Zilver Scheldemuur Ander plan Parkeerruimte Spelelement RIJ ZORGENVRIJ de scheldebode Handboog sociëteit Eendracht is nieuw seizoen ingegaan Papagaai KÖ0TWÏJK Collecte kanker bestrijding Scheldebode kringetje de zuidwester combinatie M. DE DREU CO'S N.V. RESTO - VROUWENPOLDER GROOT WALCHEREN modern School- vul- pennen vanaf de IrtHhHd huis aan huis-blad ?2e jaargang no.34 uitgave: n.v. uitgeversmaatschappij de stem - breda woensdag 23 augustus 1972 J. M. GROEN S. M. OVERTOOM WEEKEND-MENU in het nieuw geopende ƒ14,- ƒ3,95 KONTANT GELD NODIG A.J. PROVOOST Middelburg descheldebode B&W Vlissingen wil reacties op plannen voor restauratie en aankleding binnenstad VLISSINGEN Tijdens een persconferentie vorige week in de kelder gewelven van het Vlissingse stadhuis werden aan de genodigden een paar ontwerpen getoond voor stoffering en restauratie van de binnenstad.Twee uitgans- punten lagen ten grondslag aan de plannen. Ten eerste wil het gemeentebestuur doorgaan met het instandhouden en het verbeteren van het leefmillieu in de oude stad, en daaronder wordt dan verstaan dat die oude binnenstad een gezellig centrum moeten worden, waar zowel de middenstand, als de inwoners van Vlissingen, als ook de toeristen hun steentje bijdragen om het centrum le vendig te houden. Een twee uitgangspunt is daarbij dat ervoor gewaakt moet worden dat het aantal bewoners van de binnenstad sterk terug gaat lopen. In dit verband is ook de restauratie van oude panden erg belang rijk. De- uitgewerkte ideeen be troffen het gebied Walstraat, St. Jacobsstraat, Spuistraat, Coosje Buskenstraat en omge ving. een eerste fase van het saneringsplan. De Walstraat zou voor het verkeer worden afgesloten - zoals nu bij wijze van proef al op zaterdag ge beurde - en de bestrating en de verlichting zouden dieno vereenkomstig worden veran derd. Eventueel zou men be ginnen alleen het voorste of het achterste gedeelte van de Walstraat tot voetgangersdo- ,mein te maken en de rest nog in oude stijl handhaven. De lengte van de dan ontstane promenade zou hier en daar onderbroken kunnen worden door vitrines, kiosken, bloem bakken, groen en dergelijke. Ook in de straten die op de Walstraat uitkomen, wordt een dergelijke aankleding gedacht, om de overgang van promena de naar de rest van de stad niet al te abrupt te maken. Ook de Scheldemuur wordt in de plannen betrokken. Er is een beschildering ontworpen voor deze muur, waarbij blauwgeschilderde golven de muur tot op grote boogte om spoelen. Wat verder de Wal straat in, gaan deze golven langzaam vervormen tot er een blauw ruitpatroon ont staat, dat tevens als herken ningspatroon zal dienen voor de hele binnenstad. De blauwe ruit stamt natuurlijk van de blauw geruite kiel van Vlis- singens zeeheld, Michiel de Ruijter, die hierin smaakvol uitgedost eertijds aan het Gro te Wiel draaide. Michiel de Ruijter is trouwens gedacht als schutspatroon voor de hele binnenstad en men overweegt het nieuwe winkelcentrum dan ook maar Bestevaer te noemen. De bioscoopmuur in de Walstraat zou dan mis schien, naast een blauw ruit patroon, ook het beeld van de ouwe zeerob kunnen tonen, de blauwe ruitjes zou men overal aan gevels terug kunnen vin den en misschien zelfs kan de middenstand er op aansluiten door verpakkingen, boodschap- pentasjes en dergelijke te ver sieren met een blauwe ruit. Het is maar een idee en het h - ft niet, getuige het feit dat b. en w. van Vlissingen eerst de reacties van burgerij en middenstand wil afwachten al vorens tot een definitieve be slissing over te gaan. Wellicht vinden sommige mensen al die blauwe ruitjes wat al te kunstmatig, en misschien iets teveel inspelend op zakelijke reclamebelangen ten aanzien van de heele binnenstad. Voor de Scheldemuur zelf is trouwens ook nog een ander plan:hem zo laten alsie nu is, en het wijd uitlopende gedeel te van de Walstraat rijkelijk stofferen met alweer de kios ken, het groen en dergelijke, om er een gezellige hoek van te maken, waar dan de Schel demuur bovenuit toornt. Ook i« er, om de Walstraat aan de achterzijde af te schermen,'n muur gedacht met voor iedere bewoner een eigen ingang. Dit heeft voor de bewoners tot voordeel dat ze dan in staat zijn hun auto op eigen terrein te parkeren en bovendien ziet de achterkant van de Wal straat er dan netjes en recht uit. In de Scharminkelstraat was oorspronkelijk hoogbouw ge pland .maar daarvan heeft men afgezien en nu wil men er wel moderne bouw, maar dan laag, neerzetten. Men ziet het als een passende afsluiting van de andere nieuwbouw in die om geving en de oude huisjes uit de Scharminkelstraat, die on der Monumentenzorg vallen, wil men dan verplaatsen naar elders, bij voorbeeld naar het Vierwindenplein.Na t afbre ken van de oude huishoud school aan het Groene Woud, waar nu jongerencentrum De Piek gevestigd is, kan het Vierwindenplein herschapen worden 'in een intiem pleintje met enerzijds de verplaatste monumentjes en anderzijds particuliere bouw in stijl. Het stadsgedeelte waar het Groene Woud ligt, de Branderijstraat, de Nieuwstraat en de Nieuwe Dijk onder andere is be schermd stadsgezicht en men wil proberen dit in oude vorm terug te krijen door reparatie, restauratie en het in andere vorm brengen van de bestra ting. Waar men aan parkeerruim te inboet, zijn eldefs weer parkeerplaatsen gepland zoals bijvoorbeeld tegenover de lees zaal bij de Vissershaven. Het ligt ook in de bedoeling om de Spuiboezem op grotere schaal voor verkeer te ontsluiten. En het verkeer via een brede weg naar de bouelevard te leiden. Bovenstaande is slechts een globaal overzicht van de plan nen die door deskundigen van de gemeente en door het ar chitectenbureau Verhave- Luijt-de Jongh en Slikker in Den Haag, alsmede door het grafische ontwerpbureau Brie- nen en Baas in Den Haag ontwikkeld zijn. Bij de plannen is men uitge gaan van de kaart voor sane ringsplannen zoals die in 1962 zijn opgesteld en er zijn dar ook veel wijzigingen mogelijk. Het spelelement moet een gro te rol gaan spelen bij de stof fering van de binnenstad en daarbij heeft men ook gedacht aan ophogingen van de bestra ting hier en daar, maar deze plannen zijn, evenals de fase ring waarin de restauratie en de stoffering van de binnen stad moet geschieden, nog erg vaag. In de herfst hoopt men ech ter genoeg reacties binnen te hebben om definitieve beslis singen te ^nemen en met een en ander te beginnen. Op het gemeentehuis kan iedereen die er belangstelling voor heeft, zich gedetailleerd over alle plannen laten inlichten. Er zijn kaarten, maquettes en montagefoto's die tonen hoe de stad er straks uit zou kun nen zien aan de hand waarvan men zich een juist beeld kan vormen van de aan te brengen veranderingen. BEGRAFENIS EN CREMATIE VERZORGING VLISSINGEN: ROCHUSSENSTR#AT 3 Tel. 01184) 3417 b.g.g. (01184) 2772 SOUBURG: Tel. (01183) 1801 De official FORD-dealer heeft ook voor uw beurs een betrouw bare, veilige occason MIDDELBURG, Zusterstraat 34, Tel. 01180 - 2972 VLISSINGEN, Industrieweg 1, Tel. 01184 -4632 Toast met seelachs of Crapefruit cocktail Heldere groentesoep Escalope k la maison of Visfilets Bombay Aardappelen met groente IJs Koffie 12,50 Deze week onze specialiteit Sole Walewska OPLAGE 16.600 EX. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis in alle plaatsen behorende 'ot de gemeenten Vlissingen, Valkenisse en Westkapelle. IN COMBINATIE MET TOTALE OPLAGE 32.500 EX., Huis aan huis-verspreiding op geheel Walcheren. ADMINISTRATIE: N.V. Uitgevers Mij De Stem Breda. Reigerstraat 16 Telefoon 01600-22341 REDAKTIE: Mevr. B. Mulder-Kenter, Oost-Souburg, Platanenstraat 27 Telefoon 01183-1997 b.g.g. 01600-22341 (toestel 229.) ADVERTENTIE-EXPL.: J. van der Hoeven, Vlissingen Spuiplein 94 Telefoon 01184-6830 DRUK: Toezending technische materialen aan: N.V. Rotadruk, Axel Nassaustraat 3 Telefoon 01155-2320 Vlissingse schutterij heeft een interessant verleden (2) St. Joris in Vlissingen bleef tot 1735 in De Doelen aan de Walstraat schieten. Waar schijnlijk is de St. Joris toen ook naar de Korte Zelke ver huisd want de steen welke in het museum staat vermeldt het jaartal 1666 en stelt voor een handboog met aan weers zijden 2 gekruiste pijlen. Links en rechtsboven staan letters, waarschijnlijk de initi alen van de gevers of gever. Deze steen werd gevonden in de Zeemanserve met de sloop een paar jaar geleden. Zo langzamerhand ben ik ge komen tot de 18e eeuw.In de tijd dat de burgertwisten be gonnen. Dat t ook rumoerde in deze streken blijkt uit 'n verzoek van de leden der Kol- veniers aan de Staten van Zeeland, om op grond van ou de instellingsbrieven een in de wapenen geoefend corps te Middelburg te mogen oprich ten om zo nodig zich te kun nen verdedigen tot het gemene volk. Het verzoek werd op 17 mei 1787 afgewezen tot het bevel alle exercitiën te sta ken en zich alleen te bepalen tot het schieten op den gaaie. Het gebouw der Kolveniers te Middelburg werd echter op 30 juni en 1 juli 1787 door het volk zo geplunderd dat het als geheel verwoest en omgekeerd werd. Dan breekt oktober 1798 aan. De Franse revolutie deed haar. invloed gelden in deze gewesten. De nieuwe theorie om alles wat oud was omver te werpen deed ook hier zijn, intrede. Dit betrof ook- de gilden, want zei men de gilden belem meren de vrijheid en het kun stvermogen, en houden de ontwik keling tegen. Afschaffing van de gilden zou toeneming van de welvaart enz. betekenen. Op deze gronden o.a. werden te Parijs in 1776 de gilden afgeschaft, dat trouw werd nagevolgd. ,Bij de staatsregelingen op 15 oktober 1798, art. 53 werden alle gilden broederschappen, of corporatien van neringen, ambachten en fabrieken ver vallen verklaard en alle gilde- wetten die aan de ene burger boven de andere voorrechten gaf werden afgeschaft, de ei gendommen moesten ingele verd worden. In het begin der negentiende eeuw na de val van Napoleon ontstonden er toch weer verenigingen in al lerlei vormen. Zo ook de Handboogschutterijen en de scherpschuttersverenigingen die de oude roem weer wisten te handhaven. Nog tot vandaag aan toe wordt er gestreden om de hoogste eer keizer of ko ning te worden. In Zeeland doen wij dat met het gaai schieten. Grote kollektie BIJ Boek-en kantoorboekhandel MOU. MUOUSTMM M TIL. DM- VUMMMM Wat ook echter al zo oud als de oude Gildeschutten is. De benaming gaai schieten komt van het woord papagaai. In dè middeleeuwen, was de papagaai het embleem of het symbool der rijken. Deze vo gel werd van hout nagemaakt en op een hoge staak van on geveer 30 meter geplaatst. Er bestaan afbeeldingen waar de papegaai op de hoge wiek van een windmolen is geplaatst. Het is waarschijnlijk dat men in vroeger tijden bij de hand boog schietoefeningen in de De Doelen omhoog schoot en dat men na de uitvinding van de buks recht uit op een doel schoot. Want het buskruit was toen kostbaar. De houten vogel was voorzien van een gat waardoorheen een ijzeren pen stak. Thans wordt de gaai hier hoge of hoofdvogel genoemd en ook op een staak geplaatst. Het schieten op de staande wip gebeurt in Zuid-Beveland, Zeeuwsch Vlaanderen en Bra bant en binnenkort dus ook in Vlissingen. De staande wip bestaat uit een staander vast in de grond, hierop gezet een beweegbaar gedeelte waarop de prang is geplaatst. De sprang is een samenstel van een vertikale stang waarop 2 dwarsijzers en 3 vertikaal ge plaatste ijzers met pennen. Het geheel is bekleed met rubber, zodat de pijlen niet kunnen versplinteren. Boven op staat de hoofdvogel daaron der de linker en de rechter zijvogel, daaronder de linker en de rechter bovenkal op de 3 andere prangen de kleine vogels en de linker en rechter onderkal.Al deze vogels be staan uit een blokje van hout of plastic met een gat er in, om aan de pinnen vast te steken en daaruit opstijgend een stukje ijzerdraad met wat veren er aan, de pluim genaamd. Hoe voornamer de vogels hoe mooier de pluim. Behalve deze vogels treedt hoofdzakelijk in Zuid-Beveland de KLEP op echter pas als de hoofdvogel er afgeschoten is. De klep is een rond stuk dik leer, 11 cm. doorsnede, vroeger met kop en staart, er uitziend als een plat te vogel. Een leertje er aan bevestigd en de „strek" gehe ten loopt door het bovenop de streng geplaatste buisje waar op de klep reist en is verbon den aan een touw of ijzer- draad waaraan beneden ge trokken kan worden. Wordt de klep er afgeschoten, dan blijft de strek hangen tegen het buisje. Door middel van het touw trekt men haar weer op de plaats. Wie de klep het meest aantal keren heeft afge schoten ontvangt de eerste klepprijs, zijn opvolger de tweede enz, al naar er klep- prijzen zijn uitgeloofd. Voor de aanvang van de schieting leest de hoofdman of de ko ning de condities met luide stem voor en noemt de prij zen. Deze worden door belang stellenden, gemeentebesturen en middenstanders beschik baar gesteld. Er wordt gedu rende 4 uren gekampt. Thans Kijk maar eens naar dit zilveren geschenk-idee: edele creatie van moderne zilversmeedkunst. Enzilveren sieraden zijn betaalbaar. Kijkt u maar eens (vrij-blijvend) in de uitgebreide kollektie bij: Juwelier-Horloger Scheldestraat 15 Vlissingen Tel. 01184-2204 VLISSINGEN Een maal per jaar is er de gelegenheid gezamenlijk sijmpathie te tonen voor het doel, de bestrijding van de kanker. Het is dan ook een zaak van alge meen belang. Het Konin gin Wilhelmina Fonds kon reeds velen helpen. Er worden vorderingen ge maakt en de genezings kansen stijgen. Steun ook dit jaar weer dit kostbare werk en toon uw offervaar digheid. Het envelopje in deze Scheldebode waarin u uw gift kunt doen, wordt een dezer dagen weer bij u afgehaald. voor aanschaf woning, auto, bromfiets, caravans, plezierboten, tv, meubelen e.d. Ass.kantoor Voorborch 2, v.h. bij de Breeweg, Tel. 01180-4287 VERZEKERINGEN. FINANCIERINGEN, HYPOTHEKEN. PERS.LENINGEN. BEMIDDELING BIJ IN— EN VERKOOP VAN ONROEREND GOED. Ook een oester heeft va kantie en kijkt bij zijn te rugkomst even fris tegen bepaalde veranderingen aan die tijdens zijn afwezigheid hebben plaatsgevonden dan dat u als nimmer aflatende lezer, het ongetwijfeld zelf ook doet. Dingen die je vóór de vakantie uit sleur nauwelijks meer zag zitten, worden weer interessant en het leven lijkt weer alles zins waard om geleefd te worden. Zo was ik dan ook bepaald verheugd om al mijn „vrienden" die in de gemeenteraad van Borsele zitting hebben, tijdens een onlangs gehouden vergade ring weer bijeen te zien. Ze kiekten blijgemoed de wereld in en hadden niets dan goed voor ogen met de ganse gemeenschap. Ge woon te zot was het dan ook dat daar tijdens die „besloten" vergadering in énen een zeer donker kij kende heer verscheen, die al direct de lucht door zwa re en dreigende wolken deed betrekken en die maar even met veel kabaal aan de voorzitter vroeg hoe de raadsleden stuk voor stuk geheten waren. Ik kon een glimlach niet onder drukken want alhoewel het maar gewone Zeeuwen wa ren, die raadsleden, geloof ik toch niet dat ze van een intimidatie met zon goed koop karakter onder de in druk kwamen. Na het ver trek van de boze heer, klaarde de lucht ook spoe dig weer op. De eerste reactie op het plan om voor de Bev elan den en Walcheren een cen trale vuilnisbelt in Borsele aan te leggen, kwam verle den week uit Kortgene. Burgemeester en wethou ders stelden de raad voor om tot deze gemeenschap pelijke regeling toe te tre den. Een positief bericht mijns inziens en ik zou dan ook willen zeggen: goed voorbeeld doet goed vol- gen. Dit laatste slaat ook op het eerste cursusjaar van het provinciaal centrum voor sportopleidingen. Een waar succes is dit gewor den waar aan niet minder dan honderdzevenendertig kandidaten na afloop het diploma Algemene basisop- leiding'kon worden uit gereikt. De groep geslaag den bestond uit vierenveer tig dames en drieennegen tig heren. De cursussen die op diverse plaatsen in onze provincie werden gehouden kenden afgevaardigden uit vele takken van sport, iets dat zeer lovenswaardig is en zeker een applaus van formaat verdient. Tot slot zou ik dit keer m'n vrienden de gerook te palingen uit het Kattegat vaarwel willen zeggen, daar deze ongetwijfeld in grote getale tijdens de „hel van 's-Gravenpolder" die op drientwintig september zal worden verreden, ge consumeerd zullen worden. Smakelijk! d'Oester regelt de Ned. Bond van wip- schutters de concoursschietin- gen en stelt de delegaties voor het Europese kampioenschap Vdfct. Kringetje winnares is deze week mevr. Groen, Coosje Buskenstraat 17 in Vlissingen. De gulle gevers zijn: Ban ketbakkerij Faber, Badhuis- Straat 28,, de bekende kwali- jteitstaart. Slagerij De Vries, Walstraat 46, een pond bief stuk. Vishandel Frans de Munck, Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zater dagreclame. Drogisterij Luit- wieler, Lange Zelke 50. een luxe flacon badschuim. Smith Kaas, marktkraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oos- terom, Walstraat 10, 300 gram vleeswaren. 't Goudoppertje, Walstraat, waardebon van f 5.- Potterie Jaap, St.-Jacobs straat 3. waardebon f 5,-. Bril- lenspecialist Tilroe, Walstraat 81. kamerthermometer. Bloem- sierkunst Dekker Kanaalstraat 50, Oost-Souburg, bloemen of planten naar keuze ter waarde van 5,-. Eethuis De Snuiver, Walstraat 20, Vlissingen, 2 broodjes naar keuze of twee koffie met gebak. Nilfisk. Coosje Buskenstraat. spaarpot je in de vorm van een stofzui ger. Drankenimport Jan Dul- mel, Hermesweg 23, Vlissin gen. fles sherry t.w.v. f 3,95. Annikes Cafetaria, Betje Wolf- plein, twee broodjes Annikes met koffie. Schoonmaakbe drijf VUKO, Bilderdijklaan 10-12, Vlissingen, gratis schoonmaakbeurt ramen. Fa. Van de Vjjver, radio en t.v., Kanaalstraat 12, Oost-Souburg, pak stofzuigerzakken. Filiaal Koopcentrum Groenendijk, 1 maal gratis batterijen voor transistorradio. Midgetgolfbaan Delta, Burg. Van Woelderen- laan, Vlissingen, gratis speel ronde en 2 consumpties. Bloe- menhuis Mies, Scheldestraat 52. Vlissingen, 1 bos bloemen t.w.v. f 5,-. I

Scheldebode | 1972 | | pagina 1