Wethouder L M. Moermond van Brouwers haven burgemeester van Westkapelle et weten waard Rectificatie TIEN JAAR WILDTÜREN IN HOOG BUIIRLO 't een 't ander Burgemeestersambt hooft géén dovaluatio aan Kerkdiensten Meren ER HANGT U HEEL WAT BOVEN 'T HOOFD met een een nieuw gerecht „Brochette van de meester hoefsmid" in „De Put" 99 H DREISCHOR - Vorige week is bekend geworden, dat de heer L.M. Moermond (56) te Dreischor (nu wethouder van de gemeente Brouwershaven) Benoemd is tot burgemeester van Westkapelle, als opvolger van burgemeester F.A. Bulder. De benoeming gaat per 1 september in. Leendert Marinus Moermond werd 29 maart 1916 in Zierikzee geboren. Nadat hij zich in Dreischor had gevestigd op het adres Zuiddijk 1 werd hij in 1954 wethouder van de toenmalige gemeente Dreischor. die per 1 - 1 - '61 werd opgenomen in de gemeente Brouwershaven. Ook toen bleef dhr. Moermond (die lid is van de VVDlwethouder met voornamelijk als portefeuilles; onderwijs en woningtoewijzing. „Een verder wethouder van alles, waar je in een kleine gemeenschap tegenaan loopt", vindt hij. T* Samen met zijn echtgenote mevrouw J.A. Moermond - Mol .57) wachtte hij reeds maanden op de benoeming als burgemeester van Westkapelle. Oorzaak van de vertraging was echter een vlek die bij 't gebruikelijke medisch onderzoek werd geconstateerd op de longen van de heer Moermond achteraf. „Ik ben in de laatste 20 jaar geen dag ziek geweest. Ik onderga elk jaar als brandweercommandant een strenge lichaamskeuring, dus er kon in feite niets met me aan de hand zijn. Dat is dan ook achteraf gelukkig wel gebleken." V Op de vraag waarom hij naar Westkapelle solliciteerde, zegt hij: „Tja, het liefst was ik natuurlijk op Schouwen gebleven. Ik heb ook wel eens gesolliciteerd naar de burge meestersplaats van Brouwers haven, maar dat was natuurlijk politiek niet haalbaar. Brouwers haven is een duidelijke plaats voor de PvdA. Daarom dacht ik; als er ergens in Zeeland (want ik wil in Zeeland blijven) een plaatsje vrijkomt, dat in mijn Rolitieke richting ligt (VVD), dan ga ik proberen daar te komen. Zover is het nu gekomen. Ik ben er bijzonder blij mee, want ik zie deze benoeming als een afsluiting van mijn werk in de gemeentepolitiek. Verder zijn er maar een aantal plaatsen, waarvoor ik, politiek gezien in aanmerking kom. Vandaar dat ik deze kans met beide handen aangegrepen heb", aldus de heer Moermond, die Westkapelle nog slechts op pervlakkig kent. De gemeente waar de huidige wethouder van Brouwershaven dan als eerste burger mag gaan op treden, telt bijna 2500 inwoners (Brouwershaven 3200). „Westkapelle is kleiner,maar bovendien is het grondgebied veel en veel kleiner. De begrotingspo sitie is er dacht ik niet zo ruim, maar toch sluitend. De verhoudingen in de gemeenteraad aldaar:2 PvdA, 2 gemeentebelang, 1 CHU en 2 SGP. Ik heb de indruk dat er tussen die fracties sprake is van een leuke samenwerking in de raad, ondanks geschilpunten in een bepaald vlak", aldus de heer Moermond. Voor Brouwershaven, dat hij nu achter zich gaat Jaten, ziet wethouder Moermond flinke recreatieve perspectieven: „Door de uitbreiding van de jachthaven in VVD-wethouder L.M. Moermond (56) van Brouwershaven, die burgemeester van Westkapelle wordt per 1 september a.s. het centrum van het stadje, krijg je natuurlijk méér mensen die er een 2e woning willen kopen of die er permanent komen wonen. Die ont wikkeling is al aan de gang. En gelukkig staan de mensen van Brouwershaven er beslist voor open". De nota „Bestuurlijke- herindeling Schouwen - Duiveland", die b. en w. van Brouwershaven destijds het licht deden zien, was mede van de hand van wethouder Moermond. Hoe staat hij achteraf tegenover de inhoud van die nota. na alle af wijzende reacties van de eilande- lijke gemeentebesturen? „Nog precies Jhetzelfde", zegt hij. „Ik weet wel, dat het ook een hoop problemen geeft en niet uitsluitend voordelen. Maar er blijven toch altijd veel dingen die je beter gezamenlijk kunt doen, zoals bijv. de aanpak van een Greve- lingenbekken. Nu lijkt het vaak alsof je elkaar vliegen afvangt. Ik ga er nog steeds van uit, dat we als b. en w. van Brouwershaven destijds die nota hebben uitgebracht in het algemeen belang van de Schouwen - Duivelandse gemeenten". Zijn wens voor het burgemeester schap in Westkapelle: „Ik hoop dat ik er goed met de mensen zal kunnen opschieten. Maar daar ben ik niet zo bang voor. Contact hebben met de mensen en voor hen openstaan is een belangrijk facet in het besturen van een gemeente. Dat is een ervaring die ik tijdens mijn wethouderschap al heb opgedaan". vT> V Op de vraag of het burgemeesters ambt in de loop der jaren niet sterk is gedevalueerd, antwoordt deheer Moermond heel beslist: „Nee, dat vind ik niet. U vergelijkt de situatie van nu misschien met die van vroeger, toen de burgemeester het alléén voor het zeggen had.En u spreekt ook uit het oogpunt van gezag. Tegenwoordig is de situatie anders, maar dat houdt geen devaluatie in. Helemaal niet. De burgemeester is in mindere mate een gezagsdrager geworden, maar het gaat er om, hoe hij dat gezag uitdraagt. En de manier waarop dat tegenwoordig gebeurt, vind ik bepaald géén devaluatie van het burgemeesters ambt", aldus de heer Moermond, die dinsdag al naar zijn eerste Gemeente Westkapelle is geweesl om daar met de wethouders en de secretaris kennis te maken en er de zaken voor de installatie te regelen. In ons artikeltje van vorige week over de drankenhandel van Jan Duimei te Vlissingen vermeldden wij de naam van de bedrijfsleider foutief. Dit moet zijn de heer G. O. Ro se. VLISSINGEN Zaterdag 2 september Zevende Dag-Ad ventisten, Doopsgezinde kerk, 9.15 dienst, 10.15 Bijbelstudie, Middelburg Doopsgezinde kerk. Lange Noordstraat, 10 Bijbelstudie, 11 dienst. Zondag 3 september. Geref. Gemeente Vlissingen. 9.30 en 16.30 Ds. Snoep. Geref. Gemeente Aagtekerke. 9.30 en 10 Ds. Van Vliet. Geref. Gemeente Meliskerke. 9.30 en 14.30 Ds. Weststrate. Geref. Gemeente Middelburg. Centrum 9.30 Ds. Zijderveld, 14 Leesdienst, zuid 10,30 Lees- dienst, 19 Ds. Zijderveld. Geref. Petruskerk, Paul Kriigerstraat. 9.30 Ds. H. Groeneveld, »19 Ds. J.W. Ge- nuït, Open Hof, Paauwenburg 9.30 Ds. J.W. Genuït. 17 Ds. H. Groeneveld. Chr. Geref. Kerk, Kasteel straat. 9.30 Leesdienst. 17 Ds. J. W. Maris. Ver. van Vrijz. Herv.-Remon- tranten. Buitendag te Veere. Doopsgezinde Gemeente Vi^j- domweg. 10 Da. Meerdonk v. d. Ban. Evang. Luth. Gemeente Wal- straat. 9 Ds. J. C. v. d. Berg. Pinksterkapel Emmastraat 10, dienst te 14.30. Volle Evangelie Gemeente Vrouwestraat 5, dienst te 9.45. Anglican Church. Services everij Sundaijmorning praijer 10.30 a.m., evening prayer 7.30 p.m. in the Missions to Sea men Chapel, Scheldepoort Vlissingen-Oost, reader A. Driver. Leger des Heils. 10 Heilsbij- eenkomst, 19.30 Getuigen-sa- menkomst. Hervormd Koudekerke. 9 Ds. M. J. de Jong. 10 Jeugdkerk in de school Middelburgs^, straat, 10.30 Ds. M. J. de Jong. Kristen Zuid Molukse Kerk. Oost-Souburg 15 Ds. P. Fader, Koudekerke 14 Ds. P. Fader. Middelburg, zondag 3 sep tember. Nieuwe Kerk, 10 Ds. Van Santen; 19 Ds. Talsma, geref. bondsdienst. Koorkerk, 10 Ds. Brummel- kamp. Oostkerk, 10.15 Ds. Talsma. Ontmoetingskerk, 10 Ds. Kronenburg; 19 idem. Zuiderbaken, 9 Ds. Delbeek. Raad der Kerken. Ontmoe tingskerk 10 Ds. Kronen burg. Doopsgezinde Kerk, 10.30 K. v. Berghen, Eglise Wallone. Evang. Luth. Kerk, 10.30 Ds. J. C. v. d. Berg, Vlissingen. Nieuwland, 9 Ds. Hoogen- kamp, Veere )10.30(, idem. St.-Laurens, 10 Ds. Ruijs. R.K. Kerkdiensten op Walche ren voor 2 en 3 september. Vlissingen, Parochiekerk Sin gel zaterdagavond 19. zondag 8.30, 10 (dameskoor:, 12 (herenkoor, gregoriaans), 19, Emmanuelkerk Paauwenburg zaterdagavond 19, zondag 11. Souburg, St.-Martinuskerk, za terdagavond 19, zondag 10.30. Middelburg, Parochiekerk H. Petrus en Paulus Lombard straat, zaterdagavond 19, zon dag 10.30 en 19. De Hoeksteen zondag 11 Zoutelande, Toeristenkerk zondag 10. Westkapelle. Toeristenkerk zondag 10. .Vrouwepoider, Toeristenkerk, zondag 10. Koudekerke-Dishoeck, Toeris- dokter De Greef, Badhuis straat 114, tel. 01184-2121. Apotheek. Van vrijdag 1 sep tember n.m. 18 uur tot en met vrijdag 8 september v.m. 8.30 uur geopend apotheek D. H. v. d. Kleine Mulder, Singel 9, tel. 01184-2730. Verloskundige. 2 en 3 Septem ber mej. Van Ginkel, Pres. Rooseveltlaan, tel. 01184- 2775. Tandarts. Zaterdag 2 septem ber van 9-10 uur en zondag 3 september van 11-12 uur dok ter G. H. P. J. Miljoen. Eem- straat 5, Oost-Souburg, tel. 01183-1530. Huisartsen Souburg, Amemui- dcn en Nieuwland. 2 en 3 September dokter N. Kapteijn, Diezestraat 47, Souburg, tel. 01183-2206. Dierenarts. 2 en 3 september dokter R. M. Barkema, Mid delburg, tel. 01180-3118, con sult alleen na tel. afspraak. Wijkverpleegster Oranje, Groene en Wit-Gele Kruis. 2 en 3 September zuster Van de Geldof. Groen van Prinkste- renlaan 116. tel. 3120. Wijkverpleegster Het Groene Kruis en Oranje-Groene en Wit-Gele Kruis te Souburg en Ritthem, 2 en 3 september zuster C. Sinke-van Loon, Mo lenweg 51, tel. 01183-1843. Middelburg. Doktersdienst. Zaterdag 2 september van 0.00 tot en met 24 uur dokter Schram. Oosterscheldestraat 2, tel. 01180-4664. Zondag 3 sep tember van 0.00 tot en met 24 uur dokter Dominicus, Dam 55, tel. 01180-2830. Apotheek. Van vrijdag 1 sep tember n.m. 18 uur tot en mei vrijdag 8 september v.m. 8.3C uur geopend apotheek W. K Hummelen, Markt 69. VLISSINGEN Dokters- dienst. Zaterdag 2 september van O.OO tot en met 24 uur iokter Cramer, Singel 210, tel. 31184-3618. Zondag 3 septem ber van 0.00 tpt en met 24 uur Hoog water te Vlissingen. Donderdag 31 aug. L.K. 6.04 en 18.25. Vrijdag 1 september 7.00 en 19.38. Zaterdag 2 sep tember 8.30 en 21.15, zondag 3 september 10.02 en 22.46. maandag 4 sept. 11.25 en dinsdag 5 sept. 0.04 en 12.30, woensdag 6 sept. 0.57 en 13.17. Reserveren 01184-2297 ELKE AVOND VANAF 18 uur Zeeland - Vakantieland is ook een water sportland Merkwaardig genoeg kende Zeeland een van de water rijkste provincies van Neder land zo'n 20 jaar geleden geen watersport. Zeilers waag den zich hier liever niet in de gevaarlijke stromingen en eb- en vloedbewegingen. Alleen de uiterst sportieve lieden konden de Zeeuwse wateren als hun onbetwist recreatiege bied beschouwen. Sindsdien is er veel veran derd. Nu, in 1972, wordt Zee land als één van de belangd rijkste watersportgebieden van Nederland en van West- Europa beschouwd. Bekijken we de diverse gebieden, dan zien we in het zuiden in Zeeuwsch-VIaanderen de in 1952 afgesloten oude zeearm, de Braakman. Hier ontstond een groot recreatiegebied met een ongeveer 120 hectare groot afgesloten meer. Vele water sportliefhebbers brachten hier reeds hun bootje heen om er te genieten van de zon, de frisse lucht en het water. De Westerschelde is voor onervaren zeilers zeer gevaar lijk. Het water is er ruig en ruw; daarenboven is er op de ze toegangsweg tot de haven- digheden van de Zeeuwse stromen. Het varen op de Oos- terschelde biedt de mogelijk heid om zich te meten met de onberekenbare natuurkrachten, die het zeilen tot een sport prestatie van de eerste orde maken. Blijkt de zeiler het hoofd te kunnen bieden aan deze uitdagingen dan zal dit hem een intense voldoening geven. Jachthavens treft men hier o.a. te Goes )iets meer landinwaarts!, Yerseke, Tho- len, St. Annaland en Zierik zee. Verder zijn er diverse aanloophavens met beperkte ligplaatsaccommodatie. In St. Annaland is een vaarschool gevestigd. stad Antwerpen zeer intensief scheepvaartverkeer. Jachtha vens zijn er te Terneuzen, Vlissingen en Breskens. Deze laatste is een bekende haven voor de zee)wedstrijd(-zeilers. Verder zijn er diverse kleine aanloophaventjes met beperkte ligplaatsaccommodatie. De Oosterschelde met de aangrenzende Keeten Mastgat en Zijpe wordt allerwege door zeilers geroemd als één van de meest opwindende en uitda gende watersportgebieden van West-Europa. Het getijwater kan hier zeer verraderlijk zijn, zodat dit een gebied is voor ervaren watersporters en dan nog slechts die zeilers, die bekend zijn met de eigenaar- De als gevolg van de uitvoe ring van het Deltaplan ontsta ne watersportgebieden het Veerse Meer en het Grevelin- genmeer zijn zeer geliefde en drukbevaren vaarwateren. Ve le watertoeristen hebben deze meren reeds ontdekt als gebie den van rust en ruimte, waar het goed toeven is. Wordt de Oosterschelde meestal bestem peld als een „sportief' water, het Veerse Meer is meer een Veel keus op het gebied van kinder- sportkleding Tegelijk met de scholen be ginnen ook veel gymnastiek-, sport- en balletclubjes weer aan het nieuwe seizoen en de meeste kinderen zijn wel er gens lid van. Bij de meeste clubs wordt er op gerekend dat de leden in passend kos tuum aantreden, hoewel de eerste gymnastieklessen in clubverband desnoods wel ge volgd kunnen worden in gijm- broek en truitje. Bij een sport als judo zijn de kleedregels iets strenger; meestal wordt er van ieder lid verwacht dat hii al op de eerste les een judo- pak aanheeft. Voor de aanschaf van een en ander zijn de ouders meestal op zijn minst dertig gulden kwijt. Een judo- of karatepak- je, compleet met broek, is on geveer zo duur. Judopakken zijn heel stevig gemaakt van ongebleekt katoen dat meestal nog doorgestikt is omdat er tijdens het judoën nogal hardl aan getrokken wordt. Karate pakken zijn van iets lichter materiaal. Gymnastiekpakjes die overigens ook voor ballet ge bruikt worden zijn soms iets goedkoper, maar daar komt dan meestal, zeker bij ballet, nog de aanschaf van schoentjes bij. Er zijn heel goedkope linnen balletschoen tjes, maar de meeste sportza ken houden het toch liever op de leren schoentjes, die veel sterker zijn. De aanschaf van spitzen („echte" met ver harde neuzen, of slappe spit zen met gewone Ieren neus( is een stuk duurder, maar eer men die nodig heeft, is het al wel vrij zeker dat de ballet- leerlinge haar kunst voorlopig trouw blijft. Wat de hclanca- pakjes betreft, deze zijn te genwoordig in allerlei kleuren' te krijgen en bij intensieve training is het fijn om ook nog een goede vochtabsorberende maillot te dragen. Er zijn pak jes met driekwart mouw en zonder mouw. Voor gymnas tiek kan men ook volstaan met een speciale gijmbroek. De welbekende gymnastiek schoen en de tennisschoen hebben in de loop der jaren een aantal broertjes en zusjes gekregen. De basketballschoen die halfhoog is en meestal ge maakt van blauw linnen, de badmiutonschoen, die van wit linnen is en een versterkte neus heeft en de jongste telg uit het geslacht sportschoen: de trimschoen. Deze lijkt van vorm op een zachtleren tennis schoen, maar is in allerlei vro lijke kleuren verkrijgbaar en de uitvoering is zwaar en de gelijk, howel buigzaam en licht in het dragen. Alleen, op gymschoentjes kun je natuur lijk ook trimmen, al gaan die misschien niet zo lang mee. De vergelijking met een Friese boer van de oude stem pel die op zijn gemak met de friezen onder zijn sokken ge bonden een schaatswedstrijd wint van enkele stadse figuren met prachtige noren-met-laars, gaat ook hier misschien wel op. „gezellig" water. Dit 22 kilo meter lange meer telt diverse verpozingseilanden. waar de watersporters elkaar treffen en waar zij het rijk alleen moeten delen met de vogelbe volking. Ook in de jachtha vens is de sfeer erg gezellig. Hier wordt een groot deel van de dag koffiedrinkend en nip pend aan een klein glaasje doorgebracht. In het Veerse Meer zijn twee zeilscholen ge vestigd, waarvan Jén, ANWB- Bondszeilschool, die nieuwe lingen in de watersport de kunst van het zeilen bijbren gen. Het Veerse Meer, een over het. algemeen rustig zeil- water, is zeer geschikt voor beginners, doch ook hier geldt de regel, dat men de adviezen van kenners van het water en ervaren zeilers nooit in de wind moet slaan. Jachthavens zijn er vele. Men treft ze te Wolphaartsdijk, Arnemuiden, Veere, Vrouwenpolder, Kam perland en Kortgene. Via het Kanaal door Walcheren staat ook de jachthaven van Mid delburg in verbinding met het Veerse Meer. Het Grevelingenmeer is pas sinds kort een afgesloten meer. De accommodatie is hier dan ook nog niet zo uitgebreid als in het Veerse Meer. De oppervlakte is echter veel gro ter 15 .(HM) ha(. Door de af sluiting is ook hier de eb- en vloedbeweging verdwenen. De veiligheid van het water is daardoor sterk gestegen. Het is zeker, dat dit watersportge bied een toevluchtsoord voor vele duizenden recreanten zal worden. Jachthavens zijn er te Bruinisse en Brouwershaven en verder zijn er diverse aan loop ha ventjes; ook in Bruinis se is een zeilschool geves- tigd. Het zal u duidelijk zijn waarom Zeeland zich thans met recht één der aantrekke lijkste watersportgebieden van West-Europa kan noemen. De mogelijkheden zijn zo vele en met zoveel variaties, dat iede re zeiler, ai dan niet ervaren, er zijn „eigen" gebied zal ont dekken. In 1955 werd in de bossen rondom Ugchelen en Hoender- loo een Staatswildreservaat in gesteld. om edelherten, reeën, wilde zwijnen en andere dier soorten, die zich in een dicht bevolkt land als Nederland niet zonder bescherming kun nen handhaven, in stand te houden. Door de toenemende belang stelling van de mens voor het wild, wilde men toen ook de mogelijkheid scheppen om de ze dieren in hun natuurlijke omgeving gade te slaan, zon der de dieren te storen. Het wild is het beste te bepieden vanaf een h^og punt, Vandaar het ideen om een soort bunga lovv-op-palcn neer te zetten, wat tien jaar geleden, in 1962. gere aliseerd werd. Deze „wildto- ren", ook wel „hoogzit" ol „widkansel" genaamd, doet nu voor het tiende jaar dienst als observatiepost. Daar het niet toegestaan is op eigen gelegenheid het Staatswildreservaat te betreden organiseren Staatsbosbeheer en VVV Apeldoorn excursies per bus naar het Staatswildreser vaat. Deze tochten staan onder de zeer deskundige leiding van een jachtopziener. Dit jaar is de tocht naar de wildkansel uit gebreid met een bezoek aan de nieuwe varkensvoederplaats. Bij deze voederplaats zult u vanuit de bus wellicht wilde zwijnen zien, die hier hun voed sel komen halen. De excursie neemt in totaal zo'n 2\k uru in beslag. De bus sen vertrekken bij voldoende deelname dagelijks tot 15 okto ber behalve zaterdags en zon dags. Het startpunt is het VVV- kantoor aan het Stationsplein in Apeldoorn. Vertrek tussen 17.00 en 18.30 uur. Deelname kosten zijn 4.50 per persoon; kinderen beneden de zes jaar mogen niet aan de excursie deelnemen. Nadere inlichtingen en boe kingen uitsluitend bij de VVV Apeldoorn, Stationsplein 6, tel. 0 57 60 - 1 22 49. De plaats van de door elek- trokutie overleden sologita rist van Stone-the-Crowds, Les Harvey, zal worden ingenomen door het ex-thunderclap New man gitaristje Jimmy McCui- logh. Phlorescent Leech en Eddy is de nieuwe groep van ex- Turtles en ex-Mothers of In vention Mark Volman en Ho ward Kaylan (vocals) ex-Mo- thers's Ainsley Dunbar drums) Don Preston (piano), Brian Garafalo (bas) en Gary Rowles (gitaar). Hun eerste album is al klaar. Steve Miller is bezig met een nieuw akoesties album. Slmom on Garfunkcl; Peter, Paul en Mary; Dionne War wick; Julie Christie; Dustin Hoffman; Jack Hicholson (ad vocaat in Easy Rider) zijn en kele van de vele artiesten die onder het motto „Together with Mc Govern" de senator uit Zuid-Dakota steunen in de presidentsverkiezingen in het najaar in de U.S.A. De Beach Boys verblijven momenteel voor driekwart jaar in Nederland omdat het hier in dit kikkerlandje zo „nice and peaceful" Is. In het Gooi. en omstreken hebben de: straniajongens enkele kapitale villa's betrokken met huur prijzen die boven de f 2.000,- per maand liggen. Hun complete zestien sporen studio is overgevlogen en daarin pro duceren de Beach Boys hun nieuwe elpee. Er is weer een nieuwe serie Pop Historie verschenen. Deze keer over de Britse Pop m.n. de Merseybeat. Tot nu toe zijn er 6 platen uitgebracht. De eerste is eeai overzicht met o.a. Dave Clark Five - Swinging Blue Jeans - Freddy and the Dreamers Adam Faith Billy J. Kra mer en de Dakota's etc. De andere vijf zijn van Man fred Mann - Cliff Richard en the Sadows Dave Clark Five - Animals - Georgie Fame.

Scheldebode | 1972 | | pagina 3