelburg TAXI de scheldebode Begroting gemeente Vlissingen voor het volgend jaar sluitend VLISSINGEN De begro ting voor het jaar 1973 van de gemeente Vlissingen is slui tend, ondanks het feit dat er dit jaar 356.000 gulden meer tekort was dan voorgaande jaar. Dit is echter bereikt kunnen worden door het ver hogen van enkele gemeenteiy- ke belastingen. Deze verhogin gen zijn echter nog op beperk te schaal toegepast, en er be staat nog een marge Waarin men nog verder kan verhogen in volgende jaren. Of dit no dig zal z^jn, hangt volgens burgemeester onder andere af van de .houding van de centra le regering. De burgemeester verklaarde overigens dat Vlis singen met zijn belastingver hoging wel onder een gemid delde blijft dat men voor even grote Nederlandse gemeentes kan opstellen. Er staan voor 1973 een 26- tal investeringsobjecten op stapel, die mede zullen bijdra gen tot vergroting van de werkgelegenheid. Samen kos ten deze objecten ongeveer 6 3/4 miljoen gulden, wat voor de gemeente een jaarlijk se last betekent van ongeveer 500.000 gulden. Voor uitbrei ding in de personeelssector is een bedrag van f 100.000,- no dig. Wat die verhoging van de gemeentelijke belastingen be treft, deze zullen drukken op de reinigingsrechten, de perso nele belasting en de honden, belasting. De reinigingsrechten worden 6 gulden duurder, waardoor men gemiddeld 30 gulden per gezin per jaar moet gaan betalen. De verho ging van de personele belas ting zal afhankelijk van de huurwaarde en de inrichting van het huis, varieren van 1 tot 20 gulden per gezin per jaar. De hond kost zes gulden per jaar meer, waardoor ook dit tarief op een gemiddelde van dertig gulden per hond per gezin wordt gebracht. Sommige dienstverleningen worden eveneens duurder: zo als legeskosten voor het aan vragen van officiële papieren, en het recht voor begraven. Ook de straat en rioolbelasting gaan omhoog, hetgeen neer komt op ongeveer tien gulden per perceel per jaar gemid deld. Het wijkcentrum „Open hof' )Paauwenburg<; de nieu we Openbare Leeszaal en Bi bliotheek; twee nieuwe dien stencentra voor bejaarden; drie nieuwe basisscholen; drie nieuwe kleuterscholen, en het sportveldencomplex „Bonedij- ke" aan de Koudekerkseweg, welke projecten gereed kwa men in 1972 zijn ook wat de onkosten be treft in de begroting opgenomen. In 1973 zullen o.m., wanneer de gemeenteraad zulks goedkeurt, de volgende werken worden voorbereid en- of uitgevoerd: de bouw van een basisschool in Paauwen- burg lil 600.000 de bouw van een basisschool in Westerzicht 1.250.000,-) de bouw van een Smaenwerkingsschool voor debiele kinderen f 1.450.000,-) de bouw van twee kleuter scholen )f 540.000,4 verkeers- voorzieningen tot een bedrag van f 280.000,-; sfeerverbete ring binnenstad tot een bedrag van f 600.000,-; stimulering van restauraties tot een be drag van f 220.000,-; riole ringswerken )verbetAing en aanleg nieuwe persleidingt tot een totaalbedrag van circa 1,8 miljoen gulden; sportvoorzie- ningen waaronder begrepen een bijdrage voor de bouw van een clubhuis tot een bedrag van circa f 200.000.- Méér kosten ten opzichte van 1972 voor het onderwijs in de begroting zjjn opgevangen tot een bedrag van ongeveer f 365.000,-. Zowel de kosten van de nieuwe huisvesting van de Stichting Stedelijke Raad voor Maatschappelijk Welzjjn als van de Stichting Recreatie z(jn in de begroting opgenomen. VLISSINGEN Ongeveer tweeëneenhalf jaar geleden dacht de heer van Herpen uit de Glacisstraat te Vlissingen dat er toch eigenlijk een vorm van discriminatie bestond van de gehandicapte ten opzichte van gezonde mensen. Immers voor bejaarden en jongeren zijn op diverse plaatsen ver schillende sozen maar de ge handicapte, toch dikwijls een mens, die zich gauw eenzaam voelt, moet het doen met de visite,de radio,tv en wat hij/ zy zichzelf als hobby heeft aangemeten. Waarom, zo dacht de heer Van Herpen, was er geen soos voor gehandicapten. Deze mensen hadden ook pro blemen die ze graag met soortgenoten willen bespreken en denken ook na over de wereld van vandaag waar ze gok hun mening over heb- Maar als men vastgekluis- terd zit aan bed of stoel is het niet zo eenvoudig te onderne men om zo'n soos op te rich ten. Maar de heer van Herpen heeft een geweldige vrouw die er niet voor terug schrikt haar man overal te volgen, maar meer nog om achter hem te staan bij hetgeen hij doet en om te proberen hem daarby te helpen. Hoe dikwijls lezen we niet dat gehandicapten niet met vakantie kunnen. De heer van Herpen gaat regelmatig met zyn vrouw op bezoek, en is zelfs met vakantie naar Ita lië geweest,dit laatste met de auto, maar als de heer en me vrouw van Herpen naar fami lie of kennissen gaan, ook bui ten de stad, dan moeten ze gebruik maken van het open baar vervoer en zijn ze aange wezen op de hulp van ande ren. OPLAGE 16.600 EX Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende tot de gemeenten Vlissingen, Valkenisse en Westkapelle. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX., Huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoevèb, Vlissingen Spuiplcin 94 Telefoon 01184-6830 ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600-22341 REDAKTIE: Mevr. L. H. Wolterbeek- v.d. Vlerk Toezending St. Kruislaan 8 ^materialen aan: Vlissingen N.V. Rotadruk. Axel Telefoon 01184 - 6869 Nassaustraat 3 b.g.g. 01600 - 22341 (toestel 229) Telefoon 01155-2320 DRUK: technische Maar ook hij zag de proble men voor zijn medemens. Hij begon daarom te bellen en te schrijven naar diverse instel lingen om te zien of men ner gens een zaal of ruimte voor hem had tegen een kleine ver goeding, of liever nog geheel pro deo. Dit lukte eerst hele maal niet tot hij, zo vertelt hij, op het geniale idee kwam eens het Leger des Heils te bellen om te zien of dat iets uit zou halen en hoewel hij de moed al haast had opgegeven hoorde hij tot zijn verrassing dat de zaal van het. Leger des Heils donderdagsmiddags nog vrij was. En nog gratis ook. Zo is het gekomen dat donder dagmiddag j.l. om 2.30 uur in het Leger des Heilsgebouw aan de dr. Staverm an straat de eerste soosmiddag voor gehan- dicapten is geopend. Het is niet de bedoeling deze middag gewoon door te brengen met een beetje praten of zomaar zitten. De heer van Herpen wilde graag weten op deze eerste middag, wat de mensen graag zouden willen doen, of iets maken, iets bespreken. Om het gemakkelijker te ma ken staan daartoe bussen op tafel waar ze hun ideeën en vragen in kunnen doen. Zelf heeft de heer Van Herpen een paar vrienden die academisch geschoold zijn en hij heeft reeds hun toezeggingen dat men in de toekomst graag op zo'n middag wil komen praten om met de gasten van de heer Van Herpen te discussieren over problemen als luchtver ontreiniging en woningbouw. Daarnaast stelt hij zich voor dia middagen te houden en te bekijken of er animo is voor een zangvereniging. Verder zou men bijvoorbeeld kunnen komen tot een handwerkgroep, kaarten enz. Alles wat ook op de gewonen bejaarden- en jongerensozen te doen valt. De leeftijd is onbegrensd en de toegang is gratis. Alleen het geen men wil gebruiken zoals koffie en thee zal men zelf moeten betalen. Misschien dat hier in de toekomst verande ring in komt en dat men dan een kleine contributie gaat vragen. Naast de soos weet nu ook iedereen de sportlessen voor gehandicapten te vinden waar voor zuster Wil de Ruiter zich zo voor inzet. Ook dit is een club en de heer Van Herpen stelt zich voor straks met de hele soos aan de diverse sport- afdelingen deel te nemen.Op de soos zijn geen verpleegsters aanwezig. Men hoopt dat iedere gast zijn ei gen verzorgster meeneemt. Voor de officiële ontvangst had men verschillende mensen uitgenodigd waaronder de heer Ch. J. Gillissen-Verscha- ge, mensen van de Stichting voor Zeeuwse Revalidatie, de voorzitter van de vereniging voor Geestelijk Gehandicap ten. De heer van Herpen heeft zelf de soos geopend met een korte speech tot de aanwezi gen. Heldere Tomatensoep Pasteitje la maison Cotelette Bonne Femme of Visfilets Neptune Chipolatapudding Koffie 12,50 Tevens voor al uw partijen, 'recepties en diners. Ons restaurant is het gehele jaar geopend. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTRAAT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 Door ontvreemding van mijn girobetaalcheques en giro pasje onder de naam A. Groeneveld Alteveerselaan 3 Velp mag hierop niet verkocht worden. Bij eventuele aanbieding verzoeke te bellen Boul. de Ruijter 266 Vlissingen 01184 - 7153 SNEL GELD NODIG? Bedr. 24 m. 36m. Op 48m 8000 - 227 1000 51 10.000 - 283m. 2000 103 - 12.000 - 339m. 3000 148 102 15.000 - 424 m 4000 192 136 Ook tussenl. 5000 240 171 bedr. tot 25000,— 6000 288 204 ook op 60m. Voor een lening naar financ. kant. W. DE GRAAF Sportlaan 6 Middelburg tel. 01180 - 7449. Binnen 24 uur geregeld Geen borg of inform, werkgever. Teken nu in op dr. L. de Jong deel 4 in 2 banden Voor het nog te bouwen Cen traal Ontmoetinges- en Ontspan ningscentrum is een post van f 75.000,- in de begroting ver werkt. Bezuinigingen en aan passingen in de begroting zijn verwerkt tot een bedrag van ongeveer 1,5 miljoen gulden. By het college van b. en w. bestaat het voornemen aan de raad een voorstel te doen tot het instellen van Reinigings- politie,zo mogelijk per 1 juli 1973. 1973. Vlissingen - Met ingang van 1 oktober is mevrouw L. H. Wolterbeek- van der Vlerk, St. Kruislaan 8 te Vlissingen (tel. 6869) benoemd tot correspondente voor de Scheldebode en Groot Walcheren, zij volgt mevrouw Mulder op, die om persooniyke Redenen voor dit werk heeft bedankt. Mevrouw Mulder heeft byna 2 jaar op uitstekende wyze de belangen van onze bladen behartigt. de Redaktie V-hals in diverse tinten 32.50 - 39.75 - 49.50 (zonder mouw) in grijs, beige en bordeaux voor de oudere heer, in grijs en beige met col en knoopsluiting Her, nmodet Coosje Buskenstr. 25 VLISSINGEN voor aanschaf woning, auto bromfiets, caravans, plezierboten, tv, meubelen e.d. Ass.kantoor Voorborch 2, bij de Breeweg, Tel. 01180-4287 VERZEKERINGEN, FINANCIERINGEN. HYPOTHEKEN, PERS.LENINGEN. BEMIDDELING BIJ IN-- EN VERKOOP VAN ONROEREND GOED. IN SOUBURG Oranjeplein 18 Tel. 01183-1248 Hel bezoek wat verleden week door onze kroonprin ses met haar echtgenoot aan onze provincie werd afgelegd, trouwe luitjes, heeft weer eens bewezen hoe populair onze konin klijke familie nog steeds in Zeeland is. Bepaald jammer vond ik het dan ook dat het bezoek van prinses Be atrix vergezeld ging van een vaak op een demon stratie lijkende politie-op- locht. Motoren, auto's en nog eens motoren omring den de prinses en m'n durfde bijna niet te wuiven uit angst om gearresteerd te worden. De uniformen blonken vrolijk in het zon licht en alles zat als gego ten. 't Bovenste knoop ge sloten herinner ik me nog uit m'n oester diensttijd en ook hier waren de gezags dragers piinliik neties ge kleed.Behalve één..Zoals altijd bevestigt ook hier een uuzonaenng ae regel en wel in de persoon van de allereerste motoragent die zich aan de wachtende menigte openbaarde. Zich waarschijnlijk veilig wa nend voor het spiedend ook van zijn superieuren die vlak vóór de hof-auto re den. meende deze begelei der dat de geldende unifor miteit op hem niet was. Hij reed daar op z'n dooie ak kertje met flapperende helmbandjes z'n snorlretjei fier in de wind. Jammer, m'n militaire hart deed bij deze aanblik pijn, want zo hoon het niet brave bur gers. Het helmbandje is aan de helm bevestigd om het vast te maken. Dat hoon zo, ook bij de rijkspolitie. En zeker als deze heer ten leken van de genomen vei ligheidsmaatregelen een ko ninklijke stoet vooraf gaat. Nee mensen, geef mij dan maar de echte ouderwetse maar oer-punkluele dorps veldwachters. Veel meer genoegen deed mij het be ticht dat de chef de cuisine van het Grand Hotel Brit- tania op het wereldkampi oenschap oesteropenen de derde prijs behaalde. Dat is internationaal gezien een enorme prestatie, waarmee ik de heer Wegman graag complimenteer. Ik weet maar al te goed welk een vakmanschap en handig heid er voor nodig is om op snelle wijze een oester te openen. Minder snel verlopen in veel gemeenten ook in onze provincie de ge nt een teraads vergaderin gen. Dikwijls duurt zo'n bijeenkomst uren en zeurt men in 't oneindige door over allerlei niet' ter zake doende punten. In Reimers- waal doet men dit anders. Daar worden maandelijks pogingen in het werk ge steld om het record van korte raadsvergaderingen te breken. Ook ditmaal is het weer gelukt en is de kortste vergadering van het seizoen gebracht op drie kwartier. Achttien punten werden er in die vergadering afge werkt en het pleit alleen maar voor de deelnemers aan deze bijeenkomst dat ze allen hun medewerking aan de recordpoging ver leenden. Behalve één die ook nu weer als verstoor der trachtte op te treden. Deze man vond namelijk dat een openbare W.C. voorzien van het bordje toiletgebouw" en op de ene deur een afbeelding van een mannetje ten\'ijl het vrouwtje zich op een daarnaast gelegen deur be vond., niet duidelijk genoeg voor de gebruikers. Moge lijk is ook dat hij de re cord-poging in de war wil de schoppen. De derde en laatste mogelijkheid, en la ten we het daar maar op houden, zou tenslotte kun nen zijn, dat het bedoelde raadslid doodgewoon om een praatje verlegen zat. d'Oester Vorige week stond het Scheidebodekringetje rond het hoofd van mevrouw Geilman, Irislaan 140, Vlissingen. Blij verrast kon zy aan haar rond gang langs de winkeliers be ginnen. Wie zal deze week die ver rassing te beurt vallen .Even langs ons kantoor op het Spui- plein te Vlissingen en de spel regels worden u uitgelegd. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis straat 28, de bekende kwali- teitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Mun- de, Oude Markt 11. een kilo gebakken vis uit de zaterdag reclame. Dorgistery Luitwie- Ier, Lange Zelke 50. een luxe flacon badschuim. Smith Kaas, marktkraam een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vlees waren. t Goudoppertje, Wal straat. waardebon vn f 5,-. Brillen specialist Tilroe, Wal straat 81, kamerthermometer. Bloemsierkunst Dekker, Ka naalstraat 50, Oost-Souburg, FOTO BACK bloemeli of planten naar keuze ter waarde van 5,-. Eethuis De Snuijver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met ge bak. Nilfisk, Coosje Busken- straat. spaarpotje in de vorm van een stofzuiger.Dranken- import Jan Duimel, Hermes- weg 23. Vlissingen, fles sher- rij.t.w.v. /3,95Annikes Cafe taria, Betje Wolfplein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbedrijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissin gen, gratis schoonmaakbeurt ramen. Fa. van de Vijver, Ra dio en tv Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, 1 pak stofzui- gerzakken. Filiaal Koopcen trum Groenendijk 1 maal gra tis batterijen voor transistorra dio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. van Woelderenlaan. Vlissingen, gratis speelronde en 2 consumpties. Bloemen- huis Mies, Scheldestraat 52, Vlissingen, I bos bloemen t.w.v. /5,-.Moeke's Lun chroom, Nieuwendijk 51,Vlis singen, bon voor 2 pannekoe ken plus koffie voor 2 perso nen.

Scheldebode | 1972 | | pagina 1